حقوق بشر و محیط زیست

شناسايي 32 مخاطره طبيعي در ايران

توسط:ENHR چهارشنبه 13 ارديبهشت 1391 (0)نظرات :

32 مخاطره طبيعي در ايران شناسايي شده است .

مديرکل دفتر بررسي مخاطرات زمين شناختي سازمان زمين شناسي کشور در شهرکرد گفت : از بين 41مخاطره طبيعي در جهان ، 32 مخاطره در ايران شناسايي شده است .محمد جواد بلورچي در همايش حريم آب افزود : هم اکنون 5 مخاطره اصلي زمين لرزه ، زمين لغزه ، ‌فرونشست زمين ، سيل و خشکسالي در ايران حوادث و خسارات جبران ناپذير ايجاد مي کنند .بلورچي گفت : 50 درصد حوادث ناشي از مخاطرات طبيعي در کشور به سبب تغييرات اقليمي و دستکاري هاي بشر است و ايران در پذيرش خطرات جاني در بلاياي طبيعي همرديف کشورهاي چين و هند است.بلورچي افزود :97 درصد از شهرهاي کشور در معرض خطر زمين لرزه ، ‌ 600 شهر در معرض خطر سيل و 300 دشت آبي نيز در معرض خطر خشکسالي و فرونشست قرار دارد .مديرکل دفتر بررسي مخاطرات زمين شناختي سازمان زمين شناسي کشور گفت : به دليل فرو نشست ها ، بسياري از ساختمان هاي کشورترک خورده و استحکام خوبي در برابر هيچ کدام از مخاطرات طبيعي را ندارد .وي گفت: در سالهاي 89 و 90 بيش از234 سيل در 17 استان کشور رخ داد که اين تنها به سبب دستکاري بشر در حريم رودخانه ها و مناطق عبور و مرور بوده است .بلورچي بر لزوم گسترش آموزش هاي همگاني در پيشگيري از ايجاد بحران هاي طبيعي خطرناک در کشور تاکيد کرد و گفت: تدوين نقشه ملي مخاطرات در کشور ضروري است.مديرکل دفتر بررسي مخاطرات زمين شناختي سازمان زمين شناسي کشور براي شرکت در همايش يکروزه هم انديشي حريم منابع آب چهارمحال و بختياري به شهرکرد سفر کرده است .

توزيع بيش از 30 هزار اصله نهال مثمر و غير مثمر به مناسبت روز درختکاري

توسط:ENHR ﺳﻪشنبه 16 اسفند 1390 (0)نظرات :

همزمان با طرح استقبال از بهار سال 91 در منطقه 22 صورت مي گيرد؛

 

اداره فضاي سبز منطقه 22 با اقداماتي که در طرح استقبال از بهار در دستور کار قرار داده، تا 15 فروردين ماه سال 91 ، چهره جديد و زيبايي براي بوستانها و فضاي سبز موجود در پهنه ي شمال غرب پايتخت رقم خواهد زد.

به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 22 ، حسين مرادي شهردار منطقه با اعلام اين خبر گفت: « همزمان با آغاز طرح استقبال از بهار، از ابتداي اسفند ماه امسال، رنگ آميزي المان هاي پارکي شامل سطلهاي زباله، نيمکتها ، پايه چراغها و ... را در 65 بوستان محلي همچنين رسيدگي به وضعيت تمامي سرويس هاي بهداشتي، شست و شوي ويژه روزانه، گند زدايي و رفع نقص آنها، رنگ آميزي فضاهاي مسقف موجود در بوستان ها و ... مدنظر قرار گرفته است. »

وي افزود: « پيش از اجراي طرح استقبال از بهار سال 91، کاشت 110 هزار پياز لاله در تمامي عرصه هاي فضاي سبز منطقه انجام شده که با شکفتن آنها در فصل بهار، اين محدوده از تهران لاله گون مي شود. در اين راستا کاشت نشاي فصلي مناسب نظير گل شب بوي زعفراني ، بنفشه ، قرنفل و ... در تمامي بوستانها و ديگر فضاهاي سبز انجام شده و از 15 اسفند ماه با کاشت گلدانهاي گل شب بو در ميادين اصلي و لچکي هاي واقع در حاشيه معابر اصلي و بصورت محدود در بوستانهاي سطح منطقه، به استقبال بهار خواهيم رفت. »

شهردار منطقه 22 در خصوص اقداماتي که همزمان با روز درختکاري در اين محدوده از تهران صورت مي گيرد، نيز خاطر نشان کرد: « در روز درختکاري و هفته منابع طبيعي افزون بر 10 هزار اصله نهال مثمر و غير مثمر خريداري شده توسط منطقه، بيش از 20 هزار نهال نيز از سوي سازمان پارکها و فضاي سبز شهر تهران براي توزيع ميان شهروندان، در اختيار منطقه قرار خواهد گرفت که کاشت نهال، توزيع بروشورهاي آموزشي و برگزاري کلاس هاي آموزشي نيز بخش ديگري از اين برنامه خواهد بود. در روز طبيعت نيز مطابق سالهاي گذشته برنامه هايي توسط شهرداري منطقه 22 براي شهروندان ، ديگر گروه هاي مردمي، مدارس و ساير ارگانها در نظر گرفته شده و اجرا مي شود.

جلب مشارکتهای شهروندی با افتتاح خانه محیط زیست در سطح شهر تهران

توسط:ENHR یکشنبه 7 اسفند 1390 (0)نظرات :

از سوی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار‌ ‌خانه محیط زیست در پنج پهنه شهر تهران با هدف جلب مشارکتهای شهروندی تا اوایل سال 91 افتتاح می گردد.

به گزارش روابط عمومی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران از سوی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و شهرداری منطقه 6 اولین خانه محیط زیست که در پهنه مرکزی شهر تهران واقع شده است با هدف جلب مشارکت های شهروندی افتتاح شد.

مهندس محمد هادی حیدرزاده رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اظهار اینکه خانه محیط زیست به عنوان پایگاهی برای حضور سازمانهای مردم نهاد، فعالان و دانشجویان محیط زیستی و جلب مشارکت آنان در عرصه فوق است‌ گفت برنامه‌های عملیاتی واجرایی از این‌‌ پس با تشکیل کارگروه محیط زیست در سرای محلات که از طریق ‌‌پایگاههای خانه محیط زیست در هر پهنه برنامه‌ریزی و نظارت می‌گردد اجرا می‌شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد تا پایان امسال خانه محیط زیست دو پهنه شرق وغرب تهران نیز افتتاح می‌گردد و پهنه‌های شمال و جنوب نیز در اوایل سال آینده در راستای ماموریتهای محیط زیستی شهرداری تهران در حوزه محیط زیست نیز به بهره برداری خواهد رسید.

احیای درختان کهنسال خیابان ولیعصر

توسط:ENHR دوشنبه 21 آذر 1390 (0)نظرات :

 

شهردار منطقه 3 شهرداری تهران گفت: با توجه به اینکه خیابان ولی‌عصر جزء سرمایه‌های ملی شهر محسوب می‌شود، احیای درختان کهنسال این خیابان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست و به نقل از فارس، پژمان پشمچی‌زاده با بیان این مطلب، افزود: به منظور حفظ و نگهداری محیط زیست و جلب رضایت شهروندان با همکاری سازمان پارک‌ها، احیای درختان خیابان ولیعصر(عج) به تعداد 560 اصله انجام شد.

وی با بیان اینکه در این عملیات از درخت چنار استفاده شده است، تصریح کرد: از آنجایی که درختان از گونه چنار از قدمت بالایی برخوردار هستند تصمیم گرفته شد تا از این‌ گونه گیاه در خیابان ولیعصر (عج) و بین درختان استفاده شود تا به این ترتیب چهره شهرمان زیباتر شود.

شهردار منطقه 3 یادآور شد: درخت چنار گونه غالب درختان موجود در فضای سبز اکثر شهرها از جمله تهران را به خود اختصاص داده که حفظ این درختان ارزشمند و سایر درختان موجود در حاشیه معابر یکی از مهمترین دغدغه‌های مدیران و کارشناسان فضای سبز است.

پشمچی زاده از تعریف طرحی ویژه برای اجرای پروژه احیای درختان خیابان ولیعصر(عج) به ویژه درختان چنار کهنسال خبر داد و گفت: این پروژه شامل بررسی دقیق و ثبت وضعیت درختان موجود، مبارزه با بیماری‌ها و آفات، ایجاد فضای لازم برای آبیاری در پای درخت با حذف موانع سخت مانند بتن، آسفالت و غیره، حذف سرشاخه‌های خشک، آبیاری منظم و به اندازه است.

وی اظهار داشت: در این زمینه برای حصول نتیجه مطلوب، پایش‌های منظمی صورت می‌گیرد که امید می‌رود با اجرای دقیق و استمرار این پروژه، وضعیت مطلوبی در زمینه درختان حاشیه معابر خیابان ولیعصر(عج) به خصوص چنار به وجود آید.

شهردار منطقه 3 خاطرنشان کرد: این درختان نقش شکل ‌دهی به مسیرها و محورهای اصلی دارند و علاوه بر این برای ایجاد سایه هم مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برابر شرایط سخت جوی مقاومت خوبی دارند.

انعقاد تفاهم نامه بين محيط زيست خوزستان با سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني

توسط:ENHR شنبه 16 مهر 1390 (0)نظرات :

مديرکل حفاظت محيط زيست استان خوزستان از انعقاد تفاهم نامه همکاري حفاظت محيط زيست خوزستان و سازمان زمين شناسي و آهن آلات معدني کشور خبر داد.

تورج همتي با اشاره به مفاد اين تعهدنامه گفت: همکاري در انجام پروژه هاي علمي مشترک در خصوص تعيين آلودگي هاي زيست محيطي، مخاطرات دريايي و سواحل، آموزش کادر فني و متخصص و امکان استفاده از دوره هاي آموزشي کوتاه مدت ، همکاري متقابل طرفين در زمينه پروژه هاي تحقيقاتي و دانشجويي و پروژه هاي اولويت دار در استان خوزستان، استفاده متقابل از فضاهاي آزمايشگاهي، برقراري ارتباط و تفاهم نامه هاي بين المللي با مراکز دريايي معتبر دنيا، تبادل کليه اطلاعات و گزارش ها در چارچوب مقررات از جمله مفاد اين تعهدنامه است.

مدير کل حفاظت محيط زيست خوزستان هدف از انعقاد اين تفاهم نامه را فراهم آوردن چارچوب کلي براي ارتقاء و بهبود محيط زيست در منابع پايدار بوم شناختي و استفاده از توانمندي هاي دو سازمان در جهت بهسازي محيط زيست و کاهش آلودگيها عنوان کرد.

نشست بررسي ارتباط شهرها با تغييرات اقليمي برگزار مي شود

توسط:ENHR شنبه 16 مهر 1390 (0)نظرات :

ستاد محيط زيست و توسعه پايدار به مناسبت روز جهاني اسکان بشر نشستي را با موضوع ارتباط شهرها با تغييرات اقليمي برگزار مي‌کند.

محمد هادي حيدرزاده رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار با اشاره به عزم مجمع عمومي سازمان ملل در راستاي بالا بردن آگاهي جهاني در رابطه با مشکلات و معضلات موجود در محيط زيست شهري و جلب توجه جهانيان به مقوله شهرهاي پايدار گفت: امسال سازمان ملل موضوع و شعار روز جهاني اسکان بشر را بررسي ارتباط شهرها با تغييرات اقليمي انتخاب کرده است.

وي افزود: ستاد محيط زيست تاکنون همزمان با برگزاري روز جهاني اسکان بشر برنامه‌هاي ويژه‌اي اجرا کرده و برگزاري نشست برنامه‌ريزي آينده شهر ما، شهر الکترونيک گامي به سوي شهر بهتر از موضوعات مورد بررسي به مناسبت روز جهاني اسکان بشر در سالهاي گذشته بوده است.

لازم به ذکر است اين نشست در تاريخ 17/7/90 راس ساعت 15 در بوستان نظامي گنجوي با حضور مديران شهرداري، اساتيد دانشگاه، سازمانهاي مردم نهاد، دانشجويان و علاقمندان به حوزه فوق برگز‌ار مي‌شود.