حقوق بشر و بیوتکنولوژی

استفاده از جنین انسان؛ بیوتکنولوژی، ازدواج و حق بر زندگی

ما با انبوهی از جنین های منجمد بشری که در کلینک های باروری جهان گسترده است، چه باید بکنیم؟ باید یک راه حل برای این مشکل اتخاذ نمود. آیا اخلاق را میتوان به عنوان یک راه حل معرفی کرد؟ اینها سولاتی هستند که در این کتاب به آنها پرداخته شده است. البته بیشتر از دید متفکران دو طیف مخالف کاتولیک این بحث مطرح شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کتاب اینجا را کلیک کنید.

شنبه 3 دی 1390

بیوتکنولوژی و حقوق بشر بین المللی

این کتاب اکتشافات مربوط به بیوتکنولوژی و سیر تدوین قوانین بین المللی در این حوزه را دنبال می کند، بویژه تمرکز خاصی بروی ابعاد حقوق بشری قضیه دارد. این کتاب نتیجه تلاش های مشترک گروهی مرکب از کارشناسان متخصص دانشگاهی در این زمینه و نیز برخی از سازمان های بین المللی می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

شنبه 3 دی 1390

دعوا علیه تکامل:اخلاق در عصر بیوتکنولوژی

پیشرفت های حاضر در قرن اخیر ما را از طرفی با امیدها و از طرف دیگر با بیم هایی برای آینده زندگی  بشر مواجه کرده است .

از یک سو این وعده را به بشر می دهد که در آینده ای نزدیک قادر خواهد بود بر تمام بیماری های لاعلاج فائق گردد و از سوی دیگر بیم از آینده اکتشافاتی که بشر را توانمند می سازد که به منظور ارتقاء سطح ژنتیک خود و فرزندانش به دستکاری طبیعت بپردازد.

به همین دلیل اکثر مردم برخی از حوزه های این علم را نگران کننده در می یابند .مگر چه اشتباهی ممکن است در مهندسی مجدد طبیعت پیش آید که این همه نگرانی را بدنبال دارد ؟

این کتاب در جستجوی پاسخی برای این سولات و دیگر سرگردانی های اخلاقی مرتبط با این حوزه می باشد. نویسنده استدلال می کند که دستیابی به کمال بدون توجه کردن به مسائل ایمنی و عدالت مطلوب نخواهد بود و سوق دادن بشر به سمت کمال از طریق تکنولوژی های ژنتیکی کاری بس ناشایست است زیرا نشانگر تلاش بشر برای برقراری سلطه است.

هم چنین این کتاب مدعی است انقلاب ژنتیکی راه را برای مباحثات فلسفی بسیار و نیز پرسش های اخلاقی و معنوی را باز کرده که باید در دستور کار سیاست گذاری های آینده قرار گیرند .

برای مشاهده کتاب اینجا را کلیک کنید .

دوشنبه 25 مهر 1390

ژنوم انسانی

نقشه ژنتیکی بشر ، اما این عبارت به چه معناست ؟ مسلما بخش وسیعی از تحقیقات قابل توجه علمی در قرن اخیر معطوف به کشف نقشه 23 جفت کروموزوم است که بیشترین نقشه ژن بشر را می سازند .در همین رابطه سوالات بسیاری در حوزه های مختلف شکل می گیرند ، بطور مثال در خصوص بیماری ها و طول عمر بشر و نیز آرزوهای بیشمار انسان ها که عمیقا تحت تاثیر روشی که ما فکر می کنیم قرار دارند .

از پیامدهای مثبت کشف ژنوم انسانی بینش فوق العاده ای است که به ما عرضه می کند. هر ژن مملو از اطلاعاتی است که با مطالعه بروی آن میتوان به حقایق بسیاری دست یافت .

در این کتاب نویسنده علاوه بر ارائه اطلاعاتی در خصوص کمک هایی که کشف ژن در تشخیص وشناسایی عوامل برخی بیماری ها می کند به مسئله اصلاح نژاد و هراس های انجام آن نیز اشاره می کند و نیز به چالش های اخلاقی و فلسفی ناشی از کاربرد نقشه ژنوم انسانی اشاره می کند .

هم چنین این کتاب به شما کمک می کندبرای فهمیدن این نقطه عطف علمی که چه تاثیرات شگرفی را بر زندگی شما و فرزندانتان و انواع بشر می گذارد.

جهت مشاهده کتاب اینجا راکلیک نمایید .

 

دوشنبه 11 مهر 1390

کتاب چالش های طبیعت : برخورد علم و معنویت در مرز های جدیدی از زندگی

بیوتکنولوژی از قدیمی ترین علوم می باشد و بیشترین اکتشافات را در حال حاضر به خود اختصاص داده است . این شاخه از علم با آغاز تمدن بشر زندگی راحت تری را برای او به ارمغان آورده ، اگرچه ابزار آن اکنون خام و اجرایش در آینده با ابهام هایی روبروست .

امروزه با وجود درک جدیدی که از این علم شکل گرفته ، دانشمندان به نتایج مهم و مفیدی دست یافته اند که می تواند منجر به کاهش آلام بشر و بهبود وضع تغذیه جهان گردد البته از طرف دیگر می تواند تخریب محیط زیست زمین را نیز در پی داشته باشد . هم چنین مشکلات و مسائلی در زمینه محصولات اصلاح شده ژنتیکی و نیز چالش هایی در استفاده از سلول های بنیادی جنینی وجود دارد .

در این کتاب نویسنده به دنبال ارائه یک راه حل مناسب برای چالش های مذکور و برخوردی که علم ،مذهب و سیاست پیدا می کند، می باشد . آنچه کتاب راجذاب می کند نتیجه ای است که برای غرب به همراه دارد که همان بیداری و هوشیاری نسبت به عواقب اقتصادی این علوم و نیز آینده ای که برای آسیا ترسیم می کند در حوزه پیشرفت های بیوتکنولوژی می باشد .

جهت مشاهده کتاب اینجارا کلیک کنید.

دوشنبه 11 مهر 1390

چطور مهندسی ژنتیک و شبیه سازی آمریکا را دگرگون خواهد ساخت ؟

در این کتاب که به شیوه ای بسیار جذاب به موضوعات علمی نوین پرداخته ، نویسنده از یک منظر خوش بینانه به پیشرفت های علمی روز پرداخته و به امکاناتی که در اختیار ما میگذارند جهت رفاه و مدیریت بهتر زندگی اشاره می کند ، روش هایی به مراتب فراتر از شبیه سازی که تا همین چند سال گذشته غیر قابل تصور بودند .

هم چنین نویسنده به بیم ها وامیدهایی که پشت این اکتشافات قرار دارد اشاره می کند .هر چند محور اصلی بحث در این کتاب ایالات متحده می باشد اما خواندن آن به نوعی وضعیت پیش روی دیگر کشورها را نیز ترسیم می کند .

جهت مشاهده کتاب اینجارا کلیک کنید.

شنبه 9 مهر 1390

معرفی کتاب

نویسنده : Sheldon Krimsky

دانشگاه علوم تجربی در حال حاضر با وجود کارآفرینان و محققینی که بدنبال کسب منافع تجاری و یا درگیر مسایل اخلاقی می باشند ترکیب یافته است .

در کتاب " علم در منافع شخصی " روند تاثیرات ناشی از مدرنیته و علوم آکادمی تجاری بررسی می گردد .

جهت مطالعه کل متن کتاب اینجا را کلیک کنید .

چهارشنبه 30 شهریور 1390

معرفی کتاب

نویسندگان :

Sheldon Krimsky, Peter Shorett

" حقوق وآزادی ها در عصر بیوتکنولوژی " اولین کتابی است که تحقیقات گسترده ای در حوزه بیوتکنولوژی انجام داده و موضوعات این حوزه را در یک چارچوب حقوقی طبقه بندی نموده است .

اشخاصی که در تالیف این کتاب مشارکت داشتند عبارتند از دانشمندان برجسته دانشگاهی ، وکلای حقوق مدنی و سایر فعالان علاقمند به این حوزه که به این مسایل از بعد علمی وآزادی های مدنی ، نگاه می کنند .

این کتاب اثر تکنولوژی مدرن رابروی آزادی های مدنی اساسی مردم بررسی می کند .عمده مباحث این بخش در جایی است که حقوق با تغییرات تکنولوژیکی روز مطابق و بروزرسانی گردد. به همین جهت ، نویسندگان توسعه مفاهیم حقوق بشر رادر مواجهه با پیشرفت های بیوتکنولوژی پزشکی و بیوتکنولوژی کشاورزی بررسی می کنند بطوریکه حقوق ونه تکنولوژی ، خط مقدم مباحث باشد .

جهت مشاهده متن کتاب اینجا راکلیک کنید .

چهارشنبه 30 شهریور 1390

معرفی کتاب

 

 

نویسندگان :

 

Bin, Roberto; Lorenzon, Sara; Lucchi, Nicola

زیست فناوری یکی از حوزه های  پژوهشی برسمیت شناخته شده ای است که هم در حوزه تکنولوژی های جدید وهم در حوزه رویه ها ومسایل اخلاقی و حقوقی پیشرفت های قابل توجهی داشته است .

سرعت رو به رشد نوآوری های زیست فناوری تاثیرات چشم گیری بروی حمایت از حقوق شخصی افراد ، گذاشته است . حقوق بنیادین یک چهارچوبی را برای این نوآوری ها تعریف می کند که نهایتا منجر به ایجاد یکسری محدودیت ها در اکتشافات ونتایج تحقیقات زیست فناوری می گردد.

مقررات قانونی تحقیقات علمی بطور مستقیم بروی آزادی انجام تحقیق و شیوه های درمانی ناشی از آنها تاثیرات بسزایی داشته است .

مسئله بحث انگیز بعدی ، کنترل تکنولوژیکی زندگی اشخاص می باشد و نیز در خصوص اختراعات ثبت شده ژنتیکی و عوارض جانبی آنها برای اشخاص و هم چنین امکان دسترسی به اطلاعات و آگاهی از فرصت های مراقبت سلامتی موجود می باشد .

باتوجه به تخصص رشته های گوناگون حوزه علوم انسانی این جلد شامل مقالات و سخنرانی های ارسال شده به کنفرانسی است با عنوان " نوآری های زیست فناوری و حقوق اساسی " که در تاریخ 20و21 ژانویه سال 2011در دپارتمان حقوق دانشگاه فرارابرگزار گردید .هر بخش جنبه حقوقی و علمی قضیه را از آن جهت که در ارتباط با بیوتکنولوژی است پوشش می دهد ، بویژه با تمرکز بر تحقیقات ژنتیکی ، اطلاعات ژنتیک ، آزادی تحقیقات علمی در ژنتیک و اختراعات بیوتکنولوژی.

چهارشنبه 30 شهریور 1390

معرفی کتاب

این کتاب تحت عنوان "اصول اخلاقی وحقوق ناشی از مالکیت معنوی : مشکلات جاری در حوزه علوم ، سیاست و تکنولوژی "یک چشم انداز کلی از مسائل رایج در حوزه حقوق و اخلاق در ارتباط با مالکیت معنوی ارایه می کند. از دو بعد به مسئله می نگرد، هم مسائل نظری و هم مسائل عملی که روزانه در نوآوری های علمی با آن مواجه می شوند را مورد بررسی قرار میدهد.

هم چنین در پی ایجاد یک بینش عمیق در امور مربوط به سیاست گذاری بین المللی در مشکلاتی که در حوزه مالکیت معنوی در علوم و تحقیقات وجود دارد می باشد. علاوه بر اینها به دنبال ایجاد اصلاحاتی در زمینه مشخص کردن حوزه اموال عمومی از اموال شخصی است .

جهت مشاهده کتاب اینجارا کلیک کنید.

دوشنبه 21 شهریور 1390

گزارش سازمان جهانی بهداشت

در سال 2005 سازمان بهداشت جهانی WHO گزارشی را منتشر کرد با عنوان بررسی شیوه های بیوتکنولوژی غذایی مدرن ، سلامت بشر و توسعه .

این گزارش توسط طیف گسترده ای از مراجع بین المللی شکل گرفت من جمله؛   FAO ,UNEP ,OECD  و دیگر سازمان های بین المللی .

جهت مطالعه کل گزارش از اینجا کلیک کنید .

چهارشنبه 16 شهریور 1390

معرفی کتاب

نام : انتخاب غیر طبیعی

نویسنده : مارا هویستندال

این کتاب به مسائلی در حوزه امور مربوط به تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری پرداخته است .چکیده به همراه نقدی بر آن توسط اوجالا سهگال نوشته شده که جهت مطالعه آن میتوانید در لینک زیر مشاهده نمایید .

ادامه مطلب ...

چهارشنبه 19 مرداد 1390

معرفی کتاب

کتاب طرح ژنوم انسانی                                                         مولف : محمد تقی جعفری

 

معرفي:
پیشرفت فن آوری های نوین، مسائلی را در حیطه اخلاق و حقوق پیش روی اندیشمندان قرار می دهد که تا قبل از آن مطرح نبوده اند. از جمله این مسائل ، مساله ژنوم انسانی و همانند سازی است که مدتی است که مطرح گشته و موضع گیری هایی نسبت به آن صورت گرفته است. از این رو سازمان یونسکو در اواخر سال 1997 اعلامیه ای را تحت عنوان «اعلامیه جهانی ژنوم انسانی و حقوق بشر» به تصویب رسانید تا میان حفظ احترام به حقوق بشر و آزادی های سیاسی و لزوم تضمین آزادی پژوهش، موازنه ای ایجاد کند.
کتاب حاضر در سه بخش، نظرات علامه جعفری را در مورد مساله همانند سازی و ژنوم انسانی منعکس نموده است. بخش اول این کتاب، متن اعلامیه جهانی مصوّب یونسکو به همراه نکات و نظرات ارائه شده توسط علامه جعفری در مورد بند بندِ این اعلامیه است. بخش دوم مصاحبه ای است توسط واحد پژوهش کمیسیون ملی یونسکو با علامه جعفری در مورد طرح ژنوم انسانی و همانند سازی و در نهایت بخش سوم کتاب، مصاحبه ای دیگر با ایشان است در مورد مسائل فقهی مربوط به این مساله

شنبه 15 مرداد 1390

معرفی کتاب

 

فناوري زيستي غذايي نوين،سلامت انسان و توسعه پايدار (يك تحقيق بر مبناي شواهد)

مترجم: دكتر غلامرضا اميني رنجبر -فاطمه مصدق مهرجردي

ويراستار: دكتر مهناز مظاهري اسدي

ناشر: تهران،فروزان،1386

تعداد صفحات 191

نوبت و سال انتشار 1386

چكيده:

مخالفت با محصولات و غذاهاي GMتراريخته به همان اندازه كه با ارزش هاي اجتماعي و سياسي ارتباط دارد، با نگراني ها درباره سلامت و امنيت نيز مرتبط است. آگاهي رو به رشد مصرف كنندگان نسبت به حقوق خود و افزايش ترس كشاورزان از وابستگي به شركت هاي چند مليتي ، علائم نگراني درباره ارزش هاو اولويت ها، نوع محيط زيستي كه افراد خواهان آن مي باشند، نقش تنوع زيستي ، تحمل و مقاومت در برابر خطر و هزينه اي كه افراد آماده پرداخت براي اجراي قوانين هستند، عميق تر مي باشد. برخي افراد نگران سطح كنترلي هستند كه توسط معدودي از شركت هاي شيميايي بر روي بازارهاي بذر اعمال مي گردد. GMO ها نماد ترس هاي اقتصادي قدرتمندي هستند كه جهاني سازي القا مي كند . در مناطق خاصي مخالفت با GMO ها نشانه مخالفت گسترده تر با پيشروي قدرت بازار است. تصور مي شود كه اين GMO ها جهاني را ايجاد مي كنند كه در آن پول، كم توجهي به رسوم تاريخي، هويت هاي فرهنگي و نيازهاي اجتماعي حكومت مي كند. «اين كتاب شامل فصلهاي زير مي باشد» 1- مقدمه 2- استفاده فعلي ، تحقيق و توسعه قريب الوقوع غذاهايي كه از طريق بيوتكنولوژي نوين توليد مي شوند. 3-خطر GMO ها و غذاهايGM ( دست ورزي

 

شنبه 15 مرداد 1390

معرفی کتاب

قرن بيوتكنولوژي و گزينه‌هاي پيش‌رو

نویسنده : جرمي ريفكين

مترجم : حسین داوری

چکیده :

نگاه حاكم بر علم جديد كه سخت متأثر از ديدگاه فرانسيس بيكن است، با تأثيرات گسترده‌اي بر علم قرن بيست‌ويكم يا همان زيست‌شناسي و مولود آن، فن‌آوري‌هاي زيستي، همراه شده است، اما در كنار اين رويكرد حاكم كه دانشمندان اين حوزه را سخت به خود مشغول ساخته است، شاهد ظهور رويكردي متفاوت از سوي بوم‌شناساني هستيم كه با هر گونه رفتاري كه مستلزم دستكاري و دخالت‌ورزي آدمي بر طبيعت است، مخالفت مي‌ورزند و از اين رو، از يافته‌هاي اين علم و تكنولوژي جديد تنها در راستاي تحكيم مواضع و ديدگاه‌هاي خود بهره مي‌برند.

ادامه مطلب ...

شنبه 15 مرداد 1390

معرفی کتاب

 

آينده پسا انساني ما

موضوع:

تكنولوژي زيستي - جنبه‌هاي اخلاقي

ژنتيك - مهندسي - جنبه‌هاي اخلاقي

همتاسازي انساني - جنبه‌هاي اخلاقي

اخلاق انسانگرا

 

پديدآورنده:

نويسنده:فرانسيس فوكوياما

مترجم:حبيب‌الله فقيهي‌نژاد

مقدمه:حسين سليمي

 

ناشر:

روزنامه ايران

 

چکيده :
"فوكوياما" در اين كتاب درباره‌ي تاثير بالقوه‌ي انقلاب فناوري زيستي سخن مي‌گويد. "دغدغه‌ي اصلي فوكويوما تاثيرات نامطلوب فرآورده‌هاي دارويي اثرگذار بر عملكرد مغز انسان، تاثيرات استنساخ انسان و كودكان طراحي شده يا سفارشي دلخواه والدين با استفاده از فناوري زيستي به ويژه با بهره‌گيري از مهندسي ژنتيك آينده، بر جامعه و به طور كلي بر كل خانواده‌ي بشري است.... بعد از فصل اول كتاب به ترتيب درباره‌ي: داروشناسي و اثرگذاري داروها بر شيوه‌ي كار مغز؛ فناوري‌هاي برخاسته از زيست شناسي، راه‌هاي افزون بر طول عمر، و مهندسي ژنتيك است. مولف در هر يك از اين فصول... به توضيح و تفسير ديدگاه‌هاي موافق و مخالف جنبه‌هاي متفاوت يك يكي اين فناوري‌ها مي‌پردازد، و موانع و مشكلاتي را كه ممكن است براي جوامع ما به وجود آورند با دقت شرح مي‌دهد. ديگر اين كه تاكيد عمده‌اي بر لزوم وضع مقررات كنترل و نظارت براي اين فناوري‌ها دارد... فوكوياما... هفت فصل باقي مانده‌ كتاب را به بحث‌هاي فلسفي ـ اجتماعي، ديني، سياسي ـ اقتصادي، و تلاش براي يافتن راه حل مشكلات بالقوه‌اي كه اين تحول بزرگ در علوم زيستي براي جوامع انساني پيش خواهد آورد، اختصاص مي‌دهد...".

چهارشنبه 5 مرداد 1390

درباره وبلاگ

در این وبلاگ دغدغه های مربوط به پیشبرد حقوق بشر در حوزه زیست فنآوری (بیوتکنولوژی) و تحولات جدید مورد پیگیری قرار می گیرند. هدف ساده این است که بدین طریق زمینه مشارکت هرچه بیشتر علاقمندان به موضوع در سراسر ایران و اقصی نقاط جهان برای تقویت فعالیت تخصصی در این حوزه فراهم آید.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط