شنبه 19 بهمن 1392

در سال 1430 از هر 4 ایرانی یک نفر سالمند است

شبکه ایران/ رییس دبیر خانه شورای ملی سالمندان با بیان اینکه جمعیت ایران رو به سالمندی دارد، گفت: در سال 1430شمسی از هر 4 ایرانی یک نفر سالمند است لذا نیاز سالمندان مختص به یک حوزه نیست و در ابعاد مختلف باید مورد توجه قرار گیرد که تشکیل شورای سالمندی در جهت تسهیل در این امر است.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
شنبه 19 بهمن 1392

آغاز ثبت نام طرح آموزشی مراقبت از سالمندان و معلولان جسمی حرکتی در سراسر کشور

مدیر اجرایی دوره های تربیت مراقب سالمندان و معلولان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، از آغاز ثبت نام طرح آموزشی مراقبت از سالمندان و معلولان جسمی حرکتی در سراسر کشور خبر داد و گفت: علاقه مندان تا 20 بهمن ماه سال جاری فرصت دارند در این دوره های آموزشی ثبت نام کنند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
شنبه 12 بهمن 1392

دهها سالمند کانادایی در آتش سوختند

به نقل از  خبرگزاری فرانسه، پلیس کبک تایید کرد تاکنون پنج نفر بر اثر این آتش سوزی مرده اند و از سرنوشت 30 نفر دیگر خبری نیست

به علت ریختن آب برای اطفای حریق ، لایه ای از یخ به قطر 30 سانتی متر روی این مرکز را فراگرفته و آتش نشانان به همین علت از تحقیق درباره علت بروز حریق ،‌باز مانده اند.
این خانه سالمندان، پذیرای 50 تا 60 سالمند بوده است که نیمی از آنان بالاتر از 85 سال دارند.
به گفته شاهدان، در جریان آتش سوزی ، فریادهای کمک از درون شعله های آتش به گوش می رسید و حدود ساعت یک بامداد به وقت محلی ،‌ ساختمان به طور کامل در آتش می سوخت.
 
(0)نظرات توسط: ELDERLI
شنبه 12 بهمن 1392

۶ سالمند بالای ۶۰ که از شما سالم‌ترند

این ورزشکاران تنها راز موفقیت خود را ورزش و داشتن رژیم غذایی سالم می‌دانند.
 

۱-فوجی سینک دوندهٔ ۱۰۲ ساله‌ای است که در مسابقات ماراتون تا به حال مقام‌های زیادی به دست آورده است و راز تندرستی خود را ورزش و دوری از دخانیات و رژیم غذایی صحیح می‌داند.
 
 
.
(0)نظرات توسط: ELDERLI
شنبه 12 بهمن 1392

فرماندار نايين گفت: تا سال 1404 نسبت به سال 1375 جمعيت سالمند ايران بيش از 130 درصد افزايش مي‌يابد.

سيد مجتبي ايزدي در جلسه شوراي اداري شهرستان نايين اظهار داشت: مهم‌ترين مسئله مورد توجه در ماه‌هاي آينده، طرح تحول اقتصادي دولت و قانون هدفمند كردن يارانه‌ها است.
وي ادامه داد: در اين راستا در شهرستان نايين نيز جلسات و كميته‌هايي را داشته‌ايم و بخش عظيمي از كار انجام شده است.
فرماندار نايين خاطرنشان كرد: لزوم اجراي اين طرح در كشور بر همگان روشن است و در صورت اجراي اين طرح به گفته اكثر كارشناسان مصرف انرژي در كشور تا سقف 47 درصد كاهش مي‌يابد.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 11 آذر 1392

تنهایی حق سالمندان نیست

مهدیه یحیایی کارشناس سالمندان بهزیستی درباره خانه سالمندان و پیامد آن بر روحیه فرد سالمند در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: انسان امروز به دلیل داشتن مشغله و گرفتاری نمی تواند اصول و دستورات دینی درباره مادر و پدر سالمند را به خوبی رعایت کند .

درصورتی که دین اسلام همواره بر حرمت نگه داشتن والدین خصوصاً در دوره پیری تاکید می کند اما بعضی از فرزندان به بهانه های مختلف فرد سالمند را بدون شناختی از خانه سالمندان و نداشتن اطلاعات کافی در باره تاثیر آسیب های روانی بر روحیه فرد سالمند آنها را روانه خانه سالمندان می کند که خود نیز باعث انزوا طلبی و از لحاظ روانی به فرد سالمند لطمه فراوانی واردمی شود.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 11 آذر 1392

گزارش دردناک المانیتور از رنج مضاعف سالمندان ایرانی

تسنیم: پایگاه اینترنتی المانیتور طی گزارشی از مشکلات اقتصادی سالمندان در ایران نوشت: سپری کردن دوران سالمندی در ایران به هیچ وجه آسان نیست و جامعه از کمبود امکانات رفاهی برای سالمندان رنج می برد.

 پایگاه اینترنتی المانیتور طی گزارشی نوشت: سپری کردن دوران سالمندی در ایران به هیچ وجه آسان نیست. جامعه از کمبود امکانات رفاهی برای سالمندان رنج می برد. آنهایی که وضع مالی خوبی دارند یا دست کم نسبتا وضع معیشتی بهتری دارند، مجبور نیستند با بسیاری از موانعی که اقشار فقیر و طبقه متوسط جامعه با آن مواجه هستند، درگیر شوند.

 

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آبان 1392

سالمندان و خانواده

می دانیم که پیری فرآیندی است که متوقف نمی شود و فقط با داشتن زندگی سالم و مراقبت های صحیح می توان دوران سالمندی را به دورانی لذت بخش و مطلوب و همراه با سلامت تبدیل نمود و گرچه فشارهای روانی جزئی از زندگی روزمره ما می باشند و بسیاری از اوقات این مسائل ناراحت کننده، خارج از اختیار ما می باشد و نمی توان جلوی آنها را گرفت لیکن ما می توانیم توانایی خود را در مواجهه با این مسائل افزایش دهیم و روش های سازگاری با آنها را بیاموزیم  و با بهبود شیوه های زندگی سالم و افزایش سطح کمی و کیفی خدمات بهداشتی درمانی و ترویج الگوی تغذیه صحیح از عواقب بعدی مانند اضطراب، استرس، افسردگی، اختلالات خواب و اشتها، توجه و تمرکز و... پیشگیری کرد.

تاثیر و نقش سالمندان در خانواده، انکار ناپذیر است ، حضور یک سالمند فعال، متکی به خود و شاد در خانواده روابط عاطفی و  احساسی  بین اعضای خانواده را تقویت کرده و همواره به عنوان یک پناهگاه امن روانی عاطفی برای جوان ترها مطرح است و باعث ارتقاء سطح سلامت روان ، افزایش اعتماد به نفس و احساس امید و انگیزه در بین سایر اعضای خانواده شده و روابط بین فردی و اجتماعی را گسترده تر و موثر تر می کند.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آبان 1392

سالمندان و نقش روابط اجتماعی

دوره سالمندی با ویژگی ها و خصوصیات خاصی که دارد یکی از مهم ترین مراحل زندگی انسان به شمار می رود. هر فرد برای اینکه این مرحله حساس را مانند سایر مراحل زندگیش لذت بخش تجربه کند، باید نسبت به ویژگیهای آن آگاهی و علم لازم را  داشته باشد و به نوعی از قبل برای ورود به این مرحله برنامه ریزی نماید.

میزان پذیرش شرایط دوره سالمندی از سوی فرد سالمند اهمیت دارد. می توان با پذیرش نقش های جدید، این دوره را به دوره ای نسبتاً فعال و رضایت بخش بدل کرد.

موقعیت های اجتماعی که به سالخوردگان امکان اداره کردن تغییرات زندگی را به نحو موثر می دهند، به پیری موفقیت آمیز کمک می کند. سالمندان به مراقبت بهداشتی مناسب، مسکن امن و خدمات اجتماعی نیاز دارند. با این حال به خاطر بودجه ناکافی و مشکلات موجود، نیازهای بسیاری از آنان برآورده نمی شود. تاکید بیشتر بر یادگیری در طول عمر برای همه سنین، به افراد کمک خواهد کرد تا مهارتهای خود را در حالیکه مسن تر می شوند، حفظ کرده و حتی افزایش دهند. سالخوردگان موفق کسانی هستند که رشد، شادابی و تلاش آنها بر ضعف های جسمانی، شناختی و اجتماعی غلبه می کند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آبان 1392

سالمندان ایالت مریلند آمریکا از غذای سگ و گربه تغذیه می‌کنند

به گفته دُک و دیگرسالمندان، غذا نیازی است که بسیاری از سالمندان استطاعت تأمین آن را ندارند. او می گوید که رفقایش برای اندوختن پس انداز حتی به خوردن غذای حیوانات خانگی روی آورده اند.

دُک می گوید: «از ایالات متحده عاجزانه تقاضا می کنم تا به ما کمک کند، به ما کهنسالان یاری برساند. دیدن یک سالمند در حال تغدیه با غذای سگ و گربه، بسیار غم انگیز است».

بسیاری از سالمندان درآمد بسیار محدودی دارند که این به معنای نداشتن پول کافی برای تأمین معاش است. برخی از آنها به جای پرداخت یک دلار برای خرید یک قوطی ماهی تن ،ترجیح می دهند آن را برای خرید سه قوطی غذای سگ صرف کنند.

«رنی هافمن»، مدیر اجرائی مرکز سالمندان فریدریکا می گوید وی وقتی از این موضوع آگاه شد که شخصی از او در این مورد در خواست کمک کرد. او می گوید:«نباید هیچ سالمندی غذای حیوانات را بخورد. اگر شما چنین می کنید لطفا به من مراجعه کنید تا کمکتان کنم  تا مجبور به ادامه این کار نشوید».

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 13 آبان 1392

باغبانی، خطر سکته سالمندان را کاهش می دهد

به گزارش ایسنا، محققان بیمارستان دانشگاهی کارولینسکا در استکهلم در یک مطالعه 12 ساله، چهار هزار و 232 سالمند بالای 60 سال را مورد بررسی قرار دادند. 

افراد سالمند در مقایسه با سایر گروه ها، زمان زیادی را در حالت نشسته و بدون تحرک سپری می کنند که این مسأله خطر بروز بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. 

محققان میزان فعالیت بدنی افراد سالمند را در زمان انجام فعالیت های بدنی عادی مانند تعمیر منزل یا خودرو، چمن زنی، رسیدن به گل و گیاهان مورد بررسی قرار دادند.

ادامه مطلب....

 

 

 

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 13 آبان 1392

سالمندان در فصل های سرد باید این میوه را بخورند

عرش نیوز ؛ 

سالمندان در فصل پاییز باید بین مواد خوراکی و مصرفی خود نوعی تعادل ایجاد کنند و بیشتر خوراکی هایی را مصرف کنند که باعث ایجاد "شادی" و نشاط در آن ها شود.

بررسی ها نشان می دهند گردو سرشار از "آنتی اکسیدان های مغذی" است که باعث ایجاد احساس شادی و نشاط در افراد می شود و انرژی فرد را در طول روز تامین خواهد کرد.

گفتنی است مصرف گردو از سوء تغذیه در "سالمندان" جلوگیری می کند و تمام افراد به ویژه سالمندان باید همراه صبحانه گردو مصرف کنند.

همچنین گردو میوه و "سبزیجات" می توانند از بدن سالمندان در برابر آب و هوای سرد محافظت کنند و پاییز و زمستان این بدون بیماری و سرماخوردگی را برای آنها به وجود آورند. 

افکار

(منبع : پایگاه خبری تحلیلی عرش نیوز)
 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 13 آبان 1392

شيوع شکستگي مچ دست در زنان سالمند

فارس: دبير انجمن جراحان ارتوپدي ايران گفت: «پوکي استخوان همراه ضربه، زمين خوردن يا سقوط مي‌تواند زنان بالاي ?? سال را دچار شکستگي مچ دست کند.» غلامعلي عکاشه اظهارداشت: «شکستگي مچ دست از شايع‌ترين شکستگي‌ها در سالمندان است.» دبير انجمن جراحان ارتوپدي ايران گفت: «اين شکستگي مي‌تواند ناشي از حادثه يا زمين خوردن يا به دليل حمل بار بيش از توان تحمل فرد رخ دهد.» متخصص جراح استخوان تصريح کرد: «اگر استخوان فرد قوام کمتري داشته باشد و در حالتي باشد که کلسيم کمتري در آن وجود داشته باشد- که عوام به آن پوکي استخوان مي‌گويند - فرد بر اثر ضربه، زمين خوردن يا سقوط، دچار شکستگي مچ دست خواهد شد.» دبير انجمن جراحان ارتوپدي ايران افزود: «به همين دليل شايع‌ترين شکستگي در ناحيه مچ دست است که معمولا در سنين 60 تا 65 سالگي و در خانم‌هايي رخ مي‌دهد که يائسه شده‌اند.» عکاشه ادامه داد: «ورزش، تغذيه مناسب و برطرف‌کردن کمبودهاي هورموني مي‌تواند در کاهش اين بيماري مؤثر باشد.»

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 6 آبان 1392

سالمندان پاسدار ارزش ها، حافظ سنت های اصیل، ارزیاب فرهنگ و میراث اجتماعی هستند

به گزارش عرش نیوز: دکتر مرتضی فاضل نیشابوری افزود: اگر این دوره با فقر، بیماری و مشکلات روانی اجتماعی همراه شود، می تواند آسیب های جبران ناپذیری در سطح جامعه و سایر گروه های سنی ایجاد کند.

مدیرگروه سلامت روان، اجتماع و اعتیاد مرکز بهداشت نیشابور عنوان کرد: سالمندی یکی از مراحل رشد است که به دلیل تغییرات وسیع در حوزه کارکرد زیست شناختی، روانشناختی و جامعه شناختی منجر به تغییرات در کارکردها و نقش های فرد در جامعه می شود.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 6 آبان 1392

خمین چهارمین شهر پیر استان مرکزی است

به گزارش خبرنگار ایرنا اسماعیل خانجانی روز یکشنبه در کارگروه شورای سالمندان خمین افزود: براساس آمارگیری سال ۸۵، این شهرستان با ۱۰ هزار و ۲۰۰ سالمند در میان شهرهای استان مرکزی رتبه چهارم را دارد.

وی گفت: هم اکنون ۳۵۲ سالمند زیر پوشش بهزیستی شهرستان از خدمات توانبخشی و اجتماعی این نهاد استفاده می کنند.

خانجانی بیان کرد: با اجرای طرح CBR در روستاهای شهرستان ۶۱۰ سالمند شناسایی شدند که بهره مند از خدمات نهاد های حمایتی شهرستان قرار قرار گرفتند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 6 آبان 1392

سالمندان بیمار در معرض اختلالات روانی

سلامت نیوز : کارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت گفت: سالمندان مبتلا به بیماری های مزمن جسمی و یا بیماری های صعب العلاج به دلیل وضعیت دشوار و ناکام کننده بیماری خود دچار اختلالات و مشکلات روانی متعددی می شوند که اضطراب و افسردگی از شایع ترین آنهاست.

دکتر رئوفه قیومی متخصص اعصاب و روان در گفت وگو با (ایسنا) ، گفت: نزول تدریجی عملکرد برخی از دستگاههای بدن نظیر قلبی عروقی، تنفسی، ادراری، تناسلی، غددی، و ایمنی از مشخصه های اصلی پیر شدن است چرا که پیرشدن به معنای پیر شدن سلول ها است.

 

ادامه مطلب...

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 6 آبان 1392

اختلال در تمرکز و تحریک پذیری سالمندان را جدی بگیرید

رامش زارع کارشناس مرکز بهداشت شماره دو در گفتگو با ایمنا نقش خانواده را جهت ایجاد پذیرش سالمندی در افراد مسن خانواده بسیار حساس و اساسی دانست و افزود: خانواده با ایجاد امنیت خاطر و حمایت از این عزیزان می توانند سالمندی لذت بخشی را برای آنان ایجاد کنند.

وی با اشاره به عواملی هموچن اضطراب و افسردگی، عدم تغذیه مناسب، عدم فعالیت بدنی، مصرف دخانیات و الکل، مصرف و تداخل برخی از داروها به علت بیماری های مختلف، استرس و ناراحتی ناشی از مرگ عزیران، ترس از تنها شدن، مشکلات مالی و اجتماعی و بیماری های جسمی مختلف را عامل مهمی در اختلالات روانی دانست و اظهارداشت: خانواده ها نباید این باور غلط را داشته باشند و هر علامتی را به سالمندی آنان نسبت دهند. زیرا با مشاهده هریک از علایم بالا یا اختلال در تمرکز، تحریک پذیری و کاهش انرژی باید سالمند را جهت ویزیت نزد یک روانپزشک ببرند.

وی تصریح کرد: خانواده جهت زندگی با افراد سالمند باید آگاهی های خود را افزایش داده و با صبر و شکیبایی زیاد با آنها برخورد کنند، همچنین خانواده می تواند با رعایت نکاتی افراد سالمند را جهت سازگاری بیشتر با ایام سالمندی کمک ...


(منبع : خبرگزاری ایمنا)

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

طرح اولیه راه اندازی رشته های سالمندان و کودکان در دانشگاه الزهرا

دکتر انسیه خزعلی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص راه اندازی رشته هایی در زمینه سالمندان و کودکان در دانشگاه الزهرا (س) گفت: طرح اولیه راه اندازی رشته هایی در زمینه سالمندان و کودکان در دانشگاه مطرح شده است.

وی ادامه داد: با توجه به این مساله که این دو رشته از رشته های مطرح در جهان هستند و دانشگاه الزهرا (س) نیز از پتانسیل بالایی برخوردار است درخواست کرده ایم تا برای این دو رشته سرفصل نوشته شده و کمیته هایی برای تعیین سرفصل ایجاد شود.

رئیس دانشگاه الزهرا(س) در خصوص اینکه در کدام مقطع این رشته ها راه اندازی خواهد شد، افزود: هنوز مقطع آن مشخص نشده و در حد طرح اولیه است.

وی با اشاره به بازدید هیات دانشکده علوم تربیتی دانشگاه کوفه از دانشگاه الزهرا(س) گفت: با این نمایندگان نیز صحبت کردیم که در این دو رشته می توانیم کار مشترک داشته باشیم ولی هنوز به تفاهم عملیاتی نرسیده ایم .

(منبع : خبرگزاری مهر)


(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

مصرف سه وعده غذای اصلی سلامتی سالمندان را به دنبال دارد

به گزارش خبرگزاری پانا به نقل از کارشناس برنامه سالمندان مرکز بهداشت شهرستان ایلام ؛ کلثوم مومنی اظهار کرد: باید برنامه غذایی و میان وعده ها را بر اساس اشتها و میل و رغبت سالمند تنظیم کرد.
وی افزود: بنابراین مصرف وعده های غذای اصلی و میان وعده غذای سبک برای حفظ سلامت سالمندان و پیشگیری از سوء تغذیه آنان ضروری است.
وی ادامه داد: وعده های اصلی غذایی باید به موقع مصرف شود ،و از مصرف دیر هنگام صبحانه و شام که سبب گرسنگی طولانی مدت می شود پرهیز کرد.
وی اضافه کرد: حداقل دو میان وعده که می تواند شامل بیسکویت، نان و پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان و خرما، نان شیرمال همراه با یک لیوان شیر و انواع میوه تازه باشد توصیه می شود.
مومنی گفت: تنوع در مصرف روزانه مواد غذایی با استفاده روزانه از تمام گروه های غذایی اصلی رعایت شود.
وی ادامه داد: از مصرف غذاهای تکراری و یکنواخت نیز که موجب بی میلی سالمند می شود، خودادری شود.
وی افزود: برای افزایش اشتها در سالمندان لاغر، غذا در بشقاب بزرگتر کشیده شود ،و از سبزی های رنگی در غذا، به شکل پخته استفاده شود.
مومنی اظهار کرد: مصرف غذاهایی را ک ...

(منبع : خبرگزاری کانون دانش آموزی)

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

انتشار فراخوان مسابقه نقاشی «مامان بزرگ، بابا بزرگ دوستتون دارم»

شبکه بهداشت و درمان ماهشهر با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان مسابقه نقاشی «مامان بزرگ، بابا بزرگ دوستتون دارم»را اجرا می کند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خورزستان ـ این مسابقه به مناسبت هفته سلامت روان و سالمندان برگزار می شود و کودکان و نوجوانان چهار تا 16 سال می توانند با تکنیک آزاد در این مسابقه شرکت کنند.
سالمندی و ورزش، ورزش هایی که من با بابا بزرگ و مامان بزرگ انجام می دهم، وقتی من با بابا بزرگ و مامان بزرگ با هم غذا می خوریم، بازی هایی که من و پدر بزرگ و مادر بزرگ انجام می دهیم موضوع هایی اعلام شده اند که کودکان و نوجوانان می توانند بر اساس آن ها نقاشی کنند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

56 درصد مرگهای عابران پیاده سالمند و خردسال هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، هر چند مرگهای ناشی از حوادث رانندگی طی سالهای گذشته روند کاهشی داشته و در سال 1391 به زیر 20 هزار نفر (19 هزار و 89 نفر) رسید، اما همچنان عابران پیاده و به خصوص سالمندان و خردسالان بخش زیادی از این مرگ ها را به خود اختصاص داده اند. به طوریکه از 4 هزار و 371 نفر عابر پیاده ای که در سال 1391 جان خود را از دست دادند، دو هزار و 365 نفر آنها سالمند و خردسال یعنی 12.4 درصد کل تلفات رانندگی سال 1391 بوده اند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

۲ کشته در تیراندازی در مرکز اسکان سالمندان در دیترویت آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سی بی اس؛ پلیس دیترویت اعلام کرد که در جریان تیراندازی در یک مرکز اسکان سالمندان دو زن کشته شده و یک پیرمرد نیز دستگیر شده است.

این تیراندازی عصر روز گذشته (یکشنبه) و پس از آن صورت گرفت که این پیرمرد رابطه اش با زن دیگری که در همان مجتمع اسکان داشت پایان یافت. به گفته پلیس این مرد به آپارتمان خود در مرکز زندگی کهنسالان پابلو دیویس رفته، سلاح خود را برداشته و به سوی دو زن دیگر که گمان می کرد در این جدایی نقش داشتند تیراندازی کرد. 

به گفته کلی مینر، سخنگوی پلیس، این مرد ابتدا یک زن 54 ساله را در بیرون از مجتمع آپارتمانی هدف قرار داده و سپس با ورود به داخل این مجتمع یک زن 65 ساله را نیز هدف قرار داد. 

این پیرمرد زمانی که از این مجتمع 80 واحدی خارج می شد توسط نیروهای پلیس دستگیر شد.


(منبع : خبرگزاری تسنیم)

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

گزارش یک سفیر کودکان و سالمندان

به گزارش بولتن نیوز : درست از سال گذشته وقتی سفیر کودکان و سالمندان شدم سعی کردم کارهای کوچکی که از دستم بر می آید انجام بدهم اما الان فکر می کنم چقدر راه نرفته مانده.به برخی شیرخوارگاه های دور سرزدم،به دیدار مقامات بهداشت جهانی رفتم و گاهی در بحبوحه خبرنگاری در مناطق جنگی مثلا با وزیر بهداشت سوریه ساعت ها صحبت کردم.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

هشدار درباره سونامی پیری/ تند شدن شیب سنی جامعه به سمت پیری

علی کائیدی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از فقدان یک سیستم پیشگیرانه در کشور و به خصوص در وزارت بهداشت که سالها بر محور درمان متمرکز بوده، گفت: همیشه بعد از هر اتفاقی به فکر راه حل می افتیم، اما از هم اکنون می توان سونامی پیری را در کشور پیش بینی کرد که کمیسیون بهداشت با یک نگاه پیشگیرانه اقدام به تشکیل کمیته سالمندان برای مقابله با عوارض این معضل کرده است.

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی، افزود: در همین راستا کمیسیون بهداشت ودرمان اقدام به تشکیل کمیته سالمندان کرد تا قبل از حاد شدن شرایط به فکر چاره ای باشد و در این راستا از نهادهای متولی مانند سازمان بهزیستی و کمیته امداد کمک گرفته خواهد شد و تصمیمات با همکاری این نهادها اتخاذ می شود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

اختراع پای اتومکانیکی برای معلولان و سالمندان توسط دو دانشجوی آذربایجانی

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز ، محسن برزگری و میلاد راه پوری مفرد از دانشجویان رشته برق صنعتی و کامپیوتر این دانشگاه پس از ۳۴ ماه تلاش موفق شدند پای مصنوعی اتومکانیکی اختراع و به ثبت برسانند.

با قابلیت های این پای مصنوعی، معلولان و جانبازان می توانند همانند انسان های معمولی حرکاتی همچون چرخش، ایستادن و راه رفتن را بدون مشکل انجام دهند.

یکی از این مخترعان در گفتگو با خبرنگاران گفت: با استفاده از این روبات تمام افراد معلول و سالمند می توانند همانند افراد عادی راه بروند و مشکلات ناشی از راه رفتن این افراد به صورت کامل از بین می رود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

سالمندان برای زندگی بهتر چه کنند؟

به گزارش عرش نیوز: دکتر مرتضی فاضل نیشابور افزود : آنچه که بعنوان شیوه زندگی سالم برای سالمندان توصیه می شود،

ورزش منظم : در ساعت مشخص متناسب با وضعیت جسمانی سالمند

تغذیه مناسب : با توجه به هرم مواد غذائی و کاهش استرس است.

وی بیان داشت: تنفس عمیق یک روش کاهش استرس است که با افزایش اکسیژن رسانی به مغز باعث بیدار کردن مغز ، شل کردن عضلات و آرام کردن فعالیت های ذهنی می گردد.

مدیر گروه سلامت روان، اجتماع و اعتیاد مرکز بهداشت نیشابور اضافه کرد:استفاده از تکنیک های خود آرام سازی (Relaxation )، ورزش کردن از عوامل کاهش استرس است، شل کردن عضلات یا سفت کردن عضلات به مدت ۱۰ ثانیه و سپس شل کردن آنها میتوان تنش ها را کاهش داد.

دکتر فاضل خاطرنشان کرد: گوش دادن به موسیقی ، انجام ورزش یوگا، خواب کافی ، بیمه و وجود سازمان های حمایت گرمانع از اثرگذاری پول بر سلامت فرد می گردد.

(منبع : پایگاه خبری تحلیلی عرش نیوز)

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

همایش یک روزه بهداشت روان و سالمندان در شمیرانات برگزار شد

به گزارش ایرنا، در این همایش که در سرای محله تجریش و با حضور کارشناسان و پزشکان شبکه بهداشت شهرستان شمیرانات برگزارشد ، دکتر مسعود حسینی روانپزشک و دکتر سید عظیم صید در خصوص بهداشت روانی و ورزش در سالمندان مقالات خود را ارائه کردند.

به گزارش ایرنا، در این همایش دکتر مسعود حسینی روانپزشک در مورد اختلالات شناختی و مشکلات روانپزشکی در سالمندی ، گفت: اختلالات شناختی در سالمندان شامل دلریوم، دمانس و اختلالات دمانس که زمینه ساز بیماریهایی مختلف از جمله آلزیمر است ، می شود.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

اصول سالمندی موفق

پژوهشگران معتقدند: «افراد در سالمندی با داشتن یک دوست خوب بهتر از فردی که یک دوجین نوه دارد ولی هیچ دوست هم سن و سال ندارد می تواند با کاستی ها و چالش های پیری کنار بیاید. همچنین افراد سالمند از برآورده شدن نیاز عملی شان توسط فامیل احساس بهتری می کنند، در حالیکه ارتباط با دوستان نیازهای عاطفی آنان را در سالمندی ارضا می کند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

فریاد سالمندان بر سر "بیماری خاموش"!

سلامت نیوز : دبیر انجمن علمی طب فیزیکی و توانبخشی ایران با اشاره به فرا رسیدن بیستم اکتبر؛ روز جهانی پوکی استخوان گفت: اصلاح محیط داخلی منازل و معابر و پیشگیری از زمین خوردن از مهمترین مواردی است که سبب بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به پوکی استخوان می شود و در بسیاری موارد اهمیت آن از درمان های دارویی بیشتر است.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 15 مهر 1392

برگزاری تور تفریحی ویژه سالمندان در منطقه 2

امیر آبادی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: این برنامه فردا با مجری خانه سلامت توحید برگزار می شود.

وی افزود: همچنین فردا در دبیرستان فیاض بخش کارگاه روش های صحیح انتخاب همسر به وسیله مجری خانه سلامت کوی نصر اجرا خواهد شد.

قائم مقام فرهنگی شهرداری منطقه 2 در ادامه بیان داشت: جشن بزرگ ویژه سالمندان فردا در خانه سلامت برق آلستوم نیز برای شهروندان این منطقه برگزار می شود
.

منبع خبر...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 15 مهر 1392

محرومیت لمسی مشکل سالمندان امروز

مریم زیادی لطف آبادی رییس اداره سالمندان و میانسالان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران افزود: برای برقراری ارتباط با سالمند باید اصول برقراری رعایت شود اولین اصل گوش دادن فعالانه به صحبت های آنها است

وی گفت: نکته مهم در ارتباط با سالمند صبر است این افراد به دلیل ضعف عضلانی و معضلات سن سالمندی نمی توانند به سرعت با صحبت کنند و ما باید صبور باشیم.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 15 مهر 1392

آمار بالای شکستگی لگن در میان سالمندان ایرانی

خبرگزاری آریا- دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران اعلام کرد: شکستگی های لگن و گردن ران در زنان بالای 65 سال و مردان بالای 70 سال به نسبت زیادی شایع است.

 به گزارش خبرگزاری آریا ، دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه سالمندی در قرون و اعصار مختلف تعاریف متفاوتی داشته است، اما در علم پزشکی تعریف سالمندی از منظر فیزیولوژی و پاتولوژی بسیار حائز اهمیت است، گفت: از این حیث مجموعه تخریب سلول های بدنی و ناکارآمدی سلول های زنده و سلول های زنده ساز در بافت های بدن را سالمندی می گویند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 15 مهر 1392

۳۸ درصد سالمندان ایلام از حمایت کمیته امداد برخوردارند

علی حسین احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نهاد حمایتی هم اکنون به بیش از ۲۱ هزار مددجوی سالمند استان خدمت ارایه می کند.

وی ادامه داد: از این شمار سالمند نزدیک به ۱۱ هزار نفر سالمندان زن بوده و ۹ هزار سالمند دیگر را مردان تشکیل می دهند.

احمدی بیان کرد: از مجموع کل سالمندان زیر پوشش حدود ۹ هزار و ۷۰۰ نفر آنها ساکن در شهرها بوده و ۱۱ هزار سالمند دیگر در مناطق روستایی سکونت دارند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

تغییرات روانی در سالمندان

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، تغییرات از بدو تولد تا مرگ به دنبال انسان است که شامل رشد و در نهایت به نقصان و زوال می پیوندد.

به غیر از دوره بلوغ تغییرات زیادی هم در دوره سالمندی برای انسان پیش می آید که تغییرات روانی مهمترین تغییرات دوره سالمندی است.

مریم ملک صالحی روانشناس و کارشناس ارشد مشاوره در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، اظهار داشت: تغییرات روانی یکی از مهمترین تغییرات در دوره سالمندی است تغییرات در فیزیولوژیکی مغز ایجاد شده و به همراه آن تغییر رفتار در خود ایجاد می شود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

هر آنچه با پدرت می کنی، فرزندت با تو می کند!

صندوقچه خبرنو؛ پسرک با اصرار سوار ماشین پدرش شد .هر کاری کردند از ماشین پیاده بشه نشد که نشد. پدر و مادرش فکر میکردند اگه بفهمه بابا بزرگ رو میخوان ببرن خونه سالمندان و اون دیگه نمی تونه پدر بزرگش رو ببینه قیامت به پا میکنه.اما اینطور نشد.

خیلی اروم نشست صندلی جلوی ماشین، مثل آدم بزرگها.بابا بزرگ هم مات و مبهوت نشسته بود صندلی عقب و غرق در خیالات خودش بود ، وهر چند حالش خوب نبود از بی احساسی پسر کوچولو تعجب زده بود ولی به روی خودش نمی آورد. به اولین خیابان که رسیدند پسرک رو به باباش کرد و پرسید :بابا اسم این خیابون چیه؟باباش جوابش رو داد.اما او ول کن نبود.اسم تمام خیابونها رو دقیق دقیق میپرسد.بلاخره حوصله باباش سر اومد با ناراحتی پرسید: بچه جون اسم این خیابونها رو میخوای چیکار کنی؟به چه دردت میخوره؟

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

مددجویان کمیته امداد استان زنجان سالمند هستند

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد استان زنجان گفت: 41 درصد مددجویان کمیته امداد استان زنجان سالمند هستند.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران ، کمال حسنی امروز در زنجان اظهار کرد: طبق سرشماری‌های انجام شده در سال 90، قریب به هشت درصد جمعیت کشور ار سالمندان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه 36 درصد از سالمندان در شهرها و 63 درصد در روستاها ساکن هستند، اضافه کرد: با بررسی به عمل آمده هفت درصد از سالمندان به صورت انفرادی زندگی می‌کنند.

 

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

بوسنی یکی از سالمندترین کشورها می شود

جمعیت بوسنی و هرزگوین به سرعت به سمت پیری می رود و تا سال ۲۰۳۰ میلادی در زمره ۱۰ کشور جهان با درصد بالای سالمندان قرار خواهد گرفت.

 به گزارش پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از منابع خبری بالکان، مؤسسه تحقیقاتی Euromonitor International در آخرین گزارش خود تحت عنوان جمعیت شناسی بوسنی و هرزگوین در آینده، نوشته است که جمعیت این کشور در ۱۷ سال آینده تا ۵ درصد کاهش می یابد و به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می رسد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

نظارت بر زمین خوردن افراد کهنسال با بی سیم خانگی

به گزارش عرش نیوز،این فناوری نظارتی می تواند به سرویس متصل باشد که در صورت افتادن افراد که یکی از دلایل اصلی مرگ افراد بالای 65 سال و بیشتر بوده، این اتفاق را به اورژانس اطلاع دهد.

یک پژوهش در سال 2008 نشان داد که 80 درصد افراد مسن که از دکمه های تماس پوششی برخوردارند، از آنها در زمان افتادنهای جدی استفاده نمی کنند، بیشتر به این دلیل که در آن زمان دسترسی به دستگاه نداشتند.

محققان با استفاده از یک مجموعه دو سطحی حسگرهای فرکانس رادیویی، یک سیستم شناسایی افتادن ساخته اند که در اطراف محوطه اتاق در دو ارتفاع نصب شده و با فرد ایستاده یا دراز کشیده مطابقت دارند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

همایش تکریم از سالمندان در شهرضا برگزار می شود

به گزارش ایرنا، فرماندار شهرضا ظهر یکشنبه در جلسه هماهنگی مراسم روز جهانی سالمند گفت: توجه به سالمندان باید نهادینه شود.

سید محمد باقر محمدی با بیان سخنی از پیامبر بزرگوار اسلام در خصوص احترام به سالمندان به تشریح جایگاه، ارزش و قداست این قشر پرداخت و افزود: در دین اسلام از هر منظری به سالمندان توجه شده است.

محمدی با اشاره به وجود ۱۴ هزار سالمند در شهرضا گفت: لازم است تکریم سالمندان در بین جوانان فرهنگ سازی شود.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

مرگ مسن ترین مرد جهان در 112 سالگی

مسن ترین مرد جهان در سن 112 سالگی در یک مرکز نگهداری سالمندان در "گرند آیلند" نیویورک درگذشت.

به گزارش ایسنا، "سالوستیانو سانچز بلازکوئز" که پس از مرگ "ژیرمون کیمورا" در سن 116 سالگی، صاحب رکورد مسن ترین مرد جهان بود، در سن 112 سالگی درگذشت. وی یک موسیقی دان تجربی و معدنچی بود.

وی در سال 1901 میلادی در روستایی واقع در اسپانیا به دنیا آمد و به دلیل مهارتش در نواختن یک ساز محلی مشهور بود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

سالمندان گرمی مغان تجلیل شدند

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی در این همایش حبیب ابن مظاهر از شهدای کربلا را بهترین الگو برای سالمندان معرفی کرد.

حجت الاسلام میرقسمت موسوی اصل با نقل حدیثی از امام رضا (ع) در عشق به امامت و ولایت گفت: اطاعت از ولایت فقیه ضامن هدایت و نجات انسان در دنیا و آخرت است.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 21 مرداد 1392

ارتقای حافظه سالمندان با شکلات داغ

مهر:  دکتر فرزانه اقدسی سوروند در مطالعات خود بر روی 60 سالمند، آنها را به دو دسته تقسیم کرد: به یک گروه شکلات با فلاونول زیاد داد و به گروه دیگر شکلات با فلاونول کم و از آنها خواسته شد هیچ نوع شکلات دیگری در روز مصرف نکنند.

با اینکه این افراد سالم بودند اما معاینات پیش از تحقیق نشان می‌داد ۱۷ نفر آنها دچار کاهش خون رسانی به مغز هستند و فقط ۳۷ درصد از آنها هیچ مشکل خونرسانی مغزی نداشتند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 21 مرداد 1392

نود ساله‌های امروز باهوش‌ترند

در این مطالعه دو گروه از افراد بالای 90 سال که با فاصله 10 سال از یکدیگر متولد شده اند، از لحاظ عملکردهای فیزیکی و شناختی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

گروه اول شامل یک هزار و 814 سالمند بالای 90 سال است که در سال 1998 میلادی در آزمون شرکت کردند و گروه دوم نیز یک هزار و 247 سالمند با شرایط سنی مشابه هستند که سال 2010 در این آزمون حضور یافتند.

محققان مرکز تحقیقات سالمندی در دانشگاه جنوب دانمارک در اودنسه دریافتند که گروه دوم (10 سال کوچک تر از گروه اول) در آزمون های شناختی و عملکردهای فیزیکی نمرات بالاتری را کسب کردند.

 

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 31 تير 1392

سالمندان ایرانی چقدر از زندگی راضی‌اند؟

با افزایش جمعیت سالمند جهان، اهمیت رضایت آنها از زندگی روز به روز بیشتر می‌شود. جمعیت سالمندان در ایران هم به درصد قابل توجهی رسیده اما تحقیقات مختلف در ایران نشان می‌دهد رضایت سالمندان از زندگی در سطح متوسطی قرار دارد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 10 تير 1392

تاريخچه برنامه سلامت سالمندان

موضوع سلامتي و ارتباط آن با افزايش سال­هاي زندگي در عصر حاضر چالش­هاي فراواني را به وجود آورده است. افزايش طول عمر انسان­ها و اضافه شدن جمعيت سالمندان يكي از دستاوردهاي قرن 21 بوده، سالخوردگي جمعيت پديده­اي است كه برخي از جوامع بشري با آن روبرو هستند و برخي ديگر در آينده­اي نزديك با آن روبرو خواهند شد. اين پديده ناشي از بهبود شرايط بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي، كاهش مرگ و مير، افزايش اميد به زندگي و اعمال سياست كنترل مواليد مي­باشد؛ لذا بايد آن را به حق، يك موفقيت به حساب آورد.

نظر به اهميت سالخوردگي جمعيت، در سال 1982 اولين اجلاس سران كشورهاي عضو ملل متحد با موضوع سالمندي در وين برگزار و توصيه­ايي در اين خصوص به كشورها ارائه شد.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 10 تير 1392

بررسی سلامت اجتماعی سالمندان

امروزه در تمام جوامع سالمندی به عنوان یک مسئله مهم در آستانه ورود به قرن 21 مطرح است.شمار جمعیت سالمندان در 50 سال گذشته  سه برابر شده است و در 50 سال آینده  نیز 3 برابر خواهد شد.در ایران نیز با ظاهر شدن آثار کنترل جمعیت از سال 1370 به بعد بتدریج از نسبت افراد کمتر از 15 سال کاسته و بر نسبت افراد میانسال(15-64) افزوده شده است.استمرار این وضع  در آینده می تواند ترکیب  سنی  جمعیت را به سمت سالخوردگی سوق دهد.یکی از متغیرهای مرتبط با زندگی سالمندی، حمایت اجتماعی است، بررسی حمایت اجتماعی و تاثیر تعاملی آ ن با سازه های دیگر روانشناسی نظیر امیدواری، برای ارتقإ جنبه های روانشناختی و برخوردار شدن از یک زندگی شاد و سعادتمند در سالهای اخیر بشدت مورد توجه پژوهشگران و صاحبنظران قرار گرفته است.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
چهارشنبه 5 تير 1392

تکریم سالمندان در سلامت روحی و روانی آنها موثر است

یک متخصص پزشکی اجتماعی و استادیار گروه پزشکی اجتماعی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با تاکید بر تکریم سالمندان گفت: آموزههاي دینی ما عزت نفس و حفظ کرامت سالمندان را مورد تائید قرار داده است و از نظر علمی ثابت شده است که تکریم سالمندان در شیوه زندگی و سلامت روحی و روانی آنها بسیار موثر است

دکتر محمود وکیلی متخصص پزشکی اجتماعی اظهارنمود: سلامت و کرامت انسانی و اجتماعی سالمندان مهم است چرا که هم آموزههاي دینی ما عزت نفس و حفظ کرامت سالمندان را مورد تائید قرار داده است و هم از نظر علمی ثابت شده است که تکریم سالمندان در شیوه زندگی و سلامت روحی و روانی آنها بسیار موثر است.

.....ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
چهارشنبه 5 تير 1392

سازگاری با سالمندی

سالمندی سرنوشتی است که تمام افراد بشر از هر جنس، نژاد و فرهنگی به آن گرفتار می شوند دورانی که اگر از کیفیت مناسب برخوردار باشد بسیار مطلوب و لذت بخش است.
ژیلا میر لاشاری در مقاله خود تحت عنوان سازگاری با سالمندی که در کتاب بررسی مسائل سالمندی در ایران و جهان چاپ شده است چنین می نویسد:
" در جامعه امروز سالمندان جزء گروه های بزرگ اجتماع به حساب می آیند . با پیشرفت علم افراد مدت طولانی تری زندگی کرده و لاجرم بایستی با تغییرات پیچیده جسمی روحی - روانی و اجتماعی که همراه با فرایند پیری حادث می شود سازگار شوند

.....ادامه مطلب

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
چهارشنبه 5 تير 1392

از این عارضه سالمندی پیشگیری کنید

شکستگی لگن:BMI پایین یک عامل خطر جدی برای شکستن استخوان لگن در میان مردان میانسال در مقایسه با زنان است.

محققان دانشگاه ملی سنگاپور و وزارت بهداشت این کشور در سمینار پوکی استخوان آسیا اعلام نمودند که مصرف کاروتنوئیدها موجب کاهش خطر شکستگی استخوان لگن در مردان میانسال کم وزن می شود. مردان کم وزن (با شاخص توده بدن یا BMI کمتر از 20) بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان لگن قرار دارند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 2 ارديبهشت 1392

اولین رباط برای کمک به سالمندان

 زمانی که سالمندان ما شروع می کنند به احتیاج داشتن یک فرد مراقب به طور روزمره در کنار خود می توان آن را به عنوان یک تصمیم سخت به حساب آورد.اما یک مطالعه جدید از موسسه فناوری جورجیا شاید بتواند انتخاب را آسانتر کند.ایده اضافه کردن یک رباط به خانواده ممکن است دور از ذهن یا مربوط به آینده باشد.اما بعد از این مطالعه واضح است که روبات به زودی می تواند از اعضای کامپیوتری خانواده باشد...

ادامه مطلب...

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 2 ارديبهشت 1392

ایران دارای بالاترین سرعت ورود به سنین سالمندی

نتایج پژوهش جمعیت‌شناسان ایرانی نشان می‌دهد که ایران با 8.2 درصد جمعیت سالمند وارد مرحله سالمندی شده است و اگر تمهیدات ورود آن را نیاندیشد با مدیریت بحران سالمندی روبرو خواهد شد

به گزارش ایسنا، دکتر محمود مشفق، عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه در نشست خبری صبح امروز در محل این موسسه درباره‌ طرح پژوشی انجام شده در این موسسه به منظور مطالعه‌ تطبیقی سیاست‌های مرتبط با سالمندی در برخی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه توضیح داد: این مطالعه سال گذشته بر روی کشورهای انگلیس، آلمان، ژاپن و فرانسه و همچنین کشورهای ایران، مصر و کره انجام شده است چرا که افزایش جمعیت سالمندی در سالهای آینده ما را با موج سالمندانی مواجه خواهد کرد که باید سیاست‌های مناسب برای برخورد با آنها را اتخاذ کنیم.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
شنبه 17 فروردین 1392

روزی فرش مي‌بافتم، امروز فرش می‌شويم

50 ساله است و قبل تر از اين، زماني كه هنوز به خانه هاي مختلف مردم رفت و آمد نمي كرده و غبار از سر ديوارهاي شان نمي تكانده، فرش مي بافته. با تار و پود قالي عجين بوده و نخ هاي رنگارنگ نرم را زير انگشتان ماهرش لمس مي كرده و بر دل دار مي نشانده. با اين حال دست هاي ماهرش اين روز ها به جاي بافتن فرش به شستن آن روي آورده. 
مي گويد: «قاليبافي فرصت زياد مي خواهد اما درآمد چنداني ندارد. هرچند كه بيمه فرش هستم و هنوز هم گاهي هوس مي كنم پاي دار بنشينم اما به درآمدش نمي توانم دل ببندم.» از سال 1372 تاكنون، 20 سال است كه اينجا و آنجا، بالاو پايين شهر مشغول نظافت منازل است.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
شنبه 17 فروردین 1392

"تنهایی"، بزرگترین مشکل سالمندان

دکتر جلال شاکری، از سالمندی به عنوان دوران پر استرس زندگی یاد و خاطر نشان کرد: سالمندی معمولا از سنین 65 سالگی به بالا آغاز می‌شود و این دوران زمینه ساز بیماری‌های مختلفی از جمله افسردگی، اضطراب، اختلالات خلقی و شناختی و غیره است.

ادامه مطب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
شنبه 17 فروردین 1392

صندلي سالمندان آمد

 ايسنا: محققان موفق به طراحي نمونه اوليه نوعي صندلي شدند که با نصيحت‌هايي درمورد سلامت، از افراد مسن مراقبت مي‌کند. اين صندلي که در آلمان طراحي شده، مجهز به حسگرهايي است که درون بالشتک‌ها، تکيه‌گاه و دسته آن تعبيه شده‌اند. 

ادامه مطلب...

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
ﺳﻪشنبه 17 بهمن 1391

پیوند سلول های بنیادی به سالمندان مبتلا به سرطان خون مفید است

به گزارش بنیان به نقل از HealthDay News:برای این بررسی ، محققان نتایج بلند مدت 372 بیمار مبتلا به سرطان خون که عبارت است از لوسمی، لنفوم و میلوم، ( میانگین سنی  60 تا 75 سال) و دریافت کننده یک "مینی پیوند" را که شکل ساده ترو ظریفتری از پیوند آلوژنیک سلول های بنیادی است و درمرکز تحقیقات سرطان Fred Hutchinson  در سیاتل انجام شده بود      مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند

   .....ادامه مطلب.

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
ﺳﻪشنبه 17 بهمن 1391

پوست سالمندان و خطر ابتلا به سرطان و عفونت

 

پژوهشگران می گویند، سالمندان بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست و عفونت پوستی هستند

پژوهشگران انگلیسی افزودند: زیرا پوست سالمند، قادر به بسیج كردن سیستم ایمنی، برای دفاع از خود نیست.ناتوانی پوست در جذب سلول های مربوطه ، عامل این عارضه است.

 

دانشمندان می گویند: كاهش ایمنی در سالمندان موضوع شناخته شده، اما علت و چگونگی آن تاكنون به درستی مشخص نشده است.

ادامه مطلب...

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 9 بهمن 1391

همایش سراسری سلامت سالمندان

جهت اطلاعات بیشتربه ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

تحقیقی در سوءاستفاده از سالمند

علاقه رو به رشدی در میان رشته های مختلف نسبت به پدیده سوءاستفاده از سالمندان وجود دارد.این مقاله به بررسی ای موضوع می پردازد که : چگونه سوءاستفاده از سالمندان تبدیل به یک مشکل اجتماعی و مشکلات مفهومی خاصی که سوء استفاده از سالمندمی شود, که یک بخشی از اشکال خشونت خانوادگی است.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

اختلال استرس پس از سانحه در افراد مسن

 به علت اینکه گروه های بسیار زیادی در حال نزدیک شدن به سنین سالمندی هستند,نگرانی هایی برای چگونگی سیستم مراقبت های بهداشتی در مقابل خواسته های رو به افزایش به وجود آمده است. یکی از این نقاط نگرانی تاثیر تروما و اختلال استرس پس از سانحه در سالمندان است.اگر چه  چندین بررسی به فقدان دانش و پژوهش در این زمینه توجه داشته, اما هنوز شکاف در این موضوع وجود دارد.با این حال,برخی مطالعات اخیر رفتاری ,هورمونی و تصویر برداری سیستم عصبی ممکن است بینش های جدیدی را در این زمینه ارائه می کند.هدف اصلی این مقاله رائه خلاصه ای از جنبه های اتیولوژیک, اپیدمیولوژیک و بالینی PTSD ,تروما و سالمندی وادغام این دانش با آنچه که در مورد PTSD در سالمندان شناخته شده و تغییرات رفتاری ,هورمونی و مغزی در رابطه با پیر شدن سالم می باشد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

خودکشی در سالمندان: چشم انداز انگلستان

 
این مقاله به بررسی سیاست های دولت بریتانیا با توجه به کاهش خودکشی در افراد مسن می پردازد. روند اپیدمیولوژیک در خودکشی افراد مسن نشان می دهد مردان بین سنین 75 و بالاتر ,بالاترین نرخ  را دارا هستند، با روش بسیار زیاد حلق آویزکردن و اوردوز است. در مقابل،این نرخ در میان افراد مسن که از شبه قاره هند در 10 تا 30 سال گذشته مهاجرت کرده اند, به میزان قابل توجهی پایین تر است. ویژگی های خودکشی در افراد مسن و خودآزاری عمدی در انگلستان نشان می دهد که افسردگی، انزوای اجتماعی و از دست دادن، و بیماری جسمی همه عوامل خطرناکی است...
 
(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

نقش ادامه تحصيل در بهداشت رواني سالمندان

براي چندمين سال متوالي است که فرهنگسراي سالمند به منظور تشويق افراد بالاي 60 سال که در کنکور دانشگاه ها قبول مي شوند طي مراسمي از آنان تقدير به عمل مي آورد. برگزاري چنين مراسمي علاوه بر نقش سازنده و مهمي که در ارتقا روحيه خود باوري اين قشر  دارد مي تواند حاوي اين پيام و الگو  براي جوانان باشد که براي يادگرفتن و افزايش دانش خود تلاش بيشتري نمايند ضمن آنکه نگرش مثبت آحاد جامعه را نسبت به بازنشستگان افزايش مي دهد. مطلب زير به  نقشي که ادامه تحصيل مي تواند در ارتقا بهداشت رواني اين قشر داشته باشد مي پردازد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

بررسی ارتباط بين اختلالات شناختی و افسردگی در سالمندان

افسردگی و اختلال شناختی از مشکلات شایع سالمندان است که هر دو مشکل موجب افت کارایی,افت کیفیت زندگی و افزایش مرگ و میر می شود.هدف از مطالعه حاضر تعیین ارتباط بین افسردگی و سلامت شناختی در سالمندان جامعه است.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

سياستهای اجتماعی برای سالمندان در ژاپن و سوئد و الگوی مناسب برای سالمندان ايران

سالمندی جمعیت ,هم اکنون در کشورهای توسعه یافته پدیده جدیدی نیست,اما در کشورهای درحال توسعه و از جمله ایران ,از هم اکنون باید برای رفاه سالمندان آینده خود,چاره ای بیاندیشد.در این مقاله سعی می شود تا با بیان نمونه هایی از تجربیات دو کشور ژاپن و سوئد در زمینه رفاه سالمندان ,الگوی مناسبی برای سالمندان در ایران ارائه شود.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

سوء مصرف مواد در سالمندان

سوء مصرف مواد به خصوص مواد افیونی و داروهای تجویز شده توسط پزشکان ,به سرعت در حال گسترش در میان سالمندان است.این در حالی است که چنین مشکل بزرگی در زمره اختلالات مورد توجه نمی باشد به طوری که نه در مباحث سوءمصرف به آن اشاره ای می شود نه به طور شایسته در مباحث سالمندشناسی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

این مقاله ضمن تاکید بر لزوم شناسایی و درمان سوءمصرف مواد در سالمندان ,تعدادی از روشهای موفق درمانی در کشورهای دیگر را معرفی و مرور می کند...

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

افزايش130 درصد جمعيت سالمند كشور

فرماندار نايين گفت: تا سال 1404 نسبت به سال 1375 جمعيت سالمند ايران بيش از 130 درصد افزايش مي‌يابد.سيد مجتبي ايزدي در جلسه شوراي اداري شهرستان نايين اظهار داشت: مهم‌ترين مسئله مورد توجه در ماه‌هاي آينده، طرح تحول اقتصادي دولت و قانون هدفمند كردن يارانه‌ها است.
وي ادامه داد: در اين راستا در شهرستان نايين نيز جلسات و كميته‌هايي را داشته‌ايم و بخش عظيمي از كار انجام شده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

خبرگزاری مهر - 37 درصد سالمندان دچار اختلالات سلامت روان هستند

ساری - خبرگزاری مهر: رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان گفت: بر اساس مطالعه سال 88 سازمان بهزیستی، 37 درصد سالمندان کشور، دچار اختلالات سلامت روان هستند.به گزارش خبرنگار مهر، حسین نحوی نژاد بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای ساماندهی سالمندان مازندران در استانداری افزود: برنامه های سازمان بهزیستی در جهت تامین رفاه حال زندگی سالمندان و سلامت آنان هدفگذاری شده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

پاسخ مثبت بهزیستی به درخواست عزت‌الله انتظامی/ خانه سالمندان برای هنرمندان تاسیس می‌شود

در پی درخواست عزت الله انتظامی برای تاسیس خانه سالمندان برای هنرمندان، رئیس سازمان بهزیستی از تحقق این خواسته و تاسیس «بنیاد فرزانگان » خبر داد.
به گزارش ایسنا، همایون هاشمی به انتظامی پیشنهاد داد تا هیات امنایی به ریاست خود برای اداره این بنیاد تشکیل دهد.
وی همچنین از تامین اعتبارات این امر از سوی سازمان بهزیستی و سایر دستگاهها متولی خبر داد.

 

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

سردی خانه باعث حملات قلبی و سکته مغزی در سالمندان می‌شود

فارس: محققان انگلیسی در گزارش پزشکی جدید خود هشدار دادند که سردی خانه‌ها در زمستان خطر ابتلای سالمندان به حملات قلبی و سکته‌های مغزی را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این گزارش حاکی است:

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI