دوشنبه 25 دی 1391

اقوام واقلیت ها درجمهوری اسلامی ایران

 

ا

مقاله ای برگرفته از سایت سفارت ایران در لاهه

از جمله خصوصیات تاریخی ایران می توان به تنوعات وتفاوت های فرهنگی واجتماعی ، به ویژه تنوعات قومی ، مذهبی ودینی آن اشاره کرد که دربرخی موارد به خاطر سوء استفاده قدرت های خارجی زمینه های تنازع وتنش درآن فراهم شده است ، اما نکته قابل توجه ، این واقعیت است که ایرانیان با وجود تنوعات اجتماعی ، همه زیر چترفراچگیری به نام سرزمین ایران وایرانی بودن ، دراغلب ادوارتاریخی با همدیگر همزیستی مسالمت آمیزی داشته اند وهویت ایرانی بودن،انان را درصف متحدی قرار داداه است : به تعبیر گکنت دوگوبیتو"فرانسوی :ایرانیان مردمی هستند که با ما تفاوت فاحشی دارند، انان از پیوند نژادهای مختلف به وجود آمده اند ولی هویت خود را نگه داشته اند.این قوم اندیشه ها ومنافع خودرا به هم پیوسته وهمانند یک تنه به هم تنیده اند.به نحوی که هریک از آن تاروپود می تواند کشیده ودراز شود بدون انکه به هم گره بخورند. احساس مشترک بخشی مهم از میراث اخلاقی ایرانیان را تشکیل می دهد. اغلب برای اتفاق افتاده که به قصد تعریف وتحسین بشنوم فرانسویان قدیمی ترین نظام سلطنتی را دراروپا دارا بوده اند واز این جهت شبیه ایران هستتند.

وجود تنوعات وتفاوت اجتماعی درایران، ضرورت سیاست قومی ومدیریت سیاسی خردمندانه ومنطقی را بیش از پیش ایجاب می کند وجمهوری اسلامی ایران با تاکید وتکیه برآموزه ها وارزش های والای فرهنگی اسلام ومیراث تاریخی درخشان مشترک واحترام به اقوام، مذاهب وادیان الهی وتاکید بر قانون اساسی که مشحون از آموزه های ارزشمند مبنی بر تاکید بر برادری وبرابری انسان ها واحترام به حقوق اقلیت های مذهبی ودینی است ، برخی زمینه های ذهنی ارتقای رضامندی شهروندان را دراستان های مختلف کشور مبتنی بر همزیستی برادرانه وصمیمی اقوام وپیروان مذاهب وادیان گوناگون فراهم اورده است واین درشرایطی است که برخی متغیرهای سیاسی ، داخلی وخارجی تاثیرگذار دراین زمینه ، همواره به عنوان مانع زمینه ساز چالش هایی شده اند.

برای مشاهده متن کامل مقاله اینجا کلیک کنید

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 25 دی 1391

برنامه ها، سیاست ها و رویکردهای ایران برای پیشرفت اقلیت ها

 

برگرفته از سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه

مقدمه

گروه های اقلیت بعنوان یکی از مجموعه های مهم مورد حمایت ویژه حکومت ها در تعیین شاخص های رعایت حقوق بشری تلقی می گردند. حمایت از این گروه ها برای رسیدن به سطح برابر در بهره مندی از حقوق وآزادی های مصرح در قانون به این نوع حمایت های ویژه وابستگی عمیق دارد. با توجه به اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تنوع فرهنگی، دینی و قومی را مورد شناسایی قرار داده است و در جهت تقویت فرهنگ صلح و مدارا تأکیدات خاصی دارد مراتب مذکور نیز مورد توجه قرار گرفته است. قانون اساسی، نظام حقوقی و برنامه ها و تمهیدات دولت همگی در جهت حمایت از اقلیت ها تمام حقوق انسانی،اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی این دسته از گروهها را شناسایی نموده اند. این برنامه ها به شکل اختصار در این مجموعه توضیح و تفسیر داده شده است.

علی رغم این که تحقق تمامی مسائل مربوط به حوزه های حقوق بشری در مورد اقلیت ها یک ایده آرمانی است کما این که در مورد کلیه جوامع نیز همین گونه می باشد   لکن سعی و تلاش در جهت تقویت این حقوق و کیفی نمودن آنها جهت بهره مندی گروههای اقلیت از تمامی حقوق مدنی - سیاسی وهم چنین حد اقل حقوق اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی جزو وظایف قانونی واصول مصرح در قانون اساسی می باشد تا بتوان از این طریق زندگی شایسته ای را برای حیات انسانی تمام گروههای اقلیت مطابق با کرامت ذاتی هر انسان پی ریزی نمائیم . همه این اهداف و اصول متعالی مورد توجه و آرزوی نظام حقوقی و سیاسی جمهوری اسلامی است، با اذعان به وجود موانع و مشکلات   سیاسی- فرهنگی و اقتصادی سعی و تلاش مسولین نیز تحقق و توسعه حقوق اقلیت ها با توجه به سند هزاره سازمان ملل می باشد. چارچوب نگرش به حقوق این دسته از آحاد مردم مبتنی برآموزه های دینی و تأکیدات قانونی که ملهم از ارزشهای مذهبی است می باشد.

علی رغم وجود کاستی ها و کمبودها آنچه مهم است اراده اصلاح وضعیت اقلیت ها بر اساس تجربیات و برنامه های نهادهای سازمان ملل متحد و سایر کشورها و محافل علمی است که ما خود را از آن بی نیاز نمی دانیم و امید استفاده از آن ها را داریم.

ادامه...

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 22 دی 1391

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از مقامات پاکستانی به خاطر کشتار شیعیان

 

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران ؛علی دایان حسن، مدیر دیدبان حقوق بشر پاکستان، روز جمعه (۲۲ دی، ۱۱ ژانویه) گفت: «هنگامی که اعضای جامعه شیعه در کمال خون سردی قتل عام می‌شوند، سردی و بی تفاوتی مقامات حاکی از ناکارآمدی دولت و نهادهای امنیتی و نظامی آن است.»

این در حالی است که روز پنجشنبه در موجی از حملات خونین به نیروهای امنیتی و شماری از غیرنظامیان، از جمله مسلمانان شیعه در پاکستان بیش از ۱۰۰ تن کشته و بسیاری نیز زخمی شدند.

دایان در ادامه گفت که سال گذشته خونین‌ترین سال برای شیعیان پاکستان بود. بیش از ۴۰۰ تن کشته شدند و اگر حمله‌ی دیروز را یک نشانه در نظر بگیریم اوضاع از آنچه هست بدتر خواهد شد.

مسلمانان شیعه از جامعه هزاره پاکستان همواره در ترس از حملات خونین شبه نظامیان طرفدار طالبان در پاکستان و افغانستان زندگی کرده‌اند . دایان هم‌چنین اظهار کرد که جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری جامعه شیعیان هزاره در کویته از سوی گروه‌های افراطی تهدید می‌شوند، چرا که ویژگی‌های منطقه‌ای‌شان آنان را در معرض خطر قرار می‌دهد. آنان در محاصره به سر می‌برند. اگر پای خود را از منطقه‌شان بیرون بگذارند با خطر مرگ رو به رو هستند.

مدیر دیده‌بان حقوق بشر پاکستان گفت: همه آنان را ناامید کرده‌اند، سرویس‌های امنیتی، دولت، مراجع قضایی.شبه‌نظامیان طرفدار طالبان در پاکستان در سال‌های گذشته مبارازت خشونت‌آمیز خود را علیه مسلمان شیعه آغاز کرده‌اند.

صدها تن از مسلمانان شیعه در سال ۲۰۱۲ در پاکستان کشته شده‌اند. بیشتر افردای که هدف این حملات قرار گرفته‌اند، پزشکان، مهندسان، مقامات عالی رتبه دولتی، معلمان و سیاست‌مداران بوده‌اند.برپایه گزارش‌ها، ترس مسلمانان شیعه از حملات خونین حتی آنان را به مهاجرت غیرقانونی به استرالیا و دیگر کشورها وا داشته است.

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 دی 1391

گزارش تصویری از آئین گهنبارخوانی زرتشتیان تهران/ آتشکده آدریان

 

برای مشاهده ادامه عکس ها کلیک کنید

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 دی 1391

لزوم هوشیاری در برابر مطالبه کردهای سوریه و ترکیه: گفتگو با دکتر اسعد اردلان

دیپلماسی ایرانی: این روزها و با بالا گرفتن بحران در سوریه، همه کشورهای همسایه سوریه که به نوعی در این بحران تاثیرگذار هستند، از خود این سوال را می پرسند که ترکیب قومی سوریه تا چه اندازه به تشدید بحران کمک کرده است؟ در صورت ادامه بحران در این کشور، همسایگان سوریه که به نحوی شاهد امتداد قومی اقوام درون سوریه در داخل خاک خود هستند، چه تاثیری از این بحران خواهند پذیرفت؟ اما در این میان آن چه بیش از همه ذهن سیاستمداران عراقی، ترک و حتی ایرانی را به خود مشغول کرده مسئله کرد ها است. مسئله ای که در عراق و ترکیه برای دولت مرکزی درد سر ساز شده است. دیپلماسی ایرانی نقش شکاف های قومی در بحران سوریه و آینده تحولات منطقه را در گفت و گو با دکتر اسعد اردلان، تحلیل گر مسائل بین المللی بررسی کرده است که حاصل آن را می خوانید:

ادامه...

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 دی 1391

مرسی در گفتگو با سی ان ان: به حقوق تمام اقلیت ها در مصر احترام می گذارم

محمد مرسي رئيس جمهور مصر در گفتگوي اختصاصي با شبکه آمريکايي سي ان ان، از احترام به حقوق اقليت ها در اين كشور سخن گفت.

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از سي ان ان، محمد مرسي در آغاز گفتگوي خود با سي ان ان با بيان اينكه ما به دنبال استقرار دموكراسي هستيم، از پايبندي به آزادي بيان و دادن مجال براي ابراز عقيده سخن گفت. 

وي در ادامه سخنان خود افزود ما همچنين به حمايت از اقليت ها از جمله قبطي ها بدون هيچ تمييزي پايبنديم. 
مرسي همچنين در پاسخ به سوالي در مورد گفتگوهاي فلسطيني گفت كه مصر از محمود عباس رئيس تشكيلات خودگردان و خالد مشعل رئيس دفتر سياسي جنبش حماس دعوت كرده كه براي حضور در نشست گفتگوهاي ملي فلسطيني در قاهره حضور يابند. 
رئيس جمهور مصر ابراز اميدواري كرد كه نشست گروه هاي فلسطيني در قاهره به وحدت آنها بينجامد؛ اما در ادامه اين ماموريت را دشوار خواند. 
مرسي در ادامه در خصوص سوريه سخن گفت و مدعي شد كه بشار اسد بايد از قدرت كناره گيري كند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 دی 1391

میانجیگران مداخله سوچی را برای حل بحران اقلیت‌ها در میانمار خواستار شدند

میانجیگران که تلاش می‌کنند تا میان ارتش میانمار و اقلیت قومی در شمال این کشور صلح برقرار کنند، از آنگ سان سوچی درخواست کردند تا برای پایان این درگیری خونبار به‌ آن‌ها کمک کند.

به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا، ارتش میانمار از حملات هوایی علیه شبه‌نظامیان در شمال کشور استفاده می‌کند؛ اقدامی که جامعه بین‌المللی به شدت نگران آن است و احتمال وقوع جنگ داخلی در میانمار را از زمان ایجاد اصلاحات سیاسی که باعث پایان دادن به حکومت خونتای نظامی در 2011 میلادی شد، به شدت افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از میانجیگران در کاچین در گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری فرانسه گفت: آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی‌خواه میانمار و برنده جایزه صلح نوبل نیز در قبال تحقق صلح میان ارتش و اقلیت قومی در شمال کشور مسئول است. زمانی که او برای رقابت‌های انتخاباتی به استان کاچین آمد، درباره صلح صحبت کرد. او نباید این استان را به حال خود رها کند.

وی همچنین اعلام کرد که نه سوچی و نه تین سین، رئیس جمهوری میانمار تاکنون به درخواست کمک برای خاتمه درگیری‌های خونبار پاسخ نداده‌اند.

از زمان استقلال میانمار از انگلیس در سال 1948 میلادی جنگ داخلی این کشور را به شدت گرفتار کرده است.

سوچی، در ژوئیه سال گذشته میلادی در سخنرانی خود در پارلمان میانمار خواستار حمایت بیشتر از حقوق اقلیت قومی شده بود.

از ژوئن سال 2011 میلادی که آتش‌بس 17 ساله دولت و ارتش مستقل کاچین نقض شد، ده‌ها هزار تن از سکنه منطقه کاچین بی‌خانمان شده‌اند.

این میانجیگر محلی در ادامه افزود: درگیری‌ها همچنان در حال افزایش هستند. ما بر انجام هرچه سریعتر مذاکرات تاکید می‌کنیم. مرم دچار یک مشکل جدی هستند.

وی افزود: گروه‌ ایجاد صلح متشکل از سه تاجر محلی خواستار ملاقات رو در رو با رئیس جمهوری میانمار برای مذاکرات به منظور خاتمه درگیری‌ها هستند. از آنجا که حملات هوایی توسط جت‌های جنگنده ارتش میانمار علیه شبه‌نظامیان در شمال کشور صورت می‌گیرد، این اقدام تنها باعث افزایش انزجار و تنفر میان دو طرف می‌شود. ما تصور می‌کنیم که ارتش بر مبنای تصمیم دولت به مبارزه می‌پردازد.

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 16 دی 1391

2013-گزارش تصویری از اقلیت ارامنه مشغول جشن به مناسبت سال نو میلادی

یرای مشاهده ادامه تصاویر کلیک کنید

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 دی 1391

ایران؛ كشوری نمونه برای كلیه اقوام و ادیان

خبرگزاری پانا: اسقف كلیسای آشوری، كلدان كاتولیك ارومیه، ایران را كشوری نمونه و مكانی امن برای كل اقوام و ادیان دانست.

به گزارش خبرگزاری پانا، اسقف 'توماس میرم' در آیین گرامیداشت میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) در سالن اجتماعات كاتولیك های ارومیه اظهار داشت: عدالت و قانونمداری از نعمت های بزرگ جمهوری اسلامی نسبت به ادیان و اقوام مختلف است.

 اسقف كلیسای آشوری، كلدان كاتولیك ارومیه با تاكید بر وحدت و همدلی میان اقوام و ادیان مختلف كشور افزود: عدالت، قانونمداری و امنیت اجتماعی از نیازهای اصلی هر جامعه است كه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این امور مهم محقق شده است.

وی با قدردانی از تلاش های مسوولان نظام اسلامی در تحقق عدالت و امنیت در جامعه اظهار كرد: باید همدلی ها در بین اقوام و ادیان مختلف تقویت و شاهد حسن همزیستی ها در جامعه باشیم.

میرم، ایران را كشوری نمونه و مكانی امن برای كل اقوام و ادیان دانست و اظهار داشت: در سایه امینت و آرامش در ایران اسلامی زمینه پیشرفت و تعالی برای همه آحاد مردم و اقلیت های دینی و مذهبی فراهم شده است.

وی یاد آور شد: میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) میلاد محبت و صلح و آشتی برای تمامی بشریت است و آذربایجان غربی نمونه ای زیبا از همزیستی مسالمت آمیز اقوام و ادیان مختلف در كشور است.

در آیین بزرگداشت میلاد با سعادن حضرت عیسی مسیح (ع) كه همه ساله برگزار می شود، جمعی از مسوولین فرهنگی ، سیاسی و روحانیون آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه نیز حضور داشتند.

فرماندار ارومیه نیز در ادامه اظهار داشت: استان آذربایجان غربی را به لحاظ وجود پیروان ادیان و اقوام مختلف می توان رنگین كمان اقوام و ادیان نامید.

جواد شریف نژاد با تبریك سالروز میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) و اغاز سال نومیلادی به هموطنان آشوری و ارمنی ساكن استان ، اظهار كرد :پیروان اقوام با ادیان مختلف سال های سال در این سرزمین در كنار مسلمانان زیسته اند كه این هم زیستی مسالمت آمیز به عنوان یك سمبل و یك الگو از وحدت ملی برای جهانیان است.

حجت الاسلام كریمی مدیركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این مراسم ضمن ابلاغ پیام تبریك مقام عالی استان به مناسبت فرا رسیدن میلاد حضرت عیسی مسیح و سال نو میلادی، گفت: این جشن متعلق به تمام مردم استان با هر دین و مذهبی است چرا كه نویدبخش و پیام آور برادری، انسان دوستی و وحدت و همدلی است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 دی 1391

«دومین همایش بین المللی ادیان توحیدی» برگزار می شود

دومین همایش بین المللی ادیان توحیدی با محوریت « کار و تولید از منظر ادیان توحیدی»بهمن ماه برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دومین همایش ادیان توحیدی به منظور توسعه تعاملات علمی بین الادیانی و تبادل اندیشه میان دانشوران ادیان (اسلام، مسیحیت، زرتشت و یهود) و همزمان با نامگذاری سال 1391 به نام سال «تولید ملّی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برگزار می شود.
 
دومین همایش بین المللی ادیان توحیدی با محوریت « کار و تولید از منظر ادیان توحیدی» 12 بهمن ماه در اصفهان برگزار می شود.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه اینترنتی www.adyan-tohidi.com  و یا تلفن:2344407-0311 (ساعات تماس: 11 تا 14)تماس بگیرند.
(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 دی 1391

کتاب اقوام ایرانی و زمینه های همگرایی

تازه ترین کتاب عیسی گلوردی با عنوان « اقوام ایرانی و زمینه های همگرایی» توسط دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجمع، در این کتاب که در 6 فصل تالیف شده، به «درآمدی بر مفاهیم حوزه مطالعات قومی»، «تاریخ و تمدن ایران و قوم ایرانی»، «ملیت و قومیت خاورمیانه و جایگاه ویژه ملیت در ایران»، «عوامل و زمینه های اصلی بروز چالش قومی در ایران»، «فرصت ها و زمینه های همگرایی ملی» و «شرایط و موقعیت منطقه ای و جهانی تاثیر آن بر قومیت ایرانی» پرداخته شده است.

 نویسنده در مقدمه این کتاب که در 394 صفحه منتشر شده است می نویسد: قصد دارد تا از طریق شناخت دقیق شرایط خاص ایران و ویژگی های ملی و تاریخی آن، زمینه شناخت بهتر و درک درست تر، مساله هویت ملی و جایگاه اقوام ایرانی را در آن فراهم کند و بدین ترتیب ضمن توجه به بحث های نظری نوین، شرایط تاریخی، جغرافیایی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایران را مبنای تحلیل مسایلی چون وحدت و هویت ملی و مساله اقوام ایرانی قرار دهد و چالش های ناشی از انتشار تحلیل های نامتناسب با واقعیت ایران در زمینه­های ملی و قومی را به بهترین نحو پاسخ دهد.

گلوردی در بخش دیگری از مقدمه خود بر کتاب اقوام ایرانی و زمینه های همگرایی، می نویسد: از آنجا که اقوام ایرانی، چون ترکمن ها، آذری ها، کردها، اعراب خوزستان و بلوچ ها در فراسوی مرزهای ایران نیز دارای جمعیت مشابه می باشند، نقش تحولات سیاسی در کشورهایی چون ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، کردستان، عراق، کشورهای عربی و سرانجام پاکستان در برابر اقوام ایرانی مورد بررسی قرار گرفته است.

این کتاب به تهیه کنندگی معاونت اطلاع رسانی دبیرخانه مجمع با همکاری «موسسه انتشاراتی کمیل»، به بازار نشر، عرضه شده است.

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 دی 1391

اقلیت مسلمان هند و معضل بی عدالتی و تبعیض در جامعه

حدود 140 میلیون مسلمان در کشور هند که اکثریت جمعیت آن را هندوها تشکیل می دهند، زندگی می کنند که همواره به صورت سلیقه ای و ناعادلانه هدف اتهامات پلیس ضدترور هند قرار می گیرند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی «OnIslam»، جوانان مسلمان هندوستانی از دولت این کشور به خاطر امتناع از پذیرفتن آنان در مشاغل دولتی ناراضی هستند و نسبت به شرایط اجتماعی ـ اقتصادی نامناسب اقلیت مسلمان در این کشور اعتراض دارند. «محمد سمیع الله خان»، مدیر بخش آموزش بیمارستان «مدوین» (Medwin) در گفت وگو با روزنامه «تایمز آو ایندیا» درباره معضل بی عدالتی و تبعیض در جامعه هند گفت: بسیاری از متقاضیان مسلمان جویای کار حتی نمی توانند در دوره های آموزشی رایگان شرکت کنند، زیرا به درآمد روزانه خود برای گذران زندگی نیازمند هستند. وی افزود: اگر آنان یک روز کار نکنند، چیزی برای خوردن ندارند و از 500 نفری که برای شرکت در دوره های آموزشی به ما مراجعه کردند، تنها 200 نفر توانستند، ثبت نام کنند. سمیع الله خان در همایش سازمان آموزش فرهنگی و اجتماعی مسلمان(Mesco) گفت: اگرچه دولت اجرای برنامه های آموزشی برای رفاه جوانان را در پیش گرفته، اما برنامه ها به گونه ای است که تنها عده کمی از مسلمانان می توانند در آن ها ثبت نام کنند. وی از دولت هندوستان خواست تدابیری اتخاذ کند تا شرایط اجتماعی ـ اقتصادی جوانان مسلمان هندی بهبود یابد. وی اقدامات جدیدی را برای افزایش حضور مسلمانان در برنامه های آموزشی، تحصیلی و فعالیت در اجتماع خواستار شد. حدود 140 میلیون مسلمان در کشور هند که اکثریت جمعیت آن را هندوها تشکیل می دهند، زندگی می کنند که همواره به صورت سلیقه ای و ناعادلانه هدف اتهامات پلیس ضدترور هند قرار می گیرند. ده ها سال است که مسلمانان هندی از بی توجهی دولت این کشور به مسائل اجتماعی و اقتصادی این اقلیت و تبعیض علیه آنان شکایت می کنند. مقامات رسمی هند اعلام کرده اند که مسلمانان نسبت به اکثریت هندوها و دیگر اقلیت ها مانند مسیحیان و سیک ها، سطح آموزش پایین تر و نرخ بیکاری بالاتری دارند. فراهم آوردن امکانات آموزشی، مدرن سازی مدارس اسلامی، ایجاد فرصت های شغلی و امکان مشارکت بیشتر مسلمانان در ارائه خدمات عمومی از جمله نیازمندی های اقلیت مسلمان در هند است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 دی 1391

دبیر کل سازمان ملل متحد با صدور پیامی کشتار اقلیت ها در پاکستان را محکوم کرد

مهر: دبیر کل سازمان ملل متحد با صدور پیامی کشتار اقلیت ها در پاکستان را محکوم کرد.
مارتین نسیرسکی سخنگوی بان کی مون گفت: دبیر کل سازمان ملل از افزایش خشونت ها در پاکستان و بمب گذاری روز گذشته در این کشور که طی آن ۱۹ نفر از شیعیان کشته شدند وحشت زده شده است.
نسیرسکی گفت: بان کی مون همچنین کشته شدن ۲۱ پلیس پاکستان را که از نیروهای پلیس قبیله ای حامی دولت در این کشور بودند، شدید ابراز تاسف کرد. این افراد این هفته در نزدیکی پیشاور ربوده شده بودند.
بان کی مون در پیام خود گفته است: این اقدامات بی رحمانه و خشن نمی تواند با هیچ بهانه یا شکوائیه ای توجیه شود.
بان به دولت پاکستان این اطمینان را داد که سازمان ملل از اقدامات آنها برای ایجاد اتحاد و حفظ حقوق اقلیت ها و حمایت از نهادها و آزادی هایی که تروریسم آنها را تهدید می کند حمایت خواهد کرد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 4 دی 1391

بیانات شفاهی پنجمین نشست سالانه ی مجمع امور اقلیت ها

پنجمین نشست سالانه ی مجمع امور اقلیت ها ( forum of minority issues )  که نهادی زیربط در شورای  حقوق بشر سازمان ملل متحد باشد، در تاریخ 28-27 نوامبر 2012 برگزار شد. این مجمع که عرصه ای است  برای گفتگو و اظهار نظر در باره ی حقوق اقلیت ها و  چالش های اجرایی آن در سراسر دنیا، طبق روال معمول  هر  سال نشست سالانه ای را طی دو روز در ژنو برگذار  می کند. در این نشست مقامات مسئول سازمان ملل د ر  حوزه حقوق بشر به همراهی فعالان مدنی اقلیت ها اعم از  افراد و احزاب و دیگر نهادهای مرتبط با حقوق اقلیتها شرکت می کنند. از زمان تشکیل این مجمع یعنی سال 2007 پنج نشست سالانه به طور منظم برگذار شده است. در نشست امسال که همزمان بود با بیستمین سالگرد تصویب "اعلاميه‌ى حقوق افراد متعلق به اقليت‌هاى ملى يا قومى، مذهبى و زبانى" و از این جهت به طور ویژه نشست پنجم مورد توجه قرار گرفت، با بیانات بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از طریق ویدئوکنفرانس، شروع شد، دیگر مقامات چون ریئس شورای حقوق بشر،کمیسر عالی حقوق بشر، کارشناس مستقل امور اقلیت ها در سازمان ملل متحد و خانم سویاتا مایگا سرپرست مجمع امور اقلیت ها به ایراد سخنرانی پرداختند. علاوه برآن فعالان حقوق اقلیت ها که از سراسر دنیا در این نشست شرکت شرکت کرده بودند، به طور شفاهی یا کتبی نظر خودشان را راجع به تأمین یا نقض حقوق اقلیت ها در کشورهای خودشان، بیان کردند. شایان ذکر است که شخصیت ها و احزابی از ایران در این نشست شرکت داشتند. هم اکنون سایت حقوق بشر تمام نظرات بیان شده در این نشست دو روزه را به اطلاع عموم گذاشته است. برای مشاهده و دریافت بیان نظرات آنها می توانید اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 2 دی 1391

سازمان ملل نسبت به رخداد جنگ مذهبی و نسل کشی در سوریه هشدار داد

 

نیویورک یک مقام سازمان ملل با هشدار درباره احتمال نسل کشی مذهبی و طایفه ای در سوریه از حمله به اقلیت های مذهبی به ویژه علوی ها و مسیحیان در سوریه عمیقا ابراز نگرانی کرد.

 

به گزارش ایرنا ˈآداما دینگˈ مشاور ویژه سازمان ملل برای مقابله با نسل کشی، روز جمعه نسبت به روند خطرناک امور در سوریه هشدار داده و گفت: از همه طرف های درگیر در سوریه می خواهم که به قوانین بین المللی پایبند بوده و از حمله به مردم بر اساس طایفه و مذهب آنها خودداری کنند.

مشاور ویژه سازمان ملل برای مقابله با نسل کشی تصریح کرد: من نگرانم که با گسترش خشونت ها اقلیت ها بیش از گذشته جزیی از حکومت تلقی شده و هدف قرار گیرند.

وی با اشاره به شکاف میان اقلیت علوی که خانواده اسد به آن تعلق دارد و اهل سنت در سوریه گفت: من نگران هزینه هایی هستم که یک اقلیت به دلیل جنایت های دولت سوریه خواهد پرداخت.

در سوریه اقلیت های زیادی از جمله ارمنی ها، مسیحیان، دروز، کرد و ترکمن ها زندگی می کنند که در ماه های اخیر به ورطه جنگ داخلی کشیده شده و هدف حملات انتقام جویانه قرار گرفته اند.

بیشتر اقلیت های سوریه که نگران نفوذ القاعده و وهابی ها در میان مخالفان هستند، از حکومت بشار اسد حمایت می کنند.

رهبران مخالف در سوریه از جمله رهبران وهابی به مانند ˈشیخ عرعورˈ در سخنرانی های خود اعلام کرده اند که پس از به دست گیری قدرت در سوریه قوانین شریعت را به مانند عربستان به اجرا گذارده و علوی ها و مسیحیان مشرک را خواهند کشت.

بر اثر خشونت های بیست و دو ماه گذشته در سوریه بیش از 25 هزار نفر کشته و تعداد بسیاری از مردم آن کشور به نقاط امن تر در داخل سوریه یا به کشورهای اطراف مهاجرت کرده اند.

در گذشته حکومت سوریه بارها درباره نفوذ القاعده و گروه های تکفیری و وهابی در سوریه و عملیات خرابکاری آن ها هشدار داده؛ با این وجود مقامات غربی این ادعاها را رد کرده و دروغ خوانده بودند.

بر اساس گزارش منابع مستقل عناصر وهابی و تکفیری دست به نقض گسترده حقوق بشر و حمله به غیر نظامیان زده و اقلیت های مذهبی بویژه مسیحیان و شیعیان را در حمص و حلب هدف قرار داده اند.

تابستان گذشته به دنبال نفوذ برخی عناصر ارتش آزاد سوریه و گروه های مسلح به داخل شهر دمشق منابع مستقل اعلام کردند که عناصر مسلح ارتش آزاد به خانه های اقلیت های مذهبی در منطقه زینبیه و سایر مناطق شهر هجوم برده و به عراقی ها و افغان های مقیم در دمشق و منطقه زینبیه حمله کرده و آن ها مجبور به فرار به کشورهای مجاور شده اند.

(0)نظرات توسط: MINORITY