اسلام هراسی و حقوق بشر

مسلمانان فرانسوی علیه گسترش اسلام هراسی تظاهرات کردند

مسلمانان فرانسوي با برپايي تظاهرات گسترش پديده اسلام هراسي در اين کشور را محکوم کرده‌اند


شرکت کنندگان در اين تظاهرات که در شهر ژنويليه واقع در شمال فرانسه برگزار شد، همچنين پايان اسلام هراسي را خواستار شدند.

اين تظاهرات در پي اخراج چهار نفر از کارمندان شهرداري ژنويه به دليل روزه دار بودن آن‌ها در حين برگزاري اردوي تابستاني کودکان، برگزار شد.

مسئولان شهرداري مدعي هستند اين کارمندان مسلمان به دليل روزه داری، قادر نیستند به کودکان در جريان اين اردوي تابستاني رسيدگي کنند.

فعالان شرکت کننده در اين تظاهرات هدف از این اعتراض را اعلام هم‌بستگي با اين چهار کارمند مسلمان روزه دار اعلام کردند.

اين فعالان همچنين هدف مهم ديگر اين تظاهرات را، ارسال اين پيام عنوان کردند که روزه داري در ماه مبارک رمضان با هیچ فعالیتی منافات ندارد.

به گفته اين فعالان، آن‌ها حتي از کارکنان شهرداري براي حضور در مراسم افطار دعوت کرده‌اند که آن‌ها اين دعوت را رد کردند.

مقام‌هاي مسئول شهرداري تاکنون به درخواست رسانه‌ها درباره اين اقدام که انجمن‌هاي محلي و نمايندگان مخالف پارلمان از آن انتقاد کرده‌اند، پاسخي نداده‌اند.

ژان فرانسوا کوپه، رئيس حزب اتحاد براي جنبش مردمي فرانسه نيز قويا از تصميم شهردار ژنويليه در اخراج اين چهار کارمند مسلمان انتقاد کرده است .

اين درحالي است که به گفته فعالان اين تصميم با انگيزه‌هاي سياسي اتخاذ شده است.

مروان محمد، عضو گروه مبارزه عليه اسلام هراسي در گفت و گو با پرس تي وي گفت، اين نوع اسلام هراسي در تمامي اماکن از جمله محيط کار، مدارس، دانشگاه‌ها، رستوران‌ها و اماکن عمومي در حال وقوع است. اسلام هراسي پايان نيافته است و به همين دليل نيز ما به اين‌جا آمده‌ايم.

اين اولين بار نيست که مسلمانان در فرانسه صرفا بنابه انگيزه‌هاي سياسي قرباني اسلام هراسي مي‌شوند.

دولت فرانسه پيش‌تر نيز در راستاي سياست اسلام ستيزي، از اداي فريضه نماز جماعت در اماکن عمومي و داشتن حجاب براي زنان مسلمان در اين کشور جلوگيري کرده است.

دوشنبه 23 مرداد 1391

برخورد پليس فرانسه با بدپوششي در سواحل

پليس فرانسه به مردم اين كشور هشدار داده است در صورت نداشتن پوشش مناسب و حضور در پارك‌ها و سواحل به پرداخت جريمه يا حبس محكوم مي‌‌شوند. در اطلاعيه پليس فرانسه آمده است در فصل تابستان و افزايش تمايل افراد به حضور بيشتر در كنار رودخانه‌‌ها و سواحل از مردم درخواست كرد تا با پوششي مناسب در اين مكان‌ها حضور داشته باشند.

 

پليس همچنين در اطلاعيه خود آورده: در صورتي كه مواردي از عدم‌پوشش مناسب در كنار سواحل ديده شود فرد خاطي با پرداخت جريمه يا حبس روبرو خواهد شد.

 

بنابر اعلام پليس فرانسه، افرادي كه تمايل دارند در مكان‌هاي عمومي از نور خورشيد استفاده كنند بايد پوششي مطابق با قوانين عمومي داشته باشند. افرادي كه با پوششي نامناسب در اين مكان‌هاي عمومي حضور پيدا كنند دست‌كم به پرداخت 38 تا سه هزار و 750 يورو جريمه خواهند شد.

.

 

 

دوشنبه 23 مرداد 1391

درخواست روزه‌داران سومالیایی از مسلمانان برای کمک‌های بشردوستانه

روزه‌داران سومالیایی از ملت‌های مسلمان جهان خواستند تا در ماه مبارک رمضان کمک‌های بشر‌دوستانه بیشتری را روانه مناطق قحطی‌زده جنوب این کشور کنند.

شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی گزارش داد در حالی که مسلمانان جهان در حال برگزاری مراسم ماه مبارک رمضان هستند اما اوضاع برای مسلمانان روزه‌دار سومالی متفاوت است.

این گزارش افزود: بنا به اعلام سازمان ملل، از مجموع 7.5 میلیون نفر قحطی‌زده در سومالی، بیش از 2.5 میلیون نفر در جنوب هنوز نیازمند دریافت کمک‌های بشر‌دوستانه بیشتری هستند که به دلیل حضور نیرو‌های الشباب در این منطقه، به سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی دسترسی ندارند.

پرس‌تی‌وی با پخش تصاویری از اردوگاه آوارگان سومالیایی که در کپر‌های نامناسب زندگی می‌کنند، گزارش داد مسلمانان روزه‌دار سومالیایی در ماه مبارک رمضان روزه می‌گیرند اما در پایان روز غذایی برای افطار ندارند.

یکی از آوارگان سومالیایی گفت: "ما گرسنه هستیم؛ در ماه رمضان و در چنین اردوگاه و شرایط زندگی، غذایی برای خوردن نداریم؛ ما همچنین با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه هستیم که بر کودکانمان تاثیر گذاشته است."

وی افزود: "ما از ملت‌های مسلمان می‌خواهیم که به کمک ما بشتابند."

.

دوشنبه 23 مرداد 1391

جرم مردم بی پناه میانمار مسلمانی است

 

 

 

حجت الاسلام رمضانی، امام جماعت و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ با محکومیت کشتار مردم بی دفاع مسلمان میانمار گفت: حمله به مردم بی دفاع، کشتار دسته جمعی، تجاوز به زنان و کودکان، غارت اموال مردم، آتش زدن منازل، تخریب مساجد و کوچ اجباری مسلمانان از شهر و دیار خود، بخشی از این وقایع دلخراش است که هر وجدان بیداری را دردمند و عواطف انسانی را جریحه دار می سازد.

 

وی افزود: جرم این مردم بی پناه تنها یک چیز است و آن اینکه آنها مسلمان هستند و در طول سالیان متمادی درعین فقر و نداری با کرامت وعزت زندگی کرده و سعی داشته اند در سخت ترین شرایط ایمان خود را حفظ کنند.

 

حجت الاسلام رمضانی افزود: عذاب آورتر آنکه دراین حرکت وحشیانه، دولت میانمار، مسلمانان کشورش را به رسمیت نشناخته و آنان را جزو شهروند محسوب نمی کند و اینک کار به جایی رسیده که دستور اخراج آنها نیز صادر شده است. این درحالیست که سکوت معنادار انواع و اقسام سازمانهای مدّعی حقوق بشر حاکی از آنست که همگی فقط بار این اسامی را به یدک می کشند.

 

مدیر مرکز اسلامی هامبورگ گفت: ما دراین مصیبت بزرگ به درگاه خدای سبحان شکایت می بریم و همدردی و همبستگی مسلمانان اروپا را با مسلمانان آن دیار اعلام می کنیم.

چهارشنبه 18 مرداد 1391

مخالفت قاضی با حضور زن مسلمان در هیئت منصفه بدلیل امتناع او از برداشتن نقاب

زن مسلمانی از خدمت در هیئت منصفه ای منع شد چرا که از برداشتن حجابش خودداری کرد.قاضی در حکم فوق العادهای اعان داشت:حجاب وی صورت او را میپوشاند وعبارات او را پنهان میکند,حکمی که مورد مخالفت رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی قرار گرفت...

برای مشاهده ادامه این مطلب اینجاکلیک کنید

دوشنبه 2 مرداد 1391

افتتاح شبکه تلویزیونی در جهت مبارزه با اسلام‌هراسی

افتتاح شبکه تلویزیونی در جهت مبارزه با اسلام‌هراسی

به گزارش «آرماگدون» ، كمیته‌ای متشكل از كشورهای عربی، آسیایی و آفریقایی عضو سازمان همكاری اسلامی پیشنهاد دادند تا برای جلوگیری از اهانت‌های بیش از حد به اسلام و مسلمانان، یك شبكه تلویزیونی مستقل اسلامی توسط این سازمان تأسیس شود...

برای مشاهده ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید
 

دوشنبه 2 مرداد 1391

گفت وگوی دانشجویان از خاطراتشان درباره اسلام هراسی

به گزارش جهان سخنرانان اين نشست كه اكثرا دانشجو بودند در سخنان خود اسلام هراسي را معادل نژادپرستي و حتي بدتر از آن توصيف كردند و برخي از تجربيات شخصي خود را از مواجهه با پديده رو به گسترش اسلام هراسي در دانشگاه هاي مختلف اين كشور بيان نمودند...

برای مشاهده ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید

دوشنبه 2 مرداد 1391

مطالعه زمينه هاي پيدايش و استمرار اسلام هراسي در غرب با تاكيد بر مساله تروريسم

اين مثال طنيني از بازنمايي رسانه هاي جنگ و ترور و اسلام را دربردارند كه مي تواند به توضيح اين امر كمك كند كه چرا بسياري از مسلمانان جنگ عليه ترور را به معني جنگ عليه اسلام مي دانند. هاليدي (Halliday, 1996, 1999) به روشني يادآور مي شود كه مقدم بر نظريه هانتينگتون، اسلام به عنوان تهديدي به ديگران نمايش داده مي شد...

برای مشاهده ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید
 

دوشنبه 2 مرداد 1391

ابزار قدرت در اروپا و ترویج اسلام هراسی

به گزارش رحماء نویسنده فرانسوی ،محقق مرکز ملی تحقیقات علمی و وزیر سابق توسعه برابری فرصت ها در فرانسه در سخنرانی اخیر خود درباره ثبات بین المللی ، اقدامات سیاستمداران برای گسترش پدیده اسلام هراسی در کشورهای اروپایی به منظور برآورده کردن منافع خود را مورد انتقاد شدید قرار داد...

برای مشاهده ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید

دوشنبه 2 مرداد 1391

افشای اصول منشور اسلام ستیزی و اسلام هراسی غربی ها

در منشور اسلام هراسی آمده است:اسلام وحشی، غیر عقلانی، بدوی، و مبتنی بر تبعیض جنسیتی، سفت و سخت، منزوی خشن، تهاجمی، تهدیدآمیز، حامی تروریسم و عامل «برخورد تمدنها» معرفی می شود...

برای مشاهده ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید 

دوشنبه 2 مرداد 1391

اسلام هـراسی، عامل شکل گیری تروریسـم غـربی

واکنش افراطی علیه اسلام ،واکنش ارزش های غربی در برابر ارزش های مذهبی و اسلامی نبوده بلکه بازتاب بیگانه هراسی و اسلام هراسی در جامعه اروپایی است ...

برای مشاهده ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید

دوشنبه 2 مرداد 1391

اسلام هراسی شکل جدیدی از استعمار سیاسی

دکتر" اسماعیل سلامی" مولف برجسته ایرانی و کارشناس مسایل خاورمیانه

دکتر" اسماعیل سلامی" مولف برجسته ایرانی و کارشناس مسایل خاورمیانه طی یادداشتی که در پرس تی وی منتشر شد، نوشت :" اسلام هراسی شکلی از استعمار سیاسی و جنگ ایدئولوژیک علیه اسلام و مسلمانان است."...

برای مشاهده ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید

دوشنبه 2 مرداد 1391

بررسی اسلام هراسی در جمهوری های مسلمان آسیای میانه

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، در این نشست که توسط گروه مطالعات فرهنگی جهان اسلام پژوهشکده ارتباطات فرهنگی بین الملل پژوهشگاه برگزار می شود، اکبر ولی زاده عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران سخنرانی خواهند کرد...

برای مشاهده ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید 

دوشنبه 2 مرداد 1391

حیطه فعالیت

مفهوم شناسی پدیده اسلام هراسی، شناخت ریشه ها و عوامل اسلام هراسی، فعالیت های مثبت و منفی در این حوزه ، آثار و پیامد های اسلام هراسی ، ابتکارات قابل توجه برای رفع این پدیده یا مقابله با آن ، آثار مطالعاتی قابل استفاده در این حوزه محور هایی هستند که وبلاگ حاضر سعی خواهد کرد بدانها بپردازد . امید است با مشارکت و همیاری عمومی هرچه سریعتر شاهد رفع این پدیده در سطح جهان باشیم .

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط