شنبه 28 ارديبهشت 1392

اخبار استانی اردیبهشت ماه پارت 3

 

افزايش 40 درصدي مقالات علوم پزشکی شیراز در سال 91/

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از افزایش 40 درصدی تعداد مقالات این دانشگاه در سال 91 نسبت به سال قبل از آن، علي‌رغم تمام محدويت‌ها و ممنوعيت‌هاي ايجاد شده در عرصه‌هاي علمي و تخصصي توسط دشمنان خارجي نظام خبر داد .

به گزارش گروه دريافت خبرخبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، محمدهادی ایمانیه در مراسم قدردانی از اساتید دانشگاه علوم پزشكي شيراز افزود: سال گذشته موقعیتی به‌وجود آمد که ما موفق شدیم به راه‌های روی پای خود ایستادن و خود کفایی دست پیدا کنیم.

وی با بيان اينكه تلاش تمام استادان و اعضاي هيات علمي دانشگاه در تحقق اين مهم موثر بوده است، گفت: با وجود اینکه دشمنان ادعا کرده بودند که مسایل مربوط به علوم، تحقیقات، پژوهش و دارو را وارد مسایل سیاسی نمی‌کنند اما متاسفانه این گونه عمل نکردند و با ایجاد مشکلاتی در چاپ مقالات، جستجوهای علمی، ثبت نام در کنگره‌ها، خرید کتاب های علمی و تجهیزات پزشکی مصرفی و غیر مصرفی ، چهره واقعی خودرا نمایان کردندکه خوشبختانه در کشور ازاین تهدید به عنوان فرصتی برای خوداکتفایی استفاده شد .

ایمانیه بیان کرد: بر همین اساس جلسه هایی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز تشکیل شد و درآن ها راه هایی برون رفت از این گونه مشکلات و وابستگی ها بررسی گردید که گرچه سخت بود اما با موفقیت همراه گردید.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 120 رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه وجود دارد و بیش از 50 مرکز تحقیقاتی در حال فعالیت می باشد، گفت : اکنون شیراز در 4 حیطه به عنوان قطب کشوری مطرح است و به زودی در یک یا دو زمینه دیگر هم به عنوان قطب در کشور معرفی می شود .

ایمانیه با اشاره به اجرای برنامه پزشک در فارس ،افزود : پزشک خانواده با همدلی و همراهی بین دانشگاه ، سازمان های بیمه ، مدیریت ارشد استان و کشور در فارس آغاز شد که براساس آن سعی است که درمان محوری به سلامت محوری تبدیل شود و کاهش پرداخت هزینه از جیب مردم داشته باشیم.

وی تصریح کرد:برای رسیدن به این مورد تا حدودی پیشرفت کرده ایم ولی هنوز نیاز به گذشت زمان است تا به طور کامل ازمزایای برنامه پزشک خانواده بهره مند شویم .

ایمانیه با اشاره به اینکه در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی قرار داریم ، گفت : باید با تفکر ، ابتکارو خلاقیت به وظایف خود عمل کنیم و بدون اکتفا کردن به راه حل های سنتی ، از دانش اساتید و خلاقیت دانشجویان برای دستیابی به اهداف استفاده كنيم.

 

همتي: مردم را با زبان هنر به نيكوكاري دعوت كنيم/
الهياري: ايجاد زيرساخت‌هاي توسعه روابط‌عمومي ضروري است

مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: بايد به مدد قرآن و آيات الهي و با استفاده مناسب از زبان هنر، مردم را به نيكوكاري دعوت كنيم.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، احمد همتي‌بوشهري امروز در مراسم آغاز به‌‌كار گردهمايي مديران و كارشناسان اداره‌هاي روابط عمومي كميته‌هاي امداد استان‌هاي سراسر كشور در شيراز، افزود: با تعمق در آيات كلام‌الله و تبديل آنها به فيلم‌هاي كوتاه و بلند، مي‌توان گامي اساسي در جهت توسعه نيكوكاري با استفاده از زبان هنر و كلام خدا برداشت.

همتي لزوم توجه بيشتر به فعاليت‌هاي رسانه‌اي مناسب در راستاي مقابله قاطع با جنگ نرم دشمنان نظام اسلامي را مورد تاكيد قرار داد.

مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس از آمادگي اين اداره كل براي برگزاري جشنواره‌هايي نظير جشنواره شعر در راستاي توجه به مستضعفين و محرومان جامعه خبرداد و تاكيد كرد: باید با توجه به آموزش‌های دینی و با زبان هنر مردم را به یاری رساندن به محرومین جامعه تشویق و ترغیب کنیم.

به گزارش ايسنا،‌ مديركل كميته امداد امام خميني(ره) استان فارس نيز لزوم بهره‌بردن از امكانات رسانه‌اي و توسعه فعاليت‌هاي اطلاع‌رساني در راستاي كمك به محرومان را مد نظر قرار داد و يكي از راهكارهاي دست‌يابي به اين مهم را ايجاد پايگاه خبري در كميته امداد دانست.

علي‌ الهياري با بيان اينكه اعتبارات تخصيص داده شده به روابط عمومي‌ها قابل توجه نيست، ارتقا علمي، توسعه كيفي و بالا بردن جايگاه روابط‌عمومي‌ها را خواستار شد.

الهياري تاكيد كرد: رسيدن به جايگاه مناسب علمي و توسعه كيفي نيازمند ايجاد زيرساخت‌هاي توسعه روابط‌عمومي‌ها به لحاظ سخت‌افزاري و نرم‌افزاري است.

 

تاييد صلاحيت 812 داوطلب شوراها در جهرم

فرماندار و رييس ستاد انتخابات شهرستان جهرم از تاييد صلاحيت 812 نفر داوطلب كانديدايي در انتخابات شوراهاي شهر و روستاهاي اين شهرستان، براي انتخابات 24 خرداد ماه خبرداد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، علي‌حسين رعيتي‌فرد امروز در حاشيه جلسه شوراي اشتغال استان در جمع خبرنگاران در شيراز افزود: در اين دوره تنها صلاحيت 46 داوطلب احراز نشد.

وي گفت: داوطلباني كه به نتايج بررسي صلاحيت‌ها اعتراض دارند مي‌توانند شكايت خود را ظرف مهلت قانوني به هيات مركزي نظارت استان و شهرستان ارايه دهند.

 

نگارخانه بامداد با آثار هادي‌محيط در شيراز افتتاح شد

نگارخانه بامداد، همراه با نمايش آثاري از هادي محيط، فعاليت خود را در شيراز آغاز كرد.

به گزارش خبرنگار هنري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، آثار خط‌نقاشي هادي‌محيط، يكي از هنرمندان شيرازي، در قالب 10 تابلو، از امروز، شنبه در اين نگارخانه، در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است.

سيدعلي‌اصغر تحريري، مدير نگارخانه بامداد،  گفت: اين نگارخانه به همت بخش خصوصي و با حمايت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس، در فضايي به وسعت يكصد و 20 مترمربع، ايجاد شده است.

تحريري گفت: اين نگارخانه كه در خيابان هجرت و در نقطه مركزي شيراز واقع شده است، بستري مناسب براي پيوند بين شهروندان و فعاليت‌هاي هنري و هنرمندان، خواهد بود.

 

فعال شدن ژيمناستيك در همه شهرستان‌ها الزامي است

مدير كل ورزش و جوانان فارس گفت: ممكن است در همه شهرستان‌ها همه رشته‌هاي ورزشي فعال نباشد، اما راه‌اندازي رشته ژيمناستيك به‌دليل پايه‌اي بودن اين ورزش، الزامي است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) واحد فارس، سید غلامرضا در جلسه نایب رییسان هیات‌هاي ژیمناستیک سراسر کشور، در شيراز با بيان اينكه ژیمناستیک هم به‌عنوان يك رشته ورزشي شناخته مي‌شود هم ميان‌رشته،‌گفت: اگر قهرمانان از ابتدا ژیمناستیک کار کنند موفقتر خواهند بود چرا که رابطه و هماهنگی میان عضلات مطرح است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در ژیمناستیک بحث فرهنگی نیز مطرح است و قهرمانان، ورزش خود را در چارچوب جمهوری اسلامی انجام خواهند داد؛ از این رو؛ در مورد بانوان این مورد لازم است مورد دقت بیشتری  قرار گیرد، ضمن اینکه رفتار معلمی شما مقدم بر مدیریت است.

مدیرکل ورزش و جوانان فارس در خصوص گسترش ژیمناستیک افزود: شما متولی ورزش هستید و برای توسعه آن راههای متنوعی وجود دارد که ابتدا باید احساس نیاز شود و خانوادهها احساس کنند به این ورزش نیاز دارند.

کمانه تصریح کرد: از دیگر راهکارهای توسعه این رشته اینست که از آموزش و پرورش و بهزیستی که سازمانهای همراه برای ورزش ژیمناستیک میباشند نیز، استفاده شود .

مدير كل ورزش و جوانان فارس گفت: بحث همگانی کردن ورزش ژیمناستیک در دست بررسی است و تا حدودی هم روی این امر کار شده و انتظار میرود برای ترویج آن تلاش و کوشش بیشتری انجام شود.

 

نگاهی به چشم‌انداز شیراز

 

شهرها را مي‌توان از ابعاد مختلف مورد بررسي و ارزيابي قرار داد، يكي از مهمترين اين ابعاد، بعد گرافيك شهري است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، جمشيد آراسته يكي از صاحب‌نظران حوزه گرافيك شهري، در اين خصوص يادداشتي در اختيار ايسنا قرار داده است كه در زير مي‌خوانيد.

 

شهر شاکلهای شکل‌ یافته از شهروند و شهرنشین است و این شاکله، توسط مجموعهای به نام  شهرداری هدایت و حمایت میشود. به دیگر سخن، شهرداری متولی امور شهری و تامین کننده امنیت روانی و آسایش عمومی ساکنان شهر است. اجرای امورات فرهنگی، خدماتی، اجتماعی، ورزشی، عمرانی و دیگر موارد مشابه مرتبط با مخاطبان شهرداری ، مدیریت و نظارت بر جغرافیای شهری را سنگین و وظیفهای پرمسوولیت را بر دوش حوزه مدیریت شهری می نهد. گرچه دیگر نهادها و ارگانها و سازمانها نیز هر یک به سبب حوزه فعالیت خود خدماتی به افراد ارائه می دهند اما مسئولیتی در حوزه مدیریت روانی زندگی ساکنان شهر متوجه شان نیست.

کهن شهر شیراز از این قاعده بدور نبوده و نیست. شهری با آن همه رازهای فرهنگی ، ادبی ، هنری و مذهبی به تبع نیازمند مجموعهای خرمند و متجرب و صد البته متخصص در امور جاری در حوزه مدیریت شهری می باشد. شهروندانی با نیازهای متنوع به عنوان مخاطبان شهرداری ، نیاز این مجموعه را به متخصصان گوناگونی در عرصه روانشناسی ، جامعه شناسی ، شهرسازی ، حقوقدان ، پزشکی و بهداشت ، هنر ومعماری ، مدیریت ، ادبیات و قص علی هذا ، بیان می کند.

در بررسی های انجام شده، مجموعه شهرداری شیراز تحولات عدیده مدیریتی و اجرایی را در سه دهه اخیر تجربه کرده است. تجربهای که گاه فراز و گهی فرود را تجربه کرده است و به نظر نه به یک حرکت متعادل و متوازن دست یافته و نه بر یک شیب صعودی استوار بوده است.

مدیرانی متعدد با تفکراتی متباین ، روزگاری متعادل را برای شهرداری شیراز به همراه نداشته است. مدیرانی گرچه متعهد و متعبد اما با تجربههایی متفاوت و گاه فاصله دار با حوزه مدیریت شهری ، کار را دشوار نموده است. گستره شهری شیراز به جهت موقعیت استراتژیک استان فارس و قرار گرفتن در چند راهه استانهای همسایهای که هر یک از فرهنگ و قومیتهای متفاوتی برخوردارند. خرده فرهنگهایی پارادوکسیکال را تجربه میکند که مدیریت کردن آنها  توسط مجموعه دستگاههای خدمات رسان شهری امری عالمانه و حساس است.

حوزه مدیریت شهری مثل شیراز حوزه آزمون و خطا نیست .محدود کردن  برنامههای کوتاه مدت و بلند مدت به محدوده عمر مدیریتی یک مدیر تناسبی با قواعد و اصول مدیریت یک شهر که دامنه زندگی ساکنان آن تا دورها شاید تداوم یابد شایسته نیست. مدیران این مجموعه شهری برنامه هایی با چشم اندازهای طولانی مدت را میبایدتجربه کنند. بی شک برای داشتن برنامههایی مفید و کاربردی، نیاز به مدیرانی کارکشته و مجهز به علوم روز و برخوردار از تجارب فرهنگی تاریخی این شهر می باشد؛ مدیرانی مطلع از سابقه هویتی این شهر و مسلح به عینک دوراندیشی.

چرا که شیراز به یک استان و یک کشور تعلق ندارد؛ شیراز به دیروز و امروز و فردای هویت و تمدن و فرهنگ تاریخ بشریت متعلق است. و کار در او با اندیشه ای فراگیر و وسعت دانشی به پهنای عالم علم انجام پذیر خواهد بود. شیوه شهرسازی و عمران وارائه خدمات شهری در او منطبق بر کهن شهرها و پایتخت های تاریخی و قابل اعتنای دنیا خواهد بود.

در حوزه بالادستی مدیریت و مجموعه عوامل اجرایی چنین مجموعه ای، این شورای شهر است که مسقیما در انتخاب شهردار و مستمرا در نظارت بر فعالیتهای عوامل تابعه نقش دارد.

نقش تعیین کننده اعضای شورا در انتخاب شهردار و نظارت بر بودجه ریزی و هزینهها و تصمیم گیریهای فرهنگی و عمرانی و آموزشی و خدماتی، آیندهای روشن برای این شهر غبار گرفته به همراه دارد. داشتن تخصصهای منطبق بر نیازهای شهر و ساکنانش و آشنا به امور مدیریتی و متکی بر دانش آکادمیک با حضور چهرههایی مثل اقتصاددان ، روانشناس، جامعهشناس، پزشک، شهرساز، مدیر،  حقوقدان، عالم علوم سیاست، شهرساز، معمار ، متخصصین امور فرهنگی و هنری و دیگر علوم لازم، از ضروریات شاکله شورای شهری مثل شیراز است.

امری که به نظر با توجه به اتفاقات و فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی انجام شده در سطح شهر شیراز( علیرغم نیت پاک و تلاش های خالصانه متولیان و مدیران حوزه مدیریت شهری) به روال طبیعی و مورد انتظار طی نشده و نیازمند بازتعریفی دوباره از شیراز و نیازمندیهای آن می باشد.

نه نقدی محتوایی، که نقدی ساختارگرایانه در حوزه ظاهری این شهر، آشفتگیهای بصری ناخوشی را به چشم میآورد. علیرغم حضور چهرههای فنی در حوزه شهرسازی و معماری و عمرانی در دوره های گذشته و عزم جزم این نیروها در عرصه خدمت آینده ، شاید رقت بارترین فضای بصری در حوزه راه و ساختمان در این شهر به نسبت دیگر شهرهای تاریخی کشور وجود داشته باشد.

حضور معماری به اصطلاح مدرن وپست مدرن در قلب بافت تاریخی و بالعکس ظهور بافت و ترکیب سنتی در کنار آهن پارهها و کامپوزیتهای امروزی اندیشه ای جز عدم مطالعه و نظارت کافی و مسوولیت پذیری در این زمینه را به ذهن نمی آورد.

در شهرهایی مثل مشهد، قم، اصفهان و تهران (علیرغم ناهنجاریهای بصری اما بسیار کمتر از شیراز)، مخاطبان به واسطه گرافیک محیطی و طراحی منظر شهری ناخواسته به مرکز شهر و اماکن زیارتی هدایت میشوند. در شیراز اما اینکه ابتدای خیابان در چه موقعیتی شما را به انتها می رساند قابل تامل است.

در حوزه فرهنگ و هنر آن هم در شهر ادب و فرهنگ و هنر و تاریخ و تمدن ، در چند دوره گذشته شورای شهر ، حضور عضوی صاحب نظر و دارای دانشی آکادمیک و قابل اعتنا در مقولات فرهنگی و هنری و ادبی احساس می شده است. گرچه با تأثر باید گفت حوزه فرهنگ و هنر و ادب ، از چنان گسست مرزی برخوردار است که هر کس با هر دانش و سلیقه ای به تفسیر و تعبیر آن میپردازد و خود را محق به ورود در آن مینماید. این حوزه در انحصار هیچ شخصی نیست اما از چنان حساسیت و ظرافتهای فکری و ذهنی برخوردار است که شایسته نیست به صرف ذوق و احساس در او وارد شد.

حاصل برخی رفتارها با حوزه فرهنگ و هنر کهن شهر شیراز، بیشمار آشفتگیهای بصری است که بر در و دیوار و کوچه و خیابان و بلوار و میدان این شهر جاری شده است و هر لحظه حضور آنها چون پتکی بر روان شهروندان و شهرنشینان ضربه می زند.

رنگ و شکل و فرم و حجم ، هر یک تعریفی خاص و جایگاهی خاصتر دارند و هر یک از ارزش و اعتبار متفاوتی برخوردار هستند . از دیگر سو، شیراز نیز خود دارای ارزش هویتی و تاریخی از نظر رنگ و شکل و فرم میباشد و هر گونه اقدامی در این زمینه نیاز به تفکر و تعقل و تامل در باب شان شیراز دارد؛ اتفاقی که به نظر به درستی رخ نداده است.

عدم حضور کارشناسان خبره و متعهد در عرصه طراحیهای هنری در میدان تصمیمگیری، عدم وجود کارگروهای اجرایی یا مشورتی در حوزه مدیریت شهری شرایط خوشایندی در سیمای شهری شیراز رقم نزده است.(گرچه در ماههای اخیر برخی از کارشناسان دعوت به مشورت و همکاری مقطعی شده اند اما به اقرار اکثریت آنها در عرصه رای و نظر تصمیمات و تفکرات آنها به اجرا در نمیآید و گونهای دیگر ترجمه می شود و در عرصه مادی نیز حق آنها به درستی ادا نمی شود). عرصه فرهنگ و هنر بواسطه نقش تاثیرگذار و مهم آن در تربیت روانی افراد در خانواده ها و جامعه، نیازمند هزینههای زیاد و در عین حال دیربازده است.

به نظر شهرداری و برخی سازمانها و ادارات تابعه مثل زیباسازی، ترافیک ، فضای سبز ، فنی و عمرانی ، میادین و ترهبار، فرهنگی اجتماعی، خدمات شهری، آتش نشانی هنوز خود به وحدت رویه و تصمیمگیری واحدی نرسیده اند و عنایت لازم به تفکر هنری ندارند،که اگر جز این بود، هر یک از این معاونتها رنگ و شکل و فرم سلیقه ای خود را به کار نمی برد. و دور از انتظار است که با این گسیختگی به نظمی در حوزه هندسه هنری شهر دست یافت.

کاش با چشم پوشی از این تنوع تصمیمگیری، حداقل اقدامی درخور فرهنگ و هنر و تاریخ و مذهب این شهر صورت گیرد. هر خیابان و کوچه و پس کوچه ای از رنگ خاصی در عرصه بیلبورد و تیر چراغ برق و سطل آشغال و کیوسک تلفن و ایستگاه اتوبوس و پل هوایی و رنگ بدنه و نرده روگذر و زیرگذر و نرده خیابان برخوردار است و انگار تصمیمات عجولانه  به اجرا در می آید و حاصل آن همین آشفتگیهای بصری است که روان را می ساید.

در تحقیقی آماری در میادین و چهارراه های پر تردد و مرکزی شیراز بیش از صد فرم بصری از قبیل تابلوهای اداری و خدماتی و پزشکی و آموزشی و تبلیغاتی و ترافیکی در برابر چشم عابران پیاده و سواره حضور شبانه روزی در هر چهارراه دارد( امری که با یک کنکاش اینترنتی در تصاویر چهارراه و میادین و خیابانهای پایتختها و کهن شهرهای جهان مشاهده نمی شود). در این شهرها به جز تابلوهای ترافیکی ، شاید یک الی دو تابلو آنهم در ابعادی کمتر از یک متر بر ساختمان مرکزی یا مدیریتی واقع در میدان قرار دارد .

اتفاقی فاجعه بار در یکی دو سال گذشته در شیراز ، در حوزه تابلوهای ترافیکی و راهنمایی و رانندگی رخ داده است. این تابلوها نشانههای قرار دادی هستند که پیام خاص هشدار دهنده یا آگاهی بخش و هدایت کننده به مخاطبان ارائه می دهند و هیچ رنگ و شکل و عاملی که از شدت یا انحراف معنای پیام بکاهد نباید بر او تاثیر داشته باشد. این تابلوها حیاتیاند و با جان انسانها سر و کار دارند و به همین جهت از رنگهای خنثی مثل خاکستری یا به اصطلاح نقره ای و طوسی و نیز رنگ سفید بر پایه و بدنه آنها استفاده میشود تا هم بر شدت پیام تاکید کنند و هم بر هدف پیام و ارتباط مستقیم آن بر مخاطب تاثیر منفی نگذارند. اما در اقدامی عجیب رنگ زرد که در کنار نارنجی و قرمز دارای بالاترین فرکانس نوری و تاثیر بر مخاطب هستند بر پایه و بدنه چراغ های راهنما و تابلوهای ترافیکی شهر شیراز نقاشی شده اند تا رانندگان و عابران بیشتر درگیر رنگ باشند تا پیام ترافیکی آن، و این امری قابل تامل است و جا دارد متولیان شهری راه چاره و توجیه علمی بر آن بیابند.

 اتمسفر شهری متعلق به تک تک ساکنان آن وحق و سهم آنهاست. هیچ کس به هیچ بهانه حق ندارد فضای ذهنی و روانی شهروندان و شهرنشینان را مشوش نماید. بقالی  کوچکی با تابلویی چند برابر خود تحت عنوان  «مجتمع بزرگ» و «هایپر» و «مجموعه بزرگ خدماتی » ( که این اغراق و بزرگ بینی و بزرگ گویی بدجوری مثل خوره در افکار ریشه دوانده است) عرض اندام می کند و اداره ای کوچک بر دور تا دور بنایش بیلبورد و استند نصب می نماید . و روز به روز فضای بصری ساکنان را تنگ تر و آلودهتر می کنند.

 شهر وظیفه همراهی شهروند را دارد چه از خانه به محل کارو چه به اماکن تفریحی و خدماتی ، نه اینکه چنان بر در و دیوار شهر رژلب های فرهنگی آرایه می شود که ساکنانش رغبتی برای دیدن در و دیوار ندارند و لحظه شماری برای رسیدن به مقصد می کنند. همه در خود گم هستند و هیچ کس حوصله دیگری را ندارد و این بیشترین عاملش فرمها و احجام عمودی است که بر خیابان ها و میادین شهر روییده است و میروید. در میدان دانشجوی شیراز بیش از بیست فرم عمودی حضور دارد فرمهای عمودی تشدید کننده و تحریک کننده استرسها و اضطرابهای کار و تلاش روزانه هستند و در کنار آن ترافیک لاعلاج و خیابانهای خسته از ازدحام خودروهای بیش از ظرفیت نیز این تشویش را دوچندان می کنند و هزاران درد و بیماری که بر اعصاب و روان وارد میسازند. تازه فرمهای بصری که همین اواخر نصب شده است (علیرغم زیباییهای بصری که دارند) در مسیر دید هیچ کدام از سواره روها در چند جهت ورودی به میدان دانشجو نیستند(چه مسیر چمران به دانشجو ، چه مسیر نمازی به دانشجو ، چه مسیر ساحلی به دانشجو و چه مسیر ارم به دانشجو). همینطور حجم زیبای  « پیدای پنهان» که در بلوار چمران نصب شده در موقعیتی قرار دارد که در مسیر دید عابران پیاده و سواره نیست و در شب نیز عامل خطرناکی برای برخورد عابرین پیاده به نظر می آید.

شهرداران مناطق نیز با وجود تلاشهای وافر برای ربودن گوی سبقت زیبایی و هنری کردن حوزه های تحت مدیریت، هنوز به انسجام فکری هنری برای اتخاذ تصمیمات فرهنگی نرسیده اند. پلهای عابر پیاده رغبتی برای تردد ایجاد نمیکنند ، بیلبوردها هر یک به اندازه و شکل و فرم خاصی قد علم می کنند و در محل قرار گیری نیز مزاحمتهایی ایجاد کرده اند. یا زیباییهای طبیعی را مغشوش کردهاند، یا در پشت درخت و تیرچه و چراغی قرار گرفتهاند و یا در مسیر دید پیادگان یا سواران در لحظه تصمیم گیری قرار ندارند. تصمیمگیری برای دیدن و سپس فکر کردن و به خاطر سپردن، چارچوب خاصی دارد و در هر لحظه نمی شود تابلوی تبلیغاتی را دید و در هر مکان نمی شود نصب نمود .

اتوبوسهای شهری نیز قصه پر غصهی دیگری است. تابلوهای خدماتی  کسبه و تجار که شرح مفصل آن پیشترها نیز رفت اما هنوز هم معضلی گریبانگیر آتمسفر بصری شهر شیراز است . هر کس به ظن خود طرحی در میافکند و رنگی بزک میکند؛ انگار هیچ متولی و هیچ منشوری حضور ندارد. هر کس ذرهای فوتوشاپ بداند طراح می شود و تابلومی سازد و به هر اندازه ای که دوست دارد و بر هر جایی که بخواهد نصب میکند؛ آنقدر که مخاطب آدرس مورد نظر را به سختی مییابد. 

در کوچک شهرهای کشورهمسایه جنوبی، حتی رنگ و اندازه و نوع قلم تابلوهای خدماتی هر صنف و محل نصب آنها و زاویه دید آنها تابع قاعده و قوانین اصولی و در عینحال سختگیرانهای است که اندک تخطی از آن جریمههای سنگین و عواقب منفی کاری به همراه دارد.

شهر شاهچراغ و دارالعلم و دارالملک سلیمان و پایتخت فرهنگ و ادب و تمدن و مذهب ایران شایسته رفتاری در شأن و مرتبت اوست. با شیراز باید شیرازگونه برخوردکرد. هر اقدامی در او انعکاس و تاثیری فرامنطقهای و بینالمللی به همراه دارد .

شهری که مقام معظم رهبری آن را ستایش كرده و شایسته بهترینهای فرهنگی و هنری و مذهبی و ادبی     میخواند و آن را در قله مي‌داند، شهر سعدی و حافظ و سیبویه، شهر شایستگان و شاهدان و شهیدان، شهر شهروندان باید بماند نه تفکرات شخصی.

شهر شعر  و شعور؛ شاعر می خواهد.

جمشید آراسته


تصادف مرگبار تریلر، خاور و سمند در محور"یاسوج-بابامیدان"
اجتماعي  7:54:42 1392/02/28

مسئول روابط‌عمومی اورژانس کهگیلویه و بویراحمد از تصادف مرگبار میان یک دستگاه تریلر، یک دستگاه کامیون و سواری سمند خبرداد.

محمدرضا قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تشریح جزئیات این خبر گفت: در پی تصادف میان یک تریلر، یک کامیون خاور و یک دستگاه سواری سمند یک تن کشته و پنج تن دیگر مجروح شدند.

وی با بیان اینکه وقوع این حادثه در حوالی ساعت یک بامداد به سامانه 115 اورژانس اطلاع داده شد،‌ خاطرنشان کرد: در پی آن پنج دستگاه آمبولانس به محل حادثه واقع در محور یاسوج به بابامیدان محدوده تونل گل‌زردن اعزام شدند.

مسئول روابط عمومی اورژانس کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به حضور تکنیسین‌های اورژانس و انجام اقدامات اولیه در محل به ایسنا گفت: عوامل اورژانس پس از انجام اقدامات اولیه درمانی کنترل خونریزی، فیکس شکستگی‌ها و CPR، پنج مصدوم را که همگی مرد بودند به بیمارستان شهیدبهشتی منتقل و مرگ یک تن دیگر را تایید کردند.

به گفته قنبری اوضاع یکی از مجروحان این حادثه وخیم گزارش شده و در حال حاضر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری Icu است.

 

 

 

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 28 ارديبهشت 1392

دادگاه انتظامی قضات رای داد

 

دادگاه انتظامی قضات رای داد

رد صلاحیت 7 نامزد در انتخابات کانون وکلای فارس

شرق: بیست‌و‌نهمین دوره انتخابات هیات‌مدیره کانون‌های وکلای دادگستری استان فارس و کهگلویه و بویراحمد در شرایطی قرار است نهم خرداد برگزار شود که خبر رسیده در اقدامی کم‌سابقه و برای اولین بار تعدادی از نامزدها از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات رد صلاحیت شده‌اند؛ نامزدهایی که برخی از آنها سابقه عضویت و ریاست در هیات‌مدیره کانون وکلا را حتی برای چند دوره داشته‌اند. 

کانون‌های وکلا یکی از مهم‌ترین نهادهای مدنی و مستقل از دولت هستند که هم‌اکنون زیر نظر اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری مشغول به فعالیتند. استقلال جامعه وکلا از دولت به دلیل شأن مستقل وکالت و دفاع از حقوق مردم بسیار حایزاهمیت است. با این حال قانون «کیفیت اخذ پروانه وکالت» مصوب سال 76 اختیار تایید صلاحیت نامزدهای عضویت در هیات‌مدیره کانون‌ها را به دادگاه عالی انتظامی قضات واگذار کرد. بر اساس ماده 4 این قانون، وکلایی که دارای محکومیت انتظامی هستند، امکان نامزدشدن برای عضویت در هیات‌مدیره کانون را ندارند و صلاحیت آنان از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات تایید نمی‌شود. اما «فرشید رفوگران» که نام او نیز در فهرست تاییدی ارسالی دادگاه عالی انتظامی قضات دیده نمی‌شود، می‌گوید: «هیچ‌کدام از وکلای رد صلاحیت‌شده دارای محکومیت انتظامی نبوده و ضمنا شرایط عمومی وکالت را نیز داشته و داریم که توانسته‌ایم ردای وکالت را به تن کنیم.» 

 او با تایید خبر رد صلاحیت هفت نفر از نامزدها توسط دادگاه عالی انتظامی قضات به «شرق» گفت: «21 نفر در چهارگروه هم‌اندیش و چند نفر هم به طور مستقل کاندیدای هیات‌مدیره شدیم. پس از ارسال اسامی به دادگاه عالی انتظامی قضات، نام 14 نفر به عنوان افراد واجد صلاحیت تایید شده است. تا بدین‌ترتیب مشخص شود که بر اساس تصمیم دادگاه عالی انتظامی قضات یک‌سوم کاندیدا‌ها امکان حضور در انتخابات هیات‌مدیره را نیافته‌اند.» 

رفوگران در ادامه اسامی رد صلاحیت‌شدگان را برشمرد و گفت: «بنده که تاکنون عضو کمیسیون‌های مختلف کانون وکلا بوده و دادیار انتظامی کانون نیز هستم، ابوالقاسم برازجانی که هشت‌دوره عضو هیات‌مدیره بوده و رییس کمیسیون اختبار نیز هست، حسن اژدری که دوره‌های مختلفی عضو هیات‌مدیره بوده، همچنین نایب‌رییس و بازرس کانون بوده، بهادر بهزادی که دوره‌های مختلف عضو هیات‌مدیره بوده، علی اسفندیاری عضو دادگاه انتظامی کانون، محمد خلیلی اعلم دوره‌های مختلف نه‌تنها عضو هیات‌مدیره بود بلکه رییس کانون وکلای فارس نیز بوده و در نهایت رضا حسین‌خانی تایید صلاحیت نشدیم.»

رفوگران درباره علت رد صلاحیت خود و همکارانش از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات اظهار بی‌اطلاعی کرد با این وجود با بیان اینکه «طی امروز و فردا مراتب اعتراض خود را به دادگاه عالی انتظامی قضات اعلام خواهیم کرد»، افزود: «از دادگاه انتظامی قضات خواهیم خواست که علت رد صلاحیت‌ها را بگویند تا امکان دفاع برای ما فراهم شود.» 

البته رفوگران تاکید کرد: «احتمال تایید صلاحیت برخی از رد صلاحیت‌شدگان، در حین بررسی مجدد از طرف دادگاه عالی انتظامی قضات وجود دارد» چرا که به گفته او «این موضوع مسبوق به سابقه بوده است.» 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 21 ارديبهشت 1392

اخبار استانی اردیبهشت ماه 92 پارت 2

 

 

در پی وقوع زمین لرزه در بندر جاسك از استان هرمزگان، تيم‌هاي واكنش سريع هلال‌احمر استان فارس، به منطقه اعزام شدند.

به گزارش گروه دريافت خبرخبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، تيم‌هاي واكنش سريع اعزام شده از شهرستان‌های داراب و نی‌ریز و بخش اوز كه نزديك‌ترين شهرستان‌ها به محل وقوع زمين‌لرزه محسوب مي‌شوند، به منطقه اعزام شده‌اند.

تيم‌هاي اعزامي به جاسك، با امکانات و تجهیزات کامل امدادی به همراه تیم سگهای تجسس (آنست) با توجه به تجارب موفق در امداد و نجات حادثه‌ديدگان حوادث طبيعي، بلافاصله پس از استقرار در منطقه، فعاليت‌ خود را همراه با تيم‌هاي ديگر امدادي مستقر، آغاز كرده‌اند.

به گزارش ايسنا، صبح امروز زمين‌لرزه‌اي به‌قدرت 6.2 ريشتر (امواج دروني زمين)، بندر جاسك واقع در استان هرمزگان را لرزاند.

 

كشف يك غار تاريخي دست‌ساز در شيراز

غارنوردان باشگاه ورزشی شیراز جوان موفق به کشف عمیق‌ترین غار تاریخی دست‌ساز ایران در شهر شیراز شدند.

به گزارش گروه دريافت خبرخبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، مدیر باشگاه شیراز در همین رابطه گفت: غار مذکور، معروف به کوه فهندژ شهرک سعدی، با عمق 140 متر، عمیق ترین غاردست ساز در ایران است.

نادر کرمی افزود: این غار مربوط به زمان هخامنشیان است و از کار برد آن اطلاع دقيقي در دست نیست .

وی ادامه داد: در محدوده این غار، 3 غار دیگر نیز وجود دارد که قبلا توسط شهرداری و غارنوردان این باشگاه کشف شده و مورد بررسی قرار گرفته است، اما هیچ کدام از آنها دارای عمق چاه اخیر نیست.

کرمی افزود: دهانه این غار کاملا گرد است و با قطر 4 متر به‌طور ماهرانه در سنگ یک پارچه تراشیده شده و از زمانهای دور با تخته سنگی بزرگ پوشیده شده بوده و به همین دلیل نیز  مورد توجه نبوده است.

میثم علی ویسی، مجتبی امرالهی،غلام‌حسین حسینی نیک، شرکان شریفی، پیمانعزیزی و نادر کرمی از  اعضای تیم باشگاه شیراز جوان و كاشفان اين غار بودند.

برگزاري دومين همايش ملي زبان شناسي در شيراز

 

معاون آموزش متوسطه آموزش وپرورش فارس گفت: دومين همايش ملي زبان شناسي و آموزش زبان فارسي روزهاي 25 و 26 ارديبهشت در شيراز برگزار مي‌شود.

 

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، محمدحسن خواجه‌زاده، افزود: اين همايش با حضور اساتيد برجسته آموزش زبان فارسي و زبان شناسي سراسركشور برگزار خواهد شد.

 

خواجه‌زاده گفت: اين برنامه به همت دبيرخانه راهبري زبان و ادبيات فارسي كشور مستقر در فارس و دانشگاه علوم و تحقيقات فارس برگزار ميشود.

 

به گفته اين مقام مسئول رشد و ارتقاي زبان فارسي و شيوههاي آموزش آن از اهداف برگزاري اين همايش دو روزه است.

 

معاون آموزش متوسطه آموزش وپرورش فارس گفت: ازحدود 700مقاله ارسال شده به دبيرخانه همايش نزديك به 400 مقاله پذيرش شده است كه به شكل سخنراني و پستر ارائه خواهدشد.

 

خواجه‌زاده برگزاري 5 كارگاه آموزشي در حوزههاي نگارشي و زبان شناسي، را از جمله برنامه‌هاي جنبي اين همايش دو روزه اعلام كرد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 21 ارديبهشت 1392

اخبار استانی اردیبهشت ماه 92

 

سد چم شیر گچساران برای آبزی پروری در کهگیلویه و بویراحمد احداث شد

ایلنا: با حضور وزیر نیرو، عملیات انحراف سد و نیروگاه چم شیر در گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از یاسوج، وزیر نیرو در پاسخ به سئوالات خبرنگاران، سد چم شیر را بزرگترین سد در کشور دانست که به شیوه RCC اجرائی شده است.

 مهندس مجید نامجو گفت: شیوه RCC برای اجرائی انحراف سد و نیروگاه چم شیر با مشارکت کشورهای ایران و چین صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه شیوه RCC دارای دانش کافی در ایران است، اظهارداشت: 230 میلیون یورو کشور چین سرمایه گذاری كرده است.

وزیر نیرو میزان برق تولید شده در این سد را 430 گیگابایت ساعت انرژی در سال ذکر و یادآورشد: استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر استان‌های برخوردار این سد خواهند بود.

نامجو افزود: در استان کهگیلویه و بویراحمد از آب مخزن این سد برای گردشگری و آبزی پروری استفاده می‌شود.

وی سطح زیر هکتار سد چم‌شیر در استان‌های خوزستان و بوشهر را به ترتیب 110 و 40 هزار هکتار برشمرد و خاطرنشان کرد: این سد دارای 155 متر ارتفاع و مخزنی به حجم یک هزار و 800 میلیون متر مکعب در کهگیلویه و بویراحمد در دست احداث است.

وزیر نیرو در پاسخ به این سئوال که سرانجام سدتنگ‌سرخ بویراحمد به کجا خواهد انجامید؟، اظهارداشت: به دلیل نبود اعتبار شیوه‌های جدیدی را برای فعال كردن این پروژه و پروژه‌های از این دست بکار گرفته‌ایم.

نامجو گفت: استفاده از اوراق بهادار، فاینانس‌های داخلی و خارجی و منابع مالی بانک‌های توسعه و بین المللی از این شیوه‌ها است

جبران فوری خسارت کشاورزان آسیب دیده از زلزله و سیل در دشتی بوشهر پیگیری می شود

 

به گزارش ایرنا، حسن قدمی روزشنبه پس از بازدید از مناطق زلزله و سیل زده دشتی در نشستی افزود: با تهیه گزارشی ازبازدیدهای امروز، نتیجه بررسی کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و ستاد مدیریت بحران بوشهر، تلاش می شود هرچه زودتر در زمینه تامین کمک بلاعوض و تسهیلات کم بهره برای کشاورزان و دامداران این شهرستان اقدام شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز گفت: براثر زلزله بیستم فروردین و دو مرحله سیل 17 فروردین و 11و 12 اردیبهشت امسال 385 میلیارد ریال خسارت به بخش های کشاورزی درشهرستان دشتی وارد شده است.

نوذر منفرد افزود: این حوادث سبب شد، بخش عمده ای ازمحصول کشاورزی منطقه زلزله زده شنبه وطسوج و بخش کاکی بین 50 تا 100 درصد خسارت ببیند.

وی اضافه کرد: برآورد تیم های کارشناسی نشان می دهد در مجموع در این سه فقره سیل و زلزله 385 میلیار ریال خسارت به محصولات گندم، گوجه فرنگی، صیفی وجالیز و اماکن دامی ومرغداری های این شهرستان وارد شده است.

منفرد ادامه داد: شهرستان دشتی از قطب های اصلی کشاورزی استان بوشهر محسوب می شود وبخش های زلزله زده شنبه و طسوح و کاکی نیز قطب اول و اصلی کشاورزی این شهرستان هستند طوری که شغل و درآمد اصلی مردم این منطقه کشاورزی ودامداری است.

وی افزود: این کشاورزان نیاز مبرم به کمک بلاعوض و تامین تسهیلات با کارمزد کم و استمهال وام های پیشین خود دارند تا بخشی ازخسارت ها جبران شود. 

زلزله 1/6 ریشتری بیستم بخش های شنبه و طسوج و کاکی شهرستان دشتی باعث کشته شدن 37 تن و خسارت زیاد به بخش های مختلف از جمله کشاورزی این منطقه شد.

همچنین بارندگی های شدید و جاری شدن سیل در دو مرحله در فروردین و اردیبهشت امسال در منطقه دشتی خسارت زیادی به مزارع، باغ ها، چاه های کشاورزی و دامداری ها وارد کرد. ک/2

 

7206/539 /675

آرامش پس از خشکسالی / بازگشت پرندگان به پریشان فارس

 

با فرونشستن تب خشکسالی از این تالاب، پرندگان مهاجر دو باره به سوی پریشان پرگشودند تا ایامی را میهمان مهر این بخش از طبیعت غرب فارس باشند.

کارشناس محیط زیست استان فارس گفت:هیاتی از کارشناسان محیط زیست این استان با حضور در محل تالاب بین المللی پریشان کازرون فارس اقدام به سرشماری پرندگان مهاجر این تالاب کردند.

لیلا جولایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:با بررسی هایی که درتالاب پریشان برای سرشماری پرندگانی که امسال باآبگیری این تالاب به این مکان مهاجرت کرده اندانجام شد،تاکنون بیش از یکهزار پرنده از انواع مختلف که پس از گذشت پنج سال به این تالاب مهاجرت کرده اند ، شناسایی شدند. 

این کارشناس محیط زیست بیان داشت:تعدادی از این پرندگان در نیزارها اقدام به تخمگذاری و جوجه آوری کرده اند که نیاز به حفاظت دارند. 

جولایی اضافه کرد:از انواع پرندگانی که در اطراف این تالاب شناسایی شدند فلامینگو ، پلیکان ، کشن وانواع اردک هاست.

جولایی گفت:یکی از انواع پلیکان هایی که شناسایی شده پلیکان پا خا کستری است که از کمیاب ترین پلیکان ها درجهان است که پس از پنج سال خشکسالی در حاشیه این تالاب شناسایی وثبت شده است. 

تالاب بین المللی پریشان کازرون که با چهار هزار و 700 هکتار وسعت در 14 کیلومتری شرق این منطقه قراردارد، بر اثر پدیده خشکسالی در چند سال گذشته به طورکامل خشک شده بود. امسال با بارندگی بیش از500 میلی متر درشهرستان کازرون بیش از 500 هکتار از این تالاب آبگیری شد و باردیگر حیات یافت. 

شهرستان کازرون در فاصله 120 کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.ک/3

7372 /679 /675

 

آغاز‌ به‌کار 9 درمانگاه طب سنتی در شیراز

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از امروز 9 درمانگاه طب سنتی در شیراز آغاز به‌کار خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، محمدهادی ایمانیه امروز در جمع خبرنگاران در شیراز افزود: این درمانگاه‌ها در دو بخش صبح و بعدازظهر به شهروندانی که علاقه‌مند به استفاده از طب سنتی هستند،‌ خدمات تخصصی ارایه می‌دهند.

ایمانیه توضیح داد: یکی از این درمانگاه‌ها، تحت عنوان درمانگاه صبح در محل درمانگاه فوق‌ تخصصی شهید مطهری، آغاز به‌کار کرده و با بهره‌بردن از یک فوق تخصص داخلی و دانشجویان سال‌های آخر طب سنتی، بیماران را پالایش و به درمانگاه‌های بعدازظهر که کار تخصصی انجام می‌دهند، معرفی می‌کند.

وی با یادآوری اینکه پیش از این رشته طب سنتی در دانشکده پزشکی شیراز راه‌اندازی شده است، گفت: این دانشکده از میان فارغ‌التحصیلان پزشکی عمومی، دانشجو می‌پذیرد.

ایمانیه گفت: کتابخانه تخصصی، سالن مطالعه و بخش تحقیقات طب سنتی نیز همزمان با راه‌اندازی درمانگاه‌های تخصصی، در محل ساختمان دانشکده پزشکی شیراز، طبقه هشتم، راه‌اندازی شده است.

وی تصریح کرد: تمام علاقه‌مندانی که در زمینه طب سنتی فعالیت تحقیقاتی دارند، می‌توانند با مراجعه به این مرکز تحقیقات، فعالیت‌های انجام شده خود را ارایه دهند، بی‌تردید ما از این تحقیقات حمایت خواهیم کرد.

ایمانیه همچنین از راه‌اندازی مجله طب سنتی، در دانشکده پزشکی شیراز خبرداد و گفت: به‌دنبال افراط و تفریط در طب سنتی نیستیم، همانگونه که امروز در بسیاری از کشورهای پیشرفته مثل انگلستان، آمریکا و ژاپن، طب سنتی در کنار طب مدرن فعالیت می‌کند، قصد داریم از داشته‌های طب سنتی نیز استفاده کنیم.

رییس دانشکده پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: نه قائل به این هستیم که طب سنتی تمام نیازهای طبی ما را برطرف می‌کند و نه اینکه طب سنتی را باید کنار گذاشت و به‌دنبال طب مدرن رفت، ما به‌دنبال انجام تحقیقاتی هستیم که دانش دانشمندان گذشته را به‌روز کنیم.

ایمانیه با دعوت از همه نخبگانی که در این عرصه به فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی، مشغول هستند، گفت: بیمارانی که به درمانگاه‌های طب سنتی مراجعه می‌کنند، در صورت نیاز به دارو و تجویز پزشک، می‌توانند داروهای تجویز شده را از داروخانه ایجاد شده در درمانگاه شهید مطهری تامین کنند.

انتهای پیام

پاك‌فطرت:
شیراز قابلیت تبدیل به پایانه گل و گیاه را دارد

شهردار شیراز با بیان اینکه آماده واگذاری زمین در اطراف شیراز برای راه اندازی باغ های گل و گیاه هستیم، گفت: شهر شیراز به واسطه شرايط جغرافيايي، قابلیت تبدیل به پایانه بزرگ گل و گیاه كشور و حتي منطقه را دارد.

به گزارش گروه دريافت خبرخبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، علی‌رضا پاک فطرت در بازدید از باغ گل لوتوس در شهرستان مرودشت، افزود: بسیاری از باغ‌هایی که در اختیار شهرداری شیراز قرار دارد ظرفیت تولید گل و گیاه را دارند، مديران اين حوزه بايد اهتمام بيشتري نشان دهند.

شهردار شیراز با اشاره به این که احداث بازارچه گل و گیاه در کنار پارک بعثت شیراز نیاز به سازه سنگین ندارد، ابراز امیدواری کرد كه طي شش ماه آينده، اين بازارچه راه‌اندازي شود و گفت: در کنار پروژه‌های عمرانی باید به فضای سبز و پرورش گل و گیاه توجهي خاص داشت.

شهردار شيراز مردم اين شهر را شهرونداني با طبع لطيف دانست كه به گل و گياه با ذوق و سليقه نگاه مي‌كنند و گفت: در این راستا سازمان ها و نهاد هایی همچون شهرداری باید از تولیدکنندگان گل حمایت کنند و در برخی مواقع با خرید گل از تولید کنندگان و توزیع رایگان آن در بین مردم به منظور ترویج فرهنگ اقدام كنند.

شهردار شیراز با اشاره به این که گل و گیاه موجب ارتقای روحیه نشاط در جامعه می شود، گفت: برای جلوگیری از بروز ناهنجاری در جامعه باید فرهنگ استفاده از گل و گیاه را در میان شهروندان ارتقا دهیم.

پاک‌فطرت با بیان این که تعامل افراد در سایه ارتباطات شکل می‌گیرد، تصریح کرد: هر چه ارتباط مردم با یکدیگر بیشتر باشد احتمال بروز افکار جدید و مثبت نیز بیشتر خواهد شد و یکی از ابزارهای ارتباطات مردمی اهداء گل به یکدیگر است.

وي با يادآوري اينكه شيراز به شهر گل معروف بوده و هست، تصريح كرد: اگر موضوعات ضد فرهنگي در يك شهر رواج پيدا كند، مهاجراني به آن شهر مهاجرت مي‌كنند كه بي‌فرهنگ هستند، بنابراین شهر شیراز با داشتن علما و بزرگانی چون حافظ و سعدی، شهر با فرهنگی بوده و همواره نيز بزرگان بافرهنگ را به‌عنوان مهاجر پذيرفته است.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: تنها شکل ظاهری گل در شیراز مورد توجه قرار نگرفته، بلکه به کل ویژگی‌ها و خصوصیات گل، توسط شاعران و هنرمندن پرداخته شده است.

به گزارش ايسنا در اين بازديد از گل شیراز رونمایی شد و شهردار نیز بر حمایت شهرداري از توليد اين نوع گل تاكيد كرد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 21 ارديبهشت 1392

فراخوان دبیر کل سازمان ملل برای نجات جهان از شر سلاح های شیمیایی و کشتار جمعی

 

هران 8 اردیبهشت 1392 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)— دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت یاد روز تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی29 آوریل 2013 برابر با 9 اردیبهشت ماه جاری جامعه بین المللی را ترغیب نمود تا تلاش ها در راستای نجات جهان از شر سلاح های شیمیایی و سایر سلاح های کشتار جمعی را تشدید نماید.

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

این یاد روز از سوی جامعه بین المللی برای احترام به تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی در نظر گرفته شده است.

امسال به ویژه گرامی داشت این روز به هنگام است زیرا شبح سلاح های شیمیایی دوباره سایه شنیع خود را گسترده است. ادعاهای اخیر در مورد استفاده از این سلاح های تنفر آمیز و نامتجانس در سوریه به عنوان یادآوری اهمیت حیاتی ومداوم کنوانسیون سلاح های شیمیایی است.

کنوانسیون هم عملی و هم آرمانی است. ضمن ارائه چارچوبی برای اجرای خلع سلاح شیمیایی و تسهیل در استفاده صلح آمیز از علم شیمی، ابزاری بسیار نمادین،  نمایانگرامتناع راسخ کشورهای عضو است که اجازه ندهند وحشیگری های گذشته تکرار گردد.

از زمان یادروز سال گذشته نزدیک به سه  چهارم عامل های سلاح های شیمیایی به گونه ای قابل تایید، نابود شده اند. امسال این رقم نزدیک به 80 درصد می رسد. این پیشرفت ادامه دار شاهدی بر موثر بودن کنوانسیون و تلاش های سازمان منع سلاح های شیمیایی است.  

اما رخداد های اخیر نشان می دهد، باید هوشیار بمانیم. تهدید سلاح های شیمایی ادامه دارد و 8 کشور به کنوانسیون ملحق نشده اند. تا زمانیکه کنوانسیون جهان شمول شود  و آخرین زردخانه نابود گردد، بدهی ما به قربانیان سلاح های شیمایی پرداخت نشده باقی خواهد ماند.

در این یاد روز، اینجانب جامعه بین المللی را ترغیب می نمایم تلاش ها در راستای نجات جهان از شر سلاح های شیمیایی و سایر سلاح های کشتار جمعی را تشدید نماید.  اجازه دهید با  یکدیگر همکاری نموده  تا تمامی کشور ها را به عضویت کنوانسیون در آوریم و اجرای کامل آن را ارتقا بخشیم. این اقدامی است که بر اساس آن می توانیم به بهترین وجه به قربانیان گذشته احترام گذاشته ونسل های آینده را ازتهدید سلاح های شیمیایی برهانیم.

 
(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 21 ارديبهشت 1392

فراخوان بان کی مون برای مبارزه با مالاریا

 

 
 
 

تهران 4 اردیبهشت 1392 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)— دبيرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی مالاریا 25 آوريل 2013 برابر با 5 ارديبهشت ماه جاری جامعه بهداشت جهانی را ترغيب نمود  بر تعهد خود در تدارک دسترسی جهانی به مبارزه با مالاريا و خاتمه رنج بی مورد ناشی از اين بيماری قابل پيشگيری و درمان اهتمام ورزند. 

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است: 

از هنگامی که رهبران جهان آرمان های توسعه هزاره را در سال 2000 به تصويب رساندند، نهاد های سازمان ملل متحد، سازمان های بشردوستانه و مرتبط با کسب وکار برای حفظ جان ميليون ها انسان از بيماری مالاريا به يکديگر پيوسته اند. وجوه فزاينده بين المللی همسو شده با تعهدات سياسی رو به رشد در کشورهايی که همه گيری وجود دارد، موجب افزايش قابل توجه در اقدامات پيشگيرانه گرديد و دسترسی به آزمايش های تشخيصی و داروهای شفا بخش و نجات دهنده زندگی را گسترش داد و مانع مرگ بيش از يک ميليون نفر شد.  

هدف آرمان توسعه هزاره در زمينه متوقف و معکوس کردن روند ابتلا به مالاريا از هم اکنون قابل مشاهده است و 50 کشور درگير اين بيماری در حال پی گيری کاهش آن تا حداقل 75 درصد تا 2015 هستند. هرچند چالش های عمده ای برجای مانده است. مالاريا در کشورهای کمتر توسعه يافته، به ويژه در آفريقا کماکان تلفات عمده ای به بار می آورد و ميليون ها نفر هنوز از دسترسی به اقدامات نجات دهنده زندگی محرومند. 

در آفريقا در هر دقيقه يک کودک از مالاريا می ميرد. نظام های ضعيف مراقبتی حکايت از آن دارد که موارد به گونه ای گسترده گزارش نشده می مانند؛ و حکومت ها و سازمان جهانی بهداشت اطلاعات بسيار اندکی از محلی که مالاريا بروز کرده و چگونگی تحول در روند گسترش آن دارند، اگرچه پيشرفت هايی در زمينه جمع آوری اطلاعات در راه است. پديدار شدن مقاومت انگل مالاريا در برابر داروها و پشه ها در برابر حشره کش ها، تلاش در مسير مبارزه با اين تهديد مزمن نسبت به جان انسان ها و توليد را پيچيده تر می کند.  

اخيرا، صندوق جهانی برای کنترل مالاريا از ثبات برخوردار شده است. با اينکه در مورد نيمی از منابع مورد نياز برای دستيابی به عدد صفر در مرگ و مير ناشی از مالاريا تا ضرب الاجل 2015 آرمان های توسعه هزاره تعهد شده است، هنوز سالانه حدود 5 ميليارد دلار کسری وجود دارد. اين امر موجب آغاز کندی در سرعت بخشيدن به اقدام در آفريقا، به ويژه در توزيع پشه بندهايی شده که حشره کش های با دوام در آنها به کار رفته است. 

برای پيش گيری از افزايش انتقال مالاريا و تداوم کاهش درد و رنج ناشی از آن به ويژه در 10 کشور با بالاترين ميزان وجود اين بيماری، جامعه جهانی نيازمند تدارک هزينه کافی برای حفاظت تمامی گروه های در معرض خطر و حمايت از پژوهش و نوآوری در زمينه گسترش ابزارهای جديد است. ذخيره سازی مجدد صندوق جهانی برای مبارزه با ايدز، سل و مالاريا بايد به صورت يک اولويت قرار گيرد. 

شعار برای روز جهانی مالاريا در سال جاری "برای آينده هزينه کنيد. مالاريا را شکست دهيد" است. کنترل مالاريا نتيجه ای فراتر از بهبود سلامت انسان به دست می دهد و موجب ارتقای رفاه اجتماعی و توسعه اقتصادی می گردد. اينجانب جامعه بهداشت جهانی، مشتمل بر رهبران سياسی در کشورهايی که در آنها همه گيری وجود دارد را ترغيب می کنم بر تعهد خود در تدارک دسترسی جهانی به مبارزه با مالاريا و خاتمه رنج بی مورد ناشی از اين بيماری قابل پيشگيری و درمان اهتمام ورزند.

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 21 ارديبهشت 1392

همایش بین المللی بررسی حقوقی خلیج فارس

 

به گزارش کمیته اطلاع رسانی در بخش اول همایش ، شهرام مختاری دبیر همایش و نائب رئیس کانون وکلای دادگستری منطقه فارس با بیان دیدگاههای خود در خصوص دلایل برگزاری همایش ملی خلیج فارس  توسط کانون وکلای دادگستری پرداخت و اظهار داشت : در سالهای اخیر ، فعالیت های هدفمند برخی مقامات کشورهای عربی ، در به چالش کشیدن نام خلیج فارس و یا طرح ادعای ارضی نسبت به جزایر ایرانی در محافل مختلف تشدید شده است.بعلاوه اظهارات و اقدامات فراوان با بکار بردن عبارت مجعول و به خصوص هزینه بسیار زیاد در جهت نفی اسم تاریخی خلیج فارس و ترویج عبارت مجعول در مجامع بین المللی موجب خشم و نفرت افکار عمومی ایرانیان گردیده است.

دولت ایران در چند سال گذشته تلاش گسترده یی در راستای استقرار آشتی و پایداری در منطقه و تنش زدایی انجام داده است، ولی برخی از همسایگان باز هم بر تکرار ادعاهای نادرست درباره جزیره های تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی ، پایداری می ورزند؛ و این ادعاهای بیهوده، روندی جدی و فراگیرتر از گذشته به خود گرفته است.

به نظر می رسد آنچه که موجب ادامه این گستاخی شده است و در آینده در ابعاد بیشتری ادامه خواهد یافت ریشه در زمینه های طرح ادعاهای یاد شده و به خصوص رضایت قدرتهای بین المللی از ادامه و گسترش چالش مذکور است.

 برای روشن نمودن و درک واقعیت های موجود بررسی جوانب تاریخی و حقوقی مسئله در چارچوب قواعد و اصول حقوق بین الملل می تواند ابزاری مناسب برای دفاع از امنیت وحاکمیت و منافع ملی مردم ایران  باشد چرا که گسترش روز  افزون ادعاهای کشور امارات در سنوات و ماههای اخیر و همکاری همه جانبه کشورهای حاشیه خلیج فارس و غرب در این مورد ، در صورت بی تفاوتی به مسئله  از جانب ایران ، موجب تجاوز و تعدی به یکی از خطوط قرمز ملت ایران می شود و انفعال فرهیختگان در این مورد گناهی نابخشودنی محسوب خواهد شد .

وی با بیان ضرورت دخالت کانون های وکلای دادگستری در امور اجتماعی و دفاع از منافع ملی جامعه اظهار داشت : همیشه از کانون وکلای دادگستری این انتظار می رفته است  که  چون ، وکلا مدافع حقوق اشخاص حقیقی و حقوقی هستند و کانون نیز ، شخصیتی برای دفاع از منافع جامعه و کشور است، از حیث حضور در مسائل اجتماعی و حقوقی جامعه، یک شخصیت زنده باشد. بدیهی است، صرف صدور بیانیه و لکن انجام ندادن کوچکترین اقدام عملیاتی بعدی، مثل برگزاری اجلاس تخصصی یا تهیه متون حرفه ای دفاعیه و نظایر آن، موجب از بین رفتن فرصت ارائه دیدگاه کلان جامعه وکالت در کشور نزد افکار عمومی جامعه می باشد.

به لحاظ اهمیت و جایگاه شغل وکالت، به طور طبیعی از وکلای دادگستری انتظار میرود که بعنوان نخبگان جامعه، ضمن احترام به فضایل اخلاقی مرسوم، مدافع آرمانهای جامعه خود باشند. لذا بعنوان اشخاص صاحب نظر در مسائل اجتماعی و حقوقی از وکلا و شخصیت حقوقی آنها یعنی کانون وکلای دادگستری، حضور موثر و ملموس در مسائل و معضلات حقوقی و به خصوص دفاع از حقوق جامعه و منافع کشوری، مورد مطالبه افکار عمومی و مسئولان جامعه است.

در این راستا کانون وکلای دادگستری منطقه فارس پیشنهاد برگزاری این همایش را پیرو مصوبه مجمع عمومی اسکودا در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ در کردستان مطرح و با قبول ریاست محترم اتحادیه مقرر شد این همایش به تاریخ امروز ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ و همزمان با روز ملی خلیج فارس در شیراز با حضور اعضای هیات های مدیره محترم کانونهای وکلای دادگستری ایران ، مورخین ، حقوقدانان و سایر صاحبنظران فرهیخته برگزار شده و به بررسی حقوقی و تاریخی حاکمیت و مالکیت ایران بر جزایر سه گانه خلیج فارس بپردازد .

بدیهی است با توجه به ماهیت کانون وکلای دادگستری بعنوان یک سازمان مردم نهاد و عدم وابستگی آن به حکومت و دولت ، استماع نظرات پخته حقوقی و قضائی بین المللی، از ناحیه کانون و جامعه وکالت، تاثیرات منطقی خویش را در جامعه بین المللی به جا خواهدگذاشت و در نتیجه در زمان مناسب، بازخورد آن را ، که احترام به رعایت حقوق مردم ایران است خواهیم دید.

دبیر همایش بررسی حقوقی و تاریخی خلیج فارس در پایان از دست اندکاران برگزاری همایش سپاسگزاری نمود و بیان داشت :  از طرف خود و سایر همکارانم در هیات مدیره کانون وکلای دادگستری منطقه فارس و همچنین جامعه شریف وکلای دادگستری استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد برخود وظیفه می دانم از ادارات ، سازمانها و نهاد های استان فارس که کانون برگزاری این همایش را مدیون زحمات آنها می داند تشکر نمایم.

۱-استاندار محترم فارس جناب آقای مهندس حسین صادق عابدین و معاون فرهیخته سیاسی و امنیتی استان جناب آقای دکتر کمال فیروزآبادی و همچنین دوست ارجمند جناب آقای عبداله حسینی مشاور محترم حقوقی و پارلمانی استاندار که زحمات زیادی را در این مدت متقبل شدند.

۲- مجموعه پر تلاش شهرداری شیراز که به حق برگزاری این همایش مدیون زحمات جناب آقای مهندس پاک فطرت شهردار محترم و معاونین ارجمند ایشان و همچنین شهرداران محترم مناطق مختلف شیراز و دوست و همکار ارجمندم جناب آقای مجید فرمانی وکیل محترم دادگستری و مشاور حقوقی شهرداری شیراز است .

۳-  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس جناب آقای همتی مدیرکل محترم و معاونین ارجمندایشان

۴-  سازمان اسناد و کتابخانه های ملی استان فارس جناب آقای دکتر رنجبر که برگزاری نمایشگاه صیانت از نام خلیج فارس نتیجه تلاش ایشان و همکاران گرانقدرشان است.

۵- سازمان میراث فرهنگی و امور گردشگری استان فارس  و همکاران ارجمندشان

۶-  مدیرکل محترم فرودگاههای استان فارس  که در با شکوه تر برگزار شدن این همایش از هیچ کوششی دریغ نداشتند.

۷-  فرماندهی محترم ارشد منطقه نظامی فارس جناب آقای دکتر محمدی

۸- همکاران پرانگیزه و تلاشگرم در کانون وکلای منطقه فارس آقایان امید آرمند ریاست محترم روابط عمومی ، پوریا نجابت جو ، رامین معینی ، کیانوش نوابی فرد ، سید عباس سعادت ، محسن محمدی کشکولی ، مسعود احمدیان و سرکار خانم ستاره سعادت در کمیته اطلاع رسانی و آقایان عبدالحسین وصال ، کریم میرزایی ، محمد رضا یزدان پناه ، مجتبی خباز ، علی رضا مهندس ، عبدالحمید ناصر پور ، احسان حسینی ، و خانمها راضیه علوی ، عاطفه عباس نیا ، فاطمه زارع ، منصوره اشراقی ، و مهناز شریفی در کمیته تشریفات ، و آقایان محمود طراوت روی ، عباس پگاه ، سامان مظفری و خانمها ثریا رستمی ، حلیمه مرجانه و صفورا موسوی در کمیته رفاه و همچنین کارکنان گرانقدر کانون خانمها حکمتی ، کاتوزیان ، اسد سنگابی ، وآقایان توکل ، قاسمی ، فیلی و نوید.

۹- ریاست محترم اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران استاد ارجمندم جناب آقای دکتر علی مندنی پور و سرکار خانمها سپیده مانی فر و محبوبه موذنی که تلاش های زیادی را جهت برگزاری این همایش  نموده اند.

۱۰- و درنهایت از تمامی مدعووین ارجمند اعضای محترم هیات های مدیره کانونهای وکلای دادگستری ایران و مقامات اداری و قضایی ، نمایندگان معزز مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین شما شرکت کنندگان گرانقدر که با دغدغه دفاع از منافع ملی این کهن مرز و بوم در این همایش شرکت کرده و رنگی دیگر به آن داده اید سپاسگزاری می کنم و اقامت خوشی را برای میهمانان ارجمندمان آرزو دارم.

گزارش از کمیته اطلاع رسانی همایش

lمنبع: اسکودا

(0)نظرات توسط: IHRC2
یکشنبه 1 ارديبهشت 1392

برگزاری پیش نشست استانی همایش بین المللی فلسفه حقوق زن در اسلام و سایر مکاتب

 

روز چهارشنبه مورخ 28 فروردین ماه جاری، پیش نشست همایش همایش بین المللی فلسفه حقوق زن در اسلام و سایر مکاتب که قرار است در اردیبهشت ماه سال جاری در تهران برگزار شود در شیراز با موضوع: بررسی تطبیقی حقوق زن در اسلام و غرب با برگزار گردید. در این نشست علمی که در جمع اساتید دانشگاه حقوق و علوم سیاسی دانشگاههای شیراز و وکلاء دادگستری استان و علاقمندان به حقوق بشر برگزار گردید، صاحبنظران به بررسی تطبیقی حقوق زن در اسلام و نظام بین المللی پرداختند. در این همایش جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین دکتر دیلمی(عضو هئیت علمی دانشگاه حضرت معصومه) به بررسی موضوع جنسیت و هنجارهای اخلاقی و تاثیر آن بر مواد بین المللی و حقوق بشر پرداختند ایشان ضمن بیان فلسفه حقوق و تکالیف وهنجارهای جنسیتی به پاسخ این پرسش پرداختند که آیا جنسیت می تواند در باید ها و نباید های حقوق تاثیر بگذارد؟

در ادامه جلسه آقایان دکتر فرهاد طلایی استاد حقوق بین الملل دانشگاه شیراز و عضو کمیته علمی کمیسیون حقوق بشر اسلامی منطقه 2 کشور با موضوع  حقوق زن در اسناد بین المللی و اعلامیه جهانی حقوق بشر، و دکتر فرشید رفوگران وکیل پایه یک دادگستری، استاد دانشگاه و عضو کمیته علمی کمیسیون حقوق بشر اسلامی منطقه 2 کشور با موضوع بررسی تطبیقی حقوق زن در اسلام و غرب دیدگاههای خود را مطرح نمودند. 

 

 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2