دوشنبه 20 آبان 1392

سالمندان و خانواده

می دانیم که پیری فرآیندی است که متوقف نمی شود و فقط با داشتن زندگی سالم و مراقبت های صحیح می توان دوران سالمندی را به دورانی لذت بخش و مطلوب و همراه با سلامت تبدیل نمود و گرچه فشارهای روانی جزئی از زندگی روزمره ما می باشند و بسیاری از اوقات این مسائل ناراحت کننده، خارج از اختیار ما می باشد و نمی توان جلوی آنها را گرفت لیکن ما می توانیم توانایی خود را در مواجهه با این مسائل افزایش دهیم و روش های سازگاری با آنها را بیاموزیم  و با بهبود شیوه های زندگی سالم و افزایش سطح کمی و کیفی خدمات بهداشتی درمانی و ترویج الگوی تغذیه صحیح از عواقب بعدی مانند اضطراب، استرس، افسردگی، اختلالات خواب و اشتها، توجه و تمرکز و... پیشگیری کرد.

تاثیر و نقش سالمندان در خانواده، انکار ناپذیر است ، حضور یک سالمند فعال، متکی به خود و شاد در خانواده روابط عاطفی و  احساسی  بین اعضای خانواده را تقویت کرده و همواره به عنوان یک پناهگاه امن روانی عاطفی برای جوان ترها مطرح است و باعث ارتقاء سطح سلامت روان ، افزایش اعتماد به نفس و احساس امید و انگیزه در بین سایر اعضای خانواده شده و روابط بین فردی و اجتماعی را گسترده تر و موثر تر می کند.

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آبان 1392

سالمندان و نقش روابط اجتماعی

دوره سالمندی با ویژگی ها و خصوصیات خاصی که دارد یکی از مهم ترین مراحل زندگی انسان به شمار می رود. هر فرد برای اینکه این مرحله حساس را مانند سایر مراحل زندگیش لذت بخش تجربه کند، باید نسبت به ویژگیهای آن آگاهی و علم لازم را  داشته باشد و به نوعی از قبل برای ورود به این مرحله برنامه ریزی نماید.

میزان پذیرش شرایط دوره سالمندی از سوی فرد سالمند اهمیت دارد. می توان با پذیرش نقش های جدید، این دوره را به دوره ای نسبتاً فعال و رضایت بخش بدل کرد.

موقعیت های اجتماعی که به سالخوردگان امکان اداره کردن تغییرات زندگی را به نحو موثر می دهند، به پیری موفقیت آمیز کمک می کند. سالمندان به مراقبت بهداشتی مناسب، مسکن امن و خدمات اجتماعی نیاز دارند. با این حال به خاطر بودجه ناکافی و مشکلات موجود، نیازهای بسیاری از آنان برآورده نمی شود. تاکید بیشتر بر یادگیری در طول عمر برای همه سنین، به افراد کمک خواهد کرد تا مهارتهای خود را در حالیکه مسن تر می شوند، حفظ کرده و حتی افزایش دهند. سالخوردگان موفق کسانی هستند که رشد، شادابی و تلاش آنها بر ضعف های جسمانی، شناختی و اجتماعی غلبه می کند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 20 آبان 1392

سالمندان ایالت مریلند آمریکا از غذای سگ و گربه تغذیه می‌کنند

به گفته دُک و دیگرسالمندان، غذا نیازی است که بسیاری از سالمندان استطاعت تأمین آن را ندارند. او می گوید که رفقایش برای اندوختن پس انداز حتی به خوردن غذای حیوانات خانگی روی آورده اند.

دُک می گوید: «از ایالات متحده عاجزانه تقاضا می کنم تا به ما کمک کند، به ما کهنسالان یاری برساند. دیدن یک سالمند در حال تغدیه با غذای سگ و گربه، بسیار غم انگیز است».

بسیاری از سالمندان درآمد بسیار محدودی دارند که این به معنای نداشتن پول کافی برای تأمین معاش است. برخی از آنها به جای پرداخت یک دلار برای خرید یک قوطی ماهی تن ،ترجیح می دهند آن را برای خرید سه قوطی غذای سگ صرف کنند.

«رنی هافمن»، مدیر اجرائی مرکز سالمندان فریدریکا می گوید وی وقتی از این موضوع آگاه شد که شخصی از او در این مورد در خواست کمک کرد. او می گوید:«نباید هیچ سالمندی غذای حیوانات را بخورد. اگر شما چنین می کنید لطفا به من مراجعه کنید تا کمکتان کنم  تا مجبور به ادامه این کار نشوید».

ادامه مطلب..

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 13 آبان 1392

باغبانی، خطر سکته سالمندان را کاهش می دهد

به گزارش ایسنا، محققان بیمارستان دانشگاهی کارولینسکا در استکهلم در یک مطالعه 12 ساله، چهار هزار و 232 سالمند بالای 60 سال را مورد بررسی قرار دادند. 

افراد سالمند در مقایسه با سایر گروه ها، زمان زیادی را در حالت نشسته و بدون تحرک سپری می کنند که این مسأله خطر بروز بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. 

محققان میزان فعالیت بدنی افراد سالمند را در زمان انجام فعالیت های بدنی عادی مانند تعمیر منزل یا خودرو، چمن زنی، رسیدن به گل و گیاهان مورد بررسی قرار دادند.

ادامه مطلب....

 

 

 

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 13 آبان 1392

سالمندان در فصل های سرد باید این میوه را بخورند

عرش نیوز ؛ 

سالمندان در فصل پاییز باید بین مواد خوراکی و مصرفی خود نوعی تعادل ایجاد کنند و بیشتر خوراکی هایی را مصرف کنند که باعث ایجاد "شادی" و نشاط در آن ها شود.

بررسی ها نشان می دهند گردو سرشار از "آنتی اکسیدان های مغذی" است که باعث ایجاد احساس شادی و نشاط در افراد می شود و انرژی فرد را در طول روز تامین خواهد کرد.

گفتنی است مصرف گردو از سوء تغذیه در "سالمندان" جلوگیری می کند و تمام افراد به ویژه سالمندان باید همراه صبحانه گردو مصرف کنند.

همچنین گردو میوه و "سبزیجات" می توانند از بدن سالمندان در برابر آب و هوای سرد محافظت کنند و پاییز و زمستان این بدون بیماری و سرماخوردگی را برای آنها به وجود آورند. 

افکار

(منبع : پایگاه خبری تحلیلی عرش نیوز)
 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 13 آبان 1392

طرح حمایت از سالمندان هلال احمر جایزه 2013 را از آن خود کرد

فرحناز رافع در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: دو طرح آموزش مدیریت و آموزش داوطلبان جمعیت هلال احمر از طریق شبکه و طرح حمایت از سالمندان با عنوان «نیابت» توسط داوران بین المللی در فدراسیون جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر به همراه 28 طرح دیگر داوری شد و در نهایت طرح «نیابت» جمعیت هلال احمرایران از بین طرحهای 23 کشور برای دریافت جایزه ویژه 2013 فدراسیون جمعیتهای هلال احمر و صلیب سرخ دنیا انتخاب شد.

وی در مورد جزئیات طرح نیابت گفت: این طرح برای نخستین بار در سال گذشته با مشارکت 3 هزار و 360 داوطلب در سراسر کشور اجرا شد. در این طرح سالمندان تنها که فرزندی ندارند یا به هر دلیل تنها هستند توسط داوطلبان جمعیت هلال احمر حمایت می شوند.

ادامه مطلب....

 


 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 13 آبان 1392

شيوع شکستگي مچ دست در زنان سالمند

فارس: دبير انجمن جراحان ارتوپدي ايران گفت: «پوکي استخوان همراه ضربه، زمين خوردن يا سقوط مي‌تواند زنان بالاي ?? سال را دچار شکستگي مچ دست کند.» غلامعلي عکاشه اظهارداشت: «شکستگي مچ دست از شايع‌ترين شکستگي‌ها در سالمندان است.» دبير انجمن جراحان ارتوپدي ايران گفت: «اين شکستگي مي‌تواند ناشي از حادثه يا زمين خوردن يا به دليل حمل بار بيش از توان تحمل فرد رخ دهد.» متخصص جراح استخوان تصريح کرد: «اگر استخوان فرد قوام کمتري داشته باشد و در حالتي باشد که کلسيم کمتري در آن وجود داشته باشد- که عوام به آن پوکي استخوان مي‌گويند - فرد بر اثر ضربه، زمين خوردن يا سقوط، دچار شکستگي مچ دست خواهد شد.» دبير انجمن جراحان ارتوپدي ايران افزود: «به همين دليل شايع‌ترين شکستگي در ناحيه مچ دست است که معمولا در سنين 60 تا 65 سالگي و در خانم‌هايي رخ مي‌دهد که يائسه شده‌اند.» عکاشه ادامه داد: «ورزش، تغذيه مناسب و برطرف‌کردن کمبودهاي هورموني مي‌تواند در کاهش اين بيماري مؤثر باشد.»

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 6 آبان 1392

سالمندان پاسدار ارزش ها، حافظ سنت های اصیل، ارزیاب فرهنگ و میراث اجتماعی هستند

به گزارش عرش نیوز: دکتر مرتضی فاضل نیشابوری افزود: اگر این دوره با فقر، بیماری و مشکلات روانی اجتماعی همراه شود، می تواند آسیب های جبران ناپذیری در سطح جامعه و سایر گروه های سنی ایجاد کند.

مدیرگروه سلامت روان، اجتماع و اعتیاد مرکز بهداشت نیشابور عنوان کرد: سالمندی یکی از مراحل رشد است که به دلیل تغییرات وسیع در حوزه کارکرد زیست شناختی، روانشناختی و جامعه شناختی منجر به تغییرات در کارکردها و نقش های فرد در جامعه می شود.

ادامه مطلب....

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 6 آبان 1392

خمین چهارمین شهر پیر استان مرکزی است

به گزارش خبرنگار ایرنا اسماعیل خانجانی روز یکشنبه در کارگروه شورای سالمندان خمین افزود: براساس آمارگیری سال ۸۵، این شهرستان با ۱۰ هزار و ۲۰۰ سالمند در میان شهرهای استان مرکزی رتبه چهارم را دارد.

وی گفت: هم اکنون ۳۵۲ سالمند زیر پوشش بهزیستی شهرستان از خدمات توانبخشی و اجتماعی این نهاد استفاده می کنند.

خانجانی بیان کرد: با اجرای طرح CBR در روستاهای شهرستان ۶۱۰ سالمند شناسایی شدند که بهره مند از خدمات نهاد های حمایتی شهرستان قرار قرار گرفتند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 6 آبان 1392

سالمندان بیمار در معرض اختلالات روانی

سلامت نیوز : کارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت گفت: سالمندان مبتلا به بیماری های مزمن جسمی و یا بیماری های صعب العلاج به دلیل وضعیت دشوار و ناکام کننده بیماری خود دچار اختلالات و مشکلات روانی متعددی می شوند که اضطراب و افسردگی از شایع ترین آنهاست.

دکتر رئوفه قیومی متخصص اعصاب و روان در گفت وگو با (ایسنا) ، گفت: نزول تدریجی عملکرد برخی از دستگاههای بدن نظیر قلبی عروقی، تنفسی، ادراری، تناسلی، غددی، و ایمنی از مشخصه های اصلی پیر شدن است چرا که پیرشدن به معنای پیر شدن سلول ها است.

 

ادامه مطلب...

 

(0)نظرات توسط: ELDERLI
دوشنبه 6 آبان 1392

اختلال در تمرکز و تحریک پذیری سالمندان را جدی بگیرید

رامش زارع کارشناس مرکز بهداشت شماره دو در گفتگو با ایمنا نقش خانواده را جهت ایجاد پذیرش سالمندی در افراد مسن خانواده بسیار حساس و اساسی دانست و افزود: خانواده با ایجاد امنیت خاطر و حمایت از این عزیزان می توانند سالمندی لذت بخشی را برای آنان ایجاد کنند.

وی با اشاره به عواملی هموچن اضطراب و افسردگی، عدم تغذیه مناسب، عدم فعالیت بدنی، مصرف دخانیات و الکل، مصرف و تداخل برخی از داروها به علت بیماری های مختلف، استرس و ناراحتی ناشی از مرگ عزیران، ترس از تنها شدن، مشکلات مالی و اجتماعی و بیماری های جسمی مختلف را عامل مهمی در اختلالات روانی دانست و اظهارداشت: خانواده ها نباید این باور غلط را داشته باشند و هر علامتی را به سالمندی آنان نسبت دهند. زیرا با مشاهده هریک از علایم بالا یا اختلال در تمرکز، تحریک پذیری و کاهش انرژی باید سالمند را جهت ویزیت نزد یک روانپزشک ببرند.

وی تصریح کرد: خانواده جهت زندگی با افراد سالمند باید آگاهی های خود را افزایش داده و با صبر و شکیبایی زیاد با آنها برخورد کنند، همچنین خانواده می تواند با رعایت نکاتی افراد سالمند را جهت سازگاری بیشتر با ایام سالمندی کمک ...


(منبع : خبرگزاری ایمنا)

(0)نظرات توسط: ELDERLI