کودکان و حقوق بشر

در کافه‌خبر با حضور موافقان و مخالفان بررسی شد: طرح ساماندهی کودکان‌کار؛ ۳۰ بار شکست و دوباره اصرار بر اجرا!

 

 

طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان سال‌هاست که اجرا می‌شود، هر دوره توسط ان‌جی‌اوها نقد و باز به فراموشی سپرده می‌شود. امسال اما با بقیه دوره‌ها یک تفاوت اساسی دارد؛ یک ان‌جی‌او و یک کلینیک مددکاری در این طرح با بهزیستی همکاری می‌کنند. طرحی که از ۲۲ خرداد ماه امسال آغاز شده و تا الان ۲۳۴ کودک جذب مراکز یاسر، بعثت و شهدای افسریه شده‌اند. مراکزی که به جز ان‌جی‌اوی حامی و کلینیک آوای باران، دیگر ان‌جی‌اوها را راه نمی‌دهند و تنها از میان گزارش‌هایی که در رسانه‌ها منتشر شده می‌شود فهمید با کودکان چه برخوردهایی می‌شود، جدیدترین این گزارش‌ها مربوط به خبرگزاری ایسنا بود که عکس‌های منتشر شده از آن گویای همه‌چیز بود. نارضایتی کودکان، بدرفتاری با آن‌ها، پذیرش خارج از ظرفیت و .. .

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

احکام حمایتی کودکان در دستورالعمل اخیرالتّصویب حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه

 

 

متن کامل «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه» مشتمل بر پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره در تاریخ 22 تیر 1398 منتشر شد. بندهای (گ) و (ق) ماده 16 و بند (ث) ماده 7 این سند، منحصراً به حوزه حمایت از حقوق کودک اختصاص دارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

مواد مربوط به کودک در آیین نامه نحوه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قطع عضو، قصاص نفس و عضو و جرح، دیات، شلاق، تبعید، نفی بلد، اقامت اجباری و منع از اقامت در محل یا محل های معین

 

 

جهت مطالعه متن آیین نامه و بالاخص احکام  مرتبط به حوزه کودکان در مواد 10، 108 و 142 به لینک زیر رجوع نمایید.

اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

طرح الحاق یک تبصره به بند الف ماده 2 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی

 

 

طرح الحاق یک تبصره به بند «الف» ماده (2) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی که با امضای تعداد44 نفر از نمایندگان، به صورت عادی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود، در جلسه علنی مورخ 1398/04/02 به صورت عادی اعلام وصول گردید. متن طرح را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

ضمن بیان اشکالات شورای نگهبان بر لایحه اصلاح قانون تابعیت تشریح شد: ۱۹ ایراد به لایحه اصلاح قانون «تابعیت»

 

 

بعد از گذشت بیش از ۱۵ سال از مطرح شدن موضوع تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در مجلس شورای اسلامی، سرانجام لایحه‌ای تحت عنوان لایحه «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» در مجلس تصویب شد و پس از آن به شورای نگهبان رفت. در نهایت پس از اتمام مهلت ۱۰ روزه شورای نگهبان برای اعلام نظر، این شورا درخواست استمهال کرد و بعد از آن نظر خود را نسبت به لایحه اعلام و ایراداتی به آن وارد کرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط