دوشنبه 26 فروردین 1392

گزارشی از زندگی امروزی اقلیت یهودی در ایران

از عمده ترین ویژگی زندگی یهودیان ایران نزدیكی با تمدن فرهنگ ایرانی است كه بعد از ظهور اسلام این ارتباط استمرار یافت و علیرغم فراز و نشیب‏های فراوان كه در تاریخ و سرنوشت ایران و ایرانیان پیش‏آمد، زندگی مشترك كلیمیان ایران با سیر هموطنان خود تداوم یافت و به تاریخ امروز رسید كه در این خلاصه بیشتر به این مقطع می‏پردازیم.

 

از دوران‏های بسیار قدیم تاكنون هر كجا اجتماعی از یهودیان وجود داشته، سازمان‏هایی برای اداره امور شرعی و فرهنگی و آموزش اصول دین یهود به وسیله مردم یهودی در اشكال مختلف به وجود آمده است.

از جمله ایرانیان كلیمی در تاریخ طولانی خود، نهادهای مربوط برای اجرای فرایض مذهبی به وجود آورده و ضمن رعایت كامل قوانین موجود در كشور و مقید بودن به حقوق دیگران و اجری تعهدات میهنی به رعیت مبانی شرعی خود مقید بوده و حداقل تشكیلات مذهبی را در كنیساها و مدارس یجاد كرده‏ اند.

در حال حاضر انجمن كلیمیان تهران سازمان مركزی جامعه كلیمیان ایران است، این نهاد شامل 15 نفر اعضای اصلی و علی ‏البدل عضو هیئت مدیره می‏باشد كه هر سه سال یك بار از طرف قاطبه كلیمیان ایران به موجب اساسنامه موجود انتخاب و نتیجه آن به تایید كمیسیون ماده 10 احزاب و جمعیت‏ها در وزارت كشور می‏رسد و بعد از طی تشریفات قانونی در اداره ثبت شركت‏ها به ثبت قانونی می‏رسد و به طور داوطلبانه خدمت می‏كنند.

 

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 26 فروردین 1392

اعتراض مسلمانان فرانسه به گسترش ممنوعيت حجاب

اعضای شورای مسلمانان فرانسه در ديدار با "مانوئل والس" وزير كشور، اعتراض خود به تصويب قانون ممنوعيت حجاب اعلام كردند.
به گزارش جهان اديان به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی آنيسلام، هشت نفر از اعضای شورای مسلمانان فرانسه عصر جمعه بيست‌و‌سوم فروردين در ديدار با وزير كشور در امور اديان، نسبت به تصويب قوانينی كه ممنوعيت حجاب در جامعه فرانسه را محدود می‌كنند، هشدار دادند و چنين قوانينی را عامل ترويج اسلام‌هراسی و گسترش اقدامات اسلام‌ستيزانه دانستند.
عبدالله ذكری، رئيس شورای نظارت بر اسلام‌هراسی در فرانسه، درباره اين ديدار گفت: شورای مسلمانان فرانسه نگران است تصويب چنين قوانينی در آستانه انتخابات پارلمانی موجب سوء‌ استفاده گروه‌های افراط‌گرا و روشی برای ترويج تبعيض عليه مسلمانان شود.
وی افزود: بر اساس آمارهای رسمی، هر زمان كه سياستمداران فرانسه درباره اسلام و مسلمانان سخن می‌گويند، اقدامات ضداسلامی نيز افزايش پيدا می‌كنند.
بر اساس اين گزارش، پس از پايان اين ديدار، شورای مسلمانان فرانسه با انتشار بيانيه‌ای، تأكيد كرد: طی اين ديدار مراتب نگرانی مسلمانان از طرح بحث‌هايی درباره گسترش قوانين مربوط به دولت لائيك را كه محدوديت‌های زيادی برای مسلمانان ايجاد می‌كنند، به مانوئل والس اعلام كرديم.
در ادامه اين بيانيه تصريح شده است: وزير كشور در اين ديدار از طرح مشترك با وزارت آموزش عالی برای تشكيل هيئت آموزش كاركنان مراكز دينی و نيز راه‌اندازی مجدد بنياد آثار اسلامی خبر داد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 26 فروردین 1392

پیام همدردی انجمن موبدان تهران به زلزله زدگان کاکی

     در پی وقوع زمین لرزه درشهرستان کاکی استان بوشهر، بسیاری از هم میهنانمان بی خانمان و گروهی نیز داغدار عزیزان ازدست رفته شان گشتند.

بدین وسیله انجمن موبدان تهران به نمایندگی از جامعه موبدان و موبدیاران (روحانیون زرتشتی) ایران، همدردی خود را با زلزله زدگان این زلزله و همه هموطنان ابراز می دارد.

 

از درگاه اهورامزدای پاک خواهانیم که درگذشتگان این حادثه آمرزیده و گروسمانی نشین باشند و برای بازماندگان آنان نیز شکیبایی و بردباری را از پیشگاه یگانه پروردگار پاک خواهانیم.

 

از همه همکیشان و دیگر هموطنان خواهانیم که با همه امکانات و توان به یاری آسیب دیدگان بشتابند و از درد و رنج هموطنان بکاهند.

 

انجمن موبدان تهران

 

 

 

بـنـی آدم اعضـای یــک پیـکــرند      کــه در آفرینش ز یـک گــوهــرنــد

 

چـو عضــوی به درد آورد روزگـــار      دگــر عضــوهـا را نـمـــانــد قـــرار

 

تــو کـز محنت دیگران بـی غمــی     نشــاید کـه نـامــت نـهـنــد آدمــی

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 26 فروردین 1392

معرفی مرکز عالی اطلاع‌رسانی ادیان و مذاهب

بدون تردید «تبلیغات و اطلاع‏ رسانی‏» از عناصر مهم و اساسی تشکیل دهنده قدرت است. با تبدیل اطلاعات به داده ها جامعه اطلاعاتی شکل می گیرد و از پس اطلاعات، دانش و جامعه معرفتی و دانایی‌محور پدید می آید که ثمره آن جامعه مقتدر است. این ابزار اینک در دست کشورهای قدرت‌مند است که بزرگ ترین تولیدکنندگان و بهره برداران اطلاعات محسوب می شوند. قدرت این کشورها که زمانی بر پایه صنعت پیشرفته استوار بود اینک بر اساس اطلاعات و فن آوری های مربوط به آن شکل گرفته است. این امر فاصله ای عمیق بین این کشورها و کشورهای جهان سوم پدید آورده که از آن به «شکاف دیجیتالی» یاد می کنند.
تولید انبوه ابزارهای ارتباطی، ساخت پایگاه‏ های عظیم اینترنتی و احداث صدها شبکه تلویزیونی و رادیویی در دنیا، تنها با هدف انتقال صحیح و سریع اطلاعات، تجهیز نگردیده است. در پس فعالیت‏ های اطلاع‏ رسانی، خواسته‏ ها و نیات سیاسی نهفته است. دنیای رسانه های جهانی، امروزه با خلإ اطلاع‏ رسانی، افکار عمومی جهانیان را در چارچوب نیل به اهداف خاصی، هدایت می‏ کند و با بهره‏ گیری از شگردهایی بر پایه «تکرار»، «گستردگی‏» و «یک‌سویه پراکنی‏» نظام اطلاع‏ رسانی نوین را دروازه‌بانی می‌کنند.
اطلاع‏ رسانی انفعالی و ضعیف رسانه‏ های کشورهای اسلامی، فضا را برای کشورهای دیگر فراهم ساخته است تا با بهره‏ گیری از خلإ اطلاعات، به ارائه اطلاعات «هدف‏مند» بپردازند و کشورهای اسلامی را در مقابل اطلاع‏ رسانی فعال و هدف‏مند، منفعل نمایند. چه بسا هزینه‏ های سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی بازتاب اطلاع‏ رسانی هدف‏مند دیگر رسانه‏ ها، بیش از هزینه اطلاع‏ رسانی کشورهای اسلامی نیز باشد. افزون بر این‌که گردش اطلاعات در میان کشورهای اسلامی نیز به سختی و گاه با سوء گمان همراه بوده است.
عدم اعتماد کشورهای اسلامی از یک سو و عدم شناخت جایگاه مؤثر و وسیع اطلاع‌رسانی در دنیای امروز، گردش اطلاعات را میان آن‌ها ضعیف کرده است و از این رو شهروندان کشورهای اسلامی به رسانه‏ های بزرگ و غول‏های رسانه‏ ای غرب روی می‏ آورند و در تعامل با آن، با اطلاعات و اخبار هدف‏مند و هدایت‏ شده‌ای، مواجه می‏ شوند که در بدو نظر شناختن ماهیت هدایت‏ شده و هدف‏مند این رسانه‏ ها مشکل است. لذا با قبول داده‏ ها و اطلاعات ایشان، خواسته یا ناخواسته، سوژه اعمال قدرت سیاسی قدرت‏ های بزرگ می‏ شوند.
از این رو، برای پر کردن آن فاصله و شکاف دیجیتالی دو راه کار وجود دارد:
1.   
ایجاد زیرساخت ها و فراهم آوردن امکان دسترسی مردم به اطلاعات انبوه؛
2.    تولید و سامان دهی صحیح و واقعی محتوا و اطلاعات الکترونیک و غیر الکترونیک.
مرکز عالی اطلاع‌رسانی ادیان و مذاهب از مراکز اقماری و پیرامونی دانشگاه ادیان و مذاهب است که با هدف برنامه‌ریزی در امر اطلاع‌رسانی و هدایت و نظارت بر شبکه‌ و وسایل ارتباط جمعی، می‌کوشد در تدوین برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت در حوزه اطلاع‌رسانی ادیان و مذاهب، در پیش‌برد گفت‌وگوی ادیان و مذاهب تأثیرگذار باشد.
به یقین وجود مرکزی آکادمیک چون دانشگاه ادیان و مذاهب در کنار این مرکز، امتیازی ویژه به شمار می آید و ظرفیت های پژوهشی و آموزشی دانشگاه در توسعه این مرکز مؤثر خواهد بود.

آدرس وب سایت جهان ادیان: http://www.jahaneadyan.ir

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 26 فروردین 1392

گزارش تصویری جشن فروردینگان 92 در قصر فیروزه تهران‌

در فروردين از ماه فروردين برابر با ١٩ فروردين‌ماه شمار بسياري از زرتشتيان تهران در آرامگاه قصر فيروزه گرد آمده بودند تا به ياد فروهر پاكان و درگذشتگان‏ اوستا‌خواني كنند و آيين نيايش را به جاي آورند.

آرشیو تصاویر

برگرفته از سایت: www.hamazoor.com

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 26 فروردین 1392

تحلیلی بر کارنامه حکومت اقلیت کبکی‌ها

 

علی شریفیان

انتخابات چهارم سپتامبر ۲۰۱۲ را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ کبک دانست. حزب کبکی‌ها بالاخره توانست به رهبری خانم پولین ماروآ، سیاستمدار ۶۴ ساله و پرسابقه خود، با به‌دست آوردن ۵۴ کرسی و ۳۱ و ۹۳ صدم درصد آرا به بیش از نه سال حکومت حزب لیبرال خاتمه دهد و به حکومت اقلیت برسد و برای نخستین بار نیز یک زن در این استان به مقام نخست‌وزیری برسد. لیبرال‌ها برخلاف تصور گروهی و به‌ویژه به‌رغم آنچه رهبران، اعضا، طرفداران و فعالان این حزب گمان می‌بردند، با وجود شکست بزرگ ژان شاره، رهبر و نخست‌وزیر لیبرال‌ها در حوزه انتخاباتی‌اش، ۵۰ کرسی از مجموع ۱۲۵ کرسی مجلس ملی کبک را با اختلاف کمی، با ۳۹ و ۲۰ صدم درصد آرا به‌دست آوردند. حزب تازه‌زاد «ائتلاف برای آینده کبک» به رهبری فرانسوا لووگو نیز توانست ۱۹ کرسی، حزب همبستگی کبک ۲ کرسی و حزب گزینه ملی هم یک کرسی دیگر مجلس را به‌دست آورند.

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 21 فروردین 1392

ابراز نگرانی کارشناس حقوق بشر در مورد بزرگترین جامعه اقلیتی اروپا

یک کارشناس مستقل حقوق بشر سازمان ملل از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا برای حمایت از مردم قبایل روما در سراسر این قاره تلاش بیشتری از خود نشان دهند و تضمین کنند که آنها را از حقوق بشر بنیادین خود بهره‌مند خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، ریتا ایزاک، کارشناس حقوق اقلیت‌ها در سازمان ملل با ابراز خرسندی از این مساله که رسیدگی به وضعیت بزرگترین جامعه اقلیتی اروپا در دستور کار برنامه‌های حقوق بشری قرار گرفته است، گفت: «متاسفانه وعده‌های سیاسی و قانونی هنوز به واقعیت تبدیل نشده‌اند و تغییرات زیادی باید در وضعیت زندگی قبایل روما ایجاد شود.»

طبق آمارهای دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در سراسر اروپا حدود 12 میلیون نفر که در گروه‌های روما زندگی می‌کنند وجود دارند که اغلب متعلق به کشورهای شرق اروپا به ویژه رومانی هستند. این افراد در مناطق محروم و حاشیه‌ای زندگی می‌کنند و از فقر زیادی رنج می‌برند، تا جایی که برخی از آن‌ها در محل اقامتشان حتی از آب آشامیدنی سالم محروم‌اند.

وی در ادامه ابراز تاسف کرد که در بسیاری موارد این افراد با بدرفتاری‌های جدی و بسیار بدی روبرو هستند.

خانم ایزاک در سخنانش به زنی اشاره کرد که به همراه 87 زن دیگر به اجبار مقامات از باردار شدن خود جلوگیری کرده و خودشان را نازا کردند. علاوه بر این بسیاری دیگر از مردم قبایل روما در محیط‌های کار خود با تبعیض‌ نژادی و شرایط پایین‌تر یا مزایای کمتری نسبت به دیگر همکاران خود روبرو هستند.

این کارشناس اظهار کرد:‌ ما نباید میلیون‌ها رومایی را که به توجه ما نیاز دارند فراموش کنیم، بلکه باید تلاش کنیم آنها از حقوق بنیادین خود بهره‌مند شوند.

وی از جامعه بین‌الملل خواست تا از حرف‌زدن در این مورد فراتر روند و وعده‌های خود را عملی کنند.

براساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل،‌ به عنوان مثال در جمهوری مولداوی کشوری در همسایگی اوکراین و رومانی، شهرکی وجود دارد که حدود 300 رومایی در آن زندگی می‌کنند. ساکنان این شهرک از آب آشامیدنی محروم‌اند و مجبورهستند برای دسترسی به آب که آن هم ناسالم است فواصل زیادی طی کنند.

ریتا ایزاک در پایان یادآور شد که همه افراد جامعه بین‌الملل می‌توانند در شناسایی نیازهای مردم روما و برطرف کردن آن نقش داشته باشند و باید با هم تلاش کنند تا این افراد به آرامش واقعی برسند. 

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 6 فروردین 1392

استقبال بین‌المللی از آتش بس اوجالان

اعلام آتش‌بس از سوی عبدالله اوجالان مورد استقبال دولت ترکیه و محافل بین‌المللی قرار گرفت و حزب کارگران کردستان ترکیه اعلام کرد که به این تصمیم اوجالان احترام می‌گذارد.
 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه الجزیره، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در کنفرانس خبری در هلند از آتش‌بس اعلام شده از سوی عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) استقبال کرده و این اقدام را مثبت ارزیابی کرد.

وی در ادامه افزود: در صورتی که شورشیان پ. ک. ک سلاح خود را زمین بگذارند، آنکارا به عملیات نظامی خود علیه آنان پایان خواهد داد.

اردوغان تاکید کرد: مسئله مهم در شرایط کنونی این است که این آتش‌بس چگونه اجرا می‌شود و امیدواریم که تاثیرات آن را هر چه سریعتر ببینیم.

معمر گولر، وزیر کشور ترکیه نیز از این اقدام اوجالان استقبال کرد.

عبدالله اوجالان پیشتر از عناصر پ. ک. ک خواسته بود تا سلاح‌های خود را زمین گذاشته و از خاک ترکیه عقب‌نشینی کنند، چرا که زمان توجه به روند سیاسی فرا رسیده است.

مراد کراییلان، یکی از فرماندهان نظامی پ. ک. ک نیز اعلام کرد که همگان باید بدانند این حزب آماده دستیابی به صلح و در عین حال آماده جنگ است.

وی در ادامه افزود که اعضای پ. ک. ک به این درخواست اوجالان احترام می‌گذارند.

این اقدام اوجالان بعد از انجام مذاکرات مستقیم با مسوولان ترکیه از دسامبر گذشته تاکنون برای پایان بخشیدن به درگیری‌های 29 ساله و کشته شدن 45 هزار تن انجام شد.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا نیز با استقبال این اقدام اوجالان ابراز امیدواری کرد که این آتش‌بس به اجرا دربیاید.

این اتحادیه همچنین اعلام کرد که اقدام اوجالان گامی مهم در روند پایان بخشیدن به درگیری‌های خونین میان ترکیه و کردها به شمار می‌آید.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با استقبال از این مسئله، آن را گامی مثبت ارزیابی کرد.

وی در ادامه افزود: این درگیری‌هایی که خونبار که تعداد زیادی کشته بر جای گذاشته است، باید به پایان برسد. دولت ترکیه تلاش های جسورانه‌ای برای دستیابی به راهکار مسالمت‌آمیز در این خصوص از خود نشان داد و واشنگتن همچنان از ملت ترکیه در این روند حمایت می‌کند.

(0)نظرات توسط: MINORITY