دوشنبه 20 آذر 1391

همایش بین المللی مصونیت در حقوق بین الملل

 

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد


برگزار می کند:

 


همایش بین المللی 

مصونیت در حقوق بین الملل 

نهادهای همکار:

خانه اندیشمندان علوم انسانی، مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری،

 

 کمیته ملی حقوق بشردوستانه و کمیته بین المللی صلیب سرخ

 


زمان: چهارشنبه 29 آذر ماه 1391، ساعت 14 الی 18


و 30 آذر ماه 1391، ساعت 8:30 الی 17:30

مکان: خیابان استاد نجات اللهی (ویلا) نبش خیابان ورشو

 

خانه اندیشمندان علوم انسانی


 

شرکت برای عموم آزاد است. لکن ضروری است علاقمندان به حضور در همایش، به منظور انجام هماهنگی های لازم از سوی انجمن،

 

 حداکثر تا تاریخ 26 آذر 1391 نسبت به ثبت نام خود ترجیحاً از طریق پست الکترونیکیinfo@iauns.org و یا در غیر اینصورت

 

 شماره تلفن های 81032201 و 81032202، اقدام نمایند.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 20 آذر 1391

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی حقوق بشر با تاکید بر جمایت از حق مشارکت پیامی صادر نمود. متن پیام به شرح زیر است:هر فرد حق دارد شنیده شود و تصمیماتی را شکل دهد که بر جامعه وی اثر دارد. حرمت این حق دراعلامیه جهانی حقوق بشر نگاه داشته شده و به گونه ای کامل در حقوق بین الملل به ویژه در ماده 25 ميثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ادغام گردیده است.
طی قرن گذشته، ما پیشرفت غیر قابل انکاری در مسیرشمول داشته ایم.
در عین حال گروه ها و افراد زیادی با موانع بسياری رو به رو هستند. زنان تقریبا در همه جا حق رای دارند، اما عمدتا در پارلمان ها و فرایند صلح، در مقام های ارشد دولتی و هئیت مدیره شرکت ها، همچنين در سایرمقام های تصمیم گیری حضور شان کم رنگ است. مردم بومی غالبا مواجه با تبعیضی هستند که مانع ارائه فرصت به آنان می شود تا بتوانند از حقوق تضمین شده خود بهره ببرند یا این امر مانع از توجه به وضعیت آنان می شود. اقلیت های مذهبی و بومی، همچنین مردم دارای معلولیت یا آنانی که نگاه جنسی یا عقايد سیاسی متفاوتی دارند، غالبا از مشارکت در نهاد ها و فرایندهای مهم منع می شوند. نهاد ها وگفتمان های عمومی باید نماینده جوامع با همه تنوع و گوناگونی های آنها باشند.
به گونه ای کلی، در تعدادی از مناطق جهان، ما شاهد تهدید های هشدار دهند علیه دستارودهایی هستیم که به سختی در حکومت های مردم سالار به دست آمده اند. در برخی کشورها گروه های جامعه مدنی با فشارها و محدودیت های فزاینده رو به رو هستند. قوانینی وضع گردیده اند که به ویژه سازمان های جامعه مدنی را هدف قرار می دهند و موجب می شوند تقریبا فعالیت های آن ها غیر ممکن گردد. قهرمانان مردم سالاری با اقدامات خصمانه مواجه شده اند. این عقب گرد برای همگی ما دردسر سازمی شود.
همواره حتی در کشور های دارای سوابق درخشان، محلی برای پيشرفت وجود دارد. هیچ کشوری در زمینه تضمین اینکه تمامی ساکنان آن در امور همگانی مشارکت کامل داشته باشند شامل حق انتخاب شدن برای تصدی مناصب عمومی و دسترسی برابر به خدمات عمومی، موفق نبوده است. مقرر کردن حقوق نوین یا حذف قوانین ناعادلانه همواره کافی نیست. غالبا تبعیض در عمل وجود دارد، موانع و ذهنیت ها هستند که به سختی می شود بر آن ها غلبه کرد.
گروه های جامعه مدنی فعال یکی از راه حل ها برای رفاه و عملکرد هر ملتی هستند و سازمان ملل متحد اقدامات موجب سرکوبی سازمان های مردم نهاد را محکوم می نماید. به همین دلیل در این روز حقوق بشر، ملل متحد حق مشارکت و حقوق وابسته به آن شامل آزادی بیان و عقیده، همچنین حق تشکیل اجتماعات و انجمن های صلح آمیز را مورد تاکید قرار می دهد.
حقوق بین الملل روشن است: بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی هستید یا کجا زندگی می کنید، ندای شما به حساب می آید. در این روز اجازه دهید متحد شویم تا از اين حق دفاع نمائيم که اين ندا به گوش برسد.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 20 آذر 1391

همایش روز جهانی حقوق بشر

  

       روز پنج شنبه شانزده آذر ماه جاری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، و با همکاری کانون وکلاء دادگستری فارس همایش روز جهانی حقوق بشر برگزار گردید. در این همایش جناب اقای دکتر سید محمد هاشمی استاد بزرگ حقوق عمومی ایران  با عنوان شعار روز جهانی حقوق بشر امسال "ندای من ورای من را نیز به حساب اورید " سخنانی ایراد نمودند و به ارائه  توضیحاتی در خصوص دو عنوان ازادی عقیده و بیان و حق رای ملتها بر تعیین سرنوشتشان پرداختند. در ادامه مراسم جناب اقای دکتر رضا شیروانی دبیر کمیته علمی دفتر منطقه ای به معرفی نهاد کمیسیون حقوق بشر اسلامی و اعضای کمیته علمی این نهاد و هیات امنای ان برداختند و ابراز امیدواری کردند که در اینده شاهد همکاریهای جدیتری میان کانون وکلای استان و دانشکاههای استان  با کمیسیون حقوق بشر اسلامی منطقه 2  در راستای ترویج فرهنگ حقوق بشر باشیم. در انتهای جلسه از جناب اقای دکتر سید محمد هاشمی تقدیر شد و تندیس منشور حقوق بشر کورش ولوح تقدیری به رسم یادبود به باسداشت زحمات و قلم فرساییها و تلاشهای بیدریغ ایشان در اشاعه و اموزش و ترویج فرهنگ حقوق بشر تقدیم شد . بس از بایان مراسم کتابچه اعلامیه جهانی حقوق بشر و بروشورهای تهیه شده با عنوان رای ها و اندیشه ها باید به حساب اورده شوند.توسط اعضای شبکه مدافعین حقوق بشر میان همه حاضران در جلسه توزیع به عمل امد .       

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 20 آذر 1391

نشست آموزشی جهانی شدن و حکمرانی مطلوب

 

یازدهم آذر ماه 1391 دفتر کمسیون حقوق بشر منطقه2 کشور در شیراز جلسه ای با عنوان جهانی شدن و حکمرانی مطلوب برگزار نمود. ارائه مطالب این جلسه در دو بخش جهانی شدن و حکمرانی مطلوب صورت گرفت که به ترتیب توسط آقای میثم خسروی و خانم ثالثی اجرا شد اثرات جهانی شدن بر کشورها و بررسی مولفه های حکمرانی مطلوب از مهمترین مباحث این جلسه بود که مورد بحث و تحلیل قرار گرفت . مطالب ارائه شده با معرفی کتاب "حکمرانی مطلوب در پرتو جهانی شدن حقوق بشر" نوشته حسام نقیبی مفرد و گزیده ای از اشعار سعدی و پروین اعتصامی همراه بود.
(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 13 آذر 1391

بیانیه روز جهانی معلولین

 

Back
تلاش جهانی برای احقاق حقوق معلولان
 

تهران 12 آذر 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)-- دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی افراد معلول 3 دسامبر 2012 برابر با 13 آذرماه جاری خواستارتلاش همه مردم جهان شد تا افراد دارای معلولیت از حقوق خود بهره و از توان بالقوه عظیم خود حد اکثر استفاده را ببرند. 

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

بازی های پارالمپیک امسال یادآورتوان بالقوه بسیارزیاد افراد دارای معلولیت برای بلند پروازی و الهام بخشی بود. دختری خطاب به قهرمان برنده گردن آویز طلای پارالمپیک نوشت: "همانگونه که شاهد بودم شما چگونه برمشکلات زندگی غلبه می کردید، به پیروزی های جدیدی می رسیدید وقله های ورزش را فتح می کردید، از شما الهام و نیرومی گرفتم". 

افراد معلول اثری مثبت و قوی بر جامعه دارند و اگر موانع ازسرراه مشارکت آنان برداشته شود، همکاری معلولان حتی می تواند بیشترنیز باشد. با وجود بیش از یک میلیارد معلول در جهان امروزاهمیت این امرازهر زمان دیگر بیشترنیزمی شود. 

هنرمند اسطوره ای آقای استیو واندرپیام آور صلح ملل متحد اینجانب، با توجه با این مسئله، تجلی روح خدمت به دیگران است. ایشان امسال بعد از برگزاری کنسرتی تماشایی به مناسبت روز ملل متحد در مقر سازمان ملل گفت: من حتی نتوانسته ام ذره کوچکی از آنچه          می خواستم در راه بهبودی جهان برای ملل متحد یا از طریق این سازمان انجام دهم. 

چالش ما ارائه دسترسی برابر برای همه مردم است یعنی آنچه به آن نیاز دارند و لایق آن هستند. در نهایت، دسترسی برابر، جهانی بهتر برای همه مردم به وجود می آورد. همان گونه که مذاکره کنندگان در اجلاس امسال کنفرانس ملل متحد برای توسعه پایدار باعنوان "ریو + 20" توافق کردند، دسترسی برابر برای دستیابی به آینده ای که می خواهیم ضروری است. 

باید تلاش نماییم تا با یکدیگر به اهداف کنوانسیون ملل متحد در باره حقوق افراد معلول  دست یابیم یعنی حذف تبعیض و محرومیت، همچنین ایجاد جوامعی که برای تنوع و تکثرارزش قائلند.  

به منظورکاهش شکاف بین تعهدات پرمعنا و اقدامات انجام نشده، مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال آینده اجلاسی درسطح عالی در باره "معلولیت و توسعه" برگزار می نماید. این گردهمایی در زمانی برگزار خواهد شد که جامعه بین المللی تلاش خواهد کرد  تا دستور کار توسعه برای سال های بعد از 2015 مهیا نماید که فرصتی خواهد بود تا حقوق ، نگرانی ها  و همکاری های معلولان به گونه ای کامل درکانون توجه قرار گیرند.   

امسال روز بین المللی افراد معلول با آغازرسمی آماده سازی اجلاس عالیرتبه مذکور مصادف خواهد بود. اجازه دهید  این روز را به بهترین وجه گرامی داشته وتلاش نماییم افراد دارای معلولیت از حقوق خود بهره و از توان بالقوه عظیم خود حد اکثر استفاده را ببرند.

***

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 13 آذر 1391

بیانیه روز جهانی ایدز

 

Back
با تعهد و تقویت موفقیت ها ایدز را می توان به تاریخ سپرد—بان کی مون
 

تهران 11 آذر 1391 (مرکز اطلاعت سازمان ملل متحد)— دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز، 1 دسامبر 2012 برابر با 11 آذر ماه جاری گفت با تعهد و تقویت موفقیت های دل گرم کننده سال های اخیر می توان اچ­آی­وی/ ایدز را به صفحات تاریخ سپرد.

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:


اهداف توسعه هزاره در ارتباط با اچ­آی­وی/ ایدز واضح و روشن است: متوقف و معکوس کردن روند اپیدمی تا 2015.  با سپاس از تلاش های قاطع دولت ها و جامعه مدنی، چشم انداز این موفقیت روشن است.

گزارش روز جهانی ایدز 2012 برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز بیانگر پیشرفت چشمگیری در زمینه پیشگیری و درمان اچ­آی­وی/ ایدز طی دو سال اخیر است. تعداد افرادی که به درمان دسترسی دارند تا 60 درصد افزایش داشته  و موارد جدید ابتلا به عفونت در 25 کشور – 13 کشور از ناحیه منطقه جنوب صحرای آفریقا - کاهش یافته  است. از 2005، میزان مرگ میرناشی از ایدز  تا یک چهارم کاهش یافته است.

نیمی از کاهش جهانی موارد جدید ابتلا به اچ­آی­وی در دو سال اخیر مربوط به نوزادان بوده است.  اینجانب مصرانه از کشورهای عضو می خواهم تا با فعالیت های مضاعف خود انتقال ویروس      اچ­آی وی از مادر به کودک را حذف و تلاش کنند تا اطمینان حاصل شود تمامی مادران مبتلا به اچ­آی­وی زنده بمانند.

همچنین مصرانه خواهان تلاش بیشتری هستم برای از بین بردن انگ و تبعیض که باعث افزایش خطر برای جمعیت آسیب پذیر است. گزارش کمیسیون جهانی اچ­آی­وی و قانون: "مخاطرات، حقوق و سلامت" تاکید می­کند چگونه قوانین غیر مرسوم، نظام های قضایی گمراه و رفتارهای قهری به کار گرفته شده – که مبتنی نه بر علم بلکه بر ترس و تبعیض است - این اپیدمی را تشدید می­نماید. ما باید اطلاع رسانی، آزمایش و درمان را در اختیار همگان قرار دهیم تا هر مرد، زن و کودکی بتواند از حق بنیادی خود که دسترسی به مراقبت های پزشکی و خدمات ضروری است بهره­مند گردد و این اپیدمی ویرانگر پایان یابد.

به صفر رساندن بروز عفونت های جدید اچ­آی­وی، به صفر رساندن تبعیض و به صفر رساندن مرگ های ناشی از ایدز تا 2015 دست یافتنی است. در این روز جهانی ایدز، بیایید متعهد شویم تا موفقیت های دل گرم کننده سال های اخیر را تقویت کرده تا اچ­آی­وی/ ایدز را به صفحات تاریخ بسپاریم.

***

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 11 آذر 1391

مطلبی درباره ی حکمرانی مطلوب

http://www.4shared.com/file/QZMEZHfV/_____.html

ya

[URL=http://www.4shared.com/file/QZMEZHfV/_____.html]اثرات جهانی شدن بر حکمرانی مطلوب.pptx[/URL]

 

http://www.4shared.com/office/TIdZ5LQW/6965.html

[URL=http://www.4shared.com/office/TIdZ5LQW/6965.html][IMG]http://dc584.4shared.com/img/TIdZ5LQW/0.7826682892225125/6965.pdf[/IMG][/URL]

(0)نظرات توسط: IHRC2
دوشنبه 6 آذر 1391

بیانیه بان کی مون درباره ی روز خشونت علیه زنان

 

Back

فراخوان بان کی مون برای امحای خشونت علیه زنان و دختران

تهران 3 آذر 1391 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)—دبیر کل سازمان مل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی امحای خشونت علیه زنان، 25 نوامبر 2012 برابر با 5 آذر ماه جاری از دولت ها خواست به تعهدات خود برای خاتمه مشکل خشونت علیه زنان و دختران عمل نمایند که یکی ازگسترده ترین تجاوزات به حقوق بشر است.

بان کی مون گفت در این روز جهانی اینجانب از دولت ها می خواهم به تعهدات خود برای خاتمه دادن به هر گونه خشونت علیه زنان و دختران در تمامی نقاط گیتی عمل کرده و درعین حال مردم را نیز ترغیب می نمایم تا ازاین هدف مهم حمایت نمایند.

در خواست دبیر کل پیش از برگزاری جلسه کمیسیون مقام زن ملل متحد مطرح گردیده که قراراست در مقر سازمان ملل در نیویورک  در  23 مارس 2013 برگزار شود. تعداد 45 کشور عضو کمیسیون مذکور هستند و این نشست قرار است به مسئله امحای خشونت علیه  زنان و دختران بپردازد.

در پیام بان کی مون آمده است میلیون ها زن و دختر در سراسر جهان مورد حمله، تنبیه، تجاوز و قطع اندام و حتی قتل قرار می گیرند که همه این موارد نقض آشکار حقوق بشر آنان است. از جبهه های جنگ گرفته تا در خانه، خیابان، مدرسه، محل کار، جوامع، نزدیک به 70 درصد از زنان خشونت فیزیکی و جنسی را در برهه ای از زندگی خود تجربه         می نمایند. قریب به یک چهارم زنان باردار تحت تاثیر این گونه رفتار ها قرار می گیرند.

سازمان ملل متحد در 2008 "نهضت اتحاد برای خاتمه دادن به خشونت علیه زنان و دختران" را آغاز نمود که هدف آن افزایش آگاهی عمومی و منابع برای جلوگیری و پاسخ به هر گونه خشونت علیه زنان و دختران در سراسر جهان است.

***

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 5 آذر 1391

برگزاری کارگاه آموزشی نفی خشونت علیه زنان

  به مناسبت روز جهانی نفی خشونت علیه زنان، کارگاه آموزشی با همین عنوان در دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار گردید. در این کارگاه ،سرکار خانم مرضیه محمدی ثانی مدافع حوزه حقوق زنان کارشناس کارگروه حمایت از حقوق زنان، پس از بررسی و طرح مصادیق خشونت علیه زنان، به ارائه راهکارهایی به برای کاهش خشونت و ترمیم آثار خشونت علیه زنان در معرض خشونت پرداختند.   

(1)نظرات توسط: IHRC2