حقوق بشر و بیوتکنولوژی

ابراز نگرانی از افزایش روند انتخاب جنسیت در اروپا

اخیرا همهمه جهانی در خصوص انتخاب جنسیت بسیار تشدید یافته ، بویژه آنکه طی چند روز گذشته کمیته مخصوص پارلمان اتحادیه اروپا نشستی در ارتباط با این موضوع برگزار نمود.

کمیته با تکیه بر  فرصت های برابر برای مردان و زنان بر تصدیق قطعنامه ای با موضوع انتخاب جنسیت غیر طبیعی تاکید می نمایدوابراز نگرانی می کند از رشد جهانی این مشکل و بیان می کند که ریشه در فرهنگ نابرابر و خشونت آمیز علیه زنان دارد .

این قطعنامه براساس گزارش های گرفته شده توسط گزارشگر کمیته (دریس استومپ ) تهیه گردیده و اثرات مخرب ناشی از برسمیت شناختن انتخاب جنسیت در اروپا برجسته گردیده است .

یکی از مشکلاتی که در آسیا در اثر استفاده غیر پزشکی انتخاب جنسیت پیش از تولد با آن مواجه بودند عدم تعادل جنسیتی بود که اکنون برخی از کشورهای اروپایی نیز با آن مواجه هستند از جمله در آلبانی ،ارمنستان ، آذربایجان (112پسر در برابر 100دختر ) به علاوه در گرجستان (111پسر در برابر 100دختر ) .

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجارا کلیک کنید .

چهارشنبه 30 شهریور 1390

معرفی کتاب

نویسنده : Sheldon Krimsky

دانشگاه علوم تجربی در حال حاضر با وجود کارآفرینان و محققینی که بدنبال کسب منافع تجاری و یا درگیر مسایل اخلاقی می باشند ترکیب یافته است .

در کتاب " علم در منافع شخصی " روند تاثیرات ناشی از مدرنیته و علوم آکادمی تجاری بررسی می گردد .

جهت مطالعه کل متن کتاب اینجا را کلیک کنید .

چهارشنبه 30 شهریور 1390

هفتمین همایش ملی بیوتکنولوژی

برگزیدگان هفتمین همایش ملی بیوتکنولوژی معرفی گردیدند ،هم چنین در پایان همایش قطعنامه ای در خصوص سند ملی زیست فناوری و توسعه کشت محصولات تراریخته از سوی برگزارکنندگان همایش صادر گردید.

جهت در یافت متن کامل قطعنامه اینجارا کلیک کنید .

چهارشنبه 30 شهریور 1390

کنوانسیون اتحادیه اروپا

پیش نویس کنوانسیون حمایت از حقوق بشر وکرامت انسانی با تکیه بر کاربرد بیولوژی و پزشکی : کنوانسیون حقوق بشر و بیو تکنولوژی پزشکی

جهت مشاهده متن کامل پیش نویس کنوانسیون اینجا را کلیک کنید .

چهارشنبه 30 شهریور 1390

معرفی کتاب

نویسندگان :

Sheldon Krimsky, Peter Shorett

" حقوق وآزادی ها در عصر بیوتکنولوژی " اولین کتابی است که تحقیقات گسترده ای در حوزه بیوتکنولوژی انجام داده و موضوعات این حوزه را در یک چارچوب حقوقی طبقه بندی نموده است .

اشخاصی که در تالیف این کتاب مشارکت داشتند عبارتند از دانشمندان برجسته دانشگاهی ، وکلای حقوق مدنی و سایر فعالان علاقمند به این حوزه که به این مسایل از بعد علمی وآزادی های مدنی ، نگاه می کنند .

این کتاب اثر تکنولوژی مدرن رابروی آزادی های مدنی اساسی مردم بررسی می کند .عمده مباحث این بخش در جایی است که حقوق با تغییرات تکنولوژیکی روز مطابق و بروزرسانی گردد. به همین جهت ، نویسندگان توسعه مفاهیم حقوق بشر رادر مواجهه با پیشرفت های بیوتکنولوژی پزشکی و بیوتکنولوژی کشاورزی بررسی می کنند بطوریکه حقوق ونه تکنولوژی ، خط مقدم مباحث باشد .

جهت مشاهده متن کتاب اینجا راکلیک کنید .

چهارشنبه 30 شهریور 1390

معرفی کتاب

 

 

نویسندگان :

 

Bin, Roberto; Lorenzon, Sara; Lucchi, Nicola

زیست فناوری یکی از حوزه های  پژوهشی برسمیت شناخته شده ای است که هم در حوزه تکنولوژی های جدید وهم در حوزه رویه ها ومسایل اخلاقی و حقوقی پیشرفت های قابل توجهی داشته است .

سرعت رو به رشد نوآوری های زیست فناوری تاثیرات چشم گیری بروی حمایت از حقوق شخصی افراد ، گذاشته است . حقوق بنیادین یک چهارچوبی را برای این نوآوری ها تعریف می کند که نهایتا منجر به ایجاد یکسری محدودیت ها در اکتشافات ونتایج تحقیقات زیست فناوری می گردد.

مقررات قانونی تحقیقات علمی بطور مستقیم بروی آزادی انجام تحقیق و شیوه های درمانی ناشی از آنها تاثیرات بسزایی داشته است .

مسئله بحث انگیز بعدی ، کنترل تکنولوژیکی زندگی اشخاص می باشد و نیز در خصوص اختراعات ثبت شده ژنتیکی و عوارض جانبی آنها برای اشخاص و هم چنین امکان دسترسی به اطلاعات و آگاهی از فرصت های مراقبت سلامتی موجود می باشد .

باتوجه به تخصص رشته های گوناگون حوزه علوم انسانی این جلد شامل مقالات و سخنرانی های ارسال شده به کنفرانسی است با عنوان " نوآری های زیست فناوری و حقوق اساسی " که در تاریخ 20و21 ژانویه سال 2011در دپارتمان حقوق دانشگاه فرارابرگزار گردید .هر بخش جنبه حقوقی و علمی قضیه را از آن جهت که در ارتباط با بیوتکنولوژی است پوشش می دهد ، بویژه با تمرکز بر تحقیقات ژنتیکی ، اطلاعات ژنتیک ، آزادی تحقیقات علمی در ژنتیک و اختراعات بیوتکنولوژی.

چهارشنبه 30 شهریور 1390

عناوین برخی اسناد و سایت های بین المللی موجود در این حوزه

دوشنبه 28 شهریور 1390

معرفی کتاب

این کتاب تحت عنوان "اصول اخلاقی وحقوق ناشی از مالکیت معنوی : مشکلات جاری در حوزه علوم ، سیاست و تکنولوژی "یک چشم انداز کلی از مسائل رایج در حوزه حقوق و اخلاق در ارتباط با مالکیت معنوی ارایه می کند. از دو بعد به مسئله می نگرد، هم مسائل نظری و هم مسائل عملی که روزانه در نوآوری های علمی با آن مواجه می شوند را مورد بررسی قرار میدهد.

هم چنین در پی ایجاد یک بینش عمیق در امور مربوط به سیاست گذاری بین المللی در مشکلاتی که در حوزه مالکیت معنوی در علوم و تحقیقات وجود دارد می باشد. علاوه بر اینها به دنبال ایجاد اصلاحاتی در زمینه مشخص کردن حوزه اموال عمومی از اموال شخصی است .

جهت مشاهده کتاب اینجارا کلیک کنید.

دوشنبه 21 شهریور 1390

آخرین اخبار در ارتباط با توزیع داروهای بیوتکنولوژِی

دوشنبه 21 شهریور 1390

کارگاه های آموزشی در ارتباط با بیوتکنولوژی

دوشنبه 21 شهریور 1390

هفتمین همایش ملی بیوتکنولوژی ایران

دوشنبه 21 شهریور 1390

پنل کنوانسیون تنوع زیستی با موضوع چالش های حقوقی ،اقتصادی و اجتماعی

شنبه 19 شهریور 1390

کنوانسیون تنوع زیستی

 

 

 

 

كنوانسيون تنوع زيستي، پيماني است بين الدولي كه در سال 1992 در ريودوژانيرو امضا و در سال 1993 لازم الاجرا شد و تا كنون تعداد اعضاي متعاهد به اين كنوانسيون بيش از 190 كشور مي باشد. اين پيمان طيف وسيعي از موضوعات مربوط به تنوع زيستي از جمله تنوع زيستي جنگلها، درياها و سواحل، اراضي خشك و نيمه خشك، آبهاي داخلي، جزاير و كوهستانها و تنوع زيستي كشاورزي، مناطق حفاظت شده، گونه هاي بيگانه مهاجم، تسهيل دسترسي به منابع ژنتيكي و تسهيم منافع ناشي از كاربرد آن، ابتكار جهاني رده بندي گونه ها، استفاده پايدار از تنوع زيستي، و ... را در بر مي گيرد.
اهداف سه گانه اين كنوانسيون عبارتند از: حفاظت و استفاده پايدار از منابع تنوع زيستي و تسهيل دسترسي و تسهيم منافع حاصل از آن.

كشور جمهوري اسلامي ايران بر اساس قانون الحاق مورخ 6/3/1375 مجلس شوراي اسلامي به عضويت اين كنوانسيون درآمده و سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان مرجع فني صلاحيت دار، پيگيري امور مربوطه را به عهده دارد. با توجه به مصوبه مجلس شوراي اسلامي و ابلاغيه رياست محترم جمهور، تصميمات كنوانسيون پس از تصويب در اجلاس متعاهدين لازم الاجرا بوده و جزو تعهدات كشور در قبال سازمانهاي بين المللي وابسته به سازمان ملل متحد مي باشد. مرجع تماس ملي كنوانسيون تنوع زيستي در ايران وزارت امور خارجه است.
در حال حاضر دبيرخانه دائم كنوانسيون تنوع زيستي در دفتر موزه تاريخ طبيعي و ذخاير ژنتيكي بخش معاونت محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست مستقر مي باشد و امور مرتبط با اين كنوانسيون را در كشور پيگيري مي نمايد.

جهت مطالعه متن انگلیسی کنوانسیون از اینجا کلیک کنید .

شنبه 19 شهریور 1390

گزارش سازمان جهانی بهداشت

در سال 2005 سازمان بهداشت جهانی WHO گزارشی را منتشر کرد با عنوان بررسی شیوه های بیوتکنولوژی غذایی مدرن ، سلامت بشر و توسعه .

این گزارش توسط طیف گسترده ای از مراجع بین المللی شکل گرفت من جمله؛   FAO ,UNEP ,OECD  و دیگر سازمان های بین المللی .

جهت مطالعه کل گزارش از اینجا کلیک کنید .

چهارشنبه 16 شهریور 1390

پروتکل الحاقی ایمنی زیستی کنوانسیون تنوع زیستی , سال 2000


 CARTAGENA PROTOCOL ON   BIOSAFETY

 

TO THE CONVENTION ON BIOLOGICAL

 

DIVERSITY


  

 

UNITED NATIONS

2000 

CARTAGENA PROTOCOL ON BIOSAFETY TO THE CONVENTION ON

BIOLOGICAL DIVERSITY


 جهت مشاهده متن انگلیسی از اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده متن فارسی از اینجا کلیک کنید

چهارشنبه 16 شهریور 1390

توزیع داروی جدید ام اس

داروی بیوتکنولوژیکی ام اس که چندی است در محافل خبری به آن می پردازند ودر همین وبلاگ تحلیل کوتاهی در ارتباط با واردات داروی مذکور نوشته شد اخیرا مجوز توزیع و پخش گرفته که مخالفان بسیاری دارد .

برای مشاهده متن کامل خبر از این قسمت کلیک کنید.

دوشنبه 14 شهریور 1390

تبيين ابعاد حقو ق بشري مساله انتخاب جنسيت جنين پيش از تولد با اهداف غير درماني ، با تكيه بر رويه جاري كشورها

کار گروه بیوتکنولوژی و حقوق بشر امور تحقیق و پژوهش کمیسیون حقوق بشراسلامی ، گزارشی با عنوان " تبیین ابعاد حقوق بشری مساله انتخاب جنسیت جنین پیش از تولد با اهداف غیر درمانی ، با تکیه بر رویه جاری کشورها " تدوین و منتشر نمود .

در این نوشتار که جهت تهیه کل مطلب می توان به سایت کمیسیون حقوق بشر اسلامی رجوع کرد ، بطور مختصر استفاده از روش انتخاب جنسیت در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مشتمل بر دلایل موافقان و مخالفان مورد بررسی قرار گرفته و در پایان چند نکته را از منظر موازین حقوق بشر اعلام داشته است .

جهت مطالعه مقدمه و چکیده گزارش می توانید از اینجا کلیک کنید.

دوشنبه 14 شهریور 1390

درباره وبلاگ

در این وبلاگ دغدغه های مربوط به پیشبرد حقوق بشر در حوزه زیست فنآوری (بیوتکنولوژی) و تحولات جدید مورد پیگیری قرار می گیرند. هدف ساده این است که بدین طریق زمینه مشارکت هرچه بیشتر علاقمندان به موضوع در سراسر ایران و اقصی نقاط جهان برای تقویت فعالیت تخصصی در این حوزه فراهم آید.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط