دوشنبه 25 شهریور 1392

تغییرات روانی در سالمندان

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، تغییرات از بدو تولد تا مرگ به دنبال انسان است که شامل رشد و در نهایت به نقصان و زوال می پیوندد.

به غیر از دوره بلوغ تغییرات زیادی هم در دوره سالمندی برای انسان پیش می آید که تغییرات روانی مهمترین تغییرات دوره سالمندی است.

مریم ملک صالحی روانشناس و کارشناس ارشد مشاوره در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، اظهار داشت: تغییرات روانی یکی از مهمترین تغییرات در دوره سالمندی است تغییرات در فیزیولوژیکی مغز ایجاد شده و به همراه آن تغییر رفتار در خود ایجاد می شود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

هر آنچه با پدرت می کنی، فرزندت با تو می کند!

صندوقچه خبرنو؛ پسرک با اصرار سوار ماشین پدرش شد .هر کاری کردند از ماشین پیاده بشه نشد که نشد. پدر و مادرش فکر میکردند اگه بفهمه بابا بزرگ رو میخوان ببرن خونه سالمندان و اون دیگه نمی تونه پدر بزرگش رو ببینه قیامت به پا میکنه.اما اینطور نشد.

خیلی اروم نشست صندلی جلوی ماشین، مثل آدم بزرگها.بابا بزرگ هم مات و مبهوت نشسته بود صندلی عقب و غرق در خیالات خودش بود ، وهر چند حالش خوب نبود از بی احساسی پسر کوچولو تعجب زده بود ولی به روی خودش نمی آورد. به اولین خیابان که رسیدند پسرک رو به باباش کرد و پرسید :بابا اسم این خیابون چیه؟باباش جوابش رو داد.اما او ول کن نبود.اسم تمام خیابونها رو دقیق دقیق میپرسد.بلاخره حوصله باباش سر اومد با ناراحتی پرسید: بچه جون اسم این خیابونها رو میخوای چیکار کنی؟به چه دردت میخوره؟

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

مددجویان کمیته امداد استان زنجان سالمند هستند

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد استان زنجان گفت: 41 درصد مددجویان کمیته امداد استان زنجان سالمند هستند.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران ، کمال حسنی امروز در زنجان اظهار کرد: طبق سرشماری‌های انجام شده در سال 90، قریب به هشت درصد جمعیت کشور ار سالمندان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه 36 درصد از سالمندان در شهرها و 63 درصد در روستاها ساکن هستند، اضافه کرد: با بررسی به عمل آمده هفت درصد از سالمندان به صورت انفرادی زندگی می‌کنند.

 

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

بوسنی یکی از سالمندترین کشورها می شود

جمعیت بوسنی و هرزگوین به سرعت به سمت پیری می رود و تا سال ۲۰۳۰ میلادی در زمره ۱۰ کشور جهان با درصد بالای سالمندان قرار خواهد گرفت.

 به گزارش پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از منابع خبری بالکان، مؤسسه تحقیقاتی Euromonitor International در آخرین گزارش خود تحت عنوان جمعیت شناسی بوسنی و هرزگوین در آینده، نوشته است که جمعیت این کشور در ۱۷ سال آینده تا ۵ درصد کاهش می یابد و به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می رسد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

نظارت بر زمین خوردن افراد کهنسال با بی سیم خانگی

به گزارش عرش نیوز،این فناوری نظارتی می تواند به سرویس متصل باشد که در صورت افتادن افراد که یکی از دلایل اصلی مرگ افراد بالای 65 سال و بیشتر بوده، این اتفاق را به اورژانس اطلاع دهد.

یک پژوهش در سال 2008 نشان داد که 80 درصد افراد مسن که از دکمه های تماس پوششی برخوردارند، از آنها در زمان افتادنهای جدی استفاده نمی کنند، بیشتر به این دلیل که در آن زمان دسترسی به دستگاه نداشتند.

محققان با استفاده از یک مجموعه دو سطحی حسگرهای فرکانس رادیویی، یک سیستم شناسایی افتادن ساخته اند که در اطراف محوطه اتاق در دو ارتفاع نصب شده و با فرد ایستاده یا دراز کشیده مطابقت دارند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

همایش تکریم از سالمندان در شهرضا برگزار می شود

به گزارش ایرنا، فرماندار شهرضا ظهر یکشنبه در جلسه هماهنگی مراسم روز جهانی سالمند گفت: توجه به سالمندان باید نهادینه شود.

سید محمد باقر محمدی با بیان سخنی از پیامبر بزرگوار اسلام در خصوص احترام به سالمندان به تشریح جایگاه، ارزش و قداست این قشر پرداخت و افزود: در دین اسلام از هر منظری به سالمندان توجه شده است.

محمدی با اشاره به وجود ۱۴ هزار سالمند در شهرضا گفت: لازم است تکریم سالمندان در بین جوانان فرهنگ سازی شود.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

مرگ مسن ترین مرد جهان در 112 سالگی

مسن ترین مرد جهان در سن 112 سالگی در یک مرکز نگهداری سالمندان در "گرند آیلند" نیویورک درگذشت.

به گزارش ایسنا، "سالوستیانو سانچز بلازکوئز" که پس از مرگ "ژیرمون کیمورا" در سن 116 سالگی، صاحب رکورد مسن ترین مرد جهان بود، در سن 112 سالگی درگذشت. وی یک موسیقی دان تجربی و معدنچی بود.

وی در سال 1901 میلادی در روستایی واقع در اسپانیا به دنیا آمد و به دلیل مهارتش در نواختن یک ساز محلی مشهور بود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 25 شهریور 1392

سالمندان گرمی مغان تجلیل شدند

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی در این همایش حبیب ابن مظاهر از شهدای کربلا را بهترین الگو برای سالمندان معرفی کرد.

حجت الاسلام میرقسمت موسوی اصل با نقل حدیثی از امام رضا (ع) در عشق به امامت و ولایت گفت: اطاعت از ولایت فقیه ضامن هدایت و نجات انسان در دنیا و آخرت است.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI