افراد توان خواه و حقوق بشر

ارسال لایحه بازنگری شده قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به وزارت رفاه

توسط:DPHR پنجشنبه 18 آبان 1391 (0)نظرات :

رئیس سازمان بهزیستی کشور از ارسال لایحه بازنگری شده قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد.ادامه مطلب...

سازمان بهزیستی قوانین معلولان را اجرایی کند

توسط:DPHR پنجشنبه 18 آبان 1391 (0)نظرات :

عضو کميسيون اجتماعی مجلس با اشاره به عملکرد سازمان بهزيستی در نحوه انجام وظايف خود گفت: اين سازمان در مورد برخی از افراد تحت پوشش خود مانند معلولان عملکرد خوبی نداشته و نتوانسته قانون را در خصوص اين قشر اجرايی کند.برای ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید.

قانون حمایت از معلولان با گذشت 10 سال اجرایی نشده است

توسط:DPHR شنبه 15 مهر 1391 (0)نظرات :

عضو کميسيون اجتماعی مجلس، با تأکيد بر مظلوميت معلولان در جامعه، گفت: متأسفانه بعد از گذشت حدود ۱۰ سال هنوز قانون حمايت از معلولان از سوی دولت اجرايی نشده است، از اين‌رو اين افراد هم‌اکنون در شرايط سختی به سر می‌برند.جهت مشاهده ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید.

لایحه اصلاح قانون حمایت از معلولین در مسیر کمیسیون های دولت/لایحه اصلاحیه پیش از بودجه 92 به مجلس برسد

توسط:DPHR شنبه 15 مهر 1391 (0)نظرات :

رئيس فراكسيون حمايت از حقوق معلولين مجلس با انتقاد از عدم تحقق وعده دولت در ارائه لايحه اصلاح قانون حمايت از حقوق معلولان گفت: اين لايحه، مسير كميسيون‌هاي تخصصي دولت را طي مي‌کند و اميدواريم اين لايحه پيش از تقديم لايحه بودجه 92 به صحن علني مجلس ارائه شود.برای خواندن ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

وعده رئیس جمهور برای انتخاب مشاور در امور معلولان عملی نشد

توسط:DPHR شنبه 20 خرداد 1391 (0)نظرات :

رئیس جامعه معلولان ایران گفت: با گذشت حدود سه سال از وعده رئیس جمهور مبنی بر انتخاب مشاور در امور معلولان، این وعده هنوز عملی نشده است.برای مشاهده ادامه مطلب بر روی آدرس زیر، کلیک کنید:

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1614790

راهنمایی و رانندگی از حقوق معلولان حمایت نمی کند

توسط:DPHR ﺳﻪشنبه 9 خرداد 1391 (0)نظرات :

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران با اشاره به اینکه متاسفانه حقوق معلولان برای تردد در خیابان‌ها از سوی افراد مختلف پایمال می‌شود، گفت: امیدواریم راهنمایی و رانندگی از حقوق معلولان حمایت کند.برای ادامه مطلب به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.malolannews.com/index.php?option=com_content&view=article&id=337:1391-03-01-06-21-23&catid=62:1389-12-24-21-47-34&Itemid=87

انتقاد از وزیر رفاه به دلیل بی توجهی به حذف روز جهانی معلول از تقویم

توسط:DPHR ﺳﻪشنبه 9 خرداد 1391 (0)نظرات :

رئیس جامعه معلولان ایران ضمن انتقاد از کوتاهی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی درمورد حذف روز جهانی معلول از تقویم ایران گفت: از شیخ الاسلامی و رئیس سازمان بهزیستی می خواهیم که حذف این روز را پیگیری و آن را به تقویم بازگردانند.برای ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1611327

تشریح مفاد جدید قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

توسط:DPHR یکشنبه 31 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان پس از حدود یکسال سرانجام نهایی شد و سرانجام هفته آینده برای تصویب نهایی به مجلس ارسال می شود؛ به قانون جدید 2 ماده اضافه شده و سه ماده نیز نیز دچار تغییراتی شده است. برای مشاهده ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

برنامه های مجلس آینده در حمایت از جانبازان و معلولین

توسط:DPHR یکشنبه 31 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

بحث قانون حمايت از جانبازان، معلولين و سالمندان ضروری است و می بايست در جهت اجرای آن تلاش کنيم ، اين مسئله در قانون ذکر شده ولی ضمانت اجرايی آن به درستی ديده نشده است، انشاالله با حضور در مجلس آينده بتوانيم در اجرای قانون حمايت از جانبازان ، معلولين و سالمندان گام های مثبتی را برداريم.برای مشاهده ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

قانون حمایت از حقوق معلولان کامل نیست و ضمانت اجرایی ندارد

توسط:DPHR دوشنبه 25 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان کشور گفت: قانون حمایت از حقوق معلولان کامل و جامع نیست و قانونی که بتواند از حقوق حقوق معلولان در کشور ما حمایت کند، وجود ندارد، همچنین این قانون متاسفانه ضمانت اجرایی ندارد.برای دیدن ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

شماره 37و 38 ماهنامه پیک توانا منتشر شد

توسط:DPHR یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

برای دریافت شماره های جدید این ماهنامه ، بر روی آدرس زیر کلیک کنید:

http://irantavana.ir/?type=static&lang=1&id=39

آرشیو شماره های پیشین ماهنامه پیک توانا

توسط:DPHR یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

پیک توانا تنها مجله سراسری معلولین ایران است.برای دانلود شماره های قبلی این مجله ، لینک زیر را کلیک کنید:

http://irantavana.ir/?type=static&lang=1&id=269

معرفی ماهنامه پیک توانا

توسط:DPHR یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

کانون توانا اولین و تنها مجله سراسری معلولین ایران را با عنوان "پیک توانا" از طریق دایره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت و از سال 1386 شروع به انتشار آن نمود.
دامنه توزیع این مجله 48 صفحه ای، درگستره سراسری بوده و در میان سازمان های بهزیستی سراسر کشور، سازمان های مردم نهاد کشور، سازمان های آموزش و پرورش کشور، کارشناسان توانبخشی، معلولین و ... از جایگاه خاصی برخوردار است.
این مجله بدون وابستگی به اعتبارات و منابع مالی دولتی و به همت معلولین توانمند در مبحث مطبوعات، اداره می شود.
شرکت فعالانه در بخش مجلات نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری های داخلی هر سال (مصلای امام خمینی (ره) تهران) از جمله دستاوردهای پیک توانا است...

منبع: http://irantavana.ir/?type=static&lang=1&id=39

بیکاری مهمترین مشکل و دغدغه معلولان است

توسط:DPHR یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران با بیان اینکه بهزیستی باید تعداد فرصت‌های شغلی معلولان را افزایش دهد، گفت: در حال حاضر بیکاری مهمترین مشکل و دغدغه معلولان است.برای مشاهده کامل خبر، به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910219000619

معلولان بزرگترین اقلیت جهان هستند

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

 

معاون توانبخشی اداره كل بهزیستی استان كرمانشاه گفت: معلولان بزرگترین اقلیت جهان هستند كه 10 درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده‌اند.برای مشاهده کامل خبر، لینک را کلیک کنید: http://kermanshah.irna.ir/News/80116136/%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF/%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%D9%8A/

قانون حمایت از معلولان بدون نظارت رها شده است

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

جامعه

شهرهاي ما هيچ جاي مناسبي براي معلولان ندارند. دركش خيلي سخت نيست بسياري از معابر و مراكز شهري ما حتي براي استفاده افراد سالم هم مناسب نيستند چه برسد به اين‌كه شهروندي دچار نوعي معلوليت هم باشد. يك روز صبح كه از منزل بيرون مي‌آييد از همان درب منزل به همه‌چيز توجه كنيد. تعداد بسيار كمي از خانه‌هاي ايراني به‌ويژه تازه سازترها، همكف هستند و آنها هم كه آسانسور دارند باز هم حداقل يكي دو پله‌اي را بايد طي كني تا به سطح خيابان برسي.برای مشاهده ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://mellatonline.net/index.php/society/42-gozaresh/18702-1391-02-14-04-42-04

چرا روز جهانی معلولان از تقویم رسمی کشور حذف شد؟

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

روز جهانی معلولان در برخی از تقویم‌ها و سررسید‌های کشور غایب است.

این روز که مصادف سوم دسامبر در تقویم میلادی است معادل 12 آذرماه همه ساله در تقویم‌های خورشیدی کشور به ثبت می‌رسید.در این روز معمولا نهادها و سازمان‌هایی که وظایفی در برابر جامعه معلولان کشور داشتند تلاش می‌کردند تا با برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط زندگی آنها توجه مردم را به این گروه جلب کنند.

امسال در اتفاقی نادر روز جهانی معلولان در بسیاری از تقویم‌ها و سررسید‌های منتشر شده وجود ندارد، 3 دسامبر امسال معادل 13 آذر ماه است اما نه در این روز و نه در 12 آذر از ثبت روز جهانی معلولان در کشور خبری نیست.علی همت محمودنژاد، رئیس جامعه معلولان ایران، در این‌باره گفت: حذف روز جهانی معلولان از تقویم‌ رسمی کشور فاجعه‌ای بزرگ به حساب می‌آید که امیدوارم دولت در این‌ باره واکنش لازم را نشان بدهد.برای دیدن ادامه مطلب به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://hamshahrionline.ir/news-168974.aspx

روز جهانی معلولان از تقویم ملی حذف نشده است

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :
 
علمی -رئیس جامعه معلولان ایران روز گذشته از حذف روز جهانی معلولان در تقویم ملی کشور خبر داد و گفت: این موضوع فاجعه ای بزرگ برای معلولان و نادیده گرفتن آنها و مشکلاتشان است. درحالی که به گفته مدیرکل توانمندسازی معلولان این روز از تقویم حذف نشده است.علی همت محمودنژاد رئیس جامعه معلولان ایران در گفت و گو با مهر افزود: از زمان تعیین روزجهانی معلولان، این روز در تقویم ملی ایران وجود داشته است و همه ساله روزنامه ها و رسانه های مکتوب و تصویری با توجه به درج این روز در تقویم ملی مشکلات معلولان را در سطح وسیع انعکاس می دادند. رئیس جامعه معلولان ایران تاکید کرد: اعتراض خود را در این باره به رئیس و معاون توانبخشی سازمان بهزیستی اعلام کرده ایم و امیدواریم سازمان های مردمی معلولان نیز اقدامات لازم را انجام دهند.گفته های رئیس جامعه معلولان ایران در حالی است که بنا به گفته مدیرکل توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی، این روز همچنان در تقویم ملی کشور وجود دارد و در روز ۱۳ آذرماه با عنوان «روز جهانی معلولان» در تقویم ثبت شده است.دکتر کیوان دواتگران افزود: هیچ سازمان و دستگاهی نمی تواند روز جهانی معلولان را از تقویم رسمی کشور حذف کند. همچنین مروری بر تقویم و همچنین سایت شورای فرهنگ عمومی نشان می دهد که آنچه از سوی شورای فرهنگ عمومی درباره معلولان حذف شده، روز اسکان معلولان و سالمندان (۲۰مهر) است که در خبر مربوط به نقل از دبیر شورای فرهنگ عمومی آمده است روز اسکان معلولان و سالمندان (۲۰مهر) به دلیل نام گذاری روز ۱۳ آذر به نام روز جهانی معلولان حذف شده است . بنابراین در این زمینه لزوم دقت در اطلاع رسانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
برگرفته از سایت http://iransdp.com/

قانون جامع معلولان و سرهای بی کلاه از نمد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برای معلولان کلاهی بافته نشد

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در حالی پا به نهمین سال تصویب خود می‌گذارد که در طول این سال‌ها، از این نمد برای معلولان کلاهی بافته نشد و قرار است این قانون پس از کار کارشناسی، یک بار دیگر برای اصلاح به مجلس شورای اسلامی ارجاع شود؛ هرچند ممکن است به مجلس فعلی نرسد.

برای مشاهده متن کامل خبر ، کلیک کنید: http://iransdp.com/?part=news&inc=news&id=667

نظرسنجی چگونگی آموزش جامعه در خصوص آشنایی با مشکلات و توانمندی های افراد نخاعی

توسط:DPHR یکشنبه 10 مهر 1390 (0)نظرات :

 

مركز  ضايعات نخاعي به طور مرتب در فضای  اینترنت در حال نظرسنجی  است

تا بدین وسیله بتواند اطلاعات ارزشمندی  به دست آورده و در جهت آموزش در سایت

از آن بهره مند شود تا بدین وسیله بتواند  محتویات آموزشی را ارتقاء بخشد.ـ

 

 

جهت اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنید:ـ

http://www.isaarsci.ir/bannersci.htm

عدم استخدام کم توانان در آموزش و پرورش، نقض حق های بشری این افراد است

توسط:DPHR شنبه 2 مهر 1390 (0)نظرات :

تابستان سال پیش، بحث استخدام کم توانان در آموزش و پرورش، برای آنهایی که غمخوار کم توانان هستند، گرمتر از گرمای تابستان بود، گرمایی که هر چه گذشت، دل دردمندان را بیشتر سوزاند و آتشش نزد مسوولین کمتر شد.

تیتر خیلی از خبرها در این زمینه، اقدام آموزش و پرورش در خودداری از استخدام کم توانان را عملی توهین آمیز خوانده بودند. نکته قابل توجه در این زمینه این است که این اقدام مسوولان قبل از آنکه توهین به این افراد باشد، نقض مسلم حق های بشری آنها می باشد.

ایران از جمله کشورهایی است که با امضا و تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و میثاق حقوق مدنی و سیاسی، تعهد به اقدام برای اجرایی کردن مواد این اسناد بین المللی حقوق بشری دارد. از جمله حقوق برشمرده در این اسناد حق اشتغال است، که شرایطی هم برای آن قائل نشده است و شامل حال همگان می گردد و سلامتی جسمی را دلیلی بر عدم بهره مندی از این حق ندانسته است.

ماده 23 اعلامیه جهانی حقوق بشر اعلام میکند:

 

1 ) هر شخصی حق دارد کار کند ، کار خود را آزادانه برگزيند ، شرايط منصفانه و رضايت بخشی برای کار خواستار باشد و در برابر بی کاری حمايت شود.

 

2 ) همه حق دارند که بی هيچ تبعيضی ، در مقابل کار مساوی ، مزد مساوی بگيرند.

 

3 ) هر کسی که کار می کند حق دارد مزد منصفانه و رضايت بخشی دريافت دارد که زندگی او و خانواده اش را موافق حيثيت و کرامت انسانی تأمين کند و در صورت لزوم با ديگر وسايل حمايت اجتماعی کامل شود.

 

4 ) هر شخصی حق دارد که برای دفاع از منافع خود با ديگران اتحاديه تشکيل دهد و يا به اتحاديه های موجود بپيوندد.

 

میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هم در ماده 6 و 7 خود به این مساله پرداخته است:

 

ماده‌ ٦:

 

 ١. كشورهاي‌ طرف‌ اين‌ ميثاق‌ حق‌ كاركردن‌ را كه‌ شامل‌ حق‌ هر كس‌ است‌ به‌ اينكه‌ فرصت‌ يابد بوسيله‌ و كاري‌ كه‌ آزادانه‌ انتخاب‌ يا قبول‌ مي‌نمايد معاش‌ خود را تأمين‌ كند ـ به‌ رسميت‌ مي‌شناسند و اقدامات‌ مقتضي‌ براي‌ حفظ‌ اين‌ حق‌ معمول‌ خواهند داشت‌.

 

 ٢. اقداماتي‌ كه‌ كشورهاي‌ طرف‌ اين‌ ميثاق‌ به‌ منظور تأمين‌ اعمال‌ كامل‌ اين‌ حق‌ به‌ عمل‌ خواهند آورد بايد شامل‌ راهنمائي‌ و تربيت‌ فني‌ و حرفه‌اي‌ و طرح‌ برنامه‌ها و خط‌ مشي‌ها و تدابير فني‌ باشد كه‌ از لوازم‌ تأمين‌ توسعه‌ مداوم‌ اقتصادي‌ ـ اجتماعي‌ و اشتغال‌ تام‌ و مولد است‌ تحت‌ شرايطي‌ كه‌ آزاديهاي‌ اساسي‌ سياسي‌ و اقتصادي‌ را براي‌ افراد حفظ‌ نمايد.

 

 

 ماده‌ ٧

 

 كشورهاي‌ طرف‌ اين‌ ميثاق‌ حق‌ هر كس‌ را به‌ تمتع‌ عادلانه‌ و مساعد كار كه‌ بويژه‌ متضمن‌ مراتب‌ زير باشد به‌ رسميت‌ مي‌شناسند:

 

 الف‌ ـ اجرتي‌ كه‌ لااقل‌ امور ذيل‌ را براي‌ كليه‌ كارگران‌ تأمين‌ نمايد:

 

 ١. مزد منصفانه‌ و اجرت‌ مساوي‌ براي‌ كار با ارزش‌ مساوي‌ بدون‌ هيچ‌ نوع‌ تمايز به‌ ويژه‌ اينكه‌ زنان‌ تضمين‌ داشته‌ باشند كه‌ شرايط‌ كار آنان‌ پائين‌تر از شرايط‌ مورد استفاده‌ مردان‌ نباشد و براي‌ كار مساوي‌ مزد مساوي‌ با مردان‌ دريافت‌ دارند.

 

 ٢. مزاياي‌ كافي‌ براي‌ آنان‌ و خانواده‌شان‌ طبق‌ مقررات‌ اين‌ ميثاق‌

 

 ب‌ ـ ايمني‌ و بهداشت‌ كار

 

 ج‌ ـ تساوي‌ فرصت‌ براي‌ هر كس‌ كه‌ بتواند در خدمت‌ خود به‌ مدارج‌ مناسب‌ عاليتري‌ ارتقاء يابد بدون‌ در نظر گرفتن‌ هيچگونه‌ ملاحظات‌ ديگري‌ جز طول‌ مدت‌ خدمت‌ و لياقت‌

 

 د ـ استراحت‌ ـ فراغت‌ و محدوديت‌ معقول‌ ساعات‌ كار و مرخصي‌ ادوراي‌ با استفاده‌ از حقوق‌ و همچنين‌ مزد ايام‌ تعطيل‌ رسمي‌.

 

آنچه آموزش و پرورش در زمینه استخدام افراد کم توان انجام داد، نه تنها نقض تعهدات بین المللی دولت می باشد که با توجه به قانون جامع حمایت از افراد کم توان، نیز ناقض حقوق این عزیزان است.

بهزیستی شهریه دانشجویان کم توان را می‌پردازد

توسط:DPHR یکشنبه 15 خرداد 1390 (0)نظرات :

معاون اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی شهریه دانشجویان معلول تحت پوشش خود را می پردازد.

علی محمد زنگانه افزود: سازمان بهزیستی شهریه آن دسته از دانشجویان معلول را که در دانشگاه های غیر انتفاعی از قبیل دانشگاه آزاد، شبانه یا پیام نور تحصیل می کنند پرداخت می کند .

معاون اجتماعی و پیشگیری از آسیب های سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به اینکه طبق قانون تحصیل فرزندان خانواده های تحت پوشش بهزیستی باید رایگان باشد، تصریح کرد: پرداخت کمک هزینه دانشجویی، یکی از کمک هایی است که توسط این سازمان  جهت حمایت از تحصیل معلولان و ارتقای سطح علمی این افراد صورت می گیرد.

وی همچنین اظهار داشت: هدف بهزیستی از این اقدامات تسهیل دستیابی خدمت گیرندگان سازمان به آموزش های عالی در بخش دولتی و غیر دولتی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از آسیب های سازمان بهزیستی کشور در پایان یادآور شد: فرزندان خانواده های تحت پوشش بهزیستی دارای استعدادها توانایی های بالایی هستند که با ایجاد شرایط ورود به دانشگاه این استعدادها شکوفا می شود، از این رو تلاش می شود تا در حد امکان اقدامات لازم در خصوص ارتقاء سطح کمی و کیفی دانش این افراد صورت گیرد

منبع: سایت انجمن معلولین ضایعات نخاعی استان تهران، نقل از خبرگزاری برنا

http://scia.ir/?p=2624