دوشنبه 27 آذر 1391

تحقیقی در سوءاستفاده از سالمند

علاقه رو به رشدی در میان رشته های مختلف نسبت به پدیده سوءاستفاده از سالمندان وجود دارد.این مقاله به بررسی ای موضوع می پردازد که : چگونه سوءاستفاده از سالمندان تبدیل به یک مشکل اجتماعی و مشکلات مفهومی خاصی که سوء استفاده از سالمندمی شود, که یک بخشی از اشکال خشونت خانوادگی است.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

اختلال استرس پس از سانحه در افراد مسن

 به علت اینکه گروه های بسیار زیادی در حال نزدیک شدن به سنین سالمندی هستند,نگرانی هایی برای چگونگی سیستم مراقبت های بهداشتی در مقابل خواسته های رو به افزایش به وجود آمده است. یکی از این نقاط نگرانی تاثیر تروما و اختلال استرس پس از سانحه در سالمندان است.اگر چه  چندین بررسی به فقدان دانش و پژوهش در این زمینه توجه داشته, اما هنوز شکاف در این موضوع وجود دارد.با این حال,برخی مطالعات اخیر رفتاری ,هورمونی و تصویر برداری سیستم عصبی ممکن است بینش های جدیدی را در این زمینه ارائه می کند.هدف اصلی این مقاله رائه خلاصه ای از جنبه های اتیولوژیک, اپیدمیولوژیک و بالینی PTSD ,تروما و سالمندی وادغام این دانش با آنچه که در مورد PTSD در سالمندان شناخته شده و تغییرات رفتاری ,هورمونی و مغزی در رابطه با پیر شدن سالم می باشد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

خودکشی در سالمندان: چشم انداز انگلستان

 
این مقاله به بررسی سیاست های دولت بریتانیا با توجه به کاهش خودکشی در افراد مسن می پردازد. روند اپیدمیولوژیک در خودکشی افراد مسن نشان می دهد مردان بین سنین 75 و بالاتر ,بالاترین نرخ  را دارا هستند، با روش بسیار زیاد حلق آویزکردن و اوردوز است. در مقابل،این نرخ در میان افراد مسن که از شبه قاره هند در 10 تا 30 سال گذشته مهاجرت کرده اند, به میزان قابل توجهی پایین تر است. ویژگی های خودکشی در افراد مسن و خودآزاری عمدی در انگلستان نشان می دهد که افسردگی، انزوای اجتماعی و از دست دادن، و بیماری جسمی همه عوامل خطرناکی است...
 
(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

سالمند در حقوق خانواده

آیا ما در حقوق خانواده نسبت به سالمندان و معلولان بی توجه هستیم؟

موضوع کتاب نوا بنت تالی موریس هست که در واشنگتن در سال 1991 به چاپ رسیده است شما در ادامه مطلب می توانید به این کتاب دسترسی پیدا کنید.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

حق حفاظت از بهداشت سالمندان

مقاله حق حفاظت از بهداشت سالمندان در سال 2012 به چاپ رسیده اشت .نویسنده آن  هنریت سینرینگ آسهن می باشد که در کمبریج این مقاله را به چاپ رسانده است شما در ادامه مطلب می توانید به این مقاله دسترسی پیدا کنید.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

نقش ادامه تحصيل در بهداشت رواني سالمندان

براي چندمين سال متوالي است که فرهنگسراي سالمند به منظور تشويق افراد بالاي 60 سال که در کنکور دانشگاه ها قبول مي شوند طي مراسمي از آنان تقدير به عمل مي آورد. برگزاري چنين مراسمي علاوه بر نقش سازنده و مهمي که در ارتقا روحيه خود باوري اين قشر  دارد مي تواند حاوي اين پيام و الگو  براي جوانان باشد که براي يادگرفتن و افزايش دانش خود تلاش بيشتري نمايند ضمن آنکه نگرش مثبت آحاد جامعه را نسبت به بازنشستگان افزايش مي دهد. مطلب زير به  نقشي که ادامه تحصيل مي تواند در ارتقا بهداشت رواني اين قشر داشته باشد مي پردازد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

بررسی ارتباط بين اختلالات شناختی و افسردگی در سالمندان

افسردگی و اختلال شناختی از مشکلات شایع سالمندان است که هر دو مشکل موجب افت کارایی,افت کیفیت زندگی و افزایش مرگ و میر می شود.هدف از مطالعه حاضر تعیین ارتباط بین افسردگی و سلامت شناختی در سالمندان جامعه است.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

سياستهای اجتماعی برای سالمندان در ژاپن و سوئد و الگوی مناسب برای سالمندان ايران

سالمندی جمعیت ,هم اکنون در کشورهای توسعه یافته پدیده جدیدی نیست,اما در کشورهای درحال توسعه و از جمله ایران ,از هم اکنون باید برای رفاه سالمندان آینده خود,چاره ای بیاندیشد.در این مقاله سعی می شود تا با بیان نمونه هایی از تجربیات دو کشور ژاپن و سوئد در زمینه رفاه سالمندان ,الگوی مناسبی برای سالمندان در ایران ارائه شود.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 27 آذر 1391

سوء مصرف مواد در سالمندان

سوء مصرف مواد به خصوص مواد افیونی و داروهای تجویز شده توسط پزشکان ,به سرعت در حال گسترش در میان سالمندان است.این در حالی است که چنین مشکل بزرگی در زمره اختلالات مورد توجه نمی باشد به طوری که نه در مباحث سوءمصرف به آن اشاره ای می شود نه به طور شایسته در مباحث سالمندشناسی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

این مقاله ضمن تاکید بر لزوم شناسایی و درمان سوءمصرف مواد در سالمندان ,تعدادی از روشهای موفق درمانی در کشورهای دیگر را معرفی و مرور می کند...

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
چهارشنبه 22 آذر 1391

حقوق بشر برای افراد مسن در جهان پیری

تعداد سالمندان در طی 40 سال آینده انتظار می رود 2 برابر شود.حفاظت از حقوق بشر افراد سالمند یک نگرانی رو به رشد در سطح بین المللی است.افراد سالمند معمولا به شدت از رکود ضربه می خورند و اغلب هنگامی که بیکار بشوند برایشان پیدا کردن کار بسیاردشوار است."وضعیت مهمی است به خصوص برای زنان مسن در شرق اروپا."گفته شده توسط توماس هامربرگ است کسی که عضوهئیت شورای حقوق بشر اتحادیه اروپا بوده (2006-2012) و از 47 کشور اروپا برای بررسی وضعیت سالمندان دیدن کرد...

ادامه مطلب

 

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
چهارشنبه 22 آذر 1391

افراد سالمند

بسیاری از مناطق در سالهای اخیر شاهد یک بهبود بنیادی در امید به زندگی هستند و نتیجه آن افزایش تعداد افراد باقی مانده به مرحله پیشرفته ای از زندگی است.یک نفر از هر ده نفر در حال حاضر در سن 60 سال و بالاتر است.تا سال 2050 تخمین زده می شود از هر 5 نفر 1 نفر در سن 60 سال و بالاتر خواهد بود و تا سال 2150 یک نفر از 3 نفر.اکثریت زنان مسن زنان هستند و تفاوت قابل ملاحظه ای در مناطق مختلف وجود دارد.به عنوان مثال: یکی از 5 اروپایی در سن 60 سال و بالاتر هستند اما در آفریقا تنها یکی از 20 نفر در این سن هستند.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
چهارشنبه 22 آذر 1391

مقدمه مختصر به حقوق بشر از سالمندان

حقوق بشر بدون در نظر گرفتن سن و متعلق به تمام افراد است.با وجود جمعیت های سالخورده وآسیب پذیری های خاص سالمندان وبا وجود منابع ساخته شده برای افراد سالمند در کنوانسیون مانند CEDAW و کاربردش و اعلامیه جهانی حقوق بشرو میثاق بین المللی مدنی وسیاسی و میثاق بین المللی اقتصادی اجتماعی فرهنگی هیچ کنوانسیون قانونی بین المللی الزام آوری که به حقوق سالمندان بپردازد وجود ندارد..برخی از حقوق بشر که ارتباط خاصی با افراد سالمند دارد عبارتند از:

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

مفهوم سالمندی و موقعیت آن در اسلام

 

هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ يُخْرِجُكُمْ طِفْلًا ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّكُمْ ثُمَّ لِتَكُونُوا شُيُوخًا ۚ وَمِنْكُمْ مَنْ يُتَوَفَّىٰ مِنْ قَبْلُ ۖ وَلِتَبْلُغُوا أَجَلًا مُسَمًّى وَلَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ( 67 ) 

اوست که شماها را از خاک و [طی مراحل مختلف] از نطفه و جنین ابتدایی آفرید. آنگاه شما را [به صورت ] کودکی [به دنیا] می آورد.آنگاه[امکان می دهد]تا به حد رشد برسید و سالخورده شوید. بعضی از شما دچار مرگ[زودرس]خواهند شد[و به گروهی دیگر از شما امکان داد] تا به اجل مقرر برسید بسا که درک کنید. 

ادامه مطلب

 

 

 

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

افزايش130 درصد جمعيت سالمند كشور

فرماندار نايين گفت: تا سال 1404 نسبت به سال 1375 جمعيت سالمند ايران بيش از 130 درصد افزايش مي‌يابد.سيد مجتبي ايزدي در جلسه شوراي اداري شهرستان نايين اظهار داشت: مهم‌ترين مسئله مورد توجه در ماه‌هاي آينده، طرح تحول اقتصادي دولت و قانون هدفمند كردن يارانه‌ها است.
وي ادامه داد: در اين راستا در شهرستان نايين نيز جلسات و كميته‌هايي را داشته‌ايم و بخش عظيمي از كار انجام شده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

خبرگزاری مهر - 37 درصد سالمندان دچار اختلالات سلامت روان هستند

ساری - خبرگزاری مهر: رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان گفت: بر اساس مطالعه سال 88 سازمان بهزیستی، 37 درصد سالمندان کشور، دچار اختلالات سلامت روان هستند.به گزارش خبرنگار مهر، حسین نحوی نژاد بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای ساماندهی سالمندان مازندران در استانداری افزود: برنامه های سازمان بهزیستی در جهت تامین رفاه حال زندگی سالمندان و سلامت آنان هدفگذاری شده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

پاسخ مثبت بهزیستی به درخواست عزت‌الله انتظامی/ خانه سالمندان برای هنرمندان تاسیس می‌شود

در پی درخواست عزت الله انتظامی برای تاسیس خانه سالمندان برای هنرمندان، رئیس سازمان بهزیستی از تحقق این خواسته و تاسیس «بنیاد فرزانگان » خبر داد.
به گزارش ایسنا، همایون هاشمی به انتظامی پیشنهاد داد تا هیات امنایی به ریاست خود برای اداره این بنیاد تشکیل دهد.
وی همچنین از تامین اعتبارات این امر از سوی سازمان بهزیستی و سایر دستگاهها متولی خبر داد.

 

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

سردی خانه باعث حملات قلبی و سکته مغزی در سالمندان می‌شود

فارس: محققان انگلیسی در گزارش پزشکی جدید خود هشدار دادند که سردی خانه‌ها در زمستان خطر ابتلای سالمندان به حملات قلبی و سکته‌های مغزی را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این گزارش حاکی است:

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

قوانین و حقوق سالمندان :: دستورالعمل مراکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی سالمندان

نظر به اینکه براساس قانون تشکیل سازمان بهزیستی و بند ۹ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 27/11/80 مجلس شورای اسلامی صدور پروانه فعالیت برای ایجاد مراکز توانبخشی و نگهداری سالمندان برعهده سازمان بهزیستی کشور می باشد، این آئین نامه در اجراء قانون مذکور و ماده ۳ از آئین نامه نحوه صدور پروانه های بهزیستی مصوب 4/4/81 شورای معاونین سازمان توسط معاونت توانبخشی سازمان تهیه و به تصویب شورای معاونین سازمان بهزیستی کشور رسیده است.

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

قوانین و حقوق سالمندان :: استانداردهای خانه های سالمندی از نظر طب سالمندان

تعدادی از سالمندان به خاطر بیماری های خاص مثل بیماری های شدید روانی یا مشکلات حرکتی قادر به انجام کارهای روزمره خود نبوده و از طرفی فرزندان و خانواده های آنها نیز به علت کار روزانه خود و یا نبود جا برای نگهداری از این سالمندان مجبور می شوند آنها را به خانه های سالمندان بسپارند.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

اصول ملل متحد برای سالمندان

مجمع عمومی ملل متحد( طی قطعنامه46/91 )اصول ملل متحد برای سالمندان رادر 16 دسامبر 1991 تصویب کرد.حکومت ها تشویق شدند تا این اصول را در هر زمان ممکن در برنامه های ملی خود بگنجانند. برخی نکته های برجسته این
اصول عبارتند از :

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

منشور حقوق سالمندان

 

ماده 1: حق زندگي..

- آزادي محل زندگي.

- خانواده و ديگر مداخله‌كنندگان درمانگر بايد حق سالمند را در انتخاب محل زندگي رعايت نمايند.

- سالمند را بايد از خطرات احتمالي هر موقعيت آگاه كرد.

ادامه مطلب

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آذر 1391

حقوق بشر و سالمند

پیشرفته ترین کشورهای جهان سن تقویمی از 65 سال را به عنوان  تعریف از فرد سالمند و یا مسن ترپذیرفته اند اما مانند بسیاری از مفاهیم غربی با وضعیت موجود در آفریقا مطابقت ندارد. در حالی که این تعریف تا حدودی مستبدانه چند بار با شروع سنی که هر فردی می تواند مزایای بازنشستگی دریافت کند مرتبط بوده است. در حال حاضر هیچ معیار استاندارد عددی در سازمان ملل وجود ندارد.اما سازمان ملل متحد برای اشاره به افراد مسن به طور قطع سن 60سال به بالا را مورد توافق قرار داده است.  

 

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI