دوشنبه 27 شهریور 1391

معرفی برخی از آثار جدید پژوهشی کمیسیون در خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری یاد شده در مورخ  25 شهریور 1391، تازه‌های پژوهشی کمیسیون را اطلاع رسانی نمود که یک مورد به حقوق اقتصادی اجتماعی مربوط می شود. برای ملاحظه خبر یاد شده کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 26 شهریور 1391

دانش آموزان باید در طول روز دو میان وعده غذایی مصرف کنند

معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان باید در طول روز علاوه بر سه وعده غذایی اصلی(صبحانه، ناهار و شام) دو میان وعده غذایی نیز مصرف کنند.دو میان وعده غذایی دانش آموزان در طول سال تحصیلی از طریق پایگاه های غذای سالم مدارس( بوفه ها) تامین می شود.وی درباره عادات غذایی دانش آموزان، اضافه کرد: فرهنگ سازی و ارتقای سطح دانش تغذیه ای دانش آموزان در آموزش و پرورش حائز اهمیت است و یکی از مهم ترین عوامل شکل دهنده الگوی غذایی دانش آموزان مجموعه عادات و فرهنگ غذا در جامعه است که در بدو تولد شکل می گیرد.چینیان اضافه کرد: از سوی دیگر فرهنگ، آداب و سنن هر جامعه تحت تاثیر وضعیت جغرافیایی، اقتصادی و آگاهی تغذیه ای همان جامعه است.وی ادامه داد: براین اساس آموزش و پرورش با ارایه برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی، سطح فرهنگ تغذیه دانش آموزان را توسعه می دهد.وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین عوامل موثر در رشد کودکان و نوجوانان دسترسی به منابع غذای کامل و سالم است، گفت: اصول تغذیه سالم و بهداشتی و جبران کمبودهای غذایی احتمالی در سنین مدرسه بر فعالیت های ذهنی و آموزشی دانش آموزان تاثیر گذار است.معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: کمبود غذایی در سنین رشد منجر می شود تا فرد انرژی لازم را برای فعالیت های آموزشی و پرورشی نداشته باشد و دچار بیماریهایی از جمله کاهش قدرت دفاعی بدن در برابر بیماریها شود.چینیان گفت: ارایه آموزش های لازم و فرهنگ سازی از ضرورت های عصر حاضر است و یکی از مکان هایی که می تواند در این زمینه آموزش دهنده باشد ، مدرسه است.وی ادامه داد: بنابراین آموزش و پرورش سعی کرده تا از پتانسیل های موجود در مدارس از جمله اولیا و کارکنان مدارس استفاده کرده و با برگزاری کلاس های ضمن خدمت ویژه مربیان بهداشتی، نکات مهم تغذیه ای را به دانش آموزان، اولیا و کارکنان مدارس منتقل کند.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 26 شهریور 1391

عمر مفید ساختمان در ایران یک چهارم استاندارد جهانی است

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: استاندارد عمر مفید ساختمان در جهان 100 سال است که این رقم در ایران به علت استفاده نکردن از مصالح استاندارد به بیش از 25 سال هم نمی رسد.مهرداد بائوج لاهوتیˈ با بیان اینکه سالانه 200 هزار واحد مسکونی در کشور مقاوم سازی می شود، افزود: اجرای طرح مسکن مهر، طرح مناسب و مفیدی است اما این طرح به تنهایی پاسخگوی تقاضای مسکن کشور نیست.وی با اشاره به اینکه مصوبات بخش مسکن مجلس شورای اسلامی هنوز به خوبی در جامعه اجرایی نشده است، اظهار داشت: هر چند در صنعت ساختمان کشور روند بکارگیری فناوری های جدید افزایش یافته و در حوزه تحقیقات مسکن نیز گام های موثری برداشته شده، اما در زلزله آذربایجان شرقی مشخص شد ساخت و ساز بخش مسکن کشور نیازمند توجه بیشتری است.سخنگوی کمیسیون عمران مجلس سپس گفت: ارتقای کیفیت مصالح ساختمانی و صنعتی سازی ساختمان ها، بدون شک موجب افزایش عمر مفید ساختمانها در شهرها و روستاها در برابر زلزله خواهد شد.لاهوتی افزود: شهرداری ها یکی از سازمانهایی هستند که در اجرایی شدن قوانین ساخت و ساز از جایگاه ویژه ای برخوردارند لذا باید برساخت و سازها نظارت و دقت بیشتری اعمال کنند.دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران تا 28 شهریورماه در محل دائمی نمایشگاههای تهران برپا خواهد بود.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 26 شهریور 1391

مجمع بین المللی کار در استانبولبه گزارش ایرنا، این نشست به مناسبت شصتمین سال تاسیس اتحادیه اتاقها و بورس های ترکیه به عنوان بزرگترین نهاد مدنی فعال در حوزه اقتصادی این کشور تشکیل شد.

میزبانی نشست را ˈرفعت حصارجیکلی اوغلوˈ رییس اتحادیه اتاقها و بورس های ترکیه برعهده دارد و در مراسم افتتاح ˈعلی باباجانˈ معاون اقتصادی نخست وزیر ترکیه و ˈحیاتی یازیجیˈ وزیر گمرکات و بازرگانی این کشور و ˈجورج ایوانفˈ رییس جمهوری مقدونیه نیز شرکت کردند.

حصارجیلکی اوغلو در مراسم افتتاح این نشست در سخنانی گفت: به مفهوم بسیار ساده، قرن حاضر قرن همکاری است و کسانی که در این قرن میل به همکاری نداشته و با برپا کردن دیوار دور خود، ارتباط با خارج را قطع می کنند، به یقین بازنده خواهند بود . داشتن چنین ذهنیتی موجب از دست رفتن فرصتها و تبدیل آن به ریسک می شود.

او با اشاره به اینکه اتحادیه اتاقها و بورس های ترکیه در سال 1952 میلادی فعالیت خود را در دفتر کوچکی در آنکارا شروع کرد، گفت: این نهاد با هدف حمایت از منافع و حقوق دنیای کار و کارآفرینان ترکیه تاسیس شد که اکنون به صورت بزرگترین نهاد مدنی در آمده که همه اتحادیه ها و اتاقهای بورس در سراسر ترکیه را زیر پوشش خود دارد.

حصارجیکلی اوغلو با ادعای اینکه ساختار اتحادیه اتاقها و بورس های ترکیه، ساختار شفاف و دمکراتیک است، گفت: در سایه سیاستهای هوشمندانه این اتحادیه، دولت صدای بخش خصوصی ترکیه را شنید و در سایه این نهاد کارآفرینان ترکیه رابطه نهادینه ای با نهادهای بین المللی برقرار کردند.

وی با اشاره به اینکه همزمان با ریاست اتحادیه اتاقها و بورس های ترکیه، نایب رییس اتاق بازرگانی اروپا، معاون اتاق بازرگانی اسلامی و عضو کنفدراسیون اتاقهای صنایع و بازرگانی آسیا و اقیانوسیه نیز هست ، گفت: در هریک از این نهادها مشکلات منطقه ای و جهانی اقتصاد به چالش کشیده می شود.

او با تشریح مشکلات منطقه ای و جهانی در بخش اقتصاد گفت: اقتصاد اروپا گریبانگیر بحران عمیقی شده است ولی رهبران اروپایی راه حل مشترک و عملی برای برون رفت از این بحران را تاکنون ارائه نکرده اند.

حصارجیلکی اوغلو با اشاره به اینکه موانع بر سر راه تجارت آزاد در جهان روبه افزایش و سیاستهای حمایتی دوباره رونق یافته است، گفت: بیکاری معضل است ولی بیکاری جوانان مشکل بسیار حادی شده و آموزش حرفه ای به صورت نسخه ای برای مبارزه با بیکاری مطرح است.

وی در ادامه تشریح سرفصل مشکلات اقتصادی جهانی گفت: افزایش جمعیت و همسویی آن با رشد مصرف در جهان، موجب افزایش سریع هزینه های تولید می شود. بحران غذایی و انرژی به ابعاد تهدید کننده ای برای همه اقتصادها مبدل شده است، فقر و بیکاری روبه افزایش است، توازن در توزیع درآمدها بطور فزاینده ای رو به وخامت است و تحولات سیاسی در خاورمیانه اقتصاد جهانی تحت تاثیر قرار داده است.

رییس اتحادیه اتاقها و بورس های ترکیه افزود: به موازات رشد سریع جمعیت در جهان و گرایش به شهر نشینی، طبقه متوسط رو به رشد است و این سیاست جهانی و شیوه انجام کار را به کلی تغییر می دهد. کارآفرینی هر روز بیش از پیش دمکراتیزه شده و ساختاری در اقتصاد در حال شکل گیری است.

وی گفت: بر این باورم که به رغم کاهش انرژی، اقتصاد جهانی و فرایند مورد بحث، ارائه راه حل های نوین برای اقتصاد جهانی را الزامی کرده و 10 مشکل اساسی برشمرده شده به سرعت در حال ایجاد تغییر در اقتصاد جهانی است.

حصارجیکلی اوغلو گفت: در این فرایند کلمه رمز ˈعقل جمعیˈ و راه حل ˈاصلاح ساختاریˈ برای بهبود اقتصاد کشورهاست.

او تصریح کرد: برای ایجاد دوباره صلح، امنیت و آسایش در جهان، به شروع دیگری با عقل جمعی نیاز است که اتاقهای صنایع و بازرگانی جهان می توانند به عنوان نهادی تاثیرگذار در اقتصاد و سیاست کشورها خود را معرفی کنند.

حصارجیکلی اوغلو با اشاره به راهها و روشهای برون رفت ترکیه از بحران شدید اقتصادی سال 2001 این کشور مدعی شد: رمز پیروزی ترکیه صمیمیت نهادهای مدنی اعم از سندیکاهای کارگری، کارمندی، اتحادیه های اصناف و حرف مختلف و تشکیل راهکار مشورتی سازنده با مدیریت اقتصادی دولت ˈعقل جمعیˈ بود. هرکس منافع کشوری را در ورای منافع شخصی خود نگاه کرد تا فرایند اصلاحات ساختاری در کشور شروع شد و اکنون مشاهد می کنیم که اقتصاد ترکیه از ضریب مقاومتی بسیار بالایی در مقابله با بحران های اقتصادی اروپا و آمریکا برخوردار شده است.

همزمان با این نشست قرار است مجمع عمومی فدراسیون اتاقهای بازرگانی جهانی در استانبول نیز برگزار شود.

مجمع عمومی سالانه فدراسیون اتاقهای بازرگانی جهانی که از 140 کشور، 15 هزار اتاق بازرگانی از جمله اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در آن عضویت دارند، با حضور دکتر محمد نهاوندیان و هیات همراه در استانبول برگزار می شود.


 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 26 شهریور 1391

کارگران صنایع فلزی ایران از اردیبهشت تا کنون حقوقی دریافت نکرده اند

حدود ۶۰۰ نفر از کارگران مجموعه صنایع فلزی ایران حقوق ماه‌های اردیبهشت، تیر و مرداد خود را دریافت نکرده‌اند و در وضعیت اقتصادی نامناسبی قرار دارند.به گزارش ایلنا، حقوق چند ماه اخیر تعدادی از کارگران این مجموعه پرداخت نشده است. این در حالی است که پیش از این نیز بخش وسیعی از حقوق این کارگران در پی تجمعات مکرر آنان در مقابل نهادهای مختلف، سرانجام از سوی وزارت صنایع پرداخت شده بود.همچنین به دلیل عدم پرداخت حق بیمه ۱۵۰ تن از کارگران بازنشسته واحد ۱ این مجموعه از سوی کارفرما، حکم بازنشستگی آن‌ها صادر نشده و همچنان مجبور به کار در مجموعه هستند.در همین رابطه پروین محمدی، یکی از کارگران بازنشسته صنایع فلزی ایران از عدم پرداخت ۲ میلیارد تومانی سنوات بازنشستگان چند سال اخیر این مجموعه خبر داد.این فعال کارگری ضمن تاکید بر عدم رابطه نوسانات بازار ارز با مشکلات این مجموعه، اظهار داشت: حوزه کاری مجموعه صنایع فلزی ایران به گونه ای است که رابطه ای با نوسانات بازار ارز ندارد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
یکشنبه 26 شهریور 1391

استان لرستان در مضیقه اب شرب

لرستان و شهر خرم آباد از پر باران ترین مناطق کشور هستند اما بدلیل نبود برنامه مدون و نیز کافی نبودن امکانات در زمینه فرآوری و تصفیه آب، وضعیت آب شرب در این شهر و دیگر مناطق شهری و روستایی استان بسیار نامناسب است و قطعی های چندین ساعته آب مردم لرستان را کلافه کرده است.به گزارش ایلنا، وجود منابع عظیم آبی در استان لرستان این ذهنیت را ایجاد می‌کند که حداقل از نظر آب آشامیدنی و شرب مردم نقاط مختلف استان و به خصوص شهر خرم‎آباد در تنگنا نباشند اما واقعیت چیز دیگری است.در هفته‌های اخیر قطعی آب در بسیاری از مناطق شهر خرم‎آباد به ویژه مناطق ۶۰متری، دره گرم، ناصر خسرو، آراسته، انقلاب، طیب و… بسیاری از روستاهای خرم ‏آباد مردم را با مشکل جدی بی‏ آبی و کم‏ آبی مواجه کرده است.به گفته شهروندان خرم آبادی تماس‏های مکرر برای رفع این معضل تاکنون با پاسخ‏های سر بالا و بی‏ نتیجه مسوولان آب و فاضلاب شهری و روستایی مواجه بوده است.با این اوصاف تنها چیزی که به ذهن می‌رسد ضعف مدیریت در مهار آب و مدیریت آن است که نشان کم کاری مسوولان ارگان‏های ذیربط است.

 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 14 شهریور 1391

ادامه کنترل بیماری و بهداشت آب در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

سعید مهدویˈ  افزود: سه آزمایشگاه مرجع در شهرستان های اهر، ورزقان و هریس دایر شده و تا زمان عادی شدن وضعیت منطقه، به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد بیشترین درخواست های آزمایشگاهی در مناطق زلزله زده مربوط به کنترل بهداشت آب و بیماری گوارشی -اسهال- به دلیل امکان همه گیری وبا و باکتری عامل اسهال خونی و نیز بروز بیماری های عفونی است.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، گفت: سردی هوا موجب شده است تا امکان سرایت بیماری های عفونی، همه گیری بیماری ها و گزش های حیوانی به حداقل میزان خود برسد. 

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 14 شهریور 1391

استفاده از بازرسان افتخاری برای شناسایی کارگران واقعی ساختمان

جلسه مشترک میان هیات مدیره کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران و هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی برگزار شد.به گزارش خبرنگار تعاون و اشتغال ایسنا، در این جلسه، رییس کانون آمادگی انجمن‌های صنفی کارگران در سطح کشور را جهت معرفی بازرسان افتخاری به سازمان تامین اجتماعی اعلام و اظهار کرد: بیمه کارگران ساختمانی با تلاشهای زیادی به ثمر رسیده و در راستای تحقق این هدف زحمات بسیاری کشیده شده است.خادمی زاده با بیان اینکه کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور تمایلی به توقف طرح بیمه کارگران ساختمانی ندارد، افزود: در زمینه بازرسی از این بخش از کارگران و موضوع بیمه اجباری احساس می کنیم که سازمان تامین اجتماعی نیاز به یاری دارد لذا آمادگی خود را جهت معرفی بازرسان افتخاری اعلام می کنیم.سخنگوی کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران نیز در این نشست گفت: نگرانی هایی در خصوص بیمه کارگران ساختمانی از جمله به کارگیری افرادی غیر از کارگران ساختمانی وجود دارد که قطعا استفاده از پتانسیلها و ظرفیتهای انجمنهای صنفی در شناسائی کارگران واقعی در این بخش ضروری به نظر می رسد.بوی برنامه های مرتضوی ـ رییس سازمان تامین اجتماعی ـ را جامع و آرمانی برای جامعه کارگری دانست و گفت که اجرای این برنامه ها سازمان تامین اجتماعی را متحول خواهد کرد.عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کشور در ادامه دریافت مطالبات سازمان از دولت، پرداخت بدهی‌های سازمان به داروخانه ها و پزشکان، دریافت مصوبه معافیت سازمان از مالیات و تغییر نام و ماهیت تامین اجتماعی از صندوق به سازمان را از جمله اقدامات ارزشمند و ماندگار در طول سالهای اخیر ذکر کرد.وی با اشاره به تغییر اساسنامه کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور از تمام صاحبنظران خواست تا در صورت تمایل نظرات و پیشنهادات خود را از طریق شماره 66082602- 021 ارائه کنند.به گزارش ایسنا، در این جلسه همچنین مسایل و موضوعات متعددی از جمله انتخاب نشدن و حضور نیافتن نمایندگان کارگران در هیات مدیره و هیات امناء، عدم اطلاع رسانی و شفاف سازی در خصوص وضعیت شرکت شستا، نبود حضور نمایندگان بیمه شدگان در هیات مدیره شرکت‌های وابسته، عدم رعایت سه جانبه گرایی در اجرای برنامه های کلان، عدم اجرای ماده10 نوسازی صنایع و قانون مشاغل سخت و زیان آور و عدم اطلاع رسانی از وضعیت نحوه پرداخت بدهی های دولت از سوی هیات مدیره سازمان مطرح شد.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 14 شهریور 1391

ركورد جديد نرخ بيكاري در منطقه يورو

نرخ بيكاري در منطقه يورو به ركورد جديدي افزايش يافت در حالي كه تورم اين بلوك نيز بيش از آنچه اقتصاددان‌ها پيش بيني كرده بودند، رشد كرد.به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، سازمان آمار اتحاديه اروپا (يورواستات) پس از اينكه آمار ماه ژوييه بازبيني شده و به رقم بالاتري افزايش داده شد، در گزارشي اعلام كرد نرخ بيكاري در اين اقتصاد كه متشكل از 17 كشور اروپايي است، در ماه ژوييه همانند ماه ژوئن 11.3 درصد بود كه بالاترين نرخ از آغاز ثبت آمار در سال 1995 به شمار مي‌رود.با ادامه بحران بدهي منطقه يورو كه كندي رشد اقتصادي را در پي داشته است و افزايش بدبيني مصرف كنندگان و شركت‌هاي اروپايي، بيشتر شركت‌ها به جاي منتقل كردن قيمت‌هاي بالاتر به مصرف كنندگان، به كاهش هزينه‌ها شامل حذف موقعيت‌هاي شغلي روي مي‌آورند. گزارش اخير كميسيون اروپا نشان داد شاخص انتظارات اشتغال در ميان سازندگان منطقه يورو در ماه اوت كاهش داشت.در آلمان كه بزرگترين اقتصاد اروپاست و سهم بسزايي در تعديل كندي اقتصاد اين منطقه در نيمه اول سال ميلادي جاري داشته است، شاخص‌ها ضعيف‌تر شده اند. شمار افراد بيكار در آلمان بر مبناي تطبيق يافته فصلي با 9 هزار نفر افزايش به 2.9 ميليون نفر در ماه اوت رسيد كه بيش از ميزان مورد پيش بيني اقتصاددان‌ها بود.

(0)نظرات توسط: ECOSOHR
ﺳﻪشنبه 14 شهریور 1391

گزارش عملكرد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در هفته دولت

 

عضويت ايران در هيات مديره سازمان بين‌المللي كار (ILO) در سال گذشته، پرداخت مطالبات بازنشستگان طي دو مرحله، افزايش تعداد مراكز و آموزشگاههاي فني و حرفه‌اي آزاد و دولتي، كاهش حوادث ناشي از كار، افزايش تعداد تشكل‌هاي تعاوني و اشتغالزايي قابل توجه آنها، پوشش بيمه‌اي 147 قلم داروي بيماري‌هاي صعب‌العلاج و اجراي طرح پزشك خانواده از اهم اقدامات وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در سالهاي 90 و 91 بوده است.به گزارش خبرنگار تعاون و اشتغال ايسنا، همزمان با هفته دولت، اهم اقدامات وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي و عملكرد اين وزارتخانه طي سالهاي 90 تا 91 در بخشهاي مختلف اجتماعي و اقتصادي را مورد ارزيابي قرار داديم.در حوزه كار و تعاون و آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي، يكي از اين اقدامات ارائه طرح دوركاري بود كه به عنوان يك راهكار نوين و موثر در افزايش بهره‌وري و انگيزه‌كاري و كاهش هزينه‌هاي اداري به عنوان مصوبه هيات دولت به تمام دستگاهها ابلاغ و اجرايي شد.

عضويت ايران در هيات مديره سازمان بين‌المللي كار (ILO) در سال گذشته، تدوين سند ملي كار شايسته با حضور شركاي اجتماعي،تدوين دانشنامه كارآفريني و انتخاب كتاب مزبور به عنوان كتاب برگزيده سال در شاخه مديريتي،طراحي و تدوين نظام آموزش مهارت و فن‌آوري، نظام صلاحيت حرفه‌اي و نظام نوين استاد شاگردي در راستاي تشكيل سازمان ملي مهارت و فن‌آوري از ديگر اقدامات وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در اين بخش به شمار مي رود.

همچنين وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در جهت تقويت سه جانبه‌گرايي و تعامل با شركاي اجتماعي از طريق بستر‌سازي براي توسعه تشكل‌هاي كارگري و كارفرمايي نسبت به افزايش تعداد مجموع اين تشكل‌ها از حدود چهار هزار تشكل در ابتداي دولت نهم به هشت هزار تشكل در حال حاضر اقدام كرد
.

 

http://isna.ir/fa/news/91060603084/

گزارش-عملكرد-وزارت-تعاون-كار-و-رفاه-اجتماعي

(0)نظرات توسط: ECOSOHR