دوشنبه 28 اسفند 1391

مطلبی از کمیته زنان درباره ی نکاح

 

نکاح آثار مثبت وم منفی ای دارد که به ترتیب آثار نکاح نکات منفی آن نیز قید می گردد:

با توجه به مواد 1041 و 1043 و 1044 به سن ازدواج مقرر قانونی و اجازه یا اذن ولی اشاره شده که نکات مثبت و منفی آن به صورت ذیل است:

نکات مثبت :

نکاح زیر 13 سال برای دختران نافذ و قانونی نیست و اجازه دادستان یا حاکم برای تنفیذ آن شرط است  و ملاک برای ازدواج قابلیت جسمی و قدرت جسمانی با توجه و نظر دادگاه برای افراد زیر 13 ال دختر و پسر 15 ساله می باشد، در ضمن در قانون سال 1310 ولی قانونی که نسبت به زیر 13 سال و عدم استعداد جسمانی  اقدام می کردند دارای حبس تادیبی و جزای نقدی بودند .ه در قانون جدید و تصحیحات آن حذف گردید.

نکات منفی:

اجازه ولی لازم است ولی می توان با اثبات عدم عقلانی بودن آن نزد قاضی دادگاه اجازه ازدواج را گرفت در ضمن اثرات منفی ازدواج های زیر 13 سال یا کلا زیر 15 سال برای دختر و پسر شامل موارد ذیل می باشد هرچند قانونی باشد: باروری های زودرس،طلاق و عدم تفاهم در سنین 18 و بالتر با فرزندان معصوم  دیگر که دطبق آما این گونه ازدواج ها در مناطق محروم کشور با رشد بالا بوده که 700 عدد آن شناخته شده است.

اثر اول: مهریه

فلسفه مهریه:

صدق از بابت نحله ،منع زن از معامله و تجارت به هر دلیل، نوعی جبران محرومیت ها و محدودیت های مالی زن ،نقصان سهم الارث زوجه در ارث ،وسیله کنترل تمایلات و برهم نزدن زناشویی

اثرات مثبت: مهریه در حکم یک چیز معین اعم از حق،عین و منفعت است که با توجه به فلسفه مهریه اثرات مثبت آن است و که زن مالک آن می شود پس از عقد و طرفین نقش پر رنگی در انتخاب مقدار آن دارند هر چند که در صورت عدم تعیین آن مهرالمثل تعیین می شود و زن حق حبس مهریه دارد تا زمانی که تمکین خاص نکرده

از جهت دیگر نیز طبق تورم و قیمت روز قابل مطالبه است و زنان می توانند با رجوع به دادگاه حکم محکومیت مرد و طلاق را به صورت احتیاطی بگیرند و حتی محکوم علیه را بازداشت نمایند.

اثرات منفی: متاسفانه در مهریه طبق لایحه اصلاح حقوق خانواده مهریه مرز بندی شده و از مهریه های بالاتر از وضع اقتصادی نامتناسب و غیر متعارف مالیات تصاعدی دریافت می شود  هرچند که در روند های طولانی مدت طلاق زنان مجبور می شوند مهریه خود را بخشیده یا کم نمایند که از تکالیف قانونی آنها نیست و بخشنامه رئیس قوه ی قضاییه راه فرار از پرداخت مهریه را باز گذاشته و فرد دیگر بازداشت یا محکومیت نمی شود و تنها تقسیط می شود.

پیشنهادت: ازدواج با آگاهی و بینش و و تعیین مهریه بر پایه توانایی مرد در حین ازدواج که امکان ضمانت در پرداخت مهریه از سوی شخص ثالث وجود دارد.

اثر دوم:

اجرت المثل

اجرت المثل ریشه تاریخی ندارد و بعد از انقلاب و قانون سال 70 وضع شده است.

اثرات مثبت:

اجرت المثل طبق قانون 1130 و 1119 و 1029 و 1146 در موارد خاص قابل مطالبه است کارهایی که شرعا و قانونا بر عهده زن نیست و شوهر دستور بدهد و زن نیز قد تبرع نداشته باشد که مصوبه مجمع تشخیص مصلحت صحه گذاشته است همچنین زن تمکن مالی نداشته و نیاز مند شوهر باشد و تقاضای طلاق از سوی مرد باشد و زن می تواند اجرت المثل را تا صدور گواهی عدم امکان سازش در خواست کند هرچند که در طلاق و فوت قانون مسکوت است و در اجرای صیغخ طلاق و ثبت در دفتر باید حقوق شرعی و و قانونی زوج تادیه گردد که شامل مهریه،نفقه و جهیزیه می شود.

نکات منفی:

همچنان که به زن این حق داده شده ولی بار اثبات عدم تخلف زن  با اقرار زوجخ است که اینجا دست زن بسته می شوئد و زن در بعضی موارد با مشکلات اثبات ثروت مرد روبرو است.و مباحثی که طبق قانون مطرح شده است

اثر سوم: نحله

نحله نوعی پرداخت مهریه است با توجه به سوره بقره آیه 241 که در آن توجه به وضعیت مالی شوهر شرط است

اثرات منفی: نحله در دوران زوجیت قابل مطالبه نیست و پس از صدور گواهی عدم امکان سازش قابل اجراست و زن متقاضی آن باید رفتار صحیح خود را ثابت نماید و حتی با ارتدادو قبل از نزدیکی مهر المسمی و مهریه به ط.ور کامل به زن تعلق می گیرد.و حکم آن قطعی است.

اثر چهارم:

نفقه

اثرات مثبت:

نفقه در عقد دایم مطرح است و شامل تمام نیازهای زوجه حتی درمان و دارو او را نیز در بر می گیرد و عرف و عادت منطقه نیز سهم موثری دارد که در مورد مطالبه آن حال بودن شرط است و شمولش متغیر و غیر ثابت است جز در نفقه زوجه توسط اقارب که شرایطی است: زوجه در عده وفات نباشد و شوهر دوم اختیار نکرده باشد .

همچنین ضمانت اجرای مستنکف آن حقوقی: امکان رجوع به دادگاه و تعیین توسط کارشناس و برداشت از اموال فرد متخلف حتی شخص ثالت را نیز در بر دارد و حتی به حاکم می توان برای طلاق رجوع کرد و اجبار فرد را برای طلاق خواست(مواد 1025 و 1129)  و کیفری آن فرد به شلاق محکوم می گردد همچنین حبس بر طبق ماده 642 ق.م.ا

اثرات منفی:

در مورد گذشت از فرد متخلف قاضی مخیر بین تخفیف  یا صرفنظر کرد از تعقیب مخیر است و در جهت مطالبه آن موارد لازم است زن تمکین خاص و عام کرده باشد که اثبات آن نیز گاهی با سختی است و برای آن پرداخت هزینه دادرسی یا ابهام و نقض قوانین به صورت فعلی آن نیز مشکلاتی را فراهم می سازد و طبق ماد ه ی 7 لایحه هر فردی که حضانت طفل دارد حق اقامه ی دعوا و مطالبه ی نفقه بر محجور را دارد و نظر کارشناس از مراکز مشاوره و خانواده باید تهیه شود. اگرچه که مشکلات اقتصادی و ضعف بعضی زنان خود مشکل ساز است و باعث تضییع حقوق آنان می گردد.

اثر پنجم:

حضانت و نگهداری از طفل

نکات مثبت:

در تربیت طفل براساس مواد 1104  و مواد دیگر زوجین در تربیت طفل تشریک مساعی داشته و رعایت مکصلحت طفل شر مهم در تربیت او است و حضانت تا 7 سالگی در صورت جدایی با پدر یا ولی قهری است.و در ماده 1170 و 1173 به عدم صلاحیت حضانت کافر بر مسلمان اشاره شده و همچنین در صورت انحطاط اخلاقی پدر یا مادر باید افراد مطلع به پلیس خبر داده تا دادگاه حضانت را از آنها بگیرد و در صورت عدم غبطه طفل توسط ولی قهری با تقاضای اقارب وی یا به درخواست ریئس حوزه ی قضایی می توان آنها را رد صلاحیت کرد

نکات مفی:

در بحث حضانت از فرزندان توجه بیشتر به پدر و جد پدری است و به مادر کم توجهی شده است بالعکس کشورهای دیگر که به زنان توجه نموده و حتی در دوران بارداری و زایمان برای زنان  و مردان مرخصی قائل شده و به زنان توجه کمتری شده است و همچنین متاسفانه در بسیاری موارد خود خانواده ها باعث بی اطلاعی مقامات مسئول از رفتار  ناخوشایند خود شده و این نیز یکی از معایب است.

نکات دیگر:

نکات مثبت : لعان که در قانون به آن اشاره شده ولی عملا دیگر کاربردی ندارد که یکی از فواید گکذر زمان است که عملا این رسوم کاربرد خود را از دست داده است.

نکات منفی:

در مواد 1059 و 1060: به عدم امکان ازدواج زن مسلمان با کافر اشاره شده که نقض حقوق بشر است و علت آن عدم غبطه و مصلحت نسبت به زنان بوده است ولی از جهت مقابل ازدواج مرد مسلمان با کافران کتابی است که حتی از نظر خمینی ازدواج مرد مسلمان با زرتشتیان باطل است و امکان ازدواج مجدد طبق لایحه حمایت از خانواده است که اختیار همسر دایم بعدی با اجازه دادگاه پس از احراز توانایی مالی مرد و تعهد بر اجرای عدالت امکان پذیر است.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 23 اسفند 1391

گزارش برنامه نشست علمی و آموزشی روز جهانی زن در شیراز

 

دبیر کمیته علمی کمیسیون حقوق بشر اسلامی منطقه دکتر شیروانی: جامعه پویا در جهت حق مداری و دور شدن از تکلیف مداری است.

روز سه شنبه 22 اسفند 91 نشست تخصصی با موضوع حقوق زنان در اسلام و سایر مکاتب توسط دفتر کمسیون حقوق بشر اسلامی منطقه 2 کشور برگزار شد این نشست در سالن اجتماعات کانون سردفتران و دفتریاران استان فارس در شیراز و با حضور دکتر ساجدی ریاست محترم این کانون و با شرکت جمعی از دانشجویان و فعالان حوزه حقوق زنان و اعضای کمسیون حقوق بشر اسلامی فارس اجرا گردید.

در ابتدای این نشست ، پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت 8مارس و روز جهانی زن توسط مهران مصدق نیا  رابط اداری و اجرایی کمسیون حقوق بشر اسلامی منطقه2 کشور قرائت شد و سپس دکتر شیروانی در خصوص جایگاه حقوق زن در اسلام و سایر مکاتب سخنانی ایراد کرد و گفت : نگاه اسلام نسبت به حقوق زن ، در جهت پیشبرد حقوق زن بوده که پیش برد حقوق بشر را نیز در پی دارد.و اکنون نیز جامعه ما با رعایت موازین اسلامی در جهت ارتقاء حقوق زن در حرکت است. منسوخ شدن برخی نگاه های سنتی نسبت به زنان مانند برابر شدن حق زن در شهادت با مردان گواه بر این ادعاست. وی گفت اسلام نگاه نو اندیشانه ای بر حقوق زن داشته که در بستر زمان و با توجه به مقتضیات روز می تواند تحول یابد که البته علما نیز در رفع نگاه های سنتی نسبت به مسئله زنان و  ارتقاء حقوق زن ضمن حفظ ارزش های اسلامی وظیفه حساس و به سزایی دارند.

پس از اتمام سخنان ایشان نشست پرسش و پاسخ صورت گرفت و حضار سؤالات خود را پیرامون این موضوع مطرح کردند. که ابهامات و پرسش ها حول محور مسئله عدم برابری دیه زن ومرد و راهکار قانونی جبران این تبعیض ضمن حفظ ارزش های دین اسلام بود. دکتر شیروانی در پاسخ ضمن ابراز امیدواری جهت تحقق این مطلب گفت : با توجه به برابر شدن حقوق زن و مرد در شهادت، می توان برای یافتن راههای مناسب در این زمینه نیز امیدوار بود.زیرا جامعه ضمن پیش رفتن به سوی حق مداری در حال دور شدن از تکلیف مداری است. مکتب اسلام در مقایسه با سایر مکاتب حتی مکاتبی نظیر اومانیسم ، پتانسیل زمینه سازی جهت رفع تبعیض ها را دارد. بنابراین باید از این پتانسیل استفاده کرد و با تحقیق و اجتهاد و استفاده از مبانی معرفتی که در اسلام هست به این اهداف نایل شد.

این نشست علمی تخصصی که از ساعت 15 اغاز شده بود بدلیل کثرت سؤالات و ابهامات جوانان شرکت کننده تا ساعت 19 به طول انجامید و ارائه مباحث حقوقی با موضوع جایگاه حقوق زن در قوانین موضوعه و قوانین خاص که توسط کارگاه تخصصی حقوق زنان دفتر کمسیون حقوق بشر اسلامی منطقه2 تهیه شده بود، به جلسات آتی موکول گردید.

در پایان از سه فعال حوزه زنان، خانم ها نگین حسین پور، مرضیه محمدی ثانی، طیبه ثالثی توسط این دفتر قدردانی بعمل آمد و بروشورهای تهیه شده توسط دفتر کمسیون حقوق بشر اسلامی منطقه2 شیراز در ضمن پذیرایی بین حضار توضیع گردید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 19 اسفند 1391

فراخوان کمیسیون مقام زن سازمان ملل برای امحای خشونت علیه زنان

 

 
Back
فراخوان کمیسیون مقام زن سازمان ملل برای امحای خشونت علیه زنان
 

تهران 15 اسفند 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) -- کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد دوشنبه نشست سالانه خود را در مقراین سازمان  در نیویورک با فراخوانی جهت امحای خشونت علیه زنان و دختران آغاز کرد. خشونت علیه زنان و دختران بلایی است که میلیون ها نفررا درسراسرجهان تحت تاثیر قرار داده است.

یان الیاسون معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در مراسم افتتاحیه این اجلاس دو هفته ای گفت خاتمه دادن به خشونت علیه زنان موضوع مرگ و زندگی است. وی افزود این مشکل در تمامی کشورهای جهان وجود دارد، حتی دربا ثبات ترین وپیشرفته ترین آن ها.

بر اساس آمار نهاد "زنان ملل متحد" نزدیک به 70 درصد از زنان در بعضی از کشور ها دچار خشونت فیزیکی یا جنسی در طول عمر خود می شوند. در کشور هایی مانند استرالیا، کانادا، اسرائیل، آفریقای جنوبی و ایالات متحده آمریکا، قتل 40 تا 70 درصد از زنان به وسیله شرکای زندگی آنان انجام می شود. همچنین میلیون ها دختر در جهان هرساله مجبور به ازدواج اجباری و یا قاچاق انسان می شوند.

الیاسون تاکید دارد امحای خشونت علیه زنان و دختران ارتباط نزدیک با توسعه و صلح دارد. وی می افزاید دسترسی به آرمان های توسعه هزاره به خصوص امحای فقر، همچنین دسترسی به بهداشت برای تضمین ایجاد مکانی امن برای زندگی زنان حیاتی است.

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 19 اسفند 1391

بیانیه دبیر کل درباره ی مصرف مواد مخدر در سال 2013

 

 
Back
هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر: باید جلوی افزایش و سوء مصرف غیر مترقبه "مواد مخدر قانونی"گرفته شود
 

تهران 15 اسفند 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) – طبق گزارش سالانه هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر برای 2012، که امروز در لندن معرفی شد، بر اساس آمار پذیرش های اورژانس و تماس ها با مراکز مسمومیت، مواد روانگردان جدید، معروف به "مواد مخدر قانونی" و "مواد طراحی شده"، تهدید فزاینده ای برای سلامت عمومی هستند.

این مواد روانگردان جدید به راحتی از طریق اینترنت در دسترس هستند و تعداد این مواد در بازار به صدها می رسد و به طور دائم رو به ازدیاد است. هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر کشورها را ملزم می سازد تا با اقدامی هماهنگ از تولید، قاچاق و سوء مصرف این گونه مواد پیشگیری کنند که تهدیدی برای سلامت عمومی به شمار می روند. ریموند یانز، رئیس این هیئت، می گوید: "در سال های اخیر، میل زیاد و غیر مترقبه ای به سوء مصرف مواد روانگردان جدید به وجود آمده است. تنها در اروپا هر هفته یک ماده جدید به وجود می آید. پیش از این، بین سال های 2000 تا 2005 به طور میانگین هر سال 5 هشدار از مواد جدید اعلام می شد. هم اکنون دولت های باید جهت پیشگیری و پرداختن به سوء مصرف موادی که به "مواد مخدر قانونی" شهرت دارند و تهدیدی برای سلامت عمومی هستند، اقدامی واضح و روشن را در پیش گیرند."

سوء مصرف داروهای تجویزی: تهدیدی جدی برای سلامت و جامعه در بسیاری از کشورها
بر اساس گزارش هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر، گسترش سوء مصرف داروهای تجویزی در تمام مناطق جهان ادامه دارد و در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است، و به صورت چالشی جدی برای سلامت و جامعه درآمده است. ریموند یانز، رئیس این هیئت، می گوید: "نگرانی ویژه برای افزایش تغییر نیافته میزان بالای مصرف و سوء مصرف داروهائی وجود دارد که برای درمان بیش فعالی در برخی کشورها استفاده   می شود."

سوء مصرف داروهای تجویزی با تزریق، که منجر به افزایش خطر ابتلا به اچ آی وی، هپاتیت B و C می شود، در بسیاری از کشورها، به خصوص آسیای جنوبی، آشکار است. یانز هشدار می دهد: "در برخی از کشورها بیش از 6 درصد از دانش آموزان راهنمائی مسکن ها را سوء مصرف کرده اند که روند هشدار دهنده دیگری از سوء مصرف مواد را نشان می دهد." هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر راه حل هائی ممکن مختلفی، از جمله آموزش کارشناسان سلامت، کنترل بیشتر بر نگهداری و توزیع و همچنین ارتقاء آگاهی عمومی پیرامون خطرات سلامت، جهت رویاروئی با این موضوعات را توصیه می کند.

صحه نهادن بر کنوانسیون های بین المللی کنترل مواد مخدر جهت پیشگیری از صدمات ناشی از مواد مخدر
گزارش سالانه هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر همچنین توجه را به سوی مسئولیت مشترک جامعه بین المللی جهت کنترل مواد مخدر جلب می کند. ریموند یانز، رئیس هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر، می گوید: "مشکل مواد مخدر یک مشکل جهانی است که مستلزم راه حلی جهانی است. ما همه – در سطح بین المللی، کشوری، اجتماعی و یا حتی در سطح فردی -  یک مسئولیت مشترک داریم و آن پرداختن به این مشکل است و باید جهت پیشگیری و کاهش صدمات ناشی از دسترسی ناکافی به داروهای کنترل شده و سوء مصرف مواد و اثرات منفی بازار غیر قانونی مواد حرکت کنیم."

ماهیت جهانی مشکل مواد مخدر نیروی مؤثر در خلق و اتخاذ سه کنوانسیون بین المللی مواد مخدری است که امروزه پایه سیستم بین المللی کنترل مواد مخدر را شکل می دهد. در گزارش سالانه خود، هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر نسبت به ابتکارات با هدف گسترش استفاده بین المللی از مواد کنترل شده ورای مقاصد داروئی و علمی هشدار می دهد.  ریموند یانز، رئیس هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر، گفت: "چنین ابتکاراتی نه تنها پیام این کنوانسیون ها را نقض می کنند، بلکه اهداف بشردوستانه سیستم کنترل مواد مخدر را نادیده می گیرند و تهدیدی برای سلامت عمومی به شمار می روند.

حامیان چنین نظریاتی معتقدند که ابتکارات شان مشکلات بازارهای غیر قانونی مواد مخدر را حل می کند. در حالی که چنین نیست. معاهدات کنترل مواد مخدر بهترین ابزار در دسترس برای پرداختن به مشکل مواد مخدر جهان و حفظ بشریت از صدمات ناشی از سوء مصرف مواد، اثرات، همچون جرم و خشونت مربوط به مواد مخدر، قاچاق و کشت غیر قانونی و تولید مواد مخدر است.

جامعه بین الملل باید در کنترل انحراف و قاچاق پیش سازهای شیمیائی فعال باشد
امروز همچنین گزارش سالانه هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر پیرامون پیش سازهای شیمیائی مورد استفاده در تولید مواد مخدر نیز معرفی شد. این گزارش توضیح می دهد که سازمان های قاچاق مواد شیمیائی با استفاده از مواد جدید کنترل نشده و یا از طریق انتقال عملیات تولید غیر قانونی مواد به مناطقی با سیستم کنترل ضعیف تر، چگونه از چنگ نظام های بین المللی کنترل پیش سازهای شیمیائی می گریزند. بنابراین، سیستم های کنترلی که درست عمل می کنند، برای کنترل تجارت و پیشگیری از انحراف پیش سازهای شیمیائی ضروری است. ابزاری که به دولت ها در کنترل مواد شیمیائی پیش ساز کمک می کنند، شامل سیستم هشدار قبل از صادرات هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر (PEN) و سیستم جدید ارتباط لازم مواد پیش ساز (PICS) است که در مارس 2012 معرفی شد. مسئولین واجد صلاحیت از طریق این ابزار از سرتاسر دنیا می توانند اطلاعات ارزشمندی را در خصوص قاچاق مواد شیمیائی در لحظه به اشتراک بگذارند و سریعتر بازرسی های دوجانبه را انجام دهند. این ابزار، به همراه سایر ابتکارات بین المللی، این امکان را به دولت ها     می دهد تا به طور چشمگیری تلاش های خود در زمینه کنترل پیش سازهای شیمیائی را ارتقا ببخشند.

مهم ترین رویدادهای منطقه
کل مساحت زیر کشت غیر قانونی کوکا در آمریکای جنوبی در سال 2011 در مقایسه با سال قبل کمی کاهش پیدا کرده است. هر چند، کشفیات بالای کانابیس در آمریکای جنوبی همچنان نگران کننده است، چرا که می تواند دال بر افزایش قابل ملاحظه مقدار تولید کانابیس در منطقه باشد. آمریکای مرکزی و کارائیب همچنان به عنوان محل ترانزیت اصلی برای قاچاق کوکائین از آمریکای جنوبی به بازار آمریکای شمالی به شمار می روند و پس از یک کاهش در سال های اخیر، قاچاق کوکائین از زیر منطقه کارائیب افزایش پیدا کرده است. اثرات متزلزل قاچاق مواد مخدر بر امنیت منطقه افزایش پیدا کرده است و این منطقه تحت تأثیر ارتباط بین قاچاق مواد مخدر و میزان فزاینده خشونت مربوط به مواد مخدر قرار گرفته است. این مسئله همچنین تهدیدی جدی برای  امنیت عمومی در مکزیک به وجود می آورد. بر اساس گزارش دولت مکزیک، از سال 2006 بیش از 60 هزار نفر در نتیجه خشونت مربوط به مواد مخدر جان خود را از دست داده اند.

با وجود میزان رو به کاهش شیوع بعضی مواد مخدر، آمریکای شمالی همچنان به عنوان بزرگترین بازار غیر قانونی مواد در جهان به شمار می رود. این منطقه همچنین بالاترین میزان مرگ و میر مربوط به مواد مخدر را داراست. تقریباً از هر 20 مرگ و میر در افراد بین 15 تا 64 سال در آمریکای شمالی، یک مرگ مربوط به سوء مصرف مواد است. سوء مصرف مواد در اروپا در سال های اخیر، اگرچه به میزان بالا بوده، اما ثابت مانده است. هرچند، مواد روانگردان جدید همچنان چالش اصلی در اروپای غربی مرکزی به شمار     می روند. تعداد سایت های اینترنتی که محصولات روانگردان به مقصد کشورهای اتحادیه اروپا را می فروشند در طول دو سال چهار برابر شد و به 690 سایت در ژانویه 2012 رسید.

در حالی که کانابیس در آفریقا به عنوان ماده ای شناخته می شود که به طور گسترده کشت، قاچاق و سوء مصرف می شود، محرک های نوع آمفتامین به عنوان تهدیدی جدید در منطقه به شمار می روند.همانطور که در سال های اخیر آفریقای غربی به صورت محل ترانزیت برای مواد مخدر، به خصوص کوکائین، از آمریکای جنوبی به بازارهای اروپائی درآمده است، میزان سوء مصرف کوکائین نیز در این منطقه رو به افزایش بوده است.

آسیای شرقی و جنوب شرقی همچنان به عنوان دومین منطقه در کشت غیر قانونی خشخاش در جهان، یک پنجم مقدار کل جهان محسوب می شود. آسیای جنوب شرقی همچنین کانون تولید محرک های نوع آمفتامین است و تقریباً نیمی از کشفیات  متامفتامین جهان در سال 2010 در این منطقه بوده است و کشفیاتی بیشتری نیز در طول سال 2011 گزارش شده است. آسیای غربی، به خصوص افغانستان، همچون سال های گذشته بیشترین سهم در کشت غیر قانونی خشخاش و تولید مواد افیونی در جهان را دارد. وضعیت امنیتی نا معلوم و بی ثباتی سیاسی در آسیای غربی، زمینه ای مساعد برای فعالیت های غیر قانونی به سود شبکه های جنائی بین المللی و منطقه ای و در نتیجه میزان فزاینده قاچاق مواد مخدر و پولشوئی را فراهم می کند. تقاضا برای محرک های غیر قانونی، همچون کوکائین و متامفتامین در بخش هائی از آسیای غربی در حال افزایش است و کشفیات کوکائین بین سال های 2010 و 2011 به بیش از 20 درصد افزایش یافته است. اقیانوسیه همچنان بالاترین میزان تولید و سوء مصرف محرک های نوع آمفتامین در جهان را دارد.

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 19 اسفند 1391

بیانیه دبیر کل درباره ی روز جهانی زن 2013

 

 
Back
فراخوان دبیر کل سازمان ملل برای پیگرد قانونی جنایات علیه زنان
 

تهران 16 اسفند 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)—دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی زن 8 مارس 2013 برابر با 18 اسفند 1391 اعلام نمود جنایات علیه زنان باید مورد تعقیب قانونی قرار گیرد و هرگز زنان نباید به دلیل سوء رفتاری که در موردشان رخ داده، مورد مجازت قرار گیرند.
متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

در حالی که  روز جهانی زن را گرامی می داریم، باید به پشت سر يعنی سالی همراه با جنایت های تکان دهندۀ خشونت علیه زنان و دختران بنگريم و از خود بپرسیم چگونه آینده ای بهتر را آغازکنیم.

زن جوانی مورد تجاوز گروهی قرار گرفته و می ميرد. دیگری به دلیل حس شرمساری خود کشی کرده که در واقع باید متوجه مجرمان می شد.  نوجوانانی مورد اصابت گلوله از فاصله نزدیک قرار گرفتند، زیرا شهامت داشتند به دنبال تحصیل بروند. 

این وحشی گری ها که به راستی خشم جهانی را برانگیخته، بخشی از مشکل بزرگتری است که در حقيقت در هر جامعه  و هر حوزه  زندگی رسوخ کرده است. 

به اطراف خود و به زنانی بنگريد که با آنان سر و کار داريد. به آنانی فکر کنيد که در خانواده ها و جوامع خود گرامی می داريد. و بدانيد که احتمالی آماری وجود دارد مبنی بر اینکه تعداد زيادی از آنان در طول عمر خود از خشونت رنج برده باشند. حتی تعدادی  بیشتر،  خواهر یا دوستی را تسلی داده اند و درغم و خشم آنان پس از حمله سهيم   شده اند. 

امسال به مناسبت روز جهانی زن،  خشم مان را به اقدام تبدیل می کنیم. اعلام می داریم  جنایات علیه زنان را مورد تعقیب قانونی قرار می دهیم و هرگز اجازه نمی دهیم زنان به دلیل سوء رفتاری که در موردشان رخ داده، مورد مجازت قرار گیرند. ما تعهدمان در مبارزه با این تهدید علیه سلامت جهانی را در هر جا که احتمال کمين آن باشد، تجديد می نماييم از خانه ها و  محل های کار گرفته تا مناطق جنگی و کشور های آرام و  ذهن افرادی که اجازه تداوم خشونت را می دهند. 

همچنين قولی ويژه به زنانی می دهیم که در وضعيت های مخاصمه گرفتار شده اند، جایی که خشونت جنسی غالبا به ابزاری جنگی باهدف تحقیر دشمن از راه تخریب منزلت آنان  تبديل شده است. 

به این زنان می گوییم: سازمان ملل متحد در کنار شما است . اینجانب به عنوان دبیر کل، تاکید می کنم که آسايش تمامی قربانیان خشونت جنسی در مخاصمات، بايد در سرلوحه  فعالیت های ما قرار گیرد. و مشاوران ارشد خود را موظف می دارم تا  پاسخ ما نسبت به خشونت جنسی را در تمامی فعالیت های برقراری صلح، حفظ صلح و ایجاد صلحی که انجام می دهيم در اولويت قرار دهند. 

نظام ملل متحد در حال پیشبرد نهضت ما درباره اتحاد برای خاتمه دادن به خشونت علیه زنان است که برمبنای قولی ساده اما محکم، استوار است و آن اينکه  تمامی زنان و دختران حقوق بشر بنيادينی برای برخورداری از زندگی عاری از خشونت دارند. 

این هفته در نیویورک ، جهان برگزار کننده بزرگترین نشست مجمع ملل متحد برای خاتمه  خشونت علیه زنان در محل کمیسیون مقام زن خواهد بود. ما بیشترین بهره را از این همایش خواهیم برد و مدت ها پس از خاتمه آن تلاش برای پیشرفت را ادامه می دهیم.  

اینجانب از سهيم شدن  دولت های بسيار، گروه ها و افراد  در این نهضت استقبال می کنم.   همچنين تمامی افراد را ترغیب می نمایم تا به تلاش ها ی ما ملحق شوند. چه سرمايه خود را بدين سبب وام دهيد یا ندای خود را به فريادی تبديل کنيد، می توانید بخشی از تلاش جهانی ما برای به پيش بردن خاتمه این بی عدالتی باشید و برای زنان و دختران آسايش، ایمنی و آزادی که مستحق آن هستند را به ارمغان بیاورید.

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 12 اسفند 1391

اخبار اسفند ماه 91

 

صادق‌عابدين:
سينماهاي شيراز مناسب جايگاه اين شهر نيست

 

یكي از مهمترين مولفه‌هاي فرهنگي در هر جامعه‌اي كه شاخصي براي سطح‌بندي نيز محسوب مي‌شود، وجود فضاهاي فرهنگي و هنري است، فضاهايي نظير سالن‌هاي‌ آمفي‌تئاتر، سينما، كنفرانس و ... فضاهايي كه در شيراز يا وجود ندارد يا در شان اين شهر نيست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (منطقه فارس)، شیراز شهری است که شاخص های فرهنگی و هنری در کنار ظرفيت‌هاي بارز و آشکار همچنین حضور هنرمندان در رشته های گوناگون هنری ، این شهر را سایر شهرها متمایز کرده است در کنار آن سبقه ادبی و فرهنگی آن نیز دلیل محکم تری بر این امر است.

شهری که با تمام کم و کاستی هایی که در زمینه زیرساخت های فرهنگی و هنری دارد باز هم می تواند عنوان پایتخت فرهنگی برای خود تثبیت کند و این موضوع با شاخص های غیر قابل انکاری ، قابلیت اثبات دارد.

  به گزارش ایسنا، وضعیت سالن های سینما و تآتر یکی از شاخص هایی است که در بررسی امکانات سخت افزاری حوزه فرهنگ و هنر مورد نظر قرار می گیرد.

به اذعان بسیاری از هنرمندان این شاخص به نسبت حجم تولیدات فرهنگی و توانمندی هنرمندان شیراز و فارس ، وضعیت مساعدی ندارد.

 بعد از انقلاب ، هیچ سالن سینمای جدیدی در شیراز احداث نشده و تنها سالن با پرده نمایش 70 میلی متری نیز در این شهر سالها متروک مانده است.

طی سالهای اخیر نخستین سالنی که نوسازی شد ، سینما ایران بود که البته این نوسازی مراحل کاملی را طی نکرد و تنها به تعویض صندلی های سالن نمایش بسنده شد اما این اقدام نقطه روشنی در وضعیت سالن های سینما در شهر شیراز محسوب می شد.

از آن به بعد سینما ایران در کنار سینما سعدی ، پای ثابت جشنواره فیلم فجر شد و این روند تا سال جاری نیز ادامه یافت.

پس از آن سینما پرسیا بازسازی شد و تغییرات اساسی و قابل ملاحظه، آن را تبدیل به سینمایی دیگر کرد.

پرسیا که تا قبل از بازسازی با نام آسیا فعالیت می کرد متعلق به بخش خصوصی است و با حمایت پیمانکار خصوصی تبدیل به سالنی با دیزاین مدرن و مطابق با استانداردهای روز جهان شد.

پرسیا موقعیت خاصی به سینماهای سطح شهر بخشید و نگاه ها را به سمت خود متوجه کرد.

سینما شیراز ، سالن دیگری بود که طی این سالها بازسازی شد و نام آن از قیام به سینما شیراز تغییر یافت.

سینما شیراز متعلق به حوزه هنری است و سالها به عنوان سینمای امور تربیتی فعالیت کرد و مرسوم بود که مدارس ، دانش آموزان خود را برای تماشای فیلم به این سینما می بردند چرا که برای حضور گروه های کودک و نوجوان در قالب اردوهای فرهنگی مراکز آموزشی، فضای مناسب تری داشت.

تمام کودکی های ما در همین سینما سپری شد... سینما کاپری اسبق، سینما قیام سابق و سینما شیراز فعلی، نوستالژی روزهای خوب مدرسه و خاطرات دوران دانش آموزی کودکان دهه 60 و 70 است.

فیلم هایی که با آن خاطرات فراوان داریم . در دوره ای که سینمای کودک و نوجوان هنوز زنده بود و نفس می کشید و امروز که حسرت فیلمهایی مناسب کودکان بر دلمان سنگینی می کند هر گاه از مقابل سینما شیراز می گذریم باز هم خاطره تماشای فیلم های کامبوزیا پرتوی، محمدعلی طالبی، مسعود کرامتی ، مرضیه برومند و ... زنده می شود.

فیلم های گلنار ، پاتال و آرزوهای کوچک ، سفر جادویی، شهر موشها، گربه آوازه خوان ، مدرسه پیرمردها، دزد عروسک ها و... که هر کدام را بارها به تماشا نشستیم.

 هر چند مضمون تخیلی داشتند اما حاوی پیامهای ارزشمندی بودند که مخاطبان خود را به نیکی جذب می کرد.

و امروز که به دلیل شرایط موجود، انتظارمان در حد تولید و اکران فیلم های مناسب کودک - نه فیلم های ژانر کودک و نوجوان – تنزل یافته ، باز هم آثاری که بتواند گروه های کودک و نوجوان را راضی و خوشنود از سینمایی که به آن تعلق دارند نگه دارد، کمتر تولید می شود.

سینما شیراز با اعتبار دولتی به سالنی مجهز و آبرومند تبدیل شد که مطابق معیارهای بین المللی طراحی و نوسازی شده بود و البته برای نخستین بار سالنی متعلق یا بخش دولتی در شیراز بازسازی اساسی می شد.

پس از بازسازی رویکرد مخاطب محوری سینما شیراز تا حدودی کمرنگ شد و علاوه بر فیلمهای کودک و نوجوان، فیلم های اجتماعی با مخاطب بزرگسال نیز در این سینما اکران می شد. سینما شیراز میزبان جشنواره فیلم فجر نیز بوده است.

سینما بهمن نیز که از متعلقات بخش خصوصی است بیش از یک سال است که تعطیل شده و روند توسعه سالن های سینما را حرکتی معکوس بخشیده است!

این در حالی است که سینما بهمن می تواند با حمایت بخش دولتی و جذب سرمایه گذار خصوصی بازگشایی شود.

 امسال پیش از برپایی جشنواره فیلم فجر در شیراز اعلام شد در این دوره از جشنواره، سینما سعدی به دلیل تعمیرات ، پذیرای علاقه مندان به فیلم فجر نخواهد بود.

این سینما از نخستین مرحله جشنواره فجر در شیراز –بهمن ماه 80- تا سال گذشته همه ساله میزبان فیلم های جشنواره فجر بوده و علاوه بر این برنامه خاطرات بسیاری از جشنواره های سینمایی دیگر نظیر جشنواره آسیا پاسیفیک نیز دارد.

سینما سعدی که محوری ترین سینمای شهر شیراز است پس از طی مراحل نوسازی، روز پنج شنبه 10 اسفند ماه جاری با حضور مسئولان استانی و علاقه مندان به سینما و هنردوستان بازگشایی شد.

به گزارش ایسنا، استاندار فارس در مراسمي كه به اين منظور برگزار شد، با بيان اينكه شيراز داراي هفت سالن سينما با 5 هزار و 80 صندلي است، اظهار کرد: تاكنون 30 درصد از ظرفيت سينماهاي شيراز بازسازي شده است كه همه اين فعاليتها، در دولت هاي نهم و دهم انجام شده است.

صلدق عابدین با اشاره به اين كه وضعيت سينماهاي شيراز مناسب جايگاه اين شهر نيست، افزود: وضعيت سينما سعدي شيراز بسيار نامناسب بود و در شرايطي كه اين شهر مهد فرهنگ، ادب و هنر ايران به شمار مي رود و مردم ايران به شيراز افتخار مي كنند، امكانات شايسته اي در زمينه سينما براي علاقه مندان اين رشته فراهم نشده است.

وی با تاكيد بر اين كه شهر شيراز بايد تمام سمينارهاي فرهنگي، علمي و هنري كل جنوب كشور را برگزار كند، گفت: متاسفانه اكنون شيراز فاقد زيرساخت هاي لازم است و سالن هاي تئاتر و كنفرانس در اين شهر ناكافي است.

استاندار فارس با بيان اين كه شوراي اسلامي شهر شيراز و شهرداري اين شهر بايد براي حضور و فعاليت بخش خصوصي در زمينه تامين زيرساختهاي فرهنگي و هنري زمينه سازي كنند، تصریح کرد: ظرفيت شيراز بيش از وضعيت فعلي است و بايد براي بهره برداري از اين ظرفيتها از مشاركت بخش خصوصي استفاده بهتري شود.

صادق عابدين افزود: اميدواريم با دستور رئيس جمهور دبيرخانه دائمي و ملي بزرگداشت حافظ و سعدي تشكيل و مراسم بزرگ فرهنگي در شيراز، متناسب با جايگاه مردم فرهنگ دوست اين شهر برگزار شود.

وي از مديران فرهنگي خواست با همكاري مديران شهري و مشاركت بخش خصوصي زمينه لازم براي احداث پرديس هاي سينمايي در شيراز را فراهم كنند.

استاندار فارس تاكيد كرد: ما موظف هستيم زيرساختهاي لازم براي فعاليتهاي فرهنگي و هنري جوانان را فراهم كنيم تا در اين بستر بتوانند استعدادها و توانایی هاي خود را نشان دهند

سمیه انصاری فرد/ ایسنا، شیراز

 

اختيارات ستاد سرمايه‌گذاري استان در حد هيات وزيران است/
ساختار حركت ستاد سرمايه‌گذاري نيازمند بازنگري است

معاون استاندار فارس گفت: ستاد سرمايه‌گذاري استان‌ها، اختيارات هيات وزيران را دارد، بنابراين مصوبات اين ستاد براي همه دستگاه‌هاي اجرايي لازم‌الاجرا است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، احمدعلي افكاري عصر امروز(شنبه) در حاشيه جلسه ستاد سرمايه‌گذاري استان، در جمع خبرنگاران افزود: اين ستاد با رياست استاندار جلساتي را در راستاي بررسي و حل مشكلات سرمايه‌گذاري و سرمايه‌گذاران تشكيل مي‌دهد.

وي در عين‌حال ساختار فعاليت ستاد سرمايه‌گذاري استان را نيازمند بازنگري و اصلاح دانست و گفت: بايد دستور جلسه‌هاي ارجاع شده براي اين ستاد، قبلا در همه ابعاد كارشناسي و روشن شده باشد.

افكاري گفت: نبايد وقت جلسات ستاد سرمايه‌گذاري به طرح موضوعات ريز و جزئيات طرح‌ها، بگذرد بلكه بايد طرح‌هاي داراي مشكل ابتدا توسط كارگروه‌هاي كارشناسي، در ابعاد مختلف بررسي شده و موضوع به‌شكلي كاملا شفاف ارايه شود.

به گزارش ايسنا،‌ جلسه عصر امروز ستاد سرمايه‌گذاري استان، موضوع سرمايه‌گذاري در ايجاد مولدهاي مقياس كوچك برق، مطرح و سه تن از سرمايه‌گذاران مشكلاتشان را عنوان كردند.

براساس تصميم ستاد مقرر شد جلسه‌اي با حضور نمايندگاني از توزيع برق شيراز، استانداري و محيط زيست موضوع ايجاد مزرعه مولدهاي مقياس كوچك در محل نيروگاه توربين‌گازي شيراز را بررسي و نتايج آن را براي تصميم‌گيري نهايي به ستاد سرمايه‌گذاري استان منتقل كنند.

در اين جلسه همچنين اعضا مشكل سرمايه‌گذار يكي از هتل‌هاي شيراز را بررسي كرده و تصميم‌گرفتند تا براي روشن‌ شدن ابعاد مختلف، با حضور سرمايه‌گذار، نماينده استانداري، نماينده شهرداري و نماينده ميراث فرهنگي، تسهيل لازم در جهت حل مشكل را ايجاد كنند.

مدير گروه مغز و اعصاب علوم پزشكي شيراز:
اميدواريم اولين جراحي فانكشنال مغزي را به‌زودي در شيراز انجام دهيم

مدیر گروه آموزشی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز از انجام عمل جراحي استريوتاكتيك مغزي بر روي اولين بيمار در تاريخ هشتم اسفندماه جاری در بيمارستان نمازي شیراز خبر داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، مجیدرضا فرخی افزود: انجام این عمل جراحی با توجه به تهيه دستگاه استريوتاكسي جديد و تامين نقائص موجود امکان پذیر شد.

وی با اشاره به اینکه این جراحی توسط دكتر علي رزم‌كن انجام شده است، در تشريح شيوه عمل گفت: در اين عمل جراحي، نصب فريم بر روي سر بيمار در بخش جراحي مغز و اعصاب صورت گرفت و سپس بيمار به سي تي اسكن و MRI منتقل و تصويربرداري با پروتوكل مخصوص از سر بيمار و فريم و جعبه انديكاتور مخصوص سي تي اسكن و MRI انجام شد.

فرخی اضافه کرد : در مرحله بعد، planning با استفاده از نرم افزار مخصوص StereoNauta جهت تعريف محور مختصات جديد، تعيين مختصات سه بعدي هدف، يافتن بهترين و امن ترين trajectory در وارد كردن سوزن بيوپسي (جهت پرهيز از ساختارهاي حساس و عروق) صورت پذيرفت.

وی ادامه داد: سپس بيمار به اتاق عمل منتقل شد و تحت بيهوشي عمومي، عمل بيوپسي از ضايعه كوچك ناحيه كپسول داخلي بيمار انجام شد که لازم به ذكر است كه امكان انجام بيوپسي از ضايعاتي تا اين حد كوچك تاكنون امكان پذير نبوده است كه استفاده از MRI اين عمل را ممكن ساخته است.

اين پزشك متخصص افزود : اميدوارم با توجه به تعداد زياد بيماران در ليست انتظار جهت بيوپسي استريوتاكتيك، و همچنين با در نظر گرفتن ضرورت بهره مندي از اتاق عمل در ساعات خاص، بتوان با تامين اتاق عمل هاي بيشتر جهت اين عمل، امكان بهره مندي ساير بيماران را از اين عمل جراحي فراهم كرد.

وي گفت: اميدواريم به زودي نخستين اعمال جراحي فانكشنال مغزي را بر روي بيماران روانپزشكي و اختلالات حركتي،كه در منطقه و كشور كم سابقه و بعضا بي سابقه است، در بیمارستان نمازی به انجام برسد.


جمع‌آوري يك ميليارد و 200 ميليون تومان نذورات مردمي فارس تاكنون

 

رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان فارس گفت: امسال و با همراهي مردم خداجو و ولايت‌مدار استان، تاكنون بيش از يك ميليارد و 200 ميليون تومان نذورات نقدي و طلا و جواهر جمع‌آوري شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، جابر مهديار ظهر امروز در جمع خبرنگاران در شيراز افزود: هنوز برخي از شهرستان‌ها، نذورات جمع‌آوري شده خود را به‌صورت كامل اعلام نكرده‌اند و به‌طور حتم اين رقم تا روزهاي پاياني سال افزايش دارد.

وي با يادآوري اينكه هشت كيلوگرم از طلاي اهدايي مردم براي حرمين شريف عسكريين، به سامرا منتقل و پس از ذوب در قالب خشت‌هاي طلا در گنبد كار شده است، گفت: فارس چه به لحاظ زماني، چه به لحاظ حجم كمك‌هاي نقدي و غيرنقدي و چه از نظر حجم اقدامات انجام شده، در بعد بازسازي عتبات عاليات در كشور پيشتاز است.

مهديار با تصريح اينكه از نگاه شيعه، يكي از ضروريت‌هاي دين، حفاظت از عتبات و حرم‌هاي مطهر ائمه(عليهم‌السلام) است، گفت: از ابتداي فعاليت ستاد بازسازي عتبات عاليات در فارس تاكنون بيش از 40 ميليارد تومان كمك‌هاي نقدي و غيرنقدي، در قالب پول، فلزات گرانبها، مصالح ساختماني و نيروي انساني، در فارس جمع‌آوري و در نقاط مختلف از عتبات، هزينه شده است.

وي با تاكيد براينكه نذورات مردم تنها در محل مورد نظر نذركننده، قابل استفاده است، يادآور شد: هم‌اينك نيز تعداد زيادي از هنرمندان فارسي در حرم‌هاي مطهر امامان در سطح عراق، مشغول به خدمت هستند.

مهديار از آغاز ساخت خيمه‌گاه حضرت ابوالفضل(ع)، طي روزهاي آينده در شيراز و توسط هنرمندان فارسي، خبرداد و گفت: در تاريخ حرم‌های اهل‌ بيت(ع) بارها اين حرم‌هاي مطهر توسط وهابيون و دشمنان تخريب شد اما شيعيان آنها را بهتر از قبل ساختند اكنون هم مردم شيعه و ولايي ايران اسلامي و شيعيان جهان آنها را بهتر از قبل مي‌سازند.

مهديار با بيان اينكه امروز حرم‌های اهل بيت(ع) در شهرهای نجف، كربلا، سامرا و كاظمين توسط ايرانيان بازسازی می‌شود،‌ افزود: مردم استان فارس به‌دليل اينكه يك استان هنری و هنرخيز است و هنرمندان باسليقه و باذوقی دارد و همچنين به‌دليل ارادت مردم اين ديار به اهل بيت(ع) و گره خوردين سومين حرم به ائمه در مركزيت استان، موجب شد كه زودتر و بهتر از بسياری از استان‌ها در موضوع بازسازی عتبات عاليات اقدام كنند.

وی با تأكيد بر اينكه در فارس تلاش می‌كنيم تا اقدامات هنری حرم‌های مطهر را به انجام رسانيم، گفت: امروز بايد اين افتخار را برای فارس رقم بزنيم و اعلام كنيم كه در اقدامات هنری كه جهت بازسازی عتبات عاليات انجام شده خوشبختانه تاكنون 19 درب از جنس طلا، نقره و گره‌های پيچيده فنی مهندسی درودگری مهيا، ارسال و نصب شد و هم‌اكنون در حال آماده‌سازی است.

مهديار ادامه داد:‌ از اقدامات هنری 6 صندوق يا مرجع خاتم و چوب توأم با كار گره آماده شد و 4 عدد تمام و 2 عدد ديگر هم در حال پايان است.

اين مقام مسئول تصريح كرد: مشاركت استان فارس در ساخت ضريح امام حسين(ع) از جمله افتخارات فارس است كه تمامی اقدامات درودگری اعم از بدنه،‌ سقف در ضريح آن حضرت افتخاری برای شيراز است و همچنين افتخار انجام كار چوب و سازه اصلی ضريح حرمين عسكرين در سامرا نيز از جمله افتخارات فارس است.

وی ساخت ضريح مطهر حضرت مسلم‌بن عقيل را از ديگر اقدامات هنرمند درودگر فارس برشمرد و گفت: افتخار جديد ساخت خيمه‌گاه حضرت ابوالفضل(ع) برای نصب در خيمه‌گاه كربلا از افتخارات فارس است و همچنين گچ‌بری‌های مورد نياز سامرا نيز توسط مردم اين ديار ساخته شده است.

مهديار با يادآوری اينكه مفروش ‌کردن تمامی حرم‌های اهل بيت(ع) از اقدامات بسيار خوبی است كه مردم ما انجام دادند، گفت: مردم شهرستان‌های آباده، مردوشت، بوانات، استهبان، زرقان، لار، گراش، داراب، كازرون، جهرم، زرين‌دشت، مهر، گله‌دار، فال اسيری، فراشبند، نی‌ريز، اقليد، سپيدان و ارسنجان شهرستان‌هايی هستند كه داوطلبانه در موضوع بازسازی عتبات حضور پيدا كردند.

رئيس ستاد عتبات عاليات فارس از مشاركت كارمندان ادارات در اين ستاد خبر داد و گفت: كارمندان بانك صادرات، علوم پزشكی، آموزش و پرورش، شهرداری و سپاه در اين امر معنوی اين ستاد را ياری دادند و به‌علاوه اينكه بانك ملی نيز مكانی جهت در اختيار اين ستاد در شيراز قرار داد.

وی به جمع‌آوری نذورات مردمی در بازسازی عتبات اشاره كرد و گفت:‌ طبيعتاً ساماندهی نذورات با نظارت ائمه جمعه و توسط آن‌ها و همچنين ستاد شهرستان‌ها انجام شده است به‌گونه‌ای كه از ابتدای تشكيل تاكنون حدود 40 ميليارد تومان كمك مردمی به اين ستاد در فارس شده و اين كمك‌ها به‌صورت نقدی و غيرنقدی بوده است.

مهديار يكی ديگر از اقدامات انجام شده در ستاد عتبات فارس را گلباران حرم‌های مطهر اهل بيت(ع) در اعياد دانست و گفت: هرساله به‌مناسبت ميلاد خاص هركدام از امامان عزيز برنامه گلباران حرم‌ها را در برنامه داريم و انجام می‌شود.

اين مقام مسئول خاطرنشان كرد: فارس توانسته در حرم‌ها نيازمندی‌های سنگ فرش و آماده‌سازی كف‌ها و پيرامون برخی از حرم‌ها اقدام كند و همچنين در حرم امام حسين(ع) علاوه بر ضريح در آماده‌سازی اطراف ضريح نيز نقش داشته‌اند.

وی از تجهيز سيستم‌های صوتی حرم‌ها در كربلا و نجف توسط ستاد فارس خبرداد و گفت: با اقداماتی كه انجام شد امروز زائران از سيستم‌های صوتی حرم‌ها استفاده می‌كنند.

رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات فارس خاطرنشان كرد: هر ماه به‌طور متوسط 35 تا 40 نفر از مردم فارس در سامرا حضور دارند و در آن‌جا خدمات ارائه می‌دهند و ما به صورت دوره‌ای آن‌ها را عوض می‌كنيم و به صحنه خدمات می‌بريم و برای حمايت و پشتيبانی از سامرا هرچه را كه به‌عنوان نيازمندی بازسازی حرم باشد توسط فارس انجام شده و می‌شود.

فرماندار شیراز:
طرح بهداشت و سلامت شیراز امسال اجرا مي‌شود
 

فرماندار شیراز گفت‌: طرح بهداشت و سلامت شهرستان شیراز توسط مرکز بهداشت شهرستان در دست تهیه است و تا پایان امسال با تصویب شورای بهداشت و سلامت شهرستان عملیاتی می‌شود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، جواد زرین کلاه در شورای بهداشت و سلامت شهرستان شیراز، با بیان اینکه 16 موضوع مرتبط با مشکلات بهداشتی در شهرستان شناسایی شده و در اولویت قرار دارد، افزود: مهمترین ویژگی طرح بهداشت و سلامت شهرستان شيراز، مشخص شدن شرح وظایف دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان شهرستان است.

وب برگزاری جلسات را تنها بخشی از کار عنوان و خاطرنشان كرد: بنابر اعلام مرکز بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در ايام نوروز کشیک‌هايی برنامه‌ريزي شده است كه از 25 اسفندماه آغاز مي‌شود.

زرين‌كلاه با يادآوري اينكه كشيك‌هاي واحدهاي درماني و بهداشتي شهرستان شيراز تا 15 فروردین 92 ادامه خواهد داشت، تصريح كرد: با توجه به اهمیت موضوع، اداره دامپزشکی شهرستان نیز با اجرای طرح نوروزی از 14 اسفندماه نظارت خود را بر کشتار دام و طیور تشدید خواهد کرد.

وي ساماندهی مراکز فروش آبزیان خصوصا در محله دروازه کازرون را لازم برشمرد و گفت: البته مقدمات كار توسط سازمان میادین و مشاغل شهرداری شیراز فراهم شده است و امیدواریم این روند توسط دستگاه های مربوطه با جدیت بیشتری دنبال شود.

نماينده ولي فقيه در فارس:
دليل رشد آمار طلاق آشنا نبودن با سبك زندگي اسلامي است

 

ماينده ولي فقيه در فارس و امام جمعه شيراز رشد آمار طلاق را نگران کننده عنوان و اضافه كرد: دليل اين مشكلات، ناآشنایی افراد با سبک زندگی اسلامی است.

 به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، آيت‌الله اسدالله ايماني در ديدار با سرپرست كميته امداد امام خميني(ره) كشور در شيراز، دليل ديگر رشد آمار طلاق و مشكلات ناشي از آن را درك نادرست جوانان از ازدواج و ناآگاهي از موازين اسلامي در اين خصوص دانست.

آیت الله ایمانی اضافه کرد: ارزیابی های انجام شده نشان می دهند که افراد یا از سبک زندگی اسلامی بی خبرند و یا به بیراهه رفته اند و در مسیر غلط قرار گرفته اند. یعنی جوانان ما یا بدون مطالعه، مشاوره و تحقیق سراغ ازدواج می روند یا اینکه در دام باندهای گروه های بی دین و انحرافی قرار می گیرند و از مسیر اصلی ازدواج منصرف می شوند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس عمده این مشکلات را در مجامع علمی و تحصیل کرده های دانشگاهی دانست و گفت: آموزش و پرورش، حوزه و دانشگاه و همه افراد جامعه باید برای حل این مشکلات تلاش کنند تا شاهد هرچه کمتر شدن این معضل در جامعه باشیم.

وي با اشاره به سبك زندگي اسلامي تصریح کرد: در زمینه سبک زندگی کمبودهای فراوانی وجود دارد و حوزه آنچنان که باید کار سنگینی انجام نداده است و مراکز علمی نیز بخوبی این مسئله را آنالیز نکرده اند تا جوانان بدرستی متوجه معنا و مفهوم زندگی شوند و این مشکل را در زمان ازدواج و بعد از آن که وارد زندگی شدند متوجه می شوند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان فارس تاکید کرد: همه باید با اتحاد و همدلی کمک کنند تا مشکلات جامعه حل شود و زمینه آسایش مردم فراهم شود.

نتايج همايش‌ها بايد در متن زندگي مردم ملموس باشد

وی خاطر نشان ساخت: متاسفانه در جامعه ما همایش زیاد است اما خروجی آنها معلوم نیست، باید نتایج همایش‌ها کاربردی شده و در متن زندگی مردم ملموس باشد.

وي همچنین از صاحبان تریبون، از علما، روحانیون، خطبا و صاحبان قلم خواست بیش از پیش به بیان راهکارهای برون رفت از مشکلات اجتماعی بپردازند و تاكيد كرد: اولین قدم در این راه شناسایی درد و مشکل و سپس درمان است.

 

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 4 اسفند 1391

اخبار استانی بهمن و اسفند ماه

 

کهگیلویه و بویراحمد، بهشت گردشگری زاگرس

چرام ، یاسوج- در قلب بلندی های پرفراز و نشیب زاگرس، پهنه ای زیبا به قدمت تاریخ با نمایشگاهی از تنوع آب و هوایی و گونه های گیاهی، جانوری، چشمه ها و آبشارها باچشم اندازهایی بدیع، خطه کهگیلویه وبویراحمد را به عروس سرسبز و بهشت گردشگری زاگرس تبدیل کرده است.

 

به گزارش ایرنا، کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ جغرافیایی در جوار استان های فارس، اصفهان، خوزستان، بوشهر و چهارمحال و بختیاری واقع شده است و رشته کوه زاگرس با ایجاد سدی در مسیر عبور توده های مرطوب و زمینه بارش فراوان باران ، اقلیمی متنوع و شرایط محیطی جذاب و دلنوازی را برای گردشگران نوروزی فراهم کرده است.

بخش اعظمی از کهگیلویه و بویراحمد در نواحی کوهستانی واقع شده است و کوه های زاگرس با رشته های موازی سراسر شمال و شرق این استان را در برگرفته اند.

رودخانه های پرآب مارون، بشار، زهره، خرسان و نازمکان از کوه های سیاه و سفید، خامی و خائیز در جنوب سرچشمه می گیرند و چشم اندازها و جاذبه های طبیعی بزرگی را بوجود می آوردند.

وجود مناظر متعدد و متنوع، پناهگاه ها، حیات وحش، غارهای تاریخی و طبیعی، ارتفاعات پوشیده از برف و دامنه های سرسبز همراه با مردم و عشایر خونگرم و مهمان نواز از ویژگی های برجسته و جذاب کهگیلویه و بویراحمد است.

در آستانه ورود به سال جدید تعدادی از جاذبه های شگفت انگیز نقاط سردسیر و گرمسیر و تابلوهایی از نقاش آفرینش به دوستداران این استان چهارفصل معرفی می شود.

باغ تفریحی چشمه بلقیس چرام: این باغ در 160 کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد و در شهرستان چرام واقع است و آب مورد نیاز این باغ از چشمه های جوشان اطراف آن تامین شده و بوسیله کانال های متعددی به استخر زیبایی در وسط باغ سرازیر می شود.

شکوه نخل های خرما و سروهای راست قامت به همراه دیگر درختان مثمر و غیر مثمر باغ با زیبایی وصف ناپذیر، تصویری پرشکوه از بهشت آسمانی را رویاروی نگاه زمینیان به نمایش در آورده است.

* دریاچه کوه گل:

این دریاچه در 22 کیلومتری شمال شهرستان بویراحمد و حدفاصل شش کیلومتری شمال شرقی شهر توریستی سی سخت واقع شده است.

دریاچه گوه گل در فصول بهار و تابستان با رویش انواع گلهای شقایق، آویشن و سایر گیاهان وحشی در اطراف آن و تجمع پرندگان مهاجر و بومی، چشم انداز دل انگیزی را برای گردشگران بوجود می آورد.

*چشمه میشی: این چشمه در پنج کیلومتری شهر توریستی سی سخت و در دامنه کوه دنا در میان تاکستان های دیدنی سی سخت با آبی خنک و گوارا که در تمال فصول سال جاری است قرار دارد.

عطر چویل و گلهای زنبق و لاله و بوی آویشن و پونه کوهی در فصل بهار و تابستان همچنین موقعیت ارتباطی مناسب به لحاظ قرار گرفتن در حاشیه جاده موجب شده تا این مکان به یکی از تفرجگاه های نمونه استان محسوب شود.

آبشار یاسوج و پارک جنگلی: آب چشمه هایی که از رشته کوه های پوشیده از برف زاگرس جوشیده و به دامن دشت ها سرازیر می شود در سه کیلومتری شمال شهر یاسوج آبشاری با ارتفاع 10 متر را به منظر تماشا گذاشته و همه ساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور است.

*آبشار خامی باشت: این آبشار یک آبشار دائمی است و از بهترین و دیدنی ترین جاذبه های اطراف این آبشار طبیعت پوشیده از درختان بلوط و بیشه زارهای مورد، چشمه سارها و رودخانه های زیبا است که از نقاط بکر و دست نخورده کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود.

* تنگ مهریان

در وصف این جاذبه همین بس که هزاران هزار چشم انداز طبیعی دل انگیز در مقابل دیدگان رهگذران به رقص در آمده و با نقشها و رنگ های گوناگون تصویری ماندگار از تابلوی طبیعت در ذهن نقش می بندد.

این تنگه در فاصله هشت کیلومتری شمال شرق شهر یاسوج در مسیر جاده یاسوج - اقلید واقع شده و امکانات اولیه اقامت گردشگران در آن مهیا شده است.

* تالاب برم الوان بهمئی: این تالاب در 120 کیلومتری شهر دهدشت و با مساحتی حدود هشت هکتار واقع شده که دارای گونه های زیادی از آبزیان و پرندگان آبی است.

تنگ گنجه ای، تنگ تامرادی، دشتک سی سخت، منطقه حفاظت شده کوه خامین گچساران، منطقه حفاظت شده دنا، دریاچه مور زرد زیلایی، آبشار کمردوغ قلعه رئیسی، آب نهر کاکان، سد کوثر و صدها منطقه گردشگری دیگر را می توان در سرزمین چهار فصل کهگیلویه و بویر احمد نام برد.

تعداد مکان های گردشگری مذهبی و تاریخی نیز در این استان فراوان است که می توان در تمامی نقاط کهگیلویه و بویراحمد از آنها بازدید کرد.

آداب و رسوم، باورها، موسیقی محلی ،صنایع دستی و لباسهای محلی از دیگر جاذبه های فرهنگی و گردشگری این استان به شمار می رود.

صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد شامل انواع قالیچه، گبه، جاجیم، گلیم، سبدبافی، پولک دوزی،گلدوزی و سایر زمینه هاست که در زمره مناطق مستعد تولید صنایع دستی بوده و از مقبولیت مطلوبی در سطح کشور برخوردار است

 

671/7533/681

 

امام‌زادگان اصلی‌ترین نماد شیراز هستند

» سرویس: استان ها - فارس

کد خبر: 91120402329

جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۲

 

رئیس نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در استان فارس گفت: امام‌زادگان اولین و اصلی‌ترین نماد شیراز به‌ عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی و موجب مباهات همه است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا از شیراز، حجت‌الاسلام سیدمحی‌الدین طاهری در دیدار با مدیرکل میراث و اعضای جامعه هتل‌داران فارس، وجود امام‌زادگان واجب‌ التعظیم در این استان را نشانه سابقه دینی مردم دانست و افزود: همه باید برای ارایه این نماد و نهادینه کردن آن در سطح جامعه، تلاش کنیم.

وی در بخشی از سخنان خود با تصریح اینکه صنعت هتلداری امروزه به صنعتی مدرن در کشور تبدیل شده است، گفت: سیر در زمین و نظر انداختن به تاریخ گذشتگان موجب ساخته شدن انسان می‌شود، همانگونه که قرآن کریم فرموده است « سیرو فی الارض»، دین اسلام یکی از مهمترین راه‌های تربیت انسان را سفر و دیدن آیات الهی می‌داند.

دبیر جامعه روحانیت شیراز تصریح کرد: جامعه هتلداران و مهمانپذیران، پیشانی شهر و استان هستند و باید نماد تمام زیبایی‌های شهر شیراز و استان فارس باشند.

وی خاطرنشان ساخت: اگر بخواهیم جامعه هتلداران و مهمانپذیر داران استان فعال باشند و استان و شهرمان را به خوبی به همه ایران و جهان معرفی کنند، باید مشکلات آنان را رفع کنیم، این وظیفه همه مسئولان است که از همه ظرفیت‌ها برای معرفی داشته‌های مذهبی، فرهنگی و هنری شیراز و فارس به زائران و گردشگران، استفاده کنند.

حجت‌ الاسلام طاهری تبلیغ منازل اجاره‌ای را یکی از مشکلات برشمرد و خواستار مقابله جدی و قانونی مسئولان با این پدیده شد.

وی به اجاره دادن منازل مبله در شیراز اشاره کرد و بیان داشت: منازل مبله به جامعه هتلداری ضربه می‌زند و همه مسئولین باید برای جمع کردن این موضوع با جدیت تمام برنامه ریزی و تلاش کنند.

دبیر جامعه روحانیت شیراز همچنین با اشاره به مشکلات مختلفی که طی سال‌های پس از انقلاب توسط دشمنان به مردم ایران تحمیل شده و می‌شود، این برهه از زمان را نیز حساس توصیف و تاکید کرد: همانگونه که در هشت‌سال دفاع مقدس موفق عمل کرده و با وحدت، به پیروزی رسیدیم، اکنون نیز با موفقیت از این مرحله حساس عبور خواهیم کرد

.

روستاهای فارس شناسنامه‌دار می‌شود

 

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس از شناسنامه‌دار شدن تمامی روستاهای این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، رحیم آزادی، امروز در جلسه علنی شورای اسلامی فارس گفت: با شناسنامه‌ دار شدن و تکمیل اطلاعات پروژه‌های عمرانی روستاها، برنامه‌ریزی برای توسعه عمران آبادی آنها بهتر انجام می‌شود.

آزادی لازمه تهیه این شناسنامه را دریافت اطلاعات کاملی در خصوص تعداد خانوار، تعداد افراد باسواد و دیگر اطلاعات دانست و تاکید کرد: برنامه‌ریزی جهت پیشرفت روستاها و مناطق محروم استان به مراتب راحت تر از گذشته خواهد شد.

وی استعدادیابی را یکی از اهداف شناسنامه‌ دار شدن روستاها دانست و افزود: شناخت استعدادها در روستا باعث می‌گردد تا زمینه اشتغال پایدار در روستاها فراهم شود.

آزادی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به نقش مردم در پیشبرد اهداف انقلاب اشاره و اضافه کرد: در دنیا سه نوع انقلاب داریم و برخلاف دیگر انقلاب‌ها که در دو بخش نزولی و حلزونی دسته‌ بندی می‌شوند، انقلاب ما تنها انقلاب صعودی دنیاست.

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس، تداوم انقلاب و تقویت ریشه‌های آن را حاصل رهبری توانمند مقام معظم رهبری و بالابودن سطح شعور سیاسی و اجتماعی مردم دانست.

 

 

 

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 4 اسفند 1391

دوره آموزشی مهاجرت و توسعه برای مقامات دولتی ایران

 

 

تهران 29 بهمن 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)-- سازمان بین المللی مهاجرت با همکاری دولت جمهوری اسلامی ایران، کارگاه آموزشی دو روزه ای در مورد "ارتقا دانش نهادی مهاجرت و توسعه" در جزیره کیش از 3 لغایت 4 اسفند ماه جاری برگزارمی نماید.

هدف این دوره آموزشی  که در آن مقاماتی از وزارت کشور، وزارت امور خارجه و پلیس مهاجرت جمهوری اسلامی ایران حضور بهم خواهند رساند،  ارتقا شناخت شرکت کنندگان در زمینه نحوه هدفمند سازی مهاجرت در برنامه ریزی توسعه است.

شایان ذکر است کارگاه مذکور در راستای سایر دوره های آموزشی برگزار شده توسط این سازمان در مورد جنبه های مختلف مقوله مهاجرت بوده و دولت ژاپن تامین کننده مالی آن است.

برای اطلاعات بیشتر لطفا با آقای مهران رزمهر در سازمان بین لمللی مهاجرت تماس بگیرید: 
mrazmehr@iom.int , Tel: +98 (21) 22048886

***

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 4 اسفند 1391

شعار روز رادیو 2013:رادیو وسیله ای برای اشاعه صلح، توسعه و حقوق بشر

 

 
 
 

تهران 24 بهمن 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)—دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی رادیو، 13 فوریه 2013 برابر با 25 بهمن ماه جاری گفت: در این روز جهانی اجازه دهید توانمندی رادیو را جشن بگیریم و با همکاری یکدیگر حرکت جهان را بر طول موج صلح، توسعه و حقوق بشر تنظیم کنیم .

در پیام بان کی مون آمده است از زمان اختراع رادیو دربیش از 100 سال قبل، این وسیله  موجب بروز خلاقیت شده، درها را برای تغییرباز کرده  و به عنوان راهی برای ارائه اطلاعات نجات دهنده زندگی خدمت کرده است.  رادیو سرگزم می کند، آموزش می دهد و اطلاع رسانی می نماید. رادیو اظهارت دموکراتیک را ترویج و بر عقاید تاثیر گذار است.

وی می گوید از موج کوتاه و اف ام گرفته تا ارسال ماهواره ای، رادیو مردم را در هر کجا به هم متصل می نماید. در زمان درگیری ها و اوقات بحرانی، رادیو خط حیات برای جوامع آسیب پذیر است.

ایشان تاکید دارد رادیو هم ارزشمند وهم مقرون به صرفه است. از نخستین روزتاسیس، سازمان ملل متحد از رادیو برای دسترسی به مردم جهان استفاده کرده است.

دبیر کل می گوید "رادیو ملل متحد" تمامی اموری که مربوط به دستور کار این سازمان است را پوشش می دهد: از توسعه پایدار گرفته تا حمایت کودکان، از حفظ صلح گرفته تا پیشگیری از درگیری.

بان کی مون در پایان پیام خود گفت ما به تاریخ غنی خود در زمینه تولیدات رادیویی به زبان های گوناگون، همچنین استفاده از رادیو برای اطلاع رسانی و خدمت به جهان افتخار می نماییم.

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 4 اسفند 1391

شعار روز عدالت اجتماعی 2013:عدالت اجتماعی برای همه

 

 
 

تهران 1 اسفند 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)— دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی عدالت اجتماعی، 20 فوریه 2013 برابر با 2 اسفند ماه جاری ضمن هشدار در باره گسترش نابرابری درجهان خواستار تلاش برای دستیابی به  مسیرتوسعه پایدار، فراگیر و برابر بر اساس گفتگو، شفافیت و عدالت اجتماعی برای همگان شد. 

در پیام بان کی مون آمده است افزایش نابرابری پیشرفت جامعه بین المللی را در نجات  میلیون ها انسان از فقر و ایجاد جهانی عادلانه تر، در معرض تهدید قرار داده است.

ایشان می گوید اشتباهات درکاهش دستمزد زنان و جوانان، همچنین دسترسی محدود به آموزش، خدمات بهداشتی و کار شرافتمندانه مشهود است.

وی می افزاید باید نهاد هایی ایجاد و سیاست هایی را تدوین و تقویت نماییم که توسعه فراگیر را ارتقا بخشند.

بان کی مون در این پیام دستیابی به آرمان های توسعه هزاره تا قبل از سال هدف یعنی 2015 میلادی را یکی از مهمترین راهکارهای ایجاد توسعه پایدارو فراگیر در جهان دانست.

***

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 2 اسفند 1391

جلسه ی دوم لایحه

در روز پنج شنبه مورخه 26 دی ماه نود ویک جلسه ی دوم لایحه ی قانون مجازات در دفتر کمیسیون منطقه 2 توسط آقای سلطانی یکی از اعضای فعال کمیسیون برگزار گردید.در این جلسه درباره قسمت حدود لایحه مباحثه گردید و قرار شد این جلسه یک بار دیگر برای اعضایی که نبودند تکرار گردد.
(0)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 2 اسفند 1391

فستیوال تئاتر کودک و نوجوان

در تاریخ 17 تا 24 دیماه نود و یک در شهر شیراز فستیوال حفوق کودک و نوجوان در محل پارك آزادي شيراز و سالن آفتاب توسط يك ن جي ا كودكان با همكاري وزارت ارشاد در حال برگزاری بود که اعضا شبکه مدافعان کمیسیون حقوق بشر منطقه 2 با حضور در چند روز آن و تهیه بروشوری درباره ی پیمان  نامه حقوق کودک به رسالت حقوق بشری خود عمل نموده و آموزه های حقوق بشری را ترویج می دادند.

(0)نظرات توسط: IHRC2