حقوق بشر و محیط زیست

ارومیه از خزر آب می گیرد

توسط:ENHR چهارشنبه 23 شهریور 1390 (0)نظرات :

 

ارس خط مي خورد

 

دولت طرحی را به تصویب رسانده که انتقال آب به دریاچه ارومیه از طریق خزر صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران،بر اساس این طرح انتقال آب از حوضه خزر به حوضه ارومیه طی مدت 20 سال انجام خواهد شد.

بدین ترتیب می توان پیش بینی کرد که انتقال آب از ارس به ارومیه منتفی شود.

انتقال آب از خزر به ارومیه اگر توجیه اقتصادی داشته باشد به حوضه مبدأ آسیب کمتری می رساند اگرچه باید دید تبعات سیاسی این تصمیم چه خواهد بود و کشورهای دارای حقابه از این دریاچه چه واکنشی نشان خواهند داد.

نصف شدن مساحت جنگل‌هاي شمال طي مدت 30 سال

توسط:ENHR چهارشنبه 23 شهریور 1390 (0)نظرات :

 

 

ايرن: يک کارشناس محيط زيست گفت:‌‌ عکس‌هاي هوايي سال 1335 نشان داده که مساحت جنگل‌هاي شمال ايران 3.4 ميليون هکتار است و طبق آماربرداري سراسري که سازمان جنگل‌ها در سال 1365 انجام داده، مساحت جنگل‌ها را 1.9 ميليون هکتار برآورد کرده که اين نشاندهنده اين است که مساحت جنگل‌هاي شمال طي مدت 30 سال نصف شد.

 

برهان رياضي در گفت‌وگو با فارس درباره روند تخريب جنگل‌هاي شمال اظهار داشت: جنگل‌هاي شمال ايران که به جنگل‌‌هاي هيرکاني معروف هستند، بخشي از جنگل‌هاي اروپا سيبري از لحاظ جغرافيايي و پوشش گياهي به حساب مي‌آيند.

 

وي ادامه داد: در اواخر دوران سوم زمين‌شناسي و اول دوران چهارم زمين‌شناسي و دوره‌هاي يخچالي و بين‌يخچالي سرمايه عظيمي روي کره زمين و در منطقه شمال به وجود آمد که اين سرمايه همان جنگل‌ها بوده است.

 

رياضي افزود: اما اين بخچال‌ها، جنگل‌هاي اروپا سيبري که شبيه به جنگل‌هاي شمال کشور ما بود را نابود کردند ولي جنگل‌هاي شمال ايران به دليل اينکه از لحاظ شکل قرارگيري به گونه‌اي بود که ديوار بلند البرز و درياي مازندران حالت پناه براي اين جنگل‌ها ايجاد کرده، از اين خشکي در امان مانده است.

 

اين کارشناس محيط زيست گفت: شمال ايران و حتي جنگل‌هاي ايران در منطقه خشکي قرار دارد که اين شرايط جغرافيايي خاص موجب شده است که خشکي به جنگل‌هاي شمال نتواند نفوذ کند و گونه‌‌هاي متعدد درختچه‌اي در اين جنگل‌ها قرار دارد که عمر آنها به چند صد هزار سال مي‌رسد ولي هم‌اکنون اين گونه‌ها از بين رفته است.

 

رياضي با بيان اينکه به گونه‌هاي درختي در جنگل‌هاي شمال فسيل زنده گفته مي‌شود، تصريح کرد: جنگل و درختان شمال کشور داراي ارزش‌هاي اکولوژيک ويژه‌اي هستند يعني از ديدگاه محيط زيست جنگل‌هاي شمال ايران ذخيره‌گاه طبيعي محسوب مي‌شود.

 

وي تأکيد کرد: عکس‌هاي هوايي سال 1335 نشان داده است که مساحت جنگل‌هاي شمال ايران 3.4 ميليون هکتار است و طبق آماربرداري سراسري دقيقي که سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در سال 1365 انجام داده، مساحت جنگل‌ها را 1.9 ميليون هکتار برآورد کرده است.

 

رياضي با اشاره به نصف شدن مساحت جنگل‌هاي شمال طي مدت 30 سال افزود: بنابراين اين جنگل که دنيا به عنوان ذخيره‌گاه ژنتيکي به آن نگاه مي‌کند و داراي ارزش‌هاي اقتصادي مناسبي است، ظرف 30 سال به نصف رسيده است.

مساحت جنگل‌هاي شمال در سال 75 به 1.8 ميليون هکتار رسيد

اين کارشناس محيط زيست بيان کرد: طبق آماربرداري که سازمان جنگل‌ها و مراتع در سال 75 انجام داد، مساحت جنگل‌هاي شمال به 1.8 ميليون هکتار رسيد.

 

رياضي تأکيد کرد: يکي از مشکلات ما در شمال زمين‌خواري و زمين‌بازي است اما خلاصه کلام اينکه مساحت جنگل‌ها نصف شده و اين جنگل‌هايي که در حال حاضر باقي مانده‌اند، ديگر جنگل نيستند و درخت‌زاري هستند که ارزش اقتصادي پاييني دارند.

 

وي در پايان خاطرنشان کرد: يک از عوامل از بين رفتن جنگل‌ها، جنگل‌نشينان هستند و آنها موجب تخريب جنگل‌هاي شمال شده‌اند.

راه‌اندازی کمپین جهانی‌ امضا برای نجات دریاچه ارومیه

توسط:ENHR ﺳﻪشنبه 8 شهریور 1390 (0)نظرات :

ایرن: جمعی از فعالان محیط زیست حرکتی اینترنتی را با نام «کمپین جهانی‌ امضا برای نجات دریاچه ارومیه» به راه انداخته اند و از تمامی علاقه مندان درخواست کردند تا به این حرکت بپیوندند.

 این کمپین با شعار «نجات دریاچه اورمو (ارومیه)، نجات سرمایه طبیعت در سیاره واحد است که میراث واحد انسانهاست» آغاز به کار کرده و برای یک نامه اینترنتی و هشدار جمعی، اقدام به جمع آوری امضا می کند.

در این نامه که به چند زبان از جمله انگلیسی، ترکی، آذری و فارسی تهیه شده، آمده است: هنوز زمین بحران خشک شدن دریاچه ارال را از سر می‌گذراند که دستکاری انسان در طبیعت شمارش معکوس خشکی کامل میراث طبیعی جهانی دیگری را رقم زد. دریاچه ارومیه، بیستمین دریاچه بزرگ جهان، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ شور جهان یکی از ذخیره گاه های طبیعی زیست کره اعلام شده از طرف MAB حوضه آبریز دریاچه ارومیه، پنجاه و یک هزار و 876 کیلومتر مربع است که در حدود سه درصد مساحت کل کشور ایران را دربر می‌گیرد.

در این نامه به مواردی چون عدم مدیریت صحیح منابع آب، ساخت سدهای متعدد بر روی رودخانه های تغذیه کننده دریاچه، حفر بدون کنترل قناتها و تخلیه منابع آب زیر زمینی‌، ساخت اتوبان شهید کلانتری بدون مطالعات لازم و «خشکسالیهای پی در پی‌ و عدم وجود هیچ گونه تدبیر به عنوان علل خشک شدن دریاچه ارومیه ذکر شده است.

این نامه می افزاید: دستکاری و بیمسئولیتی انسان در طبیعت امروز کره زمین را با بحران خشک شدن دریاچه ای روبرو کرده است که حیات اقتصادی اجتماعی و بهداشت و سلامت جسمی‌ و روانی میلیونها انسان را تهدید می‌کند. آثار این فاجعه زندگی‌ مردم اطراف این مناطق و در بعد وسیعتر اکوسیستم کشورهای همسایه را نیز با بحرانهای خشکسالی الودگی هوا و از بین رفتن زمینهای کشاورزی روبرو کرده است.

در این نامه همچنین آمده است: با وجود سرعت رو به رشد خشک شدن دریاچه هیچ اقدام عملی جدی در راستای‌ نجات آن صورت نگرفته است. ما امضا کنندگان این نامه وجدان‌ها ی مسئول در برابر سرمایه جهانی‌ طبیعی‌ را به همصدایی با مردم ساکن این منطقه که حیات طبیعی‌ و انسانیشان با تهدید جدی مواجه است فرا میخوانیم. از سازمان یونسکو و UNEP (برنامه محیط زیست ملل متحد) و تمامی‌ سازمانهای جهانی محافظ محیط زیست خواستار ادای مسئولیت اجتماعی انسانی و جهانی خویش در قبال این پدیده شوم هستیم.

تهیه کنندگان این کمپین از تمامی علاقه مندان دعوت کرده اند تا برای هشدار نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه به نشانی زیر مراجعه کنند.

http://www.ipetitions.com/petition/urmugulu

خطر در کمين معيشت روستانشينان زاگرس

توسط:ENHR ﺳﻪشنبه 8 شهریور 1390 (0)نظرات :

 

قطع درختان بلوط ادامه دارد!

با وجود گذشت 7 ماه از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها، روستانشينان جنگلهاي زاگرس، هنوز سوخت ارزان دريافت نکرده اند و به قطع درختان بلوط اين جنگلها ادامه مي دهند، اين درحالي است که طرح صيانت از جنگل هم آنها را با مشکلات معيشتي روبرو کرده است.

طرح صيانت از جنگلهاي زاگرس که به منظور کاهش تخريب اين جنگلها به اجرا درآمده است، باوجودي که توانست از تخريب بيشتر جنگل از سوي روستائيان جلوگيري کند اما به دليل عدم حمايت دولت زيانهاي زيادي را به کشاورزي و دامداري روستائيان وارد کرده است.

روستائيان پس از اجراي طرح هدفمندي يارانه ها وافزايش قيمت سوخت، به ناچار از چوب درختان جنگل براي گرمايش و پخت و پز استفاده مي کنند که اين موضوع سبب شد دولت به دنبال بسته هاي حمايتي و تامين سوخت براي روستاييان باشد.

اما با گذشت چندين ماه از اجراي طرح هدفمندي يارانه ها نه تنها بسته هاي حمايتي به دست روستائيان نرسيده است بلکه اين افراد به دليل برخوردهاي اداره کل منابع طبيعي با مشکلات معيشتي روبرو هستند و همچنان هم به صورت غير مجاز به قطع درختان جنگلهاي زاگرس ادامه مي دهند.

قطع روزانه 10 نهال توسط هر خانوار

دريکي از روستاهاي استان کرمانشاه با نام سرخک که 30 خانوار جمعيت دارد و در دل جنگلهاي زاگرس واقع است، روستائيان با انتقاد شديد از عملکرد دولت در زمينه تامين سوخت و خلع يد زمينهاي کشاورزي خواستار همکاري دولت براي از بين بردن فقر و تامين سوخت مورد نياز خود شدند.

دراين زمينه يکي از روستاييان به خبرنگار مهر گفت: هرروز در اين روستا هر خانوار 10 نهال را براي پخت و پز و نان قطع مي کند زيرا باوجود وعده هاي دولت همچنان سوخت ارزان قيمت در اختيار روستاييان قرار نگرفته است.

اين کشاورز با اشاره به برنامه هاي دولت براي تامين گاز روستا، بيان کرد: دولت وعده داده بود که براي نانوايي روستا گاز تامين مي کند اما با گذشت چندين ماه هنوز هم اين وعده محقق نشده است بنابراين تنها نانواني روستا با قطع درختان، سوخت مورد نياز را تامين مي کند.

وي بابيان اينکه روستاييان از دولت هم بيشتر ارزش درختان و جنگل هاي زاگرس را مي دانند، افزود: اما چاره اي براي روستاييان باقي نمانده و آنها براي تامين غذا بايد از چوب هاي درختان بلوط استفاده کنند.

به گفته يکي ديگر از روستاييان، هر خانوار براي دريافت سوخت مبلغ 10 هزارتومان را در قالب تعاوني پرداخته اند اما هنوز خبري از سوخت رساني به روستا نيست و تنها منبع سوختي که فاصله زيادي از روستا دارد هم به قيمت آزاد سوخت را مي فروشد.

اين روستايي که در گذشته به کشاورزي اشتغال داشته است و با طرح صيانت از جنگل بخش زيادي از زمين هاي خود را از دست داده است، گفت: تنها منبع درآمدي روستائيان کشاورزي و دامداري است که از سوي وزارت جهاد کشاورزي ممنوع شده است، بنابراين دولت بايد برنامه ديگري را براي روستاييان در نظر بگيرد؛ در غير اين صورت بازهم قطع درختان براي کشاورزي ادامه پيدا مي کند.

 

نياز به 600 ميليون تومان اعتبار براي طرح صيانت از جنگل

دراين رابطه معاونت فني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان کرمانشاه در گفتگو با مهر با اشاره به اينکه 60 درصد اعتبارات طرح صيانت از جنگلهاي زاگرس به مردم اختصاص يافت، گفت: از سال 82 کاراجرايي اين طرح آغاز شد که ادامه آن در سالجاري نياز به 600 ميليون تومان اعتبار دارد.

مراد شيخ ويسي با بيان اينکه پروژه هايي براي توانمندسازي روستائيان و کنترل عوامل تخريب پيش بيني شده است، اظهار داشت: در ابتدا بايد ريشه تخريب که فقر در روستاهاست کنترل شود و پس از آن به دنبال احياء و غني سازي جنگل بود.

وي با اعلام اينکه مجوز 80 جايگاه سوخت فسيلي به مردم ارايه شده است، بيان کرد: اين افراد به شرکت نفت معرفي شده و از بانک تسهيلات دريافت مي کنند.

معاونت فني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان کرمانشاه افزود: اين طرح در سطح 527 هزار هکتار از جنگل و با متوسط 50 خانوار به اجرا درآمده است.

وي به اجراي طرح کمربند حفاظتي جنگل اشاره کرد و گفت: تعيين حريم براي جنگل و منابع ملي يکي از ضروريات به شمار مي رفت که براي اين منظور 500 کيلومتر کمربند حفاظتي ايجاد شد که موجب صرفه جويي زيادي در هزينه ها شده است.

وي بابيان اينکه حدود 2250 هکتار از جنگل ها خلع يد شدند، بيان کرد: تشکيل پرونده براي 2 هزار فقره انجام نگرفت که اين امر منجر به حداقل 600 روز صرفه جويي دروقت و 2 ميليارد تومان صرفه جويي درهزينه دادرسي شده است.

شيخ ويسي به جلوگيري از چراي دام سبک روستاييان اشاره کرد و گفت: در اين روستاها سطح درآمدي بسيار پايين است و اغلب روستاييان دام سبک دارند که اين دام ها نسبت به مرتع ها بيشتر هستند و از شاخ و برگ درختان تغذيه مي کنند که اين موضوع امکان زادآوري به جنگل را نمي دهد.

معاونت فني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان کرمانشاه، تصريح کرد: از آنجايي که اراضي خلع يد شده و اجازه دامداري داده نمي شود بنابراين روستاييان از اين طرح ها استقبال نمي کنند.

وي به ايجاد زمينه اشتغال براي روستائيان اشاره کرد و گفت: برگزاري کلاسهاي آموزشي براي زنان به منظور بافت تابلو فرش از فعاليتهايي بوده که در روستاها انجام شده است.

اين اظهارات در حالي مطرح شد که براساس مشاهدات ميداني خبرنگار مهر، تنها مدرسه اين روستا، کاملا متروکه بود و هيچ گونه نشانه اي از فعاليت هاي آموزشي در آن به چشم نمي خورد و روستاييان هم به شدت با مشکلات معيشتي روبرو بودند و عنوان مي کردند که اين کارها هزينه هاي زندگيشان را پوشش نمي دهد.