حقوق بشر و بیوتکنولوژی

کنفرانس بین المللی با موضوع اخلاق در تحقیقات

یک کنفرانس بین المللی با عنوان "جایگاه اخلاق در تحقیقات بالینی داروسازی " با همکاری شورای اروپا و وزارت سلامت و توسعه اجتماعی روسیه در تاریخ 28 و 29 دنوامبر 2011 در روسیه برگزار خواهد شد. اصول راهنمایی توسط اعضای کمیته تحقیقات اخلاقی در این فرصت ارائه خواهد شد .

برای دسترسی به متن اصلی خبر اینجا را کلیک کنید.

شنبه 21 آبان 1390

کمیته کارشناسی استاندارد زیستی سازمان بهداشت جهانی

کمیته فوق در سال 1947با هدف تعیین اصول راهنما و هم چنین توصیه هایی در جهت نظارت بر محصولات مرتبط با بیوتکنواوژی و واکسن های بدست آمده از این طریق و نیز مواد اولیه بیولوژیکی تاسیس یافت .

این کمیته به صورت سالیانه نشست هایی برگزار می نماید که گزارش آنها را به هیئت اجرایی مجمع جهانی بهداشت باید ارائه نماید .

اعضای کمیته متشکل از دانشمندان دانشگاهی ، موسسات تحقیقاتی ، موسسات مسوول بهداشت عمومی وصنایع داروسازی می باشند که به عنوان کارشناسان مستقل و نه به عنوان نمایندگان سازمان های متبوع خود ، می باشند .

تصمیمات و توصیه های کمیته کاملا بر اساس اصول علمی و با توجه به بهداشت عمومی در نظر گرفته می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر لینک های زیر را کلیک نمایید .

یک)

دو )

شنبه 21 آبان 1390

وب سایت جدید بیوتکنولوژی سازمان کشاورزی جهانی

به تازگی سازمان جهانی کشاورزی یک وب سایت با عنوان بیوتکنولوژی تاسیس کرده که با نگاهی نو و ساختاری جدید به مسائل عرصه بیو می پردازد که از ویژگی های آن می توان به بخش های اختصاصی خبر ، گالری عکس و یک موتور جستجوی چند زبانه اشاره نمود که به کاربر امکان این را می دهد که بتواند درون همه صفحات وب به جستجوی اسناد ، اخبار و کنفرانس های مرتبط در این حوزه بپردازد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

شنبه 14 آبان 1390

ورود شورای شهر در موضوع سلامت محصولات غذایی/باقیمانده آفت کش ها در محصولات کشاورزی بیش از حد مجاز است

حق برغذا از حقوق بنیادین بشر محسوب می گردد و در اسناد بین المللی حقوق بشر به عنوان حقوق غیر قابل تعلیق و تحدید مورد تاکید قرار گرفته است البته این وظیفه دولت هاست که تغذیه سالم را فراهم کنند بگونه ای که دسترسی آسان به آن برای همه براحتی امکان پذیر باشد . در این میان با پیشرفت های علمی قرن حاضر دولت ها با بکار گیری فناوری های بیو تکنولوژی در حوزه محصولات کشاورزی ابزار گسترده ای در راستای تحقق حقوق مذکور در اختیار دارند ، ایران نیز از این ابزار برخوردار است اما سیاست گذاری صحیحی در این زمینه صورت نگرفته فلذا مشکلاتی رادر بخش تغذیه سالم در کشور با آن مواجه هستیم .

برای کسب اطلاعات کامل تر در این حوزه اینجارا کلیک کنید.

شنبه 7 آبان 1390

انتصاب نماينده انجمن‌هاي علمي در شوراي ملي ايمني زيستي

قانون ایمنی زیستی که متن آن در همین وبلاگ موجود می باشد از قوانینی است که انتقادات بساری به آن وارد است من جمله عدم استفاده از متخصصین حوزه های علوم انسانی و در نظر نگرفتن جنبه های حقوقی و اخلاقی مسائل مربوط به بیوتکنولوژی و نیز فقدان آیین نامه اجرایی و عدم بکارگیری متخصصین عرصه های بیوتکنولوژی که البته با انتصاب دکتر جلالی وهم چنین دکتر مدرسی در شورای ملی ایمنی زیستی در جهت حل بخشی از این مشکلات گام برداشته شده که امید است در آینده شاهد پیشرفت های بیشتری از این دست باشیم .

جهت مطالعه متن خبر لینک های زیر را کلیک نمایید .

یک

دو

شنبه 7 آبان 1390

درباره وبلاگ

در این وبلاگ دغدغه های مربوط به پیشبرد حقوق بشر در حوزه زیست فنآوری (بیوتکنولوژی) و تحولات جدید مورد پیگیری قرار می گیرند. هدف ساده این است که بدین طریق زمینه مشارکت هرچه بیشتر علاقمندان به موضوع در سراسر ایران و اقصی نقاط جهان برای تقویت فعالیت تخصصی در این حوزه فراهم آید.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط