حقوق بشر و محیط زیست

احیای درختان کهنسال خیابان ولیعصر

توسط:ENHR دوشنبه 21 آذر 1390 (0)نظرات :

 

شهردار منطقه 3 شهرداری تهران گفت: با توجه به اینکه خیابان ولی‌عصر جزء سرمایه‌های ملی شهر محسوب می‌شود، احیای درختان کهنسال این خیابان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست و به نقل از فارس، پژمان پشمچی‌زاده با بیان این مطلب، افزود: به منظور حفظ و نگهداری محیط زیست و جلب رضایت شهروندان با همکاری سازمان پارک‌ها، احیای درختان خیابان ولیعصر(عج) به تعداد 560 اصله انجام شد.

وی با بیان اینکه در این عملیات از درخت چنار استفاده شده است، تصریح کرد: از آنجایی که درختان از گونه چنار از قدمت بالایی برخوردار هستند تصمیم گرفته شد تا از این‌ گونه گیاه در خیابان ولیعصر (عج) و بین درختان استفاده شود تا به این ترتیب چهره شهرمان زیباتر شود.

شهردار منطقه 3 یادآور شد: درخت چنار گونه غالب درختان موجود در فضای سبز اکثر شهرها از جمله تهران را به خود اختصاص داده که حفظ این درختان ارزشمند و سایر درختان موجود در حاشیه معابر یکی از مهمترین دغدغه‌های مدیران و کارشناسان فضای سبز است.

پشمچی زاده از تعریف طرحی ویژه برای اجرای پروژه احیای درختان خیابان ولیعصر(عج) به ویژه درختان چنار کهنسال خبر داد و گفت: این پروژه شامل بررسی دقیق و ثبت وضعیت درختان موجود، مبارزه با بیماری‌ها و آفات، ایجاد فضای لازم برای آبیاری در پای درخت با حذف موانع سخت مانند بتن، آسفالت و غیره، حذف سرشاخه‌های خشک، آبیاری منظم و به اندازه است.

وی اظهار داشت: در این زمینه برای حصول نتیجه مطلوب، پایش‌های منظمی صورت می‌گیرد که امید می‌رود با اجرای دقیق و استمرار این پروژه، وضعیت مطلوبی در زمینه درختان حاشیه معابر خیابان ولیعصر(عج) به خصوص چنار به وجود آید.

شهردار منطقه 3 خاطرنشان کرد: این درختان نقش شکل ‌دهی به مسیرها و محورهای اصلی دارند و علاوه بر این برای ایجاد سایه هم مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برابر شرایط سخت جوی مقاومت خوبی دارند.

کشف ۱۶ فلامینگو و قو از دو قاچاقچی در رشت

توسط:ENHR دوشنبه 21 آذر 1390 (0)نظرات :

 

ماموران پلیس در مسیر جانبازان رشت به خودرو حامل پرندگان که از فریدونکنار مازندران به سوی تهران در حال ترانزیت بود ، مشکوک شدند و پس از تفتیش خودرو، محموله قاچاق پرندگان از آنها کشف شد.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران،در این محموله 14 فلامینگو و 2 قو زنده وجود داشت.

به گفته مدیرکل محیط زیست گیلان، اسارت در قفس و عدم دسترسی این پرندگان به غذا منجر به ضعف و ناتوانی آنها برای پرواز شده بود که این پرندگان پس از تجدید نیرو، حلقه‌گذاری در پناهگاه حیات وحش سلکه، تیمار و آزاد شدند.

سرشماری پائیزه حیات وحش استان تهران آغاز شد

توسط:ENHR دوشنبه 21 آذر 1390 (0)نظرات :

 

سرشماری پائیزه حیات وحش استان تهران در منطقه حفاظت شده ورجین آغاز شد

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران، به منظور برآورد جمعیت حیات وحش استان بویژه پستانداران بزرگ جثه ( قوچ و میش و کل و بز وحشی) در مناطق تحت مدیریت ، سرشماری پائیزه حیات وحش از روز شنبه مورخ 19آذر ماه با سرشماری در منطقه حفاظت شده ورجین توسط مأمورین اجرایی و با نظارت کارشناسان محیط زیست طبیعی آغاز شد.

این سرشماری در منطقه حفاظت شده ورجین به مدت دو روز ادامه داشته و همزمان در کلیه مناطق تحت مدیریت تا پایان هفته جاری به اتمام خواهد رسید.

همچنین به گفته معاونت محیط زیست طبیعی اداره کل ،سرشماری از پرندگان مهاجر با توجه به آغاز مهاجرت پرندگان به تالاب¬های استان در برنامه بعدی بخش محیط زیست طبیعی اداره¬کل حفاظت محیط زیست استان تهران اجرا خواهد شد.