پنجشنبه 1 آبان 1393

اخبار استانی1 آبان ماه 1393

شيراز ميزبان هفتمین جشنواره ملی "حرکت"

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز گفت: هفتمین جشنواره ملی حرکت ویژه انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های کشور، طي روزهاي 28 تا 30 مهرماه جاری در شيراز برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، مجید موحد شنبه 26 مهرماه در يك كنفرانس خبري گفت: 460 شرکت کننده از 81 دانشگاه کشور و وزارت علوم در این جشنواره شرکت می‌کنند. نمایه‌سازی آثار، تولیدات و دستاورهای انجمن‌های علمی در دانشگاه‌های دولتی، مدیریت دانش  و منابع اطلاعاتی تولید شده در انجمن‌های علمی، شناسایی، معرفی  و قدرداني از انجمن‌های علمی دانشجویی برگزیده و شناسایی و معرفی و قدرداني از شرکت‌ها و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای انجمن‌های علمی دانشجویی کشور مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز همچنین با اشاره به فعالیت 600 هزار واحد انجمن علمی در دانشگاه‌های کشور با 100 هزار دانشجو، گفت: نمایشگاه دستاوردهای انجمن‌های علمی دانشجویی، تقدیر از برگزیدگان این جشنواره و تقدیر از همکاران برگزیده انجمن‌های علمی دانشحویی به طور خاص شامل رئیس دانشگاه، معاون فرهنگی و اجتماعی، مدیرامور فرهنگی و اتحادیه انجمن‌های علمی دانشحویی، اساتید مشاور، حامیان، کارشناسان و دبیران برگزیده در شمار مهمترین برنامه‌های این جشنواره پیش‌بینی شده‌اند.

كارگران 625 هزار نفر از جمعيت فارس را تشكيل مي‌دهند

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 625 هزار نفر از جمعیت 4.5 میلیونی استان فارس را کارگران تشکیل داده‌ که نقش مهمی را در سه عرصه خدمات، صنعت و کشاورزی ایفا می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، سهراب مختاری چهارشنبه 30 مهرماه در آیین آغاز به کار اجلاس سه جانبه روابط کار کشور در  شیراز بیان کرد: فراخوانی آیین‌نامه‌های انضیاطی کار، تغییر روش پرداخت مزد از روز مزدی به کارمزدی، اصل بر سازش و پایداری کارگاه‌ها در حل و فصل اختلافات کارگری و  کارفرمایی، عضویت کارگران و کارفرمایان در تشکل‌های صنفی  و همراهی اکثر دستگاه‌های اجرایی برای شناسایی کارگاه‌ها از جمله مواردی است که در یکسال اخیر در فارس انجام شده است.

وضعیت سلامت مهاجران افغانی ساکن فارس بررسی شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی این شهر، سیوانکا داناپالا رئیس دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران به همراه معاون خود، فتحیا عبدالله، در دیدار با دکتر ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به بررسی وضعیت سلامت مهاجران افغانی در این استان پرداختند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این دیدار ضمن تشریح وضعیت بیماری‌های واگیر در مناطق افغان‌نشین فارس، بر تأمین بودجه لازم برای ارائه خدمات سطح 2 و 3 سلامت به افغان‌ها با عنوان احداث مراکز بهداشتی درمانی و یا تأمین سرانه پزشک خانواده در سکونت‌گاه‌های افغان‌ها توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تأکید کرد.

ایمانیه اظهار کرد: در حال حاضر مراقبت‌های بهداشتی اولیه ازجمله واکسیناسیون، ارائه خدمت به مادران، کودکان، زنان باردار و غیره به‌طور معمول و مطابق با سایر افراد به مهاجران افغانی ارائه می‌شود و در صورت تأمین بودجه لازم توسط این کمیساریا، آماده ارائه خدمات سطح 2 و 3 سلامت نیز بر همین مبنا هستیم.

وی افزود: برای ارتقای سلامت می‌توان در مناطق سکونت افغان‌ها، مراکزی راه‌اندازی کرد تا خدمات از طریق نیروهای علوم پزشکی به این افراد ارائه شود.

ایمانیه تصریح کرد: با توجه به اهمیتی که برای ارتقای سلامت قائل هستیم بر مبنای طرح داوطلبان سلامت، تعدادی از افغان‌های ساکن نقاط مختلف را آموزش می‌دهیم تا آموزه‌های سلامت را به گروه‌های خود ارائه دهند و تاکنون تعداد این داوطلبان سلامت افغان‌ها به بیش از 300 نفر رسیده است.

 

استاندار فارس مطرح کرد: داشتن مجلس و شورای شهر مقتدر، با افزایش سطح سواد در جامعه

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سید محمد احمدی در جلسه شورای آموزش‌وپرورش استان فارس در سخنانی اظهار داشت: از 80 درصد وقوع جرائم در استان فارس 60 درصد از صفر تا 30 سال را مجرمان بی‌سواد تشکیل می‌دهند که نیاز به بازنگری از سوی متولیان فرهنگی و آموزشی دارد. علت پایین بودن شمار روزنامه‌ها نداشتن خواننده است اما در دیگر کشورها هنگام صرف صبحانه از خواندن روزنامه بی‌بهره نیستند و این قابل‌قبول نیست که میانگین مطالعه هر ایرانی بین 14 ثانیه و یا 14 دقیقه باشد.

استاندار فارس با اشاره به اینکه به‌عنوان خدمتگزار مردم در این استان یادآور می‌شوم که علم را به‌عنوان فریضه مورد توجه قرار دهید، افزود: اگر معرفت خداوند و صرف هزینه برای افزایش دانش و علم را در دستور کار برنامه‌های فرهنگی و آموزشی خود قرار دهیم بی‌سوادی از کشور به‌ویژه استان فارس ریشه‌کن می‌شود.

به استان‌هایی که میزان باسوادی و یا بی‌سوادی و کم‌سوادی نسبت به دیگر استان‌ها افزایش یا کاهش داشته باشد نمره منفی و یا قبولی داده می‌شود.

وی افزود: برای مقابله با افزایش سطح سواد جامعه عشایر نحوه الگوی تدریس بهمن بیگی را سرلوحه قرار دهیم تا شاهد باسوادی در میان جامعه مولد این استان و کشور باشیم. اجرای طرح شتاب‌بخشی سوادآموزی از سوی اداره کل آموزش‌وپرورش فارس و ورود بسیج در این زمینه فرصت مناسبی برای ارتقای سطح سوادآموزی در این استان است.

استاندار فارس: فارس به قطب انرژی کشور تبدیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سید محمد احمدی در آیین گشایش نهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در شیراز اظهار کرد: استان فارس در عرصه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در حال رشد و توسعه است.

وی افزود: اگرچه در گذشته استان ما قطب کشاورزی بود اما امروزه یکی از صنایعی که رشد و پیشرفت هر کشوری را نشان می‌دهد صنعت نفت و گاز است و فارس نیز در کشور در حال تبدیل ‌شدن به قطب نفت و گاز است. هم‌اکنون در جنوب این استان دو پالایشگاه گاز وجود دارد که 42 درصد گاز مصرفی کشور را تأمین می‌کنند. وی از آغاز عملیات اجرایی صنایع هفت‌گانه پتروشیمی در مناطق غربی و شرقی این استان در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

احمدی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد این نمایشگاه گفت: برگزاری نمایشگاه برای به نمایش گذاشتن پیشرفت‌ها و توانمندی‌ها برای هر صنعتی و بررسی مسائل مربوط به رشد و توسعه کشور است که امیدواریم این نمایشگاه نیز نقطه اتصال بین صنعت، دانشگاه، بخش خصوصی و بخش دولتی باشد و مردم بتوانند پیشرفت‌های جوانان و دانشمندان در عرصه نفت و پتروشیمی را مشاهده کنند.

برپایی جشنواره ایده‌های برتر در شیراز

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس، محمدرضا ابراهیمی اظهار داشت: به‌منظور قدردانی از مشارکت و حضور علاقه‌مندان در این جشنواره، جوایزی به‌رسم یادبود به نفرات برگزیده اهدا می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس، بیان داشت: به نفر اول یک سکه بهار آزادی، نفرات دوم و سوم هرکدام یک نیم‌سکه بهار آزادی و نفرات چهارم تا دهم هرکدام یک ربع‌سکه بهار آزادی اهدا خواهد شد.

ابراهیمی هدف اصلی این جشنواره را اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر دانست و گفت: به‌یقین با مشارکت و حضور حداکثری تمام اقشار جامعه در این جشنواره و با ارائه ایده‌ها می‌توان به مسئولان امر در راستای مبارزه همه‌جانبه با مواد مخدر و کاهش آسیب‌های ناشی از آن یاری رساند.

این مقام مسئول درباره نحوه شرکت در این جشنواره گفت: علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به پورتال ستاد مبارزه با مواد مخدر به نشانی www.dchq.ir و بخش ایده‌های برتر استانی اطلاعات لازم را دریافت کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس در پایان ضمن دعوت مجدد از تمام اقشار مردم به‌منظور حضور حداکثری در جشنواره ایده‌های برتر بیان داشت: با ایده‌های کوچک می‌توان کارهای بزرگ انجام داد، از این‌رو باید همگی ما با استفاده از توان و تخصص خود در راستای مبارزه جدی با آسیب‌ها و معضلات ناشی از مواد مخدر در سطح جامعه تلاش کنیم.

جشنواره ملی ایده‌های برتر استان فارس هفتم دی‌ماه سال جاری در شیراز سومین حرم اهل‌بیت (ع) برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و یا شرکت در جشنواره و ارسال ایده خود از طریق مراجعه به دبیرخانه جشنواره مستقر در شیراز، معالی آباد، خیابان دنا، پلاک 66 یا تماس با شماره 36236381-071 و 36383014-071 اقدام کنند.

معاون صنایع‌دستی فارس خبر داد: اختصاص تسهیلات 30 میلیارد ریالی به هنرمندان صنایع‌دستی فارس

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، همت محمدی اظهار کرد: پیش ‌از این تفاهم‌نامه همکاری‌های دوجانبه بین سازمان میراث فرهنگی کشور و صندوق مهر امام رضا (ع) منعقد شد که بر اساس آن تفاهم‌نامه، صندوق در بسیاری از طرح‌های سرمایه‌گذاری، گردشگری، صنایع‌دستی و حتی میراث فرهنگی آمادگی همکاری و مساعدت‌های مالی را در قالب ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه اعلام کرد.

بر اساس مفاد اجرایی این تفاهم‌نامه و جلسات کارشناسی برگزار شده در این استان بیش از 30 میلیارد ریال تسهیلات برای ایجاد تحول و اشتغال‌زایی در حوزه صنایع‌دستی اختصاص ‌یافته است.

محمدی افزود: صنایع‌دستی یکی از حوزه‌هایی است که امکان بیشترین فعالیت، ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری را داشته و ایجاد شغل در آن به تسهیلات و سرمایه‌گذاری کمی نیاز دارد و این حوزه فرصت خوبی برای استفاده از این تسهیلات دارد. وی با بیان اینکه جامعه صنعتگری این استان با جمعیتی حدود 200 هزار نفر و 85 رشته فعال صنایع‌دستی از لحاظ مالی و نقدینگی شرایط نامناسبی دارد، ورود صندوق امام رضا (ع) به این بخش با توجه به اهداف این معاونت برای رونق اقتصاد صنایع‌دستی، توسعه و ترویج رشته‌ها و از سویی نیز اهداف صندوق برای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در این استان را شروع بسیار خوبی برای رونق این بخش اقتصادی دانست. معاون صنایع‌دستی استان فارس افزود: در سال‌های گذشته به دلیل رکود اقتصادی در بخش‌های مختلف، اقتصاد صنایع‌دستی نیز دچار مشکلات عدیده‌ای شد و تولید در این حوزه نتوانسته همگام با کشورهای رقیب ما در دنیا سهمی از بازارهای جهانی را در اختیار بگیرد.

سرپرست اداره دامپزشکی اقلید خبر داد: اجرای طرح ملی مراقبت فعال از آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان

خدارضا امیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اقلید، با اشاره به شروع اجرای طرح ملی مراقبت فعال ز آنفلوآنزای پرندگان از 26 مهرماه سال جاری به مدت یک ماه اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده اداره دامپزشکی، اجرای طرح مراقبت فعال از آنفلوآنزای پرندگان در این شهرستان از 26 مهرماه سال جاری آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود هشتم آبان ماه امسال پایان یابد.

سرپرست اداره دامپزشکی اقلید با بیان اینکه سازمان دامپزشکی واحدهای تصادفی به‌منظور نمونه‌گیری را اعلام می‌کند ادامه داد: مرغ تخم‌گذار از یک واحد صنعتی و یک واحد روستایی و بلدرچین از گروه ماکیان در یک واحد صنعتی نمونه‌های اعلام‌شده در این شهرستان است.

این مسئول تصریح کرد: پس از انجام دو مرحله نمونه‌برداری در واحدهای صنعتی و روستایی، نمونه‌ها به آزمایشگاه مرکزی دامپزشکی شیراز ارسال‌ شده و نتیجه آزمایش در سامانه GIS طیور ثبت می‌شود. امیدی با اشاره به افزایش خطر بیماری در فصل سرما و کوچ پرندگان آزادپرواز و مهاجر بیان کرد: طبق گزارش‌های فائو و اعلام بیماری آنفلوآنزای پرندگان در کشورهای جنوب آسیای شرقی، به سایر کشورها در مراقبت و کنترل این بیماری تأکید شده است.

به‌ دنبال تفاهم‌نامه شهرداری شیراز و آموزش‌وپرورش فارس صورت می‌گیرد: افزودن مهارت‌های سبک زندگی به کتاب‌های درسی

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمد فرخ‌زاده عصر امروز در جریان تبادل تفاهم‌نامه با معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش فارس اظهار داشت: این کتاب که به‌صورت آزمایشی با هزینه شهرداری شیراز منتشر می‌شود در ماه آذر یا دی‌ماه سال جاری در سطح دبیرستان‌های شیراز توزیع خواهد شد.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان بهترین سرمایه‌های انسانی جامعه هستند، گفت: همکاری بین‌بخشی شهرداری شیراز و آموزش‌وپرورش فارس از دو سال پیش به‌صورت جدی آغاز شد که در سال جاری با تصویب بودجه‌هایی از سوی این دو نهاد، تفاهم‌نامه‌ای با نام آموزش فرهنگ شهروندی، سبک زندگی و مدیریت دغدغه‌های اجتماعی در 24 بند به امضا رسیده است. معاون فرهنگی شهردار شیراز خاطر نشان کرد: موضوع این تفاهم‌نامه در زمینه‌های آموزشی، فرهنگی اجتماعی، ورزشی، گردشگری، مذهبی و عمرانی است.

فرخ‌زاده، هدف این تفاهم‌نامه را ایجاد همکاری‌های دوجانبه برای ارتقای سطح دانش و مهارت معلمان، خانواده و دانش‌آموزان در راستای ارتقای فرهنگ شهروندی دانست و افزود: در پی اجرای طرح بزرگ «شهر فرزانگان یک» برای دانش‌آموزان پایه چهارم دبستان در سال گذشته که آموزش دانش‌آموزان در حوزه فرهنگ شهروندی و قانون‌مداری و حفظ اموال عمومی را شامل می‌شود، برای نخستین بار «طرح فرزانگان دو» نیز برای کودکستان و پیش‌دبستانی‌های شیرازی با همکاری مؤسسات قرآنی دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: در «طرح فرزانگان دو» معلمان و والدین نیز برای هماهنگی با طرح، آموزش خواهند دید.

این مسئول همچنین با اشاره به بندهای 24گانه این تفاهم‌نامه به طراحی و اجرای جشنواره بزرگ شاخص (شبکه آموزش خانواده صالح)، استفاده بهینه از ظرفیت مدارس برای مدیریت ترافیک شهری و نیز افزایش سرانه فضاهای ورزشی و آموزشی سطح شهر شیراز، یادآور شد: تدریس سرفصل‌های آموزشی در حوزه‌های صیانت از خانواده منطبق با مفاهیم و مصادیق سبک زندگی اسلامی و ایرانی، غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان با استفاده از امکانات متقابل شهرداری و آموزش‌وپرورش، اجرای سه جشنواره بزرگ دانش‌آموزان، راه‌اندازی مجدد شهردار مدرسه در راستای ارتقای مقوله قانون‌مداری و خدمات شهری، اجرای مجدد طرح نجوم در مدارس شیراز، فعال کردن یکی از مدارس منطقه تاریخی فرهنگیان شهر و نیز برگزاری تورهای بازدید از طرح‌های عمرانی شهری را در زمره بندهای مهم این توافقنامه است.

فرخ‌زاده در حاشیه آیین تبادل این توافقنامه با معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش فارس به خبرنگار فارس در شیراز گفت: اعتباری که شهرداری شیراز برای اجرای مفاد این تفاهم‌نامه تصویب کرده، 3 میلیارد ریال است و امکاناتی که در این زمینه در اختیار قرار می‌گیرد چند برابر رقم ریالی این مورد خواهد بود. استان فارس 8 هزار مدرسه و 800 هزار دانش‌آموز دارد که امسال 17 مقام کشوری در مسابقات معارف اسلامی و مقام برتر را نیز در جشنواره رشد کسب کرده‌اند.

توسط شهرداری شیراز صورت می‌گیرد: اجرای طرح غربالگری سلامت بانوان شاغل

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، مشاور شهردار شیراز در امور بانوان عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: این طرح در راستای طرح جامع سلامت کشور با عنوان «سبا» و با هدف ترویج خودمراقبتی، سلامت جسم و روان، ورزش و تغذیه سالم در مجموعه شهرداری شیراز اجرا می‌شود.

پروین حکمت‌آمیز با بیان اینکه زنان نقش مهمی در سلامت اجتماعی و معنوی دارند و پیشگامان خودمراقبتی برای سلامت خانواده و اجتماع به‌شمار می‌آیند گفت: در طرح سلامتی بانوان ایرانی «سبا» بانوان شاغل در شهرداری تحت معاینات و آزمایش‌های عمومی و تخصصی و واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

مشاور شهردار شیراز در امور بانوان برپایی کارگاه‌های آموزشی خودمراقبتی را از دیگر برنامه‌های این طرح عنوان و تصریح کرد: در پایان این طرح که با همکاری مرکز بهداشت انقلاب شیراز در حال انجام است شناسنامه سلامت بانوان تدوین می‌شود و بر اساس آن برنامه‌ریزی‌های لازم صورت می‌گیرد.

حکمت‌آمیز با اشاره به نقش تربیتی زنان در جامعه خاطر نشان کرد: در پایان این برنامه که از 28 مهرماه امسال شروع‌شده و تا دو ماه آیند ادامه می‌یابد، نتیجه آزمایش‌ها به‌صورت فایل سلامت بانوان در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود تا در صورت وجود مشکل، آن را پیگیری کرده و درمان قطعی را آغاز کنند.

وی با بیان اینکه این طرح در ادامه برای آقایان نیز اجرایی می‌شود افزود: در صورت نیاز و تصویب این طرح سالی یک‌بار در این مجموعه انجام خواهد شد. به گزارش فارس، بیش از 900 نفر از کارمندان شهرداری شیراز را بانوان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس: فارس رتبه سوم تشکل‌های کارگری و کارفرمایی را دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سهراب مختاری پیش از ظهر امروز در اجلاس سه‌جانبه روابط کار اظهار داشت: استان فارس با جمعیت 4.5 میلیون و 625 هزار کارگر، سهم بسزایی از این جمعیت را در سه حوزه صنعت، خدمات و کشاورزی به خود اختصاص داده است. در حوزه روابط کار فعالیت‌هایی را انجام دادیم که به ارتقای فرهنگ کار و بهره‌وری دست پیدا کنیم.

مختاری ادامه داد: فراخوانی آئین‌نامه‌های انضباط کار، تغییر روش مزد از روز مزدی به کارمزدی، اصل را بر سازش نهادن در اختلافات کارگری و کارفرمایی، حفظ فرصت‌های شغلی موجود و شناسایی و عارضه‌یابی کارگاه‌های مشکل‌دار اقداماتی بوده که در راستای ارتقای فرهنگ و کار و تلاش در این استان انجام شده است. وی با بیان اینکه در استان فارس باید هر کارگر و کارفرما در یک تشکل صنفی عضویت داشته باشد، خاطر نشان کرد: سند ارتقای کار و تلاش را تا پایان سال تدوین خواهیم کرد.

مختاری تصریح کرد: عدم قبول تسویه‌حساب‌های صوری و خشکانده شدن ریشه قراردادهای سفید امضا و این که کارگرهای شرکت‌های خدماتی از حداقل‌های قانون کار بهره‌مند شوند اهدافی بوده که در فارس دنبال کرده‌ایم.

با هدف افزایش تبادل دانش علمی طرفین صورت گرفت؛ امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشکده پزشکی نیویورک

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی این شهر، در مفاد این تفاهم‌نامه بر تبادل مشترک اطلاعات علمی مربوط به اعضای هیئت‌علمی و محققان دو دانشگاه در حیطه ژنتیک پزشکی، تبادل مشترک اساتید و محققان متمایل به شرکت در کارگاه‌ها و اجلاس‌های علمی مرتبط با حیطه ژنتیک پزشکی از سوی دو دانشگاه، پذیرش دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی و فلوشیپ دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای مطالعات سه تا شش‌ماهه در حیطه‌های ژنتیک پزشکی و بیماری‌های متابولیک ارثی در دانشکده پزشکی نیویورک و مشارکت علمی فعال اساتید و دانشمندان دانشکده پزشکی نیویورک در کنگره‌های بین‌المللی برگزارشده در شیراز با موضوعات ژنتیک پزشکی و بیماری‌های متابولیک ارثی تأکید شده است.

همکاری در اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک و تبادل فناوری‌های مرتبط با حیطه‌های ژنتیک پزشکی و بیماری‌های متابولیک ارثی میان دو دانشگاه، همکاری در امور سلامت عمومی در غربالگری نوزادان، تسهیل در توسعه دوره‌های فلوشیپ در حیطه‌های ژنتیک پزشکی و بیماری‌های متابولیک ارثی و تسهیل در روند صدور روادید برای اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی متمایل به عزیمت به کشور ثانی از طریق ارتباط با مبادی ذی‌ربط در هر کشور، از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه همکاری است.

آغاز اجرای طرح آهن‌یاری در نواحی 2 و 4 آموزش ‌و پرورش شیراز

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی این شهر، با توجه به اهمیت کم‌خونی‌های ناشی از فقر آهن و عوارض شایع آن به‌ویژه در دختران نوجوان و بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، امسال نیز مانند سال‌های گذشته با شروع مهرماه مقدمات طرح آهن‌یاری در مدارس دخترانه دوره اول و دوره دوم دبیرستانی آغاز شد.

برای اجرای این طرح، تمام دانش‌آموزان و کارکنان مدارس زیر پوشش نواحی دو و چهار آموزش‌وپرورش شیراز در مورد اهمیت آهن‌یاری، عوارض ناشی از کم‌خونی فقر آهن و راه‌های پیشگیری از آن توسط رابطان تغذیه در سطح مراکز بهداشتی درمانی شیراز آموزش دیدند.

پس از اتمام آموزش‌ها، در این طرح بالغ ‌بر 34 هزار و 875 دانش‌آموز دختر در مدت 16 هفته متوالی، هر هفته یک قرص آهن دریافت می‌کنند.

19 اثر معنوی فارس ثبت ملی شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس مصیب امیری در آغاز آیین رسمی برافراشتن خیمه‌های عزاداری امام حسین (ع) که با حضور خیل عظیمی از شیفتگان اباعبدالله‌الحسین (ع) و مردم شهر مذهبی زرقان فارس و همچنین مسئولان این شهرستان و استان در حسینیه تاریخی حضرت ولی‌عصر (عج) برگزار شد با بیان اینکه تاکنون 19 اثر معنوی فارس در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت ‌شده است اظهار داشت: بیشتر این آیین‌ها مرتبط با آیین‌های عاشورایی و عزاداری در ماه محرم است.

وی آیین خیمه‌های برافراشته زرقان را از منحصربه‌فردترین آیین‌های محرم در کشور برشمرد و گفت: خیمه‌های برافراشته آیینی است که قدمت آن به دوران صفویه و بیش از 300 سال می‌رسد.

امیری اضافه کرد: قدیمی‌ترین خیمه موجود مربوط به 150 سال است که به دلیل قدمت و کهنگی دیگر از آن استفاده نمی‌شود. وی با اشاره به قدمت تاریخی و اصالت این آیین مذهبی تصریح کرد: این آیین محرمی با تلاش میراث فرهنگی در سال 1391 در فهرست آثار معنوی کشور به شماره 657 ثبت‌ شده است.