پنجشنبه 26 دی 1392

کارگاه حقوق اقلیت ها در حال برگزاری است

کارگاه حقوق اقلیت ها امروز پنجشنبه مورخ  1392/10/26 در محل کمیسیون حقوق بشر اسلامی در حال برگزاری است. این کارگاه آموزشی اولین کارگاه حقوق اقلیت ها در ایران است که در نوع خودش بی نظیر و کم سابقه تلقی می شود. استاتید مطرح حقوق و دانشجویان در آن مشارکت فعالی در آن داشته اند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 25 دی 1392

روحانی: تبعیض در مورد اقوام را نمی‌پذیریم

 

رییس‌جمهور از اقوام و عشایر به عنوان یک فرصت از منظر دولت یاد کرد و گفت: دولت هیچگونه تبعیض حقوق شهروندی نسبت به اقوام و عشایر را نمی‌پذیرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست مشترک با نمایندگان اقوام و عشایر استان خوزستان، تاکید کرد: همه ما باید به عشایر احترام بگذاریم. احترام به عشایر، احترام به کشور و احترام به ملت است.
وی در ابتدای سخنان خود با تبریک ایام ولادت پیامبر اکرم(ص) و امام صادق و آغاز امامت حضرت مهدی(عج) و همچنین آغاز هجرت پیامبر(ص) که همگی در ماه ربیع‌الاول اتفاق افتاده است، یادآور شد: انقلاب اسلامی ایران نیز از نظر قمری در ماه ربیع‌الاول اتفاق افتاد. ربیع برای همه ربیع است؛ مگر می‌شود ولادت نور باشد و زمستان بماند؟
رییس‌جمهور با تاکید بر نقش تاریخی عشایر در دفاع از کشور و حتی دفاع از محیط زیست، این قشر را در تحولات سیاسی،‌ مبارزه با استعمار و استقلال و آزادی دارای نقشی تأثیرگذار برشمرد.
روحانی با یادآوری اینکه قبل از رضاخان نقش عشایر نقش گروه مولد بود و عشایر مصرف‌کننده نبودند.
وی در ادامه از عشایر به عنوان گروه مولد و حافظ محیط زیست یاد کرد و گفت: عشایر قرن‌ها از طبیعت استفاده کردند و اما آن را حفظ کردند.
رییس‌جمهور همچنین از عشایر به عنوان گروهی یاد کرد که در آن جنسیت معنا نداشته و بخشی از کارها را مردان و بخش دیگری را زنان انجام می‌دادند.
(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 24 دی 1392

اقلیت شناسی اعراب ایران

حدودا 3.5 درصد (دو و نیم میلیون نفر) جمعـیت ایران عـرب تبار هستـند که بـیشتر آنها در استان خوزستان و جزایر خلیج فارس سکنی گزیده اند. به مردم عـرب ساکن نوار ساحلی جنوب، که می توان بسیاری از ویـژگیهای فارس ها را در آنها دید، بندری می گویـند. لباس بلند سنتی مردان عـرب ثوب یا دشداشه و دستاری که بر سر می گذارند " گتره " نام دارد. اکثر عـربهای ایران هنوز به زبان عـربی تکلم می کنند و عمدتا شیعه اهستند .
عرب‌های ایران در بخش مرکزی و جنوب غربی استان خوزستان استقرار دارند. خوزستان به لحاظ توپوگرافی (ترسیم مکانی اعم از پستی و بلندی‌ها بر روی نقشه‌های جغرافیایی) و ساختار قومی و فرهنگی به دو بخش خوزستان مرتفع و خوزستان کم‌ارتفاع تقسیم می‌شود:
خوزستان مرتفع بین دشت کم‌ارتفاع خوزستان و دامنه‌های غربی رشته کوه زاگرس واقع است؛ این بخش از نظر انسانی و فرهنگی، در واقع امتداد گسترۀ جغرافیایی بخش مرکزی است و اساساً قشلاق عشایر و ایلات لر و بختیاری ناحیۀ زاگرس به شمار می‌رود. به دلیل غلبۀ فرهنگ ایرانی، باید این منطقه را دنبالۀ بخش مرکزی ایران دانست که در شرق و شمال جلگۀ خوزستان گسترش دارد و بر خوزستان کم‌ارتفاع مشرف است.
خوزستان کم‌ارتفاع بخش‌های غربی و جنوبی جلگۀ خوزستان را شامل می‌شود. مردم این خرده‌ناحیه، که عمدتاً عرب و دارای فرهنگ خاص هستند، از بافت انسانی و فرهنگی خوزستان مرتفع متمایزند. ساکنان منطقۀ عرب‌نشین خوزستان، از حیث زبان و قومیت، اصالتاً عرب هستند. 

متن کامل

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 24 دی 1392

دیدار وزیر اطلاعات و دستیار رییس‌جمهور با عشایر عرب خوزستان

وزیر اطلاعات با تجلیل از عشایر عرب خوزستان و نقش برجسته ، ممتاز و تاثیرگذار آنان در عرصه سیاسی اجتماعی کشور به ویژه هشت سال دفاع مقدس بیان کرد: عشایر خوزستان به تقوا و ولایت مداری مشهور هستند.
به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام ˈسیدمحمود علویˈ روز دوشنبه در همایش معتمدان و سران طوایف عرب خوزستان در اهواز افزود: عشایر عرب خوزستان هم اکنون به عنوان مرزبانانی امین ، نقش مهمی در مقوله امنیت استان برعهده دارند که این جای شکرگزاری و سپاس دارد.
وی از تنوع قومیت های ایرانی به عنوان فرصت برای نظام اسلامی و ایران عزیز نام برد و گفت: در هیچ جای دنیا ، اقوام با این همبستگی ، دلبستگی ، ولایت مداری و عشق به وطن در کنار هم زندگی نمی کنند و وظیفه همه ماست که این همبستگی و وحدت را تعمیق بخشیم.
وزیر اطلاعات به نقش برجسته عشایر عرب در مبارزه ضداستعماری با انگلیسی ها و حضور مقتدرانه آنان در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: اگر این اخوت و یکدلی نبود انقلاب و نظام اسلامی با چالش های زیادی رو به رو می شد.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 24 دی 1392

روحانی و وعده​اش درباره اقلیت​ها و اقوام

سید صادق روحانی: «کشور عزیز ما، ایران، بوستانی عطرآگین از اقلیم‌ها ،زبان‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون است. اکنون که انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری دوره یازدهم، این فرصت تاریخی را فراهم کرده است؛ اینجانب متعهد و مصمم هستم درصورت کسب رأی اعتماد شما و استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای بندهای ده‌گانه زیر، بخشی از فصل حقوق ملت قانون اساسی را که از مهمترین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هست، از شعار به عمل درآورم تا شاهد ایرانی آزاد و آباد، با مشارکت ایرانیان باشیم» این بخشی از بیانیه سوم حسن روحانی در زمان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بود.

در ادامه این بیانیه روحانی 10 بند را به عنوان اقداماتی که قول داده است انجام بدهد را آورده که از جمله آن ها می توان به مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور ، انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور ، حمایت ،تقویت و تفویض اختیار و واگذاری امور اجرایی محلی ، منطقه‌ای  به آنان ، تدریس زبان مادری ایرانیان (کردی، آذری، عربی و...) بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها و تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی اشاره کرد. همچنین در این بیانیه آمده است که یکی از معاونین رئیس جمهور برای تحقق این بندها مسئول خواهد شد.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 23 دی 1392

اوجالان: نمی‌توان روند صلح را در برزخ نگه داشت

شرق: «اگر جنگ جهنم است، صلح بهشت است. ما یکی از پاهای خود را از جهنم بیرون آورده‌ایم اما در برزخ مانده‌ایم چراکه موانع اجازه نمی‌دهند ما پای دیگرمان را نیز از جهنم خارج کرده و وارد بهشت شویم.» عبدالله اوجالان، رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) با چنین بیانیه‌ای ضمن هشدار به دولت اردوغان تاکید کرد برای روند صلح کاری انجام دهد. او در بیانیه‌ای ضمن هشدار نسبت به اینکه روند صلح ایجادشده توسط دولت ترکیه نمی‌تواند برای همیشه در حالت بلاتکلیفی و برزخ بماند، گفت: با وجود تمامی موانع، تمایل ما برای صلح همانند روز اول مشخص و قاطعانه است اما دولت ترکیه باید بداند که این روند صلح نمی‌تواند برای همیشه در حالت بلاتکلیفی و برزخ باقی بماند.
پیغام اوجالان توسط قانونگذاران حامی کردها که در زندان با او دیدار داشتند، به دولت رجب طیب‌اردوغان، منتقل شد. اوجالان پس از ماه‌ها مذاکرات محرمانه با آژانس جاسوسی ترکیه مارس سال گذشته میلادی اعلام آتش‌بس کرد اما پس از آنکه شبه‌نظامیان «پ‌ک‌ک» اعلام کردند که عقب‌نشینی خود از خاک ترکیه را به حالت تعلیق درآورد‌ه‌اند، این روند صلح در سپتامبر سال گذشته به حالت تعلیق درآمد. شبه‌نظامیان «پ‌ک‌ک» دولت را به ناکامی در تحقق اصلاحات تعهدشده متهم کردند. این در حالی است که هزاران نفر از معترضان روز شنبه به خیابان‌های شهر آنکارا، پایتخت ترکیه آمدند تا علیه دولت رجب طیب‌اردوغان، نخست‌وزیر این کشور که با مناقشه تحقیقات ضد فساد علیه خود دست به گریبان است، تظاهرات کنند.
معترضان همزمان با بازگشت اردوغان از سفر یک هفته‌ای به جنوب‌شرق آسیا شعار دادند: «انقلاب این ناپاکی را پاک خواهد کرد.» معترضان همچنین شعار می‌دادند «آنها دزد هستند!» برخی معترضان نیز دلارهای ساختگی با تصویر اردوغان روی آن را توزیع می‌کردند. از دیگر سو وزیر دادگستری ترکیه گفت که دولت این کشور ممکن است از یک بسته اصلاحات که قرار بود به آن قدرت بیشتری بر سر انتصاب قضات و دادستان‌ها دهد، عقب‌نشینی کند. همچنین نخست‌وزیر ترکیه در سفرش به مالزی از دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی (IIUM) دکترای افتخاری در رشته مدیریت دریافت کرد. این دکترای افتخاری به‌دلیل «فعالیت‌های موثر و رهبری او در ترکیه و همچنین رهبری امت مسلمان» و در عین حال کمک‌های وی به توسعه نیروی انسانی برای دموکراسی، حقوق بشر و آزادی و اتخاذ تدابیر انسان‌دوستانه برای حل مشکلات به او اعطا شده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 20 دی 1392

افزایش بیکاری در بین اقلیت های قومی بریتانیا

به گزارش گاردین، مطالعات نشان می دهد که اقلیت های قومی موجود در بریتانیا بیش از سایر شهروندان آن کشور، از بیکاری رنج می برند. برای مطالعه ی بیشتر وضعیت بیکاری اقلیت ها در بریتانیا به این لینک مراجعه فرمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 20 دی 1392

دفاع بگلریان از وضعیت اقلیت‌ها در ایران

دولت بهار: جمعی از فعالان ارشد فرهنگی و اجتماعی کشور سوریه صبح امروز (سه‌شنبه) با روبرت بگلریان نماینده اقلیت ارامنه جنوب در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

بگلریان در ابتدای این دیدار ضمن تبریک میلاد مسیح و آغاز سال نو میلادی به تمامی مسیحیان و مسلمانان جهان، این میلاد فرخنده را سرآغازی برای تعمیق و توسعه روابط و بسط و گسترش هم‌اندیشی و گفت‌وگوی میان ملت‌ها به ویژه ایران و سوریه دانست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بنا بر تصریح قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقلیت‌های دینی در ایران دارای حقوق و امکانات زیادی هستند، گفت: اقلیت‌های دینی در جمهوری اسلامی زندگی آرام و مسالمت‌آمیزی در کنار مسلمانان دارند و از بسیاری از حقوق از جمله داشتن نماینده در مجلس شورای اسلامی، آزادی تعلیمات دینی و بسیاری از امکانات آموزشی،‌ فرهنگی و اجتماعی همچون سایرین برخوردارند.

نماینده اقلیت ارامنه جنوب همچنین با اشاره به فضای مثبت جمهوری اسلامی در نگاه به اقلیت‌های دینی نسبت به بهبود وضعیت شهروندان سوری از جمله ارامنه ابراز امیدواری کرد.

وی در پایان پیروزی نهایی ملت سوریه بر گروه‌های تروریستی را خواست قلبی دولت و ملت ایران دانست.

اعضای هیات فرهنگی و اجتماعی سوری نیز در این دیدار ضمن قدردانی از دولت و ملت جمهوری اسلامی در ایستادگی در برابر احقاق حقوق مستضعفان و به ویژه مردم مظلوم سوریه، گفت: امروز با حمایت‌های جمهوری اسلامی دشمن از دروازه محکمی به نام سوریه می‌ترسد.

اعضای هیئت فرهنگی و اجتماعی سوری در ادامه خروج مسیحیان و ارامنه از سوریه و خاورمیانه را خواست گروه‌های تروریستی و تکفیری دانست و همکاری و هم‌اندیشی مضاعف جهت خنثی ساختن این قبیل توطئه‌های گروه‌های تروریستی را خواستار شد.

در ادامه این دیدار یکی از فعالان مسیحی سوری گفت: ارامنه و مسیحیان در سوریه به عنوان مهاجر یا پناهنده بلکه همچون شهروندان سوری محسوب شده و دارای حقوق برابر با دیگر مردم سوریه هستند.

وی بر حمایت از دولت سوریه نسبت به احقاق حقوق تمامی شهروندان اعم از مسلمانان و مسیحیان تاکید کرد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 20 دی 1392

حقوق اقلیت های دینی از منظر امام خمینی

در منظومه فکری حضرت امام خمینی(س) اقلیت ها در نظام جمهوری اسلامی همانند سایر افراد از حقوق و احترام کامل برخوردارند.

 

در منظومه فکری حضرت امام خمینی(س) اقلیت ها در نظام جمهوری اسلامی همانند سایر افراد از حقوق و احترام کامل برخوردارند: «آنها با سایر افراد ایران در همه چیز مشترک و حقوقشان به حسب قوانین داده می شود. و در حکومت اسلامی آن ها در رفاه و آسایش و آزادی هستند.» (صحیفه امام، ج11، ص 290) ایشان در پاسخ این پرسش که آیا در جمهوری اسلامی اقلیت های مذهبی جایگاهی دارند یا خیر، ضمن بیان اینکه رژیم شاه با اقلیت ها رفتاری بهتر از رفتار با مسلمانان نداشته است می گوید:«ما طبیعتا نسبت به عقاید مذهبی دیگران بیشترین احترام را پس از سرنگونی دیکتاتوری و استقرار یک رژیم آزاد می گذاریم، شرایط حیات برای اکثریت مسلمانان و اقلیت های مذهبی بسیار خوب خواهد شد.» (صحیفه امام، ج 4، ص 3)

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 20 دی 1392

امام جمعه آران و بیدگل: ایران الگوی رعایت حقوق اقلیت های مذهبی جهان است

مام جمعه آران و بیدگل گفت: جمهوری اسلامی ایران الگو و نماد رعایت حقوق اقلیت های مذهبی در جهان است.

به گزارش پرتال خبری شهرستان آران و بیدگل"ای بی نیوز" به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ˈمحمد موسویˈ در خطبه های نماز جمعه آران و بیدگل به فرا رسیدن سالروز تولد حضرت عیسی مسیح (ع) و سال نو میلادی اشاره کرد و اظهار داشت: هموطنان ارمنی سالهاست در امنیت و آرامش کامل در کنار سایرهموطنان زندگی مسالمت آمیزی دارند.

 

وی افزود: حقوق اقلیت های مذهبی در نظام اسلامی کاملا رعایت می شود و این کشور محلی امن و آرام برای سایر ادیان توحیدی است.

وی خاطرنشان کرد: مسیحیان ساکن در ایران حتی در مجلس شورای اسلامی برای خود دارای کرسی مستقل نمایندگی هستند.

 

حجت الاسلام موسوی به شعارهای رعایت حقوق شهروندی در کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: کشورهای مدعی حقوق شهروندی همچون آمریکا اجازه می دهند دیگر اقلیت های دینی دارای کرسی مستقل نمایندگی باشند.

وی تاکید کرد: اسلام دین صلح و دوستی برای ملت ها ایجاد کرده و حضرت محمد (ص) نیز پیامبر صلح، امنیت و دوستی است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 16 دی 1392

منشور حقوق شهروندی و حقوق اقوام

محمدباقر کریمی

منشور حقوق شهروندی که توسط نهاد ریاست جمهوری تهیه شده و پیش نویس آن جهت بررسی و اظهار نظر نخبگان منتشر شده است از ابعاد گوناگونی مانند فلسفه ی وجودی و ضرورت آن، دقت ورود آن به حوزه های مورد بحث، قابلیت اجرای محتوای آن و ... می تواند مورد بررسی قرار گیرد که ما در این سطور بر آن هستیم که حدود و حقوق مشخص شده در این منشور از نظر دولت برای اقوام ساکن در جغرافیای ایران را بررسی کنیم.

 

1. در این منشور حقوق اقوام و اقلیت ها در یک ردیف آورده شده است. اگر چه حقوق هر دو گروه اجتماعی بسیار مهم و رعایت آنها محترم و واجب هست اما از لحاظ ساختاری و نیز معنایی آوردن آنها در ردیف یکدیگر تداعی کننده نگاهی دقیق و درست نیست. در ایران اسلامی، مطابق قانون اساسی کشور، اسلام و مذهب شیعه دین و مذهب رسمی و چارچوب و مبنای کل تشکیلات ساختاری و محتوایی آن منبعث از فقه شیعه می باشد و حتی رییس جمهور نیز باید از باورمندان تشیع باشد.

بیشتر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 16 دی 1392

نگاه عجله يي به حقوق اقليت ها ما را دچار چالش مي كند

 

نويسنده: هويك بهبو

موضوع بحث دستاوردها و چالش هاي حقوق بشر در سال هاي اخير است. اول از دستاورد شروع مي كنم و سپس به بحث چالش ها مي پردازم. لازم ديدم در ابتدا از استفاده لفظ اقليت هاي ديني اجتناب ورزم و به غير مسلمانان ايراني بسنده كنم.
    
گرچه نگاه قانون اساسي به اقليت هاي ديني مسيحي، زرتشتي و غيره نگاهي ديني دارد، نگاهي به عنوان اقليت قومي هم دارد.
    
در اصل 13 قانون اساسي اقليت هاي ديني به رسميت شناخته شده اند ولي در اصول ديگر آشوري بودن و ارمني بودن نشات گرفته از قوم است و لذا نگاه قانون اساسي به آنها يك نگاه قومي است و حقوق آنها را به رسميت شناخته است.
    
اصل 19 قانون اساسي اجازه تدريس زبان قومي را به اقليت هاي قومي مي دهد كه در مدارس هم وجود دارد. هرچند در اوايل انقلاب هم مشكلاتي وجود داشت در اين زمينه اما در حال حاضر تعليمات ديني و مذهبي هم تدريس مي شود.
    
دستاورد قضايي ديگر، افزودن يك تبصره به قانون مجازات اسلامي است. در قانون سابق اقليت هاي ديني، ديه برابر دريافت نمي كردند اماپس از آن تبصره يي افزوده شد كه اقليت هاي رسمي شناخته شده (كه هرچند اين نگاه، نگاه حقوق بشري نيست) در قانون اساسي با افراد مسلمان برابر شناخته شده است.
    
ديگر، اختصاص بودجه خاص به مراكز مخصوص اقليت هاي ديني است. گاهي مواقع اين نگاه عجله يي به حقوق اقليت ها ما را دچار چالش مي كند.
    
اگر تصويب قوانين بايد كمك كند كه جامعه بشري به سمت اخلاقيات برود، نبايد قانونگذار به سمت حفظ وضع موجود برود و لذا از دولت تدبير و اميد انتظار مي رود وضعيت اقليت هاي ديني را بهبود ببخشد.

منبع: روزنامه اعتماد، شماره 2866 به تاريخ 16/10/92، صفحه 10

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 16 دی 1392

«رهبری از انتصاب اقلیت‌ها در پست های ملی حمایت می‌کنند»

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت : ایرانی ها اهل مدارا و فرهنگ مدار هستند.

به گزارش جام نیوز، حجت الاسلام علی یونسی  در جمع ائمه جمعه و روحانیون اهل سنت جزیره قشم افزود: کسانی که تندروی و اختلاف افکنی می کنند، فاقد روحیه اسلامی و ایرانی هستند.
وی همبستگی ملی را وجه مشخصه روحیه اسلامی وایرانی دانست وگفت: همبستگی ملی همیشه درتاریخ ایران وجود داشته ومربوط به امروز ودیروز این کشور نیست، بلکه از برکات اسلام و روحیه ایرانی هاست.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در پاسخ به درخواست روحانیون اهل سنت قشم درخصوص انتصاب اقلیت ها در پست های ملی گفت : من به سهم خود پیگیر این مساله هستم وهمه باید تلاش کنیم موانع پیش رو را دراین خصوص برداریم، ولی بطور قطع مطمئن هستم که مقام معظم رهبری ، رییس جمهوری ومسئولان رده بالای نظام دراین خصوص با ما هم صدا و هم سو هستند.
حجت الاسلام یونسی دربخش دیگری ازسخنان خود به تشریح عدل واحسان در میان انسان ها پرداخت واین دو را ازتکالیف بشری دانست وگفت: انسان به حکم اینکه انسان است، عاشق عدالت واحسان است و اگر انسانی مخالف یکی ازاین دو باشد، انسان نیست.
به گفته وی ، اسلام چیزی جز تجلی همه مکارم اخلاقی نیست وعدل در اسلام نیز به این معنی است که همه چیز در جای خود قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه همه ذرات عالم از ریز و درشت، کهکشان ها و ذرات اتم همه وهمه منطبق با عدل خداوند است، تصریح کرد:کوچک ترین بی نظمی مخالف این عدل است واگر یک ذره را از جای خود برداریم، بی نظمی شروع می شود.
یونسی انطباق نظام بشری با نظام الهی را دراین رابطه ازمقدرات خداوند دانست و گفت: خداوند خواسته هرچیزی در جای خود قرار بگیرد وهمه مقررات اجتماعی ،انتصابات، عزل ونصب ها، ارتقاء مقام، انتخابات وهرتصمیم مدیریتی و اجتماعی باید منطبق با قانون استثنا ناپذیر عدالت باشد.
به گفته وی درچنین شرایطی نظام ایده آل اسلامی شکل می گیرد وحضرت مهدی(عج) که مورد قبول همه مسلمین است، روزی روزگاری این نظام را شکل خواهد داد.
وی رسیدن به چنین نظامی را مستلزم گذشت زمان دانست وبا تشریح تلاش های پیامبران برای ساختن این نظام یادآور شد: پیامبرعظیم الشان اسلام (ص) حداکثر تلاش خود را بکار بست ولی چون ظرفیت مسلمان ها محدود بود این نظام شکل نگرفت.
یونسی عظمت پیامبر گرامی اسلام (ص) را مورد تاکید قرار داد وگفت: به رغم این عظمت، آن حضرت با همه مردم مدارا می کرد و با همه خوبی و بدی آنها می ساخت وآنها را تحمل می کرد وما امروز ثمره این رفتارها را می بینیم.
براساس این گزارش مدیرعامل منطقه آزاد قشم، امام جمعه قشم، امام جمعه اهل سنت قشم وامام جمعه روستای طبل قشم هم دراین آیین درخصوص مسائل مختلف منطقه آزاد و جزیره قشم سخنرانی کردند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 16 دی 1392

مظلوم ترین اقلیت جهان؛ بردگی و فحشای اجباری

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، زنان روهینگیا در پایگاه‌های نظامی سراسر میانمار، با بردگی جنسی و فحشای اجباری مواجه شده‌اند.

به گزارش جام نیوز به نقل از پرس تی وی؛ نیروهای امنیتی میانمار زنان و دختران روهینگیا را ربوده و آن‌ها را به کار و بردگی جنسی در پایگاه‌های نظامی مجبور می‌کنند.

منابع خبری به نقل از شاهدان گزارش داده‌اند: «مردان، خسته از مشقت‌های ارتش، زنان [روهینگیا] را کتک می‌زنند، با مواد تخدیر می‌کنند و هدف حملات جنسی قرار می‌دهند.»

اقلیت مسلمان در میانمار همچنان با سختی‌های فزاینده، شکنجه و آزار و اذیت مواجه‌اند.

اقلیت مسلمان میانمار به علت مخالفت‌های دولت با اعطای حق شهروندی به آنان، از هرگونه موقعیت اجتماعی در این کشور جنوب شرق آسیا محروم شده‌اند.

آن افرادی که از بیم جان و به امید آینده‌ای بهتر، از میانمار به کشورهای همسایه از جمله تایلند فرار کرده‌اند، در معرض خطرهای مشابه قرار گرفته‌اند.

سازمان‌های حقوق بشر و جوامع بین‌الملل دولت میانمار را به بی‌توجهی و چشم‌پوشی در مقابل خشونت علیه زنان روهینگیا متهم کرده‌اند.

سازمان ملل مسلمانان روهینگیا را که در ایالت راخین میانمار ساکن هستند، از جمله اقلیت‌های جهان عنوان کرده است که هدف بیشترین آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

این درحالی است که در موج جدید خشونت قومی و فرقه‌ای علیه مسلمانان روهینگیا در ایالت ناآرام راخین، ده‌ها مسلمان در حملات اخیر افراطی‌های بودایی در میانمار کشته شده‌اند.

ایالت راخین، سال گذشته (۲۰۱۲ میلادی) شاهد موج خشونت علیه جامعه مسلمان روهینگیا بود؛ خشونتی که صدها کشته برجا گذاشت.

مسلمانان روهینگیا حدود پنج درصد از جمعیت حدودا شصت میلیونی میانمار را تشکیل می‌دهند.

جامعه مسلمان میانمار بعد از استقلال این کشور در سال ۱۹۴۸ میلادی همواره با شکنجه، بی‌توجهی و سرکوب مواجه بوده‌ است.

دولت میانمار نیز بارها به خاطر کوتاهی در حفاظت از مسلمانان روهینگیا با انتقاد و اعتراضات مواجه شده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 16 دی 1392

یونسی: پیگیر تشکیل معاونت اقوام و اقلیت های ریاست جمهوری هستیم

 دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: برای تشکیل معاونت ریاست جمهوری در امور اقوام و اقلیت ها زمینه را آماده کرده و کار را پیش می بریم اما برای تشکیل آن باید منتظر زمان باشیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین «علی یونسی» شامگاه دوشنبه در حاشیه مراسم ترحیم بانو «عفت کاشانی» مادر وزیر امور خارجه این مطلب را در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا تشکیل معاونت رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت ها در دستور کار است؟ عنوان کرد.

وی همچنین در خصوص به کارگیری اقوام و اقلیت ها در مدیریت های کلان کشور نیز گفت: به کارگیری اقوام و اقلیت ها در مدیریت های کلان دنبال می شود و در حال حاضر نیز در بسیاری جاها به کارگیری صورت گرفته و همچنان در دستور کار قرار دارد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا تشکیل معاونت اقوام در دستور کار هیات وزیران قرار گرفته است؟ گفت: خبری ندارم.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته بودید ستادهای آقای روحانی باید برای انتخابات آینده فعال شوند آیا این مطلب صحت دارد؟ با تکذیب این موضوع، گفت: سفرهای من در ارتباط با اقوام و اقلیت ها است و از ستادهای آقای روحانی نیز تشکر می کنم.

یونسی افزود: ما از همه احزاب و جریان های سیاسی می خواهیم با نشاط سیاسی در میدان و عرصه سیاست فعال باشند.

وی اظهار داشت: همه باید برای انتخابات فعال باشند و نه تنها ستاد آقای روحانی بلکه تمامی ستادهای نامزدها و احزاب باید فعال باشند.

یونسی ادامه داد: بنا بر این نیست که یک جریان سیاسی فقط در زمان انتخابات حضور داشته باشد، بلکه باید همیشه در عرصه سیاسی فعال باشند. 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 16 دی 1392

به مناسبت ایام سوگواری ماه صفر: اقلیت های مسیحی در کرج مراسم ژانویه برگزار نکردند

برگزار نشدن جشن رسمی اقلیت های مسیحی در کرج، طی نامه ای رسمی به مسئولان نیز اعلام شده است و برپایی دیگ های نذری در سطح شهر به مناسب این ایام از جمله حرکت های اقلیت های مسیحی برای نشان دادن ارادت آنان به خاندان عصمت و طهارت به شمار می رود.

ایلنا: استاندار البرز در دیدار با خانواده ارامنه جانباز در شهرستان فردیس برای آنان در سال نو میلادی آرزوی سعادت و سلامت کرد و عدم برگزاری مراسم ویژه سال نو میلادی به احترام ایام سوگواری ماه صفر را حرکتی در راستای حفظ حرمت و ارزشهای دینی در میان ادیان مختلف عنوان کرد.

 

به گزارش" ایلنا "در کرج، "سیدطاهر طاهری" در رأس هیئتی در جمع خانواده اقلیت های مسیحی جانباز، حضور رزمندگان در صحنه جنگ حق علیه باطل را ستودنی دانست و تأکید کرد: باید به جانبازان دفاع مقدس و رشادت های آنان از منظرهای مختلف پرداخت و بیش از پیش جانفشانی هایشان را متجلی ساخت.

"طاهری" یادآور شد: جانبازان با تحمل سال ها اسارت و انواع شکنجه ها امروز اسوه مقاومت و ایثار به شمار می روند و در تاریخ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شاخص و الگو هستند.

 

وی در ادامه حضور چنین نیروهای مخلص و بسیجی را در استان سرافراز البرز مایه فخر و مباهات دانست و گفت: آنچه در توان داریم برای رفع مشکلات این قشر جامعه به کار خواهیم بست.

در ادامه دیدار استاندار با این دو خانواده که مقارن با ایام ژانویه و سال نو میلادی بود؛" میلیس ابرام گلپاشین و لنارد خاریله" به نمایندگی از خانواده اقلیت های مسیحی در کرج برگزار نشدن جشن ژانویه به مناسبت ایام سوگواری عاشورا را اقدامی در جهت حفظ و نشر ارزشهای ایرانی اسلامی دانستند و بیان کردند: همه ما ایرانی هستیم و در کنار مسلمانان زندگی می کنیم و با ارادتی که به خاندان عصمت و طهارت داریم امسال تصمیم برآن داشتیم مراسم ژانویه را همانند سالهای قبل به صورت ویژه برگزار نکنیم.

 

گفتنی است؛ برگزار نشدن جشن رسمی اقلیت های مسیحی در کرج، طی نامه ای رسمی به مسئولان نیز اعلام شده است و برپایی دیگ های نذری در سطح شهر به مناسب این ایام از جمله حرکت های اقلیت های مسیحی برای نشان دادن ارادت آنان به خاندان عصمت و طهارت به شمار می رود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 16 دی 1392

دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان : اقلیت های دینی ایران نیازی به قیمومیت غربی ها ندارند

 

نماینده مجلس و دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان گفت : اقلیت های دینی ایران انسان های آزاد و آزاده ای هستند که هرکز نیازی به قیمومیت غربی ها ندارند.

یوناتان بیت کلیا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : قطعنامه سازمان ملل در خصوص نقض حقوق اقلیت های دینی در ایران یک حرکت کاملا سیاسی است که از دیدگاه مسیحیان هیچ اعتباری ندارد.

وی ایران اسلامی را مهدی تعالی ، رشد و بالندگی اقلیت های دینی اعلام کرد و اظهار داشت : در هیچ یک از کشورهای جهان اقلیت های دینی به اندازه ایران از آزادی عمل برخوردار نیستند .

بت کلیا اضافه کرد : در جمهوری اسلامی ایران بسترهای مناسبی برای همزیستی و زندگی پیروان ادیان در فضای صلح و آرامش وجود دارد و دین اسلام نیز پیروان همه ادیان را به عنوان برادر در کنار هم می پذیرد تا بتوانند در صلح و آرامش زندگی کنند.

نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جامعه آشوریان از گذشته در ایران زندگی راحتی داشته اند ولی اوج آرامش آنها در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

بت کلیا قانون اساسی جمهوری اسلامی را ضامن و پشتوانه آزادی اقلیت های دینی و مذهبی اعلام کرد و گفت : قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمهیدات و حمایت های حقوقی بالایی از جمله داشتن نماینده در مجلس شورای اسلامی، تاکید بر آزادی در انجام مناسک و مراسم دینی وفراهم کردن امکانات آموزشی براساس تعالیم دینی جهت تسهیل زندگی پیروان اقلیت های دینی در ایران فراهم کرده است.

وی ادامه داد : بدون شک اقلیت های دینی جزو جدایی ناپذیر ملت ایران اسلامی هستند و در تمامی صحنه ها همگام با دیگر هموطنان حضور یافته و برای کشور خود حماسه آفریده اند.

بت کلیا ادامه داد : بیشتر دولت هایی که نسبت به حقوق اقلیت های دینی و زنان در ایران دغدغه نشان می دهند ، کسانی هستند که گروه های تروریستی را برای قتل مسیحیان و مسلمانان تجهیز می کنند.

بت کلیا ادامه داد : درکشورهایی مثل سوریه و عراق مسیحیان قربانی جنایات و وحشیگری مدعیان دروغین حقوق بشر می شوند درحالیکه در جمهوری اسلامی اقلیت ها از آرامش و امنیت کامل برخوردارند.

دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان ادامه داد : اقلیت های دینی بی اعتنا به چنین قطعنامه هایی درکمال آرامش و با وحدت و همدلی به زندگی خود ادامه خواهند داد و هرگز فریب دشمنان را نخواهند خورد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 16 دی 1392

کارگاه آموزشی «حقوق اقلیتها از منظر اندیشه اسلامی،نظام حقوق موضوعه ایران و موازین بین المللی»

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی

«حقوق اقلیتها از منظر اندیشه اسلامی،نظام حقوق موضوعه ایران و موازین بین المللی»

در چارچوب برنامه های آموزشی ادواری کمیسیون در حیطه های مختلف حقوق انسانی وپیرو نیاز سنجی انجام شده مبنی بر ضرورت ارتقاء آگاهی های تخصصی در زمینه مباحث حقوق اقلیتها، کارگاه آموزشی حاضر با حضور اساتید وصاحبنظران این حوزه برگزار می شود.

محورهای موضوعی:

1- بررسی ماهیت حقوق اقلیتها و تعامل آن با نظام حقوق بشر

2- آشنائی با حقوق خاص اقلیت ها در اسناد بین المللی

3- آشنائی با سازوکارهای بین المللی تخصصی مربوط به حقوق اقلیت ها

4- مروری بر حقوق اقلیت ها در اندیشه اسلامی و سیره اولیای دینی

5-  بررسی چارچوب های حقوق اقلیتها در نظام حقوق موضوعه ایران

6- آشنائی با برخی تجربیات موفق کشورها در زمینه ارتقاء حقوق اقلیت ها و تقویت همبستگی ملی.

اساتید و مدرسین: دکتر سید محمد هاشمی، حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی، دکتر اسعد اردلان،دکتر محمد تقی عابدی دکتر محمد کاظم سجاد پور، دکتر ستار عزیزی، دکتر سید علی محمودی،دکتر علی خرم و برخی اساتید دیگر.

زمان برگزاری:   26   /10/ 92   از ساعت 30/8 الی 20

مکان:   دفترمرکزی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

شرائط شرکت و تسهیلات کارگاه:

برای حفظ ویژگی کارگاهی و مشارکت مجموعه شرکت کنندگان در بحثهای مطروحه ، حداکثر تعداد 45 نفر بر اساس شرائط علمی بهتر، پذیرش خواهند شد. دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکترای حقوق و رشته های مرتبط و یا مسئولان امور اقلیتها در نهادهای رسمی، اولویت در پذیرش دارند.

متقاضیانی که مورد پذیرش قرار گیرند برای شرکت در کارگاه لازم است مبلغ 30 هزار تومان به شماره حساب(0303708819008) بنام کمیسیون حقوق بشر اسلامی نزد بانک صادرات شعبه ابن یمین واریز وفیش آنرا از طریق پست یا دورنگار و یاایمیل به دبیرخانه کمیسیون ارسال دارند.

به شرکت کنندگان در کارگاه لوح فشرده ای مشتمل بر مجموعهای از مقالات واسناد تخصصی حقوقی مربوط به حقوق اقلیتها تقدیم خواهد شد. پذیرائی صبح وعصر وناهار نیز از جمله تسهیلات این برنامه است.

در هر عنوان موضوعی کارگاه،دو استاد ارائه دیدگاه خواهند داشت سپس بحث های مشارکتی انجام خواهد شد.

در پایان کارگاه،گواهی شرکت در این برنامه علمی تقدیم شرکت کنندگان خواهد گردید.

افراد شایسته این کارگاه در برنامه های آتی کمیسیون در زمینه حقوق اقلیتها مورد استفاده علمی قرار خواهند گرفت.

آخرین مهلت ثبت نام اولیه ،پایان وقت اداری مورخ 20/10/92  می باشد.پذیرفته شدگان در کارگاه طی روزهای بیستم الی بیست و چهارم دیماه نسبت به واریز مبلغ فوق الذکر اقدام خواهند نمود.

آدرس کمیسیون:تهران- سید خندان - ابتدای سهرودی-کوچه قرقاول- پلاک 2

تلفن:4-88529742   دورنگار:88768807   ایمیل: ihrc@ihrc.ir  یا  ihrciran@yahoo.com

دفتر آموزشی و پژوهشی کمیسیون حقوق بشر اسلامی

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 دی 1392

نمادی از همزیستی مسلمانان و مسیحیان ایران: درخت تحکیم دوستی با هموطنان مسیحی کاشته شد

 معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست به همراه جمعی از فعالان و دوستداران محیط زیست امروز جمعه به منظور جلب همیاری مسیحیان کشور در برنامه های زیست محیطی، اقدام به کاشت درختی با عنوان ˈدرخت تحکیم دوستی با هموطنان مسیحی کشورˈ در ورزشگاه آرارات تهران کرد.

 

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم کاشت درخت تحکیم دوستی، این اقدام را نمادی از دوستی لبریز میان مسلمانان و مسیحیان ایران و مشارکت مسیحیان در تمام مراحل مختلف زندگی مردم کشورمان دانست.

معصومه ابتکار افزود: کاشت این درخت نشانه ای است تا با همگرایی برای حفظ محیط زیست بتوانیم از تمام ظرفیت های ملی و تنوع های دینی و قومیتی کشور استفاده کنیم.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 دی 1392

تصاویری از جشن مسیحیان ایران در سالروز تولد حضرت عیسی(ع)

چهارشنبه 4 دی ماه مصادف با 25 دسامبر ،سالروز تولد حضرت عیسی مسیح (ع) است. مسیحیان ایران همگام با همکیشان خود در سراسر دنیا این ایام را جشن می گیرند.

 

همچینن در این روز مراسم روز میلاد حضرت مسیح در کلیسای حضرت یوسف (ع) و شرق آشوری حضرت مریم برگزار شد.

برای مشاهده ادامه عکس ها کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 دی 1392

ایران امن‌ترین کشور منطقه برای مسیحیان

یک رسانه لبنانی در گزارشی در آستانه سال نو میلادی به وضعیت مسیحیان در ایران پرداخته و از احساس امنیت کامل آنها در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه خبر داده است.

به گزارش تسنیم، روزنامه السفیر لبنان در مطلبی به قلم علی هاشم به وضعیت مساعد مسیحیان در ایران پرداخته است: صدا کلیسای سرکیس در تهران یا کلیسای سرکیسیان در اوابط ده شصت قرن گذشته از سوی خانواده سرکیسیان بنا نهاده شد و در سال ۱۹۷۰ صلیب بر بالای آن قرار داده شد.
وی می نویسد: صلیب در قلب تهران جای تعجبی ندارد زیرا در جمهوری اسلامی ایران بیش از ۶۰۰ کلیسا در شهرهای مختلف این کشور وجود دارد در این میان به تنهایی در تهران۳۷ کلیسا در مناطق مختلف این شهر وجود دارد.مسیحیان در تهران به شعائر دینی خود می پردازند و کمیته های جوانان اقدام به برپایی مراسم و مناسبت های دینی می کنند.
سبوح سرکیسیان کشیش ارمنی در تهران می گوید: روابط دولت ایران با مسیحیان به ویژه ارامنه که بیشترین تعداد را در ایران تشکیل می دهند در واقع رابطه شهروندی است.ما قبل از هر چیزی شهروند ایرانی محسوب می شویم.از همه حقوق خود برخوردار هستیم.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 دی 1392

۸۹ شهید اقلیت های دینی در کشور/ ۵ شهید از ارامنه اصفهان هستند

 
ارامنه مسیحی ایران در ۸ سال جنگ تحمیلی دوشادوش برادران مسلمان شان به دفاع از میهن پرداختند. تعداد شهدای ارمنی ۸ سال دفاع مقدس طبق گفته کشیش هاکوپ کشیشیان ۸۹ نفر در ایران است. ارامنه در میان اقلیت های مذهبی بیشترین شهدا را تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 دی 1392

دیدار روحانی با خانواده شهدا و جانبازان مسیحی در شب میلاد مسیح

رییس‌جمهور شامگاه چهارشنبه و در شب میلاد عیسی مسیح(ع) به دیدار خانواده شهیدان و جانباز ۵۰ درصد ارامنه دفاع مقدس، موسسیان و آلبرت محمودلو، رفت.

به گزارش شهدای ایران؛ در این دیدار که حجت الاسلام والمسلمین شهیدی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران، رییس‌جمهور را همراهی می کرد، دکتر حسن روحانی ابتدا در خانه شهیدان موسسیان که پدر و پسری را در راه دفاع از میهن و انقلاب تقدیم کرده است، حاضر شد و ضمن تبریک میلاد عیسی مسیح (ع) به بازماندگان این شهدای بزرگوار بر نقش مهم اقلیت‌های دینی در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تأکید کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه برای ما مسلمانان، عیسی(ع) پیامبر رحمت و مهربانی است، گفت: شایسته این بود که فرصت را در این شب عزیز برای قدردانی از خانواده‌ شهدای مسیحی کشور مغتنم بدانیم و از این بزرگواران بخاطر صبر و مقاومت‌شان قدردانی و تجلیل کنیم.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اینکه ایران کشور همه ایرانی هاست و همه ما اعم از مسلمان، مسیحی و سایر اقلیت های دینی ، باید برای پیشرفت و اعتلای کشور دست به دست هم داده و تلاش کنیم، از حضور پرشور هموطنان مسیحی و سایر اقلیت های دینی در کنار اقشار مختلف مردم در انتخابات ریاست جمهوری نیز قدردانی کرد و افزود: امیدوارم خدمتگزار خوبی برای این ملت شریف و بزرگ باشیم و از آراء و اهداف بلند آنان پاسداری کنیم.
رییس جمهور در پایان از خداوند متعال برای خانواده شهیدان موسسیان صبر و اجر جزیل و خدمات بیشتر برای کشور خواستار شد.
در این دیدار خانواده شهیدان موسسیان ضمن تشریح نحوه به شهادت رسیدن پدر و پسر خانواده از رییس جمهور بخاطر توجه به خانواده های شهدا بویژه این خانواده قدردانی کردند.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 دی 1392

پیام تبریک لاریجانی به هموطنان مسیحی

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی آغاز سال نو میلادی را به هموطنان مسیحی آشوری تبریک گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر  به نقل از خانه ملت، متن پیام آقای لاریجانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد خجسته پیامبر صلح و محبت حضرت عیسی علیه السلام و آغاز سال جدید میلادی را به هموطنان عزیز مسیحی آشوری تبریک و شاد باش می گویم.

حضور کم نظیر آشوریان در تمامی عرصه های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و نثار خیل شهیدان در دفاع مقدس نشان دهنده دلبستگی و همراهی این هموطنان به آرمان های انقلاب اسلامی است.

اینجانب از طرف خود و سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی بار دیگر ضمن تبریک این عید گرانقدر به هموطنان عزیز مسیحی و آشوری امیدواریم میلاد پر برکت حضرت عیسی علیه السلام طلیعه مهربانی، صلح و خوشبختی برای تمامی هموطنان مسیحی آشوری در این کشور و در هر گوشه جهان باشد.

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 دی 1392

تجلیل رئیس جمهور از ایثارگران اقلیت

 رییس جمهور در شب میلاد عیسی مسیح (ع) به دیدار خانواده شهیدان و جانباز 50درصد ارامنه دفاع مقدس رفت.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 دی 1392

اقلیت های دینی در ایران به روایت نمایندگانشان در مجلس

ستاد حقوق بشر: پنج نماینده اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی، بلندپایه‌ترین مقامات سیاسی غیرمسلمان در نظام جمهوری اسلامی هستند که علاوه بر ایفای وظایف نمایندگی خود، می‌توانند به عنوان نماینده هم‌کیشان خود در حاکمیت در راستای انتقال مشکلات و مسائل مربوط به اقلیت‌های دینی به مسئولان نظام و بویژه اصلاح قوانین و مقررات مربوط به اقلیت‌های دینی ایفای نقش کنند. 

به گزارش ایسنا،به مناسبت فرارسیدن سالروز میلاد حضرت عیسی مسیح به عنوان نمادی برای احترام به ادیان دیگر در ایران، گفت‌وگوهایی را با نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی انجام داده و وضعیت هم‌کیشان آنها در این کشور را مورد بررسی قرار داده است.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 9 دی 1392

کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه: ایران امن ترین کشور برای اقلیت های دینی است

شبکه ایران: کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه گفت: خلاف قطعنامه ضد ایرانی سازمان ملل، ایران اسلامی امن ترین کشور برای اقلیت های دینی است.

داریاووش عزیزیان افزود : توجه جمهوری اسلامی به اقلیت های دینی و تلاش نظام و دولت ایران برای اعتلای علمی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی مسیحیان در هیچ یک از کشورهای جهان نظیر ندارد.
وی تصریح کرد: اقلیت های دینی گردهمایی ها و آیین های مختلف مذهبی خود را با حضور مسیحیان کشورهای جهان، بی هیچ دغدغه و محدودیتی در ایران اسلامی برگزار می کنند و جمهوری اسلامی نه تنها نسبت به این نوع اجلاس ها و آیین ها مخالفتی نشان نمی دهد، بلکه زمینه های برگزاری هر چه بهتر آنها را فراهم می کند .
کشیش عزیزیان خاطرنشان کرد: بسیار مضحک است که برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی که خود موانع و محدودیت های زیادی را برای اقلیت های دینی و قومی فراهم می کنند، جمهوری اسلامی را به تقض حقوق اقلیت ها متهم کنند.
وی خاطرنشان کرد: کشورهایی که پول و تجهیزات برای گروه های افراطی و تروریستی فراهم می کنند تا در کشورهای منطقه مسیحیان و مسلمانان را به خاک و خون بکشند ، حق ندارند دم از حقوق بشر بزنند.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 3 دی 1392

دستیار ویژه رییس‌جمهوری اعلام کرد: به زودی ، واگذاری پست‌های کلیدی به اقوام و اقلیت‌های مذهبی

شرق: علی یونسی در سفر خود به سیستان‌وبلوچستان از به‌کارگیری اقوام و اقلیت‌های مذهبی و دینی در پست‌های کلیدی و ارشد مدیریتی کشور سخن گفته است. او تاکید کرده که در آینده نزدیک این اتفاق خواهد افتاد. این اولین سفر دستیار ویژه رییس‌جمهوری پس از تشکیل این معاونت به استان سیستان‌وبلوچستان است. به نظر می‌رسد حسن روحانی تلاش دارد تا به شعار انتخاباتی خود مبنی بر «مشارکت اقوام در اعتلای ایران» جامه عمل بپوشاند.
 پیش از این یونسی بارها نسبت به وجود نگاهی امنیتی به اقوام و اقلیت‌ها هشدار داده بود، نگاهی که به اعتقاد او این بخش از جامعه ایرانی را غیرخودی می‌خواند و خطری جدی برای وحدت و انسجام ملی به شمار می‌رود. یونسی همچنین در دیدار با اعضای ستاد انتخاباتی حسن روحانی در این استان از اعضا خواسته تا همچنان فعال باقی بمانند. او تاکید کرده که باید برای انتخابات مجلس از هم‌اکنون فعالیتشان را آغاز کنند.
 اظهارنظری که خیلی متعارف نیست و ممکن است شایبه‌هایی از سوی منتقدان دولت به استفاده دولت از منابع و امکانات دولتی برای پیروزی در انتخابات مجلس دهم ایجاد کند. تجربه‌ای که در دولت هشتم و نهم بارها از سوی اصولگرایان دیده شد.
علی یونسی نیمه‌شب شنبه پیش از ترک زاهدان در فرودگاه بین‌المللی این شهر گفت: «به‌کارگیری اقوام و اقلیت‌های مذهبی و دینی در پست‌های کلیدی با توجه به انتظار و درخواست بزرگان و معتمدان بلوچ و اهل سنت سیستان‌وبلوچستان از دولت صورت می‌گیرد.»
به گزارش ایسنا، او ادامه داد: «در این راستا به‌زودی بخشی از مدیریت‌های ملی به اقلیت‌های قومی و مذهبی کشور و مشخصا «بلوچ‌ها» واگذار می‌شود.»
یونسی با اشاره به استخدام‌هایی که تاکنون از اقلیت‌ها انجام شده است، افزود: «در رابطه با واگذاری مسوولیت‌های کلان شناسایی افراد نخبه اقلیت‌های قومی و مذهبی انجام شده و سطح و دایره واگذاری‌های مسوولیتی را به آنها بیشتر خواهیم کرد.»او گفت: «شیعه و سنی و سیستانی و بلوچ بیش از آنچه فکر می‌کردم به یکدیگر نزدیک هستند و درک بالا و صحیحی از موضوعات مختلف دارند.»یونسی همچنین با اشاره به حضور خود در جمع فعالان سیاسی و اعضای ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در سیستان‌وبلوچستان، گفت: «این ستادها بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری راکد شده بود که در این سفر تاکید کردم این به زیان دولت است و فعالان سیاسی و اجتماعی باید فعال و به‌روز باشند.»او افزود: «ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری نه‌تنها باید منسجم باشند بلکه از هم‌اکنون برای انتخابات بعدی مجلس فعالیت خود را آغاز کنند.»

(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 1 دی 1392

صالح نیکبخت در گفت‌وگو با «شرق» : «حقوق شهروندی» و حقوق اقلیت‌ها

نگاهی به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر نشان می‌دهد اقوام و اقلیت‌های مذهبی بیش از دیگر مردم ایران به پیام «تغییر» حسن روحانی امید بسته‌اند؛ انتخاباتی که نمی‌توان نگاه انتقادی مردم به سیاست‌های هشت‌ساله اصولگرایان در مدیریت کشور را از آن فاکتور گرفت. اما حالا نزدیک به پنج‌ماه از روی‌کارآمدن دولت می‌گذرد و روحانی سعی دارد «امید» ایجادشده در مردم را با تدبیر به سرمنزل مقصود برساند. تلاشی که البته به اعتقاد ناظران، چندان که باید و شاید در منشور حقوق شهروندی او انعکاس پیدا نکرده است. برای بررسی بیشتر موضوع با دکتر صالح نیکبخت، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری، به گفت‌وگو نشسته‌ایم. او مشکلات فرهنگی در نگاه به اقوام و اقلیت‌ها، نگاه امنیتی به این قشر و عدم‌اجرای صحیح قانون اساسی را از مهم‌ترین عوامل در نادیده‌گرفتن حقوق اقوام و اقلیت‌های مذهبی و دینی می‌داند.

 پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری 92 به نوعی، امیدی را در مردم و به‌ویژه اقوام و اقلیت‌های مذهبی و دینی ایجاد کرد، آمار نشان می‌دهد رییس‌جمهوری بیشترین آرا را در مناطقی که اقوام و اقلیت‌های مذهبی سکونت دارند به‌دست آورده است. نکته جالب‌توجه اینکه رییس‌جمهوری که یک روحانی شیعه است در مناطق سنی‌نشین رای قاطعی به‌دست آورد. تحلیل شما از این رای چیست؟

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY