دوشنبه 13 آبان 1392

طرح حمایت از سالمندان هلال احمر جایزه 2013 را از آن خود کرد

فرحناز رافع در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: دو طرح آموزش مدیریت و آموزش داوطلبان جمعیت هلال احمر از طریق شبکه و طرح حمایت از سالمندان با عنوان «نیابت» توسط داوران بین المللی در فدراسیون جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر به همراه 28 طرح دیگر داوری شد و در نهایت طرح «نیابت» جمعیت هلال احمرایران از بین طرحهای 23 کشور برای دریافت جایزه ویژه 2013 فدراسیون جمعیتهای هلال احمر و صلیب سرخ دنیا انتخاب شد.

وی در مورد جزئیات طرح نیابت گفت: این طرح برای نخستین بار در سال گذشته با مشارکت 3 هزار و 360 داوطلب در سراسر کشور اجرا شد. در این طرح سالمندان تنها که فرزندی ندارند یا به هر دلیل تنها هستند توسط داوطلبان جمعیت هلال احمر حمایت می شوند.

ادامه مطلب....

 


 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

تشکیل کمیته سالمندان در مجلس شورای اسلامی/مراحل اولیه کار انجام شده است

علی کائیدی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا ، درخصوص تشکیل کمیته سالمندان درمجلس اظهارداشت: این کمیته هفته پیش و با عضویت تعدادی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تشکیل شده است و در مراحل اولیه کارخود به سر می برد.

نماینده مردم پلدختر با بیان اینکه باید علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد، افزود: متاسفانه ما در ایران عادت داریم پس از ایجاد بحران به دنبال درمان باشیم چنانکه درسیستم بهداشت و درمان مان نیزبه دنبال پیشگیری نیستیم بلکه تنها پس از وقوع بیماری به درمان می پردازیم .

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 22 مهر 1392

جاي انجمن‌هاي مدافع حقوق سالمندان در کردستان است

خبرگزاری آریا- معاون توانبخشی اداره‌کل بهزیستی کردستان با اشاره به فعالیت موثر انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در جامعه، گفت: جای انجمن‌های مدافع حقوق سالمندان در کردستان خالی است.
به گزارش خبرگزاری آریا، علیرضا حشمتی  در مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمند که در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد، با اشاره به شعار زندگی سالم و طول عمر بیشتر اظهارداشت: تنها افزایش طول عمر سالمندان نباید ملاک باشد بلکه باید کیفیت زندگی این قشر مد نظر قرار داده شود.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 22 مهر 1392

تکریم سالمندان، زنده کردن حقوق آنان است

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی، متن پیام بدین شرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسول الله (ص): «مَنْ عَرَفَ فَضْلَ کبیرٍ لِسنّهِ فَوَقَّرَهُ، آمَنّهُ اللهُ تعالی مِن فَزَعِ یوم القیامه»

هرکس فضیلت و مقام یک «بزرگ» را به خاطر سن و سالش بشناسد و او را مورد احترام قرار دهد، خدای متعال او را از هراس و نگرانی روز قیامت ایمن بدارد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 22 مهر 1392

فقدان قوانین کارآمد موجب سلب حقوق سالمندان شده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس٬ بر لزوم حمایت از قشر سالمند از سوی مسئولان دولتی٬ تأکید کرد و گفت: نبود قوانین محکم موجب شده تا به راحتی حقوق سالمند سلب شود؛ قوانینی که در تمام دنیا به صراحت از حقوق سالمندان در این حوزه‌ها دفاع می‌کند در کشور ما اجرایی نمی‌شود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 31 تير 1392

چینی هایی که به والدین خود سر نزنند زندانی می شوند

شهروندان چینی با یک قانون جدید رسما موظف شده‌اند که به والدین خود سر بزنند. تخطی از این قانون می‌تواند به جریمه و حبس منجر شود.

قانون "حقوق سالخوردگان" از روز دوشنبه اول ژوئیه در چین اعمال می‌شود و ‌قرار است با مشکل رو به فزونی تنهایی و انزوای سالخوردگان در چین برخورد کند.

قانون جدید می‌گوید شهروندان بزرگسال باید به "نیازهای معنوی" والدین خود توجه کنند و "هرگز به آنان بی‌توجهی نکنند".

ده‌ها هزار کاربر اینترنتی چینی، این قانون جدید را در فضای وب مسخره کرده‌اند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 2 ارديبهشت 1392

غفلت از سالمندان :مزاحمت برای اقتصاد کشور است

قانون تجدید نظر حفاظت از علاقه مندیهای سالمندان تصویب شده توسط کمیته دائمی کنگره ملی چین اظهار داشته که اعضای خانواده باید حفاظت از سالمندان را برای بهزیستی عاطفی انجام دهند و از آنها غفلت نکنند.اصلاحیه که از ماه جولای لازم الاجرا می شود گفته:کسانی که در یک خانه با والدین سالمند خود زندگی نمی کنند باید اغلب به آنها مراجه کنند یا در تماس باشند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

مفهوم سالمندی و موقعیت آن در اسلام

 

هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ يُخْرِجُكُمْ طِفْلًا ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّكُمْ ثُمَّ لِتَكُونُوا شُيُوخًا ۚ وَمِنْكُمْ مَنْ يُتَوَفَّىٰ مِنْ قَبْلُ ۖ وَلِتَبْلُغُوا أَجَلًا مُسَمًّى وَلَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ( 67 ) 

اوست که شماها را از خاک و [طی مراحل مختلف] از نطفه و جنین ابتدایی آفرید. آنگاه شما را [به صورت ] کودکی [به دنیا] می آورد.آنگاه[امکان می دهد]تا به حد رشد برسید و سالخورده شوید. بعضی از شما دچار مرگ[زودرس]خواهند شد[و به گروهی دیگر از شما امکان داد] تا به اجل مقرر برسید بسا که درک کنید. 

ادامه مطلب

 

 

 

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

قوانین و حقوق سالمندان :: دستورالعمل مراکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی سالمندان

نظر به اینکه براساس قانون تشکیل سازمان بهزیستی و بند ۹ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 27/11/80 مجلس شورای اسلامی صدور پروانه فعالیت برای ایجاد مراکز توانبخشی و نگهداری سالمندان برعهده سازمان بهزیستی کشور می باشد، این آئین نامه در اجراء قانون مذکور و ماده ۳ از آئین نامه نحوه صدور پروانه های بهزیستی مصوب 4/4/81 شورای معاونین سازمان توسط معاونت توانبخشی سازمان تهیه و به تصویب شورای معاونین سازمان بهزیستی کشور رسیده است.

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

قوانین و حقوق سالمندان :: استانداردهای خانه های سالمندی از نظر طب سالمندان

تعدادی از سالمندان به خاطر بیماری های خاص مثل بیماری های شدید روانی یا مشکلات حرکتی قادر به انجام کارهای روزمره خود نبوده و از طرفی فرزندان و خانواده های آنها نیز به علت کار روزانه خود و یا نبود جا برای نگهداری از این سالمندان مجبور می شوند آنها را به خانه های سالمندان بسپارند.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

منشور حقوق سالمندان

 

ماده 1: حق زندگي..

- آزادي محل زندگي.

- خانواده و ديگر مداخله‌كنندگان درمانگر بايد حق سالمند را در انتخاب محل زندگي رعايت نمايند.

- سالمند را بايد از خطرات احتمالي هر موقعيت آگاه كرد.

ادامه مطلب

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI