افراد توان خواه و حقوق بشر

تاملی بر حقوق معلولان از منظر کنوانسیون حقوق معلولان و سایر اسناد بین المللی

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

نویسندگان: منوچهر توسلی نائینی ، میرحسین کاویار

چکیده:

وجود بيش از 650 ميليون نفر معلول در سرتاسر جهان،‏ موضوع قابل تأمّلي است كه تلاش جامعه‌ي بشري را براي ادامه‌ي زندگي تؤام با حيثيت و كرامت انساني بر پايه‌ي موازين حقوق بشر،‏ طلب مي‌كند. موضوع حقوق انساني افراد داراي معلوليت از بزرگ‌ترين چالش‌هاي جوامع امروزي است،‏ چه با افزايش روز افزون ميزان رشد ناتواني و نيز رقم مطلق افراد داراي ناتواني،‏ ابعاد انساني اين پديده بسيار وسيع‌تر از آنچه تصور مي‌شود،‏ مي‌باشد. آنچه در اين ميان اهميت دارد،‏ برخورد حقوقي با اين موضوع است. از اوايل دهه‌ي هفتاد ميلادي توجه جامعه‌ي بين‌المللي و در رأس آن سازمان ملل متحد در حمايت از افراد داراي معلوليت،‏ رو به گسترش بوده است. مجمع عمومي سازمان ملل متحد با اعلام سال 1981 به عنوان سال جهاني معلولين،‏ اولين قدم را برداشت. پس از آن از 1993 تا 2002 در آسيا به عنوان دهه‌ي معلولين آسيا نامگذاري شد و اروپاييان نيز سال 2003 را به عنوان سال معلولين اروپايي ناميدند. در مهم‌ترين قدم در سال 2006،‏ مجمع عمومي سازمان ملل كنوانسيون حقوق معلولان و يك پروتكل اختياري مربوط به آن را تصويب كرد.

http://journals.ut.ac.ir/page/article-frame.html?articleId=109653

معرفی کتاب «حقوق معلولین در قوانین ایران»

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :
کتاب «حقوق معلولین در قوانین ایران» نوشته دکتر سید احمد باختر است که در 185 صفحه توسط انتشارات جنگل، جاودانه به چاپ رسیده است.در اين مجموعه سعي شده است تمامي مقرارت مربوط به معلولان (عادي) جمع آوري شده تا اين عزيزان با شناخت کامل از حقوق مسلم و اساسي خود در دست يافتن به آن خود باور باشند.
برگرفته از سایت: http://www.junglepub.org/law/book.aspx?i=367&c=57

معرفی کتاب: بررسی تطبیقی حقوق معلولین در حوزه اشتغال

توسط:DPHR جمعه 22 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

نویسنده: محمد علی فرجیناشر

انتشارات جنگل، جاودانه

نوبت و سال چاپ: اول، ۱۳۸۹

 اشتغال لازمه زندگی بشر است؛ زیرا دوام بقای جامعه و زندگی هر فرد مستلزم کار و فعالیت است. اشتغال علاوه برتأمین معاش؛ احترام، اعتماد به نفس، سلامت، عامل تقویت روحیه فردی و اجتماعی می باشد. اما در زندگی فرد معلول اشتغال نقشی فراتر از اینها دارد؛ ایجاد احساس سربلندی، قابلیت و استقلال.این کتاب که حاصل یک کار تحقیقی می باشد، قصد دارد تا با مطالعه حق اشتغال در اسناد بین المللی و قوانین و مقررات  برخی کشور ها، سیاستهای حمایتی ایران را در پرتو قوانین موجود به ویژه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مورد تحلیل قرار دهد و ضمن بررسی موانع اشتغال معلولین، راهکارهای مناسب جهت رفع تبیعض در این حوزه ارائه دهد.

از جمله مباحث مطروحه در این کتاب می توان به موضوعات ذیل اشاره کرد:

- معلولیت و تبعیض شغلی

- اعمال اصل عدم تبعیض؛ موانع-راهکارها 

- تاریخچه حقوق معلولین

- تعریف معلولیت و فرد معلول در حقوق داخلی کشورها (آمریکا، انگلستان، ایران)

در پایان از راهکارهای ارئه شده در این کتاب می توان آگاه سازی و نگرش افراد و جامعه نسبت به توانایی های معلولین – مناسب سازی محیط شهری – مناسب سازی محیط کار- مناسب سازی مشاغل با شرایط افراد  را نام برد.

برگرفته از سایت: http://www.bassir.ir/?p=247

معرفی کتاب گزارش ماموریت آموزشی "توانمندسازی اقتصادی افراد مبتلا به ناتوانی از طریق اشتغال حمایت شده مبنی بر جامعه در کشور ژاپن"

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

یکی از راه های بهبود وضعیت « افراد توان خواه » در کشور، مطالعه ی راه کارها و تجربیات دیگر کشورها در زمینه ی توانمندسازی افراد دارای معلولیت است. کتاب « گزارش ماموریت آموزشی توانمندسازی اقتصادی افراد مبتلا به ناتوانی از طریق اشتغال حمایت شده مبنی بر جامعه در کشور ژاپن » که توسط سازمان بهزیستی کشور منتشر شده است ، می تواند الگوی مناسبی جهت بهبود وضعیت افراد توان خواه در کشور باشد.برای توضیحات بیشتر ، اینجا را کلیک کنید.

منبع شناسی حقوق معلولین

توسط:DPHR جمعه 12 اسفند 1390 (0)نظرات :

برای مطالعه در مورد حقوق معلولین  طبیعتا نیاز به منابع مرتبط با آن می باشد. به همین دلیل به معرفی منابعی در ارتباط با این موضوع می پردازیم . لازم به ذکر است که منابع پیشنهادی ، احصایی نمی باشد و به عنوان نمونه ذکر گردیده است . برای دیدن منایع ، اینجا را کلیک کنید.

کتاب آموزش و درمان اختلالات جنسی در افراد ضایعه نخاعی

توسط:DPHR یکشنبه 10 مهر 1390 (0)نظرات :

 

عنوان كتاب  :آموزش و درمان اختلالات جنسی  در افراد ضایعه نخاعی

 

تالیف : دکتر سید محمد علی یکتامرام و کاظم نظم ده

ناشر  : اداره کل روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور

تعداد  صفحات :  143

سال انتشار  :  1388

نوبت چاپ: اول

تيراژ : 2000

 

 

این کتاب شامل  یازده  فصل است که عناوین فصل ها به شرح زیر است :

 

فصل اول : اختلالات جنسب در پروسه توانبخشی

فصل دوم :آشنایی با دستگاه تناسلی مردان

فصل سوم :آشنایی با دستگاه تناسلی زنان

فصل چهارم :مراحل واکنشی جنسی

فصل پنجم : فعالیت جنسی

فصل ششم :ناتوانی جنسی

فصل هفتم : درمان ناتوانی جنسی

فصل هشتم: سلامت و بهداشت جنسی

فصل نهم: روش های جلوگیری از بارداری

فصل دهم: مشکلات باروری و روش های درمان آن

فصل یازدهم : بارداری

معرفی کتاب

توسط:DPHR یکشنبه 22 خرداد 1390 (0)نظرات :

 


عنوان کتاب: بررسی تطبیقی حقوق معلولین در حوزه اشتغال

مولف: محمد علی فرجی (1345)

ناشر: انتشارات جنگل، جاودانه

چاپ اول: 1389

تعداد صفحات: 139

قیمت 2000تومان

 

فهرست اجمالی:

 

بخش اول: کلیات

          فصل اول: تاریخچه و تعریف معلولیت و فرد معلول

          فصل دوم: تبعیض و اقسام آن

بخش دوم: معلولیت و تبعیض شغلی

          فصل اول: جایگاه اصل عدم تبعیض شغلی معلولان در اسناد بین المللی

          فصل دوم: حقوق داخلی کشورها

بخش سوم: اعمال اصل عدم تبعیض؛ موانع-راهکارها

          فصل اول: موانع موجود در اشتغال اشخاص معلول

          فصل دوم: راهکارها

 

قسمتی از پیشگفتار

اشتغال لازمه زندگی بشر است؛ زیرا دوام و بقای جامعه و زندگی هر فرد مستلزم کار و فعالیت است. اشتغال علاوه بر تامین معاش؛ احترام، اعتماد به نفس، سلامت و تقویت روحیه ایجاد می کند. اما اشتغال در زندگی فرد معلول نقشی بیش از اینها ایفا می نماید. او را قادر می سازد که احساس سربلندی و قابلیت نماید و در استقلال و تلفیق اجتماعی وی نقش اساسی دارد.

..... گر چه در سال های اخیر پیشرفت های قابل ملاحظه ای در سیستم های ارائه خدمات مناسب به معلولان ایجاد شده است. ولی با این حال، تعداد زیادی از آنها همچنان زندگی خود را در فقر سپری می کنند.

..... در این کتاب سعی بر آنست تا با مطالعه حق اشتغال در اسناد بین المللی و قوانین و مقررات داخلی کشورها، سیاست های حمایتی ایران را در پرتو قوانین موجود به ویژه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مورد تحلیل قرار دهیم و ضمن بررسی موانع اشتغال معلولان، راهکارهای مناسب جهت رفع تبعیض در این حوزه ارائه شود.

Human Rights. Yes!ـ

توسط:DPHR دوشنبه 16 خرداد 1390 (0)نظرات :

 

To learn more about disability rights, get this companion book:

 

 Human Rights. Yes! is a human rights curriculum on the rights of persons with disabilities. It was written by people with a wide range of experience in human rights and disability. It will be valuable to human rights workers, advocacy groups, and people working on human rights education.ـ

 

www.humanrightsyes.org