حقوق بشر و بیوتکنولوژی

استفاده از فن آوری بیو در انتقال مغز استخوان

دادگاه فدرال آمریکا در خصوص تعلق مبالغی برای اهداکنندگان مغز استخوان قانون گذاری نمود. هرچند که با توسعه فن آوری اکنون بیشتر شبیه یک انتقال خون به حساب می آید .هم چنین دادگاه در مواردی که برخلاف قانون اساسی صورت گیرد به صراحت اعلام ممنوعیت کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

شنبه 26 آذر 1390

کنفرانس بین المللی با موضوع اخلاق در تحقیقات

یک کنفرانس بین المللی با عنوان "جایگاه اخلاق در تحقیقات بالینی داروسازی " با همکاری شورای اروپا و وزارت سلامت و توسعه اجتماعی روسیه در تاریخ 28 و 29 دنوامبر 2011 در روسیه برگزار خواهد شد. اصول راهنمایی توسط اعضای کمیته تحقیقات اخلاقی در این فرصت ارائه خواهد شد .

برای دسترسی به متن اصلی خبر اینجا را کلیک کنید.

شنبه 21 آبان 1390

وب سایت جدید بیوتکنولوژی سازمان کشاورزی جهانی

به تازگی سازمان جهانی کشاورزی یک وب سایت با عنوان بیوتکنولوژی تاسیس کرده که با نگاهی نو و ساختاری جدید به مسائل عرصه بیو می پردازد که از ویژگی های آن می توان به بخش های اختصاصی خبر ، گالری عکس و یک موتور جستجوی چند زبانه اشاره نمود که به کاربر امکان این را می دهد که بتواند درون همه صفحات وب به جستجوی اسناد ، اخبار و کنفرانس های مرتبط در این حوزه بپردازد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

شنبه 14 آبان 1390

ابراز نگرانی گروه های حافظ منافع زنان و بهداشت آنها در خصوص خطرات نوع جدیدی از شبیه سازی برای زنان

امروزه مطالعات بسیاری در زمینه روش های جدید شبیه سازی منتشر شده که اغلب آنها مورد استفاده قرار گرفته اند من جمله روش های بکارگیری تخمک های زنان برای شبیه سازی ، این روش با توجه به مخاطرات فراوانی که برای زنان در پی خواهد داشت مخالفان فراوانی دارد که معتقدند سلامت وبهداشت زنان را با خطرات متعددی مواجه خواهد ساخت. البته در مقابل استدلال اشخاصی که استفاده از این روش را پیشنهاد می کنند این است که پرداخت مبالغ گزاف به زنان بابت نخمک های آنها با عث نمی شود از خطرات انجام این کار صرف نظر کنند .

در موارد استفاده از تخمک های زنان در تحقیقات مربوط به سلول های بنیادی ، رویه ای است که در بسیاری از مناطق دنیا قانونا ممنوع اعلام شده من جمله کالیفرنیا که البته مباحثات جنجالی بسیاری را بدنبال داشته است .

جهت مطالعه اخبار مرتبط لینک های زیر را کلیک کنید.

یک

دو

دوشنبه 25 مهر 1390

پیوستن سه کشور آفریقایی به پروتکل های مهم تنوع زیستی

سه کشور آفریقایی دیگر به پروتکل تنوع زیستی پیوستند . این معاهدات با هدف تشویق کشورها جهت اشتراک گذاری عادلانه منابع ژنتیکی و مزایای موجود حاصل از آنها شکل می گیرند .

پروتکل تنوع زیستی از جمله این معاهدات است که دسترسی به منابع ژنتیکی و به اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از آنها از اهداف ایجاد آن بوده است . این پروتکل هنوز به مرحله اجرا نرسیده زیرا اغلب کشورها فقط آن را امضا نموده اند ولی پروسه تصویب را انجام نداده اند که امید است کشورها با درک اهمیت موضوعاتی از این قبیل نسبت به اجرایی کردن آنها گام ها اساسی بردارند .

جهت دسترسی به متن خبر و کشورهای امضا کننده اینجا را کلیک کنید .

دوشنبه 18 مهر 1390

کمیته اخلاق زیستی ایالات متحده گزارشات دریافتی از انجام آزمایشات در گواتمالا را بررسی نمود

کمیته اخلاق زیستی ریاست جمهوری آمریکا در تاریخ 13 سپتامبر در کاخ سفید به بررسی وقایع رخ داده در گواتمالا پرداخت .  نتایج حاصل از این بررسی نشانگر نقض اساسی اخلاق در این موارد می باشد و نیز آنها را بر خلاف وجدان انسانی تشخیص داده اند ، بویژه برخی از این آزمایشات افراد را عمدا و بدون رضایت جهت انجام آزمایشات علمی بروی آنها ، آلوده به بیماری می کنند.

جهت مشاهده متن خبر و گزارش لینک های زیر را کلیک نمایید.

یک

دو

شنبه 9 مهر 1390

اعتراضات بر انتخاب جنسیت و اقدامات بانک جهانی

توجه جهانی به رشد مشکلات بکارگیری انتخاب جنسیت به نظر می رسد به سرعت در حال افزایش می باشد.

طی چند روز گذشته پیش نویس قطعنامه ای علیه انتخاب جنسیت از جانب کمیسیون مخصوص شورای اروپا تهیه گردید که بر اساس گزارش توسعه بانک جهانی تنظیم گردیده است . در این گزارش انتخاب جنسیت به عنوان تداوم مسئله مهم جهانی نابرابری جنسیتی معرفی شده است .

در این گزارش بیان گردیده که چطور ترکیب امور اجتماعی و تکنولوژیکی  به عدم تعادل نسبت جنسیتی و بردگی و استثمار زنان در برخی کشورهای اروپایی و آسیایی منجر می شود .

جهت مشاهده متن خبر اینجا راکلیک کنید .

دوشنبه 4 مهر 1390

تصویب لایحه "جلوگیری از عدم تبعیض ژنتیکی "توسط فرماندار کالیفرنیا

این لایحه توسط سناتور الکس پدیلا تنظیم گردید و سپس فرماندار کالیفرنیا جری براون، آن را تصویب و امضا نمود و این قانون یک نقطه عطفی در زمینه حمایت از حقوق مدنی شهروندان ،از طریق ممنوعیت تبعیض براساس اطلاعات ژنتیکی اشخاص ،به حساب می آید .

این قانون به نوعی به دنبال قانون اطلاعات ژنتیکی و عدم تبعیض است که در سال 2008کنگره آن را پذیرفت ، اگر چه قانون فدرال محدودیت هایی رادر بخش های بیمه سلامت و بکارگیری اطلاعات ژنتیکی ایجاد نموده است .

قانون مذکور از تاریخ 1ژانویه 2012 لازم الاجرا می گردد.

برای مشاهده متن اصلی از طریق لینکهای زیر را کلیک نمایید.

یک

دو

دوشنبه 4 مهر 1390

ابراز نگرانی از افزایش روند انتخاب جنسیت در اروپا

اخیرا همهمه جهانی در خصوص انتخاب جنسیت بسیار تشدید یافته ، بویژه آنکه طی چند روز گذشته کمیته مخصوص پارلمان اتحادیه اروپا نشستی در ارتباط با این موضوع برگزار نمود.

کمیته با تکیه بر  فرصت های برابر برای مردان و زنان بر تصدیق قطعنامه ای با موضوع انتخاب جنسیت غیر طبیعی تاکید می نمایدوابراز نگرانی می کند از رشد جهانی این مشکل و بیان می کند که ریشه در فرهنگ نابرابر و خشونت آمیز علیه زنان دارد .

این قطعنامه براساس گزارش های گرفته شده توسط گزارشگر کمیته (دریس استومپ ) تهیه گردیده و اثرات مخرب ناشی از برسمیت شناختن انتخاب جنسیت در اروپا برجسته گردیده است .

یکی از مشکلاتی که در آسیا در اثر استفاده غیر پزشکی انتخاب جنسیت پیش از تولد با آن مواجه بودند عدم تعادل جنسیتی بود که اکنون برخی از کشورهای اروپایی نیز با آن مواجه هستند از جمله در آلبانی ،ارمنستان ، آذربایجان (112پسر در برابر 100دختر ) به علاوه در گرجستان (111پسر در برابر 100دختر ) .

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجارا کلیک کنید .

چهارشنبه 30 شهریور 1390

ایجاد صندوق مالی برای اصلاح نژاد

ایجاد یک صندوق مالی جدید برای کشورهای در حال توسعه جهت حفاظت از پرورش و اصلاح نژاد دامهای خود ...

ادامه مطلب ...

چهارشنبه 19 مرداد 1390

الحاق اتحادیه اروپا به پروتکل الحاقی کنوانسیون تنوع زیستی

درتاریخ 23 ژوئن 2011 دوازده کشور واتحادیه اروپایی  پروتکل الحاقی کنوانسیون تنوع زیستی با عنوان دستیابی به منابع ژنتیکی و تسهیم منافع حاصله مورد پذیرش قراردادند .برای اطلاعات بیشتر میتوانید از لینک زیر وارد شوید .

 

ادامه مطلب ...

شنبه 15 مرداد 1390

وضعیت تعیین جنسیت در هند

به نقل از خبر گزاری فارس در تاریخ 27/4/90

در هند؛

فناوري تعيين جنسيت، نسبت جنسي پسران را افزايش داده است

خبرگزاري فارس: جديد‌ترين سرشماري انجام شده در هند نشان مي‌دهد كه استفاده از دستگاه تعيين جنسيت در دوران بارداري ، مناطق روستايي اين كشور را نيز تحت تاثير قرار داده و باعث سقوط شديد نسبت جنسيتي دختران به پسران، حتي نسبت به شهرها شده است.

ادامه مطلب ...

 

شنبه 1 مرداد 1390

درباره وبلاگ

در این وبلاگ دغدغه های مربوط به پیشبرد حقوق بشر در حوزه زیست فنآوری (بیوتکنولوژی) و تحولات جدید مورد پیگیری قرار می گیرند. هدف ساده این است که بدین طریق زمینه مشارکت هرچه بیشتر علاقمندان به موضوع در سراسر ایران و اقصی نقاط جهان برای تقویت فعالیت تخصصی در این حوزه فراهم آید.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط