ﺳﻪشنبه 26 مهر 1390

نشست آموزشی آشنایی با مفاهیم کودک آزاری ، معیارها و راهکارها

دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر اسلامی روز دوشنبه 25مهر ماه نشست آموزشی با عنوان آشنایی با مفاهیم کودک آزاری، معیارها و راهکارها را با حضور آقای دکتر رهگذر ریاست بخش روانشناسی دانشگاه ازاد اسلامی واحد شیراز برگزار نمود. در این نشست آموزشی اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی و همچنین مسئولین انجمن های خانه کودک مرودشت و حمایت از کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات یادگیری و رفتاری فاطمه الزهرا (س) حضور داشتند. 

با توجه به گرامیداشت هفته بهداشت روان، در این نشست شرکت کنندگان ابراز علاقه نمودند که جلسات به صورت هفتگی در خصوص مباحث مختلف بهداشت روان ادامه یابد تا پس از طی دوره های آموزشی به عنوان مدرسین آموزشی در مناطق محروم و همچنین فرهنگسراها به آموزش دوره های مختلف آموزشی بپردازند.    

(0)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 20 مهر 1390

پوستر به مناسبت یادروز حافظ تهیه شده در دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر اسلامی

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 18 مهر 1390

مشارکت در برنامه روز جهانی کودک (فرهنگسرای خانواده)

در ادامه برنامه های مربوط به روز کودک ، اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی منطقه 2کشور روز دوشنبه مورخ 18/7/90 جهت ارائه آموزش و توزیع برشورهای مربوط به روز کودک در فرهنگسرای خانواده حضور یافتند و خدمات خود را ارائه نمودند.

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 18 مهر 1390

مشارکت در برنامه روز جهانی کودک (جشن روز کودک در فرهنگسرای سلامت)

دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر اسلامی ، طی روال هرساله در برنامه های روز جهانی کودک مشارکت گسترده ای داشت. در همین راستا اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر در جشن روز کودک که در فرهنگسرای سلامت شیراز برگزار گردیده بود شرکت و طی آن برشورها، و جزواتی با موضوعات حقوق کودک در اسلام و فررندپروری مثبت در میان حاضرین توزیع نمودند. همچنین ضمن آموزش مفاهیم پایه ای حقوق کودکان به کودکان حاضر در جشن، از آنان خواسته شد که نقاشی های خود با موضوع روز جهانی کودک را به دفتر منطقه ای ارسال دارند تا جوایزی به بهترین نقاشی ها اهدا گردد. لازم به توضیح است علاوه بر برنامه های نمادین و مشارکتی در این رابطه ، و تهیه جزوات اموزشی، کارگاههای آموزشی با موضوع فرزندپروری مثبت و همچنین کودک آزاری طی هفته کودک توسط سرکار خانم مرضیه محمدی ثانی در دفتر منطقه ای و برخی فرهنگسراها برگزار خواهد شد..   

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 18 مهر 1390

روز جهانی کودک گرامی باد

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 11 مهر 1390

سالروز بزرگداشت حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (ع)

ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (ع) گرامی باد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 11 مهر 1390

مصاحبه با آقای دکتر شیروانی استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی شیراز

آنچه در زیر می آید مصاحبه ای است که به مناسبت 14 مرداد روز کرامت انسانی و حقوق بشر اسلامی با جناب آقای دکتر شیروانی صورت گرفت.  نظر به قابلیت بهره برداری عمومی مصاحبه ، متن کامل آن به نظر مخاطبان ارجمند می رسد.

در سال هاي اخير  بسياري از اندیشمندان  اسلامي رويكرد دين اسلام نسبت به مقوله صلح ، حقوق بشر و كرامت انساني ، را تبيين و تفسير نموده اند . اما گاه به نظر مي رسد كه اين ظرفیت عظيم ديني در برنامه ريزي هاي مسئولين كشور هاي اسلامي به خوبي به كارگرفته نشده و در مواقعي نيز  به بوته فراموشي  سپرده  شده است به راستي تاكنون در جهان اسلام ، توسط كشورهاي اسلامي چه تلاش هايي در زمينه رعايت حقوق بشر صورت گرفته است؟

جواب: مقوله حقوق بشر به دليل اينكه با مقولات فطري انساني مانند كرامت ذاتي انسان و عدالت ارتباط وثيق دارد ، رد پاي محكمي در كل تاريخ و جغرافياي بشري داشته است و هيچ كشوري نيست كه بتواند بي اعتنا از كنارآن بگذرد ، علاوه بر اين چون در دنياي امروز انسانها همه جا بدنبال حق و حقوق خويشند و پري روي آدمي در هيچ كجاي اين جهان پهناور تاب مستوري ندارد. بنابراين حقوق  بشر دستاويزي محكم براي انسانها جهت احقاق حقوق خويش و مبارزه با ستم و بيداد است و اين حق طلبي آدميان در جهان امروز در جاي جاي اين جهان پهناور چالش هايي برانگيخته و اين چالش ها واكنش هاي سلبي و ايجابي را در پي داشته است كه از مهمترين واكنش هاي ايجابي آن  رويكرد جوامع به حقوق بشر را مي توان  نام برد. در كشور هاي اسلامي  نيز تلاش هاي فراواني از طرف توده ها و حكومت ها به انگيزه هاي مختلف در اين راستا صورت گرفته است  ، توده ها براي دستيابي به حقوق خويش و حكومت ها نيز براي  حفظ حاكميت  خودشان ، زيرا برخي از حاكميت ها به نسبت كياست و زيركي شان  اين نكته را نيك دريافته اند  كه رعايت اصول و قواعد حقوق بشري براي حفظ حکومت ها درست مانند رعايت  نكات ايمني  و بهداشتي براي سلامت  افراد است به عنوان نمونه در كشور خودمان ايران  تشكيل كميسيون حقوق بشر اسلامي و ایجاد رشته هاي حقوق بشر در دانشگاه هاي مختلف  و شكل گيري گروه هاي  فعال حقوق بشري و راه اندازي ستاد حقوق بشر در قوه قضاييه و غيره از اين دست مي باشد . در ساير كشور هاي اسلامي نيز  اين تلاش ها پر رنگ تر يا كم رنگ تر به چشم  مي خورد .  از طرف  ديگر  در كشور هاي عربي  خيزش چشمگير ملتهاي  تونس ، مصر  ، ليبي ، يمن ، بحرين و سوريه  تلاشي جهت احياي  عدالت  و احقاق حقوق مردم است كه حكومت ها را در كل جهان به خود آورده تا براي پيشگيري  از انقلاب هاي مردمي با رعايت قواعد حقوق بشري ، رضايت توده هاي خويش را جلب نمايند قبل از آني كه سونامي  خشم ملتها طومار آنان  را در هم پیچد و كار را بر آنان دشوار سازد

مهمترين ويژگي هاي اعلاميه اسلامي حقوق بشر كه آن را از  اعلامیه جهاني حقوق بشر متمايز مي نمايد چيست؟ و اصولا چه ضرورتي كشور هاي اسلامي را وادار به تصويب اعلاميه اسلامي حقوق بشر نمود؟

جواب:مهمترين  تفاوت ها را مي توان  در اين ديد كه اعلاميه جهاني حقوق بشر  رنگ و بويي  اومانيستي  و اعلاميه حقوق بشر اسلامي رنگ و بويي خدايي دارد.  به همين دليل حقوق بشر جهاني نسبت به همه انسانها اعم از اينكه داراي تفكرات ديني و يا لائيك باشند ، شمول  و فراگيري دارد اما اعلاميه حقوق بشر اسلامي از آن   انسان متدين و خداپرست مي باشد و انسان را آن قدر توانا نمي داند كه بتواند فارغ از  وحي الهي سرخودانه سعادت خويش را رقم بزند. به عنوان  مثال نگرش اين دو  به بحث حق حيات با يكديگر تفاوت عمده دارد از همين روست كه مسائلي مانند ارتداد در جوامع  اسلامي اين همه سرو صدا و بحث و چالش  درست  كرده است .  ضرورتي كه كشور هاي اسلامي  را وادار به تصويب اعلاميه اسلامي حقوق بشر نمود، لزوم توجه جدي به حقوق انسانها از يك طرف و وجود موانع جدي جهت اجراي اعلاميه جهاني حقوق بشر به جهت ملاحظات  عقيدتي و ديني و احيانا ملاحظات قدرتهاي حاكم در نحوه تعامل با منتقدان و مخالفانشان  از طرف ديگر بود.

همانگونه كه مستحضر مي باشيد 14 مرداد ماه مصادف بود با روز حقوق بشر اسلامي و كرامت انساني. اين روز سه سال است كه بنا به پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران  در تقويم كشور هاي اسلامي  به ثبت رسيده و دول اسلامي موظف به گراميداشت اين روز در كشور هاي خود مي باشند. اما حتی در سطح كشور ايران نيز توجه شايسته اي به اين مناسبت صورت نگرفته و بسياري از شهروندان نيز از كنار اين مناسبت به سادگي گذشته اند. به نظر شما چه روندي بايد طي شود تا آگاهي از موازين حقوق بشري و رعايت  آن ، دغدغه اصلي همه شهروندان و مسئولين گردد؟

جواب:احساس به يك نياز را نمي توان به زور به مردم يك جامعه تحميل كرد.  گذر زمان و تحولات جوامع آرام آرام نياز هاي  جديد و احساس نياز را در مردمان  پرورش مي دهد اما نياز به موازين حقوق بشري و رعايت آن از نياز هاي متعالي   انسان است و بشر نياز هاي متعالي را تنها وقتي احساس ميكند  كه از نياز هاي جسمي و وجودي ولو به طور نسبی آسوده خاطر گردد .دلايل عديده اي  در حال حاضر اين نياز را  در  جامعه ما به محاق برده است از آن جمله نياز هاي معيشتي و اقتصادي مردم كه از نياز هاي جسمي و وجودي هستند  و چون مردم از آن نياز ها  فراغت نيافته اند  به نياز هاي متعالي تر و انساني تر  منجمله نياز به حقوق بشر توجهي نشان نميدهند  و به نوعي از آنها غافلند. از طرف ديگر  نوع نگرش مردم به فرهنگ و مطالعه  و كتابخواني  و نيز  نبود روحيه جمعي و وجود  روحيه تكروي در بيشتر مردم ما و  عدم  رويكرد جدي از طرف رسانه ها و سازمان ها و نهادهاي موجود در جامعه  نسبت به مقوله  حقوق بشر، از علل اصلي  بي توجهي  مردم ما  به قواعد حقوق بشر و مطالبه و رعايت آن هستند.

به نظر شما مهمترين مسائلي  كه از بعد پژوهشي و آموزشي بايد مد نظر انديشمندان حقوق بشري در داخل كشور قرار گيرد چيست؟

جواب:1- پرداختن جدي و كنكاشهاي تئوريك و نظري پيرامون مسئله عدالت ، زيرا  متاسفانه گاهي  با سوء استفاده  از مسئله عدالت و اصالتي كه عدالت نزد انسانها دارد ناعادلانه ترين روش ها به كارگرفته  مي شود كه در پرتو تحقيقات جدي نظري و تاملات ارزشمند زمينه اين سوء استفاده از بين مي رود.

2- ايجاد فضا و اتمسفر جديد و نشر فرهنگ  حقوق بشري  جهت  رعايت كرامت ذاتي انسانها و بسط روحيه انسان دوستي و  حمايت جدي از حقوق  هر انساني در  هرجايي.

3- تلاش جهت  تحميل بحثهاي حقوق بشري  به رسانه  هايي كه  به دلايل متعدد هيچ علاقه اي به اشاعه فرهنگ حقوق بشري ندارند.

4- ايجاد برنامه هاي انتقادي در خصوص حقوق بشر و رعايت حقوق  مردم مانند برنامه 90 سيما در رسانه هاي مختلف خصوصا صدا و سيما

5-داشتن برنامه ها و يا كتب حقوق بشري  در مقاطع  تحصيلي  مختلف  مانند مقطع راهنمايي،  دبيرستان و حتي ابتدايي

سومين سال بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامي و كرامت انساني در تقويم ملي ايران امسال در حالي فرا رسيد كه بيش از شش ماه از تحولات وسيع خيزش هاي مردمي در كشور هاي اسلامي مي گذرد. نظر شما در خصوص اين تحولات چيست؟ آيا تحقق آرمانهاي  حقوق  بشر در مطالبات شهروندان كشور هاي اسلامي جايگاهي دارد؟

جواب: به نظر اينجانب مهمترين نكته  اي  كه مردم  كشور هاي عربي را در اين  سطح و حجم به قيام و خيزش وادار نموده است تفرعن  حاكميت ها و ناديده گرفتن  حقوق انسان هاست.   به عبارتي،  بي عدالتي در اين جوامع موجبات اين خيزشها را فراهم نموده است و برجسته ترين بُعد اين بي عدالتي ،بي عدالتي در احترام و وجاهت است. بشر خواستار توزيع عادلانه احترام است و از آنجا كه حاكميتها در اين كشور ها از هر هزار احترام يكي را هم براي مردم نمي خواهند و رسانه هاي دولتي و نهادها و سازمانها فقط و فقط مشغول تمجيد و تعريف از حاكمان هستند ،خيزش  هاي مردمي واكنشي مهيب به اين بي عدالتي است و چون دغدغه حقوق بشر هم قبل از هر تلاشي جدي براي بر پايي عدالت ، ايجاد سازمانهاي عادلانه بشري است قطعا آنچه امروز شاهد آن هستيم با آرمانهاي حقوق بشري نسبت و خويشاوندي به غايت بالا و نزديكي دارد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
پنجشنبه 7 مهر 1390

میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و روز ملی دختران مبارک باد

 

(1)نظرات توسط: IHRC2
پنجشنبه 7 مهر 1390

برگزاری اولین جلسه آموزشی ویژه خانواده ها در دوره شش ماهه پیشگیری سوء مصرف مواد مخدر

پیرو هماهنگی صورت گرفته با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری شیراز و انجمن خاتم الاوصیاء جهت برگزاری دوره 12ماهه آموزش خانواده جهت پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد مخدر، و پس از برگزاری موفق دوره اول،  دور دوم کلاسها با همکاری مجموعه های فوق الذکر برگزار گردید. این کلاسها روزهای پنجم هر ماه در فرهنگسرای غدیر برگزار می گردد. اولین جلسه شش ماهه دوم سال جاری ، روز 5 مهرماه ، با حضور جناب آقای محکم از کارشناسان سازمان بهزیستی استان فارس و با حضور خانواده برگزار شد.

(0)نظرات توسط: IHRC2