حقوق بشر و محیط زیست

جنايت زيست‌محيطي در جزيره قشم

توسط:ENHR دوشنبه 6 آبان 1392 (0)نظرات :

 

دريا را آسفالت کردند:

جنايت زيست‌محيطي در جزيره قشم

 

جنايت زيست‌محيطي در بزرگترين جزيره خاورميانه رقم خورد. دريا خشک شد. جاي آن قرار است مرکز خريدهاي بزرگ ساخته شود. بزوديِ زود بايد مسئولان در مراسم خاکسپاري اين جزيره شرکت کنند.

به گزارش فارس،جزيره قشم بزرگترين جزيره خاورميانه با وسعتي حدود 1500 کيلومتر مربع، مساحتي بيشتر از 22 کشور مستقل جهان را دارد و داراي عجايب هفت گانه‌اي است که متاسفانه در دوره‌هاي گذشته مديريت بر اين منطقه اين عجايب را ازجمله دره ستارگان، بزرگترين غار نمکي دنيا، تنگه چاه کوه، جنگل حرا و سواحل بکر آن به فراموشي سپرده‌اند و عده‌اي تنها به منافع خود دلبستند و تکه به تکه اين کوسه خليج فارس را به چوب حراج گذاشتن تا منافع خود را تأمين کنند.

قشم حتي اگر هيچ جاذبه ديگري براي اکو توريسم نداشت، فقط سواحل بکر و آبهاي زلال آن کفايت مي‌کرد تا همچنان پايگاه توريسم باشد و بتواند مانند جزاير ديگر در کشورهاي مختلف ايجاد درآمد و اشتغال کند.

متاسفانه در سال‌هاي گذشته علي رغم فروش زمين‌هاي اين جزيره به بهانه‌هاي ساختگي به محدوده دريا و ساحل آن هم رحم نکردند و يک جنايت بزرگ زيست محيطي با بيداري و هوشياري تمام مديران وقت در سال 90 با خشک کردن بخشي از دريا و ساحل اين جزيره براي ساخت اتوبان و مرکز تجاري اتفاق افتاد و تا چند ماه قبل نيز اين روند ادامه داشت.

در کما تأسف بخش‌هايي از ساحل جزيره در قسمت‌هاي شمالي و جنوبي در راستاي استحصال زمين مدام تحت اجراي طرح‌هايي قرار گرفته است که ارزيابي محيط زيستي، گردشگري و جذب توريسم ندارد.

معلوم نيست چرا با وجود ساختار زمين‌شناسي جذاب قشم که معمولا در جاي جاي اين جزيره ارتفاعاتي مشرف به ساحل و دريا وجود دارد و در حالي که در اغلب جزاير توريستي دنيا و بنادر معروف، معماران شهري و توسعه‌دهندگان اين مناطق به ساخت و ساز در اين گونه ارتفاعات نزديک به ساحل به دليل ديد بهتر به دريا و ايجاد مناظر ناب‌تر و جلوگيري از تبعات زيست محيطي، اقدام به ايجاد شهرها و مجتمع‌هاي خدماتي و مسکوني در اين نقاط مي‌کنند، در جزيره‌اي که به گونه‌اي در دنيا لنگه ندارد مسئولان عمراني اصرار به خشک کردن دريا و استحصال زمين از ساحل حساس با اکولوژي خاص و شکننده براي ايجاد مجتمع‌هاي تجاري که در نقطه‌ اي ديگر از جزيره مي‌تواند ساخته شود،‌ دارند.

نبايد فراموش کرد در قشم به جز وجود اين ناهمواري‌هاي جذاب، دشت‌ها و بيابان‌هايي با وسعت فراوان وجود دارد که مي‌تواند در صورت توجه صحيح براي توسعه و شهرسازي جز گزينه‌هاي منطقي و کارآمد قرار گيرد و بسياري از روستاهاي 100 گانه اين جزيره را از بن بست اقتصادي و محروميت نجات دهد.

حتي اگر تصور بر اين گذاشته شود که پروژ‌ه‌اي همانند پروژه مورد بحث با آخرين استانداردها نيز ساخته شود، آيا نبايد در آينده براي دفع فاضلاب و صدها تبعات ديگر منفي بر روي محيط اطراف نگران بود، کما اينکه در حال حاضر سيستم دفع فاضلاب و پاکسازي سواحل در جزيره‌اي همانند قشم بعضا يا وجود ندارد و يا تاکنون کارآمد واقع نشده است..

در اين باره علي بازماندگان قشمي، شهرداري که بيش از 10 سال سکان‌دار شهر قشم بوده است و هم اکنون نيز به عنوان مشاور مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در حال فعاليت است درباره پر کردن دريا اظهار داشت: متاسفانه در 10 سال گذشته ارتباط و همکاري خوبي مابين شهرداري و سازمان منطقه آزاد قشم وجود نداشته است. ولي با تغيير دولت و انتخاب مديرعامل بومي براي منطقه آزاد قشم 180 درجه نگاه‌ها تغيير پيدا کرده و تمام نهادها و ارگان‌هاي مربوطه در سطح جزيره براي بهبود زندگي مردم و منطقه امن براي جذب توريسم و گردشگر در تعامل باهم هستند.

وي با اشاره به اينکه واقعيت امر اين است که سواحل منطقه قشم جزء ذخاير کشور محسوب مي‌شود، افزود:سواحل مکان‌هايي هستند که زندگي در آن جريان دارد و محلي است که حدود 90 درصد از آبزيان در اين قسمت توليد مثل مي‌کنند.

شهردار قشم يادآور شد: مهم‌ترين نگاه ما بايد به دريا زيست‌محيطي باشد که يک نگاه ملي و فراملي است.

بازماندگان تأکيد کرد: در محدوده خليج‌فارس جزو پروتکلي هستيم که مأموريت داريم محيط زيست خليج فارس را حفظ و حفاظت کنيم و ايران جزو نگهبانان مسائل زيست‌محيطي در خليج فارس مطرح مي‌شوند.

وي با بيان اينکه براساس قانون ساخت و ساز در حريم دريا بايد 60 متر از آخرين مد دريا صورت بگيرد، اظهار داشت: متأسفانه اين حريم قانوني دريا حفظ نشده است و دريا را براي حفظ منافع خود پر کرده‌اند.

فضاي مشرف به دريا را تخريب مي‌کنند تا به منافعشان برسند

وي افزود: محيط‌زيست را تخريب مي‌کنند، کوه‌ها را از بين مي‌برند و فضاي گردشگري مشرف به دريا را نابود مي‌کنند تا منافعشان تأمين شود ولي در اين بين دو اتفاق زيست محيطي غير قابل برگشت هم صورت مي‌گيرد.

بازماندگان يادآور شد: کساني که تصميم گرفتند دريا را پر کنند نگاه تخصصي و هيچ گونه اشرافي در زمينه زيست محيطي نداشته‌اند. اينکه دريا نبايد پر شود موضوع خيلي ساده و پيش پا افتاده‌اي است که بايد به آن توجه کرد.

وي افزود: 1500 کيلومتر مربع وسعت جزيره قشم است و به شکر خدا بزرگترين جزيره خليج‌فارس و خاورميانه محسوب مي‌شود و هيچ گونه محدوديتي از لحاظ خاک و فضاي مورد نياز جذب توريسم و گردشگر ندارد.

شهردار قشم و مشاور مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطر نشان کرد: تنها براي احداث پروژه‌هايي مانند بنادر و با مجوز محيط زيست، مجوز سازمان منطقه آزاد و بنادر مي‌توانيم وارد دريا شويم.

وي افزود: در سال‌هاي 89 و 90 با کارفرمايي منطقه آزاد قشم و مديران قبلي اين سازمان پروژه پرکردن دريا کليد خورد.

مسئولان وقت پر کردن دريا را به نظاره نشستند فقط همين!

بازماندگان يادآور شد: پروژه پرکردن ساحل شرقي شهر قشم هنگامي که آغاز شد نامه‌نگاري‌هايي به تمامي دستگاه‌هاي ذي‌ربط و مسئولان دولتي صورت گرفت ولي با توجه به حضور معاون محيط زيست وقت رئيس‌جمهور در دولت دهم در اين منطقه ولي همچنان اين طرح ادامه يافت و همه و همه در جنايت پرکردن ساحل و دريا حضور داشته‌اند و نظاره‌ مي‌کردند.

وي به اعتراضات مردمي اشاره کرد و گفت: متأسفانه مردم نيز نتوانستند در اراده تصميم منطقه آزاد مبني بر پرکردن بخشي از سواحل جزيره قشم ايستادگي کنند و اين اتفاق افتاد.

بازماندگان خاطر نشان کرد: مردم قشم با دريا زندگي مي‌کنند و بزرگ مي‌شوند و خيلي از جوانان اوقات فراغت خود را با آرامش ساحل طي مي‌کنند که متاسفانه اين اتفاق ديگر نخواهد افتاد.

شهردار قشم يادآور شد: علاوه بر اينکه متراژ وسيعي از دريا پرشده است، ديواره‌هاي بتني نيز کناره‌هاي اين اقدام نصب کرده‌اند تا به کلي چشم انداز ساحل دريا از مردم گرفته شود.

وي افزود: بخش عظيمي از مردم قشم و صيادان از سواحل قشم ارتزاق مي‌کنند و فضاي بکر، زيبا و سنتي که جاذبه گردشگري در اين منطقه داشته است ديگر وجود ندارد.

بازماندگان تأکيد کرد: وقتي که ساحل پر مي‌شود آب‌هاي سطحي و آب‌هاي که در خروش هستند در محلات مختلف به زمين مي‌روند و در نهايت از منازل مسکوني که در اطراف دريا وجود دارد سردر مي‌آورند و به اين منازل آسيب مي‌زنند. در حال حاضر نيز محلات فرسوده درگهان با اين مشکل مواجه شده‌اند.

وي گفت: به صورت طبيعي محدوده سواحل دريا مشخص است و وقتي وارد بخشي از دريا مي‌شويم عملاً آن فضاي جزر و مد را کم کرده و مشکلات زيست‌محيطي به وجود مي‌آيد.

بازماندگان در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه علت پرکردن دريا چه عنوان شده است گفت: مهمترين دليل براي اين اقدام اين است که دسترسي براي مردم ايجاد کنند در حالي که اين نياز با توجه به تعداد جمعيت در قشم اصلا منطقي نيست.

در همين رابطه سوالاتي مشيري که از بوميان منطقه قشم است و به تازگي به سمت مديرعاملي اين منطقه آزاد منصوب شده پرسيده شد.

شهريار مشيري مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم که از بوميان اين منطقه و حدود چند ماه است عهده دار اين مسئوليت شده است در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس درباره پرکردن سواحل درياي جزيره قشم توسط مديران قبلي اين سازمان اظهارداشت: مردم قشم از اين کار متنفرند و بيشتري فشار از طرف مردم به بنده از اين ناحيه بوده است.

مشيري گفت: در زمان مديريت شمس در منطقه آزاد قشم يک ميليون و 200 هزار اصله درخت در جنگلهاي حرا کاشته شد که متاسفانه به دليل سوء مديريت‌هاي اين سازمان در مقاطع بعدي جنايتي رخ داد و اين درخت‌ها قطع شد.

خاک بر روي دريا ريختند که پاساژ براي جنس‌هاي چيني‌ بسازند؟

مديرعامل منطقه آزاد قشم افزود: در مديريت گذشته منطقه آزاد قشم، خاک بر روي دريا ريختند و دريا را پر کردند تا پاساژ بسازند و در اين پاساژ‌ها جوراب و اجناس بنجل چيني بفروشند، آيا اين اقدام انها ارزش داشت؟

وي به فاضلاب شهري درگهان بواسطه پرکردن دريا، اظهار داشت: بواسطه استحصال زمين از دريا و موقعي که بر روي دريا خاک مي‌ريزيم مدخل‌هاي ورودي و خروجي زمين از بين مي‌رود و موجب مي‌شود که اين آبهاي زيرزميني از منازل مردمي که در نزديکي سواحل زندگي مي‌کنند سر در بياورد و موجب مشکلات زيست‌محيطي مي‌شود.

مشيري يادآور شد:در حال حاضر نظم خدايي را از اين خاک و ساحل گرفته‌ايم و مطمئناً در آينده مشکلاتي خواهيم داشت.

وي افزود: وقتي که راههاي دريا را بسته‌ايم مطمئناً در چند سال ديگر در سطح شهر درگهان به دليل آبهاي جمع شده و فاضلاب از بوي بد ديگر نميشود قدم گذاشت و مشکلاتي براي شهرسازي اين قسمت خواهيم داشت و بايد ميلياردها تومان خرج کنيم و تصفيه‌خانه بزنيم تا وضعيت بهبود پيدا کند.

در دوره‌هاي گذشته کسي دلش براي جزيره و مردم قشم نسوخت

مشيري تاکيد کرد: متاسفانه در اين جزيره در ادوار گذشته به جرات مي‌گويم کسي دلش براي جزيره و مردم نسوخته است و همه دلشان براي جيب خودشان سوخته است، مطمئناً اگر افراد بالادستي نمي‌خواستند اين اتفاقات در جزيره قشم نمي‌افتاد.

وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه چند کيلومتر مربع از ساحل دريا پرشده است، گفت: در سه نوبت و در شهر درگهان تحت عنوان فاز يک و دو هربار بيش از 100 هکتار از دريا پرشده است که با اين اتفاق چندين برابر از مساحت شهر درگهان ساحل دريا را خشک کرده‌اند و اين يک جنايت بزرگ است.

به گفته مشيري جلوي پر کردن دريا و پروژه‌هاي اين چنيني در ساحل اين منطقه گرفته شده است

مديرعامل منطقه آزاد قشم افزود: متاسفانه بنده شنيده‌ام که شهرک‌هايي که توسط منطقه آزاد ساخته شده است، لوله‌هاي فاضلاب را مستقيماً به دريا وصل کرده‌اند که بايد اين موضوع نيز مورد بررسي قرار بگيرد.

به گزارش فارس، همچنان اميدواريم که با تغيير مديريت در اين منطقه اتفاق‌هاي خوبي براي مردم بيفتد چرا که قشم متعلق به ايران اسلامي است.

گزارش از: حسن رضايي

سرمايه‌گذار طرح انتقال آب از ارس به درياچه اروميه مشخص شد

توسط:ENHR ﺳﻪشنبه 5 مهر 1390 (0)نظرات :

 

رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: راهکارهاي متعددي براي حل مشکل درياچه اروميه انديشيده‌ و به‌کار گرفته ايم که اميدواريم نياز حداقلي اين درياچه به 1/3 ميليارد مترمکعب آب تامين و مشکل حل شود.

مهندس محمدجواد محمدي‌زاده در جمع خبرنگاران در شيراز با بيان اينکه نگراني‌ها در خصوص درياچه‌هاي کشور جدي است، افزود: کارگروهي با مسووليت معاون اول رييس‌جمهوري براي رسيدگي و حل مشکل آب درياچه اروميه تشکيل شده است.

وي با بيان اينکه وزارتخانه‌هاي نيرو، کشور، جهادکشاورزي و راه و شهرسازي و معاونت راهبردي رياست ‌جمهوري در اين کارگروه به همراه سازمان محيط‌زيست عضويت دارند، گفت: راهکارهاي متعددي براي حل مشکل درياچه اروميه انديشيده شده و بکارگرفته شده است.

محمدي‌زاده خاطرنشان کرد: جابجايي حوضه به‌ حوضه آب از حوزه‌هاي آب‌ريز کردستان براي انتقال 700 ميليون متر معکب آب اجرايي شده که 15 درصد پيشرفت فيزيکي دارد، يکي از اين طرح‌هاست.

وي به انتقال آب از ارس ورودي ارمنستان و آذربايجان و در نظرگرفتن حق‌آبه از اين طرح براي درياچه اروميه اشاره و خاطرنشان کرد: سرمايه‌گذار اين طرح مشخص شده و اميدواريم به‌زودي اجرايي شود.

محمدي‌زاده تصريح کرد: پيش‌بيني صرفه‌جويي يک ميليارد متر مکعب آب از مسير اصلاح روش‌هاي آبياري در قالب يک برنامه سه‌ساله از سوي جهاد کشاورزي، انتقال حوضه به‌حوضه آب و بارور کردن ابرها نيز از جمله راهکارهاي در نظر گرفته شده براي تامين آب مورد نياز درياچه اروميه است.

وي ضمن ابراز اميدواري نسبت به تامين حداقل 1/3 ميليارد مترمکعب آب مورد نياز درياچه اروميه با استفاده از اين روش‌ها، گفت: طرح مديريت يکپارچه از سوي سازمان محيط زيست ارايه، مطالعه و اجرا و کتابچه‌اي نيز در اين زمينه تهيه و منتشر شده که در آن وظايف سازمان‌هاي آب منطقه‌اي، جهادکشاورزي و محيط زيست در استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي و کردستان تبيين شده است.

معاون رييس‌جمهور در خصوص چاره انديشي براي تالاب‌ها و درياچه‌هاي مختلف استان فارس از جمله بختگان، پريشان و دشت ارژن، نيز گفت: توافق‌هايي با توانير در خصوص تامين حق‌آبه اين درياچه‌ها انجام شده که بايد عملياتي شود، از طرفي عمده‌ترين مشکل اين درياچه‌ها برداشت‌هاي غيرمجاز از طريق چاه‌هاي بالادستي بوده که با نظارت انجام شده بخشي از اين چاه‌ها پلمپ و براي بخشي ديگر کنتور هوشمند نصب شده است.

اين مقام مسوول يکي از چالش‌هاي جدي برخي از درياچه‌ها مانند پريشان را اجراي طرح‌هاي مختلف مطالعه نشده دانست و گفت: اجراي برخي پروژه‌ها مانند راهسازي و ايجاد مستحدثاتي در حاشيه پريشان زمينه انسداد مسيرهايي که آب مورد نياز درياچه از طريق آن مسيرها تامين مي‌شد را فراهم کرده است.

وي با يادآوري اينکه با همکاري دستگاه‌هاي مختلف، اجراي برخي طرح‌ها مانند طرح راهسازي در درياچه پريشان متوقف شده است، گفت: بايد در اعمال قانون توسط دستگاه‌هاي مختلف پا‌فشاري کرد، مطالبه مردم در خصوص درياچه‌ها و تالاب‌ها مطالبه درستي است و خوشبختانه دستگاه‌قضايي هم همکاري خوبي براي تامين اين مطالبات داشته و دارد.

محمدي‌زاده با بيان اينکه از محل اعتبارات در نظر گرفته شده براي مقابله با ريزگردها مي‌توان طرح‌هايي براي تجديد حيات درياچه‌هاي بختگان و پريشان و ديگر درياچه‌هاي فارس اجرا کرد، گفت: برکه‌هايي در محل تالاب پريشان ايجاد و نمونه‌هايي از تنوع زيستي موجود در آن منطقه آورده شده تا اين نمونه‌ها مجددا احيا شوند.

وي خواستار همکاري بيشتر ساير دستگاه‌ها در رفع تصرفات از محدوده تالاب‌ها، جلوگيري از تخريب‌ها و تعيين و تثبيت حدود اين عرصه‌هاي زيست محيطي مهم شد.

معاون رييس جمهوري همچنين در خصوص ديگر تالاب‌ها و درياچه‌هاي کشور نيز گفت: از جمله تالاب‌هايي که مشکل آنها تاحدود زيادي مرتفع شده مي‌توان به تالاب شادگان و هورالعظيم اشاره کرد.

اين مقام مسوول خاطرنشان کرد: تالاب شادگان که کاملا خشک شده بود با تامين حق‌آبه از کارون و کرخه، مجددا احيا شده و تا عمق 5/2 متري آن اکنون آب وجود دارد.

وي اضافه کرد: قسمتي از تالاب هور‌العظيم که در ايران قرار دارد نيز با مديريت حق‌آبه نجات داده شده که اين اقدام منجر به تامين آب قسمت قرار گرفته در خاک عراق هم شده است.

معاون رييس جمهوري گفت: مديريت انجام شده در مورد تالاب‌ هامون نيز علي‌رغم آنکه هنوز در خصوص حق‌آبه اين تالاب که در ورودي افغانستان قرار دارد با مشکل مواجه هستيم اما 60 تا 70درصد تاثيرگذار بوده و مشکل مرتفع شده است.

ارومیه از خزر آب می گیرد

توسط:ENHR چهارشنبه 23 شهریور 1390 (0)نظرات :

 

ارس خط مي خورد

 

دولت طرحی را به تصویب رسانده که انتقال آب به دریاچه ارومیه از طریق خزر صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران،بر اساس این طرح انتقال آب از حوضه خزر به حوضه ارومیه طی مدت 20 سال انجام خواهد شد.

بدین ترتیب می توان پیش بینی کرد که انتقال آب از ارس به ارومیه منتفی شود.

انتقال آب از خزر به ارومیه اگر توجیه اقتصادی داشته باشد به حوضه مبدأ آسیب کمتری می رساند اگرچه باید دید تبعات سیاسی این تصمیم چه خواهد بود و کشورهای دارای حقابه از این دریاچه چه واکنشی نشان خواهند داد.

راه‌اندازی کمپین جهانی‌ امضا برای نجات دریاچه ارومیه

توسط:ENHR ﺳﻪشنبه 8 شهریور 1390 (0)نظرات :

ایرن: جمعی از فعالان محیط زیست حرکتی اینترنتی را با نام «کمپین جهانی‌ امضا برای نجات دریاچه ارومیه» به راه انداخته اند و از تمامی علاقه مندان درخواست کردند تا به این حرکت بپیوندند.

 این کمپین با شعار «نجات دریاچه اورمو (ارومیه)، نجات سرمایه طبیعت در سیاره واحد است که میراث واحد انسانهاست» آغاز به کار کرده و برای یک نامه اینترنتی و هشدار جمعی، اقدام به جمع آوری امضا می کند.

در این نامه که به چند زبان از جمله انگلیسی، ترکی، آذری و فارسی تهیه شده، آمده است: هنوز زمین بحران خشک شدن دریاچه ارال را از سر می‌گذراند که دستکاری انسان در طبیعت شمارش معکوس خشکی کامل میراث طبیعی جهانی دیگری را رقم زد. دریاچه ارومیه، بیستمین دریاچه بزرگ جهان، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ شور جهان یکی از ذخیره گاه های طبیعی زیست کره اعلام شده از طرف MAB حوضه آبریز دریاچه ارومیه، پنجاه و یک هزار و 876 کیلومتر مربع است که در حدود سه درصد مساحت کل کشور ایران را دربر می‌گیرد.

در این نامه به مواردی چون عدم مدیریت صحیح منابع آب، ساخت سدهای متعدد بر روی رودخانه های تغذیه کننده دریاچه، حفر بدون کنترل قناتها و تخلیه منابع آب زیر زمینی‌، ساخت اتوبان شهید کلانتری بدون مطالعات لازم و «خشکسالیهای پی در پی‌ و عدم وجود هیچ گونه تدبیر به عنوان علل خشک شدن دریاچه ارومیه ذکر شده است.

این نامه می افزاید: دستکاری و بیمسئولیتی انسان در طبیعت امروز کره زمین را با بحران خشک شدن دریاچه ای روبرو کرده است که حیات اقتصادی اجتماعی و بهداشت و سلامت جسمی‌ و روانی میلیونها انسان را تهدید می‌کند. آثار این فاجعه زندگی‌ مردم اطراف این مناطق و در بعد وسیعتر اکوسیستم کشورهای همسایه را نیز با بحرانهای خشکسالی الودگی هوا و از بین رفتن زمینهای کشاورزی روبرو کرده است.

در این نامه همچنین آمده است: با وجود سرعت رو به رشد خشک شدن دریاچه هیچ اقدام عملی جدی در راستای‌ نجات آن صورت نگرفته است. ما امضا کنندگان این نامه وجدان‌ها ی مسئول در برابر سرمایه جهانی‌ طبیعی‌ را به همصدایی با مردم ساکن این منطقه که حیات طبیعی‌ و انسانیشان با تهدید جدی مواجه است فرا میخوانیم. از سازمان یونسکو و UNEP (برنامه محیط زیست ملل متحد) و تمامی‌ سازمانهای جهانی محافظ محیط زیست خواستار ادای مسئولیت اجتماعی انسانی و جهانی خویش در قبال این پدیده شوم هستیم.

تهیه کنندگان این کمپین از تمامی علاقه مندان دعوت کرده اند تا برای هشدار نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه به نشانی زیر مراجعه کنند.

http://www.ipetitions.com/petition/urmugulu