یکشنبه 18 آبان 1393

اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت های ملی، قومی، دینی و زبانی

جوامع سراسر جهان از تنوع قومی، زبانی و دینی برخوردارند. خاتمه دادن به تبعیض علیه اقلیت ها ایجاب می کند از طریق ترویج و اجرای ضابطه های حقوق بشر از این تنوع حمایت و آن را گرامی بداریم. کشورهای عضو سازمان ملل متحد در سال 1992 هنگامی که اعلامیه مربوط به حقوق اشخاص متعلق به اقلیت های ملی یا قومی، دینی و زبانی را به اتفاق آرا تصویب کردند، گام مهمی در این جهت برداشتند. این اعلامیه ضابطه های ضروری برای تضمین حقوق اشخاص متعلق به 
اقلیت ها را تعیین می کند و بنابراین مرجعی کلیدی برای کار سازمان ملل متحد است. 
ادامه اعلامیه را در این لینک ملاحظه نمایید
(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 11 مرداد 1391

حقوق اقلیت های دینی در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران

* محمدرضا آفتاب

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در دو مورد از عنوان اقلیت های دینی نام برده است، یكی در اصل 13 كه تنها اقلیت های دینی رسمی را سه دین یهودی، مسیحی و زرتشتی ذكر می كند و دیگری در اصل 67 كه مربوط به سوگند خوردن نمایندگان در بدو انتخاب و نخستین جلسه مجلس است كه می گوید: نمایندگان اقلیت های دینی با ذكر كتاب آسمانی خود ادای سوگند می كنند. در رابطه با اقلیتهای دینی مسئله از دو جهت مطرح مي شود‌: نخست در رابطه با اصل تساوي و عدم تبعيض و دوم  به رسمیت شناختن هویت و موجودیت آنها مي باشد.

براي مشاهده ي ادامه مطلب اينجا كليك نماييد

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 مرداد 1391

اعلاميه‌ى حقوق افراد متعلق به اقليت‌هاى ملى يا قومى، مذهبى و زبانى

اعلامیه حاضر از جهت دایره شمول آن در سطح گسترده بین المللی به تصویب رسیده که از این حیث در زمره اسناد بین المللی حقوق بشر طبقه بندی می‌شود. با توجه به این که افراد و موضوع مورد حمایت این اعلامیه مربوط به طیف و گروه‌های آسیب‌پذیر خاصی چون افراد متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، مذهبی و زبانی می‌شود، از این جهت این سند را در زمره اسناد خاص بین المللی حقوق بشر تقسیم می‌نمایند. با توجه به اعتبار قانونی و ماهیت سند مذکور از حیث الزام‌آور بودن یا نبودن، از آنجایی که سند مذکور در قالب اعلامیه‌ای تدوین یافته و فاقد ارزش حقوقی و قانونی الزام‌آور می‌باشد و تنها دارای ارزش و اعتبار اخلاقی و سیاسی آن را در زمره اسناد غیر الزام‌آور حقوق بشری طبقه بندی می‌نمایند.

برای مشاهده ی متن کامل اعلامیه اینجا کلیک کنید

(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 8 مرداد 1391

آنگ سان سوچی خواستار تصویب قوانینی به منظور حمایت از حقوق اقلیت ها شد

به نقل از خیر گزاری آفتاب، آنگ سان سوچی رهبر اپوزيسيون ميانمار  روز چهارشنبه ـ طي سخناني خواستار تصويب قوانيني به منظور حمايت از حقوق اقليت‌ها در اين كشور شد.

«آنگ سان سوچي » در سخناني در پارلمان ميانمار گفت كه در راستاي تبديل شدن به يك دموكراسي واقعي با روح اتحاد، حقوق برابر و احترام متقابل، از تمامي نمايندگان مي‌خواهم براي تصويب قانوني كه از حقوق برابر اقليت‌ها حمايت مي‌كند، تلاش كنند.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، وي با تاكيد بر اين‌كه گروه‌هاي اقليت در مقايسه با متوسط جامعه از فقر بيشتري رنج مي‌برند، گفت كه حمايت از حقوق قومي مساله‌اي فراتر از نگه داشتن زبان و فرهنگ بومي است.

بنا بر اين گزارش، خشونت‌هاي اخير در استان «كاشين» عليه مسلمانان ميانمار، آواره شدن ده‌ها هزار تن از مسلمانان را به دنبال داشته و تلاش‌هاي گسترده براي صلح را تحت‌الشعاع قرار داده است.

سوچي تاكيد كرد كه وي و حزبش براي ايفاي هر نقشي در روند آشتي ملي آمادگي دارند.

(0)نظرات توسط: MINORITY