افراد توان خواه و حقوق بشر

اهداف حمایت از حقوق معلولین

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

  اهداف حمایت از حقوق معلولین:   

  v شناساندن صحیح معلولیت به جامعه

  v تغییر نگرش مسئولین و جامعه نسبت به معلولیت

  v حمایت حقوقی و مدنی، رفع تبعیض و به دست آوردن جایگاه واقعی افراد معلول و احقاق حقوق مدنی و رفع مشکلات حقوقی

  v یکسویه و هماهنگ کردن خدمات متفرقه که در جامعه بصورت پراکنده جهت حمایت از این افراد انجام می گیرد

  v ایجاد یک متولی خاص برای احقاق حقوق مدنی معلولین

  v فراهم نمودن امنیت اجتماعی در محیط زندگی کار و دفاع از حقوق مدنی آنها

  v ایجاد بخش های نگهداری جهت راهنمائی و حل مشکلات اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی آنها

  v تلاش برای ایجاد ثبات کاری معلولین

  v تلاش در جهت فعال سازی اجتماعی معلولین

  v جمع آوری و ایجاد قوانین مورد تأیید در مورد حقوق مدنی معلولین و سعی در جهت به اجرا درآوردن آنها در سطح ملی

  v بررسی و انعکاس چگونگی پیشرفت برخی کشورها در جهت حل مسائل حقوقی معلولین

برگرفته از سایت: http://www.foadiran.com/find.php?item=1.66.14.fa

حقوق معلولین در عهدنامه امام علی(ع) به مالک اشتر

توسط:DPHR جمعه 22 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

در فرهنگ اسلامی فراوان بر احترام به روشندلان، ناشنوایان و معلولین حرکتی و ذهنی تأکید شده است. قرآن و نهج البلاغه دو متن اصلی در این فرهنگ، در موارد مختلف بر اهتمام معلولین تأکید کرده اند. علاوه بر متون اصلی دین، سیره عملی بزرگان و رهبران اسلام هم گویای اهتمام بر توجه به معلولین است.برای ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

مختصری از کنوانسیون حقوق معلولین ، حقوق کودکان معلول

توسط:DPHR جمعه 22 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

نويسنده: احمد آملي

پس از 23 فعاليت و پژوهش پيگيرانه سازمان هاي تخصصي ملل متحد كنوانسيون حقوق معلولين در 16 فروردين 86 به تصويب مجمع عمومي سازمان ملل متحد رسيد. اين در شرايطي بود كه مقامات رسمي مرتبط با معلوليت ها كه به مناسبت روز جهاني معلولين سميناري در دانشگاه علوم بهزيستي برگزار كردند، اعلام داشتند، ايران در زمره 20 كشور اولي خواهد بود كه كنوانسيون حقوق معلولين را امضا خواهد كرد (متاسفانه تاكنون اين مهم واقع نشده است.)برای مشاهده کامل این مطلب ، اینجا را کلیک کنید.
   

پایان نامه حقوق معلولین در ایران

توسط:DPHR جمعه 22 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

این پایان نامه توسط شمس ا... بزرگی مهر در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی دفاع شده است . این پایان نامه سه فصل دارد که در فصل اول به تعاریف، مفاهیم، مبانی و منابع حقوق معلولین پرداخته است.  در فصل دوم ، توانبخشی معلولین را بررسی کرده و در فصل سوم، اشتغال معلولین را بررسی کرده است.برای دریافت  نسخه pdf این پایان نامه به لینک زیر مراجعه نمایید: http://www.ensani.ir/fa/content/143565/default.aspx

حقوق بشر و حقوق کارگران معلول در مقررات داخلی و بین المللی

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :
نویسنده: مصطفی السان

چکیده: "معلولان به عنوان اعضای جامعه بشری همواره با چالش هایی از نظر کار و حرفه روبرو بوده اند. مشکلات فراروی آن ها لزوما ناشی از شرایط جسمی و ذهنی ایشان نیست بلکه، در اکثر موارد، این طرز تلقی غلط جامعه است که آن ها را از صحنه کار و فعالیت دور نگه می دارد. با وجود تحولاتی که در سطح بین المللی از لحاظ حقوقی و اجتماعی به وقوع پیوسته و دستاورد آن گرایش مثبت برای به کارگیری معلولان است، هنوز هم محدوده دقیق حقوق قانونی این دسته از افراد در ابهام قرار دارد. در این مقاله ضمن بررسی حقوق شغلی و حرفه ای اشخاص معلول در مقررات داخلی و بین المللی به آن چه فی الواقع باید در جهت تأمین حقوق مذکور برای ایشان لحاظ شود، خواهیم پرداخت.
 

کلمه های کلیدی:
• حقوق بشر
• حقوق کار
• معلول
• سازمان بین المللی کار
• قررات بین المللی
• مقررات داخلی

جهت مشاهده و دریافت فایل کامل این مقاله ، به آدرس زیر مراجعه کنید: http://www.ensani.ir/fa/content/21399/default.aspx

اقدامات بین المللی در حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

نویسنده: نسرین مصفا

وجود بیش از 600 میلیون نفر در سراسر جهان که به علل مختلف جسمی، ذهنی و اجتماعی دارای معلولیت هستند یک موضوع مهم جهانی است که تعهد و تلاش مشترک جامعه بشری را برای فراهم آوردن زندگی توام با حیثیت و کرامت انسانی بر پایه موازین حقوق بشر برای آنان طلب می‏کند.

سازمان ملل متحد از دهه هفتاد به‏طور فزاینده‏ای اقداماتی را برای حمایت از افراد دارای معلولیت به طور مشخص آغاز کرد که مجموعه‏ای مشتمل بر قطعنامه‏ها، گزارش‏ها، قواعد استاندارد، برنامه عمل از آن جمله‏اند.در عین توجه سازمان هنوز یک سند لازم‏الاجرا در مورد حمایت از افراد دارای معلولیت وجود ندارد.برای رفع این نقیصه، اقدامات عملی برای تدوین یک کنوانسیون منسجم و همه‏جانبه برای حمایت از افراد دارای معلولیت متعاقب قطعنامه کمیسیون حقوق بشر در سال 2002 شروع شده است.

این مقاله به بررسی اهم اقدامات ملل متحد در زمینه حقوق افراد دارای معلولیت از منظر ابزارهای بین‏المللی حقوق بشر می‏پردازد. جهت دریافت فایل این مقاله ، به آدرس زیر مراجعه نمایید : http://journals.ut.ac.ir/page/article-frame.html?articleId=3531

گزارش پژوهشی جدید مربوط به نگرش اسلامی جهت حمایت از افراد توان خواه

توسط:DPHR شنبه 14 آبان 1390 (0)نظرات :

 

اخیرا امور تحقیق وپژوهش کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران  گزارشی با عنوان یاد شده منتشر نمود که از دیدگاه متون اسلامی نکات قابل توجهی در خصوص ضرورت حمایت از افراد توان خواه منعکس نموده است.علاقمندان به مطالعه گزارش مزبور به لینک زیر مراجعه نمایند:

در همین حوالی

توسط:DPHR یکشنبه 10 مهر 1390 (0)نظرات :

در همین خیابانی که ما راه می رویم، در حالی که هوشیاریم و تمام حواسمان جمع است، یک اتفاق کوچک یک تصادف انسان سالمی را به معلولی که روی صندلی چرخ دار نشسته است تبدیل می کند. به همین راحتی ممکن است حوادثِ روزگار، ما را هم از زمره کسانی قرار دهد که به دلایلی نقص عضو یا حواس دارند.

خیلی از افراد جامعه به همان راحتی که ما عبور می کنیم، بر می گردیم و در جمع به هر سو که می خواهیم، می رویم نمی توانند باشند. شاید کسی باشد که  قبلا مثل ما می پریده، می دویده ولی حالا نیازمند چرخ های صندلی  است تا قدمی بردارد. یا شاید کودکی باشد که همیشه در حسرت بلند شدن بوده، یا نابینایی در حسرت دیدن خورشید . . .ـ

 

می خواهم بپرسم که در جامعه مان برای آسایش معلولان چه کار کرده ایم؟ آیا می توانند به هر جا که  می روند از امکانات مخصوص خود استفاده کنند یا خانه نشینی را به تحرک و پویایی در جامعه ترجیح می دهند تا نگاه های پرسشگرانه و گاه دلسوزانه ی دیگران را در مورد نقص عضوی که دارند تحمل نکنند؟

آیا می توانند از همان کودکی با بچه های دیگر  باشند و برای ایجاد رابطه با دیگران دچار مشکل نشوند؟ و به راحتی با هر کس،  هر چیزی که می خواهند بگویند؟ و یا ارتباط زبانی و عاطفی سالم داشته باشند و از این ارتباط مثل  هر فرد سالمی لذت ببرند؟ آیا می توانند ار تکنولوزی های روز استفاده کنند؟ تفریح کنند، شاد باشند، و اجازه ندهند که نا امیدی سایه بر سرشان بیندازد؟

آیا می توانند مانند همه ی انسان ها آرزوهایی مانند تحصیل، ازدواج و . . . داشته باشند و حتّی هدفی برای زندگی انتخاب کنند؟

 

همه می دانیم که می توانند. همه می دانیم که افراد معلول گاهی تنها یکی از اعضا یا حواس خود را ندارند و باقی حواس و عاطفه شان  را شاید قویتر از ما در اختیار داشته باشند. (مانند کسی که دست ندارد ولی به راحتی می تواند از انگشتان پا در کارهای خود استفاده کند؛ کاری که انسان های سالم هیچ گاه نمی توانند از عهده اش بربیایند هرچند نیازی هم ندارند) و این انسانی که خدا آفریده، همان موجودی است که با وجود نقص  هم می تواند بهترین باشد و دیده ایم که خیلی از همین افرد تا کنون توانسته اند . . .ـ

 

امّا مسأله ای که مورد غفلت بسیاری از ما قرار گرفته این است که آن ها هم مانند همه به کار، اشتغال، تحصیل و ازدواج نیاز دارند؛ ولی برای رسیدن به این اهداف تا کنون چه کارهایی انجام شده است؟ آیا آن ها هم می توانند زمینه ی مهارتی مورد علاقه خود را انتخاب و در آن اشتغال داشته باشند؟

هرچند قطعاً در این موارد محدودیت هایی هم وجود دارد اما این ها نباید به معنای عدم حضور باشند. شاید توانمند سازی آن ها برای آموزش یک حرفه و مهارت سخت باشد ولی ممکن  است. آن ها هم می توانند بیاموزند و کار کنند تا هیچ وقت حس بی خود  بودن و سر بار بودن به انزوا نکشاندشان . . .ـ

 

تلاش و همت  بسیاری لازم است که وقتی کودک معلولی به دنیا می آید خانواده امیدوار باشند که جامعه برای او هم جایی دارد، و  نخواهند که حتّی درون خانه، او را از چشم مهمان پنهان نگه دارند.ـ

به نقل از سایت تا فردا:ـ

http://tafarda.info

وضعیت اشتغال معلولان

توسط:DPHR یکشنبه 10 مهر 1390 (0)نظرات :

در جهان امروز آنچه بیش از هر چیز دیگر خودنمایی می‌کند وجود بیکاری و تلاش انسانها برای یافتن کار است، به طوری که هم اکنون میلیونها نفر در سراسر دنیا بیکار یا نیمه‌بیکار هستند و متأسفانه با گذشت زمان بر تعداد آنها افزوده می‌شود. در زمان حاضر گسترش روزافزون فناوری و علی‌الخصوص کامپیوتر تأثیربسزایی بر محیط کار و اشتغال گذاشته است؛ بگونه‌ای که در سالهای آینده وجود فناوری‌های نرم‌افزاری پیچیده‌تر و جدیدتر ما را به دنیایی تقریباً بدون کارگر نزدیک خواهد کرد.
کارخانه‌ها، کارگاهها و به طور کلی مراکز تولیدی قادر هستند تا حجم بی‌سابقه‌ای از کالا و خدمات را با نیروی کار به مراتب کمتری تولید کنند و متأسفانه تمامی این امور با زمانی مصادف شده که رشد جمعیت به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده است.
با توجه به چنین شرایط نامساعدی، توجه جوامع به حل بحران بیکاری وارد مراحل تازه‌ای گشته که از آن جمله می‌توان به علاقه به مطالعه وضعیت گروه‌های آسیب‌پذیر شغلی نظیر کودکان، زنان، مهاجرین و معلولین اشاره کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تبعیض اجتماعی و شغلی، اشتغال در مشاغل سطح پایین و دستمزد کم از مواردی است که در گروههای نامبرده به وفور به چشم می‌خورد و در حالی که بیکاری فراوان است، آنها بیش از دیگران آسیب می‌بینند.
به نظر می‌رسد در میان گروههای نامبرده، وضعیت معلولین و انسانهای ناتوان بیش از سایرین مورد بی‌توجهی واقع شده است.
آنها اغلب در بسیاری از زمینه‌ها تحت تبعیض قرار می‌گیرند؛ به طوری که نه تنها حقوق انسانی‌شان نادیده گرفت می‌شود، بلکه منافع اقتصادی که در صورت ارجاع به این افراد عاید خود آنها، خانواده و کشورشان می‌شود نیز به حساب نمی‌آید. از نظر انسانی، تصور معلولی که احساس بی‌کفایتی، وابستگی و عدم اطمینان به آینده می‌کند، فردی که اغلب مطرود جامعه بوده یا برای امرار معاش به گدایی رو می‌آورد بسیار ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد.
در حقیقت مسئله بارز، موقعیت نامساعد افراد معلول در بازار کار است؛ به طوری که میزان بیکاری آنها بسیار بیشتر از افراد عادی است. تأثیر بیکاری در تمامی سنین و تمامی شرایط در افراد معلول مشهود و نمایان است و بسیاری از معلولین به دلیل ارج ننهادن بر مهارتهایشان از سوی کارفرمایان با فرصت‌های شغلی کمتری روبرو می‌شوند.
● اشتغال اشخاص ناتوان
خیلی از افراد تصور درستی از یک فرد معلول ندارند و فکر می‌کنند معلول کسی است که روی ویلچر می‌نشیند و قادر به انجام هیچ کاری نیست، ولی حضور معلولان در عرصه‌های مختلف و انجام کارهایی که گاه افراد غیرمعلول نیز قادر به انجام آن نیستند خلاف این مدعا را ثابت می‌کند. براساس بررسی‌های تخمینی سازمان ملل متحد ۵۰۰ میلیون معلول در دنیا زندگی می‌کنند و این رقم همه ساله رو به افزایش است. بخشی از قوانین مرتبط با اشتغال معلولان که در سال‌های اخیر در کشور وضع شده به این قرار است:
ـ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان
این قانون از ۱۶ ماده تشکیل شده است و طبق ماده۱ آن دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم و حمایتهای لازم را از آنها به عمل آورد. از مهمترین بخش‌های این قانون ماده ۷ آن است که براساس آن دولت موظف است به‌منظور ایجاد فرصتهای شغلی برای افراد معلول تسهیلاتی را فراهم کند.
در فصل پنجم قانون کار نیز در ماده ۱۱۹، وزارت کار و امور اجتماعی موظف شده نسبت به ایجاد مراکز خدمات اشتغال در سراسر کشور اقدام کند و مراکز خدمات موظفند تا ضمن شناسایی زمینه‌های ایجاد کار و برنامه‌ریزی برای فرصت‌های اشتغال نسبت به ثبت‌نام و معرفی بیکاران به مراکز کارآموزی (در صورت نیاز به آموزش) یا معرفی به مراکز تولیدی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی اقدام کنند.
در تبصره دیگری از این ماده قانونی آمده است مراکز خدمات اشتغال در مراکز استانها موظف به ایجاد دفتری تحت عنوان دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از اشتغال معلولین خواهند بود و تمامی موسسات در این ماده موظف به همکاری با دفاتر مزبور هستند.
همچنین دولت موظف است تا در ایجاد شرکتهای تعاونی (تولیدی، کشاورزی، صنعتی و توزیعی)، معلولین را مورد حمایت قرار داده و در تبصره دیگری نیز به این موضوع اشاره دارد که وزارت کار و امور اجتماعی مکلف است تا آئین‌نامه‌های لازم را در جهت برقراری تسهیلات رفاهی مورد نیاز معلولین شاغل در مراکز انجام کار با نظرخواهی از جامعه معلولین ایران و سازمان بهزیستی کشور تهیه و به تصویب وزیر کار و امور اجتماعی برساند. در اینجا به‌طور مفصل وضعیت اشتغال معلولین و قوانین مربوطه شرح داده می‌شود.
● سهم معلولان از فرصت‌های شغلی
متأسفانه اغلب افراد ناتوان نمی‌توانند سهم کاملی در مشاغل داشته باشند یا شغل‌هایی که توانایی انجامش را دارند به دست آورند.
آنها همچنین امکان آموزش و ارتقاء شغلی را از دست می‌دهند.باید توجه داشت که افراد معلول مهارت و توانایی‌هایی را دارند که همانند افراد غیرناتوان است و می‌توانند همانند سایر کارگران بدون نیاز کمک مخصوصی، مؤثر واقع شوند. همچنین برخی دیگر از معلولین می‌توانند اگر کمک مناسبی به آنها شود به اندازه فرد عادی سودمند و مفید باشند.
بنابراین عدم توجه به توان و نیروی کار این افراد نه تنها صحیح نیست، بلکه جامعه را از توانایی‌های بالقوه آنان محروم می‌کند. مسئله اشتغال افراد ناتوان به طور کلی احتیاج به کار مناسب و قائل شدن حق کار برای معلولین دارد. البته متأسفانه مشاهده می‌شود که در اغلب قوانین کارگروه‌های خاصی از معلولین مدنظر قرار می‌گیرند و معلولیت‌ها و ناتوانی‌های جدید و غیرمحسوس را مورد توجه قرار نمی‌دهند.در همین راستا قانون جامع حمایت از حقوق معلولین در ماده ۷ به ایجاد فرصت‌های شغلی برای اشخاص ناتوان اشاره دارد.ماده مزبور مقرر می‌دارد: «دولت موظف است جهت ایجاد فرصت‌های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم آورد:
الف) اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی، پیمانی و کارگری) دستگاههای دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمانها، موسسات، شرکتها، و نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاههایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند به افراد معلول واجد شرایط و ...»
همچنین در تبصره ۳ ماده فوق آمده است: «سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود، صندوق فرصت‌های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آنرا به تصویب هیأت وزیران برساند.»
● طریق ایجاد امکانات اشتغال
▪ بند اول؛ مشاغل مستقل
برای اشخاص ناتوانی که در مناطق با فرصت‌های شغلی محدود زندگی می‌کنند یا آنهایی که در رفت‌وآمد به محل کار با مشکل روبرو هستند، داشتن شغل مستقل شاید بهترین شکل فعالیت آنان باشد. البته راه‌اندازی و دستیابی به یک شغل مستقل، مستلزم داشتن توانایی‌ها و ملزومات خاص است که در ذیل به آنها اشاره می‌شود:
۱) داشتن توان و قدرت مدیریت شغلی
۲) وجود سرمایه کافی به منظور راه‌اندازی شغل
۳) توانایی، تمایل و علاقه به کار و کوشش و قدرت تطبیق جسم و روح با کار سخت و طولانی
۴) قدرت فراگیری تجارب دیگران
۵) ذوق و علاقه‌مندی به کار و حرفه‌ای خاص و قبول مسئولیت ناشی از آن.
در بند ۲ از ۴۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است: «تأمین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل و قرار دادن وسائل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند، در شکل تعاونی، از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر که نه به تمرکز ثروت در دست افراد و گروه‌های خاص منتهی شود و نه دولت را به صورت یک کارفرمای بزرگ مطلق درآورد.»ـ

برای مطالعه بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنید:ـ

http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=19146