حقوق بشر و بیوتکنولوژی

ملاحظاتی پیرامون اعلامیه جهانی اخلاق زیستی و حقوق بشر

ملاحظاتی پیرامون «اعلامیه جهانی اخلاق زیستی و حقوق بشر»

نویسنده : ناصر قربان نیا

چکیده: امروزه فناوری زیستی هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی توسعه یافته است. در پرتو سرعت پیشرفت فناوری زیستی، احترام به اصول اخلاق زیستی هم به یک ضرورت تبدیل شده استاعلامیه حقوق بشر و برنامه عمل وین (1993) در بند یازده تصریح می کند: «پیشرفت خاص، به ویژه در طب زیستی و علوم حیاتی و در فناوری اطلاعات ممکن است به طور بالقوه عواقب نامطلوب برای تمامیت، کرامت و حقوق انسانی افراد داشته باشد و از این رو درخواست می کند برای تضمین احترام کامل به حقوق بشر و منزلت انسانی در این حوزه های مورد توجه جهانی، همکاری بین المللی صورت گیرد.» کنفرانس عمومی یونسکو در حوزه های مرتبط با اخلاق زیستی اقدامات قابل توجهی مبذول کرده است. اعلامیه جهانی ژنوم انسانی و حقوق بشر و اعلامیه بین المللی داده های ژنتیک انسانی، دو اعلامیه صادره توسط یونسکو هستند که از اتقان، انسجام، شفافیت و جامعیت برخوردارند.نتیجه گیری: اعلامیه جهانی اخلاق زیستی و حقوق بشر، ایراداتی داردکه از آن جمله می توان به ضعف ساختاری، بی توجهی به تعهد اشخاص حقیقی، ضعف در بیان اهداف، تبیین نادرست اصول حاکم بر اخلاق زیستی، نقص در بیان اصل عدم تبعیض و اهتمام مفرط به رضایت آزادانه اشاره نمود. مقدمه، قلمرو و اهداف اعلامیه به درستی تبیین نشده است. اصول بنیادین اخلاق زیستی می بایست به نحو شفاف و محققانه بیان گردد. اعلامیه به تعهد اشخاص حقیقی، کم توجهی نموده و منحصرا دولت ها را مخاطب قرارداده است. یکی دیگر از مهمترین اشکالات اعلامیه، عدم توجه به امکان تحدید اراده در پرتو کرامت انسانی است.

متن کامل مقاله

چهارشنبه 26 مرداد 1390

اعلامیه ژنوم انسانی

اتقاق آراء پذیرفته شد وتوسط مجمع عمومی در سال 1998 به تصویب رسید .در سال بعد یونسکو دستو العمل هایی را برای اجرای این علامیه تصویب کرد .به موجب آن اعضای دولت ها متعهد شدند اقدامات خاصی را انجام دهند نظیر "ممانعت از اعمالیکه ممکن است مخالف شأن وکرامت انسانی باشند  ، مثل شبیه سازی انسان ".هم چنین کمبته بین المللی اخلاق زیستی را موظف نمود درباره "اعمالیکه ممکن است مخالف شأن وکرامت انسانی باشد " نظیر مداخله در رفتار ژن ها ، مطالعه نماید .

جهت مشاهده متن کامل اعلامیه از اینجا کلیک کنید

چهارشنبه 26 مرداد 1390

اعلامیه بین المللی اطلاعات ژنتیکی بشر

  اعلامیه بین المللی درباره اطلاعات ژنتیکی انسان در سال 2003 توسط یونسکو تصویب شد .هدف این اعلامیه " حفظ احترام وکرامت انسانی ، حقوق بشر وآزادی های اساسی او در جمع آوری ، پردازش ، استفاده ونگهداری اطلاعات ژنتیکی وپروتئومیکی ونمونه های زیستی افراد بود با رعایت شروط برابری ، عدالت وهمبستگی با توجه به حق آزادی فکروبیان از جمله آزادی پژوهش".

جهت مطالعه متن کامل اعلامیه از اینجا وارد شوید

 

چهارشنبه 26 مرداد 1390

اعلامیه بین المللی اخلاق زیستی و حقوق بشر

اعلامیه جهانی اخلاق زیستی وحقوق بشر در سال 2005 بعد از دوسال تصویب شد .این اعلامیه با بکار گرفتن چارچوب حقوق انسان ، اصول تجویزی را در 15 حوزه وضع کرد شامل : شأن وکرامت انسانی وحقوق بشر ، برابری ،عدالت وانصاف ومحافظت از نسل های آینده . به عنوان مثال اعضای دولت ها توافق نمودند که "تأثیر علوم زیستی برنسل های آینده ، ازجمله برساختمان ژنتیکی آنان باید مورد توجه قرار گیرد ".این اصول طیف گسترده ای از موضوعات را نسبت به دو اعلامیه قبلی اخلاق زیستی ، پوشش میدهد .این اعلامیه هم چنین شامل مصوبه ای درمورد به کار بستن وترویج این اصول است .

برای مشاهده اعلامیه از اینجا کلیک کنید

چهارشنبه 26 مرداد 1390

ایجاد صندوق مالی برای اصلاح نژاد

ایجاد یک صندوق مالی جدید برای کشورهای در حال توسعه جهت حفاظت از پرورش و اصلاح نژاد دامهای خود ...

ادامه مطلب ...

چهارشنبه 19 مرداد 1390

تعیین جنسیت

تعیین جنسیت از هفته هفتم تا هفته دهم امکانپذیر شد. برای کسب اطلاع بیشتر از لینک زیر مطالعه نمایید .

ادامه مطلب ...

چهارشنبه 19 مرداد 1390

معرفی کتاب

نام : انتخاب غیر طبیعی

نویسنده : مارا هویستندال

این کتاب به مسائلی در حوزه امور مربوط به تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری پرداخته است .چکیده به همراه نقدی بر آن توسط اوجالا سهگال نوشته شده که جهت مطالعه آن میتوانید در لینک زیر مشاهده نمایید .

ادامه مطلب ...

چهارشنبه 19 مرداد 1390

تحلیلی کوتاه بر خبر واردات داروهای بیو تکنولوژی

بدنبال انتشار اخباری مبنی برورود داروهای بیوتکنولوژی تحلیلی کوتاه در همین رابطه از باب حق برسلامت انجام شده

ادامه مطلب ...

شنبه 15 مرداد 1390

الحاق اتحادیه اروپا به پروتکل الحاقی کنوانسیون تنوع زیستی

درتاریخ 23 ژوئن 2011 دوازده کشور واتحادیه اروپایی  پروتکل الحاقی کنوانسیون تنوع زیستی با عنوان دستیابی به منابع ژنتیکی و تسهیم منافع حاصله مورد پذیرش قراردادند .برای اطلاعات بیشتر میتوانید از لینک زیر وارد شوید .

 

ادامه مطلب ...

شنبه 15 مرداد 1390

مقاله توضیحی انتقادی

 

 

 

 

 

 

 

مقاله حاضر در شماره ۳۹ خبرنامه كانون وكلاي دادگستري استان اصفهان مهرماه ۱۳۸۸ به چاپ رسيده است.

درآمد
شهريور ماه ۱۳۸۸ با انتشار رسمي قانوني عجين گرديد كه سابقه اي در نظام تقنيني ما نداشته است. قانون ايمني زيستي، قانوني است كه در چهارم شهريورماه از سوي رئيس جمهور جهت اجرا ابلاغ گرديد، و بسياري از خبرگزاري ها با اين عنوان كه: رئيس جمهور قانون ايمني زيستي را براي اجرا ابلاغ نمود! به آن پرداختند؛ اما برخي نيز از اين عبارت كه ''قانون ايمني زيستي، خطرناك ترين قانون تاريخ ايران؟'' است، استفاده كردند

ادامه مطلب

 

 

 

 
 
شنبه 15 مرداد 1390

شبیه سازی وحقوق بشر

گزارش سومین نشست گروه اخلاق زیستی و پنجمین نشست مشترک انجمن پزشکان قانونی ایران

 

ادامه مطلب ...

شنبه 15 مرداد 1390

معرفی کتاب

کتاب طرح ژنوم انسانی                                                         مولف : محمد تقی جعفری

 

معرفي:
پیشرفت فن آوری های نوین، مسائلی را در حیطه اخلاق و حقوق پیش روی اندیشمندان قرار می دهد که تا قبل از آن مطرح نبوده اند. از جمله این مسائل ، مساله ژنوم انسانی و همانند سازی است که مدتی است که مطرح گشته و موضع گیری هایی نسبت به آن صورت گرفته است. از این رو سازمان یونسکو در اواخر سال 1997 اعلامیه ای را تحت عنوان «اعلامیه جهانی ژنوم انسانی و حقوق بشر» به تصویب رسانید تا میان حفظ احترام به حقوق بشر و آزادی های سیاسی و لزوم تضمین آزادی پژوهش، موازنه ای ایجاد کند.
کتاب حاضر در سه بخش، نظرات علامه جعفری را در مورد مساله همانند سازی و ژنوم انسانی منعکس نموده است. بخش اول این کتاب، متن اعلامیه جهانی مصوّب یونسکو به همراه نکات و نظرات ارائه شده توسط علامه جعفری در مورد بند بندِ این اعلامیه است. بخش دوم مصاحبه ای است توسط واحد پژوهش کمیسیون ملی یونسکو با علامه جعفری در مورد طرح ژنوم انسانی و همانند سازی و در نهایت بخش سوم کتاب، مصاحبه ای دیگر با ایشان است در مورد مسائل فقهی مربوط به این مساله

شنبه 15 مرداد 1390

معرفی کتاب

 

فناوري زيستي غذايي نوين،سلامت انسان و توسعه پايدار (يك تحقيق بر مبناي شواهد)

مترجم: دكتر غلامرضا اميني رنجبر -فاطمه مصدق مهرجردي

ويراستار: دكتر مهناز مظاهري اسدي

ناشر: تهران،فروزان،1386

تعداد صفحات 191

نوبت و سال انتشار 1386

چكيده:

مخالفت با محصولات و غذاهاي GMتراريخته به همان اندازه كه با ارزش هاي اجتماعي و سياسي ارتباط دارد، با نگراني ها درباره سلامت و امنيت نيز مرتبط است. آگاهي رو به رشد مصرف كنندگان نسبت به حقوق خود و افزايش ترس كشاورزان از وابستگي به شركت هاي چند مليتي ، علائم نگراني درباره ارزش هاو اولويت ها، نوع محيط زيستي كه افراد خواهان آن مي باشند، نقش تنوع زيستي ، تحمل و مقاومت در برابر خطر و هزينه اي كه افراد آماده پرداخت براي اجراي قوانين هستند، عميق تر مي باشد. برخي افراد نگران سطح كنترلي هستند كه توسط معدودي از شركت هاي شيميايي بر روي بازارهاي بذر اعمال مي گردد. GMO ها نماد ترس هاي اقتصادي قدرتمندي هستند كه جهاني سازي القا مي كند . در مناطق خاصي مخالفت با GMO ها نشانه مخالفت گسترده تر با پيشروي قدرت بازار است. تصور مي شود كه اين GMO ها جهاني را ايجاد مي كنند كه در آن پول، كم توجهي به رسوم تاريخي، هويت هاي فرهنگي و نيازهاي اجتماعي حكومت مي كند. «اين كتاب شامل فصلهاي زير مي باشد» 1- مقدمه 2- استفاده فعلي ، تحقيق و توسعه قريب الوقوع غذاهايي كه از طريق بيوتكنولوژي نوين توليد مي شوند. 3-خطر GMO ها و غذاهايGM ( دست ورزي

 

شنبه 15 مرداد 1390

معاهده بین المللی راجع به منابع غذا

معاهده بین المللی راجع به منابع ژنتیک گیاهی برای غذا وکشاورزی

 

ادامه مطلب ...

شنبه 15 مرداد 1390

معرفی کتاب

قرن بيوتكنولوژي و گزينه‌هاي پيش‌رو

نویسنده : جرمي ريفكين

مترجم : حسین داوری

چکیده :

نگاه حاكم بر علم جديد كه سخت متأثر از ديدگاه فرانسيس بيكن است، با تأثيرات گسترده‌اي بر علم قرن بيست‌ويكم يا همان زيست‌شناسي و مولود آن، فن‌آوري‌هاي زيستي، همراه شده است، اما در كنار اين رويكرد حاكم كه دانشمندان اين حوزه را سخت به خود مشغول ساخته است، شاهد ظهور رويكردي متفاوت از سوي بوم‌شناساني هستيم كه با هر گونه رفتاري كه مستلزم دستكاري و دخالت‌ورزي آدمي بر طبيعت است، مخالفت مي‌ورزند و از اين رو، از يافته‌هاي اين علم و تكنولوژي جديد تنها در راستاي تحكيم مواضع و ديدگاه‌هاي خود بهره مي‌برند.

ادامه مطلب ...

شنبه 15 مرداد 1390

معرفی کتاب

 

آينده پسا انساني ما

موضوع:

تكنولوژي زيستي - جنبه‌هاي اخلاقي

ژنتيك - مهندسي - جنبه‌هاي اخلاقي

همتاسازي انساني - جنبه‌هاي اخلاقي

اخلاق انسانگرا

 

پديدآورنده:

نويسنده:فرانسيس فوكوياما

مترجم:حبيب‌الله فقيهي‌نژاد

مقدمه:حسين سليمي

 

ناشر:

روزنامه ايران

 

چکيده :
"فوكوياما" در اين كتاب درباره‌ي تاثير بالقوه‌ي انقلاب فناوري زيستي سخن مي‌گويد. "دغدغه‌ي اصلي فوكويوما تاثيرات نامطلوب فرآورده‌هاي دارويي اثرگذار بر عملكرد مغز انسان، تاثيرات استنساخ انسان و كودكان طراحي شده يا سفارشي دلخواه والدين با استفاده از فناوري زيستي به ويژه با بهره‌گيري از مهندسي ژنتيك آينده، بر جامعه و به طور كلي بر كل خانواده‌ي بشري است.... بعد از فصل اول كتاب به ترتيب درباره‌ي: داروشناسي و اثرگذاري داروها بر شيوه‌ي كار مغز؛ فناوري‌هاي برخاسته از زيست شناسي، راه‌هاي افزون بر طول عمر، و مهندسي ژنتيك است. مولف در هر يك از اين فصول... به توضيح و تفسير ديدگاه‌هاي موافق و مخالف جنبه‌هاي متفاوت يك يكي اين فناوري‌ها مي‌پردازد، و موانع و مشكلاتي را كه ممكن است براي جوامع ما به وجود آورند با دقت شرح مي‌دهد. ديگر اين كه تاكيد عمده‌اي بر لزوم وضع مقررات كنترل و نظارت براي اين فناوري‌ها دارد... فوكوياما... هفت فصل باقي مانده‌ كتاب را به بحث‌هاي فلسفي ـ اجتماعي، ديني، سياسي ـ اقتصادي، و تلاش براي يافتن راه حل مشكلات بالقوه‌اي كه اين تحول بزرگ در علوم زيستي براي جوامع انساني پيش خواهد آورد، اختصاص مي‌دهد...".

چهارشنبه 5 مرداد 1390

وضعیت تعیین جنسیت در هند

به نقل از خبر گزاری فارس در تاریخ 27/4/90

در هند؛

فناوري تعيين جنسيت، نسبت جنسي پسران را افزايش داده است

خبرگزاري فارس: جديد‌ترين سرشماري انجام شده در هند نشان مي‌دهد كه استفاده از دستگاه تعيين جنسيت در دوران بارداري ، مناطق روستايي اين كشور را نيز تحت تاثير قرار داده و باعث سقوط شديد نسبت جنسيتي دختران به پسران، حتي نسبت به شهرها شده است.

ادامه مطلب ...

 

شنبه 1 مرداد 1390

درباره وبلاگ

در این وبلاگ دغدغه های مربوط به پیشبرد حقوق بشر در حوزه زیست فنآوری (بیوتکنولوژی) و تحولات جدید مورد پیگیری قرار می گیرند. هدف ساده این است که بدین طریق زمینه مشارکت هرچه بیشتر علاقمندان به موضوع در سراسر ایران و اقصی نقاط جهان برای تقویت فعالیت تخصصی در این حوزه فراهم آید.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط