دوشنبه 24 تير 1392

آشنایی با سازمان زنان زرتشتی تهران

سازمان زنان زرتشتی در سالهای ۲۵- ۱۳۲۴ شمسی‌ تشکیل گردید. در بهمن ماه ۱۳۲۹ شمسی‌ برابر با ۱۹۵۰ میلادی، پس از تصویب اساسنامه ی این سازمان ، به ثبت رسید و بطور رسمی‌ به نام سازمان زنان زرتشتی آغاز به کار نمود. در سال ۱۳۴۰ بانوی خیر اندیش روانشاد لعل نوذر جمشدیان بر روی زمین موقوفه ی انجمن زرتشتیان تهران واقع در تهران- خیابان جمهوری- خیابان میرزا کوچک خان- کوچه ی زرتشتیان- پلاک ۱۲- طبقه ی سوم- یک ساختمان کامل با ۲۴۹ متر زیر بنا، جهت استفاده به سازمان زنان زرتشتی واگذار نمود. در سال ۱۳۶۶ نیز روانشاد بانو سروشیان(هورمزدی) از طرف فرزندان گرامی‌‌شان بنامگانه ی خود و روانشاد سلطان هورمزدی، طبقه ی دوم از آپارتمان سه طبقه واقع در تهران- خیابان فلسطین شمالی- کوچه ی شهید حجّت دوست- پلاک ۵۳ را وقف سازمان زنان زرتشتی نمود که این سازمان جهت تشکیل کلاسها و سایر مورد، بهره‌برداری لازم را از این مکان مینماید.

هدق از تشکیل این سازمان گردهم آوردن بانوان و دوشیزگان زرتشتی و بالا بردن سطح اگاهیهای دینی، فرهنگی‌، حقوقی، بهداشتی... و در نتیجه بهبود وضع زندگی‌ شخصی‌ و اجتماعی آنان و همچنین حمایت از همکیشان و هموطنان نیازمند، بدون دخالت در امور سیاسی تشکیل گردید.

طبق اساسنامه ی مدون، این سازمان تشکیل شده از هیأت مدیره (۹ نفر عضو اصلی‌ و ۲ نفر عضو علی‌ البدل و ۱ نفر بازرس)، که دوره ی آن ۳ سال می‌باشد. همچنین بنابر نیاز زمان دارای کمیسیون‌هایی‌ می‌باشد که از بین اعضای فعال سازمان انتخاب میشوند و یک نفر از اعضای هیأت مدیره نیز به عنوان مشاور کمیسیون در جلسات آنها شرکت مینماید.

برای آشنایی بیشتر با سازمان زنان زرتشتی به سایت این سازمان (www.zananzartoshti.ir) مراجعه شود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 26 فروردین 1392

معرفی مرکز عالی اطلاع‌رسانی ادیان و مذاهب

بدون تردید «تبلیغات و اطلاع‏ رسانی‏» از عناصر مهم و اساسی تشکیل دهنده قدرت است. با تبدیل اطلاعات به داده ها جامعه اطلاعاتی شکل می گیرد و از پس اطلاعات، دانش و جامعه معرفتی و دانایی‌محور پدید می آید که ثمره آن جامعه مقتدر است. این ابزار اینک در دست کشورهای قدرت‌مند است که بزرگ ترین تولیدکنندگان و بهره برداران اطلاعات محسوب می شوند. قدرت این کشورها که زمانی بر پایه صنعت پیشرفته استوار بود اینک بر اساس اطلاعات و فن آوری های مربوط به آن شکل گرفته است. این امر فاصله ای عمیق بین این کشورها و کشورهای جهان سوم پدید آورده که از آن به «شکاف دیجیتالی» یاد می کنند.
تولید انبوه ابزارهای ارتباطی، ساخت پایگاه‏ های عظیم اینترنتی و احداث صدها شبکه تلویزیونی و رادیویی در دنیا، تنها با هدف انتقال صحیح و سریع اطلاعات، تجهیز نگردیده است. در پس فعالیت‏ های اطلاع‏ رسانی، خواسته‏ ها و نیات سیاسی نهفته است. دنیای رسانه های جهانی، امروزه با خلإ اطلاع‏ رسانی، افکار عمومی جهانیان را در چارچوب نیل به اهداف خاصی، هدایت می‏ کند و با بهره‏ گیری از شگردهایی بر پایه «تکرار»، «گستردگی‏» و «یک‌سویه پراکنی‏» نظام اطلاع‏ رسانی نوین را دروازه‌بانی می‌کنند.
اطلاع‏ رسانی انفعالی و ضعیف رسانه‏ های کشورهای اسلامی، فضا را برای کشورهای دیگر فراهم ساخته است تا با بهره‏ گیری از خلإ اطلاعات، به ارائه اطلاعات «هدف‏مند» بپردازند و کشورهای اسلامی را در مقابل اطلاع‏ رسانی فعال و هدف‏مند، منفعل نمایند. چه بسا هزینه‏ های سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی بازتاب اطلاع‏ رسانی هدف‏مند دیگر رسانه‏ ها، بیش از هزینه اطلاع‏ رسانی کشورهای اسلامی نیز باشد. افزون بر این‌که گردش اطلاعات در میان کشورهای اسلامی نیز به سختی و گاه با سوء گمان همراه بوده است.
عدم اعتماد کشورهای اسلامی از یک سو و عدم شناخت جایگاه مؤثر و وسیع اطلاع‌رسانی در دنیای امروز، گردش اطلاعات را میان آن‌ها ضعیف کرده است و از این رو شهروندان کشورهای اسلامی به رسانه‏ های بزرگ و غول‏های رسانه‏ ای غرب روی می‏ آورند و در تعامل با آن، با اطلاعات و اخبار هدف‏مند و هدایت‏ شده‌ای، مواجه می‏ شوند که در بدو نظر شناختن ماهیت هدایت‏ شده و هدف‏مند این رسانه‏ ها مشکل است. لذا با قبول داده‏ ها و اطلاعات ایشان، خواسته یا ناخواسته، سوژه اعمال قدرت سیاسی قدرت‏ های بزرگ می‏ شوند.
از این رو، برای پر کردن آن فاصله و شکاف دیجیتالی دو راه کار وجود دارد:
1.   
ایجاد زیرساخت ها و فراهم آوردن امکان دسترسی مردم به اطلاعات انبوه؛
2.    تولید و سامان دهی صحیح و واقعی محتوا و اطلاعات الکترونیک و غیر الکترونیک.
مرکز عالی اطلاع‌رسانی ادیان و مذاهب از مراکز اقماری و پیرامونی دانشگاه ادیان و مذاهب است که با هدف برنامه‌ریزی در امر اطلاع‌رسانی و هدایت و نظارت بر شبکه‌ و وسایل ارتباط جمعی، می‌کوشد در تدوین برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت در حوزه اطلاع‌رسانی ادیان و مذاهب، در پیش‌برد گفت‌وگوی ادیان و مذاهب تأثیرگذار باشد.
به یقین وجود مرکزی آکادمیک چون دانشگاه ادیان و مذاهب در کنار این مرکز، امتیازی ویژه به شمار می آید و ظرفیت های پژوهشی و آموزشی دانشگاه در توسعه این مرکز مؤثر خواهد بود.

آدرس وب سایت جهان ادیان: http://www.jahaneadyan.ir

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 10 مهر 1391

آشنایی با مجمع امور اقلیت ها

 

 

ترجمه از سایت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

طبق قطعنامه 15/6 شورای حقوق بشر در تاریخ 28 سپتامبر 2007 و تجدید نظرشده طی قطعنامه 23/19 در تاریخ 23 مارس 2012 مجمعی در موضوع اقلیت ها تشکیل شد تا بدین منظور عرصه ای را برای گفتگو و همکاری در باره ی مسائل مربوط به اقلیت های ملی یا قومی، مذهبی و زبانی و همچنین کمک موضوعی و تخصصی مربوط به کار کارشناس مستقل امور اقلیت ها فراهم کند. مجمع حاضر شیوه های بهتر، چالش ها، فرصت ها و ابتکارات لازم را به منظور اجرای بیشتر اعلاميه‌ى حقوق افراد متعلق به اقليت‌هاى ملى يا قومى، مذهبى و زبانى شناسایی و مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد داد. مجمع به طور سالانه طی دو روز کاری که اختصاص به بحث های موضوعی دارد تشکیل جلسه می دهد. کارشناس مستقل امور اقلیت ها، خانم ریتا ایزاک، کار مجمع را هدایت و جلسات سالانه را تدارک می بیند و نتایج آن را به شواری حقوق بشر کزارش می دهد. قطعنامه مزبور از رئیس شورای حقوق بشر درخواست کرده که برای هر جلسه بر اساس چرخش منطقه ای و پس از مشورت با گروه های منطقه ای، یک رئیس مجمع از بین کارشناسان امور اقلیت ها، انتخاب کند. 

(0)نظرات توسط: MINORITY