حقوق بشر و محیط زیست

انعقاد تفاهم نامه بين محيط زيست خوزستان با سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني

توسط:ENHR شنبه 16 مهر 1390 (0)نظرات :

مديرکل حفاظت محيط زيست استان خوزستان از انعقاد تفاهم نامه همکاري حفاظت محيط زيست خوزستان و سازمان زمين شناسي و آهن آلات معدني کشور خبر داد.

تورج همتي با اشاره به مفاد اين تعهدنامه گفت: همکاري در انجام پروژه هاي علمي مشترک در خصوص تعيين آلودگي هاي زيست محيطي، مخاطرات دريايي و سواحل، آموزش کادر فني و متخصص و امکان استفاده از دوره هاي آموزشي کوتاه مدت ، همکاري متقابل طرفين در زمينه پروژه هاي تحقيقاتي و دانشجويي و پروژه هاي اولويت دار در استان خوزستان، استفاده متقابل از فضاهاي آزمايشگاهي، برقراري ارتباط و تفاهم نامه هاي بين المللي با مراکز دريايي معتبر دنيا، تبادل کليه اطلاعات و گزارش ها در چارچوب مقررات از جمله مفاد اين تعهدنامه است.

مدير کل حفاظت محيط زيست خوزستان هدف از انعقاد اين تفاهم نامه را فراهم آوردن چارچوب کلي براي ارتقاء و بهبود محيط زيست در منابع پايدار بوم شناختي و استفاده از توانمندي هاي دو سازمان در جهت بهسازي محيط زيست و کاهش آلودگيها عنوان کرد.

نشست بررسي ارتباط شهرها با تغييرات اقليمي برگزار مي شود

توسط:ENHR شنبه 16 مهر 1390 (0)نظرات :

ستاد محيط زيست و توسعه پايدار به مناسبت روز جهاني اسکان بشر نشستي را با موضوع ارتباط شهرها با تغييرات اقليمي برگزار مي‌کند.

محمد هادي حيدرزاده رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار با اشاره به عزم مجمع عمومي سازمان ملل در راستاي بالا بردن آگاهي جهاني در رابطه با مشکلات و معضلات موجود در محيط زيست شهري و جلب توجه جهانيان به مقوله شهرهاي پايدار گفت: امسال سازمان ملل موضوع و شعار روز جهاني اسکان بشر را بررسي ارتباط شهرها با تغييرات اقليمي انتخاب کرده است.

وي افزود: ستاد محيط زيست تاکنون همزمان با برگزاري روز جهاني اسکان بشر برنامه‌هاي ويژه‌اي اجرا کرده و برگزاري نشست برنامه‌ريزي آينده شهر ما، شهر الکترونيک گامي به سوي شهر بهتر از موضوعات مورد بررسي به مناسبت روز جهاني اسکان بشر در سالهاي گذشته بوده است.

لازم به ذکر است اين نشست در تاريخ 17/7/90 راس ساعت 15 در بوستان نظامي گنجوي با حضور مديران شهرداري، اساتيد دانشگاه، سازمانهاي مردم نهاد، دانشجويان و علاقمندان به حوزه فوق برگز‌ار مي‌شود.

اهواز آلوده ترين شهر جهان است

توسط:ENHR ﺳﻪشنبه 5 مهر 1390 (0)نظرات :

 

سازمان بهداشت جهاني در گزارشي جديد شهرهايي از ايران، هند، پاکستان و پايتخت مغولستان را آلوده ترين شهرهاي جهان معرفي کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از فوربس، سازمان بهداشت جهاني براي اولين بار اقدام به طبقه بندي شهرهاي جهان بر اساس ذرات آلوده موجود در هواي آنها کرده که بر اساس اين طبقه بندي شهر اهواز آلوده ترين شهرجهان شده است.

در اين طبقه بندي، ذرات آلوده موجود در هواي شهرها که اندازه آنها از 10 ميکرومتر کمتر بوده اندازه گيري شده که ريزگردهاي موجود در هواي اهواز بيش از ساير نقاط جهان بوده است.

بر اساس اين گزارش، ميانگين وجود ريزگردهاي آلوده در هواي اهواز 372 ميکروگرم در هر مترمکعب است که استفاده از سوخت کم کيفيت و وجود صنابع سنگين در اين شهر مهمترين عامل پيداش آنها هستند.

سازمان بهداشت جهاني با اعلام اينکه همين ريزگردها در سال موجب مرگ زودرس براي يک ميليون 340هزار نفر مي شوند از کشورهاي جهان خواسته تا اقدامات خود براي کاهش آلودگي شهرهاي خود را کاهش دهند.

در اين طبقه بندي، هواي بيش از يک هزار و 100 شهر در طي چند سال اخير مورد اندازه گيري قرار گرفته و همچنين اطلاعات منتشر شده از سوي خود کشورها نيز در آن لحاظ شده و نتيجه آن در گزارشي که ديروز دوشنبه منتشر شده آمده است.

به گزارش سازمان بهداشت جهاني، مقدار 20 ميکروگرم از اين ريزگردها منجر به بروز مشکلات جدي تنفسي و حتي مرگ مي شود. مواد تشکيل دهنده اين ريزگردها عموما دي اکسيد سولفور و دي اکسيد نيتروژن هستند که از فعاليت نيروگاه ها، سوخت خودروها و فعاليت صنايع حاصل مي شود.

سرمايه‌گذار طرح انتقال آب از ارس به درياچه اروميه مشخص شد

توسط:ENHR ﺳﻪشنبه 5 مهر 1390 (0)نظرات :

 

رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: راهکارهاي متعددي براي حل مشکل درياچه اروميه انديشيده‌ و به‌کار گرفته ايم که اميدواريم نياز حداقلي اين درياچه به 1/3 ميليارد مترمکعب آب تامين و مشکل حل شود.

مهندس محمدجواد محمدي‌زاده در جمع خبرنگاران در شيراز با بيان اينکه نگراني‌ها در خصوص درياچه‌هاي کشور جدي است، افزود: کارگروهي با مسووليت معاون اول رييس‌جمهوري براي رسيدگي و حل مشکل آب درياچه اروميه تشکيل شده است.

وي با بيان اينکه وزارتخانه‌هاي نيرو، کشور، جهادکشاورزي و راه و شهرسازي و معاونت راهبردي رياست ‌جمهوري در اين کارگروه به همراه سازمان محيط‌زيست عضويت دارند، گفت: راهکارهاي متعددي براي حل مشکل درياچه اروميه انديشيده شده و بکارگرفته شده است.

محمدي‌زاده خاطرنشان کرد: جابجايي حوضه به‌ حوضه آب از حوزه‌هاي آب‌ريز کردستان براي انتقال 700 ميليون متر معکب آب اجرايي شده که 15 درصد پيشرفت فيزيکي دارد، يکي از اين طرح‌هاست.

وي به انتقال آب از ارس ورودي ارمنستان و آذربايجان و در نظرگرفتن حق‌آبه از اين طرح براي درياچه اروميه اشاره و خاطرنشان کرد: سرمايه‌گذار اين طرح مشخص شده و اميدواريم به‌زودي اجرايي شود.

محمدي‌زاده تصريح کرد: پيش‌بيني صرفه‌جويي يک ميليارد متر مکعب آب از مسير اصلاح روش‌هاي آبياري در قالب يک برنامه سه‌ساله از سوي جهاد کشاورزي، انتقال حوضه به‌حوضه آب و بارور کردن ابرها نيز از جمله راهکارهاي در نظر گرفته شده براي تامين آب مورد نياز درياچه اروميه است.

وي ضمن ابراز اميدواري نسبت به تامين حداقل 1/3 ميليارد مترمکعب آب مورد نياز درياچه اروميه با استفاده از اين روش‌ها، گفت: طرح مديريت يکپارچه از سوي سازمان محيط زيست ارايه، مطالعه و اجرا و کتابچه‌اي نيز در اين زمينه تهيه و منتشر شده که در آن وظايف سازمان‌هاي آب منطقه‌اي، جهادکشاورزي و محيط زيست در استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي و کردستان تبيين شده است.

معاون رييس‌جمهور در خصوص چاره انديشي براي تالاب‌ها و درياچه‌هاي مختلف استان فارس از جمله بختگان، پريشان و دشت ارژن، نيز گفت: توافق‌هايي با توانير در خصوص تامين حق‌آبه اين درياچه‌ها انجام شده که بايد عملياتي شود، از طرفي عمده‌ترين مشکل اين درياچه‌ها برداشت‌هاي غيرمجاز از طريق چاه‌هاي بالادستي بوده که با نظارت انجام شده بخشي از اين چاه‌ها پلمپ و براي بخشي ديگر کنتور هوشمند نصب شده است.

اين مقام مسوول يکي از چالش‌هاي جدي برخي از درياچه‌ها مانند پريشان را اجراي طرح‌هاي مختلف مطالعه نشده دانست و گفت: اجراي برخي پروژه‌ها مانند راهسازي و ايجاد مستحدثاتي در حاشيه پريشان زمينه انسداد مسيرهايي که آب مورد نياز درياچه از طريق آن مسيرها تامين مي‌شد را فراهم کرده است.

وي با يادآوري اينکه با همکاري دستگاه‌هاي مختلف، اجراي برخي طرح‌ها مانند طرح راهسازي در درياچه پريشان متوقف شده است، گفت: بايد در اعمال قانون توسط دستگاه‌هاي مختلف پا‌فشاري کرد، مطالبه مردم در خصوص درياچه‌ها و تالاب‌ها مطالبه درستي است و خوشبختانه دستگاه‌قضايي هم همکاري خوبي براي تامين اين مطالبات داشته و دارد.

محمدي‌زاده با بيان اينکه از محل اعتبارات در نظر گرفته شده براي مقابله با ريزگردها مي‌توان طرح‌هايي براي تجديد حيات درياچه‌هاي بختگان و پريشان و ديگر درياچه‌هاي فارس اجرا کرد، گفت: برکه‌هايي در محل تالاب پريشان ايجاد و نمونه‌هايي از تنوع زيستي موجود در آن منطقه آورده شده تا اين نمونه‌ها مجددا احيا شوند.

وي خواستار همکاري بيشتر ساير دستگاه‌ها در رفع تصرفات از محدوده تالاب‌ها، جلوگيري از تخريب‌ها و تعيين و تثبيت حدود اين عرصه‌هاي زيست محيطي مهم شد.

معاون رييس جمهوري همچنين در خصوص ديگر تالاب‌ها و درياچه‌هاي کشور نيز گفت: از جمله تالاب‌هايي که مشکل آنها تاحدود زيادي مرتفع شده مي‌توان به تالاب شادگان و هورالعظيم اشاره کرد.

اين مقام مسوول خاطرنشان کرد: تالاب شادگان که کاملا خشک شده بود با تامين حق‌آبه از کارون و کرخه، مجددا احيا شده و تا عمق 5/2 متري آن اکنون آب وجود دارد.

وي اضافه کرد: قسمتي از تالاب هور‌العظيم که در ايران قرار دارد نيز با مديريت حق‌آبه نجات داده شده که اين اقدام منجر به تامين آب قسمت قرار گرفته در خاک عراق هم شده است.

معاون رييس جمهوري گفت: مديريت انجام شده در مورد تالاب‌ هامون نيز علي‌رغم آنکه هنوز در خصوص حق‌آبه اين تالاب که در ورودي افغانستان قرار دارد با مشکل مواجه هستيم اما 60 تا 70درصد تاثيرگذار بوده و مشکل مرتفع شده است.