حقوق بشر و محیط زیست

محیط زیست مناطق مرزی

توسط:ENHR یکشنبه 27 ارديبهشت 1394 (0)نظرات :

 

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، امروز علی‌محمد احمدی نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی پیش از پایان جلسه علنی در تذکر شفاهی اظهار داشت: در حالی که سازمان حفاظت محیط زیست منابع عظیمی از بودجه را در اختیار دارد، کاری برای حفاظت از محیط‌های طبیعی و جنگل‌ها استان ایلام نکرده است.

 نماینده دهلران در مجلس با بیان اینکه سازمان حفاظت از محیط زیست کاری برای حفاظت از محیط‌های طبیعی و جنگل‌ها استان ایلام نکرده است، گفت: ابتکار به محیط زیست استان‌های مرزی بی‌توجه است و هیچ برنامه‌ای ندارد.

 

همچنین بخوانید؛

13 درصد جنگل های استان ایلام در معرض تخریب قرار دارند

 

تازه‌ترين فهرست به روز شده اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN)

توسط:ENHR دوشنبه 16 مرداد 1391 (1)نظرات :

تازه‌ترين فهرست به روز شده اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN) با معرفي گونه‌هاي در معرض خطر انقراض تحت عنوان «فهرست قرمز IUCN» در آستانه كنفرانس سازمان ملل در زمينه توسعه پايدار در برزيل منتشر شد. در اين فهرست نشان داده شده است كه از بين 63 هزار و 837 گونه ارزيابي شده، 19 هزار و 817 گونه در معرض خطر انقراض هستند. اين گونه‌هاي در معرض خطر شامل 41 درصد از دوزيستان، 33 درصد از مرجان‌هاي صخره ساز و آبسنگ ساز، 25 درصد از پستانداران، 13 درصد از پرندگان و 30 از گونه‌هاي گياهي موسوم به مخروطيان هستند. به گفته كارشناسان فهرست قرمز IUCN يك شاخص حياتي از سلامت تنوع زيستي در جهان است

برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به سایت:

http://www.iucn.org

اتحاد وپیوستگی کشورها برای رسیدن به هوای پاک

توسط:ENHR شنبه 7 مرداد 1391 (1)نظرات :

دانمارک،فنلاند،فرانسه،ایتالیا،اردن و انگلیس برای رسیدن به یک تصمیم بین المللی در جهت کاهش یک سری موادی که آسیب جدی به وضعیت آب وهوایی ووضعیت کشاورزی داشت،تشکیل جلسه دادند.این جلسه در انستیتو محیط زیست استکهلم برگزار شد . این انستیتو به عنوان اولین انستیتو تحقیقاتی در رابطه با اتحاد وپیوستگی کشورها برای رسیدن به هوای پاک شناخته شده است.

برای مطالعه بیشتر لطفا مراجعه کنید به سایت :http://www.unep.org/newscentre/

نشست CITESدر مورد قاچاق عاج فیل و شاخ کرگدن

توسط:ENHR شنبه 7 مرداد 1391 (1)نظرات :

مارهای آسیایی ،گربه سانهای بزرگ،بوزینه های درشت جََُثه،گونه های دریایی،طوطی،قمرباغه و هزاران گیاه در شصت و دومین نشصت در کمیته دائمی CITESبه بحث گذاشته شد.در این نشست که با حضور 350کشور از کشورهایی که عضو کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انفراض و نابودی بودند ،برگزار شد.تدوین آیین نامه های موثر در جهت تقدم مدیریت و حمایت در تجارت حیوانات وحشی و گیاهان ،بحث اصلی این اجلاس بود.

 برای مطالعه بیشتر لطفا مراجعه کنید به سایت :http://www.unep.org/newscentre/

چین در حال حاضر به عنوان یکی از جلو داران در زمینه مدیریت اکوسیستم ها میباشد.

توسط:ENHR شنبه 7 مرداد 1391 (1)نظرات :

چین در حال حاضر به عنوان یکی از جلو داران در زمینه مدیریت اکوسیستم ها میباشد.

خانم amina mohamad  به عنوان نماینده اجرایی هیئت مدیره در برنامه محیط زیست سازمان ملل اعلام داشتند که چین در حال حاضر در بین کشورهای توسعه یافته یکی از سردمداران در زمینه مدیریت اکوسیستم ها می باشد.ایشان در مصاحبه با xinhaخاطر نشان میسازد که چین در زمینه یافتن نشانه های  تخریب های زیست محیطی بسیار خوب عمل کرده است.خانم amina mohamad  اضافه میکند که چین در همکاریهای جنوب-جنوب سازمان UNEPتشریک مساعی داشته و ایشان امیدوار است این همکاریها برای اکوسیستم جهانی مفید باشد

 برای مطالعه بیشتر لطفا مراجعه کنید به سایت :

 

http://www.unep.org/newscentre/

افتتاح رسمی طرح ملی محیط یار

توسط:ENHR یکشنبه 29 خرداد 1390 (0)نظرات :

 
 
 
سازمان محیط زیست به طور رسمی طرح محیط یار را افتتاح كرد.
طرح محیط یار با تعیین تعدادی از دانش آموزان به عنوان محیط یار وبه منظور ارایه توصیه های زیست محیطی، با هدف اطلاع رسانی، جلب مشارکت، فرهنگ سازی و ایجاد مسوولیت در قبال آلودگی هوا، آب، صوت، خاک،زباله و محیط زیست اجرا می شود. قرار است با اجرایی شدن این طرح، تعدادی از دانش آموزان مستعد و علاقه مند به حفاظت از محیط زیست و دوستدار طبیعت، پس از فراگیری آموزش های تخصصی، به عنوان محیط یار در سطح مدرسه فعالیت کنند.
مخاطبین این طرح دانش آموزان سه مقطع تحصیلی هستند ومعاونت آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست نیزمجری این طرح زیست محیطی در مدارس به شمار می آید.
مراسم افتتاح رسمی طرح ملی محيط يار صبح شنبه 28 خرداد ماه با حضور دکتر احمدی نژاد،رییس جمهور و محمد زاده رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در پارك پرديسان تهران برگزار شد.
طرح ملی " محیط یار " از 24 دیماه سال گذشته به صورت غیر رسمی کارخود را آغاز کرد. گستردگی طرح ملی محیط یار در 31 استان کشور است اما در ابتدادر شش مدرسه تهران ومدارس 15 استان دیگر به اجرا در می آید.

مديريت منطقه اي كنوانسيون استكهلم به جمهوري اسلامي ايران محول شد

توسط:ENHR شنبه 31 ارديبهشت 1390 (0)نظرات :


دكتر شاعري قائم مقام و معاون محيط زيست انساني گفت: ايران در پنجمين كنفرانس اعضاي كنوانسيون استكهلم موفق به كسب امتياز مركز منطقه اي استكهلم شد.

وي افزود: موضوع آلاينده هاي آلي پايدار از جمله مواد آلوده كننده محيط زيست و خطرناك براي انسان بوده كه به دليل ويژگيهاي چون پايداري در محيط و سرطان زايي در انسان مورد توجه مجامع بين المللي قرار دارد.

شاعري در ادامه گفت: از شناخته شده ترين آنها مي توان به بي فنيل پلي كلره (PCBs) در ترانسفورماتورها و آفت كش د.د.ت در كشاورزي اشاره كرد كه اثرات سوء آن بر انسان غيرقابل جبران بوده و با وجود ممنوعيت استفاده آن از سالها قبل در كشور هنوز آثار آن در محيط قابل رديابي است.

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست اظهار داشت: اين مركز وظيفه مديريت يكپارچه زيست محيطي آلاينده هاي مذكور را كه هم اكنون 21 ماده را در بر مي گيرد،

در سطح منطقه برعهده خواهد داشت و كشورهايي پر جمعيتي همچون پاكستان، افغانستان و بنگلادش از اعضاي آن مي باشند.

ابتکار: تهران فاقد بانک اطلاعاتي مواد شيميايي است

توسط:ENHR جمعه 27 اسفند 1389 (0)نظرات :

 
رييس کميته محيط زيست شوراي شهر تهران گفت: بانک اطلاعات و مرجع ثبت مربوط به مواد شيميايي در تهران وجود ندارد.

به گزارش (ايسنا)، معصومه ابتکار در جلسه امروز شوراي شهر تهران و در جريان بررسي اساسنامه سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني، گفت: نحوه نگهداري اماکن نگهداري مواد شيميايي و اينکه اين مواد کجاها نگهداري مي‌شوند، بحث بسيار مهمي است که متاسفانه به آن توجه زيادي نمي‌شود.
وي با اشاره به اينکه شهر تهران در اين خصوص با فقدان اطلاعات مواجه است، گفت: وارد کننده اين مواد و نحوه نگهداري آن مشخص نيست و بايد اينگونه نهادها را مکلف کنيم که در اين خصوص به شهرداري‌ تهران گزارش ارائه دهند.
ابتکار با بيان اينکه با شناسنامه‌دار شدن مواد شيميايي مشکل شناسايي آنها حل مي‌شود، يادآور شد: شوراي شهر تهران، سازمان آتش نشاني را منبع اصلي در اين خصوص مي‌داند و در اين راستا تجارت کنندگان بايد موظف باشند تا اطلاعات خود را در اين خصوص به سازمان آتش نشاني ارائه دهند.
بر اساس اين گزارش، خسرو دانشجو، سخنگوي شوراي شهر تهران نيز با اشاره به اينکه اطلاعات مربوط به مواد شيميايي طبقه بندي شده است، گفت: اداره اسلحه و مهمات جمهوري اسلامي با درجه بالايي از استاندارد اقدام به حمل و نگهداري مواد شيميايي کند.
سخنگوي شوراي شهر تهران در خاتمه گفت: نمي‌توانيم اطلاعات مربوط به تمام مواد شيميايي را که طبقه بندي شده است، بخواهيم.