افراد توان خواه و حقوق بشر

کنفرانس اینترنتی، نقش سفر در سلامتی افراد نخاعی و فراهم سازی تسهیلات سفر برای آنان

توسط:DPHR شنبه 28 خرداد 1390 (0)نظرات :

انجمن معلولان ضایعات نخاعی استان تهران با همکاری مرکز ضایعات نخاعی جانبازان، همایش اینترنتی با محوریت موضوعات زیر، برگزار میکند:ـ

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه فرمایید:ـ

http://www.isaarsci.ir/conference%20sci/conferencesci1.htm

در این شهر، راه کم توانان، همواره به ترکستان است

توسط:DPHR شنبه 28 خرداد 1390 (0)نظرات :

بدون شرح

توسط:DPHR شنبه 28 خرداد 1390 (0)نظرات :

معرفی کتاب

توسط:DPHR یکشنبه 22 خرداد 1390 (0)نظرات :

 


عنوان کتاب: بررسی تطبیقی حقوق معلولین در حوزه اشتغال

مولف: محمد علی فرجی (1345)

ناشر: انتشارات جنگل، جاودانه

چاپ اول: 1389

تعداد صفحات: 139

قیمت 2000تومان

 

فهرست اجمالی:

 

بخش اول: کلیات

          فصل اول: تاریخچه و تعریف معلولیت و فرد معلول

          فصل دوم: تبعیض و اقسام آن

بخش دوم: معلولیت و تبعیض شغلی

          فصل اول: جایگاه اصل عدم تبعیض شغلی معلولان در اسناد بین المللی

          فصل دوم: حقوق داخلی کشورها

بخش سوم: اعمال اصل عدم تبعیض؛ موانع-راهکارها

          فصل اول: موانع موجود در اشتغال اشخاص معلول

          فصل دوم: راهکارها

 

قسمتی از پیشگفتار

اشتغال لازمه زندگی بشر است؛ زیرا دوام و بقای جامعه و زندگی هر فرد مستلزم کار و فعالیت است. اشتغال علاوه بر تامین معاش؛ احترام، اعتماد به نفس، سلامت و تقویت روحیه ایجاد می کند. اما اشتغال در زندگی فرد معلول نقشی بیش از اینها ایفا می نماید. او را قادر می سازد که احساس سربلندی و قابلیت نماید و در استقلال و تلفیق اجتماعی وی نقش اساسی دارد.

..... گر چه در سال های اخیر پیشرفت های قابل ملاحظه ای در سیستم های ارائه خدمات مناسب به معلولان ایجاد شده است. ولی با این حال، تعداد زیادی از آنها همچنان زندگی خود را در فقر سپری می کنند.

..... در این کتاب سعی بر آنست تا با مطالعه حق اشتغال در اسناد بین المللی و قوانین و مقررات داخلی کشورها، سیاست های حمایتی ایران را در پرتو قوانین موجود به ویژه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مورد تحلیل قرار دهیم و ضمن بررسی موانع اشتغال معلولان، راهکارهای مناسب جهت رفع تبعیض در این حوزه ارائه شود.

تعداد افراد کم توان، از مرز یک میلیارد گذشت

توسط:DPHR یکشنبه 22 خرداد 1390 (0)نظرات :

9 ژوئن 2011

سازمان ملل متحد و بانک جهانی در گزارشی تحت عنوان «از بین بردن موانعی که اغلب کم‌توانان را به حاشیه می‌راند» اعلام کردند که: بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان، تجربه‌ی نوعی از کم‌توانی را دارند.

این گزارش توسط سازمان بهداشت جهانی، بانک جهانی و با مشارکت بیش از 380 کارشناس تدوین شده است و از کشورها می‌خواهد که تلاش، جهت دسترسی افراد‌کم‌توان به خدمات اصلی را افزایش دهند و برنامه‌های ویژه ای برای شکوفا شدن پتانسیل‌های گسترده‌ی افراد کم‌توان در نظر بگیرند.

دبیر کل سازمان بهداشت جهانی، مارگریت چان، در مراسمی که در مقر سازمان ملل برای ارائه این گزارش برپا شده بود، گفت: «معلولیت قسمتی از وضعیت انسانی است. تقریبا هر یک از ما به طور دائم و موقت در برهه‌ای از زندگی خود، دچار کم‌توانی می‌گردیم. ما باید کارهای بیشتری برای از میان برداشتن موانعی که افراد کم‌توان را به حاشیه جامعه می‌کشاند، انجام دهیم.»

اتین کروگ، متخصص امور کم‌توانان، به موانع و علت‌های در حاشیه بودن کم‌توانان پرداخت؛ «‌کم‌توانی از موانعی که در جامعه وجود دارد، ناشی می‌شود. موانعی نظیر برچسب زدن و تبعیض از مواردی هستند که از دسترسی افراد کم‌توان به خدمات بهداشتی، درمانی، توانبخشی  و حمل نقل و ساختمان ها و خدمات عمومی، جلوگیری می‌کنند.

او می‌افزاید که استخدام یکی از مسائل مهمی است که باید امکان آن برای افراد کم‌توان فراهم شود به طوری که آنها در فقر یا تحت پوشش امور خیریه ای زندگی نکنند. خدمات بهداشتی باید طوری طراحی شود که پاسخگوی هر گونه نیاز افراد کم‌توان باشد. بنابر این همه سرویس‌ها و خدمات باید به طور اساسی و کامل، قابلیت دسترسی برای افراد کم‌توان را داشته باشند.

سازمان بهداشت جهانی اینگونه نتیجه می‌گیرد که دولت‌ها باید دسترسی افراد کم‌توان به همه‌ی سرویس‌های اصلی را فراهم کنند و سرویس‌های ویژه را برای آن دسته از افراد کم‌توان که به آن نیاز دارند گسترش دهند. و در زمینه امور کم‌توانان، یک استراتژی و برنامه‌ی اجرایی ملی در پیش بگیرند. علاوه بر این دولت‌ها باید برای افزایش آگاهی و درک عمومی از کم‌توانی برنامه‌ریزی کنند و از تحقیقات بیشتر و آموزش در این زمینه حمایت کنند و مهمتر این که افراد کم توان باید در طراحی و پیاده سازی این برنامه‌ها همفکری و همکاری کنند.

منبع: سایت سازمان ملل

http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=38666&Cr=disability&Cr1=

 

Human Rights. Yes!ـ

توسط:DPHR دوشنبه 16 خرداد 1390 (0)نظرات :

 

To learn more about disability rights, get this companion book:

 

 Human Rights. Yes! is a human rights curriculum on the rights of persons with disabilities. It was written by people with a wide range of experience in human rights and disability. It will be valuable to human rights workers, advocacy groups, and people working on human rights education.ـ

 

www.humanrightsyes.org

اعطای جایزه به نوآوران در زمینه گردشگری

توسط:DPHR دوشنبه 16 خرداد 1390 (0)نظرات :

3 ژوئن 2011

سازمان جهانی گردشگری ملل متحد (UNWTO)، شب گذشته طی مراسمی در ویلامورای پرتغال (Vilamoura)، به تعدادی از نهادهای دولتی، موسسات خصوصی و سازمانهای غیر انتفاعی که نوآوریهایی در زمینه گردشگردی داشتند، جایزه داد.

انجمن اسلوونیایی بهداشت روانی، یکی از موسسات غیر انتفاعی بود که به خاطر پروژه قابل دسترس کردن هتلها برای افراد کمتوان، در شمار برندگان بود.

خانم کورس مدیر این پروژه به مرکز اخبار ملل متحد گفت که انجمن او از سال 20006، با انجام پژوهش، برنامههای آموزشی و طراحی استانداردهای مسافرتی، راهنمایی سفر، و سایت های گردشگری، در زمینه امکان استفاده افراد کم توان از فضا و امکانات هتل‌ها کار کرده است.

او اضافه کرد که منشا اصلی اختلاف میان اپراتورهای گردشگری در زمینه این طرح، این است  آنها فکر می‌کنند که اساس کار در زمینه دسترسی افراد کم‌توان، سرمایه‌گذاری برای تغییر فیزیکی می‌باشد که بسیار وقت‌گیر و پرهزینه است. اما راه‌حل‌های ساده‌تر و ارزان‌تری هم در این زمینه وجود دارد. انجمن بهداشت روانی بر اساس  ایجاد دسترسی افراد‌کم توان در زمینه گردشگری، سازمان یافته‌است. این انجمن به کارکنان هتل‌ها، رستوران‌ها و مراکزی از این دست، در زمینه چگونگی برخورد با افرادی که کم‌توان هستند آموزش می‌دهد که افراد کم‌توان بتوانند از حضور در این اماکن، تجربه و خاطره خوشی داشته باشند.

خانم کورس می‌گوید: افراد کم‌‌توان نیازی به ترحم ندارند بلکه می‌خواهند که به درستی با آنها رفتار شود.

منبع خبر، سایت سازمان ملل متحد

http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=38612&Cr=tourism&Cr1=

 

بهزیستی شهریه دانشجویان کم توان را می‌پردازد

توسط:DPHR یکشنبه 15 خرداد 1390 (0)نظرات :

معاون اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی شهریه دانشجویان معلول تحت پوشش خود را می پردازد.

علی محمد زنگانه افزود: سازمان بهزیستی شهریه آن دسته از دانشجویان معلول را که در دانشگاه های غیر انتفاعی از قبیل دانشگاه آزاد، شبانه یا پیام نور تحصیل می کنند پرداخت می کند .

معاون اجتماعی و پیشگیری از آسیب های سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به اینکه طبق قانون تحصیل فرزندان خانواده های تحت پوشش بهزیستی باید رایگان باشد، تصریح کرد: پرداخت کمک هزینه دانشجویی، یکی از کمک هایی است که توسط این سازمان  جهت حمایت از تحصیل معلولان و ارتقای سطح علمی این افراد صورت می گیرد.

وی همچنین اظهار داشت: هدف بهزیستی از این اقدامات تسهیل دستیابی خدمت گیرندگان سازمان به آموزش های عالی در بخش دولتی و غیر دولتی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از آسیب های سازمان بهزیستی کشور در پایان یادآور شد: فرزندان خانواده های تحت پوشش بهزیستی دارای استعدادها توانایی های بالایی هستند که با ایجاد شرایط ورود به دانشگاه این استعدادها شکوفا می شود، از این رو تلاش می شود تا در حد امکان اقدامات لازم در خصوص ارتقاء سطح کمی و کیفی دانش این افراد صورت گیرد

منبع: سایت انجمن معلولین ضایعات نخاعی استان تهران، نقل از خبرگزاری برنا

http://scia.ir/?p=2624

فرد کم توان، ناتوان نیست

توسط:DPHR یکشنبه 15 خرداد 1390 (0)نظرات :

تصوری که بسیاری از افراد سالم از افراد کم‌توان دارند، معمولا به این شکل است که آنان را اشخاصی می‌پندارند که روی صندلی چرخ‌دار حرکت می‌کنند یا الزاما با عصای سفید یا سگ راهنما قدم برمی‌دارند. از همین رو، نوعی احساس همدردی با کم‌توانان بروز می‌کند، که احتمالا با احساسی از شکرگذاری همراه است: «شکر خدا که من اینطور نیستم». این احساس باعث می‌شود که افراد سالم معمولا در حضور افراد کم‌توان، ناراحت باشند. این دریافت و برداشت روانی، غالبا از «الگوی پزشکی» کم‌توانی، سرچشمه می‌گیرد.

الگوی پزشکی، به کم‌توانی صرفا به عنوان آسیب یا صدمه‌ای جسمانی یا روانی در فرد کم‌توان نگاه می‌کند. این الگو، جسم سالم را به عنوان قاعده و ضابطه تلقی می‌کند؛ پس فرد کم‌توان را فاقد یک یا چند خصلت از آن به اصطلاح ضابطه می‌پندارد. بنابراین، چنانچه قدرت تحرک یک شخص کاهش پذیرد، آن را ناشی از وضعیت جسمانی یا روانی آن شخص قلمداد می‌کند، یعنی او را فاقد قدرت کنترل بر زندگی خود می‌شناسد و بر همین مبنا، او را نیازمند کمک متخصصان پزشکی و خدمات اجتماعی تشخیص می‌دهد. الگوی پزشکی در دهه 1970 با تردید و مخالفت روبه‌رو گردید.

«الگوی اجتماعی» از این دیدگاه، فراتر می‌رود. این الگو، آن قدرها به فرد توجه نمی‌کند که به نارسایی‌های جامعه‌ای که افراد کم‌توان در آن زندگی می‌کنند، توجه دارد. موضوع این نیست که یک فرد، کم‌توان است. بلکه مساله در جامعه‌ای است که به سطوح مختلف کم‌توانی نمی‌پردازد و فرد کم‌توان را از کار افتاده می‌کند. اگر شخصی که بر صندلی چرخدار نشسته است نمی‌تواند به ساختمان بلندی وارد شود، این موضوع ربطی به نارسایی یا مشکلات آن فرد ندارد، بلکه به کسانی مربوط می‌شود که آن ساختمان را طراحی کرده و مدیریت می‌کنند. مسئله‌ای که افراد کم‌توان دارند، نقص جسمانی آنها نیست بلکه تصویر و تصوری است که افراد سالم از نقص آنها دارند. بر همین مبنا، نهضتی پدید آمده است که با تصویر غالب از کم‌توانان و برخورد با آنها به مثابه «امور خیریه» مخالفت می‌ورزد و برای حقوق افراد کم‌توان مبارزه می‌کند و برای تامین «زندگی مستقل» برای ایشان ، یعنی ایجاد شرایطی که دسترسی افراد کم‌توان به منابع و وسایلی که حداکثر کنترل آنها را بر حیات خودشان امکان پذیر می سازد، تلاش می کنند.

افراد کم‌توان دیگر به عنوان دریافت کنندگان منفعل بودجه عمومی از سوی  پرداخت کنندگان سخاوتمند مالیات قلمداد نمی‌شوند بلکه به عنوان عامل‌هایی شناخته می‌شوند که کنترل خدمات رفاهی خود را به دست دارند.

منبع: نگاه کنید به: تونی فیتز پاتریک، نظریه رفاه، مترجم هرمز همایون‌پور، نشر گام نو، 1381