دوشنبه 29 مهر 1392

تشکیل کمیته سالمندان در مجلس شورای اسلامی/مراحل اولیه کار انجام شده است

علی کائیدی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا ، درخصوص تشکیل کمیته سالمندان درمجلس اظهارداشت: این کمیته هفته پیش و با عضویت تعدادی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تشکیل شده است و در مراحل اولیه کارخود به سر می برد.

نماینده مردم پلدختر با بیان اینکه باید علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد، افزود: متاسفانه ما در ایران عادت داریم پس از ایجاد بحران به دنبال درمان باشیم چنانکه درسیستم بهداشت و درمان مان نیزبه دنبال پیشگیری نیستیم بلکه تنها پس از وقوع بیماری به درمان می پردازیم .

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

طرح اولیه راه اندازی رشته های سالمندان و کودکان در دانشگاه الزهرا

دکتر انسیه خزعلی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص راه اندازی رشته هایی در زمینه سالمندان و کودکان در دانشگاه الزهرا (س) گفت: طرح اولیه راه اندازی رشته هایی در زمینه سالمندان و کودکان در دانشگاه مطرح شده است.

وی ادامه داد: با توجه به این مساله که این دو رشته از رشته های مطرح در جهان هستند و دانشگاه الزهرا (س) نیز از پتانسیل بالایی برخوردار است درخواست کرده ایم تا برای این دو رشته سرفصل نوشته شده و کمیته هایی برای تعیین سرفصل ایجاد شود.

رئیس دانشگاه الزهرا(س) در خصوص اینکه در کدام مقطع این رشته ها راه اندازی خواهد شد، افزود: هنوز مقطع آن مشخص نشده و در حد طرح اولیه است.

وی با اشاره به بازدید هیات دانشکده علوم تربیتی دانشگاه کوفه از دانشگاه الزهرا(س) گفت: با این نمایندگان نیز صحبت کردیم که در این دو رشته می توانیم کار مشترک داشته باشیم ولی هنوز به تفاهم عملیاتی نرسیده ایم .

(منبع : خبرگزاری مهر)


(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

مصرف سه وعده غذای اصلی سلامتی سالمندان را به دنبال دارد

به گزارش خبرگزاری پانا به نقل از کارشناس برنامه سالمندان مرکز بهداشت شهرستان ایلام ؛ کلثوم مومنی اظهار کرد: باید برنامه غذایی و میان وعده ها را بر اساس اشتها و میل و رغبت سالمند تنظیم کرد.
وی افزود: بنابراین مصرف وعده های غذای اصلی و میان وعده غذای سبک برای حفظ سلامت سالمندان و پیشگیری از سوء تغذیه آنان ضروری است.
وی ادامه داد: وعده های اصلی غذایی باید به موقع مصرف شود ،و از مصرف دیر هنگام صبحانه و شام که سبب گرسنگی طولانی مدت می شود پرهیز کرد.
وی اضافه کرد: حداقل دو میان وعده که می تواند شامل بیسکویت، نان و پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان و خرما، نان شیرمال همراه با یک لیوان شیر و انواع میوه تازه باشد توصیه می شود.
مومنی گفت: تنوع در مصرف روزانه مواد غذایی با استفاده روزانه از تمام گروه های غذایی اصلی رعایت شود.
وی ادامه داد: از مصرف غذاهای تکراری و یکنواخت نیز که موجب بی میلی سالمند می شود، خودادری شود.
وی افزود: برای افزایش اشتها در سالمندان لاغر، غذا در بشقاب بزرگتر کشیده شود ،و از سبزی های رنگی در غذا، به شکل پخته استفاده شود.
مومنی اظهار کرد: مصرف غذاهایی را ک ...

(منبع : خبرگزاری کانون دانش آموزی)

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

انتشار فراخوان مسابقه نقاشی «مامان بزرگ، بابا بزرگ دوستتون دارم»

شبکه بهداشت و درمان ماهشهر با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان مسابقه نقاشی «مامان بزرگ، بابا بزرگ دوستتون دارم»را اجرا می کند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خورزستان ـ این مسابقه به مناسبت هفته سلامت روان و سالمندان برگزار می شود و کودکان و نوجوانان چهار تا 16 سال می توانند با تکنیک آزاد در این مسابقه شرکت کنند.
سالمندی و ورزش، ورزش هایی که من با بابا بزرگ و مامان بزرگ انجام می دهم، وقتی من با بابا بزرگ و مامان بزرگ با هم غذا می خوریم، بازی هایی که من و پدر بزرگ و مادر بزرگ انجام می دهیم موضوع هایی اعلام شده اند که کودکان و نوجوانان می توانند بر اساس آن ها نقاشی کنند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

56 درصد مرگهای عابران پیاده سالمند و خردسال هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، هر چند مرگهای ناشی از حوادث رانندگی طی سالهای گذشته روند کاهشی داشته و در سال 1391 به زیر 20 هزار نفر (19 هزار و 89 نفر) رسید، اما همچنان عابران پیاده و به خصوص سالمندان و خردسالان بخش زیادی از این مرگ ها را به خود اختصاص داده اند. به طوریکه از 4 هزار و 371 نفر عابر پیاده ای که در سال 1391 جان خود را از دست دادند، دو هزار و 365 نفر آنها سالمند و خردسال یعنی 12.4 درصد کل تلفات رانندگی سال 1391 بوده اند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

۲ کشته در تیراندازی در مرکز اسکان سالمندان در دیترویت آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سی بی اس؛ پلیس دیترویت اعلام کرد که در جریان تیراندازی در یک مرکز اسکان سالمندان دو زن کشته شده و یک پیرمرد نیز دستگیر شده است.

این تیراندازی عصر روز گذشته (یکشنبه) و پس از آن صورت گرفت که این پیرمرد رابطه اش با زن دیگری که در همان مجتمع اسکان داشت پایان یافت. به گفته پلیس این مرد به آپارتمان خود در مرکز زندگی کهنسالان پابلو دیویس رفته، سلاح خود را برداشته و به سوی دو زن دیگر که گمان می کرد در این جدایی نقش داشتند تیراندازی کرد. 

به گفته کلی مینر، سخنگوی پلیس، این مرد ابتدا یک زن 54 ساله را در بیرون از مجتمع آپارتمانی هدف قرار داده و سپس با ورود به داخل این مجتمع یک زن 65 ساله را نیز هدف قرار داد. 

این پیرمرد زمانی که از این مجتمع 80 واحدی خارج می شد توسط نیروهای پلیس دستگیر شد.


(منبع : خبرگزاری تسنیم)

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

گزارش یک سفیر کودکان و سالمندان

به گزارش بولتن نیوز : درست از سال گذشته وقتی سفیر کودکان و سالمندان شدم سعی کردم کارهای کوچکی که از دستم بر می آید انجام بدهم اما الان فکر می کنم چقدر راه نرفته مانده.به برخی شیرخوارگاه های دور سرزدم،به دیدار مقامات بهداشت جهانی رفتم و گاهی در بحبوحه خبرنگاری در مناطق جنگی مثلا با وزیر بهداشت سوریه ساعت ها صحبت کردم.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

هشدار درباره سونامی پیری/ تند شدن شیب سنی جامعه به سمت پیری

علی کائیدی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از فقدان یک سیستم پیشگیرانه در کشور و به خصوص در وزارت بهداشت که سالها بر محور درمان متمرکز بوده، گفت: همیشه بعد از هر اتفاقی به فکر راه حل می افتیم، اما از هم اکنون می توان سونامی پیری را در کشور پیش بینی کرد که کمیسیون بهداشت با یک نگاه پیشگیرانه اقدام به تشکیل کمیته سالمندان برای مقابله با عوارض این معضل کرده است.

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی، افزود: در همین راستا کمیسیون بهداشت ودرمان اقدام به تشکیل کمیته سالمندان کرد تا قبل از حاد شدن شرایط به فکر چاره ای باشد و در این راستا از نهادهای متولی مانند سازمان بهزیستی و کمیته امداد کمک گرفته خواهد شد و تصمیمات با همکاری این نهادها اتخاذ می شود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

اختراع پای اتومکانیکی برای معلولان و سالمندان توسط دو دانشجوی آذربایجانی

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز ، محسن برزگری و میلاد راه پوری مفرد از دانشجویان رشته برق صنعتی و کامپیوتر این دانشگاه پس از ۳۴ ماه تلاش موفق شدند پای مصنوعی اتومکانیکی اختراع و به ثبت برسانند.

با قابلیت های این پای مصنوعی، معلولان و جانبازان می توانند همانند انسان های معمولی حرکاتی همچون چرخش، ایستادن و راه رفتن را بدون مشکل انجام دهند.

یکی از این مخترعان در گفتگو با خبرنگاران گفت: با استفاده از این روبات تمام افراد معلول و سالمند می توانند همانند افراد عادی راه بروند و مشکلات ناشی از راه رفتن این افراد به صورت کامل از بین می رود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

سالمندان برای زندگی بهتر چه کنند؟

به گزارش عرش نیوز: دکتر مرتضی فاضل نیشابور افزود : آنچه که بعنوان شیوه زندگی سالم برای سالمندان توصیه می شود،

ورزش منظم : در ساعت مشخص متناسب با وضعیت جسمانی سالمند

تغذیه مناسب : با توجه به هرم مواد غذائی و کاهش استرس است.

وی بیان داشت: تنفس عمیق یک روش کاهش استرس است که با افزایش اکسیژن رسانی به مغز باعث بیدار کردن مغز ، شل کردن عضلات و آرام کردن فعالیت های ذهنی می گردد.

مدیر گروه سلامت روان، اجتماع و اعتیاد مرکز بهداشت نیشابور اضافه کرد:استفاده از تکنیک های خود آرام سازی (Relaxation )، ورزش کردن از عوامل کاهش استرس است، شل کردن عضلات یا سفت کردن عضلات به مدت ۱۰ ثانیه و سپس شل کردن آنها میتوان تنش ها را کاهش داد.

دکتر فاضل خاطرنشان کرد: گوش دادن به موسیقی ، انجام ورزش یوگا، خواب کافی ، بیمه و وجود سازمان های حمایت گرمانع از اثرگذاری پول بر سلامت فرد می گردد.

(منبع : پایگاه خبری تحلیلی عرش نیوز)

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

همایش یک روزه بهداشت روان و سالمندان در شمیرانات برگزار شد

به گزارش ایرنا، در این همایش که در سرای محله تجریش و با حضور کارشناسان و پزشکان شبکه بهداشت شهرستان شمیرانات برگزارشد ، دکتر مسعود حسینی روانپزشک و دکتر سید عظیم صید در خصوص بهداشت روانی و ورزش در سالمندان مقالات خود را ارائه کردند.

به گزارش ایرنا، در این همایش دکتر مسعود حسینی روانپزشک در مورد اختلالات شناختی و مشکلات روانپزشکی در سالمندی ، گفت: اختلالات شناختی در سالمندان شامل دلریوم، دمانس و اختلالات دمانس که زمینه ساز بیماریهایی مختلف از جمله آلزیمر است ، می شود.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

اصول سالمندی موفق

پژوهشگران معتقدند: «افراد در سالمندی با داشتن یک دوست خوب بهتر از فردی که یک دوجین نوه دارد ولی هیچ دوست هم سن و سال ندارد می تواند با کاستی ها و چالش های پیری کنار بیاید. همچنین افراد سالمند از برآورده شدن نیاز عملی شان توسط فامیل احساس بهتری می کنند، در حالیکه ارتباط با دوستان نیازهای عاطفی آنان را در سالمندی ارضا می کند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 29 مهر 1392

فریاد سالمندان بر سر "بیماری خاموش"!

سلامت نیوز : دبیر انجمن علمی طب فیزیکی و توانبخشی ایران با اشاره به فرا رسیدن بیستم اکتبر؛ روز جهانی پوکی استخوان گفت: اصلاح محیط داخلی منازل و معابر و پیشگیری از زمین خوردن از مهمترین مواردی است که سبب بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به پوکی استخوان می شود و در بسیاری موارد اهمیت آن از درمان های دارویی بیشتر است.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 22 مهر 1392

جاي انجمن‌هاي مدافع حقوق سالمندان در کردستان است

خبرگزاری آریا- معاون توانبخشی اداره‌کل بهزیستی کردستان با اشاره به فعالیت موثر انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در جامعه، گفت: جای انجمن‌های مدافع حقوق سالمندان در کردستان خالی است.
به گزارش خبرگزاری آریا، علیرضا حشمتی  در مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمند که در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد، با اشاره به شعار زندگی سالم و طول عمر بیشتر اظهارداشت: تنها افزایش طول عمر سالمندان نباید ملاک باشد بلکه باید کیفیت زندگی این قشر مد نظر قرار داده شود.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 22 مهر 1392

تکریم سالمندان، زنده کردن حقوق آنان است

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی، متن پیام بدین شرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسول الله (ص): «مَنْ عَرَفَ فَضْلَ کبیرٍ لِسنّهِ فَوَقَّرَهُ، آمَنّهُ اللهُ تعالی مِن فَزَعِ یوم القیامه»

هرکس فضیلت و مقام یک «بزرگ» را به خاطر سن و سالش بشناسد و او را مورد احترام قرار دهد، خدای متعال او را از هراس و نگرانی روز قیامت ایمن بدارد.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 22 مهر 1392

فقدان قوانین کارآمد موجب سلب حقوق سالمندان شده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس٬ بر لزوم حمایت از قشر سالمند از سوی مسئولان دولتی٬ تأکید کرد و گفت: نبود قوانین محکم موجب شده تا به راحتی حقوق سالمند سلب شود؛ قوانینی که در تمام دنیا به صراحت از حقوق سالمندان در این حوزه‌ها دفاع می‌کند در کشور ما اجرایی نمی‌شود.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 15 مهر 1392

برگزاری تور تفریحی ویژه سالمندان در منطقه 2

امیر آبادی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: این برنامه فردا با مجری خانه سلامت توحید برگزار می شود.

وی افزود: همچنین فردا در دبیرستان فیاض بخش کارگاه روش های صحیح انتخاب همسر به وسیله مجری خانه سلامت کوی نصر اجرا خواهد شد.

قائم مقام فرهنگی شهرداری منطقه 2 در ادامه بیان داشت: جشن بزرگ ویژه سالمندان فردا در خانه سلامت برق آلستوم نیز برای شهروندان این منطقه برگزار می شود
.

منبع خبر...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 15 مهر 1392

محرومیت لمسی مشکل سالمندان امروز

مریم زیادی لطف آبادی رییس اداره سالمندان و میانسالان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران افزود: برای برقراری ارتباط با سالمند باید اصول برقراری رعایت شود اولین اصل گوش دادن فعالانه به صحبت های آنها است

وی گفت: نکته مهم در ارتباط با سالمند صبر است این افراد به دلیل ضعف عضلانی و معضلات سن سالمندی نمی توانند به سرعت با صحبت کنند و ما باید صبور باشیم.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 15 مهر 1392

آمار بالای شکستگی لگن در میان سالمندان ایرانی

خبرگزاری آریا- دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران اعلام کرد: شکستگی های لگن و گردن ران در زنان بالای 65 سال و مردان بالای 70 سال به نسبت زیادی شایع است.

 به گزارش خبرگزاری آریا ، دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه سالمندی در قرون و اعصار مختلف تعاریف متفاوتی داشته است، اما در علم پزشکی تعریف سالمندی از منظر فیزیولوژی و پاتولوژی بسیار حائز اهمیت است، گفت: از این حیث مجموعه تخریب سلول های بدنی و ناکارآمدی سلول های زنده و سلول های زنده ساز در بافت های بدن را سالمندی می گویند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 15 مهر 1392

۳۸ درصد سالمندان ایلام از حمایت کمیته امداد برخوردارند

علی حسین احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نهاد حمایتی هم اکنون به بیش از ۲۱ هزار مددجوی سالمند استان خدمت ارایه می کند.

وی ادامه داد: از این شمار سالمند نزدیک به ۱۱ هزار نفر سالمندان زن بوده و ۹ هزار سالمند دیگر را مردان تشکیل می دهند.

احمدی بیان کرد: از مجموع کل سالمندان زیر پوشش حدود ۹ هزار و ۷۰۰ نفر آنها ساکن در شهرها بوده و ۱۱ هزار سالمند دیگر در مناطق روستایی سکونت دارند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI