چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391

تشدید بازرسی های بهداشتی محیط و اماكن عمومی

معاون مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، گفت: با توجه به فرارسیدن فصل گرما، نظارت و بازرسی های سلامت محیط و موارد بهداشتی اماكن عمومی از سوی چهار هزار و 500 بازرس تشدید شده است.'رضا غلامی گفت: همچنین هماهنگی های این وزارتخانه با دستگاه های مرتبط در امر سلامت مانند وزارت كشور، وزارت صنعت و معدن، دادگستری ها و مراجع قضایی نیز بیشتر شده است.

وی خاطرنشان كرد این بازرسی ها با هدف كنترل عوامل محیطی مانند پسماندها و زباله و سلامت مواد غذایی در اماكنی عمومی و رستوران ها انجام می شود.

معاون مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، گفت: عوامل محیط نقش زیادی در افزایش احتمال بروز بیماری های واگیر دارد.

غلامی در ادامه از مردم خواست در فصل گرما به جنبه های بهداشتی عوامل محیطی توجه كنند و به طور مثال غیر از شبكه های آبرسانی، آب آشامیدنی تهیه نكنند.

وی گفت: همچنین مسافران در فصل گرما نباید از آب های رودخانه و جاری استفاده كنند.

معاون مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، همچنین از مسافران خواست موادغذایی

پخته شده را با خودرو حمل نكنند چون امكان نگهداری موادغذایی در وسایل نقلیه وجود ندارد.

غلامی خاطرنشان كرد غذاهای پخته شده اگر بیش از دو ساعت بمانند، فاسد و موجب انتقال بیماری می شود.

وی از مردم خواست درصورت مشاهده تخلفات بهداشت محیطی با ستاد فوریت های سلامت محیط و كار وزارت بهداشت با شماره تلفن 09678، تماس بگیرند.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391

مرگ ناشی از مصرف قرص برنج در كشور در حال افزایش است

دكتر ' احمد شجاعی ' در حاشیه همایش مدیران پزشكی قانونی كشور در ساری در گفت و گو با خبرنگاران ، آمار مرگ ناشی از مصرف قرص برنج در كشور در سال 89 را هم 406 نفر ذكر كرد.

وی گفت : در سال 87 و 88 نیز به ترتیب 214 و 228 نفر در كشور بر اثر مصرف قرص برنج جان باختند.

رییس سازمان پزشكی قانونی كشور بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از مصرف قرص برنج را مربوط به تهران دانست و گفت : تنها پارسال 205 مورد مرگ ناشی از مصرف این قرص در تهران ثبت شد.

وی افزود : استان گیلان نیز با 99 نفر و مازندران با 41 مورد به ترتیب بعد از تهران بیشترین قربانیان مصرف قرص برنج را پارسال به خود اختصاص دادند.

دكتر شجاعی در عین حال گفت كه با هماهنگی وزارت بهداشت و سازمان جهاد كشاورزی مقرر شد توزیع قرص برنج از این پس فقط در انحصار دولت قرار گیرد.

قرص برنج تركیب خطرناكی از فسفیدهاست كه برای جلوگیری از آفت‌زدگی برنج انبار شده مصرف می‌شود.

به علت سمی بودن بیش از حد این قرص، مصرف یك چهارم این قرص موجب مسمومیت شدید و استفاده از نصف این قرص سبب مرگ انسان می شود .

این قرص‌ بیشتر در نواحی شمالی كشور به منظور حفظ و نگهداری برنج در انبارها و جلوگیری از تخریب آن‌ها توسط حشرات و همچنین دفع آفات سایر غلات انبار شده استفاده می‌شود‌.

رییس سازمان پزشكی قانونی كشور همچنین در این گفت و گو ، پیشرفت های صورت گرفته در بخش پزشكی قانونی كشور از جمله استفاده از ' دی ان ای ' ، تجهیزات بررسی و آزمایشگاهی را تشریح كرد.

وی گفت : هم اكنون پزشكی قانونی در 10 منطقه كشور به سالن آزمایشگاهی دی ان ای مجهز شده است كه تا پایان امسال بهره برداری از این سالن ها آغاز خواهد شد.

وی به تربیت نیروهای متخصص و امكانات به روز برای این مراكز نیز اشاره كرد و افزود : برای این مورد اعتبار خاصی امسال تخصیص یافته است.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391

بیمه كارگران ساختمانی دوباره احیا شود

رییس انجمن صنفی كارگران نقاش ساختمانی گفت: بیش از یك میلیون كارگر و نقاش ساختمانی ازسرگیری بیمه كارگران ساختمانی را خواستار هستند و مسئولان باید به این درخواست پاسخ مثبت دهند.'قادر بدری قابدلو' گفت: با وجودی كه براساس مصوبه مجلس قرار بود بیمه كارگران ساختمانی با استناد به مدرك مهارت اجرایی شود، اما متاسفانه این امربه دلیل نامعلومی متوقف شده است.

وی بیان داشت: مدتی است كه امتحانات مهارت نیز كه باید از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای برگزار شود ، بدون اعلام و دلیل منطقی متوقف شده است .

بدری قبادلو معتقد است: با توجه به سختی معیشت كارگران ساختمانی،بیمه تامین اجتماعی یك ضرورت است كه باید تداوم یابد اما با توقف طرح،هم اكنون كارگران بسیاری در مورد وضعیت تامین اجتماعی خود سردرگم هستند.

وی با بیان اینكه تاكنون فقط حدود شش هزار كارگر ساختمانی بیمه شده اند ، عنوان كرد : انجمن صنفی كارگران نقاش ساختمانی پاسخ قانع كننده ای برای كارگران سوال كننده از وضعیت بیمه خود ندارد.

این فعال بخش خصوصی همچنین واگذاری هرچه سریع تر سهام عدالت به كارگران بخش ساختمان راخواستار شد.

 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391

بیانیه مشترك همكاری وزرای كار ایران و عراق امضا شد

'عبدالرضا شیخ الاسلامی'وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و 'نصار الربیعی' وزیر كار و امور اجتماعی جمهوری عراق بیانیه مشترك همكاری امضا كردند.

وزرای دو كشور در این بیانیه مشترك همكاری ضمن اعلام خرسندی نسبت به ارتقا روابط و همكاری دو كشور آمادگی خود را به منظور گسترش تعاملات دوجانبه و توسعه مسایل مورد علاقه متقابل اعلام كردند .

همچنین در این بیانیه بر توسعه مسایل مورد علاقه طرفین از جمله در زمینه های : آموزش فنی و حرفه ای، كارآفرینی، اشتغال، روابط كار، حمایت های اجتماعی، تعاونی ها، خدمات فنی و مهندسی، خدمات مشاوره ای و تبادل نیروی كار ماهر و بر اساس منافع مشترك و متقابل تاكید شده است.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
شنبه 16 ارديبهشت 1391

گزارش کمیته حقوق اقتصادی،اجتماعی وفرهنگی درمورد کشور پرو

دراین کشور 98 درصد خدمات سلامت و پزشکی دولتی است.اما خدمت رسانی برای بیماران سرطانی و دیابتی دراین کشور گران است.قاچاق مواد مخدرواستفاده از مواد مخدر یکی از مشکلات مهم دراین کشور است.ازدیگر مشکلات وجود کودکان کار دراین کشور است که بیشتر آنها زیر 14 سال می باشند.برای اطلاعات بیشتر به آدرس ذیل مراجعه شود:

 

http://www.ohchr.org/en/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=12109&LangID=E

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
شنبه 16 ارديبهشت 1391

قانون جامع حمایت از معلولان هشت ساله شد

قانون جامع حمايت از حقوق معلولان در حالي پا به هشتمين سال تصويب مي‌گذارد كه آنچنان كه بايد نتوانست در تحقق آمالها و آرزوهاي جمعيت هفت ميليوني معلولان جامه عمل بپوشاند و حال قرار است اين قانون در قالب لايحه‌اي باز به مجلس بازگردد.

16 ماده‌اي كه در زمان تصويبش (16 ارديبهشت 1383) قرار بود چراغ خانه بسياري از معلولان را روشن نگاه دارد، با كم‌توجهي دستگاه‌هاي ذيربط و اختصاص نيافتن اعتبارات لازم نه تنها چراغهاي بيشتري را نتواست روشن نگه دارد، بلكه برخي را نيز به خاموشي كشاند.

به گزارش خبرنگار «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كارگروه‌هاي متعددي براي بررسي پاشنه‌هاي آشيل اين قانون و بررسي علل ناموفق بودن آن در سازمان بهزيستي و اداره كل توانمندسازي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي تشكيل شده و تمام اين پيگيري‌ها قرار است در قالب لايحه بازنگري شده قانون جامع حمايت از حقوق معلولان تا پايان ارديبهشت ماه به كميسيون اجتماعي دولت و از آنجا به مجلس ارسال شود.

پرویز زارعی - مدیرکل دفتر توانمندسازی و حمایتی وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی- در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد روندبازنگري و اصلاح قانون جامع حمايت از حقوق معلولان عنوان كرده بود: مواردی از قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مورد بازنگری قرار گرفته و تا پايان اردیبهشت ماه برای تصویب به دولت ارسال مي‌شود. همچنین برای تدوین موارد اصلاحی در این قانون، جلسات مختلفی با نمایندگان تشکل‌های غیر دولتی و کارشناسان امر و نمايندگان دستگاه‌هايي كه نامشان در قانون ذكر شده، برگزار شده است.

سهيل معيني ـ رييس انجمن باور ـ نيز به عنوان يكي از تدوين‌كنندگان پيش‌نويس قانون جامع حمايت از حقوق معلولان با بيان اينكه اين قانون مشكلات زيادي به سبب طرح بودن دارد،پيش از اين در گفت‌وگويي با ايسنا اظهار كرده يود: به خاطر طرح بودن قانون جامع حمايت از حقوق معلولان، نمي‌توانستيم هيچ‌گونه بار مالي را براي آن پيش‌بيني كنيم، چرا كه در غير اين صورت قانون به تاييد و تصويب شوراي نگهبان نمي‌رسيد و به همين دليل ماده 16 اين قانون پيش‌بيني و تبديل به پاشنه ‌آشيل آن شد. براساس آنچه در اين ماده قانوني آمده است، مادامي كه اعتبار لازم از محل منابع مذكور در اين ماده تامين نشود، قانون اجرا نخواهد شد.

وي گفته بود: در صورت اصلاح آيين‌نامه اجرايي در دولت، اشكالات قانوني و اساسي قانون جامع حمايت از حقوق معلولان دست نخورده باقي مي‌مانند و لازم است اين قانون به گونه‌اي اصلاح شود كه تا چندين سال مشكلات اجرايي نداشته باشد.

رييس انجمن باور در ادامه با تاكيد بر لزوم رفع اشكالات قانون جامع حمايت از حقوق معلولان در قالب يك لايحه در دولت و ارسال آن به مجلس، اظهار كرده بود: لازم است سازمان بهزيستي به عنوان متولي اين موضوع پيشقدم شود و كميته‌اي متشكل از كارشناسان داخلي و خارجي از سازمان براي اصلاح قانون تشكيل دهد.

معيني به مفاد قانون جامع حمايت از حقوق معلولان اشاره و عنوان كرده بود: اقدامات حمايتي بهزيستي در اين قانون ضعيف است و وظايف در بخش اشتغال معلولان براي اين سازمان در نظر گرفته نشده است و آن مقدار مواردي كه در اين قانون به اشتغال مربوط مي ‌شد مانند اشتغال اپراتورهاي نابينا يا ماشين‌نويس‌هاي معلول نيز هيچ‌گاه اجرا نشد.

رييس انجمن باور در ادامه تاكيد كرده بود: بحث لزوم افزايش مستمري‌ و پرداختن به كارگاه‌هاي حمايتي معلولان هم مورد بي‌توجهي واقع شده است.

وي همچنين عنوان كرده بود: بخشي از مشكلات در عدم اجراي قانون به قانون بازنمي‌گردد و متوجه مشكلات كشور است. بزرگترين مشكل اين است كه هيچ دستگاهي به عنوان متولي نظارت در قانون جامع حمايت از حقوق معلولان پيش بيني نشده است و اگر اين اتفاق مي‌افتد صدا و سيما براي پخش نكردن دو ساعت برنامه در هفته يا آموزش و پرورش براي استخدام نكردن 350 معلول پذيرفته شده در آزمون استخدامي‌اش مورد سوال قرار مي‌گرفتند.

معيني با اشاره به مشكل تامين نشدن اعتبار اجراي قانون اظهار كرده بود: علت تمام اين مشكل‌ها ماده 16 نبود، بلكه كمبود اعتبار در بدنه دولت بوده است.

به گزارش ايسنا، براساس پيمان‌نامه جهاني حمايت از حقوق معلولان كه به تصويب جمهوري اسلامي ايران هم رسيده است، معلوليت را بايد صرف‌نظر از منشاء آن پذيرفت و هيچ معلوليتي نبايد مانع از استخدام شود و اين در حاليست كه در كشور هنوز معلولان بسياري از مشكل اشتغال، مسكن، مناسب‌سازي محيط و ساير موارد اينچنيني رنج مي‌برند.

در اين ميان مناسب سازي با سرعتي در حال پيگيري است كه وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي درباره آن گفته است، شايد تا 2 هزار سال ديگر به نقطه مطلوب برسد و مناسب‌سازي از جمله موضوعات مهمي است كه اگرچه سال‌هاي سال درباره آن در كشور بحث شده، اما اقدام درخوري در اين‌ باره انجام نشده است.

به گزارش ايسنا، شيخ‌الاسلامي در جشن توانمندسازي 100 هزار مددجوي سازمان بهزيستي اظهار كرده بود: در حال حاضر كه شهرداري‌ها، تجهيزات شهري را نصب مي‌كنند، مي‌توانند به راحتي به گونه‌اي عمل كنند كه اين تجهيزات براي معلولان هم قابل استفاده باشد.

وي افزود: عدم تحقق اين امر تاكنون به اين خاطر است كه ارتباط لازم ميان سازمان بهزيستي با شهرداري‌ها، استانداري‌ها و فرمانداري‌ها برقرار نشده است تا اين مديران به اين نتيجه برسند كه چند ميليون انسان معلول حاضر در كشور از نظر ارزش‌هاي انساني چيزي از ساير شهروندان كم ندارند.

به گفته وزير تعاون، تحقق نيافتن مناسب‌سازي تاكنون به خاطر مطالبه نكردن آن بوده است و اين موضوع نيازمند پيگيري است.

شيخ‌الاسلامي در ادامه عنوان كرده بود: اگر از من سوال شود كه مقصر در زمينه انجام نشدن مناسب‌سازي كدام سازمان است، شهرداري را مقصر نمي‌دانم، بلكه مي‌گويم مقصر ما هستيم، چرا كه به عنوان نماينده معلولان نتوانستيم حقوق آنها را بگيريم.

به گزارش ايسنا، با نگاهي اجمالي به قانون حمايت از حقوق معلولان مي‌توان دريافت كه بسياري از مفاد آن يا اجرايي نمي‌شوند و يا با مشكلاتي در اجرا روبرو هستند؛ به عنوان مثال ماده 3 كه عنوان مي‌كند سازمان بهزيستي كشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانين بودجه سالانه، وسايل كمك توانبخشي مورد نياز افراد معلول را تامين و تحويل دهد و كارگاه‌هاي آموزشي، حمايتي و توليدي معلولان و ارائه خدمات توانبخشي حرفه‌اي به معلولان جهت توانمندسازي آنان را گسترش دهد.

همچنين ماده 7 كه عنوان مي‌كند دولت موظف است، جهت ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي افراد معلول حداقل سه درصد از مجوزهاي استخدام (رسمي، پيماني، كارگري) دستگاه‌هاي دولتي و عمومي اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات، شركت‌ها و نهادهاي عمومي و انقلابي و ديگر دستگاه‌هايي كه از بودجه عمومي كشور استفاده مي‌كنند، را به افراد معلول واجد شرايط اختصاص دهد كه در عمل اين مهم محقق نمي‌شود و به عنوان مثال مي‌توان به آزمون استخدامي آموزش و پرورش اشاره كرد.

ديگر موارد اين قانون كه همچنان در حيطه اجرايي شدن با مشكلاتي روبرو هستند، شامل ماده 9 كه در آن عنوان مي‌شود وزارت مسكن و شهرسازي بانك مسكن و بنياد مسكن انقلاب اسلامي موظفند حداقل 10 درصد از واحدهاي مسكوني احداثي استيجاري و ارزان‌قيمت خود را به معلولان نيازمند فاقد مسكن اختصاص داده و با معرفي سازمان بهزيستي كشور در اختيار آنان قرار دهند و يا ماده 12 كه سازمان صدا و سيما را موظف مي‌كند حداقل دو ساعت از برنامه‌هاي خود را در هفته در زمان مناسب به برنامه‌هاي سازمان بهزيستي كشور و آشنايي مردم با توانمندي‌هاي معلولان اختصاص دهد.

هفت سال پس از تصويب قانون جامع حمايت از حقوق معلولان نرخ بيكاري در ميان معلولان 40 درصد است و برابر دومين گزارش وضعيت مناسب‌سازي كشور اعلام شده از سوي سازمان بهزيستي، در حال حاضر ميزان مناسب‌سازي در كشور تنها 27 درصد است و مستمري معلولان يك سوم مقداري است كه به طور قانوني باشد. اين‌ها و بسياري مشكلات ديگر ضرورت تسريع در بازنگري و تصويب قانون جامع حمايت از حقوق معلولان در قالب لايحه را افزايش مي‌دهد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 12 ارديبهشت 1391

سازمان بین المللی کار هشدار داد

این سازمان اعمال سیاست‌های ریاضت اقتصادی را مخل ایجاد مشاغل جدید ارزیابی کرده است.سازمان بین المللی کار می‌گوید که ممکن است با رشد کند اقتصاد جهانی و ورود جوانان بیشتر به بازار کار وضع از این هم بدتر بشود.در آخرین گزارش این سازمان آمده است: "بعید است که اقتصاد جهانی در چند سال پیش رو با سرعتی رشد کند که بتواند هم در مقطع کنونی کسری مشاغل را برطرف سازد و هم برای ۸۰ میلیون نیروی کاری که انتظار می‌رود وارد بازار شوند، فرصت‌های شغلی پدید آورد".این گزارش در مقطعی منتشر می‌شود که دولت‌های منطقه یورو برای مقابله با بحران بدهی‌ها ناگزیر به کاهش مخارج دولتی شده‌اند.این سازمان می‌گوید اقدامهای ریاضتی نه تنها از پس رفع بدهی‌ها برنیامده‌اند، که به رشد اقتصادی نیز ضربه زده‌اند.بر اساس گزارش ها، بیکاری در اسپانیا از مرز ۲۴ درصد گذشته و در فرانسه نیز برای یازدهمین ماه متوالی افزایش یافته است.سازمان بین‌المللی کار نسبت به آغاز "مرحله‌ای جدید و غامض" در بازار کار جهانی هشدار داده است.مطابق این گزارش ۴۰ درصد جویندگان کار در کشورهای توسعه‌یافته بیش از یک سال را برای یافتن شغل صرف کرده‌اند.این سازمان خاطرنشان کرده است که بیکاری جوانان هم در کشورهای توسعه‌یافته و هم در کشورهای در حال توسعه رو به فزونی است.وضعیتی که "ممکن است آثاری نظیر کشمکش‌های اجتماعی، شورش و شرارت به دنبال داشته باشد".
 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 12 ارديبهشت 1391

اشتغال و مسكن، مهمترین مشكلات مددجویان سازمان بهزیستی است

رییس سازمان بهزیستی كشور اشتغال و مسكن و البته برخورداری از بیمه را از جمله مهمترین مشكلات مددجویان و معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی كشوردر شرایط كنونی عنوان كرد.همایون هاشمی' روز جمعه در حاشیه دومین برنامه 'طرح آفتاب' ویژه دیدار مددجویان با رییس و مسوولان سازمان بهزیستی در بوستان فدائیان اسلام در جنوب شرق تهران افزود: البته وضعیت معیشتی و مسایل پیرامون آن نیز از دیگر مشكلاتی است كه ذهن مددجویان وخانواده های آنان را بشدت درگیركرده است.وی با بیان اینكه تمام مشكلات و دغدغه های یاد شده از طریق مددجویان در دو دیدار اخیر و در قالب طرح آفتاب مطرح شده است ، گفت: آشنایی مستقیم مددكاران شاغل در سازمان بهزیستی با این مشكلات نیز از دیگر مزایای اجرای طرح آفتاب در بوستان های پایتخت است.وی اضافه كرد: انجام این كار در واقع، یك چرخه خوب كاری برای مددكاران است كه با انواع مشكلات مددجویان آشنا می شوند.هاشمی ادامه داد:البته این مسایل در گذشته هم از طریق حوزه مددكاری مستقر در سازمان بهزیستی به من و معاونت های زیرمجوعه اطلاع رسانی شده بود.وی گفت: این موضوع نشان می دهد كه مددكاران به طور دقیق مشكلات مددجویان را رصد كرده و حوزه های مربوطه را مطلع می سازند.هاشمی مهمترین هدف از اجرای طرح آفتاب را ارتباط مستقیم با مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی عنوان كرد و افزود: در این دیدارها، جامعه هدف دغدغه های خود را مطرح كرده و تلاش می شود تا بیشتر آنها حل شده یا به بخش های مرتبط ارجاع داده شود.وی گفت: معاون های بهزیستی مانند توانبخشی و امور اجتماعی در این دیدارها همراه با مددجویان خواهند بود تا بتوانند راهنمایی های لازم را به آنان انتقال دهند.وی در مورد مطرح كردن مشكلات مددجویانی كه قادر به حضور در طرح آفتاب نیستند، تاكید كرد: مددجویانی كه در سراسر كشور نمی توانند در این طرح شركت كنند، می توانند مسایل خود را از طریق مراكز ارتباطات مردمی و میزهای خدمت در بهزیستی مناطق خود به اطلاع كارشناسان برسانند.هاشمی در مورد حل مسكن مددجویان گفت: دومین مرحله مسكن مددجویان به زودی در قالب برگزاری جشن توانمند سازی مددجویان تحت پوشش بهزیستی واگذار می شود.بر اساس این گزارش، اورژانس های اجتماعی در محوطه بیرونی بوستان فدائیان اسلام برای حل مشكلات مددجویان مستقر بودند.گروه زنان همیار نیز مسابقه آشپزی را با طبخ غذاهای سنتی برگزار كردند.نخستین برنامه 'طرح آفتاب' ویژه دیدار مستقیم و چهره به چهره مددجویان، معلولان و خانواده های آنان با رییس و مسوولان سازمان بهزیستی كشور، جمعه گذشته در بوستان آزادگان تهران برگزار شد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 12 ارديبهشت 1391

سند سلامت برای همه كارمندان كشور تهیه و تنظیم می شود

بنا به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، 'عبدالرحمان بهرامی'، بدون اشاره به زمان شروع اجرای این طرح تاكید كرد تهیه و تنظیم سند سلامت برای همه كارمندان كشور از مهم ترین برنامه های این حوزه است.وی افزود: پی گیری مجوزهای لازم برای آموزش مسایل بهداشت حرفه ای و مراكز سلامت كار برای اصناف، كنترل عوامل زیان آور در كارگاه های ریخته گری، كنترل سلیس، آزبست و سرب در محیط كار، نظارت بر اجرای بازرسی هدفمند و پایش دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور مهم ترین برنامه های در دستور كار این مركز است.وی همچنین به رعایت مسائل بهداشت حرفه ای، عمومی و فردی در كارگران تاكید كرد و گفت: در بحث بهداشت حرفه ای این مركز در نظر دارد ضمن نظارت بیشتر از بروز بیماری ها جلوگیری كرده و كنترل عوامل زیان آور محیط كاربه شكل جدی تری صورت گیرد.بهرامی با بیان توصیه های بهداشتی به كارگران، افزود: كارگران برای سلامتی خود اهمیت زیادی قائل شوند و معاینات دوره ای خود را جدی بگیرند و با پیگیری های لازم سلامت خود را ارتقا دهند.وی در ادامه ضمن اشاره به نقش بهداشت حرفه ای در سلامت كارگران تصریح كرد بهداشت حرفه ای نقش اساسی در پیشگیری از بروز بیماری های حرفه ای دارد كه در نتیجه عوامل زیان آور شیمیایی، فیزیكی و ارگونومیك ایجاد می شود.بهرامی افزود: بهداشت حرفه ای با كنترل عوامل شیمیایی و سموم و نیز كنترل عوامل فیزیكی همچون صدا، پرتوها و ارتعاشات و تطبیق كار با كارگر از بیماری های شغلی آنها پیشگیری می كند.معاون فنی بهداشت حرفه ای مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در ادامه با اشاره به رابطه بهداشت حرفه ای و بهره وری در محیط كارگری؛ افزود: بهره وری در محیط كار به دو عامل اقتصاد و كارگر بستگی دارد. در واقع كارگری می تواند بهره وری به وجود آورد كه سالم باشد، به عبارتی دیگر، كارگر ناسالم هرگز نمی تواند به بهره وری بهینه برسد بنابراین بایستی با ارتقای سلامتی كارگر و حفظ آن سلامت، بهره وری را افزایش دهیم.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 12 ارديبهشت 1391

سالانه دو درصد واحدهای مسكونی جهان در ایران ساخته می شود

رییس سازمان نظام مهندسی گفت: سالانه دو درصد واحدهای مسكونی جهان در ایران ساخته می شود؛ این در حالی است كه در ایران یك درصد جمعیت جهان زندگی می كنند.به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیركبیر، سید مهدی هاشمی عصر یكشنبه در سمینار استفاده از فناوریهای نوین در صنعت ساختمان در دانشگاه امیركبیر ، صنعتی سازی و استفاده از فناوری های نوین در ساختمان سازی را از مسایل مطرح در كشور دانست و افزود: صنعتی سازی در كشور بیشتر رویكرد مسكونی دارد این در حالی است كه صنعتی سازی در بخش ساختمان كاربریهای فراوانی دارد.هاشمی با اشاره به مزایای صنعتی سازی و استفاده از فناوری های نوین در ساختمانها یادآور شد: صنعتی سازی موجب افزایش طول عمر مفید ساختمانها می شود این در حالی است كه با فرض رعایت حداقل های استاندارد، طول عمر سازه های غیر صنعتی و سنتی یك سوم سازه های صنعتی است.رئیس سازمان نظام مهندسی سود 3 برابری از ساخت ساختمانهای صنعتی را از دیگر مزایای صنعتی سازی ساختمانها ذكر كرد و گفت: علاوه بر این در صنعتی سازی، جنبه های طراحی و زیبایی ساختمانها با رعایت استانداردهای موجود بهتر اجرا می شود.وی اشتغال زایی را از دغدغه های اصلی مسئولان كشور نام برد و اضافه كرد: برای ساخت یك و نیم میلیون واحد مسكونی به 5/4 میلیون نیروی انسانی به طور مستقیم و 12 میلیون نیروی انسانی به طور غیر مستقیم نیاز داریم كه با صنعتی سازی ساختمانها می توان به این مهم دست یافت.هاشمی همچنین كاهش اتلاف انرژی و سرمایه در سازه های صنعتی نسبت به سازه های سنتی را از دیگر مزایای صنعتی سازی ساختمانها عنوان كرد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 12 ارديبهشت 1391

60 درصد كارگران در اتریش درآمد كافی ندارند

 طبق جدید ترین اطلاعات منتشر شده توسط اتاق كارگران اتریش، 60 درصد كارگران این كشور درآمد كافی برای امرار معاش ندارند.طبق این آمار 11 درصد از شاغلان اتریش آخر ماه پولی ندارند تا مواد غذایی مورد نیاز را خریداری كنند.بر اساس این گزارش، نیمی از شاغلان به سختی درآمدشان تا پایان ماه می كشد و در صورت بوجود آمدن هزینه اضافی مانند تعمیرات، پولی برای پرداخت آن ندارند.این آمار نشان می دهد تعداد كسانی كه درآمدشان برای امرار معاش كافی نیست از 50 درصد به 61 درصد افزایش پیدا كرده است كه علت آن گران شدن هزینه اجاره بها، انرژی، سوخت، مواد غذایی و آموزش و تحصیلات است.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 12 ارديبهشت 1391

روز جهانی کارگر ودغدغه ها

روز جهانی کارگر در ایران در حالی برگزار می شود كه سال جاری از طرف مقام معظم رهبری به نام سال 'تولید ملی،حمایت از كار و سرمایه ایرانی'نامگذاری شده است بنابراین موضوع كار و تولید ملی در این سال و سالهای آتی از مهمترین موضوع هایی است كه باید مورد توجه مسئولان و برنامه ریزان قرار گیرد.با نگاهی به تاریخچه روز جهانی كارگر در می یابیم كه دشواری معیشت كارگران به شكل های دیگری هنوز در جهان ادامه دارد.صدها میلیون بیكار در جهان،بیش از 240 میلیون كودك كار و میلیونها كارگر كه در پستوی كارگاههای تولیدی جوانی و سلامتی خود را در ناعادلانه ترین شرایط به یغما می دهند،مصائب امروز جامعه كارگری است .تاریخچه روز جهانی كارگر به 126 سال پیش در كشور امریكا بر می گردد. چهارم ماه مه سال 1886 میلادی و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع كارگران آمریكایی در شهر شیكاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود كه شماری كشته، عده‌ای مجروح و سپس چهارتن نیز اعدام شدند.كارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط كار و كاهش ساعات روزانه كار از 10 ساعت به هشت ساعت بودند. قرار بود كه روز نخست ماه مه 1886 در آمریكا، ساعات كار به هشت ساعت در روز كاهش یابد كه چنین نشد و در نتیجه، كارگران در گوشه و كنار این كشور دست به تظاهرات زدند و در یك‌هزار و 200كارخانه و كارگاه، اعتصاب شد.بیش از 90هزار معترض شهر شیكاگو در چهارمین روز تظاهرات در میدان شهر جمع شده و از آنجا به حركت درآمدند.پس از طی مسافتی، پلیس خواست كه تظاهر كنندگان متفرق شوند كه ناگهان انفجاری صورت گرفت، یك مامور پلیس كشته شد و چند كارگر و پلیس نیز مجروح شدند.حادثه یاد شده سبب شد كه پلیس دست به تیراندازی به سوی جمعیت بزند و كشتار صورت گیرد. آمار كشته‌شدگان اعلام نشده ‌است اما اسامی انبوه مجروحان در دست است. پلیس با اعمال خشونت موفق شد جمعیت را پراكنده سازد.در پی این حادثه، هشت تن به عنوان مسبب،دستگیر شدند كه پنج نفر از آنان كارگر مهاجر آلمانی بودند.دادگاه یكی از این دستگیرشدگان را به 15 سال حبس محكوم كرد و بقیه محكوم به اعدام شدند كه فرماندار ایالت شیكاگو مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد تخفیف داد. یكی از محكومان به اعدام، پیش از اجرای حكم خودكشی كرد و چهار نفر دیگر به دار آویخته شدند.با رسیدن اخبار مربوط به این تظاهرات، كشتار و اعدام به سایر كشورها، در گوشه و كنار جهان مراسم یادبود برگزار و هر سال هم تكرار شد كه بتدریج اول ماه مه، روز جهانی كارگر عنوان گرفت.با توجه به اینكه اعدام ‌شدگان شهر شیكاگو به طور عام آلمانی بودند، در سال 1933 حزب نازی آلمان روز اول ماه مه را روز ملی و تعطیل عمومی اعلام كرد و این گونه است كه در این روز كارگران جهان این روز را گرامی دارند و خواسته های صنفی خود را پیگیری می كنند{ایرنا}
هم اكنون با توجه به بحران و ركود اقتصادی در جهان معضل بیكاری برای تمام كشورهای جهان رقم خورده است.كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نیز از بیكاری رنج می برند و فراخور شرایط اقتصادی خود تدابیری گوناگون اتخاذ می كنند.پیش بینی می شود كه تا 10 سال آینده 600 میلیون نفر در كشورهای مختلف جهان بیكار شوند. بی تردید بخشی از این بیكاران به ایران تعلق خواهد داشت.مهمترین موضوع هایی كه در شرایط كنونی جامعه كار كشور را متاثر ساخته است، ایجاد اشتغال، امنیت شغلی،درآمد مكفی،رعایت حقوق كار و مواردی بسیاری دیگر از این دست است.ایجاد اشتغال با توجه به نرخ بیكاری دو رقمی برای كل جامعه و همچنین بالا بودن این نرخ برای جوانان و زنان مهمترین دغدغه مردم در شرایط كنونی است.علیرغم گسترش دانشگاهها و روی آوری جوانان به این مراكز هنوز بازار كار كشور نتوانسته به آرامش نسبی از نظر ورودی های این بازار برسد.تعداد فزاینده بیكاران در كشور كه هم اكنون حدود 2.6میلیون نفر است یافتن شغل را به یكی از مباحث مهم در هر خانواده تبدیل كرده است.بالا بودن نرخ بیكاری در برخی از استانهای كشور مشكلات عدیده ای را برای خانواده ها ایجاد كرده به طوری كه برخی از جوانان این خانواده ها برای یافتن شغل مبادرت به مهاجرت می كنند به امید آنكه در شهرهای بزرگ بتوانند شغلی بیابند.مهاجرت به شهرهای بزرگ برای یافتن شغل نه تنها مشكل اشتغال را برای مهاجران حل نمی كند بلكه آنها را به حاشیه شهرها می كشاند كه خود می تواند زمینه ساز بروز آسیب های اجتماعی شود در حالیكه شهرها به شكل لجام گسیخته از هر سو گسترش می یابد.امنیت شغلی موضوعی دیگر است كه همواره نگرانی كارگران شاغل را دامن می زند.برخی از واحدهای اقتصادی به دلایل متعدد در شرایط كنونی در معرض تعطیلی هستند و كارگران آنها نسبت به از دست دادن شغل خود تهدید می شوند.موضوع های امنیت شغلی و یافتن شغل از جمله مواردی است كه تحت الشعاع موضوع دستمزد قرار نمی گیرند. هم اكنون بسیاری از كارگران با دشواری تامین معیشت مواجه هستند و این در حالی است كه بخش عظیمی از كارگران حتی قادر نیستند این حداقل را نیز دریافت كنند.اردیبهشت سال 91 با توجه به اینكه سال جاری سال حمایت از كار و تولید ملی نامگذاری شده است باید از منظری دیگر روز جهانی كارگر را در میان نیروی كار كشور بررسی كرد.روز جهانی كارگر در عین ارج نهادن به دستان توانمند كارگران كه همواره در جهت سازندگی به كار گرفته می شود باید به مشكلات و معضلاتی كه هم اكنون جامعه كار كشور با آن مواجه است،بی تفاوت نماند.

 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 5 ارديبهشت 1391

روز جهانی مالاریا و ریشه کنی آن در ایران تا دو سال آینده

رییس اداره كنترل مالاریا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: مالاریا فالسیپاروم -نوع كشنده بیماری مالاریا- ظرف دو سال آینده در كشور حذف می شود.

احمد رییسی' به مناسبت روز جهانی مالاریا -چهارشنبه 25 آوریل- افزود: سال گذشته یك هزار و 240 مورد ابتلا به مالاریا در كشور ثبت شد.وی خاطرنشان كرد همه موارد ابتلا به مالاریا در كشور در سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و كرمان ثبت شده است كه یك هزار و 132 مورد آن فقط در استان سیستان و بلوچستان بوده است.رییس اداره كنترل مالاریا وزارت بهداشت، گفت: از ابتدای سال جاری تاكنون نیز در مجموع 18 مورد بومی مالاریا از استان سیستان و بلوچستان گزارش شده اما موردی از این بیماری هنوز در دو استان هرمزگان و كرمان دیده نشده است.رییسی یادآور شد برنامه حذف مالاریا، مصوب شورای عالی سلامت و امنیت غذایی كشور است و به گواه كارشناسان بین المللی، برنامه موفقی بوده است.وی ، توزیع پشه بنده آغشته به حشره كش، سمپاشی ابقای و تشخیص بموقع و درمان سریع مالاریا را از جمله فعالیت های دیگر وزارت بهداشت برای كنترل این بیماری برشمرد.رییس اداره كنترل مالاریا وزارت بهداشت، گفت: امسال برنامه روز جهانی مالاریا با گردهمایی كارشناسان و مدیران مرتبط با بیماری مالاریا در یزد برگزار می شود.رییسی افزود: بیماری مالاریا نوعی بیماری انگلی است كه توسط پشه 'آنوفل' منتقل می شود.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 5 ارديبهشت 1391

مشکل وجود نیترات در برخی از مناطق تهران هنوز حل نشده است

رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: هر چند مشكل وجود نتیرات در آب برخی مناطق غرب تهران با پیگیری های چند ساله تقریبا برطرف شده است، اما این مشكل هنوز در برخی مناطق (یافت آباد و منطقه 18) تهران بطور كامل حل نشده است.

غلامرضا شقاقی'  افزود: شبكه های خصوصی آب و فاضلاب در این مناطق هنوز بطور كامل تحویل شبكه آبرسانی سراسری نشده است.وی خاطرنشان كرد شركت آب و فاضلاب پیگیر این مساله است، اما برای حل كامل آن مشكلاتی وجود دارد.رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت، گفت: برخی ساكنان این مناطق برای اجتناب از پرداخت پول (حق انشعاب) از پیوستن به انشعاب آب و فاضلاب تهران خوداری می كنند.شقاقی افزود: هم اكنون شورای شهر تهران، استانداری و فرمانداری منطقه، پیگیر حل كامل این مساله هستند.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 5 ارديبهشت 1391

سمینار قانون کار برگزار می شود

 

سمینار قانون كار از سوی یكی از موسسات فعال در حوزه كار و كارگری شنبه 16 اردیبهشت ماه در تهران،برگزار می شود.

 

در این سمینار 'ابوالقاسم كرم بیگی' مدیركل سابق نظام های جبران خدمت وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعی حول محورهای قانون كار سخنرانی خواهد كرد.

مشمولان قانون كار،قراردادهای كار،ابعاد حقوقی و آثار اجرایی،محتوای قرار داد كار،مزد و مزایا ،اضافه كاری،مرخصی ها و تعطیلات،مراجع حل اختلاف و ظوابط انضباطی كاركنان از محورهای این سمینار است .

 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 5 ارديبهشت 1391

تاکید وزیر کارواموراجتماعی در همکاری با سازمان بین المللی کار

به نقل از روابط عمومی وزارت تعاون ،كار و رفاه اجتماعی ، 'عبدالرضا شیخ الاسلامی' در پایان برگزاری اجلاس سه روزه كارگاه آموزشی بررسی الزامات اجرایی مقاوله نامه كار دریایی كه به مدت سه روز در تهران به ابتكار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برگزار شد، بر ضرورت مشاركت سازنده شركای اجتماعی در زمینه مباحث جهان كار و روابط حاكم بر آن بر اراده دولت متبوع در تقویت هر چه بیشتر تشكلهای كارگری و كارفرمایی صنفی مستقل تأكید كرد.اظهار داشت: تحقق هدف یادشده در چارچوب برنامه ملی كار شایسته جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.همچنین در این كارگاه آموزشی 'دومبیا هنری' مدیر دپارتمان استانداردها و مقاوله نامه های سازمان بین المللی كار ضمن تشریح عملكرد و انگیزه‌های برگزاری اجلاس مذكور، از سطح آمادگی و اطلاع شركت كنندگان در این كارگاه و میزان آشنایی آنان با مقاوله نامه كار دریایی، ابراز خرسندی كرد.وی همچنین ضمن قدردانی از وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در دعوت از كارشناسان سازمان بین المللی كار و تمهید مقدمات برگزاری كارگاه مذكور، از تلاش ایشان در فراهم آوردن بستر مناسب برای مشاركت شركای اجتماعی در مباحث كارگاهی نیز قدردانی و آن را نشانه بارز تعهد دولت ایران به اجرای برنامه ملی كار شایسته اعلامی خود تلقی كرد.مدیر دپارتمان استانداردها و مقاوله نامه های سازمان بین المللی كار همچنین به دیدارهایی كه در حاشیه برگزاری كارگاه آموزشی مذكور با نمایندگان كانون های عالی تشكل های مختلف كارگری و نمایندگان كانون عالی كارآفرمایان ایران داشت، اشاره كرد و از اینكه نمایندگان سازمان های مختلف كارگری و كارفرمایی ایران در تمامی زمینه ها و موضوعات مرتبط با روابط كار مورد مشورت و رایزنی در تصمیم گیری های مربوطه قرار می گیرند ابراز رضایت و قدردانی كرد.وی همچنین اقدام مشفقانه ایران در توسعه سطح مشاركت شركای اجتماعی را ارزشمند دانست.هنری همچنین با یادآوری مناسبات سازمان و تشكلهای كارگری و كارفرمایی آن، از فضای مثبتی كه بین ایران و شركای اجتماعی وجود دارد قدردانی كرد و بر اهتمام مجدانه خود بر توسعه هر چه بیشتر سطح همكاری‌های فنی سازمان بین المللی كار با دولت ایران و شركای اجتماعی آن تاكید كرد.در پایان شیخ الاسلامی از اجابت دعوت دولت ایران توسط سازمان بین المللی كار و برگزاری كارگاه آموزشی مذكور قدردانی كرد و بر ضرورت توسعه همكاری‌های همه جانبه بین ایران بعنوان یكی از بنیانگذاران سازمان و دپارتمان‌های مختلف آن تأكید كرد.یادآور می شود، كارگاه آموزشی بررسی الزامات اجرایی مقاوله نامه كار دریایی روزهای 27 لغایت 29 فروردین ماه امسال برگزارشد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 5 ارديبهشت 1391

دبیرکل خانه کارگر برنامه های هفته کارگر را اعلام کرد.

ا محجوب' روز دوشنبه در نشست خبری در محل خانه كارگر ، گفت: امسال روز جهانی كارگر كه مصادف با اول ماه مه است بر اساس اینكه سال میلادی كبیسه است، روز 12 اردیبهشت روز جهانی كارگر است.وی ادامه داد: اما بر اساس ماده 63 قانون كار كه 11 اردیبهشت در ایران روز كارگر ذكر شده است بنابراین روز یاد شده به نام روز كارگر محسوب می شود.وی گفت: روز نخست هفته كارگر كه مصادف با پنجم اردیبهشت است روز كارگران و تجدید میثاق،روز دوم كارگران زن،روز سوم كارگران و امنیت شغلی،روز چهارم كارگران و معنویت، روز پنجم كارگران و شوراها، روز ششم كارگران پیشكسوت و روز هفتم روز كارگر نامگذاری شده است.وی با اشاره به اینكه برخی از واحدهای اقتصادی از تعطیلی روز كارگر سر باز می زنند گفت: در صورتی كه واحدی روز كارگر را تعطیل اعلام نكند، متخلف است و كارگران این واحدها می توانند از این واحدها شكایت كنند كه به آن رسیدگی خواهد شد.دبیر كل خانه كارگر در خصوص تجمع كارگران در روز كارگر گفت: درخواست تجمع و راهپیمایی به وزارت كشور داده شده اما هنوز پاسخی دریافت نكرده ایم. بهر حال اگر وزارت كشور پاسخی هم ندهد كارگران تجمع خود را روز 11 اردیبهشت انجام می دهند.

 **حمایت از تولید ملی با كالای خارجی میسر نیست

محجوب تاكید كرد: با توجه به اینكه امسال سال تولید ملی از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است كارگران كشور خواستار حمایت از تولید و منع استفاده از كالاهای مصرفی وارداتی هستند.وی تصریح كرد: برای حمایت از تولید داخل در درجه نخست باید از مسئولان شروع كرد به طوری كه ضروری است تبلیغ برای مصرف كالاهای خارجی از بیلبوردهای شهرها برداشته شود.

 ** امنیت سرمایه

محجوب معتقد است: كارگران خواهان امنیت شغلی هستند در حالیكه نباید به موضوع امنیت سرمایه بی توجه بود.وی اظهار داشت: در صورتی كه هزینه های تولید در واحدهای اقتصادی افزایش یابد شكی نیست كه واحدها دچار مشكل می شوند كه این امر می تواند به بسته شدن واحد منجر شود.وی در ادامه بیان داشت: در صورتی كه واحدی بسته شود نه تنها كارفرمایان بلكه كارگران هم از این موضوع متضرر خواهند شد.

 ** دستمزد نابرابر

وی در خصوص نابرابری دستمزد كارگران زن و مرد گفت: در بسیاری از واحدهای اقتصادی زنان دو سوم مردان دستمزد دریافت می كنند.این در حالی است كه میزان بیكاری در میان زنان دو برابر مردان است.محجوب همچنین اعلام كرد: در برخی از واحدها كارگران از دریافت حداقل دستمزد نیز محروم هستند.وی با اشاره به راهكار برای تخلف های یاد شده گفت: وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعی باید تعداد بازرسان خود را افزایش دهد تا از چنین تخلف هایی پیشگیری كند.نماینده تهران در مجلس اظهار داشت: كارگران به دلیل اینكه نمی خواهند كار خود را از دست بدهند حتی شكایتی هم در مورد تخلف های یاد شده نمی كنند كه باعث می شود این رویه های نادرست پرداخت دستمزد همچنان ادامه یابد.

 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR