پنجشنبه 23 بهمن 1393

مسیحیان ودیگر اقلیت های مذهبی و قومی عراق ، قربانی توحش داعش

در شرح حالات و زندگانی حضرت امام خمینی " رحمة الله علیه " نکات برجسته و ارزشمند و عبرت آموز بسیاری وجود دارد . نکاتی که هم از جهت فردی و خانوادگی و هم از نظر اجتماعی و مدیریت و حکومت ، برای همگان درخور توجه و استفاده های بسیار و بی پایان می باشند . بعضی اشخاص که با حضرت ایشان محشور بوده اند و در نجف و تهران در بیت و دفتر آن حضرت حضور داشته و فعالیت می نموده اند ؛ در بیان خاطرات ناب از حیات پر برکت آن امام به خدا پیوسته آورده اند :پس از شهادت غم انگیزفرزند و شاگرد و تربیت شده مکتب امام ،  جناب سید مصطفی خمینی " ره " ؛ ما در قیاس نفسی به غایت اشتباه ، تصور می کردیم که به علت سنگینی غم ناشی از شهادت فرزند ، امور جاری و زندگی عادی حضرت امام " ره " و   برنامه درس و بحث ایشان ، دستخوش اختلال و تغییر و یا حتی موقتاً تعطیل خواهد شد . اما در همان روز و شب اول متوجه اشتباه خود شدیم و متوجه شدیم که وجود ایشان بسیار بزرگ تر از آن است که حتی حوادث بزرگی مثل شهادت فرزند ،برآن اثر منفی بگذارد . اگر چه حضرت امام از نظر عاطفی و اخلاقی شخصیت کم نظیری بودند و بدون شک با شهادت فرزند ، عواطف انسانی و پدرانه ایشان به شدت تحت تأثیر قرار گرفته بود ؛ ادامه مطلب
(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 18 شهریور 1393

اقلیت های نژادی

یکی از بنیان های حقوق بشر این اصل است که همه افراد بشر در کرامت و شأن و حقوق، آزاد و برابر زاده می شوند. تبعیض و آزارو اذیت بر اساس نژاد و قومیت نقض آشکار این اصل است. تبعیض نژادی می تواند اشکال گوناگونی داشته باشد، از تبعیض ظالمانه و سازمان یافته مثل ژنوسید و آپارتاید گرفته تا موارد نامحسوسی که بدان وسیله گروه های قومی و نژادی مشخصی از بهره مندی از حقوق یکسان مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نسبت به سایر گروه ها در جامعه محروم می شوند. تبعیض نژادی و قومی در جهان امروز هنوز هم به عنوان یک مشکل عمده حقوق بشری ادامه دارد که هم نسبت به اقلیت ها و هم جمعیت اکثریت اعمال می شود.

ادامه مطلب

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 27 تير 1392

اکثريت نادان و اقليت خائن

«اوريانا فالاچي»، روزنامه نگار برجسته ايتاليایي، از «وينستون چرچيل» سوال مي‌کند: آقاي نخست‌وزير، شما چرا براي ايجاد يک دولت استعماري و دست‌نشانده به آن سوي اقيانوس هند مي‌رويد و دولت هند شرقي را به وجود مي‌آوريد؛ اما اين کار را نمي‌توانيد در بيخ گوشتان، يعني در کشور ايرلند که سال‌هاست با شما در جنگ وستيز است، انجام بدهيد؟

وينستون چرچيل، بعد از اندکي تامل پاسخ مي‌دهد: براي انجام اين کار به دو ابزار مهم احتياج داريم که آن دو ابزار را در ايرلند در اختيار نداريم.

روزنامه‌نگار مي‌پرسد، آن دو ابزار چيست؟ چرچيل پاسخ می‌دهد: اکثريت نادان و اقليت خائن ...

 

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 20 خرداد 1392

وعده های تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری در مورد حمایت از حقوق اقلیتهای ایران

  • محمدرضا آفتاب

زمان انتخابات که می شود لاجرم امیدهایی در دل ها زنده می شود. مدینه ی فاضله ی دست یافتنی در آینده ای نزدیک در طرح های گوناگون از نامزدهای دولت آینده برای مدتی هر چند کوتاه در اذهان مردم مجسم می شود. یکی از وعده هایی که در این دوره از انتخابات (یازدهمین) ریاست جمهوری زیاد شنیده می شود و البته در دوره های گذشته هم بی سابقه نیست، مسئله ی حقوق اقلیت هاست. گویا مشکل جدیدی از کشور کشف شده است و آقایان برای حل آن برنامه ها چید ه اند. از سخنرانی های تبلیغاتی کاندیدا در تورهای استانی گرفته تا روزنامه ها و سایت های اینترنتی حامی هر کدام از نامزدها به نوبه ی خودشان به این مسئله پرداخته اند و حتی بحث آن پای مناظراه های تلویزیونی نیز کشیده شد. یکی وعده از تشکیل معاونت اقوام می دهد و دیگری وعده ی استفاده از مشاوران اقلیت در کابینه و همچنین یکی از محرومیت مناطق حاشیه ای و مرزنشین می نالد و دیگری حرف از فدراسیون می زند و قس علیهذا.  اگر بدبین نباشیم و این حرف ها را از آن وعده وعیدهای همیشگی صرفاً تبلیغاتی ندانیم و نگوییم که از آن حرف های رأی جمع کنی است و قصد فریفتن دل ساده ی مردم دردمند اقلیت را دارند پس بایستی امیدوار بود و آن ها را جدی گرفت حتی اگر خلاف آن قابل پیش بینی باشد. حداقل آن اینست که اقلیت ها در برخی از فصول برای مدتی کوتاهی احساس کنند که وجود دارند. وقتی یکی از کاندیدا در گفتگوی خبری تلویزیون در آغاز سخنانش سلام می کند به همه ی مردم ایران؛ ایرانیان یهودی، مسیحی، زرتشتی، ایرانیان شیعه و سنی؛ اعم از ترک و کرد و لر و ترکمن و عرب و بلوچ، همین سلام ها را نباید دست گرفت شاید سرآغازی باشد برای سلام و درود های بیشتر و واقعیتر و دلسوزانه تر. باشد که امیدی در دلها زنده شود که تغییری در راه است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 27 آذر 1391

آیا قانون اساسی جدید مصر حقوق اقلیت ها را تضمین می کند؟

قانون اساسی جدید مصر که انتظار می رود فصل جدیدی از مردم سالاری و حمایت از حقوق بشر را در این کشور رقم زند با انتقاداتی از سوی مخالان حکومت محمد مرسی همراه بوده است. به احتمال زیاد این قانون اساسی پیشنهادی در همه پرسی رأی آری را از اکثریت مردم کسب کند ولی سوال اینجاست که آیا این قانون اساسی حقوق اقلیتها را که قدرت اکثریت را در اختیار ندارند تأمین می کند؟! خبرگزاری رویترز در گزارشی از قاهره به قلم «شیما فائد » و «تمیم الیان » نوشت:

محمد مرسی رئیس جمهور مصر موفق شد حمایت اولیه مصری ها را برای قانون اساسی جدید که امیدوار است این کشور را از بحران کنونی برهاند، بدست آورد؛ اما مخالفان بر این باورند که این منشور اسلامخواهانه حقوق اقلیت را پایمال می کند.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 18 مهر 1391

ماها راشد فعال حقوق اقلیت ها از حقوق زنان الاخدم می گوید:

 

ترجمه از سایت کمیساریای عالی حقوق بشر

ماها راشد می گوید: "اقلیت الاخدم در پایین ترین سطح وضعیت اجتماعی یمن قرار دارند". بنا به گفته ی او مردان و زنان متعلق به گروه الاخدم در فرومایه ترین شغل ها مثل نظافت چی خیابان ها مشغول به کار هستند، آنها کمتر از بقیه مردم دستمزد می گیرند و معمولاً در مناطق فقیرنشین ساکن می باشند.   راشد می گوید آنها از جامعه جدا انگاشته می شوند و چهارچوب های قانونی از آنها در برابر تبعیض حمایت نمی کند. راشد خودش به عنوان عضوی از اقلیت الاخدم در برنامه دفتر حقوق بشر سازمان ملل برای همیاری اقلیت ها که به مدت پنج هفته در ژنو برگزار شد، شرکت کرد. دفتر حقوق بشر از سال 2005 این برنامه را جهت بررسی و تطبیق حقوق اشخاص متعلق اقلیت های قومی، مذهبی و زبانی با نظام حقوق بشر سازمان ملل متحد شروع کرده است. تخمین ها متفاوت است اما حدس زده می شود که جمعیتی حدوداً بین 500000 تا یک میلیون نفر الاخدمی در یمن زندگی می کند. الاخدمی ها عرب زبان و مسلمان هستند مثل بقیه جمعیت آنجا ولی متعلق به سه قبیله ی اصلی تشکیل دهنده ی جامعه یمن نیستند. آنها در سطح خیلی پایین ساختار اجتماعی قرار دارند و فقر و محرومیت بر آنها تحمیل شده است. تا به حال وضعیت اسفبار اقلیت الاخدم توجه بین المللی را به خود جلب نکرده است. کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل متحد در می  2011 گزارش ارسالی از یمن را مورد بررسی قرار داد و نتیجه را اینگونه اعلام کرد: "کمیته به شدت نگران است که مردم الاخدم همچنان با تبعیض اجتماعی و اقتصادی و به حاشیه راندن مواجه هستند و به خصوص در موارد دستیایبی به اشتغال، شرایط کاری،  کار کودکان در سنین پایین، آمار بالای ترک تحصیل در مدرسه، کمبود مسکن، آب و بهداشت و مشکل برق، نگرانی زیادی وجود دارد."

در گزارش های کمیته حقوق کودک سازمان ملل و کمیته رفع تبعیض نژادی نیز به محرومیت های اجتماعی و اقتصادی اقلیت الاخدم اشاره شده است.

راشد از مهارت های زیادی در زمینه حقوق بشر بهره مند است: او از حمایت زنان زندانی دفاع کرده است، جلسات آموزشی برای زنان حاشیه نشین در مورد اشتغال و حقوق قانونی آنها برگزار کرده و حامی مشارکت زنان در انتخابات می باشد.

راشد برنامه دارد تا دانش و اطلاعاتی را که از برنامه همیاری فرا گرفته است، به جامعه ی خود به خصوص  زنان منتقل کند. او می گوید آماده است تا  راهکارهای جدیدی را به منظور کمک به  مردم الاخدم و "حق آنها در برخورداری از یک زندگی مناسب" اتخاذ کند.

2 اکتبر 2012

(0)نظرات توسط: MINORITY