کودکان و حقوق بشر

تقدیم گزارش دبیر کل ملل متحد در موضوع وضعیت حقوق بشر در ایران به اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق کودکان

 

 

1- گزارش فوق در قالب 4 بخش و 80 بند تنظیم شده است و از جمله موضوعات مورد توجه در این گزارش، وضعیت حقوق بشر کودکان می باشد که از این حیث، بالاخص بندهای 6 تا 8، 11 و 12، 18، 58، 60، 64، 67، 68 و 70 به موضوع حقوق  کودکان توجه دارد و حوزه هایی؛ چون چالش های موجود در نظام عدالت کیفری، مجازات مرگ و تابعیت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی،  مورد توجه گزارش قرار گرفته است.

2- شایان ذکر است، این اجلاس از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود

 

جهت مطالعه متن انگلیسی سند اینجا را کلیک کنید

 

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

توسط معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده انجام شد: ارسال پیش نویس لایحه تعیین حداقل سن ازدواج دختران و پسران به دولت

 

 

پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت ضمن انتشار مطلب فوق آورده است: ازدواج زودهنگام، حق کودک به بهره‌مندی از دوران کودکی، سیر مسیر طبیعی رشد و بالندگی یا همان حق بقاء و رشد، ضرورت بهره‌مندی از مراقبت و نگهداری والدین، تفریح و سرگرمی و حضور در گروه همسالان و شبکه دوستان را متأثر می‌کند. به تبع آن، وی را از زمینه‌های لازم برای امکان مشارکت واقعی، فعال و کیفی در زندگی خصوصی و عمومی که موجبات تعالی کرامت انسانی او را فراهم خواهد کرد، محروم می‌کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

تصویب کلیات لایحه «ایمنی سرویس مدارس»

 

 

اعضای شورای شهر تهران کلیات لایحه ایمنی سرویس مدرسه دانش آموزان را تصویب کردند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

در پنل «بغض کودکان در جستجوی عدالت» مطرح شد: بنیاد جهانی«توانبخشی کودکان متأثر از مخاصمات مسلحانه و تروریستی» تأسیس شود

 

 

این پنل  به همت انجمن دفاع از قربانیان تروریسم و با همکاری بنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا، انجمن انسان و جنبش بین المللی کودکان برای کودکان در چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر ملل متحد برگزار شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

منتشر شد: سند تحولات جامعه زنان ایران؛ به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط