افراد توان خواه و حقوق بشر

تشریح مفاد جدید قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

توسط:DPHR یکشنبه 31 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان پس از حدود یکسال سرانجام نهایی شد و سرانجام هفته آینده برای تصویب نهایی به مجلس ارسال می شود؛ به قانون جدید 2 ماده اضافه شده و سه ماده نیز نیز دچار تغییراتی شده است. برای مشاهده ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

برنامه های مجلس آینده در حمایت از جانبازان و معلولین

توسط:DPHR یکشنبه 31 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

بحث قانون حمايت از جانبازان، معلولين و سالمندان ضروری است و می بايست در جهت اجرای آن تلاش کنيم ، اين مسئله در قانون ذکر شده ولی ضمانت اجرايی آن به درستی ديده نشده است، انشاالله با حضور در مجلس آينده بتوانيم در اجرای قانون حمايت از جانبازان ، معلولين و سالمندان گام های مثبتی را برداريم.برای مشاهده ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

قانون حمایت از حقوق معلولان کامل نیست و ضمانت اجرایی ندارد

توسط:DPHR دوشنبه 25 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان کشور گفت: قانون حمایت از حقوق معلولان کامل و جامع نیست و قانونی که بتواند از حقوق حقوق معلولان در کشور ما حمایت کند، وجود ندارد، همچنین این قانون متاسفانه ضمانت اجرایی ندارد.برای دیدن ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

صدها نفر در اعتراض به بیکار شدن معلولان در انگلیس تجمع کردند

توسط:DPHR دوشنبه 25 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

صدها نفر با تجمع در شهر شفیلد انگلیس اعتراض خود را به تعطیلی کارخانه‌هایی که بیش از ۱۵۰۰ نفر معلول را از کار بیکار می‌کند نشان دادند.برای ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

شماره 37و 38 ماهنامه پیک توانا منتشر شد

توسط:DPHR یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

برای دریافت شماره های جدید این ماهنامه ، بر روی آدرس زیر کلیک کنید:

http://irantavana.ir/?type=static&lang=1&id=39

آرشیو شماره های پیشین ماهنامه پیک توانا

توسط:DPHR یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

پیک توانا تنها مجله سراسری معلولین ایران است.برای دانلود شماره های قبلی این مجله ، لینک زیر را کلیک کنید:

http://irantavana.ir/?type=static&lang=1&id=269

معرفی ماهنامه پیک توانا

توسط:DPHR یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

کانون توانا اولین و تنها مجله سراسری معلولین ایران را با عنوان "پیک توانا" از طریق دایره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت و از سال 1386 شروع به انتشار آن نمود.
دامنه توزیع این مجله 48 صفحه ای، درگستره سراسری بوده و در میان سازمان های بهزیستی سراسر کشور، سازمان های مردم نهاد کشور، سازمان های آموزش و پرورش کشور، کارشناسان توانبخشی، معلولین و ... از جایگاه خاصی برخوردار است.
این مجله بدون وابستگی به اعتبارات و منابع مالی دولتی و به همت معلولین توانمند در مبحث مطبوعات، اداره می شود.
شرکت فعالانه در بخش مجلات نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری های داخلی هر سال (مصلای امام خمینی (ره) تهران) از جمله دستاوردهای پیک توانا است...

منبع: http://irantavana.ir/?type=static&lang=1&id=39

بیکاری مهمترین مشکل و دغدغه معلولان است

توسط:DPHR یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران با بیان اینکه بهزیستی باید تعداد فرصت‌های شغلی معلولان را افزایش دهد، گفت: در حال حاضر بیکاری مهمترین مشکل و دغدغه معلولان است.برای مشاهده کامل خبر، به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910219000619

تاملی بر حقوق معلولان از منظر کنوانسیون حقوق معلولان و سایر اسناد بین المللی

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

نویسندگان: منوچهر توسلی نائینی ، میرحسین کاویار

چکیده:

وجود بيش از 650 ميليون نفر معلول در سرتاسر جهان،‏ موضوع قابل تأمّلي است كه تلاش جامعه‌ي بشري را براي ادامه‌ي زندگي تؤام با حيثيت و كرامت انساني بر پايه‌ي موازين حقوق بشر،‏ طلب مي‌كند. موضوع حقوق انساني افراد داراي معلوليت از بزرگ‌ترين چالش‌هاي جوامع امروزي است،‏ چه با افزايش روز افزون ميزان رشد ناتواني و نيز رقم مطلق افراد داراي ناتواني،‏ ابعاد انساني اين پديده بسيار وسيع‌تر از آنچه تصور مي‌شود،‏ مي‌باشد. آنچه در اين ميان اهميت دارد،‏ برخورد حقوقي با اين موضوع است. از اوايل دهه‌ي هفتاد ميلادي توجه جامعه‌ي بين‌المللي و در رأس آن سازمان ملل متحد در حمايت از افراد داراي معلوليت،‏ رو به گسترش بوده است. مجمع عمومي سازمان ملل متحد با اعلام سال 1981 به عنوان سال جهاني معلولين،‏ اولين قدم را برداشت. پس از آن از 1993 تا 2002 در آسيا به عنوان دهه‌ي معلولين آسيا نامگذاري شد و اروپاييان نيز سال 2003 را به عنوان سال معلولين اروپايي ناميدند. در مهم‌ترين قدم در سال 2006،‏ مجمع عمومي سازمان ملل كنوانسيون حقوق معلولان و يك پروتكل اختياري مربوط به آن را تصويب كرد.

http://journals.ut.ac.ir/page/article-frame.html?articleId=109653

تبعیض نژادی مطابق با قانون فنلاند جرم است

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

تبعيض انسان ها بر اساس قوميت ،   مليت ،  زبان ،  مذهب ،  اعتقادات ،  نظرات ،  وضعيت پزشكی ،  معلول بودن ،  تمايلات جنسی ،  جنسيت و هويت جنسی غير قانونی می باشد.  تبعيض به خاطر مثلاً  ثروتمند بودن و بارداری نيز ممنوع است .

مطابق با قانون برابري (yhdenvertaisuuslaki) تبعيض مثلاًدرهنگام استخدام و يا تحصيل ممنوع می باشد. در مورد هيچ كسی نمی توان براساس مسئله قوميت و مليت مثلاً در هنگام ارائه خدمات بهداشت و امور اجتماعی تبعيض قائلشد.

حقــوق معلـوليـن

هيچ كس را نمی توان بر اساس معلول بودنش مورد تبعيض قرار داد. بر اساس قانون برابری كارفرمايان و برگذار كنندگان دوره های آموزشی می بايست امكانات معلولين را برای كاريابی و تحصيل بالا برند. مفهوم اين جمله اين است كه شرايط و سازماندهی ها بايد مناسب باشند. مثلاً محيط كار را می توان طوری تغيير داد كه شخص معلول راحت تر بتواند رفت و آمد كند .

در صفحات اينترنتی شوراي سراسري معلولين  اطلاعاتی در مورد قوانين و سازمان هاي معلولين  موجود می باشد. برای كسب اطلاعات بيشتر در مورد خدمات برای معلولين به صفحات اينترنتی بانك اطلاعاتی بخش معلولين  مراجعه نمائيد .برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید:

http://www.infopankki.fi/fa-IR/tasa-arvo_ihmisten_valilla/

وکیل اوگاندایی می گوید که حقوق معلولین باید بخشی از آینده آفریقا باشد

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

واشنگتن – مد سنگوبا، وکیل اوگاندایی که با گروه حقوقی غیر دولتی تلاش برای افراد دارای معلولیت LAPD)[] همکاری می کند، می گوید ایالات متحده کارهای بسیاری برای بهبود فرصت ها برای شهروندان معلول خود انجام داده است و امیدوار است کشور وی و دیگر کشورهای آفریقایی نیز قادر به پیشرقت در زمینه های لازم شوند.برای مشاهده کامل خبر به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://iipdigital.usembassy.gov/st/persian/article/2010/08/20100812171053x0.4988672.html#axzz1ub8UFrix

معلولان بزرگترین اقلیت جهان هستند

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

 

معاون توانبخشی اداره كل بهزیستی استان كرمانشاه گفت: معلولان بزرگترین اقلیت جهان هستند كه 10 درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده‌اند.برای مشاهده کامل خبر، لینک را کلیک کنید: http://kermanshah.irna.ir/News/80116136/%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF/%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%D9%8A/

پروتکل الحاقی کنوانسیون بین المللی حقوق معلولین

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

پروتکل الحاقی کنوانسیون بین المللی حقوق معلولین دارای 18ماده است.برای مشاهده متن کامل این پروتکل، اینجا را کلیک کنید.

معرفی کتاب «حقوق معلولین در قوانین ایران»

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :
کتاب «حقوق معلولین در قوانین ایران» نوشته دکتر سید احمد باختر است که در 185 صفحه توسط انتشارات جنگل، جاودانه به چاپ رسیده است.در اين مجموعه سعي شده است تمامي مقرارت مربوط به معلولان (عادي) جمع آوري شده تا اين عزيزان با شناخت کامل از حقوق مسلم و اساسي خود در دست يافتن به آن خود باور باشند.
برگرفته از سایت: http://www.junglepub.org/law/book.aspx?i=367&c=57

اعلامیه حقوق افراد معلول ذهنی

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

اعلامیه حقوق افراد معلول ذهنی ، توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد صادر شده بود که در 20دسامبر1971به تصویب رسید.جهت مشاهده متن کامل اعلامیه، اینجا را کلیک کنید.

اهداف حمایت از حقوق معلولین

توسط:DPHR شنبه 23 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

  اهداف حمایت از حقوق معلولین:   

  v شناساندن صحیح معلولیت به جامعه

  v تغییر نگرش مسئولین و جامعه نسبت به معلولیت

  v حمایت حقوقی و مدنی، رفع تبعیض و به دست آوردن جایگاه واقعی افراد معلول و احقاق حقوق مدنی و رفع مشکلات حقوقی

  v یکسویه و هماهنگ کردن خدمات متفرقه که در جامعه بصورت پراکنده جهت حمایت از این افراد انجام می گیرد

  v ایجاد یک متولی خاص برای احقاق حقوق مدنی معلولین

  v فراهم نمودن امنیت اجتماعی در محیط زندگی کار و دفاع از حقوق مدنی آنها

  v ایجاد بخش های نگهداری جهت راهنمائی و حل مشکلات اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی آنها

  v تلاش برای ایجاد ثبات کاری معلولین

  v تلاش در جهت فعال سازی اجتماعی معلولین

  v جمع آوری و ایجاد قوانین مورد تأیید در مورد حقوق مدنی معلولین و سعی در جهت به اجرا درآوردن آنها در سطح ملی

  v بررسی و انعکاس چگونگی پیشرفت برخی کشورها در جهت حل مسائل حقوقی معلولین

برگرفته از سایت: http://www.foadiran.com/find.php?item=1.66.14.fa

حقوق معلولین در عهدنامه امام علی(ع) به مالک اشتر

توسط:DPHR جمعه 22 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

در فرهنگ اسلامی فراوان بر احترام به روشندلان، ناشنوایان و معلولین حرکتی و ذهنی تأکید شده است. قرآن و نهج البلاغه دو متن اصلی در این فرهنگ، در موارد مختلف بر اهتمام معلولین تأکید کرده اند. علاوه بر متون اصلی دین، سیره عملی بزرگان و رهبران اسلام هم گویای اهتمام بر توجه به معلولین است.برای ادامه مطلب، اینجا را کلیک کنید.

معرفی کتاب: بررسی تطبیقی حقوق معلولین در حوزه اشتغال

توسط:DPHR جمعه 22 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

نویسنده: محمد علی فرجیناشر

انتشارات جنگل، جاودانه

نوبت و سال چاپ: اول، ۱۳۸۹

 اشتغال لازمه زندگی بشر است؛ زیرا دوام بقای جامعه و زندگی هر فرد مستلزم کار و فعالیت است. اشتغال علاوه برتأمین معاش؛ احترام، اعتماد به نفس، سلامت، عامل تقویت روحیه فردی و اجتماعی می باشد. اما در زندگی فرد معلول اشتغال نقشی فراتر از اینها دارد؛ ایجاد احساس سربلندی، قابلیت و استقلال.این کتاب که حاصل یک کار تحقیقی می باشد، قصد دارد تا با مطالعه حق اشتغال در اسناد بین المللی و قوانین و مقررات  برخی کشور ها، سیاستهای حمایتی ایران را در پرتو قوانین موجود به ویژه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مورد تحلیل قرار دهد و ضمن بررسی موانع اشتغال معلولین، راهکارهای مناسب جهت رفع تبیعض در این حوزه ارائه دهد.

از جمله مباحث مطروحه در این کتاب می توان به موضوعات ذیل اشاره کرد:

- معلولیت و تبعیض شغلی

- اعمال اصل عدم تبعیض؛ موانع-راهکارها 

- تاریخچه حقوق معلولین

- تعریف معلولیت و فرد معلول در حقوق داخلی کشورها (آمریکا، انگلستان، ایران)

در پایان از راهکارهای ارئه شده در این کتاب می توان آگاه سازی و نگرش افراد و جامعه نسبت به توانایی های معلولین – مناسب سازی محیط شهری – مناسب سازی محیط کار- مناسب سازی مشاغل با شرایط افراد  را نام برد.

برگرفته از سایت: http://www.bassir.ir/?p=247

مختصری از کنوانسیون حقوق معلولین ، حقوق کودکان معلول

توسط:DPHR جمعه 22 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

نويسنده: احمد آملي

پس از 23 فعاليت و پژوهش پيگيرانه سازمان هاي تخصصي ملل متحد كنوانسيون حقوق معلولين در 16 فروردين 86 به تصويب مجمع عمومي سازمان ملل متحد رسيد. اين در شرايطي بود كه مقامات رسمي مرتبط با معلوليت ها كه به مناسبت روز جهاني معلولين سميناري در دانشگاه علوم بهزيستي برگزار كردند، اعلام داشتند، ايران در زمره 20 كشور اولي خواهد بود كه كنوانسيون حقوق معلولين را امضا خواهد كرد (متاسفانه تاكنون اين مهم واقع نشده است.)برای مشاهده کامل این مطلب ، اینجا را کلیک کنید.
   

پایان نامه حقوق معلولین در ایران

توسط:DPHR جمعه 22 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

این پایان نامه توسط شمس ا... بزرگی مهر در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی دفاع شده است . این پایان نامه سه فصل دارد که در فصل اول به تعاریف، مفاهیم، مبانی و منابع حقوق معلولین پرداخته است.  در فصل دوم ، توانبخشی معلولین را بررسی کرده و در فصل سوم، اشتغال معلولین را بررسی کرده است.برای دریافت  نسخه pdf این پایان نامه به لینک زیر مراجعه نمایید: http://www.ensani.ir/fa/content/143565/default.aspx

قانون حمایت از معلولان بدون نظارت رها شده است

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

جامعه

شهرهاي ما هيچ جاي مناسبي براي معلولان ندارند. دركش خيلي سخت نيست بسياري از معابر و مراكز شهري ما حتي براي استفاده افراد سالم هم مناسب نيستند چه برسد به اين‌كه شهروندي دچار نوعي معلوليت هم باشد. يك روز صبح كه از منزل بيرون مي‌آييد از همان درب منزل به همه‌چيز توجه كنيد. تعداد بسيار كمي از خانه‌هاي ايراني به‌ويژه تازه سازترها، همكف هستند و آنها هم كه آسانسور دارند باز هم حداقل يكي دو پله‌اي را بايد طي كني تا به سطح خيابان برسي.برای مشاهده ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://mellatonline.net/index.php/society/42-gozaresh/18702-1391-02-14-04-42-04

چرا روز جهانی معلولان از تقویم رسمی کشور حذف شد؟

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

روز جهانی معلولان در برخی از تقویم‌ها و سررسید‌های کشور غایب است.

این روز که مصادف سوم دسامبر در تقویم میلادی است معادل 12 آذرماه همه ساله در تقویم‌های خورشیدی کشور به ثبت می‌رسید.در این روز معمولا نهادها و سازمان‌هایی که وظایفی در برابر جامعه معلولان کشور داشتند تلاش می‌کردند تا با برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط زندگی آنها توجه مردم را به این گروه جلب کنند.

امسال در اتفاقی نادر روز جهانی معلولان در بسیاری از تقویم‌ها و سررسید‌های منتشر شده وجود ندارد، 3 دسامبر امسال معادل 13 آذر ماه است اما نه در این روز و نه در 12 آذر از ثبت روز جهانی معلولان در کشور خبری نیست.علی همت محمودنژاد، رئیس جامعه معلولان ایران، در این‌باره گفت: حذف روز جهانی معلولان از تقویم‌ رسمی کشور فاجعه‌ای بزرگ به حساب می‌آید که امیدوارم دولت در این‌ باره واکنش لازم را نشان بدهد.برای دیدن ادامه مطلب به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://hamshahrionline.ir/news-168974.aspx

روز جهانی معلولان از تقویم ملی حذف نشده است

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :
 
علمی -رئیس جامعه معلولان ایران روز گذشته از حذف روز جهانی معلولان در تقویم ملی کشور خبر داد و گفت: این موضوع فاجعه ای بزرگ برای معلولان و نادیده گرفتن آنها و مشکلاتشان است. درحالی که به گفته مدیرکل توانمندسازی معلولان این روز از تقویم حذف نشده است.علی همت محمودنژاد رئیس جامعه معلولان ایران در گفت و گو با مهر افزود: از زمان تعیین روزجهانی معلولان، این روز در تقویم ملی ایران وجود داشته است و همه ساله روزنامه ها و رسانه های مکتوب و تصویری با توجه به درج این روز در تقویم ملی مشکلات معلولان را در سطح وسیع انعکاس می دادند. رئیس جامعه معلولان ایران تاکید کرد: اعتراض خود را در این باره به رئیس و معاون توانبخشی سازمان بهزیستی اعلام کرده ایم و امیدواریم سازمان های مردمی معلولان نیز اقدامات لازم را انجام دهند.گفته های رئیس جامعه معلولان ایران در حالی است که بنا به گفته مدیرکل توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی، این روز همچنان در تقویم ملی کشور وجود دارد و در روز ۱۳ آذرماه با عنوان «روز جهانی معلولان» در تقویم ثبت شده است.دکتر کیوان دواتگران افزود: هیچ سازمان و دستگاهی نمی تواند روز جهانی معلولان را از تقویم رسمی کشور حذف کند. همچنین مروری بر تقویم و همچنین سایت شورای فرهنگ عمومی نشان می دهد که آنچه از سوی شورای فرهنگ عمومی درباره معلولان حذف شده، روز اسکان معلولان و سالمندان (۲۰مهر) است که در خبر مربوط به نقل از دبیر شورای فرهنگ عمومی آمده است روز اسکان معلولان و سالمندان (۲۰مهر) به دلیل نام گذاری روز ۱۳ آذر به نام روز جهانی معلولان حذف شده است . بنابراین در این زمینه لزوم دقت در اطلاع رسانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
برگرفته از سایت http://iransdp.com/

قانون جامع معلولان و سرهای بی کلاه از نمد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برای معلولان کلاهی بافته نشد

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در حالی پا به نهمین سال تصویب خود می‌گذارد که در طول این سال‌ها، از این نمد برای معلولان کلاهی بافته نشد و قرار است این قانون پس از کار کارشناسی، یک بار دیگر برای اصلاح به مجلس شورای اسلامی ارجاع شود؛ هرچند ممکن است به مجلس فعلی نرسد.

برای مشاهده متن کامل خبر ، کلیک کنید: http://iransdp.com/?part=news&inc=news&id=667

حقوق بشر و حقوق کارگران معلول در مقررات داخلی و بین المللی

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :
نویسنده: مصطفی السان

چکیده: "معلولان به عنوان اعضای جامعه بشری همواره با چالش هایی از نظر کار و حرفه روبرو بوده اند. مشکلات فراروی آن ها لزوما ناشی از شرایط جسمی و ذهنی ایشان نیست بلکه، در اکثر موارد، این طرز تلقی غلط جامعه است که آن ها را از صحنه کار و فعالیت دور نگه می دارد. با وجود تحولاتی که در سطح بین المللی از لحاظ حقوقی و اجتماعی به وقوع پیوسته و دستاورد آن گرایش مثبت برای به کارگیری معلولان است، هنوز هم محدوده دقیق حقوق قانونی این دسته از افراد در ابهام قرار دارد. در این مقاله ضمن بررسی حقوق شغلی و حرفه ای اشخاص معلول در مقررات داخلی و بین المللی به آن چه فی الواقع باید در جهت تأمین حقوق مذکور برای ایشان لحاظ شود، خواهیم پرداخت.
 

کلمه های کلیدی:
• حقوق بشر
• حقوق کار
• معلول
• سازمان بین المللی کار
• قررات بین المللی
• مقررات داخلی

جهت مشاهده و دریافت فایل کامل این مقاله ، به آدرس زیر مراجعه کنید: http://www.ensani.ir/fa/content/21399/default.aspx

اقدامات بین المللی در حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

نویسنده: نسرین مصفا

وجود بیش از 600 میلیون نفر در سراسر جهان که به علل مختلف جسمی، ذهنی و اجتماعی دارای معلولیت هستند یک موضوع مهم جهانی است که تعهد و تلاش مشترک جامعه بشری را برای فراهم آوردن زندگی توام با حیثیت و کرامت انسانی بر پایه موازین حقوق بشر برای آنان طلب می‏کند.

سازمان ملل متحد از دهه هفتاد به‏طور فزاینده‏ای اقداماتی را برای حمایت از افراد دارای معلولیت به طور مشخص آغاز کرد که مجموعه‏ای مشتمل بر قطعنامه‏ها، گزارش‏ها، قواعد استاندارد، برنامه عمل از آن جمله‏اند.در عین توجه سازمان هنوز یک سند لازم‏الاجرا در مورد حمایت از افراد دارای معلولیت وجود ندارد.برای رفع این نقیصه، اقدامات عملی برای تدوین یک کنوانسیون منسجم و همه‏جانبه برای حمایت از افراد دارای معلولیت متعاقب قطعنامه کمیسیون حقوق بشر در سال 2002 شروع شده است.

این مقاله به بررسی اهم اقدامات ملل متحد در زمینه حقوق افراد دارای معلولیت از منظر ابزارهای بین‏المللی حقوق بشر می‏پردازد. جهت دریافت فایل این مقاله ، به آدرس زیر مراجعه نمایید : http://journals.ut.ac.ir/page/article-frame.html?articleId=3531

معرفی کتاب گزارش ماموریت آموزشی "توانمندسازی اقتصادی افراد مبتلا به ناتوانی از طریق اشتغال حمایت شده مبنی بر جامعه در کشور ژاپن"

توسط:DPHR پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

یکی از راه های بهبود وضعیت « افراد توان خواه » در کشور، مطالعه ی راه کارها و تجربیات دیگر کشورها در زمینه ی توانمندسازی افراد دارای معلولیت است. کتاب « گزارش ماموریت آموزشی توانمندسازی اقتصادی افراد مبتلا به ناتوانی از طریق اشتغال حمایت شده مبنی بر جامعه در کشور ژاپن » که توسط سازمان بهزیستی کشور منتشر شده است ، می تواند الگوی مناسبی جهت بهبود وضعیت افراد توان خواه در کشور باشد.برای توضیحات بیشتر ، اینجا را کلیک کنید.