حقوق بشر و بیوتکنولوژی

استفاده از فن آوری بیو در انتقال مغز استخوان

دادگاه فدرال آمریکا در خصوص تعلق مبالغی برای اهداکنندگان مغز استخوان قانون گذاری نمود. هرچند که با توسعه فن آوری اکنون بیشتر شبیه یک انتقال خون به حساب می آید .هم چنین دادگاه در مواردی که برخلاف قانون اساسی صورت گیرد به صراحت اعلام ممنوعیت کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

شنبه 26 آذر 1390

پنل تحقیقات بین المللی کمیسیون ریاست جمهوری آمریکا با موضوع مطالعه بروی اخلاق زیستی

در اول اکتبر سال 2010 دولت امریکا فاش کرد که از تحقیقات بروی بیماری های منتقله از راه جنسی در گوآتمالا از سال 1946تا 1948 حمایت می نموده است .این آزمایشات شامل بیمار کردن عمدی قشر آسیب پذیری از انسان ها نیز بوده است . برای جبران این اعمال، رییس جمهور آمریکا باراک اوباما یک کمیسیون جهت مطالعه موضوعات اخلاق زیستی ایجاد نمود که وظیفه اش نظارت کامل و حقیقت یابی در جزییات این آزمایشات جهت حمایت از تحقیقات در بخش سلامت عمومی و هم چنین بررسی موضوعاتی که به حفاظت از بشر مربوط می شود، می باشد.

ریس جمهور بدنبال تضمینی برای قوانین جهت حمایت از داوطلبان شرکت در این آزمایشات بود، افرادی که در این میان آسیب می بینند و یا تحت درمان های غیر اخلاقی قرار میگیرند.

این کمیسیون یک پنل تحقیقات بین المللی برگزار نمود که به عنوان یک کمیته فرعی جهت توصیه دادن در خصوص مسئولیت ریاست جمهوری شروع به فعالیت نمود.اعضای این پنل متشکل بودند از کارشناسانی در حوزه اخلاق زیستی و تحقیقات بیوتکنولوژی درپزشکی از کشور های مختلف : هن ، اوگاندا، چین، روسیه، برزیل، آرژانتین، بلژیک، گوآتمالا، مصر و آمریکا .

جهت مشاهده گزارش پنل اینجارا کلیک نمایید .

دوشنبه 21 آذر 1390

همایش پروبیوتک وغذاهای سودمند

با توجه به کاربرد فراوان علوم ژنتیک مدرن در صنایع غذایی لازم است همراه با ورود این مواد در بازار به جنبه های اثرات سلامت بخشی و اخلاقی ودیگر ابعاد آن توجه شود .به همین منظور همایشی تحت عنوان "پروبیوتک و غذاهای فرا سودمند " قرار است در اوایل سال آتی برگزار گردد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک نمایند.

شنبه 12 آذر 1390

ورود محصولات بیوتکنولوژی به بازار

گیاهان تراریخته که از طریق کاربرد بیوتکنولوژی در کشاورزی تولید می گردند امروزه بطور گسترده ای در حال تولید هستند . ایران نیز در این حوزه دارای متخصصین فراوانی است که تلاش های بسیاری جهت وارد کردن تراریخته ها در چرخه بازار انجام داده اند . در این مقاله نحوه ورود این محصولات به بازار مورد بررسی قرار گرفته است .

برای مشاهده متن کامل اینجا را کلیک کنید .

شنبه 5 آذر 1390

درباره وبلاگ

در این وبلاگ دغدغه های مربوط به پیشبرد حقوق بشر در حوزه زیست فنآوری (بیوتکنولوژی) و تحولات جدید مورد پیگیری قرار می گیرند. هدف ساده این است که بدین طریق زمینه مشارکت هرچه بیشتر علاقمندان به موضوع در سراسر ایران و اقصی نقاط جهان برای تقویت فعالیت تخصصی در این حوزه فراهم آید.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط