ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1392

بیانیه محکومیت استفاده از سلاحهای شیمیایی در سوریه

 

فاجعه پشت فاجعه است که دل انسانیت را به رنج می کشد و جانهای بی دفاع را به مسلخ. هر روز از سرزمینی فریاد مرگ،  از دستان دهشت آفرین تروریستی به آسمان خدا می رسد. از اندیشه تروریست جز خیال باطل وحشت آفرینی نمی گذرد و آنچه این میان حرمت از دست داده جان انسان است. این روزها زخم و رنج بر پیکر غیرنظامیان سوریه نشسته است ، و همه جهانیان را شرمسار بی تدبیری و بی عملی خویش ساخته. مدافعین حقوق بشر اسلامی در منطقه 2 کشور با اظهار تأسف عمیق از به کارگیری سلاحهای شیمیایی در سوریه و کشتار مردم بی دفاع سوریه، و ضمن تأکید بر اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیونهای چهارگانه ژنو، این اقدام را از سوی هر گروهی که صورت پذیرفته باشد محکوم می نمایند و خواهان اقدامات سریعتر سازمان ملل متحد در رسیدگی به این موضوع می باشند . باشد که در پرتو تلاشهای دیپلماتیک جهانیان و باالاخص سران کشورهای اسلامی ، بحرانی که در آن کشور غم زده می باشد برطرف شده  و جنایتکاران به کیفر ، اقدامات ننگین خود برسند.

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 16 تير 1392

گزارش سازمان ملل متحد: آرمان های توسعه هزاره دست یافتنی، اما نيازمند تلاش بیشتر

تهران 11 تیر 2013 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)— بر اساس گزارش سازمان ملل متحد که روز دوشنبه انتشار یافت، سیزده سال پس ازآنکه جهان آرمان های توسعه هزاره را تعیین کرد، کشورها گام های بزرگی برای تحقق این هشت آرمان تا سال هدف 2015برداشته اند، اما باید برای دستیابی به اهدافی که هنوز به آن ها نرسیده اند تلاش بیشتری صرف نمایند. 

دبیرکل سازمان ملل متحد در مقدمه این گزارش می نویسد: در بیش از یک دهه تجربه در راه تلاش به سوی آرمان های توسعه هزاره یاد گرفتیم تلاش های متمرکز توسعه ای می توانند تفاوت ایجاد نمایند. بان کی مون می افزاید حال زمان آن فرا رسیده تا  سعی مان را برای ایجاد آینده ای عادلانه تر، امن تر و پایدار تر برای همه افزون نماییم.

شایان ذکر است رهبران جهان از تقریبا تمامی کشور ها که در سال  2000 در اجلاس  مجمع عمومی با عنوان اجلاس هزاره شرکت کرده بودند، اعلامیه هزاره ملل متحد را به تصویب رساندند، سندی که  8 آرمان بلند پروازانه از آن بر گرفته شد. سال 2015 به عنوان سال هدف برای دستیابی به این آرمان های توسعه هزاره در نظر گرفته شد که عبارتند از: ریشه کنی گرسنگی و فقر شدید، محقق ساختن  آموزش ابتدایی همگانی، ارتقای  برابری جنسیتی وتوانمند سازی زنان، کاهش میزان مرگ و میر کودکان، بهبود بهداشت مادران، جلوگیری از گسترش بیماری ایدز، مالاریا و سایر بیماری ها، حصول اطمینان  از پایداری محیط زیست وایجاد مشارکتی جهانی برای توسعه.

گزارش توسعه انسانی 2013 نشان می دهد چگونه اقدامات مشترک دولت ها، جامعه مدنی و بخش خصوصی موجب پیششرفت پایدار برای دستیابی به  آرمان های توسعه گردیده است. همچنین گزارش اشاره به مواردی می کند که کشورها در دستیابی به آن ها عقب هستند واین موارد نیاز به توجه  فوری دارند.

در این گزارش آمده است اهدافی که تا کنون کشورها موفق به رسیدن به آن ها شده اند عبارتند از به نصف رساندن افرادی که در فقر مطلق به سر می برند و ارائه آب آشامیدنی سالم به بیش از دو میلیارد نفر. همچنین کشور ها تلاش عظیمی در باره اهداف سلامت به ثمر رسانده اند و این اهداف تا سال 2015 قابل دستیابی هستند.

این موارد شامل کاهش مرگ و میر به دلیل مالاریا و سل، همچنین عفونت اچ آی وی است. بین سال های 2000 تا 2010 مرگ و میر ناشی از مالاریا تا 25 درصد کاهش داشته که موجب گردیده 1 میلیون و 100 هزار نفر جان خود را از دست ندهند. بین 1995 تا 2011 مجموعا 51 میلیون بیمار مسلول تحت مراقبت قرار گرفتند که این امرباعث نجات 20 میلیون انسان شد.

در مورد اچ آی وی، گزارش می گوید 8 میلیون از 34 میلیون انسانی که این عفونت را دارند در حال حاضرتحت درمان ضد ویروسی قرار دارند که اگر همین روند ادامه یابد رسیدن به دستیابی جهانی درمان امکان پذیر خواهد بود.

مورد دیگری که پیشرفت در آن چشمگیر بوده کاهش تعداد افراد دچار سوء تغذیه  و حاشیه نشینان شهرها است. بین 2000 تا 2010 تعداد 200 میلیون زاغه نشین دسترسی به منابع آب سالم، سرویس های بهداشتی، مسکن پایدار یا فضای کافی برای زندگی پیدا کردند که این تعداد از هدف 100 میلیون نفری آرمان های توسعه هزار بیش تر است.

در عین حال بسیاری از کشورها در دستیابی به سایر هدف ها یعنی بهبود بهداشت ماداران، محقق ساختن  آموزش ابتدایی همگانی، گسترش دسترسی به سرویس های بهداشتی و برابری جنسیتی عقب هستند.

 
(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 15 تير 1392

گزارش مواد مخدر سال 2013 به ثبات در مصرف مواد سنتی اشاره و بر افزایش هشدار دهنده در مواد روانگردان جدید تأکید می کند

 

تهران 6 تیر 1392 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)-- دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد چهارشنبه در یک رویداد عالی رتبه ویژه کمیسیون مواد مخدر در وین گزارش مواد مخدر سال 2013 را معرفی کرد. این رویداد عالی رتبه ویژه، اولین گام را برای بررسی عالی رتبه سال 2014 اعلامیه سیاسی و طرح اقدام توسط کمیسیون مواد مخدررا مشخص می کند و به دنبال آن در سال 2016، اجلاس ویژه مجمع عمومی سازمان ملل به بررسی این موضوع می پردازد. 

در حالی که چالش های جدیدی پیرامون مواد روانگردان جدید به وجود می آید، گزارش مواد مخدر سال 2013 بر ثبات در مصرف مواد سنتی اشاره دارد. گزارش مواد مخدر ابزار اندازه گیری اصلی در بررسی سال 2016 خواهد بود.

مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، یوری فدوتوف، گفت: "ما با مسیری برای بحث به توافق رسیده ایم. امیدوارم این بحث به تأییدی بر اهمیت کنوانسیون های بین المللی کنترل مواد مخدر و همچنین اذعان این موضوع بیانجامد که کنوانسیون ها بشر دوستانه، مبتنی بر حقوق بشر  و انعطاف پذیر هستند. همچنین باید تأکیدی محکم بر سلامت داشته باشند و ما باید از معاش جایگزین پایدار حمایت کنیم و آن را ارتقاء بخشیم.  باید بر اهمیت نقشی که سیستم های عدالت کیفری در مقابله با مشکل مواد مخدر دارند و نیاز برای تلاش برای مقابله با مواد شیمیائی پیش ساز واقف باشیم."

مشکلات در حال بروز مواد مخدر 
مواد روانگردان جدید که با نام های "مواد مخدر قانونی" و "مواد طراحی شده" وارد بازار شده اند، به میزان غیر مترقبه ای رو به افزایش است و چالش های غیر قابل پیش بینی را برای سلامت عمومی به وجود می آورند. آقای فدوتوف بر اقدام همآهنگ برای پیشگیری از تولید، قاچاق و سوء مصرف این مواد تأکید کرد.

تعداد مواد روانگردان جدیدی که توسط کشورهای عضو به دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد گزارش شده است، با افزایشی بیش از 50 درصد، از 166در پایان سال 2009 به 251 در اواسط 2012 رسید. برای اولین بار، تعداد مواد روانگردان جدید (234) از تعداد کل مواد تحت کنترل بین المللی بیشتر بود. از آنجائی که مواد مضر جدیدی دائماً وارد عرصه بازار مواد مخدر می شود، سرعت و خلاقیت پدیده مواد روانگردان جدید چالش هائی را برای نظام بین المللی کنترل مواد مخدر به وجود آورده است.

این یک مشکل هشدار دهنده مواد مخدر است – در حالی که مواد قانونی هستند. مواد روانگردان جدید، که حتی به صورت آزاد، از طریق اینترنت، نیز فروخته می شوند، و از لحاظ ایمن بودن آزمایش نشده اند، می توانند بسیار خطرناکتر از مواد سنتی باشند. نام های خیابانی همچون "اسپایس"، میو میو"، و "نمک حمام" افراد جوان را به این باور اشتباه      می رساند که این مواد تفریحی کم خطر هستند. امکان زیاد برای تغییر ساختار شیمیائی مواد روانگردان جدید، باعث شده است که فرمول های جدید از تلاش ها برای وضع قوانین کنترل بین المللی پیشی بگیرند. در حالی که نیروی انتظامی عقب مانده است، جنایتکاران با سرعت وارد این بازار پر درآمد شده اند. اثرات نامطلوب و ماهیت اعتیادآور بیشتر این مواد کنترل نشده به طور عمده درک نشده است.

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، در واکنش به افزایش مواد روانگردان جدید، یک نظام هشدار زود هنگام را معرفی کرده است که به جامعه جهانی اجازه می دهد تا به وجود آمدن مواد جدید را ردیابی و اقدامات مناسب را اجرا کند.

تصویر جهانی
در حالی که به نظر می رسد مصرف مواد مخدر سنتی همچون هروئین و کوکائین در برخی نقاط جهان رو به کاهش بوده، سوء مصرف داروهای تجویزی و مواد روانگردان جدید در حال افزایش است. در اروپا به نظر می رسد که مصرف هروئین رو به کاهش است. در حالی به نظر می رسد بازار کوکائین در آمریکای جنوبی و اقتصاد رو به رشد آسیا رو به افزایش است. از طرف دیگر، مصرف مواد افیونی (هروئین و تریاک) ثابت مانده است (حدود 16 میلیون، یا 0.4 درصد از جمعیت 64-15 سال)، اگرچه شیوع مصرف مواد افیونی در آسیای میانه و جنوب غربی، اروپای جنوب شرقی و شرقی و آمریکای شمالی بالا گزارش شده است.

اگرچه داده ها کمیاب هستند ولی آفریقا در حال تبدیل شدن به هدفی برای قاچاق و تولید مواد غیر قانونی است. آقای فدوتوف برای کنترل وضعیت و پیشگیری از آسیب پذیری فزاینده این قاره در برابر تجارت مواد مخدر و جرم سازمان یافته حمایت بین المللی را فراخواند. همچنین نیاز است تا به تعداد زیادی از مصرف کنندگان مواد کمک شود که قربانیان اثرات سرریزکننده قاچاق مواد مخدر از طریق این قاره هستند. 

داده های جدید نشان می دهد که در سال 2011 شیوع افرادی که مواد مخدر را تزریق  و با اچ آی وی زندگی می کنند، کمتر آن چیزی که پیشتر تخمین زده شده بود: برآورد می شود 14 میلیون نفر بین سنین 15 و 64 سال مواد مخدر تزریق می کنند، در حالی که 1 میلیون و 600 هزار نفر از افرادی که مواد تزریق می کنند با اچ آی وی زندگی می کنند. این تغییرات ناشی از ارزیابی های اصلاح شده در کشورهائی است که بعد از ارزیابی های انجام شده در سال 2008، از داده های جدید مراقبت رفتاری استفاده کردند.

از لحاظ تولید، افغانستان همچنان مقام خود را به عنوان تولید کننده و زارع اصلی تریاک در جهان حفظ کرده است (75 درصد از تولید جهانی تریاک در سال 2012). سطح جهانی زیر کشت خشخاش به 236,320 هکتار و در نتیجه 14 درصد بیشتر از سال 2011 رسید. با وجود این، تولید جهانی تریاک در افغانستان، با وجود محصول ضعیف ناشی از بیماری که در گیاه خشخاش بروز کرد، در سال 2012 به 4 هزار 905 تن، 30 درصد کمتر از یک سال قبل و 40 درصد کمتر از سال 2007 نزول کرد. 

برآوردها حاکی از آن است که مقدار کوکائین تولید شده بین 776 تا یک هزار 51  تن در سال 2011 بوده است که نسبت به سال قبل تغییری نداشته است. بزرگترین کشفیات کوکائین جهان – صرف نظر از درجه خلوص – همچنان در کلمبیا (200 تن) و ایالات متحده (94 تن) گزارش شده است.

مصرف کوکائین همچنان در ایالات متحده، بزرگترین بازار جهانی کوکائین، در حال کاهش است. بر عکس، افزایش چشمگیری در کشفیات در آسیا، اقیانوسیه و آمریکای جنوبی و مرکزی و کارائیب در سال 2011 گزارش شده است.

مصرف محرک های نوع آمفتامین (ATS)، به غیر از اکستاسی، در جهان همچنان گسترش دارد و به نظر می رسد در بیشتر مناطق در حال افزایش است. در سال 2011، حدود 7/0 درصد از کل جمعیت 64-15 سال جهان، یا 33 میلیون و 800 هزار نفر، در سال قبل از محرک های نوع آمفتامین استفاده کرده اند.

شیوع اکستاسی در سال 2011 (19 میلیون نفر، یا 4/0 درصد از جمعیت) کمتر از 2009 بود. هرچند، در سطح جهانی، کشفیات محرک های نوع آمفتامین به 123 تن در سال 2011 رسیده است، که 66 درصد بیشتر از سال 2010 (74 تن) و دو برابر رقم سال 2005 (60 تن) است.

متامفتامین همچنان تجارت محرک های نوع آمفتامین را تحت الشعاع قرار داده است و 71 درصد از کشفیات محرک های نوع آمفتامین در سال 2011 را به خود اختصاص داد. قرص های آمفتامین همچنان محرک نوع آمفتامین غالب در آسیای جنوب شرقی و شرقی است: 122 میلیون و 800 هزار  قرص در سال 2011 کشف شده است اگرچه این مقدار 9 درصد کاهش در مقایسه با سال 2010 (134 میلیون و 400 هزار قرص) بوده است. کشفیات متامفتامین کریستال به 8 هزار و و 800 کیلو افزایش پیدا کرد که این میزان بالاترین رقم در 5 سال اخیر بوده است و نشان می دهد که این ماده یک خطر قریب الوقوع است. مکزیک بزرگترین کشفیات متامفتامین خود را بیش از دو برابر در یک سال از 13 تن به 31 تن گزارش کرده است که در نتیجه نشان دهنده این است که بزرگترین کشفیات گزارش شده در جهان است.

کانابیس همچنان بیشترین ماده مخدری است که مصرف می شود. در حالی که مصرف کانابیس میان افراد جوان در یک دهه گذشته در اروپا کاهش یافته است، افزایش اندکی در شیوع مصرف کنندگان کانابیس (180میلیون معادل 9/3 درصد جمعیت 64-15 سال) در مقایس با ارزیابی های پیشین در سال 2009 بوده است.

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 20 آذر 1391

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی حقوق بشر با تاکید بر جمایت از حق مشارکت پیامی صادر نمود. متن پیام به شرح زیر است:هر فرد حق دارد شنیده شود و تصمیماتی را شکل دهد که بر جامعه وی اثر دارد. حرمت این حق دراعلامیه جهانی حقوق بشر نگاه داشته شده و به گونه ای کامل در حقوق بین الملل به ویژه در ماده 25 ميثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ادغام گردیده است.
طی قرن گذشته، ما پیشرفت غیر قابل انکاری در مسیرشمول داشته ایم.
در عین حال گروه ها و افراد زیادی با موانع بسياری رو به رو هستند. زنان تقریبا در همه جا حق رای دارند، اما عمدتا در پارلمان ها و فرایند صلح، در مقام های ارشد دولتی و هئیت مدیره شرکت ها، همچنين در سایرمقام های تصمیم گیری حضور شان کم رنگ است. مردم بومی غالبا مواجه با تبعیضی هستند که مانع ارائه فرصت به آنان می شود تا بتوانند از حقوق تضمین شده خود بهره ببرند یا این امر مانع از توجه به وضعیت آنان می شود. اقلیت های مذهبی و بومی، همچنین مردم دارای معلولیت یا آنانی که نگاه جنسی یا عقايد سیاسی متفاوتی دارند، غالبا از مشارکت در نهاد ها و فرایندهای مهم منع می شوند. نهاد ها وگفتمان های عمومی باید نماینده جوامع با همه تنوع و گوناگونی های آنها باشند.
به گونه ای کلی، در تعدادی از مناطق جهان، ما شاهد تهدید های هشدار دهند علیه دستارودهایی هستیم که به سختی در حکومت های مردم سالار به دست آمده اند. در برخی کشورها گروه های جامعه مدنی با فشارها و محدودیت های فزاینده رو به رو هستند. قوانینی وضع گردیده اند که به ویژه سازمان های جامعه مدنی را هدف قرار می دهند و موجب می شوند تقریبا فعالیت های آن ها غیر ممکن گردد. قهرمانان مردم سالاری با اقدامات خصمانه مواجه شده اند. این عقب گرد برای همگی ما دردسر سازمی شود.
همواره حتی در کشور های دارای سوابق درخشان، محلی برای پيشرفت وجود دارد. هیچ کشوری در زمینه تضمین اینکه تمامی ساکنان آن در امور همگانی مشارکت کامل داشته باشند شامل حق انتخاب شدن برای تصدی مناصب عمومی و دسترسی برابر به خدمات عمومی، موفق نبوده است. مقرر کردن حقوق نوین یا حذف قوانین ناعادلانه همواره کافی نیست. غالبا تبعیض در عمل وجود دارد، موانع و ذهنیت ها هستند که به سختی می شود بر آن ها غلبه کرد.
گروه های جامعه مدنی فعال یکی از راه حل ها برای رفاه و عملکرد هر ملتی هستند و سازمان ملل متحد اقدامات موجب سرکوبی سازمان های مردم نهاد را محکوم می نماید. به همین دلیل در این روز حقوق بشر، ملل متحد حق مشارکت و حقوق وابسته به آن شامل آزادی بیان و عقیده، همچنین حق تشکیل اجتماعات و انجمن های صلح آمیز را مورد تاکید قرار می دهد.
حقوق بین الملل روشن است: بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی هستید یا کجا زندگی می کنید، ندای شما به حساب می آید. در این روز اجازه دهید متحد شویم تا از اين حق دفاع نمائيم که اين ندا به گوش برسد.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 18 مهر 1391

بیانیه کارگروه کودکان کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت شانزدهم مهر ماه؛ روز ملی کودک

ما کجاییم؟ در هیاهوی جهانی حمایت از حقوق کودکان، سهم ما چیست!!!؟

1- مقامات و فعالان عرصه حقوق کودک، همه ساله در شانزدهم مهرماه، مقارن با روز ملی کودک جمهوری اسلامی ایران، در پرتو تعقیب وظایف و اشتغالات خود جهت صیانت از منافع عالیه طفل و تحقق آنچه این منافع را به سرمنزل مقصود؛ که آن همانا اعتلای کرامت انسانی تمامی کودکان و رشد استعدادهای خدادادی ایشان می‌باشد؛ دایرمدار این مسائل می‌شوند که ما در گستره جهانی حمایت از کودکان؛ بالاخص حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این گروه آسیب‌پذیر چه جایگاهی را به خود اختصاص داده‌ایم؟ ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های ما در این حوزه کدام‌ها هستند؟ چه مقامات، نهادها و ارکانی مسؤول تشخیص و تعیین این فرصت‌ها و چالش‌ها می‌باشند؟ بازوهای حمایتی، مالی، مشاوره‌ای، قضایی، سیاسی، فنی و خدماتی این مقامات و نهادها چه ارکانی هستند؟ تا چه میزان توانسته‌ایم در اجرایی نمودن حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی کودکان متعلق به مناطق و گروه‌های مختلف موفق باشیم؟ دستاوردها و برون دادهای ما در این حوزه چه بوده است

برای مشاهده ادامه مطلب بر روی این لینک کلیک نمائید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 15 مهر 1391

بان کی مون: رهبران مسئولیت دارند از ندای خود برای کاهش تنش نه برای افزایش آن استفاده نمایند

 

هر سال در اين هنگام، رهبران در مقر سازمان ملل متحد در نيويورک گرد هم می آيند تا وضعيت جهان را مورد ارزيابی قرار دهند. امسال، از اين فرصت استفاده کردم تا زنگ خطر را درباره مسيرمان به عنوان خانواده بشری به صدا در آورم. 

ما در دوران آشوب مفرط، گذار و دگرگونی زندگی می کنيم. نا امنی، نا عدالتی و نابردباری در حال گسترش است. حکومت ها مبالغ زياد و گرانبهايی را صرف سلاح های مرگ آور می کنند، در حاليکه از سرمايه گذاری بر مردم می کاهند. مردم بسيار زيادی که بر سر قدرت هستند، به نظر می آيد، به گونه ای عمدی چشم خود را بر خطر تغييرات آب و هوايی بسته اند. شهروندان در آرزوی شغل و چشم انداز زندگی با منزلت هستند، اما در عوض، در اغلب موارد نفاق و تعلل دريافت می دارند. 

گام های مهمی به پيش برداشته شده اند. از سال 2000 فقر مطلق به نصف کاهش يافته است. گذار به دموکراسی در جهان عرب، ميانمار و ساير جاها در راه است. رشد اقتصادی در آفريقا به پرسرعت ترين در جهان تبديل شده است. آسيا و آمريکای لاتين در حال انجام پيشرفت های چشمگير هستند.

با اين همه، بايستی سطح بلند همتی خود را بالا ببريم. فقر و ناعدالتی به شکلی متداول بر جا مانده است. اکوسيستم ها به نقطه از هم گسيختگی رسيده اند. دانش جهانی در بهترين سطح انکار ناپذير است: بايد مسير را تغيير دهيم. به اين دليل است که اينجانب رهبران جهان را ترغيب کرده ام تا با ابتکاراتی درباره انرژی پايدار، آموزش، تغذيه و سلامت زنان و کودکان به پيش بروند. بحران اقتصادی نبايد بهانه ای باشد برای کوتاهی در انجام تعهدات در زمينه نيازهای اساسی تمامی مردم. 

تنش های منطقه ای نيز به شدت دردسر ساز هستند. بحران در ساحل ]عاج[ به اندازه کافی توجه و حمايت دريافت نمی دارد. فقر، شکنندگی، خشکسالی، افراطی گری و تنش های فرقه ای موجب درد و رنج زياد می گردد؛ اسحله به آسانی قابل تهيه، اما يافتن شغل بسيار دشوار است. جامعه جهانی نيازمند تلاش عمده هماهنگ شده ای است تا به اين وضعيت هشدار پاسخ دهد. بحران همچنين بر نياز به تقويت امنيت غذايی، نکات تغذيه ای، و شبکه های امنيت اجتماعی برای رويارويی با شوک های مکرر قيمت ها که به صورت هنجاری نو درآمده تاکيد می ورزد. همان گونه که حس گر ها و لرزه نگاران در آمادگی برای مقابله با بلايای طبيعی به ما کمک می کنند، ما نيز برای يافتن لرزه ای که پريشانی در برابر فقيرترين و آسيب پذيرترين افراد ايجاد می کند، بايد بيشتربکوشيم.    

اوضاع در سوریه هر روز بدتر و درحال تبدیل به فاجعه ای منطقه ای با اثرات جهانی  می شود. باید جلوی خشونت ها و ارسال اسلحه به طرفین درگیری گرفته شود و هر چه سریع ترانتقال قدرت سوریه ای عملی شود. سوء استفاده های وحشیانه حقوق بشری که عمدتا به وسیله دولت همچنین به وسیله گروه های مخالف صورت می پذیرد، همچنان ادامه دارد. وظیفه ما است تا به گریز از مجازات جنایات بین المللی در سوریه و هر جا پایان داده و معنايی ملموس به مقوله مسئولیت حمایت بدهیم. 

همچنان که موج تغییرات در جهان عرب و مکان های دیگر ادامه دارد، ضروری است  وضعیت خطرناک بن بست بین اسرائیلی ها  و فلسطینی ها شکسته شود. راه حل ایجاد "دو کشور" تنها انتخاب پایدار است در عین حال امکان اینکه در(به سوی صلح) بسته شود نیز وجود دارد. اینجانب همچنین زبان تهدید به اقدام بالقوه نظامی به وسیله کشوری علیه کشور دیگر را نفی می نمایم. چنین حمله هایی مخرب خواهند بود. جنگ لفظی تند هفته های اخیر دردسر ساز بوده است وبرای ما باید یادآور نیاز به راه حل های صلح آمیز و احترام کامل به منشور ملل متحد و قانون بین الملل باشد. رهبران مسئولیت دارند از ندای خود برای کاهش تنش نه برای افزایش آن و بی ثباتی استفاده نمایند. 

این امر زمانی مورد تاکید است که تنش در زمينه نابردباری بیشتر می شود. در هفته های اخیر اقدام بی مسئولانه ننگین موجب حملات قابل توجیه و خشونت های غیر قابل توجیه گردیده است. آزادی بیان و تجمع اساسی هستند اما هیچیک از این آزادی ها مجوزی برای تحریک و اجرای خشونت نیستند. هم اکنون رهبران سیاسی و اجتماعی مسئول باید اقدام نمایند. اکثریت میانه رو نباید اکثریتی خاموش باشد. 

با منافع زیادی که موجود است، سازمان ملل متحد باید صلح را در طیف گسترده فعالیت های خود يعنی صلح، توسعه، حقوق بش، حکومت قانون، توانمند سازی زنان و جوانان جهان قرار دهد. مردم به سازمان ملل متحد صرفا به عنوان آینه ای که منعکس کننده جهان متفرق است نگاه نمی کنند. انتظار می رود رهبری، امید و راه حل برای مشکلاتی ارائه دهیم که مردم به صورت روزمره با آنها رو به رو هستند و شب ها نيز خواب را از چشمانشان می ربايد. هیچ رهبر، کشور یا نهادی به تنهایی نمی تواند همه کارها را انجام دهد. اما هریک از ما، به روش های خود می توانیم کاری انجام دهیم. ما باید مردم را در اولویت  قرار دهیم وتلاش نماییم تا بازیگر بهتری در عرصه همکاری بین المللی تا مراحل بعدی باشیم. زمان به نفع ما نیست، اما با هم به عنوان شریک می توانیم امتحانات امروز را با موفقیت پشت سر گذاشته فرصت های عصرتحولات چشمگیر را به دست آوریم.

منبع خبر: سایت ملل متحد در ایران
(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 27 شهریور 1391

موضع‌گیری کمیسیون در قبال توهین اخیر به مقدسات اسلامی

اخیراً پیرو نشر فیلم توهین آمیز به مقدسات اسلامی، دفتر مرکزی کمیسیون بیانیه‌ای در این خصوص صادر کرد. همچنین تقریری رسانه‌ای از سوی کمیسیون انجام شد که در مورخ 91.6.26 به عنوان سرمقاله روزنامه حمایت منتشر شد. برای ملاحظه هر مورد بر روی عنوان مربوطه کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 26 شهریور 1391

آموزش دموكراسي براي همه

دبيركل سازمان ملل متحد در پيامي به مناسبت روز بين‌المللي دموكراسي خواستار آموزش دموكراسي براي همه شد...

برای مشاهده ادامه خبر کلیک کنید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 21 شهریور 1391

بیست شهریور 91ـ مبارزه با خودکشی شغلی

بیستم شهریور ماه مصادف با روز مبارزه با خودکشی است. امسال شعار این روز، مبارزه با خودکشی شغلی است. در متن زیر برخی مواردی که به نظر می آید در پیشگیری از خودکشی حائز اهمیت می باشد به صورت مختصر ذکر می گردد...

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 21 شهریور 1391

روز جهانی مبارزه با خودکشی

امروز روز جهانی پیشگیری از خودکشی است /زنان بیشتر از مردان خودکشی می کنند، اما مردان بیشتر می‌میرند ...

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 30 مرداد 1391

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس

وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ

 

بار دیگر جمعه آخر ماه مبارک رمضان فرارسید تا برای آنان که درد و دغدغه وجدانی مبارزه با ظالمان جهانی و ستمگران شناخته شده را دارند، فرصت و توفیقی باشد که از ظلم و تعدّی تبری و بیزاری بجویند و با ستمدیدگان و مظلومان عالم خصوصاً ملت بی پناه و زجر کشیده فلسطین همدردی و همدلی نمایند.

اقدام بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در تعیین روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان با عنوان روز قدس، سالهاست که به نمادی برای وحدت و همدلی مسلمانان سراسر جهان و حتی پیروان ادیان مختلف علیه ظلم و ستم تبدیل شده است. امسال در شرایطی این روز را مدافعان صلح و آزادی و عدالت در سراسر جهان گرامی خواهند داشت که هنوز از یکسو محاصره غزه و آثار غیرانسانی آن علیه مردم مظلوم منطقه ادامه دارد و تعرضات صهیونیست ها به اماکن مقدس اسلامی در فلسطین فزونی یافته است و از سوی دیگر جامعه داخلی رژیم صهیونیستی انواع مشکلات و ناهنجاری ها را تجربه می کند آن گونه که طی هفته های اخیر چند مورد خودسوزی اعتراضی و انواع اعتصابات و بحران های اجتماعی ناشی از تبعیض ها در سرزمین های تحت سلطه اشغالگران، توجه عموم ملت ها را بخود جلب کرده است.

تحولات مثبت در برخی کشورهای اسلامی خصوصاً مصر در راستای حمایت از ملت مظلوم فلسطین و عدم همراهی با اشغالگران و حامیان آنها و همچنین برگزاری اجلاس فوق العاده سران کشورهای اسلامی در مکه با عنوان همبستگی اسلامی که طبیعتاً باید مبتنی بر فلسفه اصلی ایجاد سازمان همکاری اسلامی، دفاع از ملت مظلوم فلسطین را اولویت دهند، ازجمله شرائط قابل توجهی است که روز قدس امسال را باید تقویت نماید.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران ضمن انزجار از هرگونه ستمگری و ظلم در سراسر جهان با هر عنوان و بهانه و توجیهی که صورت گیرد، خصوصاً با محکومیت تجاوزات طولانی مدت صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی فلسطین و با حمایت از ملت ستمدیده فلسطین، امیدوار است که فریادهای عمومی عدالت خواهان و مدافعان حقوق انسانی در سراسر جهان در روز قدس و روزهای دیگر سال، هرچه سریعتر بساط ظالمان و حامیان آنها را برچیند و زمینه ای فراهم آید تا ملت های مختلف بتوانند در صلح و آرامش و امنیت برای ارتقاء رعایت حقوق انسانی و اجرای عدالت و اخلاق و معنویت، همدل و همراه بکوشند و به دستاوردهای شایسته نائل آیند.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 17 مرداد 1391

تبریک روز خبرنگار به عموم دست اندرکاران رسانه‌ها

برای دیدن متن بیانیه کلیک کنید.

(1)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 17 مرداد 1391

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت روز «حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» (14 مرداد 1391)

برای دیدن متن بیانیه کلیک کنید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 20 آذر 1390

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی حقوق بشر سال 2011

امروز مردم جهان برای درخواست عدالت، منزلت، برابری، مشارکت یعنی حقوقی که در بطن اعلامیه جهانی حقوق بشر نهفته است بسیج شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام به خود افزود: حقوق بشر بدون هیچ استثنایی به همه ما تعلق دارد. اما حقوق بشرفقط کلماتی بر روی صفحاتی که دهه ها از عمر آنان می گذرد بیش نیست جز اینکه این حقوق را بشناسیم، بخواهیم به آنها احترام گذاشته شود همچنین بخواهیم حقوق بشر ما و سایرین رعایت گردد و اجرا شوند.

وی گفت: بر خلاف خشونت و سرکوب فزاینده، بسیاری از این معترضین صلح جو از خود استقامت نشان داده اند. در بعضی از کشورها مبارزات ادامه دارد، در بعضی از دیگرکشورها امتیازهای مهمی به دست آمده یا حکام مستبد سرنگون شده اند در حالیکه اراده مردم پیروز گردیده است. بسیار از مردمی که خواستار آمال به حق خود هستند از طریق شبکه اجتماعی به هم مرتبط شدند. روزهای از دست رفته زمانی است که دولت ها بتوانند به طور کامل جریان اطلاعات را کنترل نمایند. امروز دولت ها با وجود تعهد موجود برای احترام به آزادی تجمع و بیان نباید مانع دسترسی به اینترنت و گونه های مختلف رسانه ها به عنوان راهی برای جلوگیری از انتقاد و مباحث عمومی، شوند.

دبیرکل سازمان ملل افزود: ما می دانیم هنوز در جهان سرکوب فراوان و گریز ار مجازات زیاد وجود دارد همچنین هنوز بسیاری از مردم هستند که حقوق آنان تحقق نمی یابد.اما در پایان این سال استثنایی برای حقوق بشر، اجازه دهید از دستاورد ها در 2011 نیرو بگیریم که شامل به حرکت در آمدن انتقال قدرت جدید، برداشتن گام های نوین به سوی تضمین برای پاسخگویی نسبت به جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت، همچنین ارائه آگاهی های نوین و در حال گسترش در مورد خود حقوق بشرمی شود

بان کی مون در پایان پیام خود آورده است: همانگونه که به چالش های پیش رو می نگریم، اجازه دهید ازنمونه های فعالان حقوق بشرو توان جاودانه اعلامیه حقوق بشرالهام بگیریم تا بیشترین تلاش خود را بکار گیریم برای ارتقای ایده آل ها و آمالی که سخنگوی هر فرهنگ و هر فرد هستند.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 20 آذر 1390

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

بنام او که همه انسانها را به دادگری ونیکو کاری فراخوانده است*

روز بزرگداشت جهانی حقوق بشر در تقویم مناسبتهای سالیانه فرا رسید در حالی که جهان در یکساله اخیر شاهد تحولات شگرفی بود و هم چنان آبستن تحولات جدیدی در آینده است. شروع تحولات بزرگ از خیزشهای مردمی ملتهائی آغاز شد که اکثریت آنان را مسلمانان تشکیل می دهند و طبیعتا با پشتوانه های اعتقادی، فکری و فرهنگی خاص خود هر یک آینده ای بهتر را مطالبه می کنند. در قبال این خیزشها، توصیفات و ارزیابی های مختلفی انجام شده است، بعضی با تاکید بر عنصر اعتقادی و دینی ملتهای بپا خاسته، احیا هویت دینی مردم را مهم ترین وجه برای توصیف تحولات دانسته اند و  از  بیان و برجسته سازی این امر غفلت کرده‌اند که در هنجارهای اصیل دینی مسلمانان بپا خاسته، رعایت حق و عدل و نفی ظلم و ستم و تبعیض و حکمرانی خلاف حقوق مردم، از جمله مهم ترین مطالبات است. برخی بالعکس،آن گونه که رئیس مجمع پارلمانی اروپا مدعی شد، مایلند خیزشهای مردمی ملتهای تحت ستم را شاهدی بر جهانی شدن فرهنگ غرب و ارزشهای اروپائی بدانند گوئی فقط در فرهنگ اروپائی و غربی آزادی ، دموکراسی و حقوق بشر یافت می‌شود و معنا پیدا می کند!  در هر یک از دو توصیف یاد شده بخشی از حقائق، درست به مخاطب منتقل نشده و نمی‌شود. واقعیت این است که ملتهای بپا خاسته مایلند با حفظ مبانی اعتقادی و فرهنگی و دینی خود از حق تعیین سرنوشت و حکمرانی شایسته برخوردار شوند، مایلند دیکتاتورهای متکی بر حمایت قدرتهای زورگوی جهانی یا پنهان شده در پشت نقاب های مختلف توجیه گری استمرار ستم را کنار زده و قسط و عدل را در عرصه‌های مختلف اداره جامعه خود حکمفرما نمایند. روز جهانی حقوق بشر فرصت مغتنمی است تا به یکایک این ملتها و عزم و همت و قیام آنها احترام بگذاریم و از تجربیات حاصله و شیرینی ها و تلخی های ذیربط از جمله مواردی که مداخله خارجی باعث ویرانگری های وسیع در زیر ساخت های یک کشور گردید، برای اتخاذ تدابیر شایسته جهت بهبود وضعیت جامعه بشری در آینده بهره مند شویم .

در یک ساله اخیر، هم چنین جهانیان شاهد نمودهای جدید اعتراض و حق خواهی در کشورهائی نیز بودند که سالهاست دولتهای جوامع مزبور خود را الگوی رعایت حقوق وآزادی های انسانی معرفی می کنند. این رویدادها نشان میدهند که مطالبه حق وآزادی و عدالت خواسته همه ملتهاست و انسانها علیرغم تنوع فرهنگ‌ها، قومیتها، اعتقادات، سطح معیشت و شرائط خاص سیاسی، اقتصادی، تاریخی واجتماعی خاص خود، واکنشی بالنسبه یکسان در قبال ظلم  و ستم دارند. هم چنین رویدادهای یکساله اخیر بخوبی همبستگی ملتهای مختلف نسبت به یکدیگر را نشان دادند و اینکه ما انسانها نسبت به سرنوشت همدیگر حساس تر شده ایم.

نهادهای مسئول بخش حقوق بشر در سازمان ملل برابر روال هر ساله که یکی از موضوعات مهم سال را برجسته می سازند، روز جهانی حقوق بشر امسال را با برجسته سازی نقش رسانه های اجتماعی و شبکه های مردمی فعال در این حیطه برای پیشبرد حقوق بشر، گرامی داشته اند. این تمرکز بر ابزارهای اطلاع رسانی و نظارت مردمی و شبکه سازی پیام های مختلفی دارد و هر مخاطبی  می تواند در این خصوص تامل کند. از جمله پیام‌ها می تواند این باشد که از دستاوردها و پیشرفت های فناوری، به جای استفاده های نادرست و بر خلاف حقوق انسانها می بایست آن گونه استفاده های شایسته ای برد که در عین ارتقا آگاهی های عمومی و حساسیتهای همگانی نسبت به حقوق خود و دیگران، حاکمان در سراسر جهان بیشتر خود را ملزم به رعایت حقوق انسانها و دوری از ظلم و ستم ببینند، ثانیا، می توان دریافت  که هر چه نظارت عمومی و شفافیت امور خصوصاً از جهت نحوه حکمرانی، بیشتر شود بنفع جامعه بشری است و روند تحقق حقوق انسانها و رفع تبعیضها و بی عدالتی ها و تحکیم صلح و امنیت جهانی  شتاب بیشتری پیدا می کند. ثالثا ، در جهت اعمال حاکمیت قانون برای ارتقا حقوق بشر لازم است نظام های حقوق داخلی کشورها این واقعیات را به شکل مناسب در قوانین و مقررات خود پاسخ دهند. رابعا ، با استناد به مبانی و مستندات خاص اعتقادی و بومی هر جامعه می توان ضرورت نظارت عمومی و حساسیت همگانی نسبت به نحوه اداره جوامع بشری در سطوح ملی و بین المللی را تقویت نمود و با این پشتوانه های فرهنگی و اعتقادی ، موانع فراروی از جمله انواع توجیحات حکمرانان برای محدود سازی رسانه ها و ابزارهای اطلاع رسانی را با قوت و جامعیت بیشتری مرتفع ساخت . به عنوان نمونه در فرهنگ اسلامی بنا به تصریح قرآن کریم انسانهائی از خسران بدور تلقی شده اند که سوای ایمان درست و عمل شایسته ، دیگران را توصیه به حق و صبر نمایند.** آیا می شود بدون آگاهی و معرفت و رعایت لوازم آن، به ایمان درست نائل آمد؟آیا شایسته ترین عمل ها حفظ کرامت انسانی خود و رعایت حقوق دیگران در عین تسبیح الهی نیست؟آیا می شود دیگران را به حق و صبوری و پایمردی بر حق دعوت کرد بدون آنکه دائما حق و ابعاد تخصصی آن را شناخت و نسبت به ابعاد حق حساس بود؟آیا می شود حق را به صورت موثر و در گستره وسیع به دیگران توصیه کرد بی آنکه ابزارهای اطلاع رسانی و انتقال پیام را در حد اکثر وجه ممکن بکار نگرفت؟آیا توصیه به صبر جز در شرائط توام با هزینه و درد و رنج و ناملایمات متنوع معنا پیدا می کند؟ همانند این گزاره های اعتقادی، در فرهنگ اسلامی موارد متعدی را می توان برشمرد که هر مخاطبی خصوصا مسلمانان را دعوت به نظارت عمومی و مبارزه با ظلم و فساد و یاری رسانی به هر ستمدیده و قربانی نقض حقوق بشرمی نمایند. این مفاهیم اعتقادی را اگر جدی بگیریم ابزارها و طرق عمل به این هنجارها و ارزشها را در هر زمان و مکانی متناسب با اقتضائات خود و با رعایت مشروعیت ابزارهای رسیدن به هدف، بکار خواهیم گرفت و در چنین بستری قطعاً شبکه های اجتماعی و مردمی برای احقاق حق، امری مطلوب و مورد توصیه و ازجمله لوازم اقامه قسط و عدل محسوب خواهند شد.

روز جهانی حقوق بشر امسال را در حالی گرامی می داریم که هنوز برخی ملتهائی که طی یکسال اخیر در مقابل ظلم و ستم قیام کرده اند ، تحت انواع سرکوبها وخشونتها قرار دارند و متاسفانه در مواردی به جهت حفظ منافع برخی قدرتهای بزرگ، واکنش جدی از سوی مجامع بین الدولی نیز دیده نشده است. این روز فرصت مغتنمی است که بیاد این ملتها باشیم و ضمن اعلام همبستگی خود با آنها و ابراز انزجار از ناقضان حقوق بشر، از همه ابزارهای اطلاع رسانی در جهت رسوا و شرمنده سازی ناقضان حقوق بشر و حامیان آنها بهره بجوئیم با این امید که در بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر سال آینده همنوا با ملتهای مزبور، پیروزی آنان در برکناری حاکمان ستمگر و اعمال اراده اشان برای تعیین سرنوشت خود را جشن بگیریم همانگونه که سرنوشت زین العابدین بن علی، مبارک، قذافی موجب شادی ملتهایشان و عموم حق خواهان در سراسر جهان گردید.

روز جهانی حقوق بشر امسال همانند سال گذشته همزمانی با ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) پیدا کرده که این تقارن، می تواند فرصت مغتنمی باشد تا شیفتگان آن امام همام از سیره و سلوک امام حسین علیه السلام در مبارزه با ظلم و ایستادگی بر حق نیز الهام بگیرند.

روز جهانی حقوق بشر بر یکایک تلاشگران صدیق و بی ادعا و فداکار کمک و یاری رسانی به تحکیم حق و عدالت در سراسر جهان گرامی باد. این روز بهانه خوبی است تا از آنها در هر موقعیت و جایگاهی که هستند، قدردانی کنیم و خود نیز به جمع این تلاشگران ملحق شویم. به یقین اگر ما انسانها با هم باشیم ساختن آینده بهتر سریع تر و بهتر انجام خواهد پذیرفت. به امید تقویت همبستگی نوع بشر وآینده بهتر برای همه.

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 20 آذر 1390

پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز بین المللی افراد دارای معلولیت

هم اکنون 30 سال از زمانی سپری شده که سازمان ملل متحد نخستين روز بین المللی افراد معلول را با موضوع "مشارکت کامل و برابر" گرامی داشت. در این مدت، پیشرفت چشمگیری در زمینه افزایش آگاهی در مورد حقوق افراد دارای معلولیت و تقویت چهار چوب معیارهای بین المللی برای به رسمیت شناختن این حقوق، از برنامه اقدام جهانی در 1982 گرفته تا کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در2006 ، صورت پذیرفته است.

کشورهای بیشتر و بیشتری به حمایت و ترویج حقوق معلولان متعهد می شوند. در عین حال، هنوز بسیاری از چالش ها باقی مانده اند. افراد دارای معلولیت میزان فقر و محرومیت افزون تری را تجربه می کنند، همچنین احتمال عدم دسترسی به  مراقبت های سلامت برای آنان دو برابر است. در برخی کشورها میزان بیکاری افراد معلول تا  یک سوم تمامی جمعیت بيکار را به خود اختصاص می دهد. در کشور های در حال توسعه، شکاف میزان حضور در مدرسه ابتدایی بین کودکان معلول و ديگر کودکان  بین 10 تا 60 درصد متفاوت است.

این محرومیت چند وجهی منعکس کننده هزینه ای زیاد نه تنها برای افراد دارای معلولیت بلکه برای تمامی جامعه است. امسال، روز بین المللی افراد معلول به ما یاد آوری می کند که توسعه تنها هنگامی پایدار است که برای همه برابر، فراگیر و قابل دسترس باشد. بنا براین لازم است افراد دارای معلوليت در تمامی مراحل روند توسعه از آغاز تا نظارت و ارزیابی  شرکت داده شوند.  

از ميان برداشتن نگرش های منفی، فقدان خدمات یا دسترسی آسان به آن خدمات، همچنین حذف سایر موانع آسيب رسان اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به سود تمامی جامعه خواهد بودد.  

اینجانب در این روز بین المللی افراد معلول، دولت ها، جامعه مدنی و جامعه جهانی را  فرا می خوانم تا برای معلولان و درکنار آنان به منظور دستيابی به توسعه فراگیر، پایدار و برابردر تمامی جهان تلاش نمایند.

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 11 مرداد 1390

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی

بنام او که ما را به اقامه قسط و عدل فرا میخواند

چه زیبا قرآن کریم به عنوان محوری ترین سند تبیین حقوق بشر از دیدگاه اسلام بیان داشته که حاصل تمام زحمات پیامبران الهی و آموزه های مقرر در متون مقدس برای آن است که انسانها در جهت اقامه قسط و عدل بکوشند. حرکت برای اقامه قسط و عدل نیز قطعا مبتنی بر آگاهی و دانایی ممکن می شود فلذا گسترش معرفت و دانایی از جمله مهم ترین راهکارهایی است که همه مخاطبان قرآن کریم باید بدان همت گمارند. با داناییِ انسان مسیر به سوی اقامه قسط و عدل به درستی پیموده می شود، ابعاد عدالت ورزی در شئون مختلف حیات بشر درست ادراک و پیگیری می شود و آفات و آسیب های  فراروی این مسیر با دقت و بصیرت شناسایی و مرتفع می گردند. دومین سال بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در تقویم ملی ایران امسال درحالی فرا رسید که بیش از شش ماه از تحولات وسیع خیزش های مردمی در کشور های اسلامی می گذرد. طارق طیب محمد بن بو عزیزی جوان دست فروش تونسی که در 17 دسامبر 2010 ( اواخر پائیز سال 1389) از فرط بی عدالتی خودرا به آتش کشید و بدین طریق آتش زیر خاکستر مطالبات متراکم ملت تونس را شعله ور ساخت و موجب فرار زین العابدین بن علی حاکم جائر تونس و خیزش مردمی در کشور یادشده گردید، احتمالاً هیچگاه نمی دانست مرگ او آغازی بر نه تنها قیام ملت تونس می شود بلکه خیزش های مردمی درکشورهای مصر، لیبی، یمن، بحرین، عربستان، اردن، مغرب و سوریه وبرخی کشورهای دیگر اسلامی نیز متعاقب آن ظهور وبروز پیدا می کنند.در همه کشور های یادشده و بسیاری از دیگر کشورهای اسلامی، ملت های مسلمان مدت هاست که از حاکمان خود انتظار رعایت موازین شرعی و حقوق و کرامت انسانی را دارند. مدت هاست که بسیاری از ملت های مسلمان به اَشکال مختلف حاکمان خود را نقد می کنند که چرا از مسیر قسط و عدل خارج شده اید ؟ چرا با عمل نکردن به معیارهای قسط و عدل، نابرابری های مختلف در عرصه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع را ایجاد یا تشدید کرده اید؟ در برخی کشورهای اسلامی بارها ملتها به طرق مختلف سعی کرده اند مطالبات بر حق خود را پیگیری کنند ولی هر بار با سرکوب و برخورد شدید حاکمان روبرو شده اند.در برخی کشورهای اسلامی مدتهاست که نیروهای نظامی خارجی استقرار یافته وبرای پیشبرد منافع خود حاکمیت ملی کشور میزبان را لگد مال کرده و به هر اقدامی متوسل می شوند.

 بیداری ملت های مسلمان را باید به فال نیک گرفت و به دولت ها یا جریان های فکری که در تلاشند تا مطالبات مشروع و ریشه دار ملت های مسلمان را همگام با رویکردهای مزوّرانه و مبتنی بر فرهنگ و سیاست غلط خود تفسیر کنند باید گفت که مسلمانان قرن ها پیش از تدوین اسناد بین المللی 60 سال اخیردر زمینه حقوق بشر، آموزه های صریح و جامع و سیره و سنت عملی درخشانی در جهت پیشبرد حقوق انسانی وتقویت صلح ودوستی بین اقوام وگروههای مختلف انسانی داشته اند. فلذا بازگشت ملت های اسلامی به خویشتن خویش را درست بشناسید و به آن احترام بگذارید. خطاب به این رهزنان پر مدعا و بد عمل جهانی باید گفت : دهه هاست که از حاکمان سر سپرده مستبد در کشورهای اسلامی در جهت منافع خود حمایت می کنید و ثروت های ملتهای مسلمان را به یغما می برید واز خود نمی پرسید که حق تعیین سرنوشت ملت ها آیا از حقوق شناخته شده بین المللی نیست یا دائماً درتلاشید تا همبستگی و وحدت ملت های مسلمان حول هویت دینی و فرهنگی آنان و تقویت خودباوری برای بهره مندی از تجربیات مثبت یکدیگر  در ارائه الگوی مناسب مدنیت ومردمسالاری را مخدوش سازید و الگوها و راهکارهای مقبول خود را به آنها القا نمائید.

خیزش عدالت خواهانه ملت های مسلمان را باید به فال نیک گرفت و در روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی به عنوان روزی که همزمان با سالروز تصویب اعلامیه حقوق بشر اسلامی درسازمان کنفرانس اسلامی بدین نام تعیین شده است، باید در سطح داخل جهان اسلام نیز با یکدیگر گفتگو کنیم و یادآور شویم که ما امتی هستیم که قرآن کریم ما را توصیه به شنیدن نظرات مختلف و انتخاب اَحسن نموده است، ما امتی هستیم که قرآن کریم به ما متذکر می شود که بنی آدم با هر رنگ و نژاد و طبقه و جنس و فکری صاحب کرامت ذاتی و اشرف مخلوقات و مسجود فرشتگان محسوب می شود و البته باید این جایگاه رفیع را با اراده و اختیار خود حفظ و حراست کند و الّا ممکن است به پست ترین درجات خود را تنزل دهد، ما امتی هستیم که نجات حیات یک انسان بنا به تصریح قرآن کریم همانند نجات تمام بشریت محسوب می شود فلذا کوچکترین خدشه بر حیات انسان ها پذیرفته نمی شود، ما امتی هستیم که اصول اعتقادی و بنیادی خودرا لزوماً مبتنی بر فرایند عقلی و تحقیقی باید بپذیریم و این چنین است که مقیّد به رعایت احکام دینی و معیارهای مختلف در عرصه های متنوع حیات می شویم.ما امتی هستیم که پیامبر بزرگوار ما توصیه می کند از بدو تولد تا زمان مرگ در پی کسب علم ودانش ومعرفت باشیم ودانش خود را برای پیشرفت نوع بشر ونه سود انگاری ودنیا طلبی بکار گیریم. در گفتگوی داخلی خانواده جهان اسلام ما مسلمانان صادقانه باید اعتراف کنیم که از این اصول و معیارها و دیگرآموزه های اصیل آرمانی خود فاصله جدی داریم و این فاصله جز با تلاش همه جانبه وعالمانه و نفی وابستگی ها و تقویت خودباوری وهمبستگی وهمدلی وفداکاری ومهربانی مرتفع نمی شود. از تصویب اعلامیه حقوق بشر در اسلام توسط سازمان کنفرانس اسلامی 21 سال می گذرد. در سند مزبور برگرفته از مبانی اسلامی تعهدات مختلفی برای رعایت حقوق انسان بر عهده دولت های اسلامی قرار گرفته است باید در روز حقوق بشر اسلامی وکرامت انسانی مجددا از خود بپرسیم تا چه اندازه این حقوق وتعهدات را می شناسیم وتا چه اندازه برای رعایت آنها در سطح داخلی کشورهای اسلامی کوشش لازم معمول داشته ایم؟وضع عملکردهای ما در یکساله گذشته چگونه بوده است؟و برای سال فراروی چه برنامه هائی در ابعاد مختلف حقوق انسانی مورد نظر وپیگیری داریم؟

در روز حقوق بشر اسلامی ضمن بزرگداشت دستاوردهای مثبت متنوعی که در سطح یکایک کشورهای  اسلامی در حیطه های متنوع حقوق انسانی طی یکسال گذشته بدست آمده وضمن ابراز نگرانی از موارد نقض حقوق انسانی که به اَشکال مختلف بروز یافته است، بار دیگر می توان این پرسش را مشفقانه مطرح کرد که چرا نباید در یکایک کشورهای اسلامی قوانین و مقررات مختلف، عملکرد ساز و کارهای متنوع اجرایی و قضایی وفرهنگ عمومی ورفتاری قاطبه مردم همه و همه انعکاس دهنده رعایت حقوق و آزادی های مشروع انسان ها ومقابله با ظلم وتعدی باشد؟براستی اگر ما به خوبی هنجارها و معیارهای درست در زمینه رعایت حقوق انسان ها را رعایت کنیم و به تعهدات شرعی وحقوقی خود در این زمینه پایبند باشیم دیگر در کشورهای اسلامی شاهد جنایاتی همانند آنچه در بحرین شاهد بودیم و هستیم نخواهیم بود، دیگر دایه های مهربان تر از مادر و قدرت های سیاسی زورگو مجالی نخواهند یافت که برای ملت های مسلمان نسخه بپیچند و خود را منادی حقوق و آزادی ها جا بیندازند یا مداخلاتی ویرانگر همانند مورد لیبی انجام دهند.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به عنوان یکی از معدود نهادهای مستقل حقوقی در جهان اسلام که با مشارکت وهمیاری بسیاری از برجستگان رشته های مختلف حقوق وفضلای علوم اسلامی قریب به دو دهه از تلاش وتکاپوی آن برای پیشبرد حقوق انسانی در سطح ملی وجهانی می گذرد، در این روز گرامی با تاکید بر مفاد بیانیه سال قبل خود بمناسبت این روز وضرورت پیگیری همه جانبه ابعاد نظری وکاربردی مطروحه در سند یاد شده فرصت را مغتنم دانسته از یکایک بزرگوارانی که به اَشکال مختلف بی ادعا و به صورت عام المنفعه طی یک سال گذشته در فعالیتهای مختلف کمیسیون در سطوح ملی وجهانی یاری رسان بودند، صمیمانه تشکر وقدردانی می کند  وهمگان را به این واقعیت فرامی خواند که تا تلاش وپیگیری مخلصانه وهمه جانبه در ابعاد نظری وعملی برای بهبود امور بکار گرفته نشود، بنا به تصریح قرآن کریم تحولات مثبت را شاهد نخواهیم بود. بیائید امسال در بزرگداشت این روز ضمن ارج نهادن به بیداری ملتهای مسلمان و تلاشها و مبارزات در حال پیگیری آنها و ضمن قدردانی از زحمات و تلاشهای بی ادعای فعالین حقوق بشر اسلامی در سطح ملی یا جهانی، از خداوند بخواهیم که به امت اسلامی صبر و پشتکار و دانش و درایت روز افزون عنایت فرماید تا ذخائر و ارزشهای متعالی الهی وراهکارهای فطری وعقلی مناسب برای کمال و تعالی انسان در ابعاد مختلف را بیش از پیش بشناسند و برای تحقق جامعه ای سرشار از رعایت حقوق و کرامت انسانی و جهانی توام با صلح وامنیت وعدالت بیش از پیش عزم و همت و تلاش لازم را معمول دارند. از یاد نبریم که همه ما تکلیف شرعی و عقلی و اخلاقی برای اقامه قسط و عدل و حمایت از مظلوم وستمدیده در سطح ملی و جهانی داریم.

 به امید اجرای هر چه سریع تر عدالت در مورد ستمگران و حاکمیت صلح ودوستی و معنویت و اخلاق و انسانیت در سراسر جهان.

(0)نظرات توسط: IHRC2