پنجشنبه 24 بهمن 1392

7 نکته درباره آموزش زبان مادری

به بهانه اظهارات عجیب اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی

عصرایران ؛ جعفر محمدی - «اکثریت اعضاء فرهنگستان زبان و ادب فارسی با مخالفت در موضوع آموزش به زبان مادری به وسیله آموزش و پرورش در استانها که اخیرا از سوی دولت اعلام شده است این مسئله را تهدیدی جدی برای زبان فارسی و یک توطئه برای کمرنگ کردن این زبان عنوان کردند.»

آنچه خواندید، بخشی از خبر خبرگزاری مهر است که در ادامه اش این جملات آمده است: 

- فتح الله مجتبایی عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی موضوع آموزش زبان مادری در کشور را امری وارداتی نامید و گفت: شک ندارم که این موضوع از خارج به ایران آمده است قبل از این در هندوستان نیز این مسئله توسط انگلستان تجربه شد و امروز هم انگلستان و کشورهای شمالی ما هستند که می خواهند این مسئله را به ایران وارد کنند.
- سلیم نیساری دیگر عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: عده‌ای فکر می‌کنند علاقه به یک قومیت یعنی تحصیل با زبان آن قوم اما این موضوع بسیار خطرناک است.
- محمد علی موحد عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سخنان کوتاهی با اشاره به مباحث مطرح شده در این نشست به موضوع آموزش زبانهای محلی توسط دولت اشاره کرد و گفت: دولت باید از مداخله مستقیم در آموزش زبانهای محلی و بومی خودداری کند ما زبان معیاری داریم که زبان رسمی ما است اگر دولت بخواهد آن را فراموش کند و به حوزه زبانهای محلی وارد شود کار ما زار است.
- ... .

درباره سخنان فوق ، نکات زیر قابل ذکر و تذکر است:

1 - اهتمام اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی به زبان و ادب فارسی ، هم قابل درک است و هم قابل احترام.
زبان فارسی ، به عنوان زبان رسمی کشور و یکی از وجوه اتحاد ملی و ارتباط ما ایرانیان ، همواره باید مورد احترام و صیانت قرار گیرد. 
2 - قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان میثاق ملی ما ایرانیان ، در همان اصلی که فارسی را به عنوان زبان رسمی کشور معرفی کرده ، زبان های محلی و قومی را نیز مورد توجه ویژه قرار داده و گفته است:
« زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏ های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.» (اصل 15)
بنابراین، همان طور که کسی حق ندارد خلاف این اصل ، فارسی را از دور خارج کند ، این حق را هم ندارد که زبان های دیگر ایرانی را نیز مورد مناقشه قرار دهد. 
اعضای محترم فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، باید تمام همّ و غمّ خود را مصروف زبان زیبای فارسی کنند و از پرداختن به امور سایر زبان های زیبای ایرانی خودداری کنند چه آن که اولاً اینان برای حراست از زبان فارسی عضو فرهنگستان شده اند و پول می گیرند نه برای اظهار نظر درباره زبان هایی که درباره شان هیچ نمی دانند.
ثانیاً سخنانی از آن دست، شأن والای ملی فرهنگستان را در حد یک تشکل صنفی و قومی پایین می آورد حال این که چنین نیست.
زبان و ادبیان فارسی به عنوان زبان رسمی و مشترک همه ایرانیان ، باید همچنان در مدارس تدریس شود و در مکاتبات رسمی و انتشارات عمومی (مانند همین متن) ، مورد استفاده عمومی باشد و در عین حال ، هر کدام از ایرانیانی که زبان مادری شان، جز فارسی است ، این حق قانونی را دارند که در کنار فارسی ، از زبان مادری خود در رسانه های گروهی و مدارس بهره گیرند و اگر خواستند ، ادبیات زبان مادری شان را در مدارس یاد بگیرند. در این باب ، نه اجباری برای یادگیری وجود دارد و نه ممنوعیتی برای آن.
3 - هم اکنون در مدارس ما، دو زبان عربی و انگلیسی در کنار زبان فارسی تدریس می شود. همان طور که تدریس این دو زبان ، منافاتی با تدریس فارسی نداشته و ندارد و ضرری بدان نمی زند ، تدریس اختیاری زبان های محلی و قومی نیز هیچ آسیبی بدان وارد نمی کند.
4 - هم اکنون زبان های زیادی در دنیا در معرض نابودی اند کما این که بسیاری از زبان ها نیز نابود شده اند. زبان های موجود در ایران ، بخشی از "میراث تاریخی ایران" هستند و تدریس آنها می تواند در بقای این میراث ارزشمند بسیار مثمر ثمر باشد. یادمان باشد یکی از زیبایی های ایران ، همین تنوع قومی و زبانی است و همان طور که حفاظت از یک کاخ تاریخی ، وظیفه ماست ، حراست از این زبان ها نیز رسالتی تاریخی است.
5 - این "سنت قدیمی زشت" که اگر چیزی باب میل مان نبود ، نیرنگ آمریکایی ها، نقشه انگلیسی ها و کار صهیونیست هاست  و از آن بوی توطئه می آید، اگر از سوی برخی سیاست بازان جناحی چاله میدانی مطرح شود، به عادت مألوف ، قابل درک است(!) اما بهره گرفتن از این ادبیات اتهامی و برچسب زدنی چنین ناروا ، از یک عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، نه منتظره بود و نه قابل قبول.
این که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مردم بتوانند ادبیات زبان مادری شان را در مدارس فراگیرند ، کجایش بوی توطئه می دهد؟!
6 - مردم ایران ، اعم از فارس ، ترک ، لر ، کرد ، عرب ، بلوچ و ... به تعبیر رئیس جمهور روحانی ، گل های رنگارنگ باغ ایران هستند و همه زبان ها نیز به عنوان میراث های ارزشمند فرهنگی ایران، محترم هستند. کسی حق ندارد نازک تر از گل به هیچ قوم و زبانی سخنی بگوید و وحدت ملی ایرانیان را که سرمایه ارزشمند همه ماست، با خام گویی هایش، دچار خدشه کند هر چند که قوام ملت ایران و اتحاد ملی ایرانیان بسیار مستحکم تر از آن است که دشمنان دانا یا دوستان نادان ، بتوانند لطمه ای بدان وارد کنند کما این که در دوران دفاع مقدس هم نتوانستند و همه اقوام ایرانی، دوشادوش یکدیگر در دفاع از "میهن" سنگ تمام گذاشتند و بعد از آن هم - همانند پیش از آن - در دوستی و مهربانی و انسجام ، با یکدیگر زندگی می کنند.
7 - تعدد اقوام در یک کشور ، به ویژه اگر نظام آن کشور مخالفان و دشمنان خارجی هم داشته باشد ، می تواند دشمنان یک ملت را به طمع بیندازد که از این موضوع ، بهره برداری کنند. 
عقل و تدبیر حکم می کند که چنین فرصتی به بدخواهانی داده نشود که بی آن که دغدغه قومیت ها را داشته باشند ، در تنور مطالبات می دمند که مثلاً "نگاه کنید! این ها نمی گذارند زبان مادری شما تدریس شود." حال آن که اگر زبان و ادبیات مادری تدریس شود ، هم هنر و ادبیات محلی در ایران قوام و تعالی پیدا می کند، هم مردم احساس نمی کنند که کسی آنان را از حقی محروم کرده و هم بهانه و دستاویز از دست گروه های تندوری قومی که با انواع "پان" ها ، مسیر افراط را می پیمایند ، گرفته می شود.
این ، همان تدبیر خردمندانه ای است که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، دوراندیشانه بدان پرداخته است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 24 بهمن 1392

وزیر ارشاد: در آینده ای نه چندان دور، شاهد انتشار کتاب های همه ادیان توحیدی در کشورمان باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دولت تدبیر و امید و شخص رییس جمهوری به آزادی بیان و عقیده عمیقاً اعتقاد دارند و ما هم به عنوان کارگزاران فرهنگ کشور وظیفه خود می دانیم که این فضا را برای همه محققان، نویسندگان و روزنامه نگاران به گونه ای فراهم کنیم که بتوانند آنچه می خواهند بیان کنند.
به گزارش ایرنا، علی جنتی شامگاه چهارشنبه در گردهمایی پیروان ادیان توحیدی به مناسبت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در هتل انقلاب تهران افزود: به مؤلفان، محققان و نویسندگان این اطمینان را می دهم که هیچ کتابی پشت در ممیزی وزارت ارشاد معطل نخواهد ماند.
جنتی با بیان اینکه ˈاعتقاد عمیق داریم، فرهنگ و هنر در سایه آزادی و فضای باز رشد می کندˈ گفت: در سایه تبادل اندیشه هاست که در ملتی ارتقا رخ می دهد و ما خودمان را مؤظف به پاسداری از چنین فضایی می دانیم.
وی اظهار امیدواری کرد که در آینده ای نه چندان دور، شاهد انتشار کتاب های همه ادیان توحیدی در کشورمان باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر در گذشته محدودیت هایی وجود داشته است، ما قائل به این محدودیت ها نیستم و عموم نویسندگان و روزنامه نگاران که در این زمینه اقدام به انتشار هفته نامه، ماهنامه و دیگر نشریات می کنند را حمایت می کنیم.
در این گردهمایی، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های مذهبی و بزرگانی از اقلیت های مذهبی زرتشتیان، کلیمیان، عاشوریان، ارامنه و مندائیان حضور داشتند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 24 بهمن 1392

برگزاری نمايشگاه لباس اقوام ايرانی درنيوزيلند

مجموعه ای از انواع لباسهای سنتی ایرانی در نمایشگاهی در ولینگتون پایتخت نیوزیلند به نمایش گذاشته شد .
 به گزارش واحد مرکزی خبر از ولینگتون ، این نمایشگاه که به همت یک بانوی ایرانی مقیم نیوزیلند با هدف آشنایی مردم این کشور با فرهنگ غنی وهمچنین نوع پوشش سنتی اقوام ایرانی بر پا شده است با استقبال مردم نیوزیلندمواجه شد.
انواع لباسهای سنتی ایرانی به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه به صورت دقیق وبا ظرافت در ابعاد کوچک به دست این بانوی خوش ذوق ایرانی مقیم نیوزیلند تهیه شده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 24 بهمن 1392

پیشنهاد محسن رضایی برای جلوگیری از توهین به اقوام

 

پس از اهانت‌های مکرر به اقوام ایرانی، دکتر محسن رضایی پیشنهاد را برای جلوگیری از اهانت به اقوام ایرانی را در قالب نامه ای به رییس دستگاه قضا ارائه کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  در نامه ای به آیت ا... آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه با ذکر برخی اهانت های صورت گرفته به اقوام ایرانی طی سال های گذشته تاکنون ، پیشنهادی را برای جلوگیری از اهانت به اقوام ارائه کرده است.
در قسمتی از این نامه دکتر محسن رضایی، برخورد قاطع با اهانت کنندگان به اقوام ایرانی را نیازمند وضع قانون مناسب دانست.
(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 21 بهمن 1392

استاندار اصفهان گفت:مجلس شورای اسلامی نماد وحدت و انسجام اقلیت ها و اقوام مختلف است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، رسول زرگرپور، استاندار اصفهان امروز در همایش بین المللی ادیان توحیدی در هتل عباسی اصفهان اظهار داشت: وحدت ادیان بزرگ با پیروزی انقلاب اسلامی رونق بیشتری گرفت و ما شاهد حضور و حماسه آفرینی های ادیان مختلف در برنامه های مختلف همچون انتخابات و هشت سال جنگ تحمیلی بوده ایم.وی ادامه داد:مجلس شورای اسلامی نماد وحدت و انسجام اقلیت ها و اقوام مختلف است به گونه ای که ما شاهد هستیم از تمام اقلیت ها و ادیان در مجلس شورای اسلامی نماینده داریم.وی با اشاره به اهمیت اتحاد و همبستگی در کشور افزود: حماسه سیاسی که امسال رقم خورد با اعتدال گرایی بود و ملت ایران از اقوام و ادیان مختلف، دولت تدبیر و امید را انتخاب کردند.استاندار اصفهان بر دوری از خشونت و تندروی تاکید کرد و گفت: همه ما باید از خشونت پرهیز کنیم و در برابر آن بایستیم.زرگرپور افزود: اصفهان الگوی ادیان الهی است و ادیان مختلف در اصفهان در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی دارند.وی گفت: بیش از 110 سال پیش شاهد گفتگوی ادیان الهی در نصف جهان بوده ایم و بنا داریم که صفاخانه(محل گفتگوی ادیان الهی) که قبلا در اصفهان بوده است را مجددا راه اندازی کنیم.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 21 بهمن 1392

علی یونسی: این دروغ کثیفی است که به اقلیت های قومی وارد شده که جدایی طلب هستند

 

روزنامه اعتماد گفت‌وگویی متفاوت با علی یونسی انجام داده است. وی در این گفتگو، سخنان بسیار متفاوت تری نسبت به گذشته بخصوص درباره زبان مادری انجام داده است.

 

به گزارش جماران، متن این گفتگو در ادامه می آید:

برای خواندن این مصاحبه اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 21 بهمن 1392

رئیس جمهور و ضرورت انکارناپذیر رعایت حقوق شهروندی،اقوام و اقلیت‌ها

رییس جمهوری در ديدار با وزیر، معاونان، مدیران و کارمندان وزارت اطلاعات گفت: مردم ولی نعمت ما هستند و دستگاه‌ اطلاعاتی ما حافظ امنیت شهروندان است، تلاش دولت ایجاد آرامش و امنیت خاطر برای همه مردم است.

حجت الاسلام دکتر حسن روحانی در این دیدار ضمن تقدیر و تشکر از مجاهدت‌ها و تلاش‌های سربازان گمنام امام زمان (عج)، با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بر پایه ایثار و فداکاری مردم و رهبری حکیمانه امام خمینی (ره) به پیروزی رسید، گفت: عده ای ابتدا می​گفتند مگر می​شود این انقلاب پیروز شود، بعد که پیروز شد، پیش‌بینی کردند دوام زیادی نخواهد آورد، اما امروز ۳۵ سال از آن روز گذشته است و انشالله با حمایت مردم با قدرت بیشتری دوام خواهد داشت.

دکتر روحانی وزارت اطلاعاتِ مطلوب را خانه امید ستم دیدگان دانست و تصریح کرد: رعایت حقوق شهروندی و حقوق اقوام، مذاهب و اقلیت‌ها ضرورتی انکار ناپذیر است. رییس جمهوری استفاده حداکثری از توانمندی‌های تمامی سلایق، گروه‌ها و طوایف مختلف را مولفه‌های ضروری برای ایجاد امنیت پایدار دانست و خطاب به کارکنان وزارت اطلاعات گفت: در کنار دیگر وظایف سنگین، صیانت از آبرو، حیثیت و اسرار مردم و حفظ اعتماد عمومی در عالی‌ترین سطح، از وظایف اصلی شما است. روحانی افزود: دولت تدبیر و امید به اصول خدشه ناپذیری چون شفاف سازی و راست گویی به مردم به عنوان ولی نعمتان خود معتقد است و بر اصل نقد و سلیقه‌های مختلف در جامعه پای می فشارد و در این مسیر حمایت از حقوق شهروندی جزء وظایف وزارت است.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 21 بهمن 1392

نگاه مهربانانه نظام به اقلیت‌ها نمودی از چهره رحمانی اسلام است: حجت‌الاسلام عبدالکریم بهجت‌پور

حجت‌الاسلام عبدالکریم بهجت‌پور، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به تبعات نابردباری پیروان ادیان گفت: مسئله آدم‌کشی و ترور به بهانه دین و نابردباری در برابر مخالفان یکی از آسیب‌هایی است که غالبا متوجه پیروان ادیانی است که با عنصر جهالت روبرو هستند.
وی افزود: در طول 11 قرن حکومت کلیسا بر اروپا دوره‌ای را شاهد هستیم که نامدارایی و عدم تحمل هم‌کیشان و فرقه‌های نزدیک به یکدیگر موجب شد تا خشونت میان مردم اروپا بالا برود و به گفته «ویل دورانت» و «گوستاو لوبون»، مردم مسیحی که از جنس مذهب حاکمیت بودند، از کشورهای مسیحی مجبور شدند خارج شوند و وارد کشورهای اسلامی شدند تا از شر دشمنی‌های هم‌کیشان خود رهایی پیدا کنند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به سیره پیامبر(ص) در زمینه رحمانیت گفت: علی‌رغم همه کینه‌ورزی‌هایی که مکیان با ایشان داشتند و ایشان را از دیار خود اخراج کرده و شکنجه کردند، اما وقتی پیامبر مکه را فتح کرد، در برابر کسانی که گفتند امروز روز انتقام است پاسخ داد که امروز روز رحمت و مرحمت است.
حجت‌الاسلام بهجت‌پور در مورد رحمانیت امیرالمومنین(ع) افزود: در مسئله خوارج، امام تا جایی که ممکن بود، تلاش کردند با آنها وارد جنگ نشوند؛ ابتدا ابن‌عباس را برای گفت‌وگو با آنها فرستاد و وقتی تأثیری نداشت، امام برای اینکه ذهن منحرف خوارج را اصلاح کند خود با آنها مناظره کرد و نمونه‌هایی از رفتار رحمانی پیامبر(ص) با گناهکاران و دشمنان را به آنها متذکر شد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به وظیفه حکومت اسلامی در گسترش چهره رحمانی اسلام عنوان کرد: در عرصه رفتار حکومتی، رفتار داخلی با گروه‌های مختلف، مخالفین و کسانی که بیشتر از مخالفت تلاش بر معاندت نرم دارند، باید این افراد را تحمل کرد و نشان داد حکومت اسلامی برای مدارا با کسانی که جاهل هستند ظرفیت بالایی دارد.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 21 بهمن 1392

حضور اقلیت‌های مذهبی در راهپیمایی 22 بهمن

به گزارش ایرنا، توماس میرام در آیین جشن دهه فجر اقلیت های دینی شهرستان سلماس درسالن اجتماعات روستای خسرو آباد سلماس افزود : پیروزی انقلاب در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تاثیرات بسیار زیادی بر جای گذاشت، تا جایی که تحولاتی در زندگی و فعالیت های اجتماعی پیروان سایر ادیان توحیدی نیز مشهود است.

وی با عنوان اینکه پیروان ادیان توحیدی خود را عضوی از این جامعه ایران می دانند، اضافه کرد: در سال های بعد از پیروزی انقلاب همواره تاکید کرده ایم به قیومیت کشور بیگانه نیاز نداشته و هر مشکلی را در چارچوب نظام رفع کنیم.

اسقف اعظم میرام ،حضور افرادی به عنوان نماینده اقلیت های دینی در مجلس شورای اسلامی را از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و ادامه داد: توجه به این موضوع و فراهم کردن این امکان برای شرکت اقلیت های دینی در مجلس نشان دهنده تلاش مسئولان برای تحقق مساوات و برابری است.

وی تاکید کرد : تمامی اقلیت های مذهبی در آذربایجان غربی همگام باسایر هموطنان در راهپیمایی 22 بهمن حضوری چشمگیر خواهند داشت.

در این آیین که با حضور امام جمعه، فرماندار سلماس و جمعی از مسوولین و هموطنان مسیحی برگزار شد ، روحانیون مسیحی برای موفقیت نظام جمهوری اسلامی و طول عمر رهبر معظم انقلاب اسلامی دعا کردند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 19 بهمن 1392

کمک یک‌میلیاردتومانی روحانی به بیمارستان‌ هموطنان کلیمی

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت: دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اجرایی با همراهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان دکتر سپیر حضور یافت و از بخش‌های مختلف این بیمارستان بازدید کرد و با توضیح مسوولان در جریان چگونگی فعالیت‌ها و ارایه خدمات به بیماران در این مرکز قرار گرفت. حسین فریدون سپس در جمع اعضای هیات‌مدیره و پزشکان بیمارستان دکتر سپیر با بیان اینکه در ابتدای کار دولت تدبیروامید ۵۰۰‌میلیون‌تومان توسط رییس‌جمهوری به بیمارستان دکتر سپیر کمک شد، از اهدای ۵۰۰‌میلیون‌تومان دیگر از سوی رییس‌جمهوری به این مرکز بهداشتی، درمانی خبر داد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 9 بهمن 1392

اصل 15 قانون اساسی؛ فرصت یا تهدید / آموزش به زبان مادری «توطئه» است؟

شرق، طاهره ریاحی: حق آموزش به زبان مادری، در بسیاری از اسناد و معاهدات حقوق‌بشری مثل منشور زبان مادری، اعلامیه جهانی حقوق زبانی، بندهای ۳ و ۴ ماده ۴ اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت‌های قومی، ملی، زبانی و مذهبی، ماده ۳۰ کنوانسیون حقوق کودک، ماده ۲۷ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد تاکید قرار گرفته است. اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی هم بر حق تحصیل به زبان مادری در کنار زبان فارسی در مدارس تاکید دارد. اصل پانزدهم قانون اساسی می‌گوید: «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران، فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد. ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.» اجرای دقیق و کامل اصل 15 قانون اساسی گامی مهم و بنیادین در مسایل مربوط به قومیت‌هاست. با این وجود اجراشدن این اصل تاکنون با چالش‌های بسیاری همراه بوده است. اما اکنون به نظر می‌رسد اراده‌ای جدی برای اجرایی‌شدن آن وجود دارد چه آنکه حسن روحانی پیش از انتخابات در جمع مردم کردستان با تاکید بر اجرایی‌شدن این اصل در دولتش گفت: «این جمله را برای این نمی‌گویم که به من رای بدهید یا به این خاطر که در بیانیه اقوام و مذاهب بر آن تاکید کرده‌ام و بخشی از برنامه دولت تدبیر و امید است، بلکه ایمان و اعتقاد من این است و قلبم گواهی می‌دهد که ایرانی، ایرانی است و هر کس بخواهد کرد و لر و بلوچ و آذری و ترکمن، عرب و فارس را جدا ببیند او ایرانی نیست.» و پس از آغاز به کار دولت یازدهم علی یونسی به‌عنوان دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها منصوب شد و او هم از رایزنی و برگزاری جلساتی با آموزش و پرورش برای اجرایی‌شدن این اصل خبر داد و گفت: «مسوولان عالیرتبه کشور مصمم هستند که مشکلات اقلیت‌های دینی و اقوام حل شود.» تلاش‌ها برای اجرایی‌شدن اصل 15 قانون اساسی در حالی است که اکثریت اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی با مخالفت در موضوع آموزش به زبان مادری به وسیله آموزش و پرورش در استان‌ها که اخیرا از سوی دولت اعلام شده است این مساله را تهدیدی جدی برای زبان فارسی و یک توطئه برای کمرنگ‌کردن این زبان عنوان کردند. 

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 بهمن 1392

یونسی: اقلیت دینی در حقوق شهروندی با اکثریت برابراست

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: هیچ یک از اقلیت های دینی به عنوان شهروند در اقلیت نیستند و با اکثریت برابرند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی روز چهارشنبه در دیدار رهبران کلیسای آشوری کلدانی ایران افزود: مسایل قومی در ایران حل شده است و امروز تبعیض قومی نداریم.

وی ادامه داد: درباره اقلیت های دینی هم تبعیض مشخصی وجود ندارد اما ممکن است احساس تبعیض مشاهده شود که البته رنج آن از خود تبعیض بیشتر است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی اضافه کرد: باید تلاش کنیم احساس تبعیض برای هیچ شهروندی به وجود نیاید.

یونسی با بیان این که باید با رفتار عادلانه و منصفانه تلاش کنیم این احساس ایجاد نشود و برای مقابله با آن گام های جدی تری برداریم، اضافه کرد: مسئولان عالی رتبه کشور مصمم هستند که مشکلات اقلیت های دینی و اقوام حل شود.

وی در عین حال تصریح کرد: ممکن است که در لایه های پایینی مدیریتی، نگاه های خودسرانه ای وجود داشته باشد که نباید به حساب مجموعه نظام گذاشته شود.

یونسی با بیان این که اختلاف موجود بین ادیان و مذاهب، اختلاف کلامی است، افزود: از آن جا که اعتقادات، متفاوت است ، به صورت طبیعی اختلافات کلامی وجود دارد و بر این اختلاف ایرادی وارد نیست.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی تاکید کرد: آنچه که نارواست و از کسی هم پذیرفته نمی شود، تنازع و رفتارهای غیر اخلاقی است که با بهانه اختلاف کلامی ایجاد می شود.

یونسی تصریح کرد: باید با رفتار منطقی با یکدیگر تعامل داشته باشیم و البته تعامل و اتحاد به معنای یکسان سازی اعتقادات نیست.

وی با بیان این که باید اعتقادات یکدیگر را محترم بشماریم، ادامه داد: ما می توانیم با استدلال و منطق عقاید یکدیگر را بررسی و نقد کنیم اما هرگز حق اهانت نداریم.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات موجود، جامعه و اکثریت علما با حضور اهل کتاب و ادیان مشکلی ندارند و نباید تنگ نظری های عده ای محدود را به همه علما و مردم تسری داد.

یونسی با بیان این که حضور اقلیت های دینی همچون آشوریان به غنای فرهنگی و تمدنی ملی کمک می کند، اظهار داشت: آشوریان میراث دار بخش مهمی از تاریخ ایران هستند و دولت تدبیر و امید هم به دنبال حل منطقی مشکلات این عده از شهروندان است.

وی با یادآوری حق انتخاب نماینده مجلس از سوی آشوریان در قانون اساسی، تصریح کرد: در هیچ جای جهان نمونه این اصل مترقی قانون اساسی یافت نمی شود که خود نمایانگر حساسیت بنیانگذاران جمهوری اسلامی ایران در حفاظت از حقوق این بخش از هموطنان مان است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی افزود: برای برقراری ارتباط بهتر اقلیت های دینی با مسئولان و پیگیری مشکلات و انتظارات قانونی و انجمنی آن ها، رابطی را در استان ها تعیین می کنیم.

یونسی یادآور شد: باید نگاه فرهنگ ملی بر حقوق اقلیت ها حاکم شود که امیدواریم با نهایی شدن منشور حقوق شهروندی، حقوق اجتماعی همه شهروندان ایران اسلامی محترم شمرده شود.

بر اساس این گزارش، در این دیدار یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی، اسقف رمزی گرمو، اسقف نرسای بنیامین، کشیش مینوس مقدس نیا، استانلی سیمونز رییس انجمن آشوری های ارومیه، گیبر گیزارشان رییس انجمن آشوری های کرج و حومه، شاروکین خنانیش نایب رییس انجمن تهران، آلبرت کوچویی مشاور فرهنگی اتحادیه جهانی آشوریان، هویک بهبو مشاور حقوقی اتحادیه جهانی آشوریان هم به ارائه دیدگاه ها و نقطه نظراتشان پرداختند.

همچنین انتصاب حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی به عنوان دستیار ویژه رییس جمهوری درامور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی از سوی حاضران این دیدار اقدامی شایسته توصیف شد.

در این دیدار، این مسوولیت که می تواند به معاونت رییس جمهوری تغییر یابد از برجسته ترین کارهای دولت تدبیر و امید و اقدامی جدید در راستای توجه به حقوق اقلیت ها عنوان شد.

حاضران در سخنان خود اظهار امیدواری کردند که این اقدام رییس جمهوری، گشایشی جدید در ارتباط حاکمیت با اقلیت ها ایجاد کند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 بهمن 1392

تعیین دو مفتی برای اقلیت مسلمان گرجستان

شفقنا ( پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)؛ تعیین دو مفتی برای اقلیت مسلمان گرجستان باعث افزایش خشم و ناراحتی آنان شده و آن را راهی برای جداسازی مسلمانان و همبستگی دینی آنان دانستند.
بر اساس گزارش اسلام وطن؛ دولت گرجستان یک مفتی برای بخش غربی و مفتی دیگری برای شرق گرجستان تعیین نمود که مسلمانان این مساله را ، تلاشی در جهت جدایی افکنی میان آنان از لحاظ منبع صدور فتوا می دانند.
این قرار توسط مرکز اسلامی گرجستان صادر شد که یک ارگان وابسته به دولت است و در سال 2011 توسط آن تاسیس گردید.
مسوولین اتحادیه مسلمانان گرجستان با محکومیت چنین مساله ای تاکید کردند: این قرار توسط کسانی صادر گردید که هیچ ارتباطی با مساجد و جامعه اسلامی ندارند و صدور آن نشان می دهد که دولت به مسلمانان و موسسات دینی آنان اعتمادی ندارد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 بهمن 1392

نقش اقلیت های مذهبی در پیروزی انقلاب اسلامی

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: اقلیت های مذهبی در پیروزی انقلاب اسلامی نقش عمده ای را ایفا کردند .

به گزارش ایرنا، بهرام عبدالحسینی در نشست کمیته اقلیت های مذهبی ستاد دهه فجر افزود: بدون شک همه اقلیت های دینی در پیروزی انقلاب اسلامی تمام تلاش خودرا انجام دادند .

وی ادامه داد: این تلاش و مجاهدت ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت، به طوری که در جنگ تحمیلی نیز شهدای اقلیت های مذهبی کم نبودند .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در ادامه با اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری همه گروهها را به حفظ وحدت دعوت کرد .

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امسال جشن های پیروزی انقلاب گسترده تر و با رویکرد مردمی برگزار می شود .

حسن مفیدی افزود:جشن نیایش در آتشکده زرتشتیان، جشن سده، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی، حضور در راهپیمایی و تزیین مکان و باشگاههای اقلیت های مذهبی ،مهمترین فعالیت ستاد اقلیت های مذهبی ستاد دهه فجر است.

در این نشست هر یک از روسای انجمن های اقلیت مذهبی به ارائه رئوس برنامه های خود پرداختند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 بهمن 1392

دستیار ارشد رییس جمهوری: تاسیس نهاد اقوام و اقلیت های مذهبی ضرورت بود

دستیار ارشد و مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: برای اصلاح برخی کاستی ها و با توجه به تنوع قومیتی و مذهبی ایران، تاسیس نهاد اقوام اقلیت های مذهبی در نهاد ریاست جمهوری یک ضرورت بود.

«علی یونسی» روز شنبه(۵بهمن ۱۳۹۲) در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: تنوع قومیت ها و مذاهب ظرفیت بزرگی برای کشور است ولی برخی این را برنمی تابند و در حقیقت فکر می کنند اگر مشکلاتی وجود دارد ناشی از یک دست نبودن کشور است.
وی ادامه داد :خداوند تکامل را در تنوع دیده است و این تنوع در کشور ما نیز مانند سایر کشورهای دنیا وجود دارد اما در برخی از جاها فهم از جهان بینی اشتباه است ، در گذشته نیز این مسئله وجود داشته است و این امر جهان بینی را با مشکل مواجه کرده است.
یونسی در ادامه با بیان اینکه در استان خوزستان منابع طبیعی و ذخایر خدادادی متنوعی مانند نفت و گاز وجود دارد ، گفت: در بین مردم این استان نیز تنوع قومیتی و مذهبی وجود دارد اما برخی افراد هستند که این را نمی پسندند و می خواهند در این تنوع تضاد ایجاد کنند، در حالی که مردم این تنوع قومی و دینی را پذیرفته اند و در کنار همدیگر به راحتی زندگی می کنند.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 بهمن 1392

اقلیت مسلمان تایوان، اولین نمایشگاه اسلامی را برگزار کردند

شفقنا ( پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- اقلیت مسلمان تایوان روز گذشته برگزاری اولین نمایشگاه اسلامی را جشن گرفتند.

بر اساس گزارش اسلام وطن، در این نمایشگاه اثار فرهنگی و دینی اسلامی فراوانی به نمایش در آمد که از جمله می توان به 200 مقاله قرآنی اشاره کرد که در نظر دارد ملت تایوان را با فرهنگ اسلامی آشنا سازد.

طبق گفته های « شین شی مینگ» مسوول برگزاری نمایشگاه ، با مراجعه به تابلوها و مقاله ها می توان با زندگی اقلیت مسلمان آشنا شد و این اولین نمایشگاه اسلامی کامل تایوان است که می توان در آن شاهد چهره واقعی فرهنگ اسلامی بود که مراجعه کننده را به احترام وا می دارد.

در برگزاری نمایشگاه ارگان هایی از قبیل موزه تایوان، جمعیت مطالعات اسلامی ، دانشگاه ملی شینگی شرکت داشتند و  تا دو روز دیگر بر پا خواهد بود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 بهمن 1392

ایران از لحاظ رعایت حقوق اقلیت های قومی و مذهبی در جهان بی همتاست

تبریز - ایرنا - استاد ایرانی کرسی روابط بین الملل دانشگاه ˈگیره سونˈ ترکیه گفت: برخلاف ادعای برخی مغرضان ، جمهوری اسلامی ایران از لحاظ رعایت حقوق اقلیت های قومی و مذهبی در دنیا بی همتاست.

عباس قره آغاجی (abbas karaagacli) امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در تبریز با اشاره به حضور نمایندگانی از پنج اقلیت مذهبی در مجلس شورای اسلامی، وجود عبادتگاه های ادیان مختلف مذهبی در ایران همچون کنیسه در همدان را قابل توجه دانست.

وی به وجود افرادی از اقوام مختلف در کابینه دولت ایران و در سطح وزرا اشاره کرد و افزود: گروه های افراطی در ترکیه و دیگر کشورها در صدد ترویج این تفکر هستند که اقوام غیر فارس در ایران به مناصب بلند پایه راهی ندارند.

این ایرانی تحصیل کرده در دانشگاه استانبول، وضعیت ترکیه را از نظر رعایت حقوق بشر در مقایسه با کشورهای حوزه خلیج فارس و منطقه خاورمیانه بسیار مطلوب ارزیابی کرد.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح صلح دولت ترکیه با کردها توسط رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه افزود: این کشور برای عضویت در بازار مشترک اروپا برابری حقوق اقلیت ها را که از پیش نیازهای عضویت است، در دستور کار قرار داده است.

* ترک های ( آذری ها) ایران پل دوستی بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه هستند.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 بهمن 1392

نقد فرماندار هاوایی از سوی رهبران اقلیت در خصوص پیشرفت های ایالتی

به گزارش خبرگزاری موسسه مطالعات آمریکا و به نقل از سایت http://www.hawaiireporter.com، اظهارات فرماندار هاوایی در خصوص پیشرفت های ایالت هاوایی، از سوی رهبران اقلیت مورد نقد قرار گرفته است.
رهبران جمهوریخواه اقلیت هم در مجلس نمایندگان و هم در مجلس سنا، بلافاصله ادعاهای فرماندار هاوایی در این خصوص که ایالت هاوایی به لحاظ اقتصادی رونق گرفته است و به لحاظ مالی به جایگاه باثباتی رسیده است، را تکذیب کردند.
سم اسلوم رهبر اقلیت سنا، اظهار کرد من از فرماندار یا هر کس دیگری می خواهم که به خیابان ها برود و از ۱۰ نفر بپرسد که آیا سطح زندگی آنها نسبت به سال های پیش بهتر شده است.
اقتصاد ایالت، مشکلات را پشت سر نگذاشته است و حتی بدتر هم شده است و در بهترین حالت، در سطح پایینی است.
آرون لینگ جانسون رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، اظهار کرد که ادعای مازاد [در ایالت] یک اسم بی مسمایی است که به آن دسته از تعهدات ایالت اشاره دارد که تأمین مالی نشده اند.
وی افزود که هاوایی به طور مداوم، به لحاظ بدهی تعهداتی که به لحاظ مالی تأمین نشده اند، در میان بدترین ایالت هاست.
هاوایی ۲۳.۴۹ میلیارد دلار بدهی دارد که شامل اوراق قرضه، بهداشت بازنشستگی و دیگر بدهی ها می شود.
دونا روک، رئیس StateDataLab.org اظهار کرد که ایالت هم اکنون ۴.۶ میلیارد دلار دارایی موجود برای پرداخت بدهی های خود دارد، اما به ۱۸.۹۱ میلیارد دلار دیگر برای پرداخت کامل بدهی ها نیاز دارد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 بهمن 1392

برنامه های کمیته های قرآن، تشکل های مردمی و اقلیت های دینی ستاد دهه فجر امروز اعلام می شود

نشست خبری رؤسای کمیته های قرآن، تشکل های مردمی و اقلیت های دینی ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی روز دوشنبه؛ 7 بهمن ماه برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، در ادامه سلسله نشست های خبری " فجر انقلاب" ، مهدی قره شیخلو ؛ مسئول کمیته قرآن و رییس سازمان دارالقران ساعت 10 ، منصور قمشه؛ مسئول کمیته همیاری و تشکلهای مردمی و معاون امور مجلس و امور استانهای کمیته امداد امام (ره) ساعت 10:30 و سعید تقوی؛ مسئول کمیته اقلیتهای دینی و رییس اداره امور اقلیتهای دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه نمایندگان اقلیت های دینی (زرتشتیان، ارامنه ،آشوریان و کلیمیان) امروز هفتم بهمن ماه، برای معرفی برنامه های سی و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی در جمع اصحاب رسانه حضور می یابند.
روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از اصحاب رسانه برای حضور در دفتر مرکزی این شورا واقع در خیابان دکتر فاطمی جهت پوشش خبری و تصویری این نشست ها دعوت به عمل آورده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 بهمن 1392

برگزاری مهمانی لاله‌های اهل سنت کشور در سقز

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، حسن مرادی عصر امروز در دومین جلسه ستاد گرامی‌داشت برنامه‌های دهه فجر انقلاب اسلامی که در استانداری کردستان با حضور اعضای کمیته‌های مختلف برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان سقز به عنوان میزبان مراسم مهمانی لاله‌های اهل سنت کشور انتخاب شده و این مراسم 17 بهمن ماه امسال به صورت سراسری در کل کشور برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه‌های ایام الله دهه مبارک فجر گفت: دیدار با نماینده ولی فقیه در کردستان و ائمه جمعه و جماعات، ارسال وصیت‌نامه شهدا به مدارس استان و انجام تبلیغات محیطی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از مهم‌ترین برنامه‌های این ایام است.

معاون فرهنگی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان تصریح کرد: دیدار نمادین از خانواده‌های شهدا با حضور مسئولان استان و شهرستان‌ها، برگزاری مراسم مهمانی لاله‌ها در بخش‌ها و روستاها، تدوین کتابچه 34 شهید انقلاب اسلامی و دیدار نمادین اساتید دانشگاه‌ها از منازل ایثارگران از دیگر برنامه‌های این ایام الله است.

عضو کمیته فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در این جلسه از برگزاری 120 برنامه فرهنگی در ایام الله دهه مبارک فجر در سطح استان خبر داد.

سامان احمدی با اشاره به برگزاری برنامه‌های دهه مبارک فجر اظهار کرد: اکران هم‌زمان فیلم‌های برگزیده جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، برپایی نمایشگاه کتاب و عرضه محصولات فرهنگی با 20 درصد تخفیف، برگزاری جشن فرهنگ انقلاب در 35 روستای مرزی از شاخص‌ترین برنامه‌های این کمیته است.

وی گفت: اجرای عمومی و صحنه‌ای تئاتر، برپایی نمایشگاه هنرهای تجسمی، برپایی نشریه دیواری پیام انقلاب، برگزاری مراسم جشن فجر 35 هر روز در همه شهرستان‌های استان کردستان از دیگر برنامه‌های این ایام است.

عضو کمیته فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان تصریح کرد: دیدار مجامع فرهنگی و هنری با استاندار کردستان، اجرای جشن سیمای زن روستایی در شهرستان دیواندره، مراسم شبهای موسیقی کردستان و دیدار هنرمندان و روزنامه نگاران با ائمه جمعه صورت می‌گیرد.

وی گفت: برپایی شب شعر انقلاب، ششمین همایش استانی شعر فجر، جشن انقلاب با حضور بانوان و دختران، راه‌اندازی 10 ایستگاه صلواتی فرهنگ انقلاب اسلامی با اهدای کتاب، برگزاری 10 محفل انس با قرآن در 10 شهرستان از برنامه‌هایی است که در سی و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

احمدی افزود: افتتاح 8 کانون فرهنگی و هنری مساجد، برگزاری نشست تخصصی 135 کانون مساجد و ارائه گزارش عملکرد نظام مقدس اسلامی توسط خانه مطبوعات کردستان از دیگر برنامه‌های این ایام الله است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 4 بهمن 1392

چالش‌ دولت برای آموزش زبان مادری در گفتگو با جلالی زاده

 

نماینده اسبق سنندج در مجلس، درباره اعلام آمادگی دولت یازدهم برای آموزش زبان مادری در مدارس کشور گفت: اجرای کامل قانون اساسی از وظایف دولت‌ها است و اگر تا پیش قانون اساسی به طور کامل اجرایی نشده بود تقصیر از دولت‌ها بود. 
 
جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی با بیان این مطلب، در گفتگو با فرارو، درباره اظهارات اخیر علی یونسی، دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی مبنی براینکه دولت مصمم به احیای آموزش به زبان‌های محلی و قومی است، گفت: آموزش به زبان محلی و قومی و در اختیار داشتن روزنامه به زبان محلی و... از جمله مفاد مغفول مانده در قانون اساسی است. 
(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 4 بهمن 1392

قوانین جدید در ارتش آمریکا در حمایت از اقلیت ها

 

ارتش آمریکا با تصویب قوانینی جدید، آیین‌نامه خود برای نحوه پوشش و پیرایش سربازان را آسان‌تر کرد.
 
از این پس، سربازان مسلمان، یهودی، سیک، ویکاها و سایر مذاهب و آیین‌ها می‌توانند با رعایت باورهای دینی خود یونیفورم نظامی بر تن کنند.
 
بنابر این تصمیم جدید، آن دسته از سربازان ارتش آمریکا که باورهای مذهبی‌شان ممکن است با نحوه پوشیدن البسه نظامی فعلی مغایرت داشته باشد، از این پس‌ (چهارشنبه ۲۲ ژانویه - دوم بهمن) می‌ توانند با درخواست از مقامات ارتش، از اجرای این قوانین معاف شوند.
 
برای مثال، سیک‌ها یا پیروان شاخه‌های هندویسم که بر سر کردن عمامه و دستار و نتراشیدن مو و ریش برایشان از واجبات دینی محسوب می‌شود، خواهند توانست از بر سر کردن کلاه نظامی متحد الشکل یا تراشیدن ریش خود معاف شوند.
 
همچنین سربازان مسلمان هم می‌توانند از تراشیدن ریش معاف شوند و به همین ترتیب یهودیان اجازه خواهند یافت تا کیپا (کلاه‌های ویژه یهودیان) خود را به همراه یونیفورم نظامی بر سر کنند.
 
در سالهای اخیر، اخبار مشابهی از تلاش سیک‌ها برای رعایت ظواهر مذهبی خود در ارتش آمریکا و پلیس کانادا منتشر شده بود که در مواردی هم با پیروزی آنها همراه بوده است.
 
برابر این قانون جدید، سربازان باید شخصا درخواست خود را مطرح کنند و مافوق‌های آنها در صورتی که پوشش و پیرایش آنها را با وظایف نطامی‌شان مغایر تشخیص ندهند، به آنها اجازه خواهند داد یونیفورم نظامی را با باورهای مذهبی‌شان سازگار کنند.
 
با این حال، چنانچه درخواست سربازان در تضاد با امنیت جانی یا مغایر با اصول استفاده از ابزار و ادوات جنگی تشخیص داده شود، می‌تواند از سوی مافوق‌شان رد شود.
 
در ارتش آمریکا علاوه بر پیروان مذاهب گوناگون، ۳۸۰۰ مسلمان و حتی حدود ۱۵۰۰ کلیک ویکایی خدمت می‌کنند اما معلوم نیست آیا تمامی این افراد برای استفاده از این قانون جدید درخواست خواهند کرد یا خیر. 
(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 1 بهمن 1392

یونسی از رایزنی با آموزش‌وپرورش خبر داد: آموزش به زبان مادری در دستور کار

بحث‌ها و سخنان زیادی درباره کتاب‌های ادبیات با گویش محلی وجود دارد که تاکنون به نتیجه مشخصی نرسیده است. زمانی مسوولان آموزش‌وپرورش از تفویض اختیارات به استان‌ها برای تالیف کتاب استانی در ادبیات و حتی دروس دیگر همچون جغرافیا سخن گفته بودند اما بار دیگر این موضوع را رد کردند. از آغاز فعالیت دولت یازدهم تاکنون بارها این موضوع مطرح شده و به نظر می‌رسد فاصله چندانی با اجرایی‌شدن آن نداریم. «هدایت‌الله میرمرادزهی»، نماینده سراوان درباره اجرایی‌شدن این طرح می‌گوید: «قول داده بودند این اتفاق بیفتد و قومیت‌ها با زبان و گویش خود تحصیل کنند. به نظر نمی‌رسد کار سختی هم باشد چراکه در حال حاضر هم معلم و شاگرد به زبان محلی حرف می‌زنند اما نه در چارچوب دستور زبان مشخص.» او با بیان اینکه «تاکنون جلسات متعددی با دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقوام و وزیر آموزش‌وپرورش در این‌باره و اجرایی‌شدن طرح تحصیل و تدریس به زبان قومیت‌ها وجود داشته است» گفت: «زبان نشانه تمدن و فرهنگ است و اقوام مختلف روی زبان خود تعصب دارند و اگر در کنار زبان فارسی، گویش قومیتی آنها هم تدریس شود این فرهنگ و تمدن را حفظ کرده‌ایم.» «مرادزهی» به وعده رییس‌جمهوری در این‌باره اشاره می‌کند: «در 10بند از بیانیه‌ای که رییس‌جمهوری درباره اقوام و اقلیت‌ها مرقوم کردند بند3 آن به همین موضوع اختصاص دارد که سبب خوشحالی است که به اجرایی‌شدن آن نزدیک هستیم.»

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY