حقوق بشر و بیوتکنولوژی

توصیه 1213 شورای حقوق بشر اروپا در مورد تحولات بیوتکنولوژی و عواقب آن در کشاورزی

شنبه 30 مهر 1390

آینده خشونت علیه زنان ( حقوق بشر و ژنتیک مدرن

ساجاتا نویسنده این متن است که در هند متولد شده و در همان جا با مفاهیمی در خصوص ارزش و بهای زن ربرو شده که برای او گیج کننده ومبهم بوده ، زیرا ازطرفی زنانی مانند ایندیرا گاندی که یک رهبر نیرومند برای هند به شمار می آمد وجود دارند و از طرف دیگر نوزادان دختر را به جرم دختر بودن می کشند چرا که معتقدند ازرش آنها نسبت به پسران کمتر است .

این امر امروزه با توجه به پیشرفت های بیوتکنولوژیکی که بوجود آمده ،  شکل دیگری یافته مانند روش های انتخاب جنسیت پیش از تولد که به ترویج این فرهنگ غلط دامن زده است . هر چند که معمولا تحت عناوینی از قبیل برقراری تعادل برای خانواده و یا تنوع جنسیت مطرح می گردد .البته مضاف بر اینها نگرانی هایی نیز در خصوص اصلاح نژاد و تغییر صفات نا مطلوب به مطلوب نیز وجود دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه اینجا را کلیک کنید .

شنبه 30 مهر 1390

حکومت بیوتکنولوژی

به گفته جورج آناس ، توسعه در بیو تکنولوژی امکان تغییرات بشری و حتی رویه هایی که بشر را در معرض خطر قرار می دهد فراهم نموده است . ما نیاز فوری به یک سازمان جهانی جهت نظم بخشیدن به این امور را داریم . آلبرت انیشتین معتقد بود که تخیل از دانش بسیار مهم تر است . چنین شخصی می توانست از آینده نیز فراتر رود . تخیل اخلاقی مهم تر از تخیل علمی است. از مسائل چالش برانگیز علمی در آغاز قرن 21 ، مسئله توسعه سیستم جهانی اخلاق زیستی بوده است که به تضمین تکنولوژی های بیوپزشکی در راستای ارتقا سطح زندگی بشر ونه در جهت تنزل سطح کیفی آن و یا پایان بخشیدن به آن می تواند کمک کند .

جهت مطالعه مقاله اینجا را کلیک کنید .

شنبه 30 مهر 1390

حمایت از بشر در برابر مخاطرات آینده از طریق تدوین معاهده بین المللی برای ممنوعیت شبیه سازی انسانی و دستکاری ژنتیکی در بشر

نوع بشر مدام در خصوص مسائل مختلف زندگی از قبیل خانواده ،جامعه و حتی  شادی هایش در نگرانی بسر می برد زیرا در زمانی زندگی می کنیم که فشار های روحی و روانی متعددی مانند جنگ ها و بلایای طبیعی ما را احاطه نموده است . معمولا انسان ها ممکن است بطور گذرا در رابطه با این مسائل در حوزه کشور خود کمی تمرکز و تامل نمایند ولی در یک سطح وسیع تر مانند خطراتی که کل بشریت و یا تمام زمین را تهدید میکند کمتر توجه دارند .

آنچه در این مقاله بحث شده در مورد شبیه سازی انسانی و دستکاری های ژنتیکی در ژنوم بشری است آن هم نه از باب یک کشور و گروه خاص بلکه از دیدگاه توجه به نوع بشر ، ودر همین راستا یک گفتمان بین المللی را برای این منظور پیشنهاد می کند از طریق تدوین یک کنوانسیون بین المللی تحت عنوان " کنوانسیون حمایت از نوع بشر " که بوسیله  آن تمام تلاش ها برای استفاده از این روش برای بارداری و یا اصلاح عمدی ژنتیک بشر غیر قانونی اعلام گردد .

در اینجا بطور مختصر قوانین بین المللی این حوزه در پنج سال گذشته و ارتباط آنها با استدلال بر له یا علیه بکار گیری این روش ها بیان می گردد.

جهت مشاهده مقاله اینجا را کلیک کنید .

شنبه 30 مهر 1390

دعوا علیه تکامل:اخلاق در عصر بیوتکنولوژی

پیشرفت های حاضر در قرن اخیر ما را از طرفی با امیدها و از طرف دیگر با بیم هایی برای آینده زندگی  بشر مواجه کرده است .

از یک سو این وعده را به بشر می دهد که در آینده ای نزدیک قادر خواهد بود بر تمام بیماری های لاعلاج فائق گردد و از سوی دیگر بیم از آینده اکتشافاتی که بشر را توانمند می سازد که به منظور ارتقاء سطح ژنتیک خود و فرزندانش به دستکاری طبیعت بپردازد.

به همین دلیل اکثر مردم برخی از حوزه های این علم را نگران کننده در می یابند .مگر چه اشتباهی ممکن است در مهندسی مجدد طبیعت پیش آید که این همه نگرانی را بدنبال دارد ؟

این کتاب در جستجوی پاسخی برای این سولات و دیگر سرگردانی های اخلاقی مرتبط با این حوزه می باشد. نویسنده استدلال می کند که دستیابی به کمال بدون توجه کردن به مسائل ایمنی و عدالت مطلوب نخواهد بود و سوق دادن بشر به سمت کمال از طریق تکنولوژی های ژنتیکی کاری بس ناشایست است زیرا نشانگر تلاش بشر برای برقراری سلطه است.

هم چنین این کتاب مدعی است انقلاب ژنتیکی راه را برای مباحثات فلسفی بسیار و نیز پرسش های اخلاقی و معنوی را باز کرده که باید در دستور کار سیاست گذاری های آینده قرار گیرند .

برای مشاهده کتاب اینجا را کلیک کنید .

دوشنبه 25 مهر 1390

ابراز نگرانی گروه های حافظ منافع زنان و بهداشت آنها در خصوص خطرات نوع جدیدی از شبیه سازی برای زنان

امروزه مطالعات بسیاری در زمینه روش های جدید شبیه سازی منتشر شده که اغلب آنها مورد استفاده قرار گرفته اند من جمله روش های بکارگیری تخمک های زنان برای شبیه سازی ، این روش با توجه به مخاطرات فراوانی که برای زنان در پی خواهد داشت مخالفان فراوانی دارد که معتقدند سلامت وبهداشت زنان را با خطرات متعددی مواجه خواهد ساخت. البته در مقابل استدلال اشخاصی که استفاده از این روش را پیشنهاد می کنند این است که پرداخت مبالغ گزاف به زنان بابت نخمک های آنها با عث نمی شود از خطرات انجام این کار صرف نظر کنند .

در موارد استفاده از تخمک های زنان در تحقیقات مربوط به سلول های بنیادی ، رویه ای است که در بسیاری از مناطق دنیا قانونا ممنوع اعلام شده من جمله کالیفرنیا که البته مباحثات جنجالی بسیاری را بدنبال داشته است .

جهت مطالعه اخبار مرتبط لینک های زیر را کلیک کنید.

یک

دو

دوشنبه 25 مهر 1390

پیوستن سه کشور آفریقایی به پروتکل های مهم تنوع زیستی

سه کشور آفریقایی دیگر به پروتکل تنوع زیستی پیوستند . این معاهدات با هدف تشویق کشورها جهت اشتراک گذاری عادلانه منابع ژنتیکی و مزایای موجود حاصل از آنها شکل می گیرند .

پروتکل تنوع زیستی از جمله این معاهدات است که دسترسی به منابع ژنتیکی و به اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از آنها از اهداف ایجاد آن بوده است . این پروتکل هنوز به مرحله اجرا نرسیده زیرا اغلب کشورها فقط آن را امضا نموده اند ولی پروسه تصویب را انجام نداده اند که امید است کشورها با درک اهمیت موضوعاتی از این قبیل نسبت به اجرایی کردن آنها گام ها اساسی بردارند .

جهت دسترسی به متن خبر و کشورهای امضا کننده اینجا را کلیک کنید .

دوشنبه 18 مهر 1390

آیا اجماع بین المللی برای استفاده مناسب از تکنولوژی های مدرن شکل گرفته است؟

آیا هیچ توافق بین المللی برای استفاده مناسب از تکنولوژی های ژنتیکی بشری مدرن شکل گرفته است ؟

پیشرفت های بیوتکنولوژیکی مدرن ، امروزه ظرفیت های بالقوه فراوانی دارند برای تبدیل شدن به ابزاری دو لبه که هم می تواند سود رسانی کند و هم از طرف دیگر منجر به ضرر رسانی گردد .

در صورتی که بصورت مسئولانه توسعه پیدا کنند و بر اساس تعهدات حقوق بشری و عدالت اجتماعی مورد استفاده قرار گیرند می توانند پیشرفت های پزشکی و ارتقاء سطح سلامت جامعه را در پی داشته باشند .

چنانچه مورد سوء استفاده قرار گیرند عواقب خطرناکی را به دنبال خواهند داشت که می توان به ایجاد تبعیض و نابرابری در وضعیت سلامت و بهداشت جامعه اشاره نمود . به عنوان نمونه می توان به ایدئولوژی اصلاح نژاد اشاره کرد که با استفاده از این فناوری  پایه های جامعه مدنی ونیز ویژگی های مشترک انسانی  تضعیف خواهد گردید .هم چنین در ترکیب با فناوری های جدید مثل نانوتکنولوژی و زیست شناسی مصنوعی ظرفیت تبدیل شدن به ابزاری علیه بشریت را دارند .

برای دستیابی به منافع این تکنولوژی ها از خطرات آنها اجتنابی نخواهد بود اما با نظارت موثر هم در سطح ملی و هم بین المللی می توان آنها راکنترل نمود .

جهت مطالعه مقاله می توانید اینجارا کلیک کنید .

شنبه 16 مهر 1390

ژنوم انسانی

نقشه ژنتیکی بشر ، اما این عبارت به چه معناست ؟ مسلما بخش وسیعی از تحقیقات قابل توجه علمی در قرن اخیر معطوف به کشف نقشه 23 جفت کروموزوم است که بیشترین نقشه ژن بشر را می سازند .در همین رابطه سوالات بسیاری در حوزه های مختلف شکل می گیرند ، بطور مثال در خصوص بیماری ها و طول عمر بشر و نیز آرزوهای بیشمار انسان ها که عمیقا تحت تاثیر روشی که ما فکر می کنیم قرار دارند .

از پیامدهای مثبت کشف ژنوم انسانی بینش فوق العاده ای است که به ما عرضه می کند. هر ژن مملو از اطلاعاتی است که با مطالعه بروی آن میتوان به حقایق بسیاری دست یافت .

در این کتاب نویسنده علاوه بر ارائه اطلاعاتی در خصوص کمک هایی که کشف ژن در تشخیص وشناسایی عوامل برخی بیماری ها می کند به مسئله اصلاح نژاد و هراس های انجام آن نیز اشاره می کند و نیز به چالش های اخلاقی و فلسفی ناشی از کاربرد نقشه ژنوم انسانی اشاره می کند .

هم چنین این کتاب به شما کمک می کندبرای فهمیدن این نقطه عطف علمی که چه تاثیرات شگرفی را بر زندگی شما و فرزندانتان و انواع بشر می گذارد.

جهت مشاهده کتاب اینجا راکلیک نمایید .

 

دوشنبه 11 مهر 1390

کتاب چالش های طبیعت : برخورد علم و معنویت در مرز های جدیدی از زندگی

بیوتکنولوژی از قدیمی ترین علوم می باشد و بیشترین اکتشافات را در حال حاضر به خود اختصاص داده است . این شاخه از علم با آغاز تمدن بشر زندگی راحت تری را برای او به ارمغان آورده ، اگرچه ابزار آن اکنون خام و اجرایش در آینده با ابهام هایی روبروست .

امروزه با وجود درک جدیدی که از این علم شکل گرفته ، دانشمندان به نتایج مهم و مفیدی دست یافته اند که می تواند منجر به کاهش آلام بشر و بهبود وضع تغذیه جهان گردد البته از طرف دیگر می تواند تخریب محیط زیست زمین را نیز در پی داشته باشد . هم چنین مشکلات و مسائلی در زمینه محصولات اصلاح شده ژنتیکی و نیز چالش هایی در استفاده از سلول های بنیادی جنینی وجود دارد .

در این کتاب نویسنده به دنبال ارائه یک راه حل مناسب برای چالش های مذکور و برخوردی که علم ،مذهب و سیاست پیدا می کند، می باشد . آنچه کتاب راجذاب می کند نتیجه ای است که برای غرب به همراه دارد که همان بیداری و هوشیاری نسبت به عواقب اقتصادی این علوم و نیز آینده ای که برای آسیا ترسیم می کند در حوزه پیشرفت های بیوتکنولوژی می باشد .

جهت مشاهده کتاب اینجارا کلیک کنید.

دوشنبه 11 مهر 1390

گزارش موارد مطروح مرتبط با اخلاق زیستی در دادگاه اروپایی حقوق بشر

عبارت اخلاق زیستی که در عنوان این گزارش آمده و موضوع اصلی آن نیز می باشد ، مفهوم حمایت از نوع بشر بویژه کرامت انسانی را دربردارد. در همین زمینه این گزارش به موارد مطروح در دادگاه اروپایی حقوق بشر که در ارتباط با موضوعات بیو تکنولوژی پزشکی تحت این عنوان آمده اند می پردازد بویژه حقوق باروری ، خدمات پزشکی به زوج های نابارور ، کمک به خود کشی از روی ترحم ، رضایت به در مان ها و آزمایشات پزشکی ، موضوعات اخلاقی مرتبط با HIV حفظ داده های بیولوژیکی مقامات و حق بردانستن هویت بیولوژیکی .

مجموعه ای از این موضوعات بطور فزاینده ای در دادگاه اروپایی حقوق بشر در حال رشد هستند و انتظار می رود شاهد موارد بیشتری از این دست باشیم مانند ژن درمانی ، تحقیقات سلول های بنیادین و شبیه سازی که تحت مواد 2،3،5،6 و البته بیشتر ماده 8 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر قابل بحث می باشند

جهت مطالعه متن کامل گزارش مذکور اینجارا کلیک نمایید.

شنبه 9 مهر 1390

کمیته اخلاق زیستی ایالات متحده گزارشات دریافتی از انجام آزمایشات در گواتمالا را بررسی نمود

کمیته اخلاق زیستی ریاست جمهوری آمریکا در تاریخ 13 سپتامبر در کاخ سفید به بررسی وقایع رخ داده در گواتمالا پرداخت .  نتایج حاصل از این بررسی نشانگر نقض اساسی اخلاق در این موارد می باشد و نیز آنها را بر خلاف وجدان انسانی تشخیص داده اند ، بویژه برخی از این آزمایشات افراد را عمدا و بدون رضایت جهت انجام آزمایشات علمی بروی آنها ، آلوده به بیماری می کنند.

جهت مشاهده متن خبر و گزارش لینک های زیر را کلیک نمایید.

یک

دو

شنبه 9 مهر 1390

چطور مهندسی ژنتیک و شبیه سازی آمریکا را دگرگون خواهد ساخت ؟

در این کتاب که به شیوه ای بسیار جذاب به موضوعات علمی نوین پرداخته ، نویسنده از یک منظر خوش بینانه به پیشرفت های علمی روز پرداخته و به امکاناتی که در اختیار ما میگذارند جهت رفاه و مدیریت بهتر زندگی اشاره می کند ، روش هایی به مراتب فراتر از شبیه سازی که تا همین چند سال گذشته غیر قابل تصور بودند .

هم چنین نویسنده به بیم ها وامیدهایی که پشت این اکتشافات قرار دارد اشاره می کند .هر چند محور اصلی بحث در این کتاب ایالات متحده می باشد اما خواندن آن به نوعی وضعیت پیش روی دیگر کشورها را نیز ترسیم می کند .

جهت مشاهده کتاب اینجارا کلیک کنید.

شنبه 9 مهر 1390

پیش نویس قطعنامه شورای اروپا علیه انتخاب جنسیت

دوشنبه 4 مهر 1390

اعتراضات بر انتخاب جنسیت و اقدامات بانک جهانی

توجه جهانی به رشد مشکلات بکارگیری انتخاب جنسیت به نظر می رسد به سرعت در حال افزایش می باشد.

طی چند روز گذشته پیش نویس قطعنامه ای علیه انتخاب جنسیت از جانب کمیسیون مخصوص شورای اروپا تهیه گردید که بر اساس گزارش توسعه بانک جهانی تنظیم گردیده است . در این گزارش انتخاب جنسیت به عنوان تداوم مسئله مهم جهانی نابرابری جنسیتی معرفی شده است .

در این گزارش بیان گردیده که چطور ترکیب امور اجتماعی و تکنولوژیکی  به عدم تعادل نسبت جنسیتی و بردگی و استثمار زنان در برخی کشورهای اروپایی و آسیایی منجر می شود .

جهت مشاهده متن خبر اینجا راکلیک کنید .

دوشنبه 4 مهر 1390

تصویب لایحه "جلوگیری از عدم تبعیض ژنتیکی "توسط فرماندار کالیفرنیا

این لایحه توسط سناتور الکس پدیلا تنظیم گردید و سپس فرماندار کالیفرنیا جری براون، آن را تصویب و امضا نمود و این قانون یک نقطه عطفی در زمینه حمایت از حقوق مدنی شهروندان ،از طریق ممنوعیت تبعیض براساس اطلاعات ژنتیکی اشخاص ،به حساب می آید .

این قانون به نوعی به دنبال قانون اطلاعات ژنتیکی و عدم تبعیض است که در سال 2008کنگره آن را پذیرفت ، اگر چه قانون فدرال محدودیت هایی رادر بخش های بیمه سلامت و بکارگیری اطلاعات ژنتیکی ایجاد نموده است .

قانون مذکور از تاریخ 1ژانویه 2012 لازم الاجرا می گردد.

برای مشاهده متن اصلی از طریق لینکهای زیر را کلیک نمایید.

یک

دو

دوشنبه 4 مهر 1390

درباره وبلاگ

در این وبلاگ دغدغه های مربوط به پیشبرد حقوق بشر در حوزه زیست فنآوری (بیوتکنولوژی) و تحولات جدید مورد پیگیری قرار می گیرند. هدف ساده این است که بدین طریق زمینه مشارکت هرچه بیشتر علاقمندان به موضوع در سراسر ایران و اقصی نقاط جهان برای تقویت فعالیت تخصصی در این حوزه فراهم آید.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط