چهارشنبه 30 شهریور 1390

کارگاه آموزشی فنون تسهیل گری

کارگاه آموزشی فنون تسهیل گری روز دوشنبه کموره 28/6/90 در دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار شد، در این کارگاه که با حضور اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر و برخی اعضا تشکلهای غیردولتی فعال شیراز برگزار شد. فنون تهسیلگری جهت آموزش مباحق مختلف حقوق انسانی آموزش داده شد

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 27 شهریور 1390

برگزاری کارگاه آموزشی تسهیل گری

با توجه به ضرورت استفاده از شیوه های نوین آموزش جهت آموزش مبانی حقوق بشر و صلح به شهروندان، دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر اسلامی اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی فنون تسهیل گری ویژه اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر در روز دوشنبه 28 شهریور ماه سال جاری می نماید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 23 شهریور 1390

شرکت نماینده دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر اسلامی در کمیته فصلی سالمندان

روز دوشنبه 21 شهریو ر بنا به دعوت مرکز بهداشت شهدای والفجر شهرستان شیراز ،  خانم کبری زارع مسئول کارگروه حقوق بهداشت دفتر منطقه ای به نمایندکی از این دفتر ، در نشست کمیته فصلی سالمندان که در سالن مشاوره مهارتهای زندگی مرکز بهداشت شهرستان شیراز برگزار می شد، شرکت نموده و به بحث و تبادل نظر با سایر شرکت کندگان در خصوص برنامه های مربوط به روز جهانی سالمندان پرداختند. و براساس تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه طی هفته سالمند همکاری هایی  از سوی دفتر منطقه 2 با مرکز بهداشت شهرستان شیراز به عمل خواهد آمد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 21 شهریور 1390

به مناسبت روز بین المللی مبارزه با خودکشی

از سال 2003، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و انجمن بین المللی پیش گیری از خودکشی (IASP)، روز 10 سپتامبر، مصادف با 19 شهریور ماه را به عنوان روز جهانی مبارزه با خودکشی نامگذاری کرده اند.

سازمان بهداشت جهاني تخمين زده است در هر سال حدود يک ميليون انسان خودکشي مي کنند. آمار خودکشي در جهان 16 نفر به ازاي هر صد نفر است و به طور متوسط در هر 40 ثانيه يک نفر خودکشي مي کند. اين سازمان همچنين پيش بيني مي کند در سال 2020 اين تعداد به 5/1 ميليون نفر در سال برسند به همين دليل و به خاطر افزايش آمار خودکشي در سال هاي اخير، از سال 2003 از طرف WHO (سازمان بهداشت جهاني) و IASP (انجمن بين المللي پيشگيري از خودکشي) روز 10 سپتامبر مصادف با 19 شهريور را به عنوان روز جهاني پيشگيري از خودکشي نامگذاري کرده اند این روز یک الزام و فرصت جهانی برای جلوگیری از خودکشی است.

روز جهانی منع خودکشی سال 2011

پیش گیری از خودکشی در جوامع چند فرهنگی

تقریبا روزانه 3000 نفر دست به خودکشی می زنند، از هر سه هزار نفر 20 مورد آن منجر به پایان زندگی فرد می شود. خودکشی یک اقدام تعمدی برای کشتن خویشتن است . دلایل خطرناکی برای خودکشی شامل اختلالات ذهنی(مانند افسردگی، اختلالات شخصیتی، اعتیاد به الکل یا اسکیزوفرنیا) و بعضی بیماریهای فیزیکی مانند اختلالات عصبی، سرطان و بیماری ایدز. راهکارهای مفیدی برای جلوگیری از خودکشی وجود دارد.

موسسه منع خودکشی بین المللی یکی از بانیان همراه سازمان جهانی بهداشت است که در کنار دیگر بانیان برای جلوگیری از اقدام به خودکشی تلاش می کنند و به دنبال روشهایی برای درمان افرادی است که دست به خودکشی می زنند. آقای برایان ماریشا رئیس انجمن  بین المللی پیشگری از خودکشی (IASP ) امسال در کنفرانس مطبوعاتی که به مناسبت روز جهانی خودکشی برگزار گردید اظهار داشت: " ما در جهانی زندگی میکنیم که مملو از جنگ ،حملات تروریستی و قتل  است. بیشتر از آنکه افراد در جنگ کشته شوند متاسفانه به دست یکدیگر در گوشه و کنار دنیا به قتل می رسند اما کسی کوچکترین توجهی به خودکشی و تلاش برای جلوگیری از آن نمی کند.

متاسفاته 60 درصد از خودکشی ها در آسیا رخ میدهد، که در حدود 40 درصد آن در چین ؛هند و ژاپن  اتفاق می افتد . در شوروی سابق مانند لیتوانی ، استوانی، بلاروس و فدراسیون شوروی این آمار رو به  افزایش است.آمار ها برای آفریقا قابل دسترس نیست . به عنوان مثال در آسیا تنش های خانوادگی یک دلیل بسیار رایج محسوب میگردد حال آنکه در کشور های غربی 90 درصد از خودکشی ها به افسردگی است .

10 سپتامبر روز جهانی  جلوگیری از خودکشی فرصتی است برای تمام بخش های جامعه ( سازمان های عمومی تحقیقاتی ، هرمی ، کلنیک ها ،سیاستمداران ،داوطلبان ، افراد داغدیده از خودکشی و دیگر گروه ها ی علاقه مند ) تا  توجه عمومی را به سمت هزینه های زیاد برای جلوگیری از خودکشی و پررنگ کردن روش های موثر مبارزه با خودکشی جلب کند.

امسال هدف اصلی افزایش آگاهی در کشور های چند فرهنگی است . در کشور های بسیاری گروه های اقلیت مختلفی وجود دارد. در اکثر کشور ها تنوع نژادی و گروه های مذهبی که در یک جامعه مشترک زندگی می کنند، بسیار است. جوامع چند فرهنگی که حساسیت فرهنگی در آن بسیار است، به تلاش بسیاری برای جلوگیری از خودکشی نیاز دارد.

مشکل اساسی این است که فرهنگ به عنوان یک امر خصوصی محسوب میگردد که تفاوت ها را باعث می شود. هنگامی که تفاوت فرهنگی افزایش می یابد خودکشی و عوامل خطرناک نیز افرایش خواهد یافت.دلایل دیگر خودکشی عبارت است از بیکاری ، فقر ،افسردگی و تبعیض نژادی.

«به گفته يكي از مقامات سازمان پزشكي قانوني در سه ماهه اول سال‌جاري در مقايسه با سه ماهه سال گذشته تعداد موارد خودكشي ثبت‌شده در اين سازمان 10درصد افزايش داشته است. همين منبع اعلام كرده به طور متوسط هر روز 10 نفر در كشور اقدام به خودكشي مي‌كنند. وي خاطرنشان مي‌كند: موارد خودكشي در كشور رقمي است بالاتر از آنچه در پزشكي قانوني ثبت و ضبط مي‌شود. پزشكي قانوني تنها مواردي از خودكشي را ثبت مي‌كند كه منجر به تشكيل پرونده قضايي مي‌شود، اين موارد اغلب خودكشي موفق يا منجر به مرگ هستند. بنابراين آمار خودكشي پزشكي قانوني شامل همه موارد اقدام به خودكشي نمي‌شود زيرا بخش قابل توجهي از موارد اصلا جنبه قضايي پيدا نمي‌كند و خانواده‌ها نيز ترجيح مي‌دهند در اين موارد بدون سروصدا فرد اقدام‌كننده به خودكشي تحت درمان قرار گيرد و تحت نظر پزشك متخصص درمان شود.
متاسفانه آمار خودكشي به سرعت افزايش يافته و در حالي‌كه با توجه به نرخ خودكشي در كشور، ما در رديف كشورهاي با آمار پايين خودكشي بوديم اكنون در گروه كشورهاي با نرخ متوسط خودكشي قرار گرفته‌ايم. ميزان اقدام به خودكشي از 3/1 در هر صدهزار نفر جمعيت در سال 1363 به شش در هر صد هزار نفر در سال 1383 و سپس طي سال‌هاي 1384، 1385، 1386 به ترتيب به 8/5، 65/5 و 6/5 در صدهزار نفر جمعيت رسيد. به علاوه در برخي شهرهاي كشور ميزان خودكشي سال‌هاست از مرز هشدار گذشته و تا سرحد جوامع با نرخ بالاي خودكشي رسيده است. در سال‌هاي اخير بيشترين ميزان افزايش تعداد خودكشي در جمعيت 25 تا 34سال گزارش شده است. مقايسه نرخ خودكشي ايران با ديگر كشورهاي منطقه نشان مي‌دهد ايران بالاترين نرخ خودكشي در منطقه را دارد.

اگرچه حلق‌آويز كردن شايع‌ترين روش به كار برده شده توسط مردان براي خودكشي است اما در زنان روش خودسوزي شايع‌تر گزارش شده است. بر اساس آمار منتشر شده از سوي مركز پزشكي قانوني تهران نيز روش‌هاي شايع در مردان به ترتيب، دارآويختگي، دارو و سموم و اسلحه گرم و در زنان دارو و سموم و خودسوزي بوده است. خودسوزي يكي از روش‌هاي كمتر شايع در كشورهاي پيشرفته است كه در كشورهاي در حال توسعه‌اي نظير ايران از روش‌هاي شايع محسوب مي‌شود. نتايج يك تحقيق نشان مي‌دهد 27درصد از كل خودكشي‌ها در ايران از طريق خودسوزي انجام شده كه 71درصد از آنها را زنان تشكيل مي‌دهند. نتايج برخي از تحقيقات ديگر نيز اين موضوع را تاييد كرده و نشان مي‌دهند كه خودسوزي، روش مرسوم‌تر خودكشي در زنان به ويژه در استان‌هاي ايلام، كرمانشاه و لرستان است. همچنين خودسوزي در مناطق روستايي، استان‌هاي مرزنشين، استان‌هاي جنگ‌زده و مناطق كردنشين شيوع بيشتري داشته است.

موارد خودكشي در ايران در آستانه بحران قرار دارد، به علاوه در برخي مناطق از مرزهاي بحراني نيز گذشته است. اگرچه عوامل كلان اقتصادي اجتماعي سهم بسزايي در بروز و شيوع خودكشي دارند كه به سادگي امكان اصلاح و كنترل آنها وجود ندارد، اما مي‌توان با تدوين و اجراي برخي برنامه‌هاي سلامت روان از شدت آلام و رنج‌ها كاست و جامعه را براي مواجهه با زندگي سخت و دشوار آماده‌تر كرد.»[1]

 

 

(1)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 21 شهریور 1390

برنامه روز ملی سینما

به مناسبت روز ملی سینما،  فیلم  وال ای در فرهنگسرای  کتاب پخش شد . در ابتدای جلسه هلیا حیدری از نوجوانان همکار  دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر اسلامی تاریخچه مختصری از تاسیس سینما و  ورود سینما در ایران را برای کودکان و نوجوانان حاضر در جلسه ارائه نمود.  همچنین برشور آموزشی مربوط به روز ملی سینما در میان حاضرین توزیع  شد و جهت توزیع در میان سایر فرهنگسراها در اختیار مدیریت فرهنگسرای کتاب قرار گرفت.  در این جلسه برگزاری مسابقه کتابخوانی ویژه گروه سنی نوجوان به اطلاع شرکت کنندگان در جلسه رسید. این نشست به صورت مشترک توسط کمیسیون حقوق بشر اسلامی منطقه 2 و فرهنگسرای کتاب شیراز برگزار شد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 20 شهریور 1390

به مناسبت روز بین المللی دموکراسی

روز چهارشنبه 23 شهریور  ساعت 17 به مناسبت روز بین المللی دموکراسی، نشست "دموکراسی و حقوق بشر"  با حضور اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی در دفتر منطقه 2 کمیسیون برگزار می گردد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 20 شهریور 1390

برگزاری جلسه پخش فیلم به مناسبت روز ملی سینما در فرهنگسرای کتاب

به مناسبت روز ملی سینما ، کمیسیون حقوق بشر اسلامی منطقه 2 کشور ،  اقدام به برگزاری جلسه نقد و بررسی فیلم  وال ایدر فرهنگسرای کتاب می نماید. همچنین به مناسبت این روز برشور آموزشی روز سینما نیز در میان حاضرین توزیع خواهد شد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 20 شهریور 1390

مسابقه کتابخوانی به مناسبت روز جهانی صلح

دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر اسلامی با همکاری  فرهنگسرای کتاب شیراز، از روز دوشنبه 21 شهریور 90 اقدام به برگزاری مسابقه کتابخوانی به مناسبت 31 شهریور،  روز جهانی صلح می نماید. در این مسابقه که ویژه گروه سنی کودک و نوجوان می باشد، کتاب زمانه صلح از سری کتابهای سفید مورد آزمون قرار می کیرد و به برندگان آن جوایزی اهدا می گردد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 8 شهریور 1390

ارائه خدمات حقوقی توسط وکلای افتخاری همکار با دفتر منطقه 2 کمیسیون

 در مرداد ماه با همکاری وکلای افتخاری عضو شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی 5 پرونده حقوقی که 2 مورد آن مربوط به اتباع افغان بود، مورد رسیدکی و مشاوره قرار گرفت.

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 8 شهریور 1390

تشکیل گروه "بررسی آسیب های اجتماعی کودکان کار" در کارگروه حمایت از حقوق کودکان

کارگروه حمایت از حقوق کودکان دفتر منطقه 2 ، گروهی پژوهشی متشکل از جامعه شناسان، روانشناسان و حقوقدانان تشکیل داده است تا پس از انجام پژوهشهای لازم در خصوص وضعیت کودکان کار در سطح شهر شیراز، اقدام به تدوین راهکارهای عملی برای جلوگیری از کار کودکان نماید.  

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 8 شهریور 1390

تشکیل گروه تحقیق و پژوهش در خصوص حقوق گردشگری

آغاز به کار گروه پژوهشی حقوق مربوط به گردشگری جهت جمع آوری قوانین و مقررات مرتبط داخلی و بین المللی و مقالات و کتب مربوطه و تهیه طرح آموزشی تشکیل دوره های آموزشی ویژه هتلداران و آژانسهای مسافرتی برای آموزش حقوق گردشگران

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 8 شهریور 1390

مشارکت در آزادی یک بانوی زندانی

اعضا دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر اسلامی همزمان با ماه مبارک رمضان ، و در پی دریافت گزارشی مبنی بر زندانی بودن بانویی 38 ساله که به دلیل عدم توانایی در پرداخت اجاره بها منزل خود در زندان به سر می برد، با مشارکت جمعی از خیرین ، اقدام به آزادسازی ایشان نمودند. ،

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 8 شهریور 1390

دیدار اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی با کودکان شیرخوارگاه ولی عصر(عج)

اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر ، ضمن دیدار با کودکان شیرخوار ، در شیرخوارگاه حضرت ولی عصر (عج) کمکهای خود شامل  مقادیری دارو و  وسایل بهداشتی کودکان را به ایشان اهدا نمودند.

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 8 شهریور 1390

پیگیری وضعیت حقوقی کودک شیرازی ، صبا فروزنده

پیرو انتشار گزارشی  در یکی از نشریات ملی در خصوص وضعیت صبا فروزنده ، کودک شیرازی که سال 1386 در روند درمان خود ، بنا براظهارات خانواده وی براثر اشتباه پزشکی دچار زندگی نباتی و پس از آن معلولیت 94 درصدی گردید ، و پیگیری موضوع از طریق اعضا شبکه مدافعین، دیداری با خانواده وی در منزل ایشان صورت گرفت و مسئله از نزدیک بررسی شد. همچنین طی هماهنگی با وکیل پرونده نامبرده  پرونده حقوقی ایشان بررسی و هماهنگی جهت اقدامات لازم با ایشان صورت گرفت. لازم به توضیح است که به دلیل هزینه های بسیار بالای درمان و نگهداری این کودک 8 ساله ، پدر خانواده در سال گذشته مجبور به فروش یکی از کلیه های خود گردیده و در حال حاضر نیز برای تداوم درمان وی ، نیاز به حمایتهای نوعدوستانه همه شهروندان  می باشد. دوستانی که تمایل به دریافت اطلاعات بیشتری در این خصوص دارند می توانند به سایت زیر مراجعه نمایند:

http://www.sabayepedar.com/

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 7 شهریور 1390

به مناسبت روز ملی مبارزه با تروریسم

اگر جان را خدا دادست

                             چرا باید تو بستانی

تروریسم چیست؟

مرحوم دهخدا، در توضیح کلمه ترور چنین آورده است: «واژه ترور، از فرانسه گرفته شده، و به معنای قتل سیاسی به وسیله اسلحه بوده و در فارسی رواج پیدا کرده است. این کلمه در فرانسه به معنای وحشت و خوف هم آمده است. تروریست به شخصی اطلاق می شود که با اسلحه مرتکب قتل سیاسی شود. داریوش آشوری د رکتاب دانشنامه سیاسی ترور و ترورگری را چنین تعریف می کند: « ترور و ترورگری در لغت ، در زبا فرانسه، به معنای هراس و هراس افکنی است، و در سیاست به کارهای خشونت آمیز و غیرقانونی حکومتها برای سرکوبی مخالفان خود و ترساندن آنها ترور می گویند و نیز کردار گروههای مبارزی که برای رسیدن به هدفهای سیاسی خود دست به کارهای خشونت آمیز و هراس انگیز می زنند ، ترور نامیده می شود. ترورگری روش حکومتهایی است که با بازداشت و شکنجه و اعدام و انواع آزارهای غیرقانونی ، از راه پلیس سیاسی مخفی، مخالفان خود را سرکوب می کنند و می هراسانند، و یا روش  دسته های راست یا چپی است که برای برافکندن یا هراساندن دولت به آدمکشی و آدم دزدی و خرابکاری دست می زنند. »

تروریسم در قانون اساسی جمهوری اسلامی

در قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران، تروریسم به عنوان یک جرم مستقل تعریف نشده است. یکی از صاحب نظران، تروریسم را این گونه تعریف کرده است:

تروریسم، نام جرم خاصی نیست، ولی به هر نوع رفتار فردی یا گروهی اطلاق می شود که هدف آن، ایجاد اخلال مهم و جدی در نظم عمومی، با ایجاد ترس و وحشت برای نیل به درخواست های سیاسی، مالی، ملی و مذهبی، آزادی و غیره، یا ایجاد ناامنی و ترس در مردم است.

مفهوم تروریسم از لحاظ حقوق بین الملل :

براساس قطعنامه ای که در سال 1937 از سوی جامعه ملل تهیه شد و البته شکل عملی به خود نگرفت:             « تمامی اقدامات جنایی که یک دولت را هدف قرار داده باشد و هدف آن ایجاد رعب و وحشت در اشخاص یا گروهی از افراد یا عامه مردم باشد، تروریسم نامیده می شود.»

پس از تاسیس سازمان ملل، بجای ارائه یک تعریف جامع و مانع از تروریسم ، روش موردی متناسب با زمان و مکان و اشکال مختلف تروریسم در پیش گرفته شد که فهرست کنوانسیونهای مربوطه بطور خلاصه و به ترتیب تاریخ عبارتند از:

ـ کنوانسیون توکیو 1963 که هرگونه اقدامی را که امنیت هواپیما و مسافران را به مخاطره اندازد جرم تلقی کرده و از دولتها می خواهد تا مرتکبان این اعمال را تعقیب و مجازات نمایند.

ـ کنوانسیون لاهه 1970 که از دولتها می خواهد تا هواپیماربایان را مسترد و یا محاکمه و یا شدیدا مجازات نمایند.

ـ کنوانسیون مونترال 1971 که از دولتها می خواهد تا کسانی را که امنیت هواپیماهای غیرنظامی را به مخاطره می اندازند، شدیدا مجازات و یا مسترد نمایند.

 ـ کنوانسیون نیویورک 1979 در خصوص منع گروگانگیری

کنوانسیون وین 1980 در مورد حفاظت فیزیکی از مواد هسته ای هنگام حمل و نقل

ـ کنوانسیون مونترال 1988 در خصوص اقدامات تروریستی در فرودگاههای بین المللی غیرنظامی

ـ کنوانسیون رم 1988 در خصوص جلوگیری از اعمال غیرقانونی علیه امنیت کشتی رانی

کنوانسیون نیویورک 1997 در خصوص منع بمبگذاری تروریستی

کنوانسیون بین المللی نیویورک ، پذیرفته شده به وسیله مجمع عمومی در خصوص اشخاص متهم به تأمین مالی فعالیتهای تروریستی

علاوه بر موارد مذکور مجمع عمومی در قطع نامه شماره 60/49 مورخ نهم دسامبر 1994 مقرر می دارد:

(اقدامات جنایی که با هدف برانگیختن رعب و وحشت در میان مردم ، گروهی از افراد و یا افراد خاص و با اهداف سیاسی انجام شده باشد، تروریسم تلقی شده و تحت هر شرایطی و با هر انگیزه سیاسی، فلسفی، ایدئولوژیکی ، نژادی، قومی و مذهبی که باشد غیرقابل توجیه است.)

 جامع ترین تعریفی که از تروریسم به عمل آمده تعریف مندرج در اساسنامه دیوان کیفری بین المللی است که به علت مخالفت بعضی از دولتها از نسخه نهایی حذف شده است براساس این تعریف جرم تروریسم عبارت است از:

1.ارتکاب ، سازماندهی ، حمایت ، دستور، تسهیل، تامین مالی، تشویق یا تحمیل اقدامات خشونت آمیز علیه دولت دیگر که اشخاص یا املاک را با هدف ایجاد وحشت ، ترس یا احساس ناامنی در اذهان عمومی ، گروههایی از افراد یا عامه مردم و جمعیت ، با هر ملاحظه سیاسی، فلسفی ایدئولوژیکی ، نژادی ، قومی ، مذهبی یا از این قبیل هدف قرار دهند.

2. اقداماتی که براساس کنوانسیونهای زیر جرم شناخته شده است : کوانسیون منع اقدامات غیرقانونی علیه امنیت هوانوردی، کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرائم علیه اشخاص مورد حمایت بین المللی ، کنوانسیون منع تعقیب غیرقانونی هواپیما، کنوانسیون مخالفت با گروگانگیری، کنوانسیون منع اقدامات غیرقانونی علیه امنیت دریانوردی و کنوانسیون منع اقدامات غیرقانونی علیه تأسیسات مستقر در فلات قاره .

3. جرمی که در برگیرنده استفاده از سلاح گرم ، تسلیحات مواد منفجره، و مواد خطرناکی باشد که وقتی به عنوان وسیله برای انجام خشونت استفاده شود موجب مرگ یا جراحت بدنی افراد یا گروهی از افراد یا خسارت جدی بر املاک شود.

این تعاریف می تواند مبنای یک کنوانسیون جامع علیه تروریسم قرار گیرد.

 

منابع :

داریوش آشوری،  دانشنامه سیاسی ، تهران، مروارید ،1373

کمیته ملی حقوق بشردوستانه، آشنایی با حقوق بشردوستانه بین المللی

 

(0)نظرات توسط: IHRC2