دوشنبه 19 اسفند 1392

جهانی شدن حقوق

فرآیند جهانی شدن حقوق مبتنی بر انتقال برخی ارزشهاست. گسترش رقابت اقتصادی، دولت قانونمند، حقوق بنیادین و حمایت از محیط زیست و... مصادیقی از این ارزشها به شمار می روند. وقتی از جهانی شدن حقوق سخن به میان می آوریم، دو محور اصلی مدّنظر قرار دارند و ارزشهایی که از این مسیر انتقال می یابند حول این دو محور مطالعه می شوند: جهانی شدن حقوق اقتصادی و جهانی شدن حقوق بشر. فرآیند جهانی شدن حقوق بر اساس این دو محور و مبتنی بر انتقال ارزشها، دو مرحله را با رویکرد پوزیتویستی طی می کند: نخست مرحلة جمع آوری نرمها یا قواعد جهانی شدن که برعهده نهادهای بین المللی مانند سازمان تجارت جهانی، سازمان ملل متّحد، شورای اروپا و... بوده و در قالب اسناد و کنوانسیون های بین المللی مانند اعلامیه جهانی و میثاقین حقوق بشر و... صورت می گیرد. دوم مرحلة توزیع این نرمها و قواعد که با تصویب از جانب کشورهای مختلف تحقّق می پذیرد. در مرحلة توزیع نباید از فرآیند تسرّی غافل بود و همین نکته است که جهانی شدن را به مانند «فرآیند» می نمایاند و نه «پروژه».
                                                                                                                                       ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: GLOBAL
دوشنبه 19 اسفند 1392

درباره مرکز ملی مطالعات جهانی شدن

وجود منابع نظري بسيار غني و جامع در مكتب حيات بخش اسلام براي آينده بشريت و ترسيم دورنمايي روشن از يك سو و فقدان نگاه جامع و منبعث از اندیشه های فراگیر و سازمانگرا در شرايـط نابسامـان سياسي، امنيتي جوامع مختلف و ملت‌هاي به بن بست رسيده جهان از سوي ديگر، ضرورت نظریه پردازی و پياده سازي مفاهيم اسلامی را دو چندان نموده و لزوم ترسيم چشم انداز، اهداف، راهبردها و برنامه‌هاي كلان در برخورد با پديدة جهاني شدن را به منظور بستر سازي و ايجاد ادبيات مشترك و برقراري گفتمان جديد با مؤسسات بين‌المللي، مجامع و مراكز اثرگذار جهاني در كشورهاي اسلامي، دوست و ساير ممالك در حال توسعه، مضاعف نموده است.

بديهي است در اين گفتمان با تبيين دغدغه‌هاي مشترك ناشي از چالش‌هاي جهاني در عرصه‌هاي مختلف، فرهنگ مديريت مشترك جهاني ترويج و براي اجرايي كردن آن ساز و كارهاي جديد مبتني بر مقتضيات و ضرورت‌هاي فعلي و آتي جهان پيشنهاد خواهد شد.

در راستاي  هماهنگ سازي و تمركز تلاش‌ها براي نيل به اهداف و مفروضات مورد نظر در برخورد با پديدة فوق، مركز ملي مطالعات جهاني شدن وابسته به نهاد رياست جمهوري در چارچوب اساسنامه و تشكيلات مربوطه، ضوابط و مقـررات جاري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي و پژوهشي كشور اداره مي‌شود.

برای ورود به سایت مرکز مطالعات جهانی شدن اینجا کلیک نماید

(0)نظرات توسط: GLOBAL
شنبه 17 اسفند 1392

حکمرانی مطلوب در پرتو جهانی شدن حقوق بشر

 "در حقوق بین‌الملل معاصر، حقوق بشر از جمله حقوق بنیادی و غیرقابل انتقال است و انسان‌ها صرفا به خاطر انسان بودن حق برخورداری از این حقوق را دارند. عده‌ای معتقدند پدیده جهانی شدن تاثیر مهمی در جهان حقوق بشر داشته است. كتاب حاضر تحلیل و پردازش اصول حكمرانی مطلوب با توجه به حقوق بشر و جهانی شدن آن است. نگارنده ابتدا چیستی و ابعاد جهانی شدن را بررسی می‌كند و نظری به مبانی فكری حقوق بشر می‌اندازد. وی در بخش دیگر كتاب به توسعه ساختاری حقوق بشر در چارچوب نهادها و سازوكارهای بین‌المللی و منطقه‌ای می‌پردازد. در ادامه حكمرانی مطلوب تعریف شده و پیشینه آن بررسی گردیده و در پایان نیز، ارتباط دو مقوله حكمرانی مطلوب و حقوق بشر تحلیل شده است."

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: GLOBAL
شنبه 17 اسفند 1392

تکوین حقوق بشر در عصر جهانی شدن

جهانی‌‌شدن، جهان‌شمولی‌ها را در پی دارد و هم‌زمان سبب می‌شود باورهای جهان‌شمول تحت تأثیر قرار گیرند و این موضوع به نحو مستقیم به مسئله حقوق‌ بشر ارتباط می‌یابد؛ زیرا حقوق بشر امروزه از مسائلی است که هم داعیه جهانی دارد و هم از آموزه‌های محلی و منطقه‌ای تاثیر می‌پذیرد. اما آن‌چه آشکار است این‌که در مجموع، جهانی‌شدن فعالیت در زمینه حقوق بشر را تقویت می‌کند.

کتاب حاضر با بررسی این‌که اکنون چه کسی مالک فرهنگ است و چگونه درگیری‌های سیاسی و فرهنگی روی حقوق‌ ‌بشر تاثیر می‌گذارد، نحوه تکوین حقوق بشر را از وجوه متعدد به بحث می‌گذارد. مهم‌ترین دستاورد کتاب «تکوین حقوق بشر در عصر جهانی‌شدن» فراهم آوردن زمینة رشد و گسترش حقوق بشر در جامعه بین‌المللی و به ‌ویژه تربیت پژوهشگران و استادانی است که بتوانند به شیوه‌های فلسفی و تخصصی به واکاوی مباحث حقوق بشری بپردازند. این کتاب نشان می‌دهد که در بعضی موارد جهانی‌شدن منجر به گسترش حقوق بشر می‌شود و مشاجره و بحث‌های جهانی‌شدن هنجارها نیز به چنین روندی می‌افزاید. اما در موارد دیگر، مبارزات محلی برای اعاده حقوق بشرْ موجب تقویت و استحکامِ بیشتر جهانی‌شدن و جهان‌شمولی می‌شود. افراد در فرهنگ‌های مختلف غالباً باورهای اساسی و قابل احترام خود را به شکل جهانی ایجاد کرده‌اند؛ به عنوان مثال، باور یا فرضیه‌های مذهبی درخصوص سرشت انسان اغلب در قالب واژه‌های جهان‌شمولی بیان می‌گردد که هدف آن فراتر رفتن از فرهنگ‌های خاص است.

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با توجه به این‌که فهم دنیای جهانی‌شده تا چه اندازه می‌تواند مهم و میان‌رشته‌ای باشد، در ترجمه انتشار آثاری از این دست به دنبال تبیین پیچیدگی‌ها، فرصت‌ها و دشواری‌هایی است که جهانی‌شدن در تحقق مسائلی چون حقوق بشر به وجود می‌آورد و نقاط اتصال سیاست، اقتصاد، فرهنگ و محیط‌زیست را روشن می‌سازد. ازاین‌رو، ضمن سپاس از مترجم گرامی و همه کسانی که در به سرانجام رسیدن این اثر نقش‌آفرینی داشته‌اند، آمادگی خود را برای حمایت از نشر چنین آثاری اعلام می‌دارد.

نویسنده کتاب:مهدی ذاکریان

(0)نظرات توسط: GLOBAL
چهارشنبه 14 اسفند 1392

گزارش یورونیوز از نسل کشی در آفریقای مرکزی/ فیلم

پس از ماه ها گسترش هرج و مرج در جمهوری آفریقای مرکزی و بروز علائم بالقوه نسل کشی، سرانجام در ماه دسامبر فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه واکنش نشان داد. او گفت: “این عملیاتی سریع و موثر خواهد بود که باید گروه های مسلح را متوقف کند، ثبات را حاکم سازد و زمینه را برای انتخابات آزاد و منصفانه در زمان مناسب فراهم کند.”

اما ۱۶۰۰ سرباز فرانسوی کافی نبود و ۵۷۰۰ سرباز از اتحادیه آفریقا نیز به عملیات پیوستند. ارزیابی تحلیل گران این بود که بازهم کافی نیست.


بانگی پایتخت افریقای جنوبی آرام شد، اما وحشت و ترور به مناطق دیگر راه یافت و بحث در این زمینه که فرانسه باید در آنجا بماند یا نه درگرفت.

یک شهروند می گوید: “فرانسه اگرچه درباره اعزام نیروهای خود تصمیم گرفت، ولی ما آنها را روی زمین نمی بینیم. ما هنوز در بسیاری از نقاط کشور امنیت نداریم.”

حادثه روز پنجم فوریه، نمایانگر فقدان امنیت و کنترل اوضاع بود. یعنی قتل یک شبه نظامی سابق در برابر دفتر رئیس جمهور دوران انتقال قدرت که چند روز قبل از آن توسط پارلمان انتخاب شده بود.

واقیعت ها نشانگر کشیده شدن متناوب اختلافات مذهبی و قومی به درگیری های خونین است. پس از آنکه در مارس ۲۰۱۳ شبه نظامیان سلکا، که اکثرا اسلام گرا بودند بر اوضاع مسلط شدند، و مسیحیان را تحت فشار قرار دادند، اکنون نوبت شبه نظامیان مسیحی است که به تعقیب مسلمانان دست بزنند.

کشتارهای قومی تا کنون یک میلیون نفر را آواره کرده است.جمعیت کل کشور ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است. در بانگی ۴۰۰ هزار نفر در اردوگاه هایی که در نزدیکی فرودگاه ویا در مناطق جنگلی روستاها واقعند زندگی می کنند. ۴۰۰ هزار نفر دیگر نیز فاقد نیازهای اولیه اند.

سازمان پزشکان بدون مرز، یکی از نادر سازمان های غیر دولتی در آفریقای مرکزی می گوید که دسترسی به آب آشامیدنی، غذا و دارو از نیازهای فوری است و بیشتر مردم به طور غیر مستقیم و به خاطر این کمبودهاست که جان خود را از دست می دهند تا در عملیات خشونت بار.

برای دیدن فیلم اینجا کلیک کنید.

(0)نظرات توسط: GLOBAL
چهارشنبه 14 اسفند 1392

کمیته دوم سازمان ملل و جهانی شدن

کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد (کمیته امور مالی و اقتصادی) از سال 1999 میلادی جهانی شدن و وابستگی متقابل را در دستور کاری خود قرار داد. که قبل از آن در 18 و 19 سپتامبر یک گفتگو در مورد ثاثیرات اجتماعی و اقتصادی جهانی شدن و وابستگی متقابل و کاربرد سیاستهای اتخاذ شده در عمل را برگزار نمود. مباحث مجمع عمومی و به ویژه، اتفاقات خاص کمیته دوم کمک کرده است که انجمنی را برای تبادل دیدگاهها در میان اعضا در مورد جهانی شدن و وابستگی متقابل فراهم کند. این برای ایجاد یک اجماع جهانی در مورد اقداماتی که در سطح جهانی، منطقه ای و ملی اتخاذ شود که جهانی شدن را به یک نیروی مثبت برای گسترش منافع آن در سراسر جهان تبدیل کند، نیاز است.

بنابراین در اینجا گزارشات و قطعنامه های مجمع عمومی در این رابطه در ادامه مطلب گذاشته شده است.

(0)نظرات توسط: GLOBAL
چهارشنبه 14 اسفند 1392

برگزاری نشست اسلام و جهانی شدن

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، موضوع جهانی شدن از جمله موضوعاتی است که پژوهش درباره آن در رتبه‌های نخست پژوهش در جهان به حساب می‌آید. انتشار دائم کتب و مقالات پژوهشی فراون یا برگزاری انواع همایش‌ها و نشست‌های علمی در این زمینه در سراسر جهان نشان از اهمیت این موضوع دارد.
در جامعه ما، عمده آثار علمی موجود در موضوع جهانی شدن ترجمه آثار غربی است و جالب است که عموم کتاب‌های ترجمه شده، به این پدیده جانب‌دارانه نگاه کرده و کمتر از نقدها و مخالفت‌های رایج در خود غرب و سایر نقاط جهان صحبت به میان آورده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: GLOBAL
چهارشنبه 14 اسفند 1392

ابعاد پدیده جهانی شدن

مقدمه

جهانی شدن تبدیل به بخشی از واژگان روزمره ما شده است. اشارات مربوط به نیروهای جهانی شدن در تجارت, اقتصاد, سیاست, فرهنگ و نیز در متون مختلف علمی و مؤسسات آموزشی در اقصی نقاط جهان رواج یافته است و آثار زیادی در مورد پیامدها و اثرات آن تدوین شده است. جهانی شدن بیشتر مولد پرسش است تا پاسخ. از یک جهت جهانی شدن پدیده‌ای بسیار قدیمی است اما از جهت دیگر پدیده نوینی است. جهانی شدن چیست؟ آیا یک مفهوم است, یک پدیده, یک فرآیند یا هر سه؟ آیا جهانی شدن تداوم همان مدرنیته یا تجدد است یا پدیده‌ای پسا مدرن و کاملاً جدید است؟ و بالاخره آنکه جهانی شدن در کدام مرحله از سیر تحول تاریخی قرار گرفته است, مراحل آغازین, شکوفایی و تثبیت و یا مراحل پایانی؟

به نظر می‌رسد جهانی کاملاً متفاوت از نظام وستفالی در حال شکل‌گیری است. در میان, یا در ذیل همه این تحولات, دگرگونی‌ها و تلاطم‌ها, بخش‌های عمده‌ای از انسان‌ها همچنان همانند گذشته ظاهراً ابدی خود گام‌های ابدی برمی‌دارند. آنها یا جهانی شدن را نمی‌شناسند و یا اینکه صرفاً تحت تأثیر منفی امواج آن قرار گرفته‌اند. اگر تلاش برای عرضه تصویر و تبیین جامع از فرآیند جهانی شدن نیاز و ضرورتی استراتژیک نباشد, دست کم می‌توان گفت که ضرورتی اخلاقی است که از رسالت جامعه‌شناسی برمی‌خیزد. جامعه‌شناسی که همواره و به طور پنهان و آشکار دغدغه‌ای اخلاقی داشته و مدعی جستجوی منابع و راه‌هایی برای پیشبرد و تسریع فرآیندهای بشر بوده, باید به انسان‌ها بیاموزد که در فرآیند تحلیل رفتن نهادهای سنتی امنیت و هویت بخش (به ویژه دولت) و ادغام در شبکه‌های غیر شخصی و سیال قدرت (ثروت و اطلاعات) چگونه ابزارهای جدیدی برای کسب امنیت اجتماعی و سیاسی پیدا کنند و یا حداقل نیاز به چنین ابزارها و تدبیرهایی را توصیه کند, نوشتار حاضر تلاشی است در جهت تبیین و تنویر هر چه بهتر و بیشتر ابعاد مختلف پدیده جهانی شدن. بررسی تأثیرات و پیامدهای جهانی شدن بر مؤلفه‌های مختلف اقتصادی, سیاسی و فرهنگی از اهداف تدوین این مقاله می‌باشد.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: GLOBAL
ﺳﻪشنبه 13 اسفند 1392

جهانی شدن حقوق بشر

جهانی شدن حقوق بشر: جهانی شدن به معانی مختلفی به کار می رود، اما سه محور اصلی آن ارتباطات (Connection)، جهانی شدن ساختارها (Cosmoplitan) و انتقال کالا (Commodification) می باشد. جهانی شدن عمدتاً در سه عرصه اقتصاد، اطلاعات و فرهنگ به کار می رود. حقوق بشر هم به جهانی شدن در این سه عرصه کمک کرده است و جهانی شدن این سه عرصه نیز بر حقوق بشر تأثیرگذار بوده است. جهانی شدن حقوق بشر یکی از فرعیات جهانی شدن فرهنگ تلقی می شود. حقوق بشر در سه گفتمان نظری، سیاسی و حقوقی به جهانی شدن کمک کرده است. به این صورت که با بسترسازی لازم و ایجاد ظرفیت سیاسی در میان دولت ها، به جهانی شدن در عرصه فرهنگی شتاب داده است. مسأله اصلی تأثیر جهانی شدن فرهنگ بر سرنوشت حقوق بشر است. پیش از بررسی  موانع و فرصت های جهانی شدن حقوق بشر به معنای تام (در سه حوزه هنجارها، بازیگران و مسئولیت) بایستی به این سؤال پرداخت که آیا جهانی شدن برای حقوق بشر مفید است یا مضر؟

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: GLOBAL