یکشنبه 29 بهمن 1391

اخبار بهمن ماه

رواج فرهنگ دوچرخه‌سواري از شوراي شيراز راي مثبت گرفت!

 

سه سال قبل شهرداري شيراز در اقدامي عجولانه آژانس‌هايي را تحت عنوان آژانس دوچرخه كرايه در اين كلان‌شهر راه‌اندازي و با هزينه‌‌اي قابل توجه، تعدادي دوچرخه مناسب تهيه و اين آژانس را افتتاح كرد، بي‌آنكه بديهي‌ترين نياز، يعني مسير دوچرخه‌سواري تعريف و ايجاد شده باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، امروز و بعد از آن همه سال، شوراي اسلامي شهر شيراز، طرح مطالعه و اجراي مسيرهاي دوچرخه‌سواري در اين شهر را تصويب كرد تا شهرداري بدون يادآوري گذشته، ابتدا، نياز اوليه را برآورده و سپس، براي نهادينه‌سازي فرهنگش، تلاش كند.

شوراي شهر شيراز در حالي طرح بسترسازي كالبدي، فرهنگي و اجتماعي را در راستاي گسترش فرهنگ استفاده از دوچرخه، تصويب كرد كه همان سه سال قبل مي‌توانست با هزينه‌اي بسيار كمتر و به‌جاي خريد دوچرخه و آنهمه تبليغ بي‌نتيجه، همين مسير را طي كند تا امروز و در آستانه اجرايي شدن فازي از طرح ترافيك، شاهد نهادينه شدن اين فرهنگ باشيم و به‌عنوان اولين شهر مروج فرهنگ دوچرخه‌سواري مطرح و الگو شود.

يك عضو شورا در اين خصوص گفت: ما مي‌توانيم اعتبار يك تقاطع غيرهمسطح يا حتي كمتر از آن را به ايجاد بسترهاي دوچرخه‌سواري اختصاص دهيم.

محمد حق‌نگر گفت: اگر بستر براي استفاده شهروندان از دوچرخه، در مسيرهاي اصلي و محوري شيراز فراهم شود، هم فرهنگ ورزش و تندرستي را در ميان شهروندان رواج داده‌ايم، هم به كاهش آلودگي‌ها كمك كرده‌ايم، هم ترافيك تا حدودي با تدبيري مناسب كنترل مي‌شود.

وي با بيان اينكه تردد اتومبيل‌ها در خيابان‌هاي مركزي شيراز، به‌شكل مستقيم و غيرمستقيم هزينه‌هاي گزافي به شهر و شهروندان و شهرداري تحميل كرده و مي‌كند، گفت: ما با از بين بردن اين هزينه‌ها، هم شهري سالم، هم شهرونداني سالم خواهيم داشت.

به گزارش ايسنا، طرح بستر‌سازي كالبدي، فرهنگي اجتماعي با هدف گسترش استفاده از دوچرخه، از سوي كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر شيراز به صحن علني ارايه شده بود كه در دويست و هشتاد و نهمين جلسه شورا مصوب شد.

اگرچه اين طرح ابعاد مختلف كار را به‌صورت جزئي مشخص نكرده است اما در صورت اهتمام سازمان فرهنگي اجتماعي، مي‌تواند، آغاز الگوسازي مناسبي براي تمام كلان‌شهرها در ايجاد بسترها و حركت به‌سمت نهادينه شدن استفاده از دوچرخه باشد.

امروز در شيراز، علي‌رغم وجود آژانس‌هايي تحت‌ عنوان كرايه دوچرخه، مسير استفاده از اين وسيله به‌واسطه، لزوم داشتن كارت ويژه استفاده از دوچرخه، نبود معابر مناسب، مستعمل بودن دوچرخه‌ها، تمام وقت نبودن آژانس‌ها و فقدان اطلاع‌رساني مناسب، اين طرح عملا شكست خورده محسوب مي‌شود.

مشكلاتي كه به واسطه بروكراسي حاكم در سازمان حمل و نقل و ترافيك شهرداري در مسير كسب مجوز اجاره دوچرخه براي يك شهروند عادي وجود دارد، خود يك سد بزرگ مقابل علاقه‌منداني كه حاضر به استفاده از اين وسيله‌ و جايگزين‌كردن آن به‌جاي اتومبيل هستند، ايجاد كرده است.

شهر سالم بي‌ترديد هزينه‌هايي دارد، اما در صورت حصول نتيجه، به واسطه كاهش بسياري از هزينه‌هاي مستقيم و غيرمستقيم، منافع همه را در برخواهد گرفت و بازي برد- برد محسوب مي‌شود.

تولیت آستان شاهچراغ(ع):
انقلاب اسلامی تجلی گاه ایران در جهان است

 

تولیت آستان شاهچراغ(ع) گفت: به برکت امام(ره) و انقلاب سلامی، ایران در جهان جلوه ای دیگر یافت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، آیت الله سید محمدمهدی دستغیب در مراسم راه اندازی دانشگاه فرهنگیان فارس، علم و دانش را زمینه ساز موفقیت مسلمانان برشمرد و افزود:  موفقیتهای دانشمندان مسلمان به واسطه دین اسلام باعث شده تا ایران همواره در عرصه جهانی سرفراز باشد.

وی بیان کرد: دشمنان اسلام همواره تلاش کرده اند که مسلمانان در جهل بمانند اما گسترش علم و دانش باعث شد مسلمانان به موفقیت های کم نظیری دست یابند.

در ادامه رئیس پردیس دانشگاه رجایی فرهنگیان فارس اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان از دستاوردهای سند تحول بنیادین است که خروجی آن افرادی تربیت یافته الهی، فرهیخته ،دانا و توانا خواهد بود.

علی افسری اضافه کرد: افرادی که از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل می شوند، معلمانی وارسته و مزین به علم و اخلاق هستند که می توانند به شکل مطلوب به دانش آموزان آموزش های لازم را ارایه بدهند.

وی بیان کرد: خروجی دانشگاه فرهنگیان ، اساس نامه آن و سند تحول بنیادین است و ویژگی های آن، این دانشگاه را از سایر مجموعه های آموزشی متمایز می کند.

به گزارش ایسنا، دانشگاه فرهنگیان فارس در دو بخش پردیس شهید باهنر و پردیس شهید رجایی، 420 دانشجوی دختر در 11 رشته و یکهزار دانشجوی پسر در 14 رشته دارد که این افراد از اسفند ماه سال جاری تحصیلات خود را در مراکز دانشگاهی آغاز می کنند.

رییس سازمان اقتصادی و دارایی فارس:
بالغ بر 168 هزار کارگر در فارس سهام عدالت دریافت می کنند

رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان فارس گفت: سهام عدالت به 168 هزار و 314 کارگر فصلی و ساختمانی استان فارس و اعضای خانواده آنها واگذار می شود.

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، محمدحسین مبشری امروز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در این مرحله از واگذاری سهام عدالت، تعداد زیادی از هم وطنان در سطح کشور در سایت سهام عدالت ثبت نام کردند که از میان آنها 218 هزار و 974 نفر در استان فارس شاغل هستند.

وی با اشاره به اینکه ارزش واقعی هر برگ 10 میلیون ریالی سهام عدالت، حدود 35 میلیون ریال است، بیان کرد: پس از بررسی مشخصات افراد و حذف آن دسته که در مراحل پیشین سهام عدالت خود را دریافت کرده اند، 168 هزار و 314 کارگر فصلی و ساختمانی در سطح استان واجد شرایط دریافت سهام عدالت شناخته شدند.

 رییس سازمان اقتصادی و دارایی فارس گفت: بر اساس قانون، سهام عدالت در قالب اقساط از محل سود تعلق یافته به این سهام دریافت می شود و با توجه به آغاز واگذاری این سهام از سال 85، به نظر می رسد بخشهایی از سهام عدالت از سال 92 بتواند در بورس مورد معامله قرار گیرد.

 وی با تصریح اینکه برخی افراد سودجو از طریق گرفتن وکالت، سهام افراد را به قیمت اسمی (ده میلیون ریال) یا کمتر از آن می خرند، افزود: به دارندگان سهام عدالت توصیه می کنیم این سهام را نزد خود به عنوان سرمایه ای برای آینده حفظ کنند.

مبشری خاطرنشان کرد: مشمولان آخرین مرحله اعطای این سهام که عموما کارگران فصلی و ساختمانی هستند، این سهام را از اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان و یا شرکت سهامی عدالت استان دریافت خواهند کرد همچنین آمار نهایی سهام عدالت واگذار شده به کارگران فصلی و ساختمانی پس از تعیین تعداد اعضای خانواده همه مشمولان طرح مشخص خواهد شد.

   به گزارش ایسنا، در این مراسم طی اقدامی نمادین، سهام عدالت به تعدادی از کارگران فصلی و ساختمانی استان فارس تحویل شد 

(0)نظرات توسط: IHRC2
پنجشنبه 12 بهمن 1391

فلسفه ی اجتماعی مدارا به صورت فایل

 

مطلب ارایه شده در جلسه دوم کارگروه مدارا به صورت فیل زیر با آدرس آن در اختیار شما بازدیدکنندگان عزیز قرار می گیرد.

http://www.4shared.com/file/3VE8fo9V/___.html

نظرات خود را بعد از دیدن مطلب در وبلاگ کمیسیون قرار بدهید.

با تشکر دبیر کارگروه

میثم خسروی

(0)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 11 بهمن 1391

بازدید از خانه سالمندان

 

در تاریخ 10 بهمن ماه نود و یک به مناسبت روز مبعث اعضا شبکه مدافعان کمیسیون منطقه 2 برای دیدار از خانه سالمندان و همدردی با آنان به خانه سالمندان فرشتگان رفته و برنامه موسیقی برای  سالمند اجرا شد و  سرکار خانم مرضیه محمدی ثانی عضو کمیته زنان کمیسیون و مدافع حقوق زنان با آنها همدردی و به ایشان با شعر خوانی آرامش می دادند.

(0)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 11 بهمن 1391

آموزش حقوق خانواده

 

آموزش حقوق خانواده

در تاریخ 9 بهمن ماه نود ویک جلسه ای با موضوع (آموزش مسایل حقوق خانواده) توسط  یکی از اعضای کمیسیون جناب آقای امیر دوستان در دفتر کمیسیون با حضور اعضا شبکه مدافعان کمیسیون در دفتر مزبور برگزار گردید.

در این دوره که 5 جلسه ای می باشد نسبت به آشنایی مسائل خانواده بر طبق قانون مدنی نسبت به دانشجویان حقوق و دیگر رشته ها اقدام می شود چون این حق کلیه افراد است که با مسائل جزیی حانواده آشنایی داشته تا دیگر جهل و نا آگاهی نسبت به این مسائل وجود نداشته باشد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 7 بهمن 1391

آموزش حقوق خانواده

 

در تاریخ 9 بهمن ماه جلسه ی اول آموزش مبانی حقوق خانواده به مدت 5 جلسه در دفتر کمیسیون منطقه 2 توسط یکی از اعضا کمیسیون برگزار می گردد،از علاقه مندان دعوت می شود با توجه به مهم بودن مسئله حقوق خانواده برای آحاد جامعه که از حقوق افراد تلقی می شود دراین جلسه شرکت نمایند.

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 7 بهمن 1391

جلسه ی دوم مدارا

 

در تاریخ 11 بهمن ماه جلسه ی کارگروه مدارا به صورت دوباره با موضوع فلسفه ی اجتماعی و اخلاقی مدارا راس ساعت 16 در دفتر کمیسیون برگزار می شود،از علاقه مندان دعوت می شود که در این جلسه شرکت نمایند.

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 7 بهمن 1391

محاربه و بررسی احکام جرم زورگیری اخیر

 

در تاریخ 5 بهمن ماه نود و یک جلسه ای با (موضوع محاربه و بررسی احکام زورگیری اخیر) در دفتر کمیسیون منطقه 2 با حضور اعضا شبکه مدافعان توسط جناب آقای سلطانی یکی از اعضای فعال کمیسیون در محل مزبور برگزار گردید.

در این جلسه که به صورت مباحثه و بحث بود  به بررسی تعریف محاربه در قانون مجازات و حواشی آن،بررسی نظرات قاضی پرونده و ایرادات قانونی در بحث محاربه و ... پرداخته شد .

ل

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 3 بهمن 1391

هشدار سازمان بین المللی کار: بدترشدن وضعیت بیکاری جوانان جهان

 

 3 بهمن 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)—بر اساس گزارش جدید سازمان بین المللی کار، درحالیکه عدم امنیت اقتصادی و ناکافی بودن سیاست ها برای ایجاد اشتغال ادامه داشته است، معضل بیکاری در جهان در 2012 افزایش یافت و دراین میان جوانان جهان آسیب پذیرترین قشربوده اند.

در گزارش سالانه "روند اشتغال جهانی" که دوشنبه در جهان انتشار یافت آمده است در سال 2012 به تعداد بیکاران جهان 4 میلیون 200 هزار نفر افزوده شده و انتظار می رورد این رقم در سال 2013 نیز بیشتر شود.

گای ریدرمدیر کل سازمان بین المللی کار می گوید دور نمای متزلزل اقتصادی و کافی نبودن سیاست ها برای حل معضل بیکاری مانع سرمایه گذاری برای ایجاد شغل و استخدام شده است.

 این سازمان می گوید 35 در صد جوانان بیکار در کشور های دارای اقتصاد پشرفته، شش ماه یا بیشتر بیکارهستند که این امر اثر مستقیم بر دورنمای شغلی آنان داشته وباعث می شود مهارت های جوانان کم شود.

در این گزارش آمده است 74 میلیون انسان بین گروه سنی 15 تا 24 سال در جهان بیکار هستند.

 
(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 3 بهمن 1391

اخبار استانی دیماه قسمت دوم

 

قانون تاسیس شركت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در شیراز اجرایی می شود

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه اخیر برخی نمایندگان استان فارس با تعدادي از مدیران اجرایی مقرر شد كه قانون تاسیس شركت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در شیراز اجرایی شود.

به گزارش دريافتي ايسنا از شيراز، جعفر قادری با بيان اين خبر افزود: این قانون كه به منظور تسریع در رشد و توسعه شهرستانها، هدایت منابع مردمی به بخشهای تولیدی و بسترسازی ورود بخشهای تعاونی و خصوصی به فعالیتهای اقتصادی، در آذر ماه 89 به تصویب مجلس هشتم و تایید شورای نگهبان رسيده بود، تاكنون در استان فارس و شهرستان شیراز اجرایی نشده است.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار كرد: هفته گذشته در جلسه‌ای با حضور چند تن از نمایندگان استان فارس و تعدادی از مدیران و مسوولان اجرایی در محل فرمانداری شیراز تشكيل شد، راهكارهای اجرایی شدن قانون تاسیس شركت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 وي گفت: در این جلسه مقرر شد اعضای هیات موسس این شركت‌ها در شهرستان شیراز انتخاب شوند و كار خود را آغاز كنند.

 نماینده مردم شیراز در مجلس بيان كرد: برخی طرح‌ها كه به دلیل افزونه‌زا (رانت‌زا) بودن آنها، امكان واگذاری به بخش خصوصی را ندارند از سوی این شركت‌ها اجرایی می شوند.

قادری اظهار كرد: اعضای این تعاونی‌ها كلیه اعضای حقیقی متولد یا ساكن یا شاغل در آن شهرستان هستند كه در صورت تمایل نسبت به عضویت و سهامدار شدن در این شركت‌ها اقدام می‌كنند.

حق‌آبه امسال بختگان رها‌سازي شده اما كافي نيست
نگراني‌ها از خشكيدن درياچه‌ها و تالاب‌ها جدي و درست است

مدير كل حفاظت از محيط زيست استان فارس گفت: با تلاش‌هاي مسوولان استان، حق‌آبه بختگان براي اولين بار در سال 91 رهاسازي شده است اما اين ميزان از حق‌آبه را كافي نمي‌دانيم.

حسين‌علي ابراهيمي‌كارنامي امروز در گفت و گو با خبرنگار ايسنا در شيراز افزود: اين حق‌آبه حدود 40 ميليون مترمكعب آب را شامل مي‌شود.

وي با بيان اينكه يكي از دلايل خشكيدگي بختگان، ايجاد سد‌هايي بر رودهاي تغذيه كننده بختگان به‌عنوان بزرگترين درياچه و زيست‌گاه آبي استان فارس و چهارمين درياچه بزرگ كشور، است، خاطرنشان كرد: اين ميزان حق‌آبه كفايت اين درياچه را نمي‌كند.

ابراهيمي كارنامي تصريح كرد: حق‌آبه مورد نظر و كفايت براي اين درياچه در زمان‌ها و فصول مختلف از سال و هنگامه‌هاي ترسالي، ميان‌سالي و خشكسالي، متفاوت است، تاكيد كرد: حداقل حق‌آبه مورد نياز اين درياچه 160 ميليون مترمكعب است تا شايد احيا شود.

مدير كل حفاظت از محيط‌زيست استان فارس با ابراز تاسف از خشكيدن اين درياچه و درياچه‌هاي فامور(پريشان)، طشك و ديگر درياچه‌هاي استان، گفت: يكي از عوامل مهم در خشك شدن تالاب‌هايي مانند پريشان، استحصال بي‌رويه آب و توسعه اراضي كشاورزي بدون در نظر گرفت مسايل كارشناسي بوده است.

وي با تاكيد براينكه تمام چاه‌هاي غيرمجاز در منطقه پريشان شناسايي شده و بخشي از اين چاه‌ها نيز ممنوع‌البرداشت اعلام شده است، گفت: فرماندار شهرستان كازرون به‌عنوان متولي اصلي، به عزمي جزم موضوع را دنبال كرده و مي‌كند و اميدواريم كار به سرانجام مناسبي ختم شود.

ابراهيمي‌كارنامي در عين‌حال گفت: خشك شدن تالاب‌ها تاثيرات وسيعي بر نوع زندگي، مهاجرت انسان‌ها، درآمدها، اقتصاد منطقه و ابعاد مختلف زندگي منجمله آب و هوا و اقليم استان داشته و دارد.

وي تصريح كرد: با خشك شدن اين تالاب‌ها، جمعيت مهاجر روستايي از ميان روستايياني كه كارشان كشاورزي و دامپروري در اطراف اين تالاب‌ها بوده، روند روبه‌رشدي پيدا مي‌كنند، مهاجران به حاشيه شهرهاي بزرگ رفته و استقرار و اسكان آنان در اين نقاط به‌دنبال خود مشكلات و معضلات اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي خاصي دارد.

اين مقام مسوول برلزوم دنبال كردن راهكارهاي انديشيده شده براي احيا درياچه‌ها و تالاب‌هاي استان فارس، خاطرنشان كرد: بايد همه دست‌به‌دست هم بدهيم و راهكارهاي مختلف را به‌كار بنديم تا انشا‌الله شاهد حيات دوباره درياچه‌ها و تالاب‌ها باشيم.

ابراهيمي‌كارنامي با بيان اينكه تمام نگراني‌ها از خشكيدن تالاب‌ها و درياچه‌ها و عوارض و عواقب بي‌شمار و گسترده آن، جدي و درست است، گفت: راهكارهاي مانند استفاده از كنتورهاي هوشمند، مقابله با برداشت‌هاي غيرمجاز از منابع آبهاي زيرزميني، رايزني براي رهاسازي حق‌آبه مناسب و ديگر راهكارهاي انديشيده شده، مي‌تواند كارساز باشد.

امانت‌داري ركن اصلي وكالت است/
زكات وكيل دفاع از موكلي است كه حق‌الوكاله ندارد

رئيس كل دادگستري استان فارس گفت: رکن اساسی شغل وكالت امانت داري در مسئوليت و حفظ اسرار مردم است.

به گزارش خبرگزاري ايسنا منطقه فارس به نقل از سايت دادگستري فارس، ذبيح‌الله خدائيان در مراسم تحليف پذيرفته شدگان اختبار سال 91 استان فارس افزود: در برخي مسئوليت ها مردم اسرار خود را بيان مي دارند كه وكالت و قضاوت از آن جمله مسئوليت‌ها است.

رئيس كل دادگستري استان فارس وظيفه اصلي و مهم وكالت را احقاق حق و اجراي عدالت بيان كرد و افزود: بايد نهايت تلاش خود را انجام دهيم كه حقي از كسي ضايع نشود و در اين راه ترسي به خود راه ندهيم؛ چرا كه اين مسير داراي نشيب و فرازهاي مختلفي است.

خدائیان تاکید کرد: وکیل باید تلاش کند که حقی از موکلش در دعوایی که مطرح می نماید تضییع نشود ولی حق ندارد به نحوی عمل نماید که حق دیگری را تضییع کند. وی تصریح کرد: وکیلی که می داند حق با موکلش نبوده ولی به دلایل و مدارکی متوسل می شود که حکم به نفع موکلش صادر شود، در پیشگاه خداوند مسئول خواهد بود.

رئیس شورای قضایی استان فارس شأن وکالت را دفاع از عدالت خواند و گفت: نباید وکالت را با تجارت اشتباه گرفت و تصور کرد چون وکیل حق الوکاله دریافت می کند، به هر بهایی باید در دعوای مطروحه پیروز شود.

وی افزود: وکلا باید در زندگی قانع باشند و نخواهند راه صد ساله را یک شبه پیموده و بلافاصله صاحب خانه، اتومبیل و امکانات شوند؛ چون اگر وکیلی با این هدف کار کند، در کارش موفق نخواهد بود.

خدائیان ضمن قدردانی از آنچه همکاری خوب وکلای استان با دادگستری فارس عنوان مي‌كرد، گفت: وکلا باید به عنوان زکات علم خود، از کسانی که نیاز به وکیل داشته ولی توان مالی پرداخت حق الوکاله را ندارند، دفاع كنند که در این خصوص کانون وکلای دادگستری استان فارس همکاری خوبی داشته است.

اين مقام قضايي با اشاره به آيه 58 سوره نساء افزود: در اين آيه شريفه خداوند امر مي كند كه امانت را بايد به اهلش سپرد و مي فرمايد امانت داري يك ارزش است كه در جامعه انساني و اسلامي مورد احترام و تكريم است.

وي يكي از صفات و خصلت هاي پسنديده انساني را كه در قرآن کریم بارها مورد تأكيد قرار گرفته و از صفات پيامبران بزرگ الهي و اصلاح گران جامعه معرفي مي كند، امانت داري خواند و خاطرنشان كرد: ارزش و اهميت اين صفت مهم به قدري است كه اگر در جامعه امانت داري نباشد اعتماد از جامعه رخت برمي بندد و همبستگي و همدلي در جامعه از بين رفته و ناامني ايجاد مي شود.

خدائيان در ادامه با اشاره به اين كه ويژگي بارز برخي مناسب و مشاغل امانت داري است، وكالت را از آن جمله خواند و افزود: اگر مي خواهيد در پيشگاه خداوند متعال عزيز و همواره مورد احترام مردم باشيد، بايد امانت داري را سرلوحه كار خود قرار دهيد؛ چرا كه عدم امانت داري اعتماد مردم را از ما سلب مي كند.

اين مقام قضايي امانت داري نسبت به مسئوليت هاي اجتماعي و حفظ اسرار مردم را دو ركن اساسي در شغل شريف وكالت خواند و تصريح كرد: امانت تنها شامل تكليف در قبال نگهداري اموال ديگران نمي شود، بلكه مسئوليت هاي اجتماعي ما نيز نوعي از امانت است.

 

طرح سنگفرش مقابل حافظيه قابليت دريافت جايزه از يونسكو را دارد

شهردار شيراز گفت: طرح سنگفرش مقابل حافظيه را اگر به يونسكو ارايه كنيم، قول مي‌دهم جايزه اين سازمان بين‌المللي را براي شيراز به ارمغان بياورد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، علي‌رضا پاك‌فطرت امروز در جلسه علني شورا و در واكنش به انتقادات مطرح در خصوص سنگفرش معبر سواره مقابل آرامگاه حافظ در شيراز، افزود: اين طرح هنوز تكميل نيست و مراحل بند‌كشي و نهايي را طي مي‌كند.

شهردار شيراز با تصريح اينكه آغاز اين طرح بدون هماهنگي با وي و با تصميم معاون اجرايي شهرداري منطقه سه، عملياتي شده است، گفت: زماني كه فهميدم خيابان را براي اين طرح شخم زده‌اند، فريادم به آسمان رفت و به دليل ناهماهنگي، معاون اجرايي و مدير عمراني شهرداري منطقه سه بركنار شدند.

پاك‌فطرت اضافه كرد: قرار بود سازمان ميراث فرهنگي 50 درصد كل هزينه اين طرح را تقبل و پرداخت كند، بعد ما طرح را آغاز كنيم.

وي ادامه داد: آغاز طرح همزمان شد با اجلاس سران در تهران و برنامه‌ريزي براي حضور تعدادي از ميهمانان اين اجلاس در شيراز لذا مجبور به تسريع در عمليات عمراني ناخواسته و تكميل طرح ظرف مدت 20 روز شديم.

شهردار شيراز در عين‌حال در دفاع از پيشنهاد شهرداري براي اجراي سنگ‌فرش بخش شمالي اين معبر، گفت: حتما و لزوما نبايد دو سمت به يك‌شكل سنگ‌فرش شود، مي‌توان با طرح ديگري بخش شمالي را سنگ‌فرش و آن را با تعبيه گلدان‌هايي جداسازي كرد.

پاك‌فطرت در خصوص بروز مشكلاتي براي تردد خودرو در اين معبر، گفت: براساس مصوبه شوراي ترافيك اين معبر بايد معبر پياده باشد، در طراحي سنگ‌فرش هم تاكيد براين بود كه اگر بنا به عبور خودرو باشد اول اينكه معبر يك‌طرفه شود و دوم اينكه عبور به شكل كند رو باشد.

شهردار شيراز گفت: با تكميل اين طرح باز هم اتومبيل‌ها نمي‌توانند با سرعت بيش از 50 كيلومتر در اين مسير عبور كنند، طراحي سنگ‌فرش به اين گونه است، معبر آسفالت كه نيست.

به گزارش ايسنا، شوراي اسلامي شهر شيراز بررسي طرح پيشنهادي در خصوص ادامه عمليات سنگ‌فرش معبر مقابل آرامگاه حافظ را به سال آينده موكول كردند.

براساس اين گزارش، سنگ‌فرش بخشي از معبر مقابل آرامگاه حافظيه،‌ انتقادات فراواني را در خصوص ناهموار بودن مسير و ايجاد مشكلات عديده براي عبوركنندگان چه پياده چه سواره، روانه ساختمان شورا و شهرداري كرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 3 بهمن 1391

اخبار استانی دیماه

 

نشست علمی یادروز سعدی در شیراز

مدیر مرکز سعدی شناسی:
سعدی دلباخته پروردگار است
سعدی با قرآن و حدیث عجین است
 

مدیر مرکز سعدی شناسی با بیان اینکه آثار سعدی با قرآن و حدیث و دیگر معارف اسلامی عجین است، گفت: سعدی دلباخته پروردگار است و سر به ستایش خدای می‌گذارد که قرآن کریم را توصیف کرده و نوع بشر را به پرستش دعوت می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، کوروش کمالی سروستانی امروز در نشت علمی یادروز سعدی شیرازی افزود:: توحید و یکتاپرستی در مکتب سعدی شیرازی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی یادآور شد: توحید و یکتاپرستی در مکتب سعدی شیرازی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و یکتاپرستی با فطرت و جوهر روح او عجین شده است.

مدیر مرکز سعدی شناسی گفت: سعدی با پیروی از باور توحیدی، آثار خود را با یاد و نام خداوند یکتا آغاز کرده چراکه بر این باور بوده که هر کار مهمی که با نام خداوند آغاز نشود ناقص و ناتمام است.

وی خاطرنشان کرد: توحید سر سلسله عقاید راسخ و شالوده تمام افکار و اقوال سعدی است که این ذوق، عشق و جذبه که در آثار او دیده می‌شود برخواسته از منبع توحید و عرفان است.

مدیر دانشنامه فارس با اشاره به وجود صفات جمالیه و جلالیه خداوند در آثار سعدی اضافه کرد: صفات جمالی خداوند آن دسته از صفات الهی است که معانی لطف، رحمت و رأفت را در بر می‌گیرد و بر این اساس در آثار سعدی اسما و صفات جمالی بسیار تکرار شده است.

وی ادامه داد: آفریننده، آموزگار، بخشاینده، توانگر، صاحب حکم، قدیم، مهربان، جان آفرین، یاریگر، نیکی پسند، ستار، سبحان، رزاق، دادار، حافظ، حبیب، صاحب انعام، پوزش پذیر، توفیق دهنده، داننده نهان و آشکار و یزدان از جمله صفاتی است که سعدی در کلامش آن‌ها را بر می‌شمارد.

کمالی سروستانی اضافه کرد: صفات جلالیه صفاتی است که مظهر قهر اسما و صفات و افعال الهی بوده و صفاتی مانند جلیل، قهار، قادر، جبار، شدیدالعقاب و غیور از این جمله است.

این سعدی پژوه با بیان اینکه سعدی خدایش را با رحمت و بخشایش می‌شناسد خاطرنشان کرد: به همین دلیل صفات جلالیه در آثار سعدی بسیار اندک و آن نیز بنا بر ضرورت به کار رفته است.

وی گفت: در آثار سعدی تنها پناه و بخشنده خداوند است که صاحب نعمت اصلی بوده و تنها در درگاه بی‌‌همتای او می‌توان عزت و ارجمندی یافت.

مدیر مرکز سعدی شناسی اضافه کرد: لحن مناجات و نیایش سعدی با خدا مملو از خلوص، پاکی و خضوع محض است.

کمالی سروستانی با اشاره به اینکه گستره بخشایش و رحمت خداوند در آثار سعدی نمود کافی دارد بیان کرد: سعدی در بوستان خود باب نهم را به توبه و یافتن راه صواب اختصاص می‌دهد تا صریح و آشکار عظمت بخشایش خداوند را یادآور شود.

وی با تاکید براینکه در آثار سعدی شفاعت را ویژه خدا و یا به اذن خداوند می‌بینیم، خاطرنشان کرد: سعدی به مخاطبش می‌گوید که خداوند اگر بخواهد خطایی را ببخشد به توبه و شرط صلاحیت شفاعت‌گرش پاسخ مثبت می‌دهد.

رییس سازمان میراث فرهنگی،گردشگری،صنایع دستی:
سال آینده مجتمع بزرگ سعدی شناسی افتتاح می شود
 

رییس سازمان میراث فرهنگی،گردشگری،صنایع دستی گفت:با دستور رییس جمهور وتامین اعتبار تا سال آینده شاهد افتتاح مجتمع بزرگ سعدی شناسی در جوار آرامگاه سعدی خواهیم بود . 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(اینسا) منطقه فارس، سید حسن موسوی پنج شنبه شب در یاد روز سعدی اضافه کرد: با توجه به نیاز جدی آرامگاه سعدی به مجتمع بزرگ سعدی شناسی والطاف امشب رئیس جمهور برای صدور دستور تامین اعتبار سریع این مجتمع، سال آینده شاهد برگزاری مراسمی باشکوه تر از مراسم باشکوه امشب خواهیم بود.

موسوی با بیان اینکه در دولتهای نهم و دهم شاهد اتفاقات بسیار بزرگی همچون ایجاد بستر عدالت اجتماعی و نهادینه شدن مهرورزی در سطح جامعه بودیم، خاطرنشان کرد: پیشرفتهای بزرگ علمی در حوزه های مختلف از جمله ارسال ماهواره ها را همگان مشاهده کردیم.

معاون رئیس جمهور  تصریح کرد: غبارزدایی از پیشینه تاریخ و تمدن ایران اسلامی از دیگر دستاوردهای بزرگ دولت نهم و دهم است که هرگز فراموش نمی شود.

 موسوی همچنین به مرمت و بازسازی آرامگاه سعدی همزمان با پانزدهمین سالروز بزرگداشت این شاعر پرآوازه اشاره کرد.

 به گزارش ایسنا امشب با حضور رئیس جمهور از انیمیشن حکایات سعدی رونمایی شد و ساخت 13 قسمت از پندهای شیرین سعدی کلید خورد.

همچنین با حضور رئیس جمهور کتابهای کلیات سعدی به کتابت حاج محمد ابن محمد رحیم شیرازی در تاریخ 1214 و 1215 هجری قمری و کتاب کلیات سعدی تاریخ به کتابت اسماعیل در تاریخ 1232 هجری با خط شکسته نستعلیق و گلستان سعدی به خط نستعلیق با نگارش محبوبه سازش رونمایی شد.

شیراز میزبان 27 فیلم ایرانی از جشنواره فجر است/
بلیت فروشی اینترنتی انجام می شود

 

مدیر اجرایی جشنواره فیلم فجر شیراز گفت: امسال هیچ فیلم خارجی در جشنواره فیلم فجر در شیراز به نمایش در نمی آید و سهمیه همه آثار به فیلمهای ایرانی اختصاص یافته است.

بهروز مرامی امروز در گفت وگو با خبرنگار ایسنا در شیراز با اشاره به اکران 27 فیلم ایرانی از بخشهای مختلف جشنواره بین المللی فیلم فجر در شیراز اظهار کرد: از مجموع 25 فیلم بخش مسابقه سینمای ایران ، 12 فیلم به شیراز می آید به علاوه 9 فیلم اولی که در این بخش دو اثر با بخش مسابقه مشترک هستند و سایر فیلمها نیز از بخشهای دیگر جشنواره خواهند بود که در مجموع 27 اثر در دوازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر شیراز اکران می شود.

وی بیان کرد: حضور فیلمهای فیلمسازان شاخصی نظیر پوران درخشنده و مجتبی راعی قطعی است و آثار دیگر فیلمسازان شاخص نظیر داریوش مهرجویی و رضا میرکریمی تاکنون برای حضور در جشنواره شیراز قطعی نشده است.

مسئول واحد سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خاطرنشان کرد: این جشنواره از 14 بهمن در شیراز آغاز و تا 24 بهمن ماه ادامه خواهد یافت.

مرامی تصریح کرد: امسال با توجه به اینکه فیلم خارجی در جشنواره شیراز به نمایش در نمی آید ، دو سالن برای پخش آثار کافی به نظر می رسد بنابراین مجموعه فرهنگی هنری حافظ و سینما شیراز برای برپایی جشنواره در نظر گرفته شده و سینما سعدی هم به علت تعمیرات، فعلا قابل استفاده نیست و از آن صرف نظر کردیم.

مدیر اجرایی جشنواره فیلم فجر شیراز افزود: ممکن است تا زمان برپایی جشنواره به جای سینما شیراز ، سینما ایران جایگزین شود اما هم اکنون گزینه سینما شیراز بیشتر مورد نظر است.

وی از پیش فروش بلیط های جشنواره، 5 روز قبل از مراسم افتتاحیه خبر داد و گفت: امسال برای نخستین بار فروش اینترنتی بلیط های جشنواره فیلم فجر را خواهیم داشت و تلاش می کنیم با دریافت یارانه از مرکز ، افزایشی در قیمت بلیط ها نداشته باشیم تا اقشار مختلف مردم بتوانند از تماشای فیلمها بهره مند شوند.

 مسئول واحد سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تصریح کرد: امسال با وجود تحریم ها و هزینه های مضاعف، ورود نگاتیو به کشور مشکل ساز شده بنابراین در وزارت فرهنگ و ارشاد هماهنگی های مبنی بر دیجیتالی بودن فیلمها انجام شده است.

مرامی اضافه کرد: هم اکنون همه کشورهای دنیا که صنعت سینمایی قابل توجهی دارند به این سیستم مجهز شده و ایران نیز امسال اقدام به ایجاد سیستم دیجیتال کرده است.

وی با اشاره به مزایای سیستم دیجیتال در پخش فیلم اظهار کرد: یکی از مزیتهای این سیستم جلوگیری از تکثیر غیرمجاز فیلمها است همچنین در اکران های مجدد ، افت کیفیت پیدا نمی کند.

  مدیر اجرایی جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: اگر سیستم دیجیتال با استانداردهای خاص خود مورد استفاده قرار بگیرد، با افت کیفیت تصاویر فیلمها مواجه نمی شویم.

مرامی اظهار کرد: این سیستم باید توانایی تبدیل فیلم به فرمت پرژوکتور را داشته باشد البته ویدئو پروژکتوری که رد اختیار ما قرار دارد، معمولی است اما سعی مان بر این است که هنگام اکران افت کیفی به وجود نیاید.

وی با تصریح اینکه برای اجرای جشنواره استفاده از سیستم دیجیتال اجتناب ناپذیر است، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد تصمیم دارد از سال آینده در اکران عمومی نیز سینماهای کشور را مجهز به سیستم دیجیتال کند.     

 

 

سال 92 نه‌نام "توسعه زائر گردشگري" نام‌گذاري شود

عضو شوراي شهر شيراز گفت: با توجه به اقدامات انجام شده در مسير توسعه حرم و ناميده‌شدن شيراز به‌عنوان سومين حرم اهل بيت(ع) خوب است سال آينده را به‌نام سال توسعه زائر گردشگري نام‌گذاري كنيم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، محمد حق‌نگر در نطق قبل از دستور دويست و هفتاد و هشتمين جلسه علني شوراي شهر شيراز، افزود: فصل بودجه بندي سال 92 زمان مناسبي است براي در نظر گرفتن اعتباراتي مناسب براي انجام فعاليت‌هاي گسترده در راستاي جذب گردشگر مذهبي.

وي با اشاره به فعاليت‌هاي انجام شده در فاز اول توسعه حرم شاهچراغ(ع)، اين اقدام را آغاز حركت در مسير توسعه حرم دانست و تصريح كرد: بايد به‌دنبال ايجاد فضاهاي مناسب پاركينگ و همچنين اقامتي براي زائران و گردشگران مذهبي بود.

حق‌نگر با تاكيد براينكه ايجاد دسترسي‌هاي مناسب، تامين فضاي پارك مناسب و انديشيدن تمهيداتي براي اسكان زائران، بستري است براي تشويق گردشگران مذهبي و حضور هرچه بيشتر آنان در شيراز، گفت: ناميده شدن سال 92 به نام توسعه زائر گردشگري زمينه‌اي خواهد شد تا مصوبات و اقدامات شورا و شهرداري نيز سمت و سوي مناسبي براي برنامه‌ريزي بهتر و ساماندهي فضاها و بهره‌گيري از ظرفيت‌ها موجود در مسير توسعه حرم شريف به خود گيرد.

وي در اين راستا پيشنهاد داد تا با تشكيل كميته‌اي با مديريت استاني و با همكاري شهرداري و شورا، زمينه برنامه‌ريزي در اين خصوص فراهم شود.

حق‌نگر اضافه كرد: در بخش درمان و پزشكي كه ظرفيتي بالقوه محسوب مي‌شود با توجه به حضور پزشكاني حاذق و هزينه‌هاي ارزان خدمات پزشكي و درماني، مي‌توان با انجام تبليغات گسترده و عقد قرارداد‌هاي پزشكي درماني، شرايطي براي حضور حداقل 500 تا 600 هزار گردشگر درماني در طول سال فراهم كرد.

وي در خصوص بخش زيارتي پيشنهاد داد كه با در نظر گرفتن تسهيلاتي ويژه براي ساخت و ساز زائرسرا در بافت تاريخي، با همكاري استانداري رايزني لازم با ساير استان‌ها براي مشاركت دستگاه‌هاي مختلف در ساير استان‌ها و ساخت مكان‌هاي اقامتي مناسب براي گردشگران مذهبي در شيراز بستري مناسب فراهم شود.

حق‌نگر همچنين گفت: در بخش تفريحي و ورزشي وجود حداقل 50 اثر طبيعي و منحصر به‌فرد، زيرساختي مناسب براي جذب گردشگر محسوب مي‌شود و بازار بسيار متنوع شيراز نيز به‌نوبه خود، جذابيت لازم را براي جلب نظر گردشگران دارد.

وي خواستار معرفي هرچه بهتر ظرفيت‌هاي گردشگري مذهبي شيراز با همراهي هيات‌ امناي حرم‌هاي مطهر امام‌زادگان، در گستره كشورهاي مختلف شد.

حق‌نگر همچنين با تاكيد بر لزوم دقت در ساماندهي شهر و مهيا كردن شرايط براي نوروز سال 92، تاكيد كرد: طي دو ماه آينده لازم است شهرداران مناطق به فكر اسكان مناسب، پاركينگ كافي و بستري جذاب براي گردشگران باشند تا حداقل ترافيك را خصوصا در مركز شهر شاهد باشيم و نوروز را با ايجاد كمترين تنش و بدبيني نزد گردشگران، پشت سر گذاريم.

اجرای طرح یک روز بدون کیف در مدارس ابتدایی فارس

معاون آموزش ابتدايي آموزش و پرورش استان فارس اعلام كرد: طرح يك روز بدون كيف براي دومين سال پيا پي در مدارس ابتدايي فارس در حال اجراست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، سيده عصمت انجوي نژاد افزود: اين طرح كه با ابتكار اداره كل آموزش و پرورش استان طراحي و درمدارس اجرا شد، مورد استقبال جدي دانش آموزان و معلمان قرار گرفته است  .

وي ادامه داد: در اين طرح بچه هاي دبستاني در هر فصل يك روز بدون كيف و كتاب در مدرسه حاضر مي شوند و در كارگاه هاي پنجگانه پرورش خلاقيت به فعاليتهايي مانند كار با گٍل رُس، ساخت وسايل با دور ريختني ها  و ... شركت مي كنند و در پايان اين روز نمايشگاهي از دست ساخته هاي دانش آموزان با حضور اوليا در  محل مدرسه تشكيل مي گردد.

 او خاطرنشان کرد: دانش آموزان شرکت کننده در این طرح، در حين  اجراي آن از برنامه هاي جذاب  و متنوعي كه توسط مسئولين مدرسه برنامه ريزي و اجرا مي شود بهره مي برند. انجوي نژاد  در پايان  اجراي اين طرح  را به عنوان گامي بسيار موثر در پرورش  و رشد خلاقيت دانش آموزان دانست.

 

عضو هيات علمي و مديرامورعلمي دانشجويان دانشگاه شيراز گفت:  انجمن علمي دانشجويي علوم و فناوري نانو دانشگاه شيراز موفق شد تراز "الف" را درميان نهادهاي ترويجي فناوري نانو سراسر كشور از آن خود كند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا از شیراز، صديقه فروتن افزود: این تراز بندی توسط ستاد ويژه توسعه فناوري نانو زير نظر معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، انجام شده است.

 

انجمن علمی دانشجویی شیراز تراز "الف" را در فناوری نانو دریافت کرد

مسئول پژوهشكده فناوري نانو دانشگاه شيراز نیز گفت: كارگروه ترويج و آموزش عمومي ستاد ويژه توسعه فناوري نانو رياست جمهوري، نهادهاي ترويجي فعال را براساس فعاليت‌هاي ترويجي‌ آنها در سال 90، معرفي کرده است.

محمدحسين شيخي  ادامه داد: بر اين اساس،از ميان 294 نهاد ترويجي به ثبت رسيده در ستاد نانو،150 نهاد بعنوان نهادهاي ترويجي فعال شناخته شدند.

وی گفت: نهادهاي ترويجي با توجه به نوع و حوزه فعاليت‌هاي خود در چهار گروه شركت‌هاي آموزشي، مراكز آموزش و پرورش، گروه‌هاي دانشجويي و ساير نهادها تقسيم مي شوند.

براساس این گزارش و به نقل از روابط عمومی دانشگاه شیراز، ستاد توسعه فناوري نانو بصورت سالانه اين نهادها را بر اساس مجموع امتياز كسب شده در دو برنامه اصلي ترويجي و آموزشي فناوري نانو يعني مشاركت در ثبت‌نام و آموزش دانشجويان در مسابقه ملي فناوري نانو و ثبت‌نام و آموزش دانش‌آموزان در المپياد دانش‌آموزي علوم و فناوري نانو، در سه تراز الف، ب و ج دسته‌بندي و معرفي مي‌كند.

امتياز هر نهاد در سال 90 بر اساس امتياز كسب شده در دومين مسابقه دانشجويي نانو و سومين المپياد دانش آموزي نانو به دست آمده است.

نهادهايي كه مجموع امتياز مسابقه و المپياد آنها بالاتر از 30 بوده داراي «تراز الف»، نهادهايي كه مجموع امتياز آنها بالاتر از 10 و كمتر از 30 بوده داراي «تراز ب» و نهادهايي كه مجموع امتياز آنها كمتر از 10 بوده داراي «تراز ج» هستند.

ديگر نهادهايي كه در اين دو رويداد ترويجي فعاليتي نداشته‌اند و يا امتيازي از آنها كسب نكرده‌اند به عنوان نهادهاي غير فعال در سال 90 در نظر گرفته مي‌شوند.

از ميان انجمن هاي علمي دانشجويي، تنها انجمن علمي دانشجويي علوم وفناوري نانو دانشگاه شيراز موفق به كسب تراز عملكرد الف در ميان ساير انجمن هاي علمي دانشجويي سراسر كشور شده است. انجمن علمي دانشجويي علوم وفناوري نانو دانشگاه شيراز با حمايت پژوهشكده فناوري نانو و مديريت امورعلمي دانشجويان، در نخستين مسابقه ملي فناوري نانو هم موفق به كسب رتبه اول و در دومين مسابقه ملي فناوري نانو نيز موفق به كسب رتبه دوم در ميان نهادهاي ترويجي فناوري نانو سراسركشور شد.

منبع خبر:ایسنا

 

 

 


 

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 3 بهمن 1391

جلسه ی دوم کارگروه مدارا:

 

جلسه ی دوم کارگروه مدارا:

در تاریخ 27 دی ماه نود و یک جلسه ی دوم کارگروه مدارا در باره فلسفه ی اجتماعی مدارا و تاریخچه ی مختصری از آن توسط دبیر کارگروه میثم خسروی با حضور اعضا در دفتر کمیسیون منطقه ی 2 برگزار گردید.

در این جلسه درباره انواع مدارا گرایی،نظریات فلاسفه غربی و پیشروان نظریه مدارا و ... بحث و مناظره گردید که کلیات جلسه را در قالب یک مطلب در وبلاگ قرار می دهیم.

در ضمن افراد علاقه مند به شرکت در این کارگروه می توانند از طریق ایمیل:

 tolerationass.shiraz@gmail.com یا وبلاگ

http://tolerationworkshapinshiraz.mihanblog.com

ارتباط داشته باشند.

(0)نظرات توسط: IHRC2