یکشنبه 30 مهر 1391

برکزاری نشست کمیته علمی دفترمنطقه 2 کشور

 
 روز 4شنبه 26مهرماه 1391 جلسه ویژه تشکیل کمیته علمی کمسیون حقوق بشر اسلامی منطقه2 کشور در شیراز برگزار شد در این نشست که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و و وکلا و حقوقدانان این نهاد ملی برگزار شد، اساتید محترم آقایان دکتر شیروانی و دکتر بدخشان در رشته فقه و مبانی اسلامی، دکتر طلایی در رشته حقوق بین الملل، دکتر سلطانفر در رشته حقوق جزا  چگونگی فعالیت کمیته علمی دفتر منطقه ای به بحث و گفتگو پرداختند.
دکتر شیروانی دبیر کمیته علمی دفتر منطقه دو عنوان نمودند که ما در زمینه حقوق بشر تئوری ورزی نکرده ایم، کار کمیته علمی یک کار نظری بصیرتی است ، باید فکر کرد و کار علمی انجام داد.

دکتر طلایی که از سال 1387 تاکنون با دفتر منطقه ای همکاری داشته و بارها به عنوان سخنران تخصصی به ایراد سخنرانیهای آموزشی پرداخته اند نیز با بیان این امر که  با توجه به پیشینه قوی کشورمان در زمینه حقوق بشر جای امیدواری است که بتوانیم ویژگی و فرهنگ و توانایی ایرانی را در حوزه بین المللی مطرح کنیم چراکه غرب نیز در خیلی موارد از ایرانیان الگو گرفته ، جوانان ایرانی واقعا با استعداد هستند و باید خود را به جهانیان نشان دهند. بر لزوم همکاری اساتید جهت شکوفایی کمیته علمی دفتر منطقه ای تاکید نمودند.

دکتر بدخشان از اساتید بخش فقه و مبانی  اسلامی دانشگاه شیراز نیز اشاره کردند که تشکیل کمیته علمی در این دفتر حرکت بسیار مبارکی است، هرچند یک جمع کوچک بوجود آید و مسائل و چالش های بزرگ پیش رو را با حرکتی علمی و سالم و اصولی بررسی کند که به دور از افراط گرایی باشد زیرا افراط و تندروی موجب ناامیدی و شکست می گردد.

دکتر سلطانفر نیز از اساتید گرانقدر حقوق جزا و جرمشناسی با تاکید بر ضرورت توجه به مفهوم حقوق بشر گفتند امروزه بحث حقوق بشر فراگیر شده، و اختصاص به یک گروه ندارد بلکه دغدغه همه مردم است.بحث جایگاه حقوق بشر در دین و ارتباط حقوق بشر با امنیت محوری و نقاط اشتراک و تقابل آنها امروزه مطرح است.

در پایان جلسه نیز جهت تدوام نشستهای کمیته علمی، چگونگی انجام فعالیت کمیته همفکریهای لازم بین اساتید و همکاران افتخاری صورت گرفت.

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 24 مهر 1391

برنامه های دفتر منطقه ای با مناسبت یادروز حافظ

 به مناسبت 20 مهر ماه یادروز حافظ ، اعضا دفتر منطقه ای کمیسیون حقوق بشر اسلامی ، با حضور در حافظیه شیراز در برنامه های گرامیداشت این روز شرکت نمودند. تهیه برشورهای مرتبط با صلح و نوعدوستی در اشعار حافظ از دیگر برنامه های اعضا دفتر منطقه ای به این مناسبت می باشد. 

(1)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 24 مهر 1391

برگزاری ششمین جلسه نقد و بررسی حقوقی کارگروه زنان

 ششمین جلسه  علمی کمیته حقوق زنان که در مورخه 91.7.19 با حضور جمعی از وکلا و حقوقدانان عضو شبکه مدافعین با موضوع مهریه در حقوق ایران و بررسی ماده 25 لایحه حمایت از خانواده در دفتر کمیسیون برگزار گردید.

در این جلسه درباره مباحث ذیل بحث شد:

1. تاریخچه مهریه در فقه امامیه و اهل سنت

2. دلایل افزایش مهریه و پذیرش عرفی آن

3. امکان تحریر مهریه و نقد ماده 25 لایحه حمایت از خانواده 

(1)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 21 مهر 1391

سمینار دیوان بین­ المللی کیفری ده سال پس از لازم الاجرا شدن اساسنامة رُم

 

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد

با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی و مرکز اطلاعات سازمان مللل متحد

برگزار می­ کند:

سمینار

دیوان بین­المللی کیفری

ده سال پس از لازم الاجرا شدن اساسنامة رُم

 

با حضور:

دکتر محمدعلی اردبیلی

دکتر ابراهیم بیگ زاده

دکتر صادق سلیمی

دکتر جمشید ممتاز

 

زمان:

چهارشنبه 3 آبان 1391

مصادف با 24 اکتبر (روز ملل متحد)

ساعت 15 الی 18

 

مکان:

خیابان کریم خانف خیابان استاد نجات الهی

(ویلا)، نبش خیابان ورشو، بوستان ورشو،

خانة اندیشمندان علوم انسانی

 

*انجمن مقدم استادان، پژوهشگران، دانشجویان و سایر علاقمندان را گرامی می­ دارد.

 
(1)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 18 مهر 1391

برگزاری نشست آموزشی راهکارهای مقابله با توهین به ادیان

پیرو اقدامات اخیری که در توهین به ساحت پیامبر اکرم (ص) صورت گرفت ، اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی منطقه 2 کشور ، نشستی علمی حقوقی را با مقوله راهکارهای مقابله با توهین به ادیان برگزار نمودند. در این نشست تخصصی ضمن مرور اسناد بین المللی  در خصوص حقوق مذهبی شهروندان در جامعه جهانی ، به بحث در خصوص ضرورت توجه جامعه جهانی برای هنجارمندی آزادی بیان و ترویج آزادی بیان مسئولانه پرداخته شد. همچنین  براین نکته تأکید شد که همزمان با افزایش ضمانتاجراهای حقوقی در عرصه بین المللی جهت حمایت از ادیان و حقوق دینداران، لازم است که پیروان ادیان نیز رفتاری مسئولانه داشته باشند تا زمینه های ایجاد رفتارهای توهین آمیز از سوی افراد مغرض فراهم نگردد. در پایان نشست نیز از سوی اعضا شبکه مدافعین پیشنهاد استمرار فعالیتهای ترویجی با موضوع حمایت از حقوق ادیان و دینداران ارائه شد.

(1)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 18 مهر 1391

دیدار اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی منطقه 2 با سالمندان

  

 طبق روال سالهای گذشته و به مناسبت روز جهانی سالمند در هماهنگی که با مرکز نگهداری از سالمندان فرشتگان به عمل آمد اعضا شبکه مدافعین حقوق بشر اسلامی منطقه 2 کشور دیداری با سالمندان آن مرکز داشتند. از دیگر برنامه های اعضا شبکه مدافعین می توان به تهیه و توزیع برشورهای آموزشی به مناسبت این روز اشاره نمود. 

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 18 مهر 1391

بیانیه کارگروه کودکان کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت شانزدهم مهر ماه؛ روز ملی کودک

ما کجاییم؟ در هیاهوی جهانی حمایت از حقوق کودکان، سهم ما چیست!!!؟

1- مقامات و فعالان عرصه حقوق کودک، همه ساله در شانزدهم مهرماه، مقارن با روز ملی کودک جمهوری اسلامی ایران، در پرتو تعقیب وظایف و اشتغالات خود جهت صیانت از منافع عالیه طفل و تحقق آنچه این منافع را به سرمنزل مقصود؛ که آن همانا اعتلای کرامت انسانی تمامی کودکان و رشد استعدادهای خدادادی ایشان می‌باشد؛ دایرمدار این مسائل می‌شوند که ما در گستره جهانی حمایت از کودکان؛ بالاخص حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این گروه آسیب‌پذیر چه جایگاهی را به خود اختصاص داده‌ایم؟ ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های ما در این حوزه کدام‌ها هستند؟ چه مقامات، نهادها و ارکانی مسؤول تشخیص و تعیین این فرصت‌ها و چالش‌ها می‌باشند؟ بازوهای حمایتی، مالی، مشاوره‌ای، قضایی، سیاسی، فنی و خدماتی این مقامات و نهادها چه ارکانی هستند؟ تا چه میزان توانسته‌ایم در اجرایی نمودن حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی کودکان متعلق به مناطق و گروه‌های مختلف موفق باشیم؟ دستاوردها و برون دادهای ما در این حوزه چه بوده است

برای مشاهده ادامه مطلب بر روی این لینک کلیک نمائید.

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 15 مهر 1391

بان کی مون: رهبران مسئولیت دارند از ندای خود برای کاهش تنش نه برای افزایش آن استفاده نمایند

 

هر سال در اين هنگام، رهبران در مقر سازمان ملل متحد در نيويورک گرد هم می آيند تا وضعيت جهان را مورد ارزيابی قرار دهند. امسال، از اين فرصت استفاده کردم تا زنگ خطر را درباره مسيرمان به عنوان خانواده بشری به صدا در آورم. 

ما در دوران آشوب مفرط، گذار و دگرگونی زندگی می کنيم. نا امنی، نا عدالتی و نابردباری در حال گسترش است. حکومت ها مبالغ زياد و گرانبهايی را صرف سلاح های مرگ آور می کنند، در حاليکه از سرمايه گذاری بر مردم می کاهند. مردم بسيار زيادی که بر سر قدرت هستند، به نظر می آيد، به گونه ای عمدی چشم خود را بر خطر تغييرات آب و هوايی بسته اند. شهروندان در آرزوی شغل و چشم انداز زندگی با منزلت هستند، اما در عوض، در اغلب موارد نفاق و تعلل دريافت می دارند. 

گام های مهمی به پيش برداشته شده اند. از سال 2000 فقر مطلق به نصف کاهش يافته است. گذار به دموکراسی در جهان عرب، ميانمار و ساير جاها در راه است. رشد اقتصادی در آفريقا به پرسرعت ترين در جهان تبديل شده است. آسيا و آمريکای لاتين در حال انجام پيشرفت های چشمگير هستند.

با اين همه، بايستی سطح بلند همتی خود را بالا ببريم. فقر و ناعدالتی به شکلی متداول بر جا مانده است. اکوسيستم ها به نقطه از هم گسيختگی رسيده اند. دانش جهانی در بهترين سطح انکار ناپذير است: بايد مسير را تغيير دهيم. به اين دليل است که اينجانب رهبران جهان را ترغيب کرده ام تا با ابتکاراتی درباره انرژی پايدار، آموزش، تغذيه و سلامت زنان و کودکان به پيش بروند. بحران اقتصادی نبايد بهانه ای باشد برای کوتاهی در انجام تعهدات در زمينه نيازهای اساسی تمامی مردم. 

تنش های منطقه ای نيز به شدت دردسر ساز هستند. بحران در ساحل ]عاج[ به اندازه کافی توجه و حمايت دريافت نمی دارد. فقر، شکنندگی، خشکسالی، افراطی گری و تنش های فرقه ای موجب درد و رنج زياد می گردد؛ اسحله به آسانی قابل تهيه، اما يافتن شغل بسيار دشوار است. جامعه جهانی نيازمند تلاش عمده هماهنگ شده ای است تا به اين وضعيت هشدار پاسخ دهد. بحران همچنين بر نياز به تقويت امنيت غذايی، نکات تغذيه ای، و شبکه های امنيت اجتماعی برای رويارويی با شوک های مکرر قيمت ها که به صورت هنجاری نو درآمده تاکيد می ورزد. همان گونه که حس گر ها و لرزه نگاران در آمادگی برای مقابله با بلايای طبيعی به ما کمک می کنند، ما نيز برای يافتن لرزه ای که پريشانی در برابر فقيرترين و آسيب پذيرترين افراد ايجاد می کند، بايد بيشتربکوشيم.    

اوضاع در سوریه هر روز بدتر و درحال تبدیل به فاجعه ای منطقه ای با اثرات جهانی  می شود. باید جلوی خشونت ها و ارسال اسلحه به طرفین درگیری گرفته شود و هر چه سریع ترانتقال قدرت سوریه ای عملی شود. سوء استفاده های وحشیانه حقوق بشری که عمدتا به وسیله دولت همچنین به وسیله گروه های مخالف صورت می پذیرد، همچنان ادامه دارد. وظیفه ما است تا به گریز از مجازات جنایات بین المللی در سوریه و هر جا پایان داده و معنايی ملموس به مقوله مسئولیت حمایت بدهیم. 

همچنان که موج تغییرات در جهان عرب و مکان های دیگر ادامه دارد، ضروری است  وضعیت خطرناک بن بست بین اسرائیلی ها  و فلسطینی ها شکسته شود. راه حل ایجاد "دو کشور" تنها انتخاب پایدار است در عین حال امکان اینکه در(به سوی صلح) بسته شود نیز وجود دارد. اینجانب همچنین زبان تهدید به اقدام بالقوه نظامی به وسیله کشوری علیه کشور دیگر را نفی می نمایم. چنین حمله هایی مخرب خواهند بود. جنگ لفظی تند هفته های اخیر دردسر ساز بوده است وبرای ما باید یادآور نیاز به راه حل های صلح آمیز و احترام کامل به منشور ملل متحد و قانون بین الملل باشد. رهبران مسئولیت دارند از ندای خود برای کاهش تنش نه برای افزایش آن و بی ثباتی استفاده نمایند. 

این امر زمانی مورد تاکید است که تنش در زمينه نابردباری بیشتر می شود. در هفته های اخیر اقدام بی مسئولانه ننگین موجب حملات قابل توجیه و خشونت های غیر قابل توجیه گردیده است. آزادی بیان و تجمع اساسی هستند اما هیچیک از این آزادی ها مجوزی برای تحریک و اجرای خشونت نیستند. هم اکنون رهبران سیاسی و اجتماعی مسئول باید اقدام نمایند. اکثریت میانه رو نباید اکثریتی خاموش باشد. 

با منافع زیادی که موجود است، سازمان ملل متحد باید صلح را در طیف گسترده فعالیت های خود يعنی صلح، توسعه، حقوق بش، حکومت قانون، توانمند سازی زنان و جوانان جهان قرار دهد. مردم به سازمان ملل متحد صرفا به عنوان آینه ای که منعکس کننده جهان متفرق است نگاه نمی کنند. انتظار می رود رهبری، امید و راه حل برای مشکلاتی ارائه دهیم که مردم به صورت روزمره با آنها رو به رو هستند و شب ها نيز خواب را از چشمانشان می ربايد. هیچ رهبر، کشور یا نهادی به تنهایی نمی تواند همه کارها را انجام دهد. اما هریک از ما، به روش های خود می توانیم کاری انجام دهیم. ما باید مردم را در اولویت  قرار دهیم وتلاش نماییم تا بازیگر بهتری در عرصه همکاری بین المللی تا مراحل بعدی باشیم. زمان به نفع ما نیست، اما با هم به عنوان شریک می توانیم امتحانات امروز را با موفقیت پشت سر گذاشته فرصت های عصرتحولات چشمگیر را به دست آوریم.

منبع خبر: سایت ملل متحد در ایران
(0)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 12 مهر 1391

فراخوان حضور در کارگاه آموزشی

 

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد برگزار می نماید:

کارگاه آموزشی "بازيابی اسناد و اطلاعات سازمان ملل متحد"

 

مهمترین مباحث این دوره عبارتند از:

* ارائه کلياتی درباره نظام ملل متحد و بازيابی مطالب مرتبط از سايت سازمان ملل متحد؛

* معرفی پاره ای از منابع موجود در کتابخانه مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و بازيابی آنها به صورت online؛

* استفاده از سايت کتابخانه دگ همرشولد وUNBISNET؛

 

مدرس دوره:

سرکار خانم نازنین قائم مقامی - کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

 

زمان برگزاری:

دوشنبه 24 مهر ماه از ساعت 9 الی 13

سه شنبه 25 مهر ماه از ساعت 14 الی 18

 

مکان برگزاری:

تهران، خ شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، خ قبا، جنوب بلوار شهرزاد، شمارۀ 8

 

شرایط ثبت نام:

* واریز مبلغ 25,000 تومان به حساب شمارۀ62727578 به نام انجمـن ایـرانی مـطالعات سـازمان مـلل متحـد، بانک تجـارت، شعبـــه

انقلاب - فلسطین، کد 185 (آن دسته از اعضایی که حق عضویت خود را پرداخت کرده اند ضمن اینکه نسبت به دیگران در اولویت

می باشند، می بایست مبلغ 15,000 تومان را واریز نمایند)؛

* به دلیل محدود بودن فضا، متقاضیان باید در قالب تیم های دو نفره به همراه یک دستگاه لپ تاپ در کارگاه حضور یابند؛

* به دلیل محدود بودن ظرفیت، لطفاً تنها درخـواست خود را تا تاریخ 18/07/1391 به آدرس پست الکترونیـک انجمـن ارسال نماییـد؛

اسامی پذیرفته شدگان در تاریخ 19/07/1391به اطلاع ایشان خواهد رسید که می بایست تا تاریخ 21/07/1391 اسکن رسید مربوطه را بـه آدرس پست الکترونیک انجمن ارسال و یا اصل رسید بانتکی خـود را به دفتر انجمن تسلیم نمایند؛ در غیـر اینصورت با نفرات دیگـر جایگزین خواهند شد.

 

آدرس:تهران، خیابان کریمخان، خیابان شهید عضدی شمالی (آبان شمالی)، ساختمانِ دانشگاه علامه طباطبایی، پلاک 76، طبقه دوم، اتاق 201.

 

پست الکترونیک: info@iauns.org

تلفن: 2- 81032201

 

(1)نظرات توسط: IHRC2
چهارشنبه 5 مهر 1391

برنامه های برگزار شده توسط دفتر منطقه 2 به مناسبت روز بین المللی صلح

      

دفتر منطقه دو کمیسیون حقوق بشراسلامی طبق روال سالهای اخیر به مناسبت روز بین المللی صلح اقدام به برگزاری برنامه های آموزشی و ترویجی نمود. یکی از این برنامه ها ، نشست تخصصی روز صلح بود که با حضور اعضا شبکه مدافعین و جمعی از شاعران برجسته استانی و با سخنرانی جناب آقای شیروانی دبیرکمیته علمی دفتر منطقه ای برگزار گردید. جناب آقای شیروانی در این نشست درباره مفهوم و واژه صلح ، تطبیق و دخیل شدن فرهنگ های مختلف در بحث صلح و دوستی بین فرهنگ های غربی و شرقی ،  تطبیق مفهوم صلح با مفاهیم معاصر تحت عناوینی چون(صلح کوشی،صلح آفرینی و صلح پژوهی) ، توجه به نظریات فلاسفه معاصر در بحث جنگ و صلح و برندگان جایزه صلح نوبل از ابتدا تا کنون پرداختند. در پایان جلسه نیز شعراء حاضر در چلسه به مناسبت روز صلح به قرائت اشعار خود در این زمینه پرداختند.

از دیگر برنامه های ویژه روز صلح علاوه بر تهیه برشور و توزیع آن میان شهروندان، برگزاری برنامه کوهپیمایی با حضور اعضا شبکه مدافعین در روز جمعه 31 شهریور ماه ، بود.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 4 مهر 1391

اخبار استانی 4 مهر ماه 91

 

دادستان شیراز: رسیدگی به جرائم عمومی صرفاً توسط دادستان‌ها انجام شود

علی القاصی‌مهر در آیین تودیع و معارفه رؤسای پیشین و جدید دادگاه عمومی بخش بیضا با اشاره به حرکت رذیلانه و خفت‌بار استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل در هتاکی به ساحت مقدس نبی اکرم (ص) اظهار داشت: این ضایعه تاسف‌آور دل تمام مسلمانان را به درد آورد و موج بیداری جدیدی در جهان اسلام شکل گرفت و وحدت و همبستگی مسلمانان در سرتاسر جهان را بیش از گذشته رقم زد.

وی با بیان اینکه این حرکت مذبوحانه نباید بدون پاسخ بماند، تصریح کرد: این فضای ذهنی با تجمعات اعتراض‌آمیز در جهان اسلام ایجاد شده است و باید به سمت و سویی هدایت شود که شرایط برای محاکمه مرتکبان این جنایات در یک محکمه بین‌المللی فراهم آید.القاصی تصریح کرد: اگر در گذشته با هتاکان به قرآن و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص) برخورد می‌شد شاهد این جنایت بزرگ در حال حاضر نبودیم لذا هم‌اکنون بهترین فرصت است که این موضوع در تمام مجالس و مجامع مورد تعقیب و مطالبه جدی مسلمانان قرار گیرد.

دادستان شیراز با بیان اینکه استکبار به دنبال برهم زدن نظم و امنیت در کشورهای اسلامی به ویژه ایران است، افزود: دشمنان عامل پیشرفت و توسعه در تمام عرصه‌ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را امنیت پایدار موجود در کشور می‌دانند بنابراین اختلال در نظم و امنیت را به عنوان یک هدف مدنظر قرار داده‌اند.

عضو شورای قضایی استان فارس با اشاره به اینکه امنیت یکی از بزرگ‌ترین مواهب الهی و از ضروری‌ترین نیازهای انسان است، تصریح کرد: سعی و تلاش جوامع انسانی بر پاسداری از امنیت در جامعه بوده و اگر در جامعه‌ای امنیت رخت بربندد هر چیزی که وسیله و اسباب آسایش و راحتی است کارکرد خود را از دست می‌دهد، چراکه امنیت یکی از نعمت‌های پنهانی است که تا به خطر نیفتد عمق تاثیر و ماهیت وجودی آن برای انسان هویدا نمی‌شود.

القاصی مهر با بیان اینکه اگر در جامعه‌ای امنیت نباشد جان، مال، ناموس و عزت مردم به مخاطره می‌افتد، گفت: در تمام حکومت‌ها مسئله امنیت مهم‌ترین موضوعی به شمار می‌رود که به دنبال تحقق آن هستند و فلسفه وجودی تشکیل دستگاه‌های امنیتی نیز همین امر است.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی متولی احقاق حق و اجرای عدالت بوده و نقش اساسی و محوری را در تامین امنیت در جامعه دارد، اضافه کرد: دستگاه قضایی به لحاظ شأن و منزلتی که مقام قضا در شرع مقدس اسلام و نیز در قانون اساسی دارد از جایگاه رفیعی برخوردار است و در ارتقا و افزایش ضریب امنیت در جامعه نقش اساسی ایفا می‌کند.

دادستان شیراز مقوله امنیت را یک پدیده نسبی دانست که در تمام حوزه‌ها به اشکال مختلفی ظهور و بروز می‌یابد و تصریح کرد: در تمام عرصه‌ها اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کارکرد امنیت متفاوت بوده و برای تامین جامعه امن و عاری از جرم باید نظم و امنیت در تمام عرصه‌ها تامین شود تا به پیشرفت و بالندگی دست پیدا کنیم.

القاصی مهر خاطرنشان کرد: تمام دستگاه‌ها و نهادها به عنوان اجزای نظام هر کدام به سهم خود در تامین امنیت و ارتقای آن دارای نقش هستند و دستگاه قضایی زمانی می‌تواند امنیت را به نحو مطلوب و در تمام زمینه‌ها در جامعه ایجاد کند که سایر دستگاه‌ها به ویژه مجموعه‌های انتظامی و امنیتی با یک فکر و هدف مشترک وارد عمل شوند.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی فارس در راستای منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های رئیس قوه قضائیه، محور فعالیت خود را بر تامین امنیت در خور و شان مردم استان قرار داده است، افزود: تلاش بر این است که با به‌کارگیری تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها به ویژه کمک دستگاه‌های انتظامی و امنیتی این وظیفه مهم که حق مسلم مردم و تکلیف خدمتگزاران است را به خوبی ایفا کنیم.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان با بیان اینکه دستورالعملی با عنوان دستورالعمل مدیریت پرونده‌های مهم در دستگاه قضایی طراحی و تدوین شده است، اظهار داشت: جرائمی که آثار و نتایجی در جامعه به جا می‌گذارند و خسارت و زیانی بر مردم وارد می‌کنند باید توسط رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی با نظارت و مدیریت آنان مورد رسیدگی قرار گیرند.

وی با برشمردن شماری از جرائم مهم از جمله قتل، سرقت‌های مسلحانه، آدم‌ربایی، نزاع‌های دسته‌جمعی، زورگیری، مرتکبان جرائم مواد مخدر، قاچاقچیان، توزیع کنندگان مواد مخدر و جرائمی که امنیت اخلاقی جامعه را مختل می‌کنند، افزود: از بدو ارتکاب این نوع جرائم تا تشکیل پرونده قضایی و روند تحقیقات در دادسرا و دادگاه و حتی در دیوان عالی کشور باید این پرونده‌ها با سرعت، دقت و با رعایت جوانب قانونی رسیدگی شده و مجازات قانونی در مورد مرتکبان آنان اعمال شود.

دادستان شیراز پیشگیری از وقوع جرم، کوتاه کردن فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها، مبارزه با مفاسد اقتصادی، تکریم ارباب رجوع، برخورد مناسب و داشتن اخلاق حسنه با مراجعان مجموعه دادگستری و همچنین تعامل و هماهنگی با مجموعه‌های دستگاه‌های اجرایی و امنیتی به ویژه اعضای شورای تامین را از دیگر اولویت‌های دستگاه قضایی استان برشمرد.

القاصی مهر در پایان سخنانش با اشاره به سابقه تاریخی شهر بیضا افزود: با همت رئیس سابق دادگاه این بخش قاضی کورش زارعی و همچنین دیگر دستگاه‌ها و نیز مردم این شهر، بخش بیضا به عنوان امن‌ترین شهر و حوزه قضایی در استان فارس شناخته شده است. در پایان این مراسم قاضی یوسف قاسمی به عنوان رئیس جدید حوزه قضایی بیضا معرفی و با اهدای لوح یادبودی از خدمات رئیس سابق دادگاه عمومی بخش بیضا تقدیر شد.

اعزام کاروان دانش‌آموزان فارس به پابوس امام هشتم (ع)

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس از اعزام 85 نفر از دانش‌آموزان استان در دهه کرامت به مشهد مقدس خبر داد. صمد طوبایی اظهار داشت: در راستای اجرای برنامه‌های دهه کرامت در استان، امسال آموزش و پرورش فارس اقدام به راه‌اندازی کاروان دانش‌آموزی با عنوان «رهروان نبوی، زائران رضوی» به مشهد مقدس کرد.

وی افزود: این دانش‌آموزان از بین دانش‌آموزان برتر اخلاقی و درسی مناطق محروم و روستاها انتخاب شده‌اند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس ادامه داد: با هماهنگی که با آستان مقدس رضوی به عمل آمد این دانش‌آموزان به نمایندگی از دانش‌آموزان استان در برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر امام رضا (ع) شرکت کرده و از خوان گسترده آن حضرت بهره‌مند می‌شوند.

طوبایی در بخش دیگری از سخنان خود از اتمام اردوی علوی ویژه دانش‌آموزان محروم مدارس راهنمایی این استان خبر داد و گفت: در این اردوها 481 دانش‌آموز در قالب 265 پسر و 216 دختر حضور یافتند.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان راهنمایی فارس در قالب اردوی علوی از اول تیرماه تا پایان شهریور‌ماه گذشته در 11 گروه به اردوگاه فرهنگی تربیتی امام خمینی لواسان اعزام شدند.

از دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش فارس در این دهه مراسم تجدید‌میثاق دانش‌آموزان با حضرت احمدبن موسی (ع) است که برای 600 دانش‌آموز پسر پنجم مهر‌و 600 دانش‌آموز دختر امروز چهارم مهر‌‌ماه برگزار می‌شود و شامل برنامه‌های استقبال، قرائت اذن دخول، زیارت و گل‌افشانی و بازدید از موزه و استماع ادعیه و مداحی است.

مدیرعامل سازمان نظارت بر تاکسیرانی شیراز بر ممنوعیت دریافت وجه اضافی توسط سرویس مدارس تاکید کرد

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شیراز گفت: پرداخت هر گونه وجهی خارج از سیستم مکانیزه و متمرکز به رانندگان سرویس‌های مدارس ممنوع است.

منصور مفتاحی اظهار داشت: نرخ‌های سرویس مدارس مصوب و مشخص است و مردم نباید خارج از مبالغ معین شده با این عنوان که مسیر فرعی دارد یا داخل کوچه اضافه بر قرارداد است وجهی را به راننده سرویس بپردازند.

وی تصریح کرد: تغییرات مناسبی که امسال در زمینه حمل و نقل دانش‌آموزان اجرا می‌شود حضور مدیران اجرایی در مدارس و پرداخت پول به شکل متمرکز است که مشکلات اولیای دانش‌آموزان در این زمینه را حل می‌کند.

مفتاحی اضافه کرد: سال‌های گذشته اولیای دانش‌آموزان به‌ دلیل عدم حضور فرد پاسخگو در مدارس دچار مشکل می‌شدند اما امسال با حضور مدیر اجرایی منصوب از سوی نواحی آموزش و پرورش به‌ شکل تمام وقت، این مسئله برطرف می‌شود.

به گفته وی، امسال کارت هوشمندی برای تمام رانندگان سرویس مدارس تهیه شده است، همچنین آرم مربوط به سرویس مدارس در جلو و پشت خودرو نصب می‌شود تا عکس تعبیه شده بر روی کارت با فرد راننده تطبیق داده شده و راننده دیگری به جای فرد مورد تأیید این وظیفه را بر عهده نگیرد. اولیای دانش‌آموزان در مورد دریافت وجه اضافی یا واگذاری سرویس به راننده دیگر نباید با شرکت معرفی‌کننده سرویس تماس بگیرند چرا که قراردادی که منعقد می‌شود بین اولیا و مدیر اجرایی تنظیم شده و در این موارد مدیر اجرایی موظف است که تا پایان سال تحصیلی در مدرسه حضور داشته و پاسخگوی اولیا باشد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شیراز خاطرنشان کرد: با توجه به گستردگی شهر شیراز و پوشش 100 هزار دانش‌آموز، لازم است که مردم در این زمینه همکاری کنند و با تماس با ما به آنها کد رهگیری داده شده و پاسخ اعلام می‌شود. این مسئول ادامه داد: اگر موردی در این زمینه باشد تلفن گویای 7311020 به صورت شبانه‌روزی در اختیار مردم است.

معاون شرکت شهرک‌های صنعتی فارس: نخستین سرمایه‌گذار صنعتی زمین گرفت

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از واگذاری زمین به نخستین سرمایه‌گذار در شهرک صنعتی سعادت شهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس، مهران خاکساری اظهار داشت: شهرک صنعتی سعادت شهر از شهرک‌های صنعتی جدید در فارس بوده که آماده واگذاری زمین به متقاضیان سرمایه‌گذاری و توسعه صنعتی در این منطقه است.

وی افزود: به نخستین سرمایه‌گذار در این شهرک صنعتی حدود 2.1 هکتار زمین واگذار شده است تا در زمینه ساخت سردخانه بالای صفر و تاسیسات ذخیره‌سازی اقدام به ساخت و ساز کند.

خاکساری با بیان اینکه شهرک صنعتی سعادت شهر با توجه به موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به بزرگراه شیراز - اصفهان از موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است، گفت: ایجاد این شهرک صنعتی در راستای توسعه صنعتی شهرستان پاسارگاد انجام شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس اضافه کرد: شهرک صنعتی سعادت شهر به مساحت 50 هکتار ظرفیت استقرار 55 واحد صنعتی با اشتغال‌زایی 850 نفر را دارد.

 

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان فارس گفت: به منظور تامین نیرو باید تشکیلات محیط زیست اصلاح شود.

حسین علی ابراهیمی کارنامی در حاشیه آیین تجلیل از شخصیت حضرت احمدابن موسی (ع) و تجدید عهد با آن حضرت در آستانه میلاد امام رضا (ع) در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: در راستای اصلاح تشکیلات سازمان محیط زیست تاکنون پیشنهادهایی ارائه کرده‌ایم که بر مبنای آن ساختار جدید نیروی مورد نیاز این سازمان تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون محیط زیست فارس با بهره‌گیری از توان 200 نفر محیط‌بان مناطق زیر پوشش خود را نگاه‌بانی می‌کند، افزود: هم‌اینک 11 منطقه زیست محیطی و 15 منطقه شکار ممنوع زیر نظر محیط زیست فارس قرار دارد که به طور کل 2 میلیون و 200 هزار هکتار بوده و با توجه به میزان محدود محیط‌بانان فارس حراست از این محیط‌ها بسیار مشکل است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان فارس با اشاره به اینکه هم‌اکنون با 20 درصد کمبود نیروی محیط‌بان رو به رو هستیم، خاطرنشان کرد: در جهان به ازای هر یک‌هزار تا 5 هزار هکتار یک محیط‌بان وجود دارد اما در فارس به ازای هر 40 هزار هکتار یک محیط‌بان داریم.وی ادامه داد: با این کمبود نیرو هم‌اینک هر روز شاهد بهبود محیط‌های زیست محیطی فارس هستیم.

ابراهیمی کارنامی از برگزاری جشنواره محیط زیست در آموزه‌های رضوی در شیراز خبر داد و تصریح کرد: این جشنواره همزمان با روز محیط‌بان امروز سه‌شنبه برگزار و در این آیین از محیط‌بانان نمونه کشوری و استانی تجلیل می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی مرودشت:گروه گردشگری ترانس رالی وارد مرودشت شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرودشت از ورود گروه گردشگری ترانس رالی به این شهرستان خبر داد. فرهاد کشتکار اظهار داشت: این گروه گردشگری با عنوان گروه گردشگری ترانس با 24 اتومبیل و 46 گردشگر سفر خود را آغاز کردند و از مرز بازرگان وارد کشور شدند.وی افزود: این گروه شامگاه روز شنبه پس از ترک شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری وارد شهرستان مرودشت در استان فارس شدند و پس از اقامت در مجموعه پردیس از مجموعه میراث جهانی تخت جمشید در این شهرستان بازدید کردند.

این مسئول ادامه داد: این گروه گردشگری قرار است در این رالی از شهرهای مختلف کشورمان عبور کنند.

این گروه گردشگری صبح روز یکشنبه دوم مهر‌ماه سال جاری مجموعه میراث جهانی تخت جمشید را به مقصد استان یزد ترک کردند.

مدیرکل امور عشایر فارس از بهره‌مندی عشایر از صندوق بیمه اجتماعی خبر داد

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: عشایر استان با پرداخت پنج درصد از سطح درآمد خود در قالب حق بیمه می‌توانند از فرصت طلایی مزایای صندوق بیمه‌های اجتماعی بهره‌مند شوند.

حسن حبیبی اظهار داشت: جامعه عشایری با داشتن زندگی سخت، بیشتر از دیگر جوامع نیاز به بیمه به ویژه تامین اجتماعی دارند.وی خاطرنشان کرد: برای تسهیل در ارائه خدمات بیمه‌ای به عشایر و روستائیان، صندوق بیمه اجتماعی با 18 کارگزار یا شرکت‌های تعاونی عشایری، فعالیت‌های بیمه‌ای این قشر از جامعه را انجام می‌دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه عشایر می‌توانند با پرداخت حق بیمه به مدت 15 سال از مزایای مستمری ماهانه به میزان دوسوم سطح درآمد در نظر گرفته شده استفاده کنند، افزود: اگر فرد بیمه شده فوت شود، اعضای خانواده وی می‌توانند از مزایای بیمه استفاده کنند.

مدیرکل امور عشایر فارس تصریح کرد: 4 هزار و 900 نفر از عشایر از طریق کارگزاری‌های عشایری و کمیته امداد، بهزیستی، بهداری و تعاونی روستایی و عشایری عضو صندوق بیمه اجتماعی شده‌اند.

حبیبی اضافه کرد: شرایط عضویت در صندوق بیمه اجتماعی برای مردان 18 سال تمام و حداکثر 55 سال و برای زنان تا سن 50 سال در نظر گرفته شده است. جمعیت عشایر فارس شامل سه ایل قشقائی، خمسه، لر، هشت طایفه مستقل با 19 زیست‌بوم، 27 هزار و 279 خانوار و 147 هزار و 790 نفر جمعیت، حدود 3.5 درصد جمعیت این استان و 12.5 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل امور عشایر فارس افزود: عشایر فارس با داشتن 3 میلیون راس دام سبک، 67 درصد مراتع، 44 درصد تولید صنایع دستی، 25 درصد گوشت قرمز، تولید سالانه 42 هزار و 360 تن شیر، 483 تن پشم، 82 تن موی بز، 260 هزار تن محصول زراعی و باغی، یکی از قطب‌های عشایری کشور محسوب می‌شوند.

حبیبی از وجود 78 کانون عشایری در استان فارس خبر داد و گفت: از سوی اداره کل امور عشایر فارس، 4 هزار و 400 خانوار در 24 کانون هدایتی و 54 کانون حمایتی اسکان داده شده‌اند.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
ﺳﻪشنبه 4 مهر 1391

هفته دفاع مقدس گرامی

روی شانه ی غیرت یاد جبهه ها مانده ست

مرگمان اگر دیدید پرچمی رها مانده ست

رفته اند اما نه! کوله بارشان باقیست

بر زمین نمی ماند، شانه های ما مانده ست

 

(0)نظرات توسط: IHRC2