حقوق بشر و بیوتکنولوژی

استفاده از جنین انسان؛ بیوتکنولوژی، ازدواج و حق بر زندگی

ما با انبوهی از جنین های منجمد بشری که در کلینک های باروری جهان گسترده است، چه باید بکنیم؟ باید یک راه حل برای این مشکل اتخاذ نمود. آیا اخلاق را میتوان به عنوان یک راه حل معرفی کرد؟ اینها سولاتی هستند که در این کتاب به آنها پرداخته شده است. البته بیشتر از دید متفکران دو طیف مخالف کاتولیک این بحث مطرح شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کتاب اینجا را کلیک کنید.

شنبه 3 دی 1390

بیوتکنولوژی و حقوق بشر بین المللی

این کتاب اکتشافات مربوط به بیوتکنولوژی و سیر تدوین قوانین بین المللی در این حوزه را دنبال می کند، بویژه تمرکز خاصی بروی ابعاد حقوق بشری قضیه دارد. این کتاب نتیجه تلاش های مشترک گروهی مرکب از کارشناسان متخصص دانشگاهی در این زمینه و نیز برخی از سازمان های بین المللی می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

شنبه 3 دی 1390

استفاده از فن آوری بیو در انتقال مغز استخوان

دادگاه فدرال آمریکا در خصوص تعلق مبالغی برای اهداکنندگان مغز استخوان قانون گذاری نمود. هرچند که با توسعه فن آوری اکنون بیشتر شبیه یک انتقال خون به حساب می آید .هم چنین دادگاه در مواردی که برخلاف قانون اساسی صورت گیرد به صراحت اعلام ممنوعیت کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

شنبه 26 آذر 1390

پنل تحقیقات بین المللی کمیسیون ریاست جمهوری آمریکا با موضوع مطالعه بروی اخلاق زیستی

در اول اکتبر سال 2010 دولت امریکا فاش کرد که از تحقیقات بروی بیماری های منتقله از راه جنسی در گوآتمالا از سال 1946تا 1948 حمایت می نموده است .این آزمایشات شامل بیمار کردن عمدی قشر آسیب پذیری از انسان ها نیز بوده است . برای جبران این اعمال، رییس جمهور آمریکا باراک اوباما یک کمیسیون جهت مطالعه موضوعات اخلاق زیستی ایجاد نمود که وظیفه اش نظارت کامل و حقیقت یابی در جزییات این آزمایشات جهت حمایت از تحقیقات در بخش سلامت عمومی و هم چنین بررسی موضوعاتی که به حفاظت از بشر مربوط می شود، می باشد.

ریس جمهور بدنبال تضمینی برای قوانین جهت حمایت از داوطلبان شرکت در این آزمایشات بود، افرادی که در این میان آسیب می بینند و یا تحت درمان های غیر اخلاقی قرار میگیرند.

این کمیسیون یک پنل تحقیقات بین المللی برگزار نمود که به عنوان یک کمیته فرعی جهت توصیه دادن در خصوص مسئولیت ریاست جمهوری شروع به فعالیت نمود.اعضای این پنل متشکل بودند از کارشناسانی در حوزه اخلاق زیستی و تحقیقات بیوتکنولوژی درپزشکی از کشور های مختلف : هن ، اوگاندا، چین، روسیه، برزیل، آرژانتین، بلژیک، گوآتمالا، مصر و آمریکا .

جهت مشاهده گزارش پنل اینجارا کلیک نمایید .

دوشنبه 21 آذر 1390

همایش پروبیوتک وغذاهای سودمند

با توجه به کاربرد فراوان علوم ژنتیک مدرن در صنایع غذایی لازم است همراه با ورود این مواد در بازار به جنبه های اثرات سلامت بخشی و اخلاقی ودیگر ابعاد آن توجه شود .به همین منظور همایشی تحت عنوان "پروبیوتک و غذاهای فرا سودمند " قرار است در اوایل سال آتی برگزار گردد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک نمایند.

شنبه 12 آذر 1390

درباره وبلاگ

در این وبلاگ دغدغه های مربوط به پیشبرد حقوق بشر در حوزه زیست فنآوری (بیوتکنولوژی) و تحولات جدید مورد پیگیری قرار می گیرند. هدف ساده این است که بدین طریق زمینه مشارکت هرچه بیشتر علاقمندان به موضوع در سراسر ایران و اقصی نقاط جهان برای تقویت فعالیت تخصصی در این حوزه فراهم آید.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط