دوشنبه 30 مرداد 1391

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس

وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ

 

بار دیگر جمعه آخر ماه مبارک رمضان فرارسید تا برای آنان که درد و دغدغه وجدانی مبارزه با ظالمان جهانی و ستمگران شناخته شده را دارند، فرصت و توفیقی باشد که از ظلم و تعدّی تبری و بیزاری بجویند و با ستمدیدگان و مظلومان عالم خصوصاً ملت بی پناه و زجر کشیده فلسطین همدردی و همدلی نمایند.

اقدام بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در تعیین روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان با عنوان روز قدس، سالهاست که به نمادی برای وحدت و همدلی مسلمانان سراسر جهان و حتی پیروان ادیان مختلف علیه ظلم و ستم تبدیل شده است. امسال در شرایطی این روز را مدافعان صلح و آزادی و عدالت در سراسر جهان گرامی خواهند داشت که هنوز از یکسو محاصره غزه و آثار غیرانسانی آن علیه مردم مظلوم منطقه ادامه دارد و تعرضات صهیونیست ها به اماکن مقدس اسلامی در فلسطین فزونی یافته است و از سوی دیگر جامعه داخلی رژیم صهیونیستی انواع مشکلات و ناهنجاری ها را تجربه می کند آن گونه که طی هفته های اخیر چند مورد خودسوزی اعتراضی و انواع اعتصابات و بحران های اجتماعی ناشی از تبعیض ها در سرزمین های تحت سلطه اشغالگران، توجه عموم ملت ها را بخود جلب کرده است.

تحولات مثبت در برخی کشورهای اسلامی خصوصاً مصر در راستای حمایت از ملت مظلوم فلسطین و عدم همراهی با اشغالگران و حامیان آنها و همچنین برگزاری اجلاس فوق العاده سران کشورهای اسلامی در مکه با عنوان همبستگی اسلامی که طبیعتاً باید مبتنی بر فلسفه اصلی ایجاد سازمان همکاری اسلامی، دفاع از ملت مظلوم فلسطین را اولویت دهند، ازجمله شرائط قابل توجهی است که روز قدس امسال را باید تقویت نماید.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران ضمن انزجار از هرگونه ستمگری و ظلم در سراسر جهان با هر عنوان و بهانه و توجیهی که صورت گیرد، خصوصاً با محکومیت تجاوزات طولانی مدت صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی فلسطین و با حمایت از ملت ستمدیده فلسطین، امیدوار است که فریادهای عمومی عدالت خواهان و مدافعان حقوق انسانی در سراسر جهان در روز قدس و روزهای دیگر سال، هرچه سریعتر بساط ظالمان و حامیان آنها را برچیند و زمینه ای فراهم آید تا ملت های مختلف بتوانند در صلح و آرامش و امنیت برای ارتقاء رعایت حقوق انسانی و اجرای عدالت و اخلاق و معنویت، همدل و همراه بکوشند و به دستاوردهای شایسته نائل آیند.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 17 مرداد 1391

تبریک روز خبرنگار به عموم دست اندرکاران رسانه‌ها

برای دیدن متن بیانیه کلیک کنید.

(1)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 17 مرداد 1391

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت روز «حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» (14 مرداد 1391)

برای دیدن متن بیانیه کلیک کنید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 15 مرداد 1391

حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

معرفی روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

سازمان كنفرانس اسلامي در سال 1369 شمسي اعلاميه اسلامي حقوق بشر را در سطح دولت‌هاي اسلامي به تصويب رساند و متعاقب آن، در سال 1387 بنابه پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران، سالروز تصويب اعلاميه اسلامي حقوق بشر، يعني 5 اوت هر سال (14 مرداد) را به عنوان روز "حقوق بشر اسلامي و كرامت انساني" تصويب كرد...برای مشاهده خبر کلیک کنید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 15 مرداد 1391

زمان توصیه گذشته باید تدابیری اندیشید که قدرتها تنها به عدالت و حقوق بشر ره بپیمایند.

دکتر شیروانی، دبیر کمیته علمی دفتر منطقه 2 کمیسیون حقوق بشر اسلامی که به مناسبت 14 مرداد (5 آگوست) روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در جمع اعضا شبکه مدافعین سخن می گفت ، ضمن تبریک به مناسبت این روز، ظرفیتهای دینی مبانی اسلام برای ارتقاء حقوق بشر را تشریح نمود.

وی چند اصل مهم حقوق بشر اسلامی را از جمله اصول عدالت، فطری بودن حقوق بشر، امر به معروف و نهی از منکر، توصیه به تجمع ادیان حول محور واحد(قلیا اهل الکتاب تعالو الی کلمه سواء بیننا و بینکم...)، آزادی اندیشه، بیان، و عقیده، نصیحت، شورا و مشورت و آیات موجود در این مورددر قرآن، رسمیت اجتهاد و فقاهت و پویایی در دین، نفی کشتن بی گناه و آیات مربوط به آن درقرآن را به تفصیل مورد تشریح قرار داد. ایشان در پایان خطاب به اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی عنوان نمودند که زمان توصیه گذشته باید تدابیریاندیشید که قدرتها تنها به عدالت و حقوق بشر ره بپیمایند.  

لازم به توضیح است در این جلسه جناب آقای مهران مصدق نیا رابط اجرایی دفتر منطقه ای پیام دبیرخانه کمیسیون حقوق بشر اسلامی را قرائت نمودند، همچنین در بخشهای دیگر این نشست دو تن از اعضا شبکه مدافعین و دبیران کارگروههای حقوق کارگران و حقوق بهداشتی خانمها طیبه ثالثی و کبری زارع، مباحثی تخصصی را برای حاضرین ارائه نمودند.

  

(1)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 11 مرداد 1391

پیام بان کی مون به مناسبت شروع بازیهای المپیک

 

تهران 4 مرداد 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)—در آستانه برگزاری بازی های المپیک، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی از تمامی آنانی که درگیرمخاصمات هستند خواست آتش بس تائید شده از سوی 193 کشور عضو ملل متحد را رعایت نمایند.

در پیام بان کی مون آمده سنت ترک مخاصمات در زمان برگزاری رقابت های المپیک از دیرباز وجود داشته است تا ورزشکاران بتوانند با امنیت برای حضوردر بازی ها سفر کنند. ایشان می افزاید این امرموجب ظهورمحیطی می شود که در آن جوهره واقعی بازی های المپیک به نمایش درآید یعنی رقابت صلح آمیز در میان ملت ها و شاهکارافراد برجسته.

وی می گوید امروزه ورزش و رخدادهایی مانند بازی های المپیک و پارا المپیک سد هایی را می شکند که مانع آشتی مردم از اقشار گوناگون درسراسر جهان می شوند.

دبیر کل می گوید شرکت کننده گان ممکن است پرچم های ملت های زیادی را حمل کنند، اما آنان با یکدیگر و زیر پرچم برابری و بازی جوانمردانه همچنین درک و احترام متقابل در این بازی ها حضور دارند.

بان کی مون می افزاید ما به این ارزش ها از راه آتش بس المپیک معنی می دهیم یعنی فراخوانی خطاب به طرف های درگیر در هر کجا تا سلاح های خود را در زمان برگزاری این بازی ها زمین بگذارند. 

(0)نظرات توسط: IHRC2