کودکان و حقوق بشر

رفع انحصار آموزش زبان از مدارس یا رونق آموزشگاه‌ها و مدرک فروشی؟

 

 

در مناطق محروم که معلم برای آموزش زبان نداریم و بعضا یک معلم همه دروس را تدریس می‌کند؛ با سپردن آموزش زبان به آموزشگاه ها تکلیف چه می‌شود؟ آیا قرار است زبان انگلیسی از کنکور هم حذف شود؟ اگر زبان از کنکور حذف نشود تکلیف دانش آموزان کمتر برخوردار که از بی عدالتی رنج می‌برند چه خواهد بود؟.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

نگاهی به طرح‌های مناسب‌سازی، محرم‌سازی و استتار مدرسه‌های دخترانه: نام‌های بسیار برای دیوارهای بلند

 

 

طرح استتار و شاداب‌سازی مدارس دخترانه، طرح محرم‌سازی مدارس دخترانه، طرح مناسب‌سازی مدارس دخترانه نام‌هایی هستند که در دو دهه اخیر گاهی کمرنگ‌تر و گاهی پررنگ‌تر از زبان مسوولان سه دولت مختلف مطرح شده‌اند و همه یک محور داشته‌اند: فضای مدرسه برای فعالیت آزادانه‌تر دختران به‌خصوص در زنگ‌های ورزش فراهم شود و بتوانند در مدرسه بدون لزوم حفظ حجاب سر کلاس بنشینند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

تنوع مدارس؛ فرصت یا تهدید نظام آموزشی / در ایران چند نوع مدرسه داریم؟

 

 

منفک کردن بخشی از دانش آموزان کشور از سایر دانش‌‏آموزان سبب می‌شود هم این دانش‏‌آموزان از مواهب یک اجتماع عادی که در آینده با آن مواجهه خواهند شد کم بهره باشند و هم سایر دانش آموزان نحوه صحیح مواجهه با دیگر دانش آموزان با استعدادتر یا کم استعدادتر و کم توان‏تر از خود را به خوبی یاد نگیرند. در یک نظام آموزشی متعادل  دانش‌آموزان تیزهوش، عادی و حتی کم‌هوش باید در کنار هم زندگی کنند، از یکدیگر یادبگیرند، به یکدیگر کمک کنند چراکه قرار است در جامعه در کنار هم زندگی و کار کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

توزیع دو ماه یک بار «سبد غذایی» بین مادران باردار مناطق محروم /متقاضیان به خانه‌های بهداشت بروند

 

 

معاون بنیاد مستضعفان از توزیع بیش از چهار میلیون سبد غذایی برای مادران باردار مناطق محروم کشور خبر داد و گفت: اجرای این طرح موجب بهبود تغذیه مادران باردار و کاهش تولد نوزادان با وزن کمتر از ۲.۵ کیلوگرم در مناطق محروم کشور شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

فتوای علمای اهل سنت ایران بر غیرشرعی بودن ختنه دختران

 

 

برخلاف آنچه تصور می شود ختنه زنان تنها مختص کشورهای آفریقایی نیست. از جمله ایران نیز جزو کشورهایی است که ختنه زنان یا به اصطلاح عامیانه «سنت کردن دختران» در آن، هرچند بسیار محدود، انجام می شود. مناطقی از استان های هرمزگان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی از جمله مناطقی هستند که ختنه زنان مطابق سنت های قدیم در آن ها رواج دارد و دایه های محلی با روش های عمدتا غیربهداشتی این عمل را به دور از چشم مردان انجام می دهند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط