پنجشنبه 31 شهریور 1390

صندوق بين‌المللي پول اوضاع اقتصاد جهان را بررسي كرد

صندوق بین‌المللی پول در تازه ترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های موسوم به «چشم‌انداز اقتصادی جهان» رشد اقتصادی، نرخ تورم و نرخ بیکاری در ایران برای سال جاری میلادی را به ترتیب 5/2 درصد، 5/22 درصد و 3/15 درصد پیش‌بینی کرد.ارائه آمارهای جدید از اوضاع اقتصادی ایران در حالی صورت گرفته است که کمی پیشتر، صندوق بین‌المللی پول با تجدید نظر در ارزیابی‌های فروردین ماه خود از اوضاع اقتصادی ایران، مجددا ارقامی ارائه داد که بر اساس آن رشد اقتصادی ایران در سال جاری 2/3 درصد و نرخ تورم 4/12 درصد پیش‌بینی شده بود. اما داستان این ارزیابی‌ها و تجدید نظر در آن و در نهایت دفاع IMF از این تجدید نظر چگونه بود.ماجرا از آنجا آغاز شد که صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود از اوضاع اقتصاد ايران و جهان که در روزهای پایانی فروردین ماه امسال منتشر شد، پيش‌بيني كرد كه رشد اقتصادي ايران پس از نزول به صفر در سال 2011 (سال جاری)، روندي رو به صعود به خود بگيرد و ارقام 3 و 3/4 درصد را در سال‌هاي 2012 و 2013 تجربه كند.صندوق بين‌المللي پول نرخ تورم ايران براي سال 2011 را نیز بالغ بر 5/22 درصد پيش‌بيني شده و براي سال 2012 نيز 5/12 درصد برآورد شده بود. همه اینها در حالی بود که سکوت بانک مرکزي در مورد شاخص‌هاي کلان اقتصادي کشور و به خصوص در مورد اعلام شاخص رشد اقتصادي ادامه داشت، اما انتشار این گزارش با واکنش مقامات ایرانی مواجه شد؛ به گونه‌ای که وزیر اقتصاد در نخستین واکنش به پیش‌بینی رشد صفر درصدی، آن را «کاری سیاسی» برشمرد. به دنبال اعتراض ایران نسبت به ارائه این آمارها، اوایل اردیبهشت هیاتی از صندوق بین‌المللی پول به ایران سفر کرد.پس از آن اواخر خرداد ماه IMF با ارائه گزارش جدیدی از اوضاع اقتصادی ایران نشان داد که دیدار از ایران و دریافت اطلاعات آماری موثر واقع شده و به این ترتیب برآوردهای قبلی این سازمان اصلاح شد. در برآوردهای جدید رشد اقتصادی ایران 5/3 درصد و نرخ تورم 4/12 درصد برای سال جاری پیش‌بینی شد.
با تمام اینها، اکنون به نظر مي‌رسد صندوق بین‌المللی پول بار دیگر در ارزیابی‌های خود از اوضاع اقتصادی ایران تجدید نظر کرده است. بر اساس این گزارش که خبرگزاری فارس آن را منتشر کرده، اقتصاد ایران رشد 2/3 درصدی را در سال 2010 تجربه کرد و انتظار مي‌رود این رقم در سال جاری میلادی به 5/2 درصد کاهش یابد.صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران برای سال آینده میلادی را نیز 4/3 درصد پیش‌بینی و اعلام کرده است: اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها تاثیری موقت در کاهش رشد اقتصادی ایران طی سال جاری خواهد داشت. متوسط رشد اقتصادی خاورمیانه نیز از 4/4درصد در سال 2010 به 4 درصد در سال جاری مي‌رسد. رشد کشورهای نفتی منطقه نیز از 4/4 درصد به 9/4 درصد افزایش مي‌یابد.

افزایش نرخ تورم ایران
این گزارش نرخ تورم ایران برای سال جاری میلادی را نیز 5/22 درصد اعلام کرده است که نسبت به گزارش تجدید نظر شده قبلی حدود 10 درصد افزایش داشته است. در گزارش اولیه صندوق بین‌المللی پول البته پیش‌بینی شده بود اقتصاد ایران در سال جاری میلادی تورم 5/20 درصدی داشته باشد. نرخ تورم ایران در سال 2010 نیز 4/12 درصد اعلام شده و بر اساس پیش‌بینی این سازمان تورم ایران در سال آینده میلادی نیز به 5/12 درصد مي‌رسد که تقریبا برابر با سطح سال 2010 است. متوسط تورم خاورمیانه در سال 2010 برابر با 8/6 درصد بوده که این رقم در سال جاری به 9/9 درصد و در سال 2012 به 6/7 درصد خواهد رسید. اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها عامل اصلی تورم دو رقمی ایران در سال 2011 عنوان شده است. نرخ تورم کشورهای نفتی منطقه نیز از 6/6 درصد در سال 2010 به 8/10 درصد طی امسال مي‌رسد.مازاد تراز حساب‌های جاری ایران بیشتر مي‌شودصندوق بین‌المللی پول در ادامه گزارش خود مازاد تراز حساب‌های جاری ایران را نیز برای سال 2010 معادل 6 درصد تولید ناخالص ملی ایران اعلام کرده و این رقم برای سال 2011 را 8/7 درصد و برای سال آینده1/7 درصد پیش‌بینی کرده است. به این ترتیب تراز حساب‌های جاری ایران طی سال‌های آینده با افزایش روبه‌رو خواهد شد. متوسط تراز حساب‌های جاری در خاورمیانه در سال 2010 بالغ بر 7/7 درصد تولید ناخالص داخلی این منطقه بوده که این رقم در سال 2011 به 2/11 درصد و در سال 2012 به 9 درصد مي‌رسد.تراز حساب‌های جاری کشورهای نفتی منطقه نیز از 6/10 درصد تولید ناخالص داخلی این کشورها به 15 درصد طی امسال و 4/12 درصد در سال 2012 مي‌رسد.

نرخ بیکاری پارسال 6/14 درصد
صندوق بین‌المللی پول در گزارش این فصل خود آمار مربوط به اشتغال در کشورهای مختلف را نیز اعلام کرده است. بر اساس این گزارش نرخ بیکاری ایران در سال 2010 بالغ بر 6/14 درصد بوده است و انتظار مي‌رود این رقم در سال جاری به 3/15 درصد برسد. نرخ بیکاری ایران برای سال 2012 نیز 6/15 درصد پیش‌بینی شده است.

اقتصاد جهان در مرحله خطرناک
این گزارش در مورد وضعیت اقتصادی جهان تصریح کرده است: روند احیای اقتصاد جهانی از رکودی که در سال 2007 گریبانگیر آن شد، رو به کند شدن قرار دارد و پیش‌بینی مي‌شود رشد اقتصادی جهان در سال‌های 2011 و 2012 به 4 درصد کاهش یابد. اقتصاد جهان در سال 2010 رشد 5 درصدی را تجربه کرد.کاهش سطح بسته‌های محرک اقتصادی و بروز برخی شوک‌های اقتصادی از جمله عوامل کاهش رشد اقتصادی جهان در سال 2011 عنوان شده است.صندوق بین‌المللی پول در ادامه گزارش خود نوشته است: «اقتصاد جهانی در مرحله جدید خطرناکی قرار دارد. تحرک اقتصادی در جهان ضعیف و غیر یکنواخت تر شده است، اعتماد تجاری اخیرا کاهش شدیدی داشته است و ریسک فعالیت‌های اقتصادی رو به رشد دارد».این گزارش اقدام هماهنگ و جدی برای فرار از یک دهه کاهش رشد در اقتصادهای پیشرفته را ضروری دانسته و افزوده است یک اقتصاد دان ارشد صندوق بین‌المللی پول نیز در این باره گفت: اتخاذ سیاست‌های قوی و محکم برای بهبود بخشیدن به چشم‌انداز اقتصادی جهان و کاهش ریسک فعالیت‌های اقتصادی ضروری است. تنها اگر دولت‌ها سیاست‌های مالی قاطعانه‌اي را اتخاذ کنند و به اصلاحات مالی و متعادل کردن بدهی‌های خود بپردازند، مي‌توانیم نسبت به روند قوی‌تری برای احیای اقتصاد جهانی امید داشته باشیم.
رشد درحال توسعه‌ها 4 برابر توسعه یافته‌ها
صندوق بین‌المللی پول در ادامه گزارش خود از رشد غیریکنواخت در اقتصاد جهانی خبر داده و رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای در حال توسعه را برای سال 2011 بالغ بر 4/6درصد پیش‌بینی کرده و این رقم را برای کشورهای صنعتی 6/1 درصد دانسته است. حتی رقم 6/1 درصدی رشد برای اقتصادهای پیشرفته با مفروضاتی محاسبه شده است از جمله این که سیاست‌گذاران اروپایی بتوانند بحران یورو را در کشورهای موسوم به کشورهای حاشیه‌اي نگه دارند و دولت آمریکا بتواند تعادلی میان حمایت خود از اقتصاد و سیاست تثبیت مالی برقرار کند. اگر این مفروضات عملی نشود رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته و به طور کلی رشد اقتصادی جهان کمتر از 4 درصد خواهد بود.بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی آمریکا از 3 درصد در سال گذشته به 5/1 درصد در سال جاری میلادی کاهش مي‌یابد. رشد اقتصادی منطقه یورو از 8/1 درصد به 6/1 درصد، انگلیس از 4/1 درصد به 1/1 درصد، روسیه از 4 درصد به 3/4 درصد، چین از3/10 درصد به 5/9 درصد و هند از 1/10 درصد به 8/7 درصد مي‌رسد. رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه نیز از 4/4 درصد در سال گذشته به 4 درصد در سال جاری کاهش پیدا مي‌کند.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
پنجشنبه 31 شهریور 1390

زنان بی بهره از مسکن مهر

سند مالکیت خانه های مسکن مهر به نام زنان صادر نمی‌شود اما زنان سرپرست خانوار و خانم هایی که بالای 35 سال سن داشته باشند، مالک مسکن مهر خواهند بود.علی نیکزاد گفت: در حال حاضر تعدادی از واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید پرند، پردیس و هشتگرد آماده واگذاری است که به زودی افتتاح و به متقاضیان واگذار می‌شود.به گزارش ايلنا ،وزیر راه و شهرسازی درباره عدم صدور سند مالکیت مسکن مهر برای زنان گفت: از ابتدا قرار بر این بوده و سند واحدهای مسکن مهر به نام زنان صادر نمی شود و همواره در واگذاری زمین شهری سند به نام مرد بوده است.وي تصریح کرد: اما زنان سرپرست خانوار و خانم هایی که بالای 35 سال سن داشته باشند، سند مالکیت مسکن مهر به نام خودشان صادر خواهد شد.وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره زمان افتتاح پروژه های مسکن‌ مهر در تهران اظهار داشت: تاخیری در افتتاح واحدهای مسکن مهر در پایتخت اتفاق نیافتاده و یک سری از این واحدها در حال افتتاح است.وزیر راه و شهرسازی افزود: در حال حاضر تعدادی از واحدها در شهرهای جدید پرند، پردیس و هشتگرد آماده واگذاری است که بعد از بازگشت رئیس جمهور از سفر نیویورک به طور رسمی افتتاح و به متقاضیان واگذار می‌شود.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
پنجشنبه 31 شهریور 1390

تصويب استفساریه ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی

نماینده آبادان در مجلس شوراي اسلامي با قدردانی از تلاش‌های تشکل‌های کارگری به ویژه خانه کارگر در جهت احقاق حقوق کارگران کشور، تصویب استفساریه مربوط به مشاغل سخت در قانون تامین اجتماعی را باعث برطرف شدن نگرانی کارگران فعال در زمینه مشاغل سخت عنوان و ابراز امیدواری کرد که شورای نگهبان هم این طرح را تایید کند.سید حسین دهدشتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی ایلنا در خصوص روند تصویب این استفساریه در مجلس گفت: با تلاش‌های خوب دبیرکل خانه کارگر و همچنین موافقت اکثر نمایندگان مجلس، استفساریه جزء ۱ بند ب تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی با ۱۵۹ رای موافق و بدون رای مخالف به تصویب رسید تا نگرانی‌های افراد فعال در حوزه مشاغل سخت برطرف شود.وی افزود: متاسفانه سازمان تامین اجتماعی سال‌ها در این زمینه تفسیر به رای می‌کرد و به گونه‌ای عمل کرده بود که اگر سنوات فعالین در حوزه مشاغل سخت حتی به دلیل عدم حضور در محل کار به دلیل بیماری یا عدم رد کردن لیست بیمه‌ای از سوی کارفرما به ۲۰ سال یا به صورت متناوب به ۲۵ سال نمی‌رسید، مشکلاتی برای این عزیزان به وجود می‌آورد و اعتراضاتی را درپی داشت.دهدشتی خاطرنشان کرد: با بررسی‌هایی که صورت گرفته بود، متوجه شدیم بسیاری از افراد که در مشاغل سخت شاغل بودند مثل معدنکاران و دریانوردان قادربه ادامه فعالیت در این زمینه نبودند و به دلیل اینکه از نظر روحی و جسمی آسیب‌های زیادی می‌دیدند، پیش از موعد ۲۰ سال از کار خود استعفا داده و در مشاغل دیگری مشغول به کار می‌شدند که امیدواریم با تایید این طرح از سوی شورای نگهبان این مسئله به زودی برطرف شود و ضریب ۱ سال و نیم سنوات به ازای هر سال سابقه کار برای این افراد لحاظ شود.نماینده آبادان همچنین در خصوص وضعیت کارگران فعال در مشاغل سخت در برهه پس از انقلاب گفت: بعد از انقلاب به دلیل روی آوردن افراد محروم به مشاغل سخت و زیان‌آور، امام (ره) و مقام معظم رهبری تاکید فراوانی داشتند که به این وضعیت رسیدگی شود و در همین راستا تلاش‌های تشکل‌هایی کارگری به ویژه خانه کارگر سبب شد قانون درنظرگرفتن ضریب برای سنوات این افراد تصویب شود.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 30 شهریور 1390

تدوین سند سلامت برای سالمندان

مدير كل دفتر سلامت خانواده، جمعيت و مدارس از تدوين سند سلامت براي سالمندان خبر داد.دكتر محمد اسماعيل مطلق  با اشاره به جمعيت 7 ميليوني سالمندان در كشور، اظهار داشت: در بحث سلامت سالمندان دو كار عمده صورت گرفته كه يكي از آنها تدوين سند سلامت سالمندان است كه پس از تأييد در شوراي سياست‌گذاري وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي به شوراي عالي سلامت ارجاع داده مي شود و پس از تصويب به دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور ابلاغ مي شود.وي با تاكيد بر اين كه موضوع سالمندان نبايد فقط در وزارت بهداشت مطرح باشد، افزود: بايد همه سازمان‌ها و ارگان‌ها در اين موضوع درگير شوند تا بتوان به زودي سند سلامت سالمندان را در كشور اجرايي كرد.مدير كل دفتر سلامت خانواده،‌جمعيت و مدارس تصريح كرد: در اين سند علاوه بر سلامت جسمي سالمند بر سلامت رواني و معنوي وي نيز توجه شده است همچنين تدوين دو بسته خدمات به سالمندان سالم و ناسالم از ديگر برنامه هايي است كه در اين سند تدوين شده است.دكتر مطلق در خصوص سن اميد به زندگي در ميان مردان و زنان گفت: بحث خود مراقبتي و مراقبت در خانه براي سالمندان بهترين شيوه سالم بودن است همچنين روند اميد به زندگي در كشور رو به افزايش است و در حال حاضر سن اميد به زندگي در زنان 73 سال و در مردان 71 سال است و پيش‌بيني مي‌شود تا آخر برنامه پنجم اين ميزان به 76 سال براي خانم‌ها و 73 سال براي آقايان برسد.وي خاطرنشان كرد: بسته خدمتي براي نوجوان و جوان سالم و بيمار، كودك سالم، كودك بيمار، نوزاد سالم  و نوزاد بيمار تدوين شده و در حال اجرا است.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 30 شهریور 1390

کارگران جلسات پیش نویس اصلاحیه قانون کار را تحریم کردند

درحالي كه امروز آخرين جلسه شوراي عالي كار براي بررسي نهايي پيش نويس قانون كار است، هيچ كدام از نمايندگان كارگري از سوي كانون عالي شوراهاي اسلامي‌ كار سراسر كشور، كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگري و مجمع عالي نمايندگان در جلسه روز گذشته حضور نداشتند.موضوع پیش نویس اصلاح قانون کار که مدتی است در بین جامعه کارگری و کارفرمایی در حال بررسی است، به نارضایتی فعالان جامعه کارگری انجامیده است. نمایندگان کارگری معتقدند وزارت کار نباید عجله‌اي برای اصلاح قانون کار داشته باشد و در این رابطه نیز خواهان 2 ماه وقت برای بررسی پیش نویس هستند. به همین دلیل هم در نشست روز گذشته و امروز که آخرین جلسه بررسی پیش‌نویس است شرکت نکرده و نخواهند کرد. بحث تعیین عیدی و پاداش و حداقل دستمزد از موضوعات چالش‌برانگیز پیش نویس اصلاحیه است.بر این اساس بنا به‌گفته‌ جمعي از نمايندگان كارگري كه در جلسات قبلي اصلاحيه‌ قانون كار حضور داشته‌اند، از آنجايي كه وزارت‌ تعاون، كار و رفاه اجتماعي در روند اصلاح قانون كار سه جانبه‌گرايي و نظرات نمايندگان كارگري را اعمال نكرده‌اند، آنان نيز به نشانه اعتراض در جلسات نهايي شركت نمي‌كنند.
انتقاد به پيش‌نويس اصلاح‌ قانون كار
ابوالفضل فتح‌اللهي، عضو هيات مديره كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگري كشور در جلسه‌ نمايندگان كارگري براي بررسي پيش‌نويس اصلاحيه‌ قانون كار گفت: حضور نمايندگان كارگري در جلسه‌ شوراي عالي كار يك «بايد» است به شرطي كه شأن و جايگاه كانون عالي رعايت شود.عضو هيات مديره كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگري كشور با بيان اينكه پيشنهاد ما يكپارچگي و اتحاد تشكل‌هاي كارگري است، بيان كرد: با توجه به اينكه در اين پيش‌نويس اهميت زيادي به كميته‌هاي انضباطي داده شده است، نقش تشكیلات كارگري يا کمرنگ يا حذف شده است. وي گفت: همچنين كار موقتي كه در اين پيش‌نويس ارائه شده، هيچ معني ندارد و بايد حذف شود.

خواسته کارگران
ريیس مجمع عالی نمایندگان کارگری گفت: تشکل‌های عالی کارگری برای اصلاح قانون کار در شورای عالی کار 3 خواسته دارند و با رعایت این موارد با دولت مذاکره خواهند کرد.سید ‌محمد یاراحمدیان در گفت‌وگو با «فارس» در خصوص این خواسته‌ها عنوان کرد: طی توافقی که با مسوولان این وزارتخانه شده بود و در جلسات شورا مطرح شد، کارگران معتقدند که نیاز به زمان دو ماهه برای کار کارشناسی با روال تعیین شده و اخذ نظرات مجامع استانی و جمع‌بندی در تشکیلات عالی مجمع و همچنین نظرنهایی در سه تشکل‌ عالی کارگری است.ريیس هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگری در خصوص دومین خواسته کارگران از دولت در بحث پیش‌نویس قانون کار گفت: همان طور که دولت در بحث ماده 73 تکلیف قانونی دارد، در ماده 25 قانون برنامه پنجم نیز تکلیف دارد و این ماده مقدم بر ماده 73 مبنی بر اصلاح قانون کار است.این فعال کارگری تاکید کرد: در صورتی که سند کار شایسته که در ماده 25 قانون برنامه پنجم به آن اشاره شده تهيه شود، می‌توان از لحاظ رعایت استاندار‌دها و مباحث کیفی و شاخص‌ها قانون کار را اصلاح کرد.یاراحمدیان سومین خواسته کارگران در فرآیند اصلاح قانون کار را شیوه و نحوه چگونگی اصلاح دانست و بیان كرد: این پیش‌نویس باید ماده به ماده و همه جزئیات آن بررسی و بحث شود و نمی‌توان با کار غیر کارشناسی و بدون رضایت طرفین قانون را اصلاح کرد.
نظر متفاوت نماینده کارفرمایان
اما سید حمزه درواری، عضو شورای عالی کار و نماینده کارفرمایان کشور در گفت‌وگو با «مهر» تاکید کرد: مطرح شده است که 98 درصد مباحث پیش نویس اصلاح قانون کار با منافع کارگران در تضاد است؛ اما به نظر مي‌رسد کارگران نتوانسته‌اند بررسی‌های مناسبی را در این زمینه انجام دهند؛ چرا که از پیش‌نویس اصلاح قانون کار ضد کارگری بودن برداشت نمی‌شود.
 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 30 شهریور 1390

نابرابری های جنسیتی درحقوق اقتصادی اجتماعی

با وجود عزم جهانی مبنی بر توسعه‌ پایدار و همه‌جانبه و کاهش ابعاد جهانی فقر، نرخ بی‌سوادی و فقر در زنان هنوز در بسیاری از کشورهای جهان نسبت به مردان بالا‌تر است.همچنین در مقایسه با مردان، زنان دسترسی کمتری به مراقبت‌های پزشکی و امکانات آموزشی دارند، حق مالکیت خصوصی آنها به مراتب بیشتر زیر پا گذاشته می‌شود، به مراتب بیشتر احتمال دارد که قربانیان خشونت خانگی شوند و نهایتا در اکثریت کشورهای دنیا، فرصت‌های شغلی به صورت عادلانه و بر اساس میزان شایستگی، میان مردان و زنان تقسیم نمی‌شود و به صورت معمول هم امکان حضور در سطوح بالای قدرت سیاسی-‌ ‌اجتماعی برای زنان محدود است. در نظر گرفتن این واقعیت که مقابله با نابرابری‌های جنسیتی و شایسته‌سالاری، یکی از مهم‌ترین پیش‌‌شرط‌های رسیدن به توسعه همه‌جانبه و پایدار و همچنین مبارزه با فقر است [1]، تمام ماجرا نیست؛ بلکه این موضوع یعنی رفع جنبه‌های مختلف تبعیض‌های جنسیتی، یکی از اهداف اصلی عدالت اجتماعی بوده و به خودی‌خود نیز اهمیت بسیار دارد. بر این اساس به نظر می‌رسد، واکاوی مفهوم «توانمند سازی زنان» (Women Empowering) و تلاش برای طراحی الگوی مناسبی به منظور اجرایی ساختن آن، امری مهم، هم در حوزه توسعه اقتصادی و هم در حوزه عدالت اجتماعی محسوب می‌شود که در این سلسله یادداشت‌ها، قصد داریم تا حدودی به این مهم نزدیک شویم.شاخص‌های توسعه‌یافتگی معطوف به جنسیتبرای دریافت بهتر اهمیت مفهوم توانمندسازی زنان، به نظر می‌رسد آشنایی با برخی از شاخص‌های سنجش درجه توسعه‌يافتگي جوامع که به عامل جنسيت نيز عنايت دارند، ضروری باشد:
الف) شاخص توسعه انساني (Human Development Index) يا HDIبا مشخص شدن شکاف بسيار بين کشور‌هاي توسعه يافته و جهان سوم و همچنين اختلاف زیاد در بهره‌مندی گروه‌های مختلف درون هر يک از این جوامع از امکانات اولیه به ارائه شاخص‌هایی برای سنجش عوامل غير‌اقتصادي در توسعه‌یافتگی کشورهای مختلف توجه شد.به این ترتیب سازمان ملل متحد در هر سال به محاسبه «شاخص توسعه انسانی» برای تک‌تک کشورها می‌پردازد که در محاسبه این شاخص، میانگینی از شاخص‌های مختلفی چون متوسط درآمد سرانه، میزان بهره‌مندی شهروندان از امکانات بهداشتی و نیز آموزشی، نابرابری درآمدی و نیز نابرابری در دسترسی به امکانات بهداشتی و آموزشی در نظر گرفته می‌شود. همچنین یکی از پارامترهای مهم مربوط به سنجش نابرابری موجود در هر کشور در زمینه دسترسی به آموزش و بهداشت، به نابرابری موجود بین زنان و مردان در دسترسی به این امکانات مربوط می‌شود.
ب) شاخص‌ توسعه جنسيتي(Gender Development Index) يا GDI
در سال 1995 دفتر برنامه‌ريزي توسعه سازمان ملل متحد به انتشار شاخصي تحت عنوان شاخص توسعه جنسيتي در گزارش سالانه خود اقدام کرد. (GDI) ميانگين سه شاخص است که تفاوت جنسيتي را در سه زمینه اميد به زندگي در بدو تولد، نرخ با سوادي و همچنين درآمد بررسي مي‌کند.
ج) شاخص توانمند‌سازي زنان (Gender Empowerment Measure)
اين شاخص نيز به صورت ميانگين سه شاخصی محاسبه می‌شود که هر یک به نحوی بيانگر اهميت حضور زنان در جامعه است. اين شاخص درصد زنان در پارلمان نسبت به مردان و نسبت زنان در ميان مديران ارشد، مديران و متخصصان و کارکنان فني، توليد ناخالص زنان نسبت به مردان و همچنین نسبت سرانه سهم زنان و مردان از درآمد ناخالص ملی را در بر ‌مي‌گيرد.

نظریات مربوط به نقش زنان در توسعه
طرح مساله نقش زنان در توسعه کلان اقتصادی، از لحاظ خاستگاه تاریخی به تحولات بعد از جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. از آن زمان تا کنون، رهیافت‌های متفاوتی برای تعریف محتوای برنامه‌های آن در مقاطع تاریخی مختلف بیان شده است که می‌توان آن را در سه بخش کلی مطرح نمود:
۱ - نظریات رفاه، برابری و فقرزدایی
۲ - نظریه کارآیی
۳ - نظریه توانمندسازی
اولین توجه و کمک مستقيم به زنان، پس از جنگ جهاني دوم در اروپا بود. این امر با پرداختن به مقوله رفاه زنان صورت گرفت. در این برهه از آنجا که با توجه به کشته شدن تعداد زیادی از مردان در طول جنگ جهانی، تعداد خانواده‌هاي تک‌سرپرست (و دارای سرپرست زن) رو به افزايش بود، دولت‌های مختلف تصمیم گرفتند تا با کمک اقتصادي مستقيم به این زنان سرپرست خانوار، خانواده‌ها را از اين کمک‌ها بهره‌مند کنند، بنابراين مي‌توان گفت محور کمک‌ها خانواده بوده است نه زنان.
اما بازنگري نظريه‌هاي توسعه در دهه 70 میلادی پژوهشگران را به سوی نظریه برابری جنسیتی سوق داد که بر اساس آن با آنکه زنان مشارکت‌کنندگان فعالي بودند، اما توليدات آنها در پروژه‌هاي توسعه به حساب نيامده است. چرا که بخش زيادي از کار آنها در بخش کشاورزي بوده و به عنوان نيروي کار خانوادگي محسوب مي‌شوند که مزد دريافت نمي‌کردند. از اين رو مطرح شد که بايد فرصت‌هاي برابر شغلی براي زنان و مردان ايجاد شده و زنان از طریق ورود به بازار اشتغال وارد فرآيند توسعه شوند. همچنین در رویکرد فقرزدایی، تاکيد ویژه‌ای بر رفع نابرابری جنسیتی در میان فقرا صورت گرفت. به عبارت دیگر با توجه به آنکه معمولا در مناطق به‌شدت توسعه‌نیافته و فقیرنشین، نابرابری جنسیتی شدیدتر است، نگرشی مطرح شد که به موجب آن زنان کشورهای جهان سوم، به عنوان فقير‌ترين فقرا محسوب می‌شدند.
طبق اين نظريه، فقر زنان نتيجه دسترسي نداشتن به تملک زمين، سرمايه و تبعيض موجود در بازار کار است و در نتیجه ایجاد بسترهای حقوقی و اجتماعی، مساله‌ای کلیدی برای فقرزدایی زنان به حساب می‌آید. در نهایت رویکرد «توانمند‌سازی زنان» به مفهوم تلاش برای ایجاد بسترهای قانونی و نیز اجتماعی مورد نیاز به منظور بهره‌مندی زنان از ظرفیت بالقوه یکسان برای نقش‌آفرینی اقتصادی و اجتماعی، پس از چهارمین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینه مسایل زنان (برگزارشده در پکن و در سال ۱۹۹۵)، آنچنان که در بند ۱۳ بیانیه پایانی این کنفرانس تصریح شده است، به عنوان یک استراتژی کلیدی برای توسعه اقتصادی – اجتماعی - سیاسی جوامع مختلف مطرح شد.

توانمندسازی زنان براساس تعاریف سازمان ملل متحد
براساس تعریف رسمی ارائه‌شده توسط سازمان ملل متحد، «توانمندسازی زنان و مشارکت کامل آنها بر اساس برابری در همه حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی، از جمله مشارکت در فرآیند تصمیم‌گیری و دسترسی به قدرت» به عنوان یکی از شالوده‌های اصلی «دستیابی به برابری، توسعه و صلح» محسوب می‌شود. ضمن آنکه بیانیه پایانی چهارمین کنفرانس سازمان ملل متحد در حوزه مسایل زنان، اینچنین بیان می‌کند که متاسفانه، افراط در رویکرد ارزیابی روند توسعه‌یافتگی بر مبنای افزایش شاخص‌های کمی رشد اقتصادی، باعث عدم توجه به میزان مشارکت زنان در این پروسه شده است و در نتیجه شاخص تغییر در ساختار‌های اقتصادی و اجتماعی برای توانمند‌‌سازی زنان‌ که زیر بنای توسعه‌ بلندمدت و پایدار به حساب می‌آید، مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.
در بخش بعد سعی خواهد شد که درباره معیارها و پس از آن روش‌های توانمندسازی زنان به صورت کلی توضیحاتی ارائه شود.


[1]: Oxfam gender policy, 1993
[2]: بیانیه پایانی کنفرانس مذکور در نشانی اینترنتی زیر قابل دسترسی است , روزنامه دنیای اقتصاد فاطمه حسنی
http://www.un.org/womenwatch/daw/beijing/platform/declar.htm

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 30 شهریور 1390

60درصد بتن آماده مصرفي غير استاندارد است

 دبير انجمن بتن ايران گفت : بررسي روند توليد بتن اماده در كشور نشان مي دهد كه حدود 60 درصد توليد در اين بخش بدون استاندارد به بازار عرضه شده و مورد مصرف قرار مي گيرد و هيچ دستگاهي نسبت به آن پاسخگو نيست .' جاويد خطيبي طالقاني اظهار داشت : حدود 40 درصد از توليد كنندگان بتن آماده در كشور داراي نشان استاندارد هستند كه از اين واحد ها شايد 10 درصد نسبت به رعايت الزامات توليد استاندارد سهل انگاري و كوتاهي مي كنند .وي افزود : آمارها حاكي از آن است كه سالانه 30 ميليون متر مكعب بتن در ساخت وساز مسكوني مصرف مي شود كه از اين رقم حدود 12 ميليون متر مكعب داراي مشخصه استاندارد هستند .خطيبي اضافه كرد: امروز برخي از پيمانكاران ساختماني بدون هيچگونه نظارتي در محل پروژه هاي انبوه سازي خود اقدام به نصب دستگاه بتن ساز كرده اند و بدور از هرگونه استانداردي بتن توليد و مورد مصرف قرار مي دهند .دبير انجمن بتن ايران يادآور شد : قانون استفاده اجباري از مصالح ساختماني استاندارد از سال گذشته به مورد اجرا گذاشته شده ، اما همچنان توليدات زير پله اي بدور از هرگونه نظارت در بازار عرضه مي شود و بدليل قيمت ارزان مورد استقبال قرار مي گيرد .وي گفت : سازمانهاي مسكن وشهرسازي ، اداره هاي كل استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران ،سازمانهاي نظام مهندسي ساختمان و شهرداريها بايد همسو با هم نسبت به هرگونه تخطي در زمينه استفاده از مصالح ساختماني غير استاندارد در پروژه ها برخورد كنند .خطيبي افزود: اكنون در محل پروژه هاي انبوه سازي ،برخي پيمانكاران سود جو ستونهاي ساختمانها را به روش دستي مي ريزند كه اينگونه خانه ها هيچگونه تضمين و دوامي نخواهند داشت به گفته وي ، ايجاد آزمايشگاه هاي مرجع و مستقل براي بررسي كيفي بتن هاي توليدي از سوي واحد هاي فعال در اين بخش ضرورتي اجتناب ناپذير است و دولت با نظارت مستمر مي تواند مانع از سودجويي افراد شود .

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 30 شهریور 1390

تنها دوماه حق نمایندگان کارگری

اولياء علي بيگي نماینده کارگران اعلام داشت قانون كار، قانوني حياتي براي جامعه كار كشور است و زمان قابل توجهي براي اصلاح نياز دارد.وي معتقد است: هرگونه اقدام عجولانه درباره اصلاح قانون كار به نفع حوزه كار و توليد در كشور نيست و موجب ايجاد تنش در جامعه كار و توليد مي شود.علي بيگي گفت: نمايندگان دولت نزديك به چهار سال براي اصلاح قانون كار زمان صرف كرده اند ، بنابراين 2 ماه حداقل زماني است كه كارگران مي توانند براي اصلاح پيش نويس از دولت زمان بخواهند و اصلاح قانون كار نبايد به گونه اي باشد كه ماهيت قانون را تغيير دهد .وي با اشاره به اينكه در پيش نويس اصلاحي قرار شده كه حقوق كارگران قراردادي 10درصد بيش از كارگران دائمي باشد ، گفت: هم اكنون بيش از 80 درصد كارگران كشور قراردادي هستند اما دو نرخي شدن دستمزد هيچوقت نتوانسته بدرستي اجرايي شود .وي با اشاره به برنامه پنجم توسعه گفت: دراين برنامه تاكيد شده كه قانون كار بايد اصلاح شود نه اينكه تغيير يابد.به گفته علي بيگي، منظور ازاصلاح بهبود فرايند كار است و در برنامه پنجم توسعه نيز تاكيد شده كه در اصلاح قانون كار بايد به اعتراض هاي صنفي كارگري توجه شود .عضو شوراي عالي كار در پايان تاكيد كرد: اصلاح قانون كار بايد رونق توليد را به همراه داشته باشد و به گونه اي نباشد كه امنيت شغلي كارگران را تهديد كند.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
دوشنبه 28 شهریور 1390

چرا زاینده رود خشک شد

مي‌گویند شاهرگ حیاتی اصفهان است. این روزها، اما این شاهرگ حیاتی انگار از جایی قطع شده است. ماه‌ها است زاینده‌رود با لبهای ترک خورده و تشنه به حال احتضار روی دست اصفهان مانده است. زاینده‌رود به کدام علت به این روز افتاد و تا چه زمانی قرار است به این حال بماند؟مسوولان آب منطقه‌اي اصفهان پیرامون خشکی زاینده رود به مساله خشکسالی اشاره مي‌کنند. مدیر عامل سازمان آب منطقه‌اي اصفهان چند ماه پیش از این در جمع اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان با مقایسه میزان بارندگی در سال جاری نسبت به سال‌های قبل از کاهش بین 10 تا 40 درصدی میزان بارندگی در نقاط مختلف استان خبر داد. محمد علی طرفه همچنین کاهش حجم ورودی آب به زاینده‌رود را حدود 50 درصد ذکر کرد.معاون بهره‌برداری سازمان آب منطقه‌اي اصفهان در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد افزایش تخصیص‌های اعطا شده به مناطقی از استان چهارمحال و بختیاری از سوی وزارت نیرو را تایید کرد. حیدر پور تاکید کرد: خشکی زاینده رودبه دلیل خشکسالی رخ داده است.وی با بیان اینکه بیلان آب ورودی به زاینده رودمنفی بوده است و با افزایش جمعیت نیز روبه‌رو بوده‌ایم، تشریح کرد: در حالی که شاهد توسعه شهر و افزایش جمعیت و در نتیجه افزایش مصرف آب شرب هستیم، خشکسالی در چهار سال اخیر هم مزید بر علت شد. وی حجم آب مصرفی برای شرب را در دهه 60، به میزان 60 میلیون متر مکعب و در سال‌های اخیر 400 میلیون متر مکعب ذکر کرد.حیدرپور آورد رودخانه در شرایط عادی را 1550 میلیون متر مکعب در سال دانست و افزود: این در حالی است که آورد رودخانه در سال جاری 800میلیون متر مکعب بود.معاون بهره‌برداری سازمان آب منطقه‌اي اصفهان پیرامون زمان بازگشت آب به رودخانه گفت: در تلاش هستیم تا برای کشت پاییزی آب رودخانه را باز کنیم.از طرفی آنچه بسیاری از مسوولان استان به آن اذعان دارند، این است که همه خشکی زاینده‌رود از خشکسالی نیست. کارشناسان نیز معتقدند با اینکه خشکسالی در تشنه ماندن زاینده رود بی‌تاثیر نبوده است، اما نمی‌تواند تنها دلیل بروز این معضل باشد.شهردار اصفهان در مرداد ماه سال جاری در یک نشست خبری با تاکید بر اینکه تنها علت خشکی زاینده‌رود، خشکسالی نیست، گفت:«ابعاد خشکی زاینده رود بسیار وسیع است. فضای سبز اصفهان به سمت نابودی پیش مي‌رود. از ورود توریست به اصفهان نیز به میزان 30 درصد کاسته شده است.»استاندار اصفهان نیز در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد با تاکید بر لزوم اجرای طرح تونل بهشت آباد تصریح کرد:«هر چقدر اجرای این پروژه به تعویق بیفتد ضررهای ناشی از خشکی زاینده رود بیشتر بر اصفهان تحمیل خواهد شد. این ضررها در بخش‌های اقتصادی و نیروی انسانی با توجه به آسیب‌های روحی وارده به مردم اصفهان و اکوسیستم به خوبی قابل مشاهده است.»
علیرضا ذاکر اصفهانی پیرامون علت به تاخیر افتادن اجرای پروژه بهشت آباد گفت: عده‌اي در این زمینه اعتراضاتی ارائه مي‌کنند با تفکری مبنی بر اینکه اجرای این پروژه مي‌تواند منجر به تهدیدات زیست محیطی برای منطقه مبدا شود.
وی دلیل تاخیر را سیاسی شدن موضوع آب زاینده رود دانست و تصریح کرد: وقتی یک موضوع زیست محیطی- اقتصادی که ریشه سیاسی ندارد، سیاست زده مي‌شود، این مشکلات بروز مي‌کند.استاندار اصفهان راه مقابله با سیاست زدگی معضل زاینده‌رود را فرهنگ‌سازی در این زمینه ذکر کرد و اظهار داشت: مردم باید بدانند چه در استان اصفهان و چه در سایر شهرها به صورت دوستانه مي‌توان این مساله را حل کرد. با در نظر گرفتن منافع همه منطقه‌ها و با یک تخصیص کارشناسانه که توسط وزارت نیرو صورت گرفته است، مي‌توان بر این مشکل فائق آمد. وی خاطرنشان ساخت: اگر مردم مطالبات خود را به مسوولان محترم کشور انعکاس دهند، عده کمی که نگاه سیاسی به مساله دارند منزوی مي‌شوند. ما در حال تلاش برای حل مشکل هستیم، ولی ما بیشتر تامین‌کننده‌ایم و مقدمات مادی را فراهم مي‌کنیم.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
دوشنبه 28 شهریور 1390

کاهش چالش های کارگری در سال جاری


معاون روابط كار وزارت تعاون،‌ كار و رفاه اجتماعي از كاهش تعداد تنش هاي كارگري در سال 89 نسبت به سال 88 خبر داد و گفت: اين ميزان از 710 مورد به 684 مورد رسيد كه معادل 5/3 درصد كاهش است. ابراهيم نظري جلالي گفت:  در سه ماهه نخست سال 89 تعداد تنش هاي كارگري 157 مورد بود كه اين تعداد در مدت مشابه سال جاري به 130 مورد رسيده است.وي در مورد موضوع رسيدگي به شكايات كارگري اظهارداشت:با برنامه ريزي هاي انجام شده در دولت هاي نهم و دهم اين ميزان به نحو چشم گيري كاهش يافته است.نظري جلالي ادامه داد: در ابتداي سال 84 ( دولت نهم ) تعداد دادخواست هاي واصله برابر با 308 هزار و 256 مورد بود كه در سال 89 به 283 مورد كاهش يافت . اين در حالي است كه تعداد كارگران بيمه شده طي اين سال ها از شش ميليون و 120هزار نفر به هشت و نيم ميليون نفر افزايش يافته است.وي ادامه داد: همچنين شاخص عملكردي برنامه هاي جديد در دولت نهم و دهم نشان مي دهد كه به ازاي هر 100 هزار نفر كاركنان مشمول قانون كار در سال 83 پنح دادخواست داشتيم كه اين ميزان در پايان سال 89 به 3.5 دادخواست ( دسته جمعي و فردي) رسيده است.معاون روابط كار وزارت تعاون،‌ كار و رفاه اجتماعي گفت: همچنين متوسط مدت زمان رسيدگي به دادخواست ها بيش از 90 روز بود كه در پايان سال 89 اين ميزان به 40 روز رسيده است.وي با اشاره به تشكيل شوراي هاي سازش اظهارداشت: 5 هزار و 500شوراي سازش در ادارات كار ،‌انجمن هاي صنفي و كارخانه ها فعال است كه مدت زمان رسيدگي به پرونده ها را به 10 روز كاهش داده است.به گفته وي ، دادخواست هاي كارگري در سال 89 به نسبت سال 88 حدود شش درصد كاهش يافته است.نظري جلالي گفت: در 5 ماهه نخست امسال 118هزار و 743 مورد شكايت داشتيم كه اين ميزان در مدت مشابه سال جاري به 118 هزار كاهش يافته است.وي ادامه داد:بازرسي كار نيز به نسبت سال اول دولت نهم 140 درصد افزايش يافته و با راه اندازي نرم افزار بازرسي كار اين كار روان تر از گذشته انجام مي شود.اين مقام مسوول تصريح كرد: از ابتداي دولت نهم طي مدت شش سال بيش از 300مورد طرح و برنامه جديد در اين خصوص پياده شده است.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
دوشنبه 28 شهریور 1390

تعداد حوادث كار 9.5 درصد كاهش يافته است

معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: ميزان حوادث كار در سال 89 نسبت به سال 88 با 9.5 درصد كاهش، از 9هزار و 182 مورد به هشت هزار و 314 مورد رسيده است. 'ابراهيم نظري جلالي' روز دوشنبه در نشست خبري كه در محل وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعي برگزار شد، افزود: تعداد مقرري بگيران در سال 88 برابر با 158هزار و 680 مورد بود كه در سال 89 به 162هزار و 703 نفر افزايش يافت.به گفته وي، بيمه بيكاري قانون حمايتي است كه وزارت تعاون ،كار و رفاه اجتماعي در صدد است ضريب نفوذ آن را در جامعه افزايش دهد.وي اظهار داشت: همچنين در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال 89 تعداد مقرري بگيران از 165 هزار نفر به 172 هزار نفر رسيده است. همچنين در پنج ماهه نخست امسال پنج هزار و 927 نفر از مقرري بگيران بيمه بيكاري مشغول به كار شدند.وي همچنين در مورد طرح جديد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در خصوص بيمه بيكاري متقاضيان كار گفت: برنامه اي در دست داريم تا براساس آن بتوان افرادي كه متقاضي كار هستند و داراي كارت مهارت مي باشند از بيمه بيكاري بهره مند شوند.نظري جلالي تاكيد كرد: اين كار در جهت افزايش مهارت در ميان كارجويان است و جامعه را به سوي ارتقا مهارت سوق مي دهد.معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي همچنين دراين نشست با اشاره به موضوع پيش نويس اصلاح قانون كار گفت: اصلاح قانون كار با هدف پايداري توليد، افزايش بهره وري، صيانت از نيروي كار و تشويق سرمايه گذاري انجام مي شود.وي بيان داشت: در اصلاح قانون كار از ديدگاه هاي همه تشكل هاي كارگري، كارفرمايي و كارشناسان حقوق كار استفاده شده است و پيش نويس اصلاحي تجميعي از ديدگاه هاي افراد و گروههاي مختلف است.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 27 شهریور 1390

نگاهي به فرايند رو به كاهش نرخ بيكاري در تركيه به زبان آمار

 نرخ بيكاري تركيه در ژوئن سال گذشته به 5/10 درصد رسيده بود.كاهش جدي نرخ بيكاري در تركيه در حالي اعلام مي شود كه اقتصاد تركيه در سال گذشته با رشد خيره كننده اي به ميزان 9/8 درصد روبه رو شد، در سه ماهه اول سالجاري به 6/11 درصد و در سه ماهه دوم به 8/8 درصد رسيد تا ميانگين رشد اقتصادي تركيه در نيمه نخست سال 2011 به 2/10 درصد برسد.براساس آمار موسسه آمار دولتي تركيه كه لحظاتي پيش و طبق برنامه اعلام شده در تقويم فعاليتهاي اين موسسه منتشر شد، تعداد بيكاران تركيه در يك سال گذشته منتهي به ژوئن 214 هزار نفر كاهش يافت و به دو ميليون و 537 هزار نفر رسيد.در ژوئن سال گذشته تعداد بيكاران اين كشور دو ميليون و 751 هزار نفر اعلام شده بود.
موسسه آمار دولتي تركيه از اول سال گذشته ميلادي داده هاي اساسي در ارتباط با نيروي كار را با عاري سازي از تاثيرات فصلي آن و با ميانگين دوره هاي سه ماهه منتشر مي كند. به گفته ديگر آمار منتشر شده مربوط به يك ماه در بررسي دوره سه ماهه ' مي – ژوئن - جولاي' است.براساس همين آمار تعداد جمعيت تركيه در ماه ژوئن نسبت به مه گذشته با يك ميليون و 14 هزار نفر افزايش به 72 ميليون و 321 هزار نفر و تعداد جمعيت در سن اشتغال نيز با يك ميليون و 36 هزار افزايش به 53 ميليون و 539 هزار نفر رسيد.در اين آمار تعداد جمعيت ساكن در شهرها 49 ميليون و 513 هزار نفر و در مناطق غيرشهري نيز 22 ميليون و 808 هزار نفر ذكر شده و آمده است، 36 ميليون و 933 هزار نيروي در شهرها و 16 ميليون و 606 هزار نفر نيز در مناطق غيرشهري زندگي مي كنند.در ژوئن سال گذشته نسبت مشاركت در نيروي كار تركيه 0/50 درصد بود كه در ژوئن امسال به 2/51 درصد رسيد.اين نسبت در شهرها 3/48 درصد و در مناطق غيرشهري 7/57 درصد محاسبه شده است.در ژوئن سال جاري نسبت مشاركت مردان در نيروي كار به 7/72 درصد و در بانوان به 5/30 درصد رسيد.در ژوئن سال جاري نسبت مشاركت مردان داراي تحصيلات عاليه در نيروي كار برابر 8/84 درصد و در بانوان برابر 9/69 درصد ديده مي شود.در ژوئن سالجاري كل نيروي كار اين كشور نسبت به ژوئن سال گذشته از 26 ميليون و 239 هزار نفر به 27 ميليون و 438 هزار نفر رسيد.در ژوئن سال جاري نسبت به ژوئن گذشته تعداد شاغلين نيز از 23 ميليون و 488 هزار نفر به 24 ميليون و 901 هزار نفر رسيد. تعداد شاغلين در مناطق شهري نيز از 14 ميليون و 993 هزار نفر به 15 ميليون و 790 هزار نفر و در مناطق غير شهري نيز از هشتت ميليون و 496 هزار به 9 ميليون و 111 هزار نفر رسيد.تعداد بيكاران تركيه در ژوئن سال گذشته برابر دو ميليون و 751 هزار نفر بود كه در ژوئن سال جاري به دو ميليون و 537 هزار نفر رسيد. تعداد بيكاران در مناطق شهري در ژوئن سال 2010 ميلادي برابر دو ميليون و 258 هزار نفر بود كه در ژوئن سال جاري به دو ميليون و 64 هزار نفر و در مناطق غير شهري نيز از 493 هزار نفر به 473 هزار نفر رسيد.در ژوئن سال گذشته نرخ بيكاري تركيه برابر 5/10 درصد بود كه در ژوئن جاري به 2/9 درصد رسيد. اين نسبت در مناطق شهري برابر 1/13 درصد بود كه در ژوئن امسال به 6/11 درصد و در در مناطق غيرشهري از 5/5 به 9/4 درصد رسيد.دولت جديد آنكارا اعلام كرده است كه درصدد پايين آوردن نرخ بيكاري در تركيه بطور پويا و مرحله اي تا سال 2023 ميلادي به پنج درصد است.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 27 شهریور 1390

اجلاس وزیران منابع آب گروه 77 در تهران برگزار می شو

هیات وزیران با توجه به ضرورت تشکیل اجلاس وزیران منابع آب گروه 77 در تهران و دستاوردهای آن در ارایه قابلیت ها و توانمندی های کشورمان و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی به سایر کشورها، با برگزاری این اجلاس در نیمه دوم امسال به میزبانی تهران موافقت کرد.به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات وزیران در نشست مورخ 30/5/1390 بنا به پیشنهاد وزارت نیرو با برگزاری اجلاس وزیران منابع آب گروه 77 در تهران موافقت کرد.براساس این گزارش، گروه 77 در 15 ژوئن 1964 میلادی توسط 77 کشور در حال توسعه امضا کننده اعلامیه گروه 77 در پایان نخستین جلسه کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد در ژنو تاسیس و نخستین اجلاس سطح وزیران این نهاد در سال 1967 در الجزایر برگزار شد.هم اکنون 132 کشور در گروه 77 عضویت دارند اما با همان نام شناخته می شود.این سازمان محلی برای بیان و ارتقای منافع جمعی کشورهای در حال توسعه و افزایش قدرت مذاکره این کشورها در سازمان ملل متحد در زمینه مسایل اقتصادی و امکانی برای افزایش همکاری فنی و اقتصادی میان کشورهای عضو این گروه است.در بند 21 اجلاسی که در کشور عمان شکل گرفت، پیشنهاد شد که گردهمایی بعدی وزیران آب گروه 77 در ایران برگزار شود.
 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 27 شهریور 1390

مشكلي در تامين آب پروژه‌هاي مسكن مهر نداريم

مشاور وزير نيرو و مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور با اشاره به پيشرفت پروژه‌هاي آبرساني به مسكن مهر در سراسر كشور، گفت: برای تامین آب واحد‌هاي مسكن مهر به لحاظ اجرای سازه‌های مورد نیاز مشکلی نداریم.
مهندس "سيدمهدي ثمره‌هاشمي"  در حاشيه بازديد از پروژه‌هاي آبرساني به مسكن مهر قم در گفت و گو با پايگاه خبري وزارت نيرو، با اشاره به احداث ‌يك ميليون واحد مسكن مهر در كشور، از اين پروژه به عنوان پروژه بزرگ و انقلابي براي خانه ‌دار شدن همه خانوار‌هاي ايراني ياد كرد.وي با اشاره به اهميت آبرساني به پروژه‌هاي مسكن مهر، گفت: شركت‌ مهندسي آب و فاضلاب كشور و مجموعه ‌شركت‌هاي آب و فاضلاب در سراسر كشور متعهد هستند به ميزان پيشرفت پروژه‌هاي مسكن مهر و ساكن شدن مردم در اين واحد‌ها، آب مورد نياز آنها را تامين كنند.مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور با بيان اينكه براي تامين آب پروژه‌هاي مسكن مهر دو طرح بلندمدت و كوتاه مدت برنامه‌ريزي شده است، خاطرنشان كرد: هدف ما در طرح بلندمدت شناسايي منابع آب پايدار و اجراي پروژه‌هاي لازم براي تامين آب اين واحد‌ها در درازمدت است.وي يادآور شد: طرح‌هاي كوتاه مدت به منظور تامين آب مورد نياز كساني است كه از هم ‌اكنون در واحدهاي مسكن مهر ساكن مي‌شوند.ثمره‌ هاشمي پيشرفت‌ پروژه‌هاي آبرساني به مسكن مهر را در تمام كشور خوب ارزيابي كرد.وی تلاش براي احداث 40 هزار واحد مسكن مهر در استان قم را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: پروژه‌هاي آبرساني به اين واحد‌ها نيز از پيشرفت‌ خوبي برخوردار است و هم اكنون دو مخزن 20 هزار متر مكعبي و خطوط انتقال و شبكه‌هاي اصلي و فرعي آب براي اين واحد‌ها در حال احداث است.مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور افزود: هر زماني كه پروژه‌هاي مسكن مهر به طور كامل به پايان برسد و مردم در همه اين واحد‌ها ساکن شوند، برای تامین آب این واحد‌ها به لحاظ اجرای سازه‌های مورد نیاز مشکلی نداریم.وي با بیان اينكه متناسب با پیشرفت مسکن مهر تامین آب اين پروژه نيز انجام خواهد شد، اظهار داشت:‌ مطالعات اجراي شبكه‌هاي فاضلاب اين پروژه‌ها نيز انجام شده است و عملياتي اجرايي آن به زودي آغاز خواهد شد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 27 شهریور 1390

اجرای سراسری طرح ملی دانش آموزی نجات آب

مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران گفت: طرح ملي دانش آموزي نجات آب (داناب)، امسال به صورت سراسری و برای سه میلیون و 200 هزار نفر دانش آموز اجرا می شود."محمد حاج رسولي ها" در گفت و گو با پايگاه خبري وزارت نيرو، اعلام كرد: در حالي كه در سال 88 طرح فرهنگي نجات آب تنها براي 300 هزار دانش آموز در سطح كشور برگزار شده بود، اين تعداد در سال 89 به 600 هزار نفر رسيد.وي افزود: بنابر برنامه ريزي هاي انجام شده، امسال رقمي نزديك به سه ميليون و 200 هزار نفر شامل اين طرح ملي خواهند شد.وي با بیان اينكه فرهنگ سازي در زمينه صرفه جويي آب و انرژي بايد از دانش آموزان آغاز شود، گفت: جامعه هدف امسال به سمت دانش آموزان است و طرح داناب امسال در سطح كشور به صورت سراسري اجرا خواهد شد.مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران تصريح كرد:همه مصرف كنندگان روزي دانش آموز بوده اند و در آينده نيز از ميان همين دانش آموزان، افراد متخصص بيرون مي آيند.به گفته وي، دانش آموزان قشري تاثير پذير و تاثير گذار هستند كه در آينده مي توانند آينده كشور را رقم بزنند و فرهنگ و ارزش هاي جديد را از ساير اقشار جامعه راحت تر بپذيرند.وي افزود: در گذشته تفاهم هاي خوبي با وزارت آموزش و پرورش انجام شده بود كه در سال جاري نيز اين تفاهم ها تمديد شده است و كارهاي خوبي در اين زمينه صورت گرفته است.وي گفت: نشريه ها، جزوه ها و انيميشن هايي آماده شده است كه قرار است به زودي در سطح كشور براي دانش آموزان منتشر شود.وي در پايان گفت: طرح نجات آب كار مفصلي است كه تازه آغاز شده است اما ما اميدواريم كه در سال 90 نتيجه خوبي به همراه داشته باشد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 27 شهریور 1390

فرسوده بودن بيمارستان های تهران مهم ترين چالش نظام سلامت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فرسوده بودن بیمارستان های تهران را مهم ترین معضل نظام سلامت دانست. دکتر مرضیه وحید دستجردی در مراسم افتتاح بیمارستان صحرایی شهید رهنمون در منطقه قیامدشت با بیان این مطلب، گفت: بیشتر بیمارستان های شهر تهران فرسوده بوده و تعداد بیمارستان های تازه تاسیس در این شهر بسیار کم است.وی با اشاره به قدمت 86 ساله بیمارستان اکبر آبادی تهران، افزود: تخت های بیمارستانی نیز در تهران کم، فرسوده و قدیمی است، بنا براین باید در زمینه درمان در این شهر بزرگ کار اساسی صورت گیرد.دکتر دستجردی با اشاره به اینکه اگر تهران دچار بلیه ای طبیعی شود اکثر بیمارستان های آن فرو می ریزد، گفت: راه اندازی بیمارستان های صحرایی در شرایط اضطراری و غیراضطراری می تواند کمک زیادی به درمان در چنین شرایطی کند.وزیر بهداشت ادامه داد: با کمک بسیج جامعه پزشکی تاکنون 30 بیمارستان صحرایی در اقصی نقاط کشور راه اندازی شده که این بیمارستان ها با توجه به کاسته شدن جمعیت روستایی و افزایش حاشیه نشینی شهری معضلات درمانی را به خوبی برطرف کرده است.وی با اعلام اینکه باید فعالیت های نظام سلامت را با هماهنگی بسیج پیش ببریم تا از سیستم سنتی خارج شویم، اظهار داشت: برای توسعه خدمات درمانی و بهداشتی در مناطق محروم ناگزیر از رجوع به تفکر بسیجی هستیم تا بتوانیم چهره نظام سلامت را تغییر داده و خدمات بهتری به مردم ارائه دهیم.وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مراجعان به بیمارستان های صحرایی در صورت لزوم به بیمارستان های بالاتر ارجاع داده می شوند، گفت: یک گروه چشم پزشکی نیز چندی پیش در مشهد اقدام به خدمت رسانی به مردم در مناطق محروم کردند و با راه اندازی یک اتاق عمل سیار توانستند در یک روز 100 عمل آب مروارید انجام دهند.وی با اشاره به اینکه در 5 سال گذشته خدمات سلامتی بسیار خوبی به مردم ارائه شده است، اظهار داشت: در طول 5، 6 سال گذشته 16 هزار تخت بیمارستانی راه اندازی شده و 4 هزار تخت نیز امسال به بهره برداری می رسد.وی افزود: مرکز ترومای بیمارستان سینا نیز با 400 تخت تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.وی اضافه کرد: 66 هزار تخت بیمارستانی نیز در حال ساخت است و تا دو سال دیگر تعداد تخت های بیمارستانی به 85 هزار تخت می رسد که این میزان برابر کل تخت های بیمارستانی ایجاد شده در دولت های قبل است

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 27 شهریور 1390

نرخ دوگانه دستمزد واحدهای تولیدی را نابود می‌کند

نماینده سابق کارفرمایان در سازمان جهانی کار با انتقاد از پیش نویس کنونی قانون کار تصریح کرد:‌ قانون کار فعلی کمتر از ۵۰ درصد از جامعه کارگری کشور را در بر می‌گیرد.عباس وطن پرور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان این که اصلاح قانون کار اشتغال ایجاد نمی‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر مشکل امروز فضای کسب‌وکار جامعه کارگری ایران عدم امنیت شغلی است.نماینده سابق کارفرمایان در سازمان جهانی کار با انتقاد از ماده ۱۳ پیش نویس قانون کار خاطرنشان ساخت: به منظور لغو فعالیت شرکت‌های پیمانکاری طبق ماده ۱۳ پیش نویس کنونی قانون کار پیمان دهنده مکلف است با پیمانکاران مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی قرار داد منعقد کند.وی لغو فعالیت شرکت‌های پیمانکاری را موجب کاهش فرصت‌های شغلی در کشور عنوان کرد و گفت: شرکت‌های پیمانکاری طبق قانون تجارت شکل می‌گیرند و وزارت کار حق دخل و تصرف بر فعالیت آن‌ها را ندارد.نماینده سابق کارفرمایان در سازمان جهانی کار از عدم تحقق ۲٫۵ میلیون فرصت شغلی در کشور خبر داد و گفت: به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی دولت باید از بخش تولید حمایت کند.وی با انتقاد از تعیین دوگانه نرخ دستمزد کارگران تصریح کرد: این طرح منجر به نابودی واحدهای تولیدی کشور خواهد شد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 27 شهریور 1390

اعتصاب کارگران متروی اهواز ۲۰ روزه شد

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز گفت: پیمانکار، با تعطیلی ۲۰ روزه پروژه قطارشهری حقوق مردم اهواز را ضایع کرده است.عباس هلاکویی شرکت چینی کیسون (پیمانکار و یکی از دو فاینانسور قطارشهری اهواز) را مقصر اصلی تعطیلی این پروژه در ۲۰ روز گذشته و اعتصاب کارگران عنوان کرد و افزود: با توجه به فشارهایی که شهروندان در زمان اجرای قطار شهری متحمل شده‌اند، پیمانکار با تاخیر تعمدی در اجرای پروژه، حق مردم اهواز را تضییع کرده است.وی با اشاره به اینکه کارگران قطار شهری به دلیل مطالبات خود از پیمانکار در ۲۰ روز گذشته دست از کار کشیده‌اند، اظهار داشت: پیمانکار، عامل تعطیلی پروژه قطارشهری است و نه کارگران؛ تاخیر چند ماهه در اینگونه پروژه‌ها عادی است و پیش از این نیز اتفاق افتاده اما منجر به تعطیلی پروژه نشده بود.هلاکویی تصریح کرد: بر اساس اسناد موجود پیمانکار طلبی از کارفرما ندارد و نمی‌توانیم به پیمانکار پول اضافه بدهیم زیرا که این سرمایه متعلق به مردم است.وی افزود: قرار بود برای بازگشت به کار کارگران، معادل یک ماه حقوق را سازمان قطارشهری و یک ماه حقوق را نیز پیمانکار تقبل کند، اما پیمانکار به بهانه کمبود مالی نه تنها حاضر به پرداخت حقوق یک ماهه کارگران نشده بلکه به خاطر منافع خود به پرداخت یک ماه حقوق توسط سازمان قطارشهری هم راضی نیست.این مقام مسئول با تاکید بر اینکه سازمان قطار شهری آمادگی دارد حقوق دو ماه کارگران را پرداخت کند، اظهار داشت: پرداخت مطالبات معوقه کارگران از طریق اداره کار و با طرح در کمیسیون کارگری در حال پیگیری است و قرار است لیست کارگران و مطالبات آنها در حضور نمایندگان دادستان، اداره کار و پیمانکار پرداخت شود تا بهانه‌ای برای تعطیلی کارگاه نباشد.وی افزود: پیمانکار برای منافع خود، کارگران و پروژه بهتر است مانع تعطیلی بیشتر پروژه شود چرا که با توجه به نوع قرارداد که تاخیر در آن غیرمجاز است، توقف پروژه به پیمانکار خسارت وارد می‌کند.مدیر عامل قطار شهری اهواز در پاسخ به اینکه چرا مسئولان این مشکل را حل نمی‌کنند، گفت: این مسئله به اطلاع تمام مسئولان استان اعم از استاندار خوزستان، نمایندگان مجلس و امام جمعه رسیده است تا راهی برای آن پیدا کنند.وی همچنین از ابلاغ ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به قطارشهری اهواز از محل اعتبارات دولتی سال‌جاری خبر دادهلاکویی با اشاره به اینکه رقم فاینانس پروژه قطار شهری اهواز ۴۵۰ میلیارد تومان است، افزود: پنج درصد از این مبلغ معادل ۷۵ میلیارد تومان باید برای افتتاح LC (اعتبار اسنادی ریالی داخلی) به بانک عامل پرداخت شود.وی اظهار داشت: با توجه به اینکه قرار است از محل صندوق توسعه ملی کمک‌هایی به پروژه قطارشهری اهواز شود، استفاده از اعتبارات این صندوق برای افتتاح LC در حال پیگیری است و در غیر این‌صورت از ۲۰ میلیارد تومان اعتبار امسال برای این منظور استفاده می‌شود.کارگران قطارشهری اهواز از ششم شهریور ماه در اعتراض به مطالبات معوقه خود از پیمانکار و عدم پرداخت هفت ماه حقوق دست از کار کشیده‌اند، اما با گذشت ۲۰ روز از این اعتصاب مسئولان تاکنون برای این مشکل چاره اندیشی نکردند.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
شنبه 19 شهریور 1390

بازگشت تجارت آسیا-اقیانوسیه به سطوح پیش از بحران اقتصادی

براساس گزارش جديد  سازمان ملل بهبود صادرات، موجب شده آسیا و اقیانوسیه از بحران مالی و اقتصادی جهانی 2009 بیرون آمده و باعث شود  منطقه به عنوان نيروی با ثبات قابل اهميت و موتور محرکه رشد اقتصادی دنیا پا به عرصه بگذارد.براساس گزارش "تجارت و سرمایه گذاری آسیا و اقیانوسیه 2011: فرصت های تجارت و سرمایه گذاری پس از بحران" که از سوی کمیسون اقتصادی - اجتماعی  آسیا و اقيانوسيه (اسکاپ) انتشار يافت، تجارت در منطقه به سطوح پیش از بحران بازگشته در حالی که سرمایه گذاری مستقیم خارجی نيز که به قسمتهای مشخصی از منطقه و به ويژه به آسیای شرقی جريان يافته  به شکل کامل ترميم يافته است.با اين همه، نگهداشتن سطوح فعلی رشد صادرات برای اقتصاد کشورهای آسیایی چالش برانگیز خواهد بود، مگر اینکه بازارهای جدیدی در داخل منطقه ايجاد کنند. در عين حال، ضمن اينکه منطقه در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی جلودار است، 75 درصد آن تنها  به 5 اقتصاد چین؛ هنگ کنگ؛ هند؛فدراسیون روسیه و سنگاپور باز می گردد. برآوردهای اسکاپ نشان می دهد بهبود چشمگیر رشد صادرات در اقتصادهای در حال توسعه آسیا-اقیانوسیه در 2010،که به میزان 17.3 درصد تخمین زده شده بود،پس از رشد منفی نزدیک به 8 درصد یک سال قبل،به 9 درصد در سال 2011 خواهد رسید و تثبیت خواهد شد.پيش بينی می شود هند بالاترین رشد صادرات به میزان 11.3 درصد در سال 2011 را به ثبت برساند و جمهوری کره با (11 درصد)، چین(10.8 درصد)، تایلند(10 درصد)، اندونزی(9.9 درصد) و مالزی(7.9 درصد) در رتبه های بعد قرار گيرند.
 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
شنبه 19 شهریور 1390

پژوهش جديد سازمان ملل متحد: مواد افيوني افغانستان تهديدي جهاني

 بر اساس پژوهش جديد دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) با عنوان "تجارت جهاني مواد افيوني افغانستان – برآورد تهديد"  به وسیله دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد انتشار یافت، افغانستان بزرگترين منبع تجارت غير قانوني ترياك و هروئين است كه در آمد آن در سال 2009 به حدود 68 ميليارد دلار رسيد. اين رقم از توليد ناخالص داخلي بسياري از كشورها بيشتر است. اين  پژوهش كه به بررسي جريان بين المللي مواد افيوني افغانستان درسال 2009 مي پردازد نخستین مطالعه جامع از قاچاق استيك انيدريد(acetic anhydride)  از مواد شيميايي پيش ساز مورد نياز براي تبديل به هروئين به  افغانستان را نيز در بر مي گيرد.طبق اين گزارش كه وضعيت يك دهه را بررسي مي كند، حدود 16 ميليون و500 هزار نفر در جهان از مواد افيوني استفاده مي كنند. بخش اعظم اين بازار متعلق به هروئين است و حدود 12 تا 13  ميليون نفر سالانه حدود 375 تن هروئين مصرف مي كنند. بخش بزرگي از اين مقدار يعني در حدود 150 تن در اروپا مصرف مي شود.مصرف مواد افيوني در افغانستان و كشورهاي همسايه طي دهه گذشته افزايش چشمگيري داشته است. از 123 هزار هكتار زمين تحت كشت ترياك حدود 35 هزار هكتار تنها براي مصرف اين منطقه به زير كشت ترياك رفته است. اما مشكل فراتر از اين منطقه است. ترياك افغانستان اكنون به بازار هاي مصرف در آسياي شرقي رسيده است. اين منطقه به شکل سنتي مصرف كننده ترياك ميانمار بود.
گرايش مهم ديگر افزايش جريان هروئين به آفريقا است كه به مسير قاچاق به اروپا  تبديل شده و خود نيز به افزايش مصرف در آن قاره منجر شده است.استيك انيدريد يك ماده شيميايي قانوني است كه عموما در محصولات صنعتي و خانگي مصرف  مي شود. اما از آنجا كه اين ماده در افغانستان مصرفي ندارد از بازارهاي قانوني اروپا و آسيا منحرف شده و به آن كشور قاچاق مي شود. در سال 2009 حدود 38 تن استيك انيدريد در محل هاي توليد هروئين كه عمدتا در جنوب افغانستان بود كشف شد.دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد تخمين مي زند در سال 2009 حدود 150 تن از هروئين افغانستان به اروپا 120 تن به آسيا و 45 تن به آفريقا رسيده باشد. در آن سال 76 تن هروئين در سطح جهان كشف شد كه 16درصد افزايش نشان ميدهد.گروه هاي جنايت سازمان يافته بين المللي اكثر درآمد 68 ميليارد دلاري اين تجارت را از آن خود كردند و سهم كشاورزان افغانستان بخش اندكي از اين مقدار یعنی 440 ميليون دلاربود. گروه هاي جنايتكار و شورشي كه از اين تجارت منتفع مي شوند تهديدي جدي براي حاكميت، امنيت، ثبات و توسعه در افغانستان، كشورهاي همسايه و وراي آن محسوب مي شوند. قاچاقچيان مواد مخدر از وضعيت نا امن استان هاي هلمند، قندهار و نيمروز در جنوب افغانستان سوء استفاده مي كنند و فساد در سطح جهان باعث تسهيل اين تجارت مي گردد.

 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
شنبه 19 شهریور 1390

کاهش 50 درصدی موارد مرگ ناشی از تب کنگو در استان سیستان و بلوچستان

مرگ و میر ناشی از بیماری تب کریمه کنگو در 5 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش داشته است . رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن بیان این خبر گفت : تلاش شبانه روزی کارکنان سامانه بهداشت و درمان استان در راستای ارتقاء شاخص های سلامت هم استانی ها، موجب شد آمار مرگ و میر ناشی از تب کریمه کنگو در 5 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به نصف کاهش یابد .دکتر منصور شکیبا ضمن بیان این مطلب که، در این مدت میزان ابتلاء به این بیماری نیز 30 درصد کاهش یافته است گفت: افزایش اطلاع رسانی و آگاهی دادن به خانواده ها و افرادی که با دام و گوشت قرمز سر و کار دارند از جمله اقدامات موثر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این راستا بوده است
وی گفت: به دلیل اینکه احتمال ابتلاء به تب کریمه کنگو از طریق دام آلوده، در تمام فصول سال وجود دارد، کارشناسان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، اقدامات آموزشی و پیشگیرانه را به صورت مستمر ادامه میدهند .گفتنی است: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که از طریق تماس انسان با گوشت و یا ترشحات حیوان آلوده، منتقل می شود و این بیماری در صورت مراجعه به موقع به پزشک قابل درمان است.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
شنبه 19 شهریور 1390

دستور تحويل به موقع مسكن مهر با تاخير اجرايي مواجه شد

دستوري كه رييس‌جمهور دو ماه پيش در جلسه شوراي عالي مسكن براي تحويل تعداد قابل توجهي از واحدهاي مسكوني‌مهر مخصوص تهران صادر كرد، براي اجرا به وقت اضافه كشيده شد.عقب بودن تهران در مقايسه با ساير استان‌ها در جدول تحويل مسكن‌مهر، باعث شد رييس شوراي عالي مسكن در آخرين جلسه اين شورا از مسوولان مسكن‌مهر بخواهد براي كنترل اجاره‌بها در تهران، واحدهاي در دست ساخت را حداكثر تا هفته دولت –اول شهريور- به دست صاحبانش برسانند، اما هم‌اكنون آخرين برنامه‌ريزي‌ها در وزارت راه‌وشهرسازي، از آماده شدن حدود 10 هزار واحد مسكوني‌مهر در سه شهر جديد اطراف تهران براي بهره‌برداري در اواخر تابستان حكايت دارد كه با توجه به حجم انبوه تقاضا و واحد در دست ساخت، اين عدد فوق‌العاده ناچيز برآورد مي‌شود.در پرند، هشتگرد و پرديس نزديك به 200 هزار واحد مسكوني‌مهر در حال احداث است كه براي پاسخ به آنچه رييس شوراي عالي مسكن تاكيد كرده، بايد لااقل 40 هزار واحد از آنها در اين فصل به متقاضيان تحويل داده مي‌شد تا از فشار تقاضا در بازار اجاره‌نشيني كاسته شود.اين در حالي است كه تاكنون زير 3 درصد از كل اين واحدها تحويل خانوارهاي واجد شرايط شده است. معاون وزير راه‌وشهرسازي در امور شهرهاي جديد درباره علت ناكامي در تحويل تعداد قابل توجهي از واحدهاي مسكوني‌مهر تهراني‌ها ب گفت: فراهم نبودن خدمات زيربنايي براي واحدهايي كه ماه‌ها پيش، كار ساخت آنها به پايان رسيده، مهم‌ترين دليل تاخير در افتتاح واحدها در زمان وعده داده شده است. قبل از آنكه پرونده مسكن‌مهر تهران در جلسه تيرماه شوراي عالي مسكن باز شود، در اواسط بهار امسال مسوولان وزارت مسكن از قصد تحويل حدود 20 هزار مسكن‌مهر در تابستان خبر داده بودند.همچنين رييس‌جمهور در جلسه 18 تير ماه شوراي عالي مسكن به صراحت بر لزوم تسريع در تكميل واحدهاي مسكوني‌مهر مخصوص تهراني‌ها تاكيد كرده بود و گفته بود «بايد كساني كه قصد جابه‌جايي دارند بتوانند قبل از فصل مدارس با آسودگي خاطر در اين واحدها مستقر شوند» اما حالا در جلسه‌اي كه احتمالا امروز يا شنبه آينده تشكيل مي‌شود، مسوولان مسكن‌مهر بايد درباره علت نرسيدن «برنامه افتتاح‌» به «تاكيدها» توضيحاتي را در شوراي عالي مسكن ارائه كنند.10 هزار واحد در راه است.در این باره مدير عامل شركت عمران شهرهاي جديد از واگذاری 10 هزار واحد مسکونی مهر استان تهران در روزهای پایانی شهریور ماه جاری خبر داد. جمشید نورصالحی، مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید با اعلام این مطلب به  از مجموع این 10 هزار واحد حدود 3 هزار واحد در شهر پردیس، 4 هزار و 800 واحد در شهر پرند و 2 هزار و 300 واحد در هشتگرد آماده تحویل به متقاضیان است.نورصالحی در مورد احتمال بروز تاخیر در واگذاری مسکن مهر تهرانی‌ها همزمان با بازگشایی مدارس گفت: تا این لحظه واحدهای واقع در شهر پردیس به صورت کامل آماده‌سازی شده و آماده تحویل به متقاضیان است.وی با اشاره به فعالیت شرکت‌های خدماتی برای آماده‌سازی انشعابات و زیرساخت‌های مسکن مهر در دو شهر پرند و هشتگرد افزود: اگرچه براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته همزمان با شهر پردیس شاهد افتتاح واحدها در دو شهر پرند و هشتگرد نیز خواهیم بود، اما در صورت عدم تکمیل زیرساخت‌ها تا روزهای پایانی شهریور، افتتاح واحدها در این دو شهر با حداکثر دو هفته تاخیر انجام می‌شود.وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی‌شرکت‌های خدماتی در شهرهای جدید استان تهران فعالند و تاخیر در واگذاری واحدها را نمی‌توان ناشی از کم کاری یا عدم فعالیت آنان دانست.نورصالحی مهم‌ترین دلیل بروز تاخیر در افتتاح پروژه‌های مسکن مهر تهران را بالا بودن حجم کار عنوان کرد و گفت: این نیاز احساس می‌شد که نیروهای خدماتی حتی قبل از شروع به کار انبوه‌سازان فعالیت خود را برای تامین زیرساخت‌ها و انشعاب‌های مورد نیاز آغاز کنند؛ اما برخی مشکلات موجود در مسیر تامین مالی و طولانی بودن روند شناسایی، برقراری ارتباط و ایجاد هماهنگی، باعث تاخیر در آغاز فعالیت آنان و در نتیجه تاخیر در زمان بهره‌برداری مسکن مهر استان تهران شد.

 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 16 شهریور 1390

اخذعوارض سکونت درتهران

سهم 35 هزارتوماني هر نفر ساكن تهران از پرداخت ماليات شهري
 تامين 250 ميليارد تومان منبع مالي براي نوسازي شهر تهران براساس تصميم شهرداري برعهده پايتخت‌نشينان گذاشته شده تا مالكان آپارتمان‌هاي مسكوني و ساختمان‌هاي اداري و تجاري در قالب «ماليات سكونت» نسبت به پرداخت آن و تامين اين مبلغ، اقدام كنند.«عوارض نوسازي» و «بهاي خدمات پسماند» دو نوع ماليات شهري است كه با ارسال قبوض آنها از هفته آينده به در منازل موجود در تهران، ساكنان اين كلانشهر موظف مي‌شوند حداكثر تا پايان سال جاري مبالغ درج شده در آن را به حساب شهرداري واريز كنند.به طور متوسط سهم هر نفر ساكن تهران از پرداخت ماليات سكونت در سال جاري حدود 35 هزار تومان تخمين زده مي‌شود؛ اما از آنجا كه ميزان ماليات براي ساختمان‌هاي مستقر در نيمه‌شمالي شهر بيشتر از نيمه‌جنوبي و همچنين مالياتي كه ساختمان‌هاي تجاري و اداري بايد بپردازند به مراتب بيشتر از املاك مسكوني است، نرخ ماليات سكونت براي واحدهاي مسكوني متفاوت است و به طور متوسط كمتر از 100 هزار تومان به ازاي هر واحد خواهد بود. عوارض نوسازي و بهاي خدمات پسماند در دو قبض جداگانه و به صورت رنگي تهيه شده و پرداخت آن به صورت اقساط پيش‌بيني شده است. شهرداري‌ تهران چند سالي است اخذ ماليات سكونت را به جاي تمركز صرف بر عوارض ساخت‌وساز كه ماليات ناپايدار محسوب مي‌شود، در دستور كار قرار داده است، اما در وصول آن تا حدودي ناموفق بوده است.برخي از ساكنان تهران تمايلي به پرداخت سالانه ماليات‌شهري ندارند؛ طوري كه در زمان فروش ملك‌شان به دليل اينكه بايد قبل از انتقال مالكيت عوارض شهرداري را تسويه‌ كرده‌ باشند، نسبت به پرداخت عوارض معوق، يكجا اقدام مي‌كنند.هر چند شهرداري براي تعويق در پرداخت عوارض نوسازي و پسماند جريمه تعيين كرده، اما ظاهرا نرخ جريمه براي برخي از ساكنان عامل بازدارنده در نپرداختن به موقع عوارض محسوب نمي‌شود.آمارهاي مربوط به ميزان وصول عوارض نوسازي و خدمات پسماند در سال89 نشان مي‌دهد از 500 ميليارد تومان قبض ارسال شده، رقمي معادل 190 ميليارد تومان -38 درصد- وصول شده است. بر خلاف سال‌های گذشته که فیش عوارض نوسازی و پسماند در اوايل سال به در منازل ارسال می‌شد، امسال به دلیل به روز شدن سرشماری تعداد واحدهای مسکونی هنوز این فیش توزیع نشده است که با نهايی شدن این آمار بنا شده است، این فیش‌ها هفته آینده به دست شهروندان برسد.وصول عوارض نوسازی و پسماند از کلیه اراضی و ساختمان‌ها و مستحدثات واقع در محدوده قانونی شهر است که به عنوان بخشی از ردیف‌های درآمدی بودجه شهرداری قرار دارد و فیش‌های مربوط به آن سالی یک بار در سطح شهر توزیع می‌شود. این در حالی است که معاون مالی و اداری شهردار تهران چندی پیش از تک برگ شدن قبض نوسازی خبر داد.به گفته پورزرندی و بر اساس مصوبه شوراي شهر تهران عوارض نوسازي در سال جاري افزايشي نداشته است و همانند سال‌های گذشته معادل 5/1 درصد ارزش دفترچه معاملات تعيين شده است. البته تنها تفاوت قبوض امسال شهروندان تهراني «يک برگه شدن قبض نوسازي» است که شهروندان براي پرداخت آن مي توانند به سامانه شهرداري مراجعه و از این طریق برای شرکت در قرعه کشی امتیاز دریافت کنند. شهرونداني که عوارض نوسازي خود را يکجا و تا 15 آبان ماه پرداخت کنند، همانند سال‌های گذشته، مشمول تخفيف «خوش حسابي» شده و جوايزي به قيد قرعه از سوي شهرداري به 1390 نفر ارائه خواهد شد. علاوه بر این امکان پرداخت قسطی عوارض برای برخی از شهروندان امسال هم وجود خواهد داشت که شهروندان مي‌توانند با مراجعه به سامانه‌هاي شهرداري دوره‌هاي اقساط خود را تعيين کنند.همچنین مالکاني که اقدام به پرداخت عوارض نکنند از سوی معاونت مالی و اداری شهرداری تهران مشمول جريمه 19 درصدی خواهند شد. مبلغ کل پیش‌بینی شده برای درآمد حاصل از این محل هر ساله مبلغ ثابت 500 میلیارد تومان است که به طور معمول بین 150 میلیارد تومان آن مربوط به ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی است و مابقی آن از شهروندان دریافت می‌شود.البته میزان عوارض وصول شده هر ساله متفاوت است. به عنوان مثال در سال 1386 درآمد حاصل از عوارض نوسازی شهر تهران مبلغ 25 میلیارد تومان یعنی تنها 5 درصد از مبالغ پیش‌بینی شده بوده که البته این میزان هر ساله رو به افزایش بوده است.همچنين میزان عوارض نوسازی در سال 88‌، به 100 میلیارد تومان رسیده و در سال گذشته مبلغ 190 میلیارد تومان؛ یعنی 38 درصد از کل پیش‌بینی‌ها، به صندوق شهرداری واریز شده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، پیش‌بینی شهرداری تهران از دریافت عوارض نوسازی و پسماند براي سال‌جاري 250 میلیارد تومان یعنی بیش از 50 درصد مبلغ پیش‌بینی شده است. اين در حالي است كه براساس بودجه امسال شهرداری، 165 میلیارد تومان درآمد از محل عوارض نوسازی و مدیریت پسماند برآورد شده است.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 16 شهریور 1390

توانمندسازی اقتصادی معلولان وآسیب دیدگان اجتماعی واستفاده ازظرفیت اشتغال قانونیوزير كار، تعاون، رفاه و امور اجتماعي با تشريح اصلي‌ترين برنامه‌هاي وزارتخانه جديد در حوزه بهزيستي گفت: توانمندسازي اقتصادي معلولان و آسيب‌ديدگان اجتماعي براي بازگشت به زندگي از مهمترين اين برنامه‌ها است.دکتر عبدالرضا شيخ الاسلامي در ضيافت مهر سازمان بهزيستي كه با حضور نخبگان و فرهيختگان اين سازمان برگزار شد، با بيان اينكه بايد حمايت‌هاي اجتماعي از جامعه هدف بهزيستي گسترش يابد اظهاركرد: با گسترش چند حمايت اجتماعي به معلولان و آسيب‌ديدگان اجتماعي كمك مي‌شود تا شرايط زندگي آنان آسانتر شود.وي افزود: مهمترين فعاليت در دوره جديد فعاليت‌هاي سازمان بهزيستي توجه به توانمندسازي است و در همين راستا در سال جاري 100 هزار فرصت شغلي در اين سازمان ايجاد مي‌شود.وزير كار، تعاون، رفاه و امور اجتماعي در ادامه با تاكيد بر اينكه از ظرفيت‌هاي قانوني پيش‌بيني شده براي اشتغال معلولان استفاده مي‌شود خاطرنشان كرد: براي تحقق اين امر مكاتباتي با رييس جمهور و وزراء مرتبط و موثر انجام شده تا از ظرفيت اشتغال قانوني معلولان استفاده شود و آنان با ورود به چرخه فعاليت اقتصادي و تامين معاش خودكفا شوند.به گفته وي ايجاد شرايط بهتر براي خانواده‌هاي تحت پوشش بهزيستي به خصوص معلولان از اولويت‌هاي وزارت خانه جديد است.دکتر شيخ‌الاسلامي همچنين با اشاره به شمار بالاي سازمان‌هاي مردم نهاد در كشور گفت: بايد تلاش شود تا فعاليت‌هاي تشكل‌هاي مردم نهاد در كشور تقويت شده و توسعه يابند تا اين تشكل‌ها به گونه‌اي هدفمند عمل كنند.
وي افزود: موضوع پيشگيري از معلوليت‌ها يكي از موضوعاتي است كه لازم است مورد توجه جدي قرار بگيرد تا بار مشكلات ناشي ازاين امر در كشور به حداقل رسانده شوند.وزير كار تعاون و رفاه و تامين اجتماعي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه از ديگر اولويت‌هاي وزارتخانه جديد نظارت بر بهسازي محيط‌هاي شهري براي استفاده بهتر و مناسب‌تر معلولان است عنوان كرد: تلاش شده با برنامه‌ريزي‌ها سرعت بهسازي محيط‌هاي شهري شتاب بيشتري بگيرد.دکتر شيخ الاسلامي در ادامه گفت: نگاه‌ها نسبت به معلولان در جامعه نگاهي توام با اكرام است و يكي ديگر از وجوه فعاليت در دوره جديد تقويت و گسترش اين فرهنگ در كل جامعه است.وي در پايان خاطرنشان كرد: از زنان و كودكان بي‌سرپرست و افراد چار آسيب‌هاي اجتماعي كه تحت پوشش سازمان بهزيستي قرار دارند نظارت جدي و متعصبانه خواهد شد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 15 شهریور 1390

جشنواره ملی هنر.رسانه وسلامت

جشنواره ملي هنر، رسانه، سلامت برگزار می شود
جشنواره ملي هنر، رسانه، سلامت با هدف بسترسازي استفاده از عرصه هنر در ارتقاء سلامت جامعه آبان ماه سال جاري در دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار مي شود. برگزاری جشنواره و نمایشگاه سلامت با هدف افزایش آگاهی و احساس مسئولیت و اقدام عملی فرد آحاد جامعه، یکی از شیوه های نوین آموزشی است که ضمن تبادل تجربیات ارزنده دانشگاه های علوم پزشکی کشور و نیز نهادهای خصوصی مرتبط با امر سلامت، می تواند قدرت مدیریت وتصمیم گیری صحیح را در جامعه نهادینه نماید. اين جشنواره در محورهاي اصلي كتاب، روزنامه، داستان كوتاه، فيلمنامه، عكس، پوستر، نقاشي، كاريكاتور و شعر و با موضوعات شيوه زندگي سالم، فعاليت بدني، تغذيه، سلامت معنوي، سوانح و حوادث، ايدز و سلامت كودكان و با 2 بخش جانبي دانش آموزي و دانشجويي برگزار مي شود.گفتنی است: علاقمندان حداكثر تا تاريخ 15 مهرماه مي توانند آثار خود را به دبيرخانه جشنواره واقع در ساري، خيابان رودكي،مركز بهداشت استان ارسال نمايند.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR