دوشنبه 31 تير 1392

سالمندان ایرانی چقدر از زندگی راضی‌اند؟

با افزایش جمعیت سالمند جهان، اهمیت رضایت آنها از زندگی روز به روز بیشتر می‌شود. جمعیت سالمندان در ایران هم به درصد قابل توجهی رسیده اما تحقیقات مختلف در ایران نشان می‌دهد رضایت سالمندان از زندگی در سطح متوسطی قرار دارد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 31 تير 1392

چینی هایی که به والدین خود سر نزنند زندانی می شوند

شهروندان چینی با یک قانون جدید رسما موظف شده‌اند که به والدین خود سر بزنند. تخطی از این قانون می‌تواند به جریمه و حبس منجر شود.

قانون "حقوق سالخوردگان" از روز دوشنبه اول ژوئیه در چین اعمال می‌شود و ‌قرار است با مشکل رو به فزونی تنهایی و انزوای سالخوردگان در چین برخورد کند.

قانون جدید می‌گوید شهروندان بزرگسال باید به "نیازهای معنوی" والدین خود توجه کنند و "هرگز به آنان بی‌توجهی نکنند".

ده‌ها هزار کاربر اینترنتی چینی، این قانون جدید را در فضای وب مسخره کرده‌اند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 10 تير 1392

تاريخچه برنامه سلامت سالمندان

موضوع سلامتي و ارتباط آن با افزايش سال­هاي زندگي در عصر حاضر چالش­هاي فراواني را به وجود آورده است. افزايش طول عمر انسان­ها و اضافه شدن جمعيت سالمندان يكي از دستاوردهاي قرن 21 بوده، سالخوردگي جمعيت پديده­اي است كه برخي از جوامع بشري با آن روبرو هستند و برخي ديگر در آينده­اي نزديك با آن روبرو خواهند شد. اين پديده ناشي از بهبود شرايط بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي، كاهش مرگ و مير، افزايش اميد به زندگي و اعمال سياست كنترل مواليد مي­باشد؛ لذا بايد آن را به حق، يك موفقيت به حساب آورد.

نظر به اهميت سالخوردگي جمعيت، در سال 1982 اولين اجلاس سران كشورهاي عضو ملل متحد با موضوع سالمندي در وين برگزار و توصيه­ايي در اين خصوص به كشورها ارائه شد.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 10 تير 1392

بررسی سلامت اجتماعی سالمندان

امروزه در تمام جوامع سالمندی به عنوان یک مسئله مهم در آستانه ورود به قرن 21 مطرح است.شمار جمعیت سالمندان در 50 سال گذشته  سه برابر شده است و در 50 سال آینده  نیز 3 برابر خواهد شد.در ایران نیز با ظاهر شدن آثار کنترل جمعیت از سال 1370 به بعد بتدریج از نسبت افراد کمتر از 15 سال کاسته و بر نسبت افراد میانسال(15-64) افزوده شده است.استمرار این وضع  در آینده می تواند ترکیب  سنی  جمعیت را به سمت سالخوردگی سوق دهد.یکی از متغیرهای مرتبط با زندگی سالمندی، حمایت اجتماعی است، بررسی حمایت اجتماعی و تاثیر تعاملی آ ن با سازه های دیگر روانشناسی نظیر امیدواری، برای ارتقإ جنبه های روانشناختی و برخوردار شدن از یک زندگی شاد و سعادتمند در سالهای اخیر بشدت مورد توجه پژوهشگران و صاحبنظران قرار گرفته است.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
چهارشنبه 5 تير 1392

تکریم سالمندان در سلامت روحی و روانی آنها موثر است

یک متخصص پزشکی اجتماعی و استادیار گروه پزشکی اجتماعی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با تاکید بر تکریم سالمندان گفت: آموزههاي دینی ما عزت نفس و حفظ کرامت سالمندان را مورد تائید قرار داده است و از نظر علمی ثابت شده است که تکریم سالمندان در شیوه زندگی و سلامت روحی و روانی آنها بسیار موثر است

دکتر محمود وکیلی متخصص پزشکی اجتماعی اظهارنمود: سلامت و کرامت انسانی و اجتماعی سالمندان مهم است چرا که هم آموزههاي دینی ما عزت نفس و حفظ کرامت سالمندان را مورد تائید قرار داده است و هم از نظر علمی ثابت شده است که تکریم سالمندان در شیوه زندگی و سلامت روحی و روانی آنها بسیار موثر است.

.....ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: ELDERLI
چهارشنبه 5 تير 1392

سازگاری با سالمندی

سالمندی سرنوشتی است که تمام افراد بشر از هر جنس، نژاد و فرهنگی به آن گرفتار می شوند دورانی که اگر از کیفیت مناسب برخوردار باشد بسیار مطلوب و لذت بخش است.
ژیلا میر لاشاری در مقاله خود تحت عنوان سازگاری با سالمندی که در کتاب بررسی مسائل سالمندی در ایران و جهان چاپ شده است چنین می نویسد:
" در جامعه امروز سالمندان جزء گروه های بزرگ اجتماع به حساب می آیند . با پیشرفت علم افراد مدت طولانی تری زندگی کرده و لاجرم بایستی با تغییرات پیچیده جسمی روحی - روانی و اجتماعی که همراه با فرایند پیری حادث می شود سازگار شوند

.....ادامه مطلب

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
چهارشنبه 5 تير 1392

از این عارضه سالمندی پیشگیری کنید

شکستگی لگن:BMI پایین یک عامل خطر جدی برای شکستن استخوان لگن در میان مردان میانسال در مقایسه با زنان است.

محققان دانشگاه ملی سنگاپور و وزارت بهداشت این کشور در سمینار پوکی استخوان آسیا اعلام نمودند که مصرف کاروتنوئیدها موجب کاهش خطر شکستگی استخوان لگن در مردان میانسال کم وزن می شود. مردان کم وزن (با شاخص توده بدن یا BMI کمتر از 20) بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان لگن قرار دارند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI