جمعه 19 ارديبهشت 1393

اخبار استانی اردیبهشت ماه بخش دوم

مختاري: دانش به‌‌معناي دانستن مباحث تئوري نيست/ اشتغال تنها با تزريق اعتبار ايجاد نمي‌شود

مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان فارس گفت: دانش تنها مباحث تئوري نيست، فراگيري مهارت‌ها نيز بخشي از دانش را تشكيل مي‌دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس، سهراب مختاري چهارشنبه 17 ارديبهشت در يازدهمين گردهمايي اشتغال جهاددانشگاهي كه به ميزباني جهاددانشگاهي فارس در شيراز برگزار شد، گفت: نقش آموزش در تغيير رفتار بسيار مهم است.

وي اضافه كرد: ‌اگر بخواهيم تغيير رفتار فردي و گروهي را شاهد باشيم، ابتدا بايد به آموزش دانش بپردازيم، اين موضوع موجب تغييرات در نگرش مي‌شود و در نهايت به تغيير رفتار فردي و گروهي مي‌رسد.

مختاري گفت: اما دانش شامل چه مسائلي است، دانش تنها مباحث تئوري نيست، فراگيري مهارت‌ها و مهارت‌آموزي نيز بخشي از دانش‌‌افزايي را شامل مي‌شود زيرا به صرف فراگيري و آموزش تئوريك نمي‌توان اشتغال ايجاد كرد.

وي با تاكيد براينكه افراد داراي مهارت‌هاي حرفه‌اي راحت‌تر قادر به ايجاد اشتغال هستند، گفت: وقت آن رسيده اگر اهميت موضوع اشتغال را مي‌بينيم به سمتي برويم كه به كارآفريني اهميت بيشتري بدهيم.

مختاري با بيان اينكه برگزاري همايش‌ها و گردهمايي‌هاي اشتغال، زمينه‌ساز ايجاد فكر در مسير گسترش مهارت‌آموزي است، گفت: آموزش مهارت‌هاي حرفه‌اي، در تنظيم بازار و سياست‌گزاري‌هاي اشتغال مي‌تواند كمك كند.

مدير كل تعاون،‌ كار و رفاه اجتماعي گفت: بايد ديد كه از ظرفيت‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي، در حوزه‌هاي كارآفريني چه استفاده‌هايي را مي‌توانيم ببريم، دستگاه‌هاي اجرايي ظرفيت‌هاي بالفعل و بالقوه دارند و مي‌توان استفاده كرد.

مختاري گفت: دفاتر كارآفريني ايجاد شده را بايد فعال كرد، تنها راه ايجاد اشتغال، تزريق اعتبار نيست، بسياري از تشكل‌هاي مردم‌نهاد وجود دارد كه مي‌توان از آنها براي تغيير فرهنگ كار و ارتقا بهره‌وري استفاده كرد.

*

مطالعه و جانمايي نسل نو شهرها و شهرك‌هاي جديد

معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس هيات مديره و مديرعامل شركت مادرتخصصي عمران شهرهاي جديد كشور گفت: مطالعه و جانمايي براي احداث نسل نو شهرها و شهرك‌هاي جديد در دستور كار دولت يازدهم قرار دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس، محسن نريمان بعدازظهر چهارشنبه 17 ارديبهشت ماه در حاشيه نشست مديران عامل شركت‌هاي توسعه و عمران شهرهاي جديد كشور در شيراز، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سئوال خبرنگار ايسنا، گفت: اولويت براي ايجاد شهرهاي جديد در كشور، به مناطقي است كه فاقد شهر جديد است.

نريمان گفت: استان‌هاي شمالي كشور در موضوع مطالعه و جانمايي براي احداث شهرهاي جديد در اولويت قرار دارند.

وي همچنين در پاسخ به سئوال ديگر خبرنگار ايسنا در خصوص نبود زيرساخت‌هايي نظير فاضلاب، اماكن آموزشي و فرهنگي و ... در برخي شهرهاي جديد مانند صدرا، گفت: يكي از بندهاي قانون دستگاه‌هاي اجرايي را مكلف به تامين نيازهاي شهرهاي جديد كرده و تاكيد دارد كه نيازهاي شهرهاي جديد بايد مشابه ديگر شهرها بر طرف كنند.

نريمان خاطرنشان كرد: دستگاه‌هاي اجرايي مكلف هستند كه نيازهايي نظير مدرسه، بيمارستان و فاضلاب را مانند ديگر شهرها تامين كنند.

وي در عين‌حال گفت: ما به‌عنوان يك دستگاه دولتي، با توجه به اجازه‌ي قانوني براي انجام تهاتر، تلاش مي‌كنيم تا عرضه اراضي در مالكيت خود، بستر را براي تامين منابع مالي لازم در اجراي طرح‌هايي نظير ساخت مدرسه، فراهم كنيم.

نريمان گفت: در سالي كه به‌نام اقتصاد و فرهنگ نام‌گذاري شده است، ما نيز به‌نوبه خود تلاش مي‌كنيم زيرساخت‌هاي فرهنگي را در مسيري كه قانون به ما اجازه داده است، در شهرهاي جديد كشور، در حد توان، ايجاد كرده و گسترش دهيم.

معاون وزير راه و شهرسازي همچنين گفت: بالغ بر 90 درصد كل واحدهاي مسكوني طرح مسكن مهر در شهرهاي جديد كشور را تا پايان سال 93 به اتمام خواهيم رساند.

نريمان خاطرنشان كرد: بودجه امسال شركت شهرهاي جديد كشور، 500 ميليارد تومان است كه با استفاده از سرمايه‌ي بخش خصوصي و تهاتر، تا 30 هزار ميليارد تومان قابل افزايش است.

*

معاون استاندار فارس:
برخورد دولت با مباحث اشتغال و كاهش تورم متعهدانه است

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري فارس گفت: برخورد و مواجهه دولت با مباحثي نظير اشتغال و مهار تورم و افزايش رشد اقتصادي، متعهدانه و با برنامه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس، تاجگردون چهارشنبه 17 ارديبهشت در يازدهمين گردهمايي اشتغال جهاددانشگاهي كه به ميزباني جهاددانشگاهي استان فارس در شيراز برگزار شد، گفت: البته امام‌جمعه موقت محترم شيراز مباحثي را طرح كردند كه من معتقدم به اين شدت هم نيست.

وي با تاكيد بر اينكه ظرفيت زنان در حوزه‌هاي مختلف اشتغال در جمهوري اسلامي ايران، يك ظرفيت بزرگ و تاثيرگذار و توانمند است، گفت: دولت محترم هم در هر مبحثي كه ورود كرده و مي‌كند، همواره مباحث ديني را مد نظر داشته و دارد.

تاجگردون با بيان اينكه اشتغال يكي از دغدغه‌هاي مهم دولت يازدهم است، گفت: طي چندسال گذشته روند بيكاري در استان فارس رو به رشد بوده و به آمارها كه نگاه مي‌كنيم آمار بيكاري از بيش از 13 درصد در سال 84 تا سال 90 روند صعودي را طي كرده است و از انتهاي سال 90 و سال‌هاي 91 و 92 از رشد آن كمي كاسته شده و در پايان 92 باز به بيش از 13 درصد رسيده است.

وي رتبه بيكاري فارس را هم‌اينك در كشور هفتم اعلام و اضافه كرد: اين رتبه در سال گذشته سوم بوده است.

تاجگردون با بيان اينكه بخش اعظم بيكاران را فارغ‌التحصيلان دانشگاهي شامل مي‌شوند، گفت: يكي از نكات اصلي مد نظر دولت‌مردان و برنامه‌ريزان استفاده از اين ظرفيت در مباحث اشتغال است، اشتغال فارغ‌التحصيلان كه جهاددانشگاهي الحق به آن ورود خوبي داشته، زمينه ساز اشتغال ساير گروه‌ها است.

معاون برنامه‌ريزي استانداري فارس علت نرخ بيكاري موجود را مسائل جهاني و نداشتن تعهد به اجراي قانون دانست و گفت: بسياري از كارخانه‌ها كه اشتغال استان را مديريت مي‌كردند، به دليل نبود مواد اوليه به تبع تحريم‌ها از يك سو و نبود حمايت قانوني از سوي ديگر نتوانسته‌اند مسير توليد و فعاليت را ادامه دهند و شرايط بغرنجي دارند.

وي با اشاره به بخشي از صحبت‌هاي امام جمعه‌ي موقت شيراز در انتقاد از بالا بودن نرخ تورم، گفت: سال گذشته نرخ رشد اقتصادي كشور منفي 50 درصد بود و دولت يازدهم تمام تلاش خود را بايد ابتدا صرف متوقف كردن اين روند مي‌كرد كه به‌حمدالله موفق هم بود.

تاجگردون تاكيد كرد: در پايان سال گذشته و با وجود تامين نشدن كامل منابع مالي، بخشي از منابع دولت به سمت تكميل پروژه‌هاي عمراني نيمه‌تمام متمايل شد، پروژه‌هايي كه ايجاد اشتغال پايدار را مديريت مي‌كند تا با اين اقدام رشد منفي اقتصادي را به سمت صفر متمايل كند.

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري فارس با اشاره به اينكه اجراي فاز دوم طرح هدف‌مندي يارانه‌ها و افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي، ناخواسته تاثير خود را بر توليد و قيمت كالا و خدمات خواهد گذاشت، گفت: ادعا نمي‌كنيم نرخ تورم را كاهش داده‌ايم و مي‌دهيم، ما ابتدا به‌دنبال مهار رشد افسار گسيخته تورم بوده و هستيم.

*

رئیس جهاد دانشگاهی کشور تاكيد كرد:
ضرورت تدوين استراتژي توسعه‌صنعتي

رئيس جهاددانشگاهي كشور گفت: يكي از نيازهاي اساسي كشور، تدوين استراتژي توسعه‌ي صنعتي است كه بايد هرچه سريعتر در دستور كار قرار گيرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس، حميد‌رضا طيبي چهارشنبه 17 ارديبهشت در يازدهمين گردهمايي سراسري اشتغال جهاددانشگاهي كه به ميزباني جهاددانشگاهي استان فارس در شيرازبرگزار شد، نهاد انقلابي جهاددانشگاهي را يكي از ظرفيت‌هاي موثر و كارآمد براي همكاري در تدوين استراتژي توسعه‌ي صنعتي معرفي كرد.

طيبي گفت: در شرايطي كه مشكلات زيادي براي فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها وجود دارد، بايد براي شناخت علل و موانع ايجاد اشتغال كار جدي كرده و پيشنهاد ارائه بدهيم، جهاددانشگاهي هم سابقه بسيار موفق در توليد علم و تجاري سازي توليدات علمي خود دارد و هم از ظرفيت و سازمان‌هاي خوبي در مباحث پژوهشي و آموزشي برخوردار است و مي‌تواند با استفاده از اين ظرفيت‌ها مشكلات را تحليل كرده و راه حل ارائه بدهد.

عضو شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي گفت: مسئولان مكررا لزوم توسعه‌ي فناورانه و اقتصاد دانش‌بنيان را مد نظر قرار داده‌اند، راه توسعه‌ي فناورانه و صنعتي شدن كشور هم اصلي‌تري راه ايجاد اشتغال است، اما منظور ما از بيان اين مفاهيم چيست؟ آيا بايد دانش را خريداري كنيم يا آن را خود توليد كنيم.

وي گفت: به‌عنوان مثال مي‌توان روي زمين‌هاي كوچك كارهاي اقتصادي خوبي انجام داد، با محدوديت‌هايي كه در كشور به‌لحاظ منابع آب و زمين‌هاي حاصلخير داريم، بايد صاحب فناوري و دانش بشويم تا بتوانيم حداكثر بهره‌وري را داشته باشيم، اما اين كار را چه كسي بايد انجام دهد؟ مزيت‌هاي ملي ما چه چيز است؟

وي با اشاره به اينكه بايد استراتژي توسعه را در هر زمينه مشخص كرده و ببينيم در كدام حوزه داراي مزيت‌هاي بيشتر و بهتري هستيم، گفت: اينكه انرژي مزيت اصلي ما است يا معدن، اين استراتژي توسعه‌ي صنعتي بايد بگويد در حوزه‌ي اكتشاف بايد صاحب دانش فناوري بشويم يا در فرآوري محصولات؟

طيبي با بيان اينكه در سال‌هاي پس از انقلاب بيش از 40 واحد توليد سيمان در كشور راه‌اندازي شده است، گفت: در اين مدت بايد برنامه‌اي تدوين مي‌شد كه تنها ماشين‌آلات چند واحد توليد سيمان را از خارج كشور وارد مي‌كرديم و بعد خودمان صاحب دانش مي‌شديم.

وي با اشاره به فعاليت‌هاي كشور در عرصه توليد خودرو و طرح اين مبحث كه بايد بررسي علمي كرد كه آيا توليد انبوه چند خودرو مزيت است يا بايد به سمت محصولاتي رفت كه ارزش افزوده بالاتري دارند، گفت: به‌عنوان مثال آيا مي‌توان در مباحث الكترونيك سرمايه‌گذاري كرد؟

طيبي با اشاره به روند رشد كشورهايي نظير كره‌جنوبي و با يادآوري اينكه آن كشور چند صنعت را به‌عنوان محور توسعه قرار داده و آنها را دنبال كرده است، گفت: اكنون در ايران در 10 شهر بين 2 تا 12 خط مترو وجود دارد يا در حال احداث است كه اين خطوط نيازمند چندهزار واگن است، آيا بايد تمام اين واگن‌ها را از خارج تامين كرد يا بايد خريد را از جايي انجام داد كه مبنايي براي انتقال دانش توليد واگن هم باشد.

وي با تاكيد بر اينكه در تدوين استراتژي توسعه‌ي صنعتي بايد از توليد داخلي حمايتي معقول و منطقي انجام شود، استفاده از تجارب ساير كشورها در اين زمينه را بسيار مهم برشمرد و گفت: كاري كه در كشور ما به‌عنوان حمايت از صنايع انجام شده، توزيع پول بوده است، حال آنكه توليد كننده باهوش است و اگر فرض براين باشد كه نيت خير وجود دارد و برخورداران از اين حمايت‌ها بخواهد پول را پس بدهند، با توجه به شرايط اقتصادي در جايي سرمايه‌گذاري مي‌كنند كه بتوانند پاسخگوي بانك باشند.

طيبي با اشاره به تب ايجاد شركت‌هاي دانش‌بنيان كه در كشور فراگير شده است، گفت: آيا تضميني براي خريد محصولات توليد شده توسط شركت‌هاي دانش‌بنيان وجود دارد، اگر تضمين نباشد مي‌توان انتظار داشت كه يك شركت محصولي را توليد كند و بگذارد كه فردا بانك يقه‌اش را بگيرد و مطالباتش را طلب كند؟

رئيس جهاددانشگاهي كشور يكي از تجارب منفي كشور ما را ايجاد بازار مقياس دانست و گفت: اگر بنا به توليد يك محصول است بايد مبنا داشته باشيم، شايد در يك محصول وجود و فعاليت يك توليد كننده كافي باشد، توليد و فعاليت توليدي بايد براي توليد كننده صرفه‌ي اقتصادي باشد، در بررسي توسعه‌ي كشور كره، متوجه مي‌شويم كه بازار را تجميع كرد و دست يك توليد كننده سپرد، در صنعت الكترونيك، در صنعت خودرو و ساير صنايع، اما در كشور ما هم الي ماشاالله براي همه مجوز صادر مي‌كنيم.

وي با قبول اينكه توجه به بازارهاي رقابتي در سطح بين‌الملل اهميت دارد و توليد هم نبايد عرصه منوپل باشد، خاطرنشان كرد: صدور مجوز بدون مطالعه نيازها، منجر به آن مي‌شود كه بر سر توليدكنندگان ماكاروني و كاشي آمد.

طيبي تصريح كرد: جهاددانشگاهي از نهادهايي است كه مي‌تواند در اين حوزه فعاليت كند، چه در حوزه‌ي علوم انساني، چه در حوزه‌ي‌ پژوهشي و راهكار براي حل مسائل و مشكلات كشور ارائه بدهد.

رئيس جهاددانشگاهي كشور البته نوشتن استراتژي و اجراي آن نياز را نيازمند ثبات سياسي و وفاق ملي دانست و گفت: ‌برنامه‌ها نبايد در گردش‌هاي سياسي دچار تغيير شود، اتفاقي كه در جمهوري اسلامي زياد افتاده است، بايد بتوانيم كشمكش‌هاي سياسي را نداشته باشيم تا سياست‌هاي بلند مدت تاثيرگذار باشد و در برنامه پنجم توسعه‌ي جهاددانشگاهي در حوزه اشتغال به اين مسائل پرداخته شده است.

طيبي ابراز اميدواري كرد كه در دوره‌ي مديريت جديد جهاددانشگاهي بتوان در توسعه‌ي علمي و فناورانه و توسعه‌ي فرهنگ در ابعاد مختلف از جمله فرهنگ كار و تلاش، الگوسازي مناسبي انجام شود.

*

حجت‌الاسلام رضوي اردكاني:
سيستم بانكي عليل و ربوي نمي‌تواند اشتغال ايجاد كند

امام جمعه‌ي موقت شيراز گفت: سيستم بانكي عليل و ربوي و مريض نمي‌تواند اشتغال ايجاد كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس،  حجت‌الاسلام سيد ابوفاضل رضوي اردكاني در اولين روز يازدهمين گردهمايي اشتغال جهاددانشگاهي در شيراز گفت: بانك فاجعه‌ي نظام ما است، جز ربا خوري و ربا پروري چه كرده است.

وي فعاليت بانك‌ها را شرعي ندانست و با اشاره به تلاش شوراي نگهبان و يادآوري اينكه اين تلاش يك حكم ثانوي بوده است تا بانك عقودي داشته باشد و پول دريافتي مردم رباي محض نباشد، خاطرنشان كرد: اين اقتصاد در حال موت است كه پول‌هاي مردم جمع مي‌شود در بانك‌ها و افراد زير كولر بشيند و بدون زحمت سود تضمين شده بگيرد، اين درست نقطه مقابل اشتغال است.

وي با بيان اينكه بخشي از اين پول هم كه به شكل غيرقانوني از بانك‌ها خارج مي‌شود، خاطرنشان كرد: كسي را متهم نمي‌كنم اما اگر همكاري بانك‌ها نباشد، هيچ دزدي نمي‌تواند از بانك پول بدزدد، حتما بايد با رئيس و كارمند بانك دوست، رفيق يا فاميل باشيم كه بتوان پولي را تحت عنوان تسهيلات از بانك گرفت.

حجت‌الاسلام رضوي‌اردكاني با اشاره به اينكه بخشي از تسهيلات پرداختي بانك‌ها به‌جاي رفتن در مسير توليد، تبديل به خودروهاي گران‌قيمت شده و در خيابان‌ها براي نواميس مردم ايجاد مزاحمت مي‌كند، گفت: اگر قرار است صحبت‌هاي رهبري عملي شود، به شعار ختم نشود، بايد فكري اساسي كرد.

وي اضافه كرد: دولت آقاي روحاني حفظ‌الله، كه اميدواريم بر پايه تدبير و اميد باشد و تيم اقتصادي اين دولت چه كرده است، وقتي مي‌گوييم تورم پايين آمده است، اما مردم آن را احساس نمي‌كنند چه معنايي دارد؟ دولت قبلي را متهم كرده‌ايم، آماري هم به رئيس‌جمهوري داده‌اند ايشان هم اعلام كرده است، با آمار مشكل مردم حل نمي‌شود، مشكل مملكت حل نمي‌شود.

امام جمعه‌ي شيراز  تصريح كرد: بانك‌ها امروز فاجعه‌ي نظام اسلامي هستند، كجاي دنيا سراغ داريم كه بانك‌ها 25 درصد سود بدهند، پولي كه بايد در جهت توليد باشد در بانك خوابيده است.

وي با اشاره به بدهي چندصد ميلياردي دانه‌درشت‌ها به بانك‌ها، گفت: تاكنون نسخه‌ي علمي و عملي براي معالجه ارائه نشده است، اگرچه نسخه‌هايي براي تسكين درد ارائه شده است.

امام‌جمعه‌ي موقت شيراز با اشاره به حضور زنان در عرصه‌هاي اشتغال، گفت: ما گاهي به اين طرف غش مي‌كنيم، امروز بيشتر پست‌ها در اكثر وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها به زنان واگذار شده است، اسلام البته جايگاه زن را بسيار بالا دانسته اما اينكه در هر وزارت‌خانه از هر 10 كارمند 8 نفر زن باشد دو نفر مرد، اين تبديل به يك فاجعه مي‌شود، يك‌سري شغل‌ها مناسب شخصيت زنان نيست.

حجت‌الاسلام رضوي‌اردكاني با پيشنهاد اينكه زمينه براي حضور زنان در عرصه‌هاي پزشكي و پيراپزشكي فراهم‌تر شود، گفت: اينكه به‌دليل نبود دندانپزشك زن، زني جوان توسط يك پزشك مرد معالجه شود، صحيح نيست.

وي همچنين خاطرنشان كرد: امروز در عرصه‌هاي تعليم و تعلم هم استاد زن كم داريم، در شغل معلمي حضور زنان كم نيست اما در عرصه دانشگاه هنوز هم جادارد كه حضور بيشتر زنان را شاهد باشيم. اما اينكه زني در كارخانه ذوب‌آهن، زن جلوي كوره ايستاده و كار مي‌كند، اين مناسب زنان نيست.

امام جمعه‌ي موقت شيراز همچنين با انتقاد از وضعيت حضور و فعاليت زنان در برخي شركت‌هاي خصوصي، گفت: وارد اغلب شركت‌هاي هواپيمايي كه مي‌شويم رديف خانم‌هايي را مي‌بينيم كه نشسته‌اند با هفت قلم آرايش، عواقب اين نوع كار، عواقب خوبي نيست.

حجت‌الاسلام رضوي‌اردكاني، نداشتن تناسب كار سنگين با خلقت زن را در بسياري از مشاغل مورد انتقاد قرار داد و گفت: بالارفتن سن ازدواج، بيكاري مردها، افزايش آمار طلاق، ايجاد بستر ناهنجاري‌هاي اجتماعي و اخلاقي و ... را از مشكلات اشتغال زنان در برخي مشاغل دانست.

*

معاون جهاددانشگاهي كشور:
ظرفيت پذيرش و محتواي درسي دانشگاه‌‌ها تناسبي با نياز بازار كار ندارد

معاون جهاددانشگاهي و رئيس سازمان همياري اشتغال دانش‌آموختگان اين نهاد گفت: نه‌تنها ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها هيچ تناسبي با بازار كار ندارد بلكه محتواي آموزشي مراكز آموزش‌عالي نيز تناسبي با محتواي شغل و نياز حرفه‌اي ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس، علي احمدي چهارشنبه 17 ارديبهشت در يازدهمين گردهمايي اشتغال جهاددانشگاهي كه به ميزباني جهاددانشگاهي فارس، گفت: متاسفانه هنوز در دانشگاه‌ها معيار اصلي نمره است و حتي دانشگاهي مثل علمي و كاربردي هم كه با هدف ايجاد اشتغال تاسيس شددر دايره‌ي تكراري ساير دانشگاه‌ها گرفتار شده است.

وي با انتقاد از دولت‌هاي مختلف در بحث اشتغال گفت: همه‌ي دولت‌ها با شعار اشتغال و رفع بيكاري آمدند ولي معضل اشتغال هنوز پابرجا است در حالي كه هزينه‌هاي هنگفتي براي اشتغال ايجاد كردند و در سال‌هاي گذشته هيچ دورنمايي براي اشتغال نداشتيم.

رئيس سازمان همياري اشتغال دانش‌‌آموختگان جهاددانشگاهي با بيان اينكه از 8.5 ميليون فرصت شغلي موجود فقط 45 درصد آن به فارغ‌التحصيلان دانشگاهي اختصاص دارد، گفت: با اين توصيف آينده خوبي را براي اقتصاد كشور نمي‌توانيم ترسيم كنيم.

او ادامه داد: اگرچه اين حرف‌ها ممكن است نااميد كننده باشد اما واقعيت است.

احمدي در عين حال مواهب طبيعي و نيروي جوان كشور را فرصت‌هاي خوب براي ايجاد اشتغال دانست و گفت: دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها يك فرصت براي هر كشوري محسوب مي شوند اما بايد ديد چرا اين فرصت در كشور ما به تهديد منتهي شده است؟

معاون جهاددانشگاهي كشور با طرح اين سئوال كه نهاد جهاددانشگاهي در كجاي معادله‌ي يادشده قرار دارد، گفت: جهاددانشگاهي در همه‌ي دوران‌ها و در مشكلات مختلفي كه پيش روي كشور قرار داشتهف ورود و نقش موثري ايفا كرده است، اكنون نيز به 2 شكل مِ‌توانيم به كمك حل مشكل اشتغال بشتابيم، يكي اينكه ما 30 هزار نقطه روستايي در كشور داريم كه اگر جهاددانشگاهي به كمك واحدهاي استاني بتواند 10 درصد اين نقاط را هدف‌گذاري و هر روستا را به يك بنگاه اقتصادي بدل كند، اتفاق خوبي در حوزه‌ي اشتغال خواهد افتاد.

احمدي گفت: كمك ديگر نهادجهاددانشگاهي به موضوع اشتغال اين مي‌تواند باشد كه براي يك‌صد هزار فرصت شغلي پيش‌رو به‌عنوان شبكه‌ي پشتيبان عمل كند.

رئيس سازمان همياري اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهي كشور ابراز اميدواري كرد كه تمام مولفه‌هاي دست‌اندركار كشور دست به دست هم دهند و مشكل اشتغال را مرتفع كرده و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي را به سرانجام مطلوبي برسانند.

*

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

اخبار استانی اردیبهشت ماه بخش اول

لزوم تخصصی شدن ساختمان‌های تجاری
پيگيري طرح جامع اقتصاد شهري در كلان‌شهرها

شهردار شیراز گفت: به گسترش ساختمان‌های تجاری ‌مانند پاساژ و مغازه اعتقاد ندارم و از ابتدا به دنبال آن بودم که ساختمان‌های تجاری‌ شیراز به تدریج تخصصی شود.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس، علیرضا پاک فطرت اضافه کرد: بحث این دو ساختمان خیابان زند نیز همین است و بر خلاف تصور برخی افراد، بنابر ایجاد چند بوتیک و مغازه نیست بلکه شهرداری به دنبال آن است که این دو ساختمان، مرکز تجاری لوازم پزشکی شود.

وی خاطرنشان کرد: فروش لوازم پزشکی مانند لنز، سمعک و بسیاری موارد دیگر شبیه آن در شیراز مکان مشخصی ندارد و این موضوع با وجود قطب پزشکی بودن این شهر و تعداد زیاد افرادی که به قصد استفاده از بحث بهداشت و درمان به شیراز می‌آیند، همخوانی ندارد.

پاک‌فطرت گفت: اگر ساختمان تخصصی و مجموعه این چنین در شیراز موجود باشد از هر استانی که وارد شیراز شوند می دانند اینگونه وسایل و ... را باید از کجا تهیه کنند.

وی با بیان اینکه این مراکز موجب کاهش گره های ترافیکی در معابر مرکزی شهر می شود، افزود: اینگونه طرح ها رونق اقتصادی و رضایتمندی شهروندان را به دنبال خواهد داشت.

شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طرح درآمد پایدار یا طرح جامع اقتصاد شهری باید توسط وزارت کشور و بنابر مصوبه مجلس شورای اسلامی محقق شود.

او ادامه داد: بودجه شهرداری بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر و در راستای برنامه پنج ساله تدوین شده و در آن برنامه، یک قسمت عمده بحث پروژه‌ها است که بیان شده هر پروژه چقدر هزینه دارد و این اعتبار چگونه باید تامین شود.

شهردار شيراز خاطرنشان کرد: از این منظر می‌توان گفت برنامه پنج ساله شهرداری طرح پنج ساله اقتصادی، عمرانی و فرهنگی نیز محسوب می‌شود، اما اگر طرح خاص اقتصاد شهری مد نظر باشد باید آن را در بخش درآمدهای پایدار و در سطح مجلس شورای اسلامی پیگیری کرد.

*

فعاليت هيات‌هاي مذهبي تنها به برگزاري مراسم عزا محدود نيست
جشن ميلاد اميرالمومنين(ع) در شيراز با شكوه برگزار مي‌شود

رئيس شوراي هيئات مذهبي استان فارس گفت: فعاليت هيات‌هاي مذهبي تنها محدود به برپايي مراسم عزاداري نيست، بلكه اين ظرفيت در برپايي برنامه‌هاي جشن و سرور به مناسبت‌هاي ديني نيز فعال خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس، مظفر مختاري پنجشنبه 18 ارديبهشت در يك كنفرانس خبري افزود: به‌حمدلله ظرفيت مذهبي سومين حرم اهل بيت(ع) در موضوع هيات‌ها و تشكل‌هاي ديني، يك پتانسيل بسيار مطلوب به‌شمار مي‌رود كه مي‌توان از آن در موضوع توسعه‌ي فرهنگ ديني و الگوسازي برمبناي سبك زندگي اسلامي- ايراني، بهره برد.

مختاري با تاكيد بر لزوم همراهي همه رسانه‌ها در خصوص فرهنگ‌سازي شعائر مذهبي، ديني و ملي، توفيق در ايجاد بسترهاي سبك زندگي اسلامي- ايراني را مستلزم هماهنگي و همدلي بين بخش‌هاي مختلف دانست و گفت: متاسفانه برخي رسانه‌ها، نسبت به هيئات مذهبي، كم لطف هستند، روزنامه‌هايي كه وظيفه اصلي آنان فرهنگ‌سازي در سال اقتصاد و فرهنگ است، شايد به واسطه حضور من در شوراي هيئات مذهبي، كمتر ما را همراهي كرده‌اند كه اين موضوع جاي گلايه دارد.

وي در عين‌حال از خبرگزاري‌هاي فعال در استان فارس قدرداني و خاطرنشان كرد: عكاسان و خبرنگاران خبرگزاري‌ها الحق همواره همراه بوده‌اند و در كنار انعكاس اخبار و فعاليت‌ها، به انتشار تصاوير برنامه‌هاي مختلف در راستاي توسعه‌ي فرهنگ اهل‌بيت(ع) اهتمام جدي داشته‌اند.

مختاري همچنين از صدا و سيماي مركز فارس به‌دليل همراهي و همدلي در انعكاس فعاليت‌هاي هيئات مذهبي فارس قدرداني و اضافه كرد: امسال براي اولين بار، با همراهي تمام هيات‌هاي مذهبي، جشن ميلاد حضرت اميرالمومنين(ع) را در قالب يك برنامه‌ي باشكوه، پيش‌بيني و برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه اميدواريم با حضور اقشار مختلف مردم، شاهد رونق هرچه بيشتر اين جشن مذهبي و ملي باشيم.

رئيس شوراي هيئات مذهبي استان فارس با يادآوري اينكه از اين پس اين شورا در برپايي مراسم‌هاي جشن و سرور به مناسبت‌هاي مذهبي مختلف، پيشگام و همراه با مردم خواهد بود، گفت: هيئات‌هاي مذهبي، مردمي‌ترين و باسابقه‌ترين تشكل‌هاي مردم‌نهاد در سطح ايران و فارس و شيراز است، لذا با توجه به نيازهاي جامعه، ضرورت پرداختن به جشن‌ها، يكي از وظايف اين تشكل‌ها است كه از ابتدا تاكنون با پول مردم و حضور مردم، راه‌اندازي و اداره شده و مي‌شود.

مختاري گفت: با توجه به قرارداشتن در ماه رجب و پيش‌رو بودن ماه شعبان‌المعظم و جشن‌هايي از جمله ميلاد حضرت اباالفضل(ع) و حضرت امام سجاد(ع) و خصوصا ميلاد مسعود و مبارك حضرت ولي‌عصر(عج) اميدواريم اين روزها را هم با همراهي مردم جشن‌هاي باشكوهي برگزار كنيم.

رئيس شوراي هيئات مذهبي فارس از پيش‌بيني و تدوين تقويم برنامه‌هاي هيئات مذهبي، برنامه‌هاي آموزشي در موضوعات شعر‌خواني، مقتل‌خواني و ادبيات ديني، فعال كردن بخش فرهنگي هيات‌هاي مذهبي، ايجاد مشاوره هيئات مذهبي بانوان و فراهم سازي زمينه براي ارتقا داشته‌هاي مذهبي فعالان هيئات، قدرداني از پيرغلامان و ... خبر داد.

مختاري همچنين گفت: براي روزهاي 14 و 15 خرداد نيز برنامه‌هايي از جمله برگزاري مراسم مشترك با بنياد شهيد،  برپايي دعاي كميل در شاهچراغ(ع) و اعزام 15 اتوبوس به مرقد حضرت امام(ره)، پيش‌بيني شده است.

رئيس شوراي هيئات مذهبي استان فارس گفت: برنامه جشن ميلاد حضرت اميرالمومنين علي(ع) بعداز ظهر سه‌شنبه، 13 رجب، از ساعت 17 الي 19 در سالن ورزشي شهيد آيت‌الله دستغيب شيراز، برگزار مي‌شود.

*

احمدي:
مجمع خيرين اشتغال‌ساز در فارس راه‌اندازي مي‌شود

اولين مدرسه‌ي ايجاد شده توسط بنياد فرهنگي دكتر عباس مصلي‌نژاد در شيراز به بهره‌برداري رسيد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس، مدرسه نمونه دولتي حضرت محمدرسول‌الله(ص) با مساحت 4هزار و 600 متر مربع، در جنوب شيراز افتتاح شده به بهره‌برداري رسيد.

اين آموزشگاه 18 باب كلاس درس دارد و از امكاناتي نظير آزمايشگاه، كتابخانه، نمازخانه، سالن اجتماعات و سالن ورزشي نيز برخوردار است.

استاندار فارس در مراسم بهره‌برداري از اين آموزشگاه، گفت: وقف و مدرسه سازي مصادق بارز عمل صالح و دكتر مصلي‌نژاد فعاليت‌هاي نيكوكارانه بزرگي در جاي جاي كشور انجام داده است و ساخت اين آموزشگاه بزرگ نخستين اقدام بزرگ ايشان در استان فارس است.

دكتر سيدمحمد احمدي خاطرنشان كرد: اين خير نيكوكار طرح خدماتي مناسبي براي بازنشستگان آموزش و پرورش به مبلغ 25 ميليارد تومان در دست اقدام دارد.

وي با بيان اين كه تشويق و تقدير از نيكوكاران و خيرين عبادت محسوب مي شود، فعاليت خيرين مدرسه‌ساز شيراز را بسيار ريشه‌دار توصيف و تاكيد كرد: وجود موقوفات فراوان در سطح فارس‌ نشان از خيرخيز بودن اين استان دارد.

احمدي با اشاره به اين كه استان فارس در زمينه فعاليت‌هاي مجمع خيرين مدرسه ساز و تامين سلامت در سطح كشور پيشتاز است، گفت: مجمع خيرين اشتغال را نيز به منظور بهره‌گيري از همكاري خيرين در جهت ايجاد اشتغال در استان راه‌اندازي خواهيم كرد.

*

سقف يكي از 6 سينماي شيراز فروريخت!!

در هفته‌ي كه بنام هفته شيراز نامگذاري شده است، سقف سينما پرسيا، يكي از 6 سينماي شيراز، فروريخت!.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس صبح پنجشنبه، 18 ارديبهشت، سقف سينما پرسيا، يكي از 6 سينماي موجود در شيراز فروريخت!

سينما پرسيا كه يكي از سينماهاي فعال بخش خصوصي به شمار مي‌رود، از چندماه قبل با نصب تابلويي با اين مضمون" اين سينما در دست تعمير است"، تعطيل شده بود.

طي ماه‌هاي گذشته شايعاتي مبني بر تلاش حوزه‌ي هنري فارس براي بازپس گيري سينما پرسيا از بهره‌بردار بخش خصوصي در ميان افكار عمومي منتشر شد كه پس از گسترش اين شايعه، مسئولان سينما پرسيا اين مكان فرهنگي را تعطيل كرده و تنها دسترسي به رستوران اين سينما را براي عموم مردم امكان‌پذير كردند.

سينما پرسيا، يك‌بار حدود 8 سال قبل توسط بهره‌بردار بخش خصوصي تعمير و نوسازي شده و طي اين سال‌ها، فعاليت مستمري در حوزه‌ي نمايش فيلم‌هاي مختلف داشت.

با خروج سينما پرسيا از دور فعاليت، تعداد سينماهاي شيراز كه داعيه‌دار پايتخت فرهنگي كشور است، به 5 سينما تقليل پيدا خواهد كرد.

سينماهاي فعلي شيراز به‌دليل فرسودگي و رسيدگي نامناسب به وضعيت آنها، هيچ يك از شرايط استاندارد و مطلوبي برخوردار نيست.

*

آتش گرفتن سيلندر گاز در شيراز 5 نفر را مجروح كرد

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان فارس اعلام کرد: آتش گرفتن يك سيلندر گاز در شيراز 5 مصدوم برجاي گذاشت.

به گزارش گروه دريافت خبرخبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌ي فارس، كامران فيروزي گفت: ساعت 10 و 14 دقيقه صبح روز پنجشنبه 18 ارديبهشت، بروز حادثه‌اي در شيراز به اورژانس فارس گزارش شد.

وي ادامه داد: در اين حادثه كه به دليل آتش‌گرفتن يك سيلندر گاز ايجاد شده بود، 5 نفر مصدوم شدند كه يك‌نفر از مصدومان در محل مداوا و مرخص شد و 4 نفر ديگر براي تكميل اقدامات درماني به بيمارستان منتقل شدند.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

.حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد راه حل های حفاظت تالاب های در حال خشک شدن ایران را ارائه می دهند

سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و برنامه توسعه ملل متحد(UNDP) امروز گزارش مشترکی حاوی راه حل هایی برای نجات تالاب های در حال خشک شدن ایران را رونمایی نمودند. در حالیکه  این راه حل ها متمرکز بر دریاچه ارومیه و تالاب هامون است اما توصیه هایی نیز در مورد چگونگی مدیریت تالابهای ایران به همراه منابع آبی حوضه های آبریز مرتبط که براساس پیش­بینیهای اقلیمی به همراه اغلب مناطق خاورمیانه در درهه های آتی گرم تر و خشک تر خواهد شد ارائه می­نماید.

یافته های این گزارش حاصل بحث های تخصصی میزگرد فنی بین المللی تالاب ها  است که به وسیله سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحددر اسفند ماه سال 1392 در تهران برگزار گردید. این گزارش دلایل خشک شدن این دو تالاب وِیژه و اقدام های مورد نیاز برای حل مشکل آن ها را تجزیه و تحلیل می نماید. گزارش مزبور همچنین تجارب موفق بین المللی در احیاء تالابهای درحال خشک شدن را نیز دربر می گیرد. این گزارش با درنظر گرفتن سیاستهای جاری و ملاحظات سازمانی، پشتیبانی و بودجه­ای، مجموعه ای از گامهای اجرایی را که برای اجرای سریع قابل ساماندهی هستند را به دولت پیشنهاد می دهد.

توصیه­های کلان:

این گزارش در سطحی کلان نیاز به بسیج ملی آگاهی رسانی عمومی و برنامه حفاظت آب را تشریح می کند.

توصیه هایی برای اصلاح مدیریت کشاورزی در ایران (که 90 درصد منابع آب را مصرف می­کند) جهت حفظ آب ارائه گردیده است.

به علاوه گزارش توانمند­سازی برای پیاده سازی مدیریت زیست بومی و بهره برداری معقول از تالابهای را توصیه می نماید.

در دوره طولانی مدت­تر (یعنی فراتر از دوره دو ساله که اقدامات فوری نیاز است) گزارش خواهان اجرای قیمت گذاری آب و بازنگری در برنامه استفاده منابع آب و خاک، مدیریت منابع آب همچنین برنامه ملی سد سازی می شود.

همچنین این گزارش از دولت ایران و همسایگان آن می خواهد که از رویکردهای تجارب موفق بین­المللی در مدیریت حوضه­های آبریز فرامرزی و تالابهای مشترک پیروی نمایند.

توصیه های دریاچه ارومیه:

این گزارش بطور اختصاصی در مورد دریاچه ارومیه خواهان به روز رسانی طرح مدیریت جامع دریاچه، تاسیس صندوق پایداری دریاچه ارومیه وهمچنین کاهش برداشت آب حوضه برای مصارف کشاورزی است.

 

گزارش خواستاربسیج مردمی برای حفظ آب و بازسازی زیست بومی (بخشی) دریاچه یعنی فرایندی معروف به "حوضه­بندی" با حداقل ساخت وسازو منوط به نتایج ارزیابی های زیست محیطیاست.

با اظهار نگرانی از تاثیر طوفان های نمک و گرد وغبار حاصل از بستر خشک شده دریاچه  گزارش خواستار پیاده سازی اقدامات حفاظت از سلامت مردم است.

همچنین گزارش خواستار توسعه نظام پایش شرایط حوضه و دریاچه است که درنتیجه آن بتوان روند پیشرفت اقدامات و احیاء دریاچه را کنترل نمود.

تالاب های هامون:

در مورد اقداماتی که برای دو سال آتی برای تالاب های هامون باید انجام گیرد گزارش مقدمتا خواستار جمع آوری و اشتراک بهتر اطلاعات مرتبط با ابعاد مسئله است.

گزارش معتقد است شفاف سازی، ساده سازی و منطقی کردن ساختارهای نهادی مدیریت هامون ضروری است.

گزارش تاکید دارد که باید تصمیمی اتخاذ گردد که آب به نحوی به اشتراک گذشته شود تا خدمات حیاتی این زیست بوم تداوم یابد و از مردم و اسکان جمعیت و جوامع در منطقه حمایت شود.

در این گزارش قید گردیده که نیاز به تمرکز بیشتری بر بهره­روی آبهای داخل کشور(در ایران) و مدیریت این منابع آبی با درنظر گرفتن نیازهای زیست محیطی و کارکردهای زیست بوم تالابی هامون می­باشد.

همانند دریاچه ارومیه این گزارش برای تالاب هامون نیز خواستار ارتقاء آگاهی عمومی و آموزش در مورد مشکل پیش رو و همچنین بهبود همکاری فرامرزی با افغانستان که منبع همه آب ورودی به هامون است گردیده است.

اطلاعات تکمیلی:

در ماه اسفندماه 1392 و بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران و دفتر کشوری برنامه توسعه ملل متحد تعدادی از متخصصان سرشناس بین المللی و ملی دعوت شدند تا تجربیات و راه حل های خود را برای کمک به تنظیم مجموعه­ای از توصیه های عملی ویژه برای این دو تالاب درحال خشک شدن در ایران به اشتراک بگذارند. این راه حل ها امروز ارائه شدند.

در سراسر نواحی خشک و نیمه خشک ایران، همچنین آسیای غربی و مرکزی درخواست غیر متعارفی برای آب به ویژه  جهت کشاورزی وجود دارد. نحوه مدیریت این تقاضا توام با اثرات تغییرات اقلیمی از همین الان موجب تنش زیست محیطی در ایران شده است.

سرنوشت دریاچه آرال به خوبی ثبت شده است و درحال حاضر بحران های مشابهی تالابهای سراسر منطقه منجمله ایران را تحت تاثیر قرارداده است. درحال حاضر بیشترین نگرانی در مورد دو نظام تالابی وجود دارد: دریاچه ارومیه در غرب کشور واقع در آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و تالاب های هامون درسیستان وبلوچستان. این مناطق ارزشمند درحال حاضر کارکردهای زیست بومی خود را با اثرات مخربی بر تنوع زیستی، اقتصاد و رفاع اجتماعی از دست داده­اند و احیاء آنها بسیار چالش برانگیز شده است.

***

متنگزارشhttp://bit.ly/1g1QemV

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید با:

آقای علی نظری دوست، مدیر طرحهای توسعه گروه محیط زیست و توسعه پایدار برنامه توسعه ملل متحد، ایران

تلفن: (مستقیم)22869457 و 4-22860691 (داخلی 422) و نمابر 22869547

 Ali.nazaridoust@undp.org

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

کاهش 50 درصدی مرگ و میر مادران در جهان

تهران 4 اردیبهشت 1393 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)— دکتر باباتونده اوسوتیمهین مدیر اجرائی صندوق جمعیت ملل متحد و فرانسس دی استیرک رئیس کنفدراسیون مامائی در بیانیه ای مشترک به مناسبت روز جهانی مامائی5 مه 2014 برابر با 15 اردیبهشت ماه جاری ضمن اعلام اینکه میزان مرگ و میر مادران در جهان طی دو دهه گذشته به نصف کاهش پیداکرده گفتندجهان درحال حاضر بیش از هرزمان دیگری به ماماها نیازمند است.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

 

درطول دو دهه گذشته در جهان ، مرگ و میر مادران نصف شده است.  درطول همین مدت، زایمان توسط افراد دوره دیده 15 درصد افزایش داشته و در سراسرجهان از هرسه مورد زایمان ، دو مورد توسط متخصصین بهداشتی انجام می گیرد.  تنها 600 روز مانده به تاریخ سررسید آرمان های توسعه هزاره ، تلاش های مضاعفی درافزایش آموزش مقرون به صرفه ماماها و دیگر متخصصین دارای مهارت های مامائی مورد نیازاست.  حمایت های مالی از اینگونه مداخلات در تسریع فعالیت های بهبود سلامت مادران و دستیابی به هدف پنجم از آرمان های توسعه هزاره که درمقایسه با دیگراهداف رشد کمتری داشته بسیار پراهمیت است.

دسترسی به مراقبت های با کیفیت بهداشتی از حقوق اولیه هر انسان است. با این وجود، حدود 40 میلیون زن از مراقبت های افراد دوره دیده درحین زایمان برخوردار نیستند که این امر خطر مرگ و بیماری را برای مادر و نوزاد بههمراه دارد.  جهان درحال حاضر بیش از هرزمان دیگری به ماماها نیازمند است.  سرمایه گذاری درزمینه آموزش ماماها می تواند به کاهش رقم 290 هزار مرگ مادر و حدود 3میلیون مرگ نوزاد کمک شایانی نماید که همه ساله بدلیل عدم دسترسی به افراد آموزش دیده و ماهر بهداشتی و امکانات مناسب رخ می دهد.  وظایف ماماها فراتراز بدنیا آوردن نوزادان است آنان می توانند اطلاعات و خدمات مفیدی درزمینه بهداشت باروری درزمان های  پیش اززایمان، مراقبت های پس از زایمان و تنظیم خانواده را فراهم نمایند. 

شواهد نشانگرنتایج سرمایه گذاری برای آموزش ماماها در ژوئن 2014 طی گزارش دوم "وضعیت ماماها در جهان" در کنفرانس سه سالانه کنفدراسیون مامائی در پراگ ، جمهوری چک منتشر خواهد شد.  گزارش ، که به همت صندوق جمعیت ملل متحد ، کنفدراسیون بین المللی مامائی (ICM)  ،  سازمان جهانی بهداشت (WHO) و چند شریک جهانی دیگر تهیه شده است اطلاعات  جدیدی از 73 کشور که بیش از 95 درصد از مرگ مادران ، نوزادان و کودکان رابه خود اختصاص داده اند منتشر خواهد نمود.  اطلاعات جدید مبتنی بر شواهد در این زمینه ها است و زمینه ساز حمایت راهبردی و عملی ازاین کشورها خواهد بود تا بتوانند خدمات سلامت مادران و نوزادان خود را تقویت نموده و خدمات با کیفیت مامائی را برای زنان و نوزادان تهیه و تسهیل نمایند.

دراین روز جهانی مامائی ، صندوق جمعیت ملل متحد و کنفدراسیون بین المللی مامائی از ماماهای متعهد که در بیشتر مواقع و فراتر از وظایف خود در شرایط سخت و امکانات محدود بمنظور فراهم نمودن مراقبت های مادران و نوزادن به مادران و دختران در سراسر جهان تلاش می کنند قدردانی می نمایند.  بااعلام مجدد حمایت  مشترک خود از ماماها در سراسر جهان در جهت اطمینان از اینکه هر بارداری ایمن و دسترسی همگان به خدمات بهداشت باروری ، بعنوان یک واقعیت،  به تلاش خود ادامه خواهیم داد. 

***

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

قتل هفته ای یک روزنامه نگاراز 2009 تاکنون

تهران 13 اردیبهشت 1393 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)-- دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، 3 ماه مه 2014 برابر با 13 اردیبهشت ما جاری اعلام نمود از 2009 بیش از 1 هزار روزنامه نگار به قتل رسیده اند یعنی هر هفته یک نفر. 

 

 

 

در پیام بان کی مون آمده است تنها در سال گذشته میلادی 70 روزنامه نگار در حین خدمت کشته شدند که بسیاری از آنان به دلیل مبادله آتش طرف های درگیر در مخاصمات مسلحانه جان خود را ازدست دادند. در عین حال امسال 14 نفر نیزسرنوشتی مشابه داشتند.  

 

 

 

وی می گوید در سال گذشته 211 روزنامه نگار در زندان و از سال 2008 تا کنون 456 روزنامه نگار در تبعید اجباری به سر می برند.

 

 

 

وی گفت این ارقام هشدار دهنده هستند. در پس هر آمار مرد یا زنی قرار دارد که فقط      می خواسته کار قانونی خود را انجام دهد.

 

 

 

بان کی مون تاکید کرد به هیچ وجه نباید گریز از مجازات برای آنانی باشد که روزنامه نگاران را هدف خشونت و ارعاب قرارمی دهند  یا از فرایند حقوقی به منظور ایجاد اختلال یا عقب انداختن کار روزنامه نگاران سوء استفاده می نمایند.

 

 

 

دبیر کل گفت آزادی رسانه باید همواره در مرکز تلاش های ما برای ارتقای امنیت، منزلت و خوشبختی همگان باشد.

 

 

 

وی در خاتمه پیام خود گفت آزادی بیان، رسانه های مستقل و دسترسی جهانی به دانش، تلاش های ما برای دستیابی به پیروزی پایدار برای همه مردم و سیاره زمین را مستحکم می نماید.  

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

پایان اولین سفر رسمی مدیر کل یونسکو به تهران

تهران 10 اردیبهشت 1393 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)- مدیر کل یونسکو، خانم ایرینا بوکووا، اولین بازدید رسمی خود را از جمهوری اسلامی ایران درتاریخ های 5 لغایت 10 اردیبهشت ماه 1393 به انجام رساند. طی این بازدید ایشان با ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکترحسن روحانی دیدارو گفتگو داشتند.

در این ملاقات رییس جمهور به روابط طولانی مدت ایران و یونسکو اشاره داشتند و گفتند "امروزه چالش های ما ابعاد جهانی دارند و در این راستا یونسکو نقش پر اهمیتی خواهد داشت". در ادامه ایشان به پیشنهاد خود اشاره کردند که در پاییز سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راجع به مقابله با خشونت و افراطی گری از طریق بهبود گفتگوی فرهنگی در میان کشور ها مطرح گردیده بود.

در ادامه خانم بوکووا ابراز داشتند که "پیام شما در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رسالت یونسکو برای ایجاد صلح در اذهان انسان ها تطابق دارد". خانم بوکووا سفر خود را به جمهوری اسلامی ایران بعنوان تجدید تقویت همکاری دراز مدت بین  یونسکو و ایران برشمردند.

در اولین روز سفر به جمهوری اسلامی ایران، مدیر کل یونسکو با جناب آقای محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات نمود. در حاشیه مراسم جشن ثبت 7 اثر از ایران در برنامه حافظه جهانی یونسکو، جناب آقای  ظریف و خانم بوکووا راجع به نقش مهم فرهنگ در توسعه همزیستی صلح آمیز در منطقه گفتگو کردند.

مدیر کل یونسکو در دانشگاه تهران که قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه کشور است، سخنرانی راجع به "نقش و جایگاه یونسکو در جوامع مدرن" ایراد کرد.

همچنین ایرینا بوکووا با جناب آقای دکتر رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری و مدیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران دیداری داشت. در ادامه این جلسه نشستی با اندیشمندان، محققین، و نمایندگان وزارت علوم به همراه گزارش هایی از چهار مرکز علمی وابسته به یونسکو در ایران برگزار گردید.

خانم بوکووا حضور فعال ایران را در برنامه های مربوط به علوم طبیعی مخصوصا" مدیریت آب ستودند و بر نیاز روز افزون تبادل تجربیات و دانش در مناطق مختلف دنیا برای مقابله با چالش های مهم مثل گرمایش جهانی و بیابان زایی تاکید داشتند. در این راستا ایشان از تحقیقات منحصر به فرد راجع به سیستم های سنتی آبی و قنوات در شهر یزد ابراز خوشحالی کردند.

در جلسه مدیر کل یونسکو با جناب آقای علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، خانم مدیر کل بر اهمیت آموزش کیفی و آموزش معلمین تاکید داشتند که در قلب آن جای می گیرد.

در طی اقامت ایشان در ایران، مدیر کل یونسکو از میراث جهانی ارگ بم، تخت جمشید و میدان نقش جهان ومسجد شیخ لطف اله ومسجد جامع شهر اصفهان بازدید کردند. همچنین ایشان از شهرک علمی وتحقیقاتی اصفهان که میزبان مرکز منطقه ای توسعه پارک های علم و فن آوری و مراکز رشد نیز است بازدید بعمل آوردند.

 

 

 

در آخرین روز سفر، خانم بوکووا جلسات دو جانبه ای با جناب آقای مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، جناب آقای دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جناب آقای حمید چیتچیان وزیر نیرو داشتند.

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

هر نوع استفاده از سلاح های شیمیایی تحت هر شرایطی نقض فاحش پروتکل 1925- بان کی مون

تهران 8 اردیبهشت 1393 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت یادروز قربانیان سلاح های شیمیایی  29 آوریل 2014 برابر با 9 اردیبهشت ماه جاری تصریح نمود که هر نوع استفاده از سلاح های شیمیایی تحت هر شرایطی نقض فاحش پروتکل 1925 و سایر قوانین بین المللی متداول  است.

 

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

 

در این یادروز، ما به قربانیان سلاح های شیمایی احترام می گذاریم.

استفاده وحشتناک از سلاح های شیمیایی در جمهوری عربی سوریه  برمراسم گرامیداشت امسال سایه انداخته است. اینجانب نمی توانم عکس های عمیقا تکان دهنده که مشاهده کرده ام را فراموش نمایم. استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه حمله رقت انگیز علیه بشریت بود.

تلاش چند ملیتی برای نجات سوریه از برنامه سلاح های شیمیایی آن کشور نشان می دهد هنگامی که جامعه بین المللی متحد شود این اقدام امکان پذیر است.  اگرچه هنوز کارهای زیادی باقی مانده است، اما 90 درصد از سلاح های شیمیای سوریه تا کنون منتقل یا نابود شده است.

اینجاب از این فرصت استفاده کرده وتصریح می نمایم که هر نوع استفاده از سلاح های شیمیایی تحت هر شرایطی نقض فاحش پروتکل 1925 و سایر قوانین بین المللی متداول  است.

اینجانب همچنین بر اهمیت کنوانسیون سلاح های شیمیایی 1997 تاکید می ورزم. شش کشور به این کنوانسیون ملحق نشده اند: آنگولا، مصر، اسرائیل، جمهوری خلق کره، میانمار و سودان جنوبی.

تا عضویت جهانی است و آخرین ذخیره های سلاح های شیمیایی نابود نگردیده، کار ما خاتمه نیافته است. ما نباید هوشیاری خود را کاهش دهیم. ما باید بیشترین تلاش را برای ممانعت از وقوع رخداد های آتی بکار گیریم.

در این روز رسمی اجازه دهید به تعهد مشترک خود برای امحای سلاح های شیمیایی را تجدید نماییم. اینجانب بار دیگر تمامی کشور ها را ترغیب می نمایم اگر هنوز به کنوانسیون ملحق نشده اند این کار را بدون هیچ درنگی انجام دهند. در آن زمان است که ما می توانیم تهدید سلاح های شیمیایی را خاتمه یافته تلقی نماییم.

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

ساکنان پوزه عقابی خلیج فارس

خلیج فارس، دارای اکوسیستم متنوع و از نظر تنوع زیست محیطی و وجود گونه های مختلف آبزیان بی نظیر است اما از دهه های پیش تاکنون رشد تجارت دریایی، احداث مجتمع های متعدد و استخراج نفت، گاز و پتروشیمی باعث شده است محیط زیست و اکوسیستم خلیج فارس به چالش کشیده شود و بسیاری از آبزیان آن در حال انقراض قرار گیرند. لاک پشت پوزه عقابی یکی از این آبزیان است که در لیست قرمز سازمان جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) قرار دارد. لاک پشت ها بیش از 200 میلیون سال است که ساکن کره زمین هستند و انقراضهم نسل های خود یعنی دایناسورها را هم دیده و همچنان پابرجا  مانده اند اما طی دهه های اخیر در حال نابودی هستند.

متن کامل

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

حمایت از پناهندگان درزمان بحران

کارگاه مدیریت بحران در خصوص حمایت از پناهندگان با همکاری اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در تهران از ۳۱ فروردین الی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ در برج میلاد تهران برگزارمی شود. این کارگاه میزبان ۳۸ شرکت کننده از کمیساریا، سازمان های دولتی مانند اداره کل امور اتباع، وزارت آموزش و پرورش، مرکز مطالعات استراتژیک و آموزش ، سازمان ملی مدیریت بحران و سازمان هلال احمر ایران و سایر سازمان های ملی و بین المللی غیر دولتی می باشد.

این کارگاه ۵ روزه بر مباحث اولیه حمایتی و بخش های فنی درگیر در پاسخگویی به بحران در خصوص پناهندگان می پردازد. این کارگاه برای افرادی که مشغول کار عملیاتی و میدانی در زمینه های مرتبط با پناهندگان می باشند طراحی شده است و فرصتی جهت تبادل تجربیات ودیدگاه های آنان می باشد. بدین ترتیب اطمینان حاصل می گردد که اطلاعات و دانش لازم را برای مباحث مطرح شده بدست آورند.

این کارگاه بر ارتباط ماهوی کلیه حیطه های مربوط به پناهندگان اشاره دارد: حمایت از پناهندگان در شرایط بحران؛ هماهنگی در پاسخ به بحران؛ ثبت نام و توزیع؛ سر پناه و طراحی اردوگاه ها؛ تغذیه و مواد غذایی؛ ذخایر آب و بهداشت؛ سلامت؛ و، آموزش. 

 

افزایش چالش های اضطراری در جهان امروز و تشدید میزان آسیب پذیری، نیاز ارائه امداد رسانی موثر و به موقع و کمک به افراد نیازمند را بیش از پیش آشکار می سازد.

لذا اهداف این کارگاه آموزشی در راستای تسهیل تبادل دانسته ها میان سازمان ها و افراد درزمینه رویکرد های موجود به هنگام پاسخگویی به بحران در خصوص پناهندگان، پاسخگویی به بحران های پناهندگی، تسهیل تبادلات میان سازمانی و همچنین تقویت هماهنگی میان سازمانی به منظور پاسخگویی به بحران های آتی استامید است که چنین فرصت های آموزشی موجب تقویت و افزایش قدرت همکاری کارکنان بخش های مختلف فعالیت های بشر دوستانه شود تا دست در دست هم دهند و در زمان لازم به ارائه امداد بپردازند.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

کارگاه آموزشی مشترک برای استاد و دانشجویان دکتری دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی شهید بهشتی

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و دفتر ملل متحد برای هماهنگی امور انسان دوستانه (اوچا)  کارگاه آموزشی مشترکی برای سرکار خانم دکتر کتایون جهانگیری، عضو هیات علمی و ارائه کننده درس "آشنایی با سازمان های امدادی و بشردوستانه" و سه نفر از دانشجویان دوره دکتری تخصصی رشته "سلامت در بلایا و فوریت ها" دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی شهید بهشتی  در تاریخ سوم اردیبهشت ماه 1393 در کتابخانه مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد برگزار کردند.  

 در این جلسه خانم نازنین قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد به معرفی وب سایت های ملل متحد و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد پرداخت و درباره آرمان های توسعه هزاره از روی صفحه مریوط به آن توضیحاتی داد. سپس بر بازیابی اطلاعات درباره موضوعاتی که در دستور کار جهانی است مانند محیط زیست، سلامت، اسکان بشر، کمک های انسان دوستانه و پناهندگان اشاره کرد. دو پایگاه اطلاعاتی برای بازیایی اسناد و بازیابی واژگان و اصطلاحات معرفی شدند.

 

  به منظور اینکه اطلاعات دقیق و مشروحی درباره دفتر ملل متحد برای هماهنگی امور انساندوستانه به شرکت کنندگان ارائه شود، از جناب آقای حمید نظری، مسئول دفتر اوچا دعوت به عمل آمد تا توضیحاتی درباره این دفتر ارائه دهند. آقای نظری ضمن قبول این دعوت دفتر اوچا را به شرکت کنندگان معرفی کرده و به بیان نقش و اهداف آن پرداختند. در پایان نیز به سوالات پاسخ گفتند.  

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

سفر مدیر کل یونسکو، خانم ایرینا بوکووا به ایران

بازدید رسمی خود را از جمهوری اسلامی ایران درتاریخ های 5 لغایت 9 اردیبهشت ماه 1393 خواهد داشت. طی این بازدید ایشان دیدارهایی با ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر حسن روحانی، وزیر امورخارجه، محمد جواد ظریف، وزیر آموزش و پرورش، علی اصغر فانی، وزیر نیرو، حمید چیتچیان، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رضا فرجی دانا، و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی خواهند داشت. همچنین ایشان دیداری با معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر، خواهند داشت.

 

 

طی مدت سفر ایشان به ایران، مدیر کل یونسکو در مراسم جشن ثبت 7 اثر از ایران در برنامه حافظه جهانی یونسکو شرکت خواهند نمود. این مراسم با حضور وزیر امور خارجه انجام میپذیرد که در آن مدیر کل یونسکو گواهی نامه ثبت گزیده ای از نقشه های زمان قاجار را که در سال گذشته به ثبت برنامه حافظه جهانی یونسکو رسیده است را به وزیر امور خارجه اعطا می نمایند. این گزیده نقشه ها، مجموعه ای از نقشه های دست نویس و لیتوگرافی است که موقعیت جغرافیایی فلات ایران را بعنوان بخش مهمی از جاده تاریخی ابریشم و همچنین نقطه تلاقی کریدور شمال – جنوب نشان میدهد.

مدیر کل یونسکو از دانشگاه تهران نیز که قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه کشور است، بازدیدی خواهند داشت و راجع به نقش و جایگاه یونسکو در جوامع مدرن سخنرانی ایراد خواهند کرد. همچنین ایشان از 3 اثر از مجموع 16 اثری که از ایران به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است را بازدید میکنند که این اماکن شامل ارگ بم، مسجد جامع اصفهان و میدان امام اصفهان میباشد. 

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

سفر مدیرکل یونسکو به تهران پس از 10 سال

تهران-ایرنا-خانم ˈایرینا بوکوواˈ مدیرکل یونسکو درحالی که حدود 10 سال از آخرین سفر یک مدیرکل این سازمان بین المللی به ایران می گذرد هفته آینده به کشورمان سفر می کند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا به تشریح برنامه های سفر مدیرکل یونسکو به ایران پرداخت و گفت:مدیرکل یونسکو به دعوت دکتر رضا فرجی دانا، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به کشورمان سفر می کند.

دکتر حسین سالار آملی افزود:خانم بوکووا روز جمعه، پنجم اردیبهشت ماه وارد ایران می شود و در سفر پنج روزه خود علاوه بر دیدارها و سخنرانی های رسمی در تهران، سفری به شهرهای بم، اصفهان و شیراز خواهد داشت.

سالارآملی خاطرنشان کرد:یونسکو در زمان زلزله بم، کمک هایی برای بازسازی آثار تاریخی و میراث فرهنگی این شهرستان داشته است که مدیرکل یونسکو در بازدید خود روند بازسازی این آثار را پیگیری خواهد کرد و در سفر به شیراز و اصفهان نیز بازدیدهایی از تخت جمشید و میدان امام اصفهان درنظر گرفته شده است.

وی همچنین به دیدار مدیرکل یونسکو با وزیران امور خارجه، علوم، آموزش و پرورش، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر اشاره کرد و گفت:یونسکو به واسطه اینکه یک نهاد بین المللی فعال در زمینه های آموزشی، فرهنگی و علمی است برای جمهوری اسلامی ایران که برپایه یک انقلاب فرهنگی، شکل گرفته و طی سالهای اخیر از رشد تحصیلی، آموزشی و عملی گسترده ای داشته است، ارزش و اهمیت زیادی دارد.

رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم خاطرنشان کرد:امیدواریم در زمان حضور وی در ایران، برخی از موارد مطرح میان ما و یونسکو از جمله مسائل آب، اقیانوس، محیط زیست و اخلاق زیستی، به تفاهم های نهایی برسیم.

قائم مقام وزیرعلوم به طرح موضوع مساله جهان به دور از افراط و خشونت در دیدار با مدیرکل یونسکو اشاره کرد و گفت: پیشنهاد جهان عاری از افراط و خشونت، در سفر سال گذشته رئیس جمهوری ایران به نیویورک و در سازمان ملل مطرح شد که در نظر داریم برای تبدیل این موضوع به یک ادبیات جدید و فرهنگ جدید و طرح آن در یک بستر و تفکر جهانی با مدیرکل یونسکو رایزنی و تبادل نظر کنیم.

یک هیات شش نفره، بوکووا را در سفر به ایران همراهی می کند که معاون سازمان یونسکو در امور برنامه ریزی راهبردی، متخصص برنامه ریزی حوزه آسیا و اقیانوسیه و رئیس دفتر مدیرکل یونسکو از جمله اعضای این هیات هستند.

ایرینا بوکووا، متولد صوفیه بلغارستان است که از سال 2009 مدیرکل یونسکو را عهده دار بود و در سال 2013 مجددا به مدیرکلی این سازمان انتخاب شد.

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

سازمان ملل متحد در بیست و هفتمین نمایشکاه کتاب تهران

تعدادی از آژانس های سازمان ملل شامل FAO, UNDP,UNHCR, UNIC, UNODC,WFP  برای بار دیگر در بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده اند. مقدم علاقه مندان را گرامی داشته و منتظر دیدارتان هستیم.

غرفه ملل متحد در مصلی تهران ، شبستان ، طبقه دوم ، بخش بین الملل و در کنار غرفه سفارت لبنان واقع شده است. 

 

 
(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

روز جهانی یادبود قربانیان سلاح های شیمیایی

گری لوئیس، رییس موقت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران  در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت روز جهانی یادبود قربانیان سلاح های شیمیایی به وسیله انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی و موزه صلح تهران در محل این موزه روز 9 اردیبهشت 1393 برگزار گردید، پیام بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد را قرائت کرد. در این مراسم عده زیادی از جانبازان سلاح های شیمایی و اعضای خانواده هایشان، مقامات دولتی، اعضای سازمان های غیر دولتی و دیپلمات های خارجی در تهران، همچنین خانم شیزوکوتسویا، رییس انجمن کمک های بشردوستانه هیروشیما از ژاپن شرکت داشتند. در پایان این مراسم نهال زیتونی به رسم یادبود کاشته شد.

http://www.tehranpeacemuseum.org/index.php/fa/fa-news/887-29april14newsfa.html  

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 19 ارديبهشت 1393

برگزاری همایش روز جهانی ماما در ایران

در تاریخ 15 اردیبهشت ماه، همایش روز جهانی ماما در برج میلاد تهران برگزار شد. در این گردهمایی بزرگ که توسط اداره مامائی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با حمایت صندوق جمعیت سازمان ملل و سایر سازمان ها برگزار شد، حدود 2000 ماما حضور یافته و این روز را گرامی داشتند

 

آقای دکتر هولکی اوز، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل

 

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جناب آقای دکتر حسن هاشمی، برنامه تشویق زایمان طبیعی را بعنوان بخش مهمی از طرح تحول نظام سلامت معرفی کردند و در این رابطه خاطرنشان ساختند که از امروز این طرح در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد. ایشان یکی از دلایل این تصمیم گیری را درصد بالای سزارین در ایران یعنی حدود 70 درصد، مطرح کردند. همچنین در زمینه آموزش ماماها، آقای دکتر هاشمی اظهار داشتند که هنوز نیاز به آموزش های عملی در زمینه زایمان طبیعی برای ماماها وجود دارد.  

 
 

جناب آقای نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز به همکاری این سازمان و سایر سازمان ها نظیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی و دیگر نهادهای مرتبط، جهت برخورداری مراجعین به ماماها از خدمات بیمه اشاره کردند.

در این همایش آقای دکتر هولکی اوز، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران در سخنرانی خود به نقش مهم ماماها در رسیدن به اهداف توسعه هزاره مرتبط با مرگ و میر مادر و نوزاد اشاره کردند. ایشان همچنین اظهار داشتند که " ایران یکی از معدود کشورهایی است که توانسته است به هدف 5A از اهداف توسعه هزاره ، یعنی "کاهش سه چهارم نرخ مرگ و میر مادران" برسد. ایران نه تنها به این هدف رسیده بلکه از آن با افت 83 درصد در MMR بین سال های 1990 و 2012 پیشی گرفته است. من مایل هستم به شما به خاطر این دستاورد قابل توجه تبریک بگویم". 

دیگر سخنرانان این همایش جناب آقای دکتر آقاجانی، معاون محترم درمان در وزارت بهداشت، جناب آقای دکتر زالی، رئیس کل محترم سازمان نظام پزشکی، سرکار خانم دکتر آباد، رئیس محترم جمعیت مامایی ایران و سرکار خانم زعفرانی، مشاور وزیر در امور مامایی نیز به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
شنبه 13 ارديبهشت 1393

گزارش میزگرد علمی پیشبرد حقوق شهروندی در شیراز

میزگرد علمی پیشبرد حقوق شهروندی از منظر فرمان 8 ماده ای بنیانگذار انقلاب اسلامی در شیراز برگزار شد.

در این نشست جناب حجت الاسلام ورعی استاد درس عالیه فقه و اصول که برای تشریح فرمان 8 ماده ای بنیانگذار انقلاب به شیراز آمده بودندگفت :حریم خصوصی و حق برخورداری از امنیت که در فرمان 8 ماده ای بنیانگذار انقلاب در آن مقطع خاص و شرایط خاص آن زمان صادر شده امروز هم می تواند مبنای حقوق شهروندی قرار گیرد،ایشان افزودند: امام راحل به فطرت انسانها توچه داشت و فرمان 8 ماده ای ایشان برای حفظ کرامت انسانی و و حقوق شهروندی در حکومت اسلامی بوده است.

همچنین ایشان اشاره کردند که در این فرمان به حق حیات،آزادی بیان،حق آموزش،حریم خصوصی و حق مالکیت توجه داشته است، مولف کتاب حقوق شهروندان و دولتمردان در ادامه  با تاکید بر اینکه در فرمان امام راحل به حفظ حریم خصوصی توجه خاص شده داشته است،گفت: به گفته بنیانگذار انقلاب اگر این حریم شکسته شود همه متضرر خواهند شد و رعایت این حقوق به نفع همه شهروندان است که مصادیق آن را می توان: محصولات پستی،ایمیل ها،کامپیوترهای شخصی و .... نیز گسترش یافته است.

همچنین ایشان در ادامه بیان داشتند که هر شهروندی در جامعه باید از امنیت شغلی،اقتصادی و روانی و .... برخوردار باشد  و این احساس را نیز همه باید  داشته باشند که اگر کسانی به امنیت آنها تعدی و تجاوز کردند ملجا و پناهی وجود دارد که از آنها دفاع نمایند. در ادامه ایشان بیان داشتند که امروزه از دین استفاده ابزاری می شود و این فرمان در برابر کسانی که حقوق شهروندی را آن گوشه رعایت نمی کنند مانع محکمی است و این فرمان به حرمت جان،مال و آبروی اشخاص توجه داشته و هم به حکم عقل و شرع هر کسی آبرویی دارد که نباید دچار خدشه گردد و تعدی و تجاوز به جان و مال اشخاص جرم تلقی می شود.

در ادامه دکتر فرشید رفوگران وکیل پایه یک دادگستری اظهار داشت:

باید به این مساله فکر کنیم که تمام مبانی حقوقی را دین و قانون اساسی ما بیان کرده اما چرا اجرا نشده و ما اکنون به حقوق شهروندی روی آورده ایم سوالی است که باید به آن پاسخ داد.وی با بیان اینکه هیچ چیز بدتر از از استفاده ابزاری از مقوله دین، قانون و حقوق و ... نیست تاکید کرد: ضربه ای که من مسلمان می توانم به عمود و خیمه دین بزنم کافر و دشمن خارجی نمی تواند بزند. همچون ایشان تاکید کردند که امروزه از لحاظ حقوقی در جامعه چالشهایی وجود دارد و تا عزمی جدی پدید نیاید نمی توانم امید به راه حل آنها داشته باشیم.

ایشان افزودند که درست است ما در فرمان 8 ماده ای امام راحل رعایت بعضی از حقوق شهروندی را شاخص تلقی می کنیم ولی مشکل در اجرا آن است.

در حاشیه میزگرد حقوق شهروندی رابط اداری و اجرایی کمیسیون حقوق بشر اسلامی منطقه 2 کشور اظهار داشتند: کمیسیون حقوق بشر اعتقاد دارد در رابطه با اجرای حقوق شهروندی باید از طرح شعارهای کلی و تکرار کلیشه های گفتاری پرهیز شود و باید راهکارهای عملی در جهت تضمین حقوق شهروندان پیدا کرد.

 

(0)نظرات توسط: IHRC2
جمعه 5 ارديبهشت 1393

همایش بررسی پیشبرد حقوق شهروندی

کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار می نماید:

همایشی تحت عنوان بررسی پیشبرد حقوق شهروندی در جمهوری اسلامی ایران با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات

از علاقه مندان،اساتید،فرهیختگان و مطبوعات دعوت می شود که در این گردهمایی علمی شرکت نمایید.

زمان یک شنبه راس ساعت 16

مکان : خیابن جمهوری اسلامی.ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز.تالار دکتر مصطفوی

(0)نظرات توسط: IHRC2